Radio-sabotage en Vogelaar Kuch Persoonlijke bezitsvorming beter dan collectieve Chocoladefabriek „De Baronie" door brand buiten bedrijf gesteld Meisje geraakte te water en lag twee uur bewusteloos in het riet Wijzigingen uitgedrukt in hectaren en bewoners WOENSDAG 10 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 HET VERKIEZINGSFRON F Met ons zullen vele partijleden van de partij van blijheid en romantiek, afe partij van Wim Jansen, ontsteld zijn geweest, toen Zondagavond, juist toen Wim een woord tot zijn partijleden zou gaan zeggen, de uitzending af gebroken werd. Onmiddellijk stelden wij ons voor hoe een vertwijfelde van Tutte of een tot het uiterste gebracht „Orkest zonder' naam" deze list te baat nam, om zo hun gevaarlijkste rivaal, de kans tot propaganda te ontne men. Niet dat het ons ook maar een luttel ogenblik benauwde, de partij van blijheid en romantiek wint deze verkiezing tóch en incidenten, als die van Zondagavond kunnen haar partijleden slechts versterken in hun devies: Deze zekerheid putten we bijv. uit de test-stemming, die in een kazerne in Utrecht gehpuden is, waar van de 35 stemmen er 22 op Wim uitgebracht werden. Trouwens wanneer we zijn tegenstanders horen, dan zou het een voudig belachelijk zijn, aan de overwinning te twijfelen. Als eerste kwam Zaterdagavond Kobus Kuch. Niemand heeft zich natuurlijk laten verschal ken door het valletje, dat hij voor de argeloze beluisteraar van zijn pro gramma opgezet had. Het was verleidelijk! De oude Kobus met zijn gezel lige wijsjes en vlotte praatjes dreigden even invloed te krijgen op de ver kiezingen. Maar nee, Kobus, hoe goed je ook als soldaat mag zijn, als lijst trekker deug je niet. Je sprak over „de ouwe jongens", die nog best eens een paar daagjes „onder elkaar" zouden willen zijn. Accoord, daar kunnen we inkomen. Maar dat wil helemaal niet zeggen, dat die „ouwe jongens" daarom op jouw lijst zullen gaan stemmen. Zij en wij en met ons heel Nederland stemmen niet op een „dagjes-partij", wij brengen onze stem uit op een „levenspartij". Wij willen een partij met toekomst, niet een met een verleden. Van Tutte, die even later aan kwam sjokken, deed z'n naam weer alle eer aan. Hij kletste weer eens veel en zei niets! Het „Orkest zonder Naam", "Merie en de Gewone Man, houden zich nog een beetje afzijdig en volstaan met holle dreigementen, zo in de geest van: „Pas maar op je raambiljetten". Welke ware Nederlander laat zich door dreigementen benauwd maken??? Pater Croonenburg, die Zaterdagavond om 10 min. voor 10 uur voor de microfoon kwam, stond boven de partijen. Hij zag de verkiezingsstrijd slechts als een middel om zijn doel te bereiken. 80.000 jongens zijn in Neder land onder de wapenen, de herhalingspliohtigen niet meegerekend. En voor deze tachtigduizend jongens moet gezorgd worden. Deze jongens, die twee jaar van hun leven geven, moeten later op hun diensttijd kunnen terugzien, als op een moeilijke, maar in-zich mooie tijd. Alleen menen wij dat Pater Croonenburg zich vergiste, toen hij de luisteraars een gulden vroeg. Het kiesreglemetr» zegt, dat er zo dikwijls gestemd mag worden, als de kiezer zelf wil en voor een gulden kan men maar eenmaal stemmenOndertussen gaat de strijd voort. Zaterdag hopen wij een overzicht te geven van de acti viteiten van onze partij in Leiden en omgeving. Ondertussen klinkt onver flauwd onze strijdkreet: KATH. WERKGEVERSVERENIGING De heer L. A. J. M. van Heijst, voorzitter van de Alg. Kath. Werk geversvereniging heeft de algemene ledenvergadering geopend met een rede, waarin hij de vraag stelde of de snelle na-oorlogse uitbouw van de sociale wetgeving, die toch een sterk collectivistische inslag draagt, niet een ernstige belemmering is van het persoonlijke