S)e ftzkWSouYa/iit Mossadeq maakt school Egypte zegt verdragen met Engeland op dp, fiet oootkeeid aan Otexzië Mossadeq in New York 5)e zieke Atoóóudecp ap Schiphol Zeïuq uit Aêudan MuCde aan aoetCeden JhiCipA Draait Frankrijk naar rechts? JCo-'Lieftfe... Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 9 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 12404 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., i 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 FAROEK SOUVEREIN OVER EGYPTE EN SOEDAN Egypte heeft besloten twintig verdragen met Engeland op te zeggen en ko ning Faroek souverein te verklaren over Egypte en de Soedan. De Egyptische premier heeft het parlement te Cairo gisteravond onder luide toejuichingen van de afgevaardigden verzocht de herroeping van het EngelsEgyptische verdrag van 1936 goed te keuren dat Engeland toestaat troepen in de zóne van het Suez-kanaal te legeren. De premier verklaarde, dat de regering wetten heeft ingediend om het verdrag van onwaarde te verklaren en koning Faroek uit te roepen tot koning over Egypte en de Soedan. Nahas Pasje kondigde aan, dat de regering de onderhandelingen met Engeland over een herziening van het verdrag, welke zich twee jaar iang met tussenpozen hebben voortgesleept, had afgebroken. De landlengte van Suez Het algemene Engelse hoofdkwar tier te Fayid in de landengte van Suez heeft alle verloven voor Engelse troepen in Port Said, Ismailia en Suez ingetrokken en de manschappen bevel gegeven in hun kampementen te blijven. De positie van de troepen blijft onaangetast, aldus een woord voerder. Engeland zal weigeren de eenzij dige nietigverklaring van het verdrag van 1936 te erkennen, zo deelde een zegsman van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen mede. De regering zou „buitenge woon verbaasd zijn" als Egypte iets dergelijks zou doen, omdat de am bassadeur in Cairo, Sir Ralpb Ste venson de Egyptische regering tij dens het weekeinde heeft medege deeld, dat Engeland deze week „nieu we voorstellen hoopt te doen ter rege ling van het sinds lang lopende ge schil over het verdrag van 1936, al dus de zegsman. GEEN RECHTSGELDIGHEID. De Engelse ambassade te Cairo gaf eer. .,/ficiële verklaring uit met de mededeling, dat de eenzijdige opzeg ging geen rechtsgeldigheid heeft, om dat 'iet verdrag geen voorzieningen bevat voor een opzegging te eniger tijd. Herzieningen met wederzijds goedvinden zijn echter altijd moge lijk en de engelse regering heeft herhaaldelijk blijk gegeven van haar bereidheid hiertoe. De Egyptische re gering heeft echter door onvoorwaar delijke instemming met haar oor spronkelijke verzoeken te eisen het tot dusverre onmogelijk gemaakt een basis voor onderhandelingen te vin den. De Engelse regering is van me ning cfat het verdrag van kracht blijft en is voornemens de haar krachtens het verdrag toekomende rechten te hand' aven, aldus de verklaring. De toespraak van Nahas Pasja werd tegen alle gewoonte in via de radio uitgezonden en verwekte be roering in net gehele land. De wets ontwerpen zullen in de volgende zit ting van het parlement in November behandeld worden. Nahas Pasja deelde het parlement me Je, dat dt tijd gekomen was de belofte uit de laatste troonrede in te lossen om het verdrag van 1936 en net a* coord ''an 1899, waarbij de Soe dan de status van „condominion" verkreeg, op te zeggen. De premier bev/eerde, aat het verdrag van 1936 tot stand was gekomen om de drei ging van de as-mogendheden te be zweren. CHURCHILI'S COMMENTAAR. Winston Churchill noemde de op zegging „een zware en beledigende slag tegen Engeland. Indien dit nieuws, dat wij zo juist hebben ver nomen, waar is, is ons een nieuwe slag toegebracht, nog zwaarder en krenkerder dan die ons te Abadan heeft getroffen", zo zeide Churchill in een geïmproviseerde toevoeging aan zijn van te voren opgestelde verkie zingsradiorede. In Londense diplomatieke kringen is men de mening toegedaan, dat de Egyptische handelwijze een recht streeks gevült is van het zwichten door Groot-Brittannië voor Mossa- deqs ultimatum en het weg voeren van (Je laatste Britse technische de* Perzische olie-industrie. Velen hebben de laatste tijd reeds gewaarschuwd dat een succes der Perzen de Egyptenaren waarschijn lijk zou aanmoedigen een overeen komstige houding aan te nemen Het commentaar van de Britse pers op Egypte's eenzijdige hande ling is eensluidend: ,,Geen zwakheid bij het beantwoorden van deze bele diging". De 'meeste Britse bladen schrijven het Egyptische optreden toe aan het echec der Engelse rege ring in Perzië. Premier dr. Mohammed Mossadeq van Perzïë is gisteren in New York aangekomen om de zaak van zijn land in het olieconflict met Enge land voor de Veiligheidsraad te ver dedigen. Een menigte Perzen, van wie velen met Perzische vlaggen ge wapend waren, stonden op het vlieg veld om dr. Mossadeq, die met de gecharterde DC-6 „Prinses Margriet" Een groep bestuursleden van de An- glo-Iranian Oil Company is dezer da gen in Londen teruggekeerd. Ken neth Ross, directeur van de Raffina derijen van de Anglo Iranian Oil Company, maakt deel uit van deze groep, die in Abadan was gebleven in afwachting van een regeling van het oliegeschil, dat nooit gekomen is Kenneth Ross bij zijn aankomst op het vliegveld Londen. De Iraanse premier Mossadeq is Zondagavond op doorreis naar New York i de Amsterdamse luchthaven Schiphol aangekomen. Ten gerieve van e in groten getale aanwezig zijnde persfotografen en filmoperateurs rscheen de heer Mossadeq even aan de deuropening van het vliegtuig. van de KLM aankwam, toe te jui chen. De New Yorkse politie had voor een speciale bewaking en een escorte motorpolitie gezorgd. LAATSTE BRITSE OORLOGS SCHIP VAN ABADAN VERTROKKEN. Het laatste Britse oorlogsschip, dat nog ter hoogte van Abadan lag, de torpedobootjager „Vigo". is Maan dag van de rede van Abadan naar Koeweit vertrokken om zich bij de andere Britse oorlogsschepen te voe gen. De Sjatt el Arab, de scheidingsri vier tussen Perzië en Irak, is thans voor het eerst vrij van Britse oor logsschepen sinds de kruiser „Mau ritius" op 28 Juni ligplaats koos ter hoogte van de raffinaderij. SCHUMACHER EIST BONDSDAGVERKIEZINGEN. Na de verkiezingen te Bremen heeft de voorzitter van de Duitse socialistische partij, dr. Schumacher, Maandag in Bonn verkiezingen voor een nieuwe Bondsdag geëist. „De oude Bondsdag heeft niet meer het vertrouwen van het volk en is ook niet tot stand gekomen in het licht van de politieke en econo mische problemen, die op het ogen blik de mensen het diepst beroeren", aldus Schumacher. CONFERENTIE OVER DE DUITSE SCHULDEN UITGESTELD. De Westelijke geallieerden heb ben de internationale conferentie, die deze herfst zou worden gehou den teneinde de voor- en na-oorlog- se schulden van Duitsland te rege len, uitgesteld. Naar vernomen wordt heeft Enge land een groot aandeel gehad in de totstandkoming van dit uitstel. De Britse regering wilde nl. voorkomen, dat zij voor de algemene verkiezin gen op 25 October a.s. besluiten zou moeten nemen ten aanzien van de Duitse schulden, welke belangrijke economische gevolgen zouden kun nen hebben. DE AMNESTIE IN OOST- DUITSLAND. In Berlijn verwacht men, dat reeds binnen enkele dagen met de vrijla ting van de eerste gevangenen inge volge de amnestie in Oost-Duitsland zal worden begonnen. Volgens tot nu toe nog niet offi cieel bevestigde berichten zou de helft van de begenadigden bestaan uit zogenaamd economische misda digers", de anderen zouden politie ke en gewone gevangenen zijn. België beperkt uitvoer Wegens inflatie-gevaar De Belgische regering heeft gister avond besloten het land tegen infla tiegevaar te beveiligen door de uit voer naar de Europese landen, die reeds schulden bij België hebben, ouder streng toezicht te brengen. Na een bijeenkomst van vijf uur heeft de economische commissie uit de Belgische ministerraad bekend gemaakt, dat de volgende maatrege len zullen worden genomen: In de eerste plaats zullen weer exportver gunningen in het leven worden ge roepen, die zo zullen worden afge geven, dat zij de Belgische uitvoer binnen de