verantwoordelijk heidsgevoel van de arbeidende mens. De vraag dringt zich op, of het ge rechtvaardigde streven naar sociale zekerheid niet meer moet gezocht worden in een persoónlyke bezits vorming. Dit ideaal, een Christelijk ideaal, dat tevens een van de meest practische en doeltreffende bestrij dingsmiddelen van het communisme is, is ons met de woorden van Qua- Jagerslatijn wordt bekroond Zaterdag 13 October wordt in het koetshuis van hotel Het Wapen van Amsterdam te 'sGraveland dat door de Kortenhoefse kunstschilders is gemetamorfoserd in een tentoon stellingsruimte een expositie ge houden van schilderijen, die betrek king hebben op de jacht. De werken zijn o.m. van Piet v. d. Hem, Ant. Smeerdijk, Lou Haver, J. Schrijnder, Barend van Voorden en Flip Ha mers. Om half vier zal deze speciale tentoonstelling, waarvoor uit de ja gerswereld grote belangstelling be staat, worden geopend door burge meester G. Graaf Schimmelpenninck van 'sGraveland, die tevens voor zitter is van de Gooise afdeling van de vereniging „De Nederlandse Ja ger". De officiële opening zal wor den gevolgd door een feestlijk jacht- diner, aan welke maaltijd gelegen heid bestaat een jachtverhaal te lanceren. Een jury, bestaande uit de dichter Gabril Smit, de jacht-journa- list Anma en de kunstschilder Lou Haver, zal beoordelen welk verhaal het meest „gepeperd" is en de gees telijke vader hiervan zal worden be kroond. Het feest zal voorts worden opgeluisterd door het Ambonese ge zelschap „Moluku Raja". dragesimo Anno over het juiste ge bruik van de eigendom nog eens bij zonder ingescherpt. De laatste tijd vragen met name het vraagstuk van de winstdeling zowel als het delen in de investeringen bijzonder de aan dacht. Het is dan ook begrijpelijk, dat onze vereniging zich het leveren van een positieve bijdrage tot de op lossing van de hier liggende vragen tot een belangrijke taak stelt, te meer, waar het hier over het treffen van maatregelen gaat, die altijd be ter langs de weg van particulier ini tiatief en langs de weg van vrijwil ligheid zijn op te lossen dan langs wettelijke dwang. Wij geloven, dat welke vorm ook gevonden zal worden, voorop moet staan, dat zij enerzijds voldoet aan de eis, dat de persoonlijkheidsont wikkeling van de arbeider door wordt bevorderd, waarbij dus alle collectivistisch bezit wordt afgewe zen, terwijl anderzijds met de dif ferentiatie, die het bedrijfsleven in werkelijkheid te zien geeft, ten volle rekening dient te worden gehouden. De fraude te Leeuwarden Onderzoek in volle gang Het door de Centrale Recherche ingestelde onderzoek naar gepleegde fraude in de bijzondere strafgevan genis te Leeuwarder; is nog in volle gang. De onlangs in arrest géstelde werkmeester van de timmermans werkplaats M. S. en do opzichter bij de Rijksgebouwendienst E. van K. zijn nog niet op vrije voeten gesteld. De voormalige adjunct-directeur van de afdeling arbeid, wiens func tie reeds door een ander wordt waargenomen, i? thans door de mi nister van Justitie met verlof ge zonden. De knoeieryen schijnen ver- Land te houden met het op onregel matige wijze afgeven van goederen, welke in de gevangenis zijn gemaakt. Vele van deze werkstukken zijn in beslag genomen. Schade loopt in de millioenen Hedenochtend te ongeveer 3.301 dere werd een splinternieuwe ma- uur is een brand van zeer grote om- chine van 80.000, die gisteren pas vang uitgebroken in de chocolade-1 hart proefgedraaid, een prooi der ONGEVAL TE HOOGMADE Een waakhond sloeg het eerste alarm fabriek „De Baronie" aan de Waran da te Schiedam. De brand woedde over een uitgestrektheid van min stens vijftig meter. De Oostenwind wakkerde het vuur nog aan. Een groot deel van de huizen aan de Wa randa werd ontruimd, daar een hevige vonkenregen op de daken neersloeg. De brandweer was in eer ste instantie gealarmeerd voor een betrekkelijk grote brand. 25 stralen op het vuur De brand werd ontdekt door de zoon van de chef technische dienst der fabriek, die onmiddellijk de Schiedamse brandweer waarschuwde. Deze rukte uit met een zgn. „baby spuit" die weinig kon uitrichten. Eerst nadat een motorspuit, kort daarop gevolgd door een tweede, en een magiruswagen, op het fabrieks terrein arriveerden, kon de brand met 12 stralen succesvol besteden worden. De brand nam echter tegen 6 uur in hevigheid toe, waarna men met 25 stralen het vuur trachtte meester te worden. Brandweer kon weinig uitrichten Desondanks konden de brandweer lieden niet meer uitrichten dan het nat houden van de in de omgeving van de vuurhaarden gelegen brand bare fabrieksgedeelten. De vuurhaar den zelf bleken niet te blussen en zij moesten geheel opbranden. Een en ander ging gepaard met een zeer grote vlammen- en rookontwikkeling Aangewakkerd door de strakke N.O wind heeft het vuur zich later uitgebreid naar een nog niet aange tast gedeelte van de fabriek, waar door o.a. gevaar ontstond voor een grote benzinetank en de aanwezige zuurstofapparaten. Deze konden evenwel uit de bedreigde omgeving worden weggehaald, waardoor voor de omwonenden iets van de grote scanning kon worden weggenomen. Ook kon een dreigende ontploffing van de benzinetank worden voorko men. Splinternieuwe machine prooi der vlammen. Doordat verdere uitbreiding van de brand kon worden voorkomen, ge raakte het vuur langzamerhand uit gebrand. De grote hoeveelheden wa ter, die in de vuurhaard werden ge spoten, waren er oorzaak van dat omstreeks 7 uur het sein „brand meester" kon worden gegeven. Men is toen begonnen met de nablussines werkzaamheden, die nog wel enige tijd zullen vorderen. In de chocoladefabriek „De Baro nie" waarin ongeveer 600 personen voornamelijk vrouwen werk vinden, zal voorlopig niet kunnen worden gewerkt. Tengevolge van de brand zijn niet alleen alle voorraden verloren gegaan, dooh ook alle vorm machines zijn verbrand. Onder an- vlammen. De schade, die door verze kering wordt gedekt, loopt volgens de ramingen in de millioenen. De oorzaak is nog onbekend. Men meent twee brandhaarden te hebben ont dekt. Het is niet onwaarschijnlijk dat het vuur veel langer onopgemerkt heeft gesmeuld. Een onderzoek wordt ingesteld. Gisteravond is er in Hoogjnade een ernstig ongeluk gebeurd, dat merk waardigerwijs door niemand werd opgemerkt en pas twee uur, nadat het geschied was, door het optreden van een hond onder de aandacht van de mensen werd gebracht. Mej. M. Winters had zich tegen half acht naar de kerk begeven, om het Octoberlof en de congregatie bij te wonen. Onderweg is zij door tot op heden onbekende oorzaak met haar rijwiel aan de Boskade te water ge raakt zonder dat iemand hier iets van bemerkte. Sporen wezen later uit, dat de drenkelinge getracht heeft de kant te bereiken. Zij is hierin niet geheel geslaagd. Wel wist zij in het riet langs de kant te komen, waardoor zij de verdrinkingsdood wist te ont snappen. Toen mej. Winters het riet had bereikt, is zij waarschijnlijk bui ten bewustzijn geraakt door de koude en de schrik. In de omgeving had niemand hulpgeroep vernomen. De drenkelinge heeft van half acht tot half tien tussen het riet gelegen. Toen werd zij ontdekt door de hond van de heer A. Lieverse, die door volhardend blaffen de aandacht van zijn baas wist te trekken en toen deze naar buiten kwam op de plek tussen het riet, waar mej. Winters zich bevond, begon rond te snuffelen. Zodra de heer Lieverse de drenke linge had ontdekt maakt hij alarm. Mej. Theodora Hoogenboom van de F.H.B.O. paste kunstmatige ademha ling toe en pater Terpstra, die kort daarna arriveerde, diende het slacht offer de Sacramenten der Sterven den toe. Dokter de Bruyne liet mej. Winters ogenblikkelijk overbrengen naar het ANNEXATIEPLAN RIJNSTREEK Zoals wij enkele weken geleden hebben bericht, heeft het Provin ciaal bestuur van Zuid-Holland het nodig geoordeeld in de Rijtstreek een ingrijpende grenswijziging tot stand te brengen voor het gebied, omvattende geheel of ten dele de gemeenten Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Boskoop, Hazerswoude, en 'Zwammerdam. De aanleiding tot deze herziening van de gemeentelijke indeling, waaraan sedert enkele jaren wordt gewerkt, vormen de bezwaren, voort vloeiende uit de tegenwoordige grenzen o.m\ hierin bestaande, dat de te nauwe begrenzing van Bos koop, de verdere ontwikkeling van deze gemeente belemmert, dat de kom en de landelijke delen van Zwammerdam allerminst een een heid vormen en hun ligging ten op zichte van andere gemeenten onge rief veroorzaakt. Uitbreiding van Boskoop De behoefte aan verruiming van het Boskoops territorium betreft ter reinen, geschikt voor woningbouw en voor uitbreiding van de Boskoopse bedrijven. Voor woningbouw in aan sluiting aan de bestaande bebouwing is naar het oordeel van Ged. St. de Z.O.-hoek van het gebied der ge meente Hazerswoude, ter grootte van ongeveer 40 ha. met 70 bewoners aangewezen. Tevens dienen h.i. de polders Nesse en Rijneveld, voor zo ver gelegen op het gebied van Alphen aan den Rijn en omvattende ongeveer 465 ha met rond 570 be woners, naar de gemeente Boskoop over te gaan. Deze bewoners maken uit hoofde van hun beroep, kerk gang, onderwijs, verenigingsleven en het betrekken van hun dagelijkse behoeften deel uit van de Boskoopse gemeenschap. Vervolgens zijn de bewoners van het onder de gemeente Reeuwijk gelegen deel van de polder Reijne- veld (Spoelwijk) vrijwel geheel op Boskoop georiënteerd, evenals die van het noordelijke gedeelte van de polder Middelburg. Ook deze polder- Elisabethziekenhuis te Leiden waar zij een vrij goede nacht had Hedenmorgen was de toestand van het slachtoffer iets vooruitgaande. SUCCES AGENDA 1952 In Luxe en eenvoudige soorten voorradig. Ook INTERIEURS Verder honderden zakagenda's vanaf 65 ct. verkrijgbaar. Door nu te kopen zit U er straks niet naast. VULPENKLINIEK TEL. 23211 BREESTRAAT 145 Dodelijk ongeval te Zoetermeer Gistermiddag had op het land bouwbedrijf van de heer v. d. Marei aan de Voorweg een ernstig ongeval plaats. De heer v. d. Marei wilde zijn afgeslagen tractor op gang bren- en vergat daarbij dat deze in de ver snelling was blijven staan. Het gevolg hiervan was, dat de tractor zich on middellijk in beweging zette en de heer v. d. Marei eronder terecht kwam. Zwaargewond werd hij on der het landbouwwerktuig wegge haald en overleed enkele ogenblikken later op de plaats van het ongeval. «ClEFDE'S Zegepraal Roman van A. Ilruschka Nadruk verboden 13 Beeldschoon, sluw en coquet. Ik geloof niet, dat ze veel verstand of gevoel bezat, en wat haar liefde voor graaf Klemens betreft.. Maar zij kende de zwakke zijde van de oude man en wist zeer behendig te vleien, om iets van hem te verkrijgen. Gaf ze hem aanleiding tot ja loersheid? Men zegt, dat ze zich gaarne het hof liet maken. Dit laatste is zeer juist. Maar ik wil niet beweren dat zij haar man redenen tot jaloersheid gaf. Iedereen maakte haar het hof; zij vond dit heel plezierig en de graaf scheen het zich niet aan te trekken. En toch zou ze kort voor haar dood scheiding hebben aangevraagd als haar man had gewild. Turba keek haar verwonderd aan. Hoe weet u dat, juffrouw Ilse? vroeg hij. Gisteren nog heeft u mij gezegd, dat u zogoed als niets wist aangaande gravin Sabine en de toe standen op Kronstein. Dat was ook zo, maar sinds gis teren heb Ik getracht mij inlichtin gen te verschaffen. Onze oude Anna is reeds jaren bevriend met de huis houdster van Kronstein. Dat herin nerde ik mij toevallig en daar Anna gaarne praat heb ik haar vanmorgen toen we alleen waren, goed uitge hoord. Wat ik weet komt van haar. Dienstbode praatjes zijn geen zeer betrouwbare bron.. Nee en daarom wilde ik van u horen wat er eigenlijk van waar is. Trouwens doctor, wat Anna zei komt volkomen overeen met hetgeen ik tot dusverre van u gehoord heb. —gehoudens het aan gravin Sabi ne toegeschreven echtscheidingsplan! Dat is dus niet waar? Ik weet het niet Ik heb het zelf eerst gisteren van inspecteur Holder gehoord. En het verwonderde mij want zelf Mare heeft er mij geen woord van gezegd, en dat zou hij ze ker hebben gedaan, als het waar was geweest. Heeft Holder misschien in ver band met die zaak een., naam ge noemd? Ja.Maar u mag geen voorba rige conclusie daaruit trekken. Goed; laten wij dit punt voor lopig geheel ter zijde leggen tot we iets zekers ervan weten.Als u SANAPIRIN doet wonderen! Dubbel vlugge verdrijving van kou, koorts, riekte en pijn. Koker 77 en 41 ct. (Advertentie). DRUKKE DAG VOOR KRIJGSRAAD. Gisteren heeft de krijgsraad te velde enige strafzaken behandeld, welke in de loop van dit jaar in brede kringen de aandacht hebben gehad. Tegen de vrijwilliger G. G. uit Helmond, die in September 1950 in een dronken bui op twee zijner col lega's schoot, met de kennelijke be doeling hen te doden, werd 4 jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist. De 2 militairen, een soldaat en oen sergeant-majoor, die tezamen 10.000 stalen van gelden, die de laatste onder zijn beheer had, hoor den resp. 2 en 2^ jaar gevangenis straf tegen zich eisen. De advocaat fiscaal, mr. Zaayer, hekelde tijdens deze zitting in felle bewoordingen het uitgebrachte psychiatrische rap port. Tegen de reserve-officier H. J. W. M., die te Amsterdam enige tijd hoofd is geweest van de soc. dienst thans zo goed wilde zijn, doctor, mij op de hoogte te willen brengen van uw eigen waarnemingen, in de nacht van de moord. U woonde immers in dien tijd op het kasteel. Ja. Gelijk al de andere logeer kamers lag mijn kamer op de tweede verdieping (welke door twee trap pen en een glazen deur is gescheiden van de eerste verdieping, waar het ongeluk heeft plaatsgehad. Wij wa ren vrij laat naar bed gegaan en 'k sliep bijna onmiddellijk in. Fe;/f laat in de morgen werd ik door ge klop op mijn deur wakker gemaakt, 't Was Ewert, de kamerknecht van graaf Klemens. Bleek als een dode en stotterend vertelde hij mij, dat gravin Sabine die nacht vermoord was geworden; zyn meester en de jonge graaf waren vreselijk ontsteld en de politie was reeds in huis. Of ik toch gauw naar beneden wilde ko men. Op dat ogenblik hebt u dus aan moord geloofd? Iedereen geloofde toen aan moord, en 't had er waarlijk alle schijn van De gravin lag nog in avondtoilet op de chaise-longue in haar boudoir. In haar borst stak een soort dolk, die, zoals later werd vastgesteld, haar toebehoorde en ge woonlijk voor het openen van brie ven werd gebruikt. De hand van de en tevens penningmeester van het Prins Bernhardfonds was, in welke functies hij 10.669 zou hebben ver duisterd werd tot 14 maanden met aftrek veroordeeld. ONEERLIJKE BRIEVENBESTELLERS. Twee Haagse brievenbestellers, werkzaam bij de afdeling pakket- post, hebben verdacht van verduis tering, voor de Haagse Rechtbank te recht gestaan. Zij haalden enige ja ren lang van pakketten, die te hoog gefrankeerd warene de overwaarde af en behielden deze. Soms waar schuwden zij afzenders, dat te hoog werd gefrankeerd, hetgeen nogal eens schijnt voor te komen, zo bleek op de terechtzitting. De postbestel- lers beweerden, dat het teveel ge frankeerde toch werd afgestempeld en dus voor de afzenders waardeloos werd. Zij gevoelden zich niet schul dig aan de ten laste gelegde ver duistering. Erkent werd. dat zij ieder een paar rijksdaalders voor deel per week van deze affair'e heb ben gehad. De eis tegen ieder der verdachten luidde acht maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank doet op 23 October uitspraak. gravin hield dat mes omklemd en was in die positie verstijfd. Aanvan kelijk dacht men. dat zij het uit de wond had* willen trekken, maar toen door de dood was verrast; want de steek was in ieder geval dodelijk. Later kwam men tot de mening, dat zij zelf zich het wapen in de borst had gestoten. Op het tafeltje naast de chaise- longue lagen sigaretten een ervan was half opgerookt en een doosje veronal-poeders, waarvan er vier ontbraken. In de kamer heerste volslagen or de. Volgens de dokters was de dood ingetreden kort voor één uur, dus ongeveer twintig minuten nadat de gravin afscheid had genomen van haar gasten, om zich naar haar ap partementen te begeven. Niemand van de bewoners van het kasteel had 's nachts enig rumoer ge hoord; niemand was nog bij de gra vin geweest, sinds zij de salon had -ap '831t;oh MnoujjnC hzuaj 'uajepiaA ze had de gravin willen helpen bij het uitkleden, maar de gravin had haar weggezonden. Waarom jufrouw Motika? Had de gravin geen kamermeisje. Jawel, maar Tinette was ziek, had angina en mocht wegens het ge vaar van besmetting haar kamer niet verlaten. Daarom bood juffrouw Mo- delen worden volgens dit plan aan Boskoop toegevoegd, met dien ver stande dat de nieuwe grens tussen Boskoop en Reeuwijk zal komen te liggen op ongeveer 35 m. benoorden de Middenweg, waar zij een kavel- sloot om eigendomsscheiding kan volgen en samen zal vallen met de grens tussen het sierteelt- en het veeteeltgebied. Het betreft hier een oppervlakte van ±195 ha met rond 130 bewoners. Verdeling van Zwammerdam Het zuidelijk deel van Zwammer dam, waarvan de bewoners nage noeg geen contact hebben met het aan de Rijn gelegen centrum dezer gemeente, is in drie onderdelen te splitsen. Het eerste onderdeel, het tot de polder Reeuwijk behorende deel de W'ijk, 145 ha groot met on geveer 40 bewoners, komt in aan merking om naar Boskoop te gaan, niet alleen omdat de bewoners op die gemeente ingesteld zijn, maar ook omdat gebleken is dat de grond door het Rijksbureau voor bodem- kartering geschikt is bevonden voor uitbreiding van de bedrijven der in gezetenen van Boskoop. Als overwe ging geldt ook nog, dat de bevolking in dit gebied noe niet is voorzien van gas, electriciteit en waterleiding en de voorziening in deze behoeften het best door Boskoop ter hand kun nen worden genomen. Het tweede onderdeel omvat het aan de gemeente Bodeeraven gren zend gebied o.a. Oud-Bodegraven waarvan de ontworpen noordgrens aanvangt op een punt, gelegen hal verwege de komm'en van Zwammer dam en Bodeeraven. Het ligt voor de hand. aldus menen G.S., dat dit met 1270 bewoners, aan de gemeente Bodegraven wordt toegevoegd. Van het derde onderdeel, t.w. Tempel. Oud-Reeuwiik. Oude We», een gebied van ca. 805 ha met 430 bewoners, is de bevolking geheel od Reeuwijk georiënteerd, zodat het iuist is dat dit pebied aan Reeuwijk wordt toegevoegd. Alphen aan den Rijn: Kleiner en meer bewoners. Bij herziening van de gemeente grenzen in vorenomschreven zin zou van de gemeente Zwammerdam een gebied van ongeveer 270 ha met 1030 inwoners overblijven. Ook indien men rekéning houdt met de noodza kelijkheid van toevoeging aan dit gebied van de gedeelten der bebouw de kbm van Zwammerdam, die nu tót andere gemeenten behoren, en wellicht iets meer, zouden de ge noemde aantallen toch niet veel ho ger gesteld kunnen worden. G.S. zijn daarom van oordeel, dat Zwammer dam te bescheiden van omvang zou worden om een behoorlijk zelfstan dig bestaan mogelijk te kunnen ma ken en dat in verband daarmede aan opheffing van Zwammerdam als ge meente niet valt te ontkomen. Na ernstige overweging zijn G.S. tot het inzicht gekomen, dat van de twee daartoe voorhanden mogelijk heden toevoeging van de kom van Zwammerdam aan de gemeente Al phen aan den Rijn de voorkeur ver dient. Deze toevoeging houdt in, dat ook een gering deel van het gebied der gemeente Bodegraven naar Alpben aan den Rijn overgaat. Dit gebiedsdeel beslaat ongeveer 60 ha met 50 bewoners. Het totaal gebied dat volgens dit plan bij Alphen aan den Rijn zal worden gevoegd be draagt derhalve 330 ha met 1080 be woners Brengt men hierop in min dering de gebieden Nesse en Rijne veld, voorzover ze Alphen's gebied beslaan, welke aan Boskoop dienen te worden afgestaan ter grootte van 465 ha en rond 570 bewoners, dan boet Alphen aan den Rijn in aan grondgebied 135 ha. maar neemt in a»ntal bewoners toe met 510 perso nen. Bovenstaand plan is door G.S. thans bij de hierbij betrokken ge meentebesturen ingediend. De on derscheidene raden zullen hierin nu wellicht een hartig woordje spreken. Uiteraard zal men zich hier en daar hiertegen verzetten, doch bij een vergelijking van dit nieuwe plan van G.S. met het vorige, kan worden aangenomen, dat de grootste bezwa ren hiermede uit de weg zijn ge- Tuimd De betreffende gemeenteraden I dienen zich vóór 31 December van jaar omtrent dit voorstel uit te spre ken. tika haar diensten aan. Wie sliepen, behalve de gravin, nog op de eerste verdieping? Alleen graaf Klemens, Mare en juffrouw Motika. De andere bediende slapen op de derde verdieping, ter wijl alle gasten op de tweede verdie ping waren ondergebracht. Hoe is de indeling der kamers op de eerste verdieping?? De vier kamers welke de gravin bewoonde begonnen bij 8e kleine achtertrap, waarlangs Marc in die nacht het huis verliet, waarbij hij ge zien werd Weet u ook wie de man was die hem gezien heeft? Neen, maar mijn zusje die zijn naam kent en haar woord gaf hem niet te verraden verzekerde mij dat hij absoluut betrouwbaar is en Mare absoluut niet vijandig gezind was. Toe gaat u met u beschrijving verder, mijnheer Turba. Aan de vier kamers van de gra vin grenst een kleine salon, waarop de kamers van de graaf volgen. Aan deze een drietal grenst de zo genaamde Chinese kamer waarin ontbeten wordt en 's-winters als er ween gasten zijn, ook gedineerd. Aan de Chinese kanver grenzen dan de drie kamers die Mare bewoont. En Evert en juffrouw Motika? U zei toch dat die ook op de eerste verdieping woonden? Ja, de kamers van deze beiden liggen tegenover die van hun mees ters tussen badkamer en mangelka mer. Bovendien zijn er in de aange bouwde zijvleugels nog enkele ka mers, die gedeeltelijk onbewoond zijn gedeeltelijk voor het bewaren van verzamelingen dienen. Alle ontvangkamers, ook de grote eetzaal, bevinden zich in de beneden verdieping, keuken enz. in het sous- terrain. Ik hoop dat de indeling van het huis u zo duidelijk is? Volkomen. Vertelt u mij nu eens eerst hoe u alles vond toen u 's-mor- gens naar beneden geroepen werd. Er heerstte een onbeschrijfelijke verwarring. De bedienden verdron gen zich bleek en ontdaan voor het boudoir der gravin, waarvan de deur open stond. Evenzo de gasten. In het doodsvertrek waren reeds enige poli tieagenten en het parket aanwezig. Iedereen werd afzonderlijk verhoord, maar spoedig weer vrijgelaten daar niemand iets van belang wist mede te delen. Ik wierp nog even een schu we blik in het vertrek waar de dode nog lag zo men haar gevonden had en daarop bracht Ewert mij bij de graaf. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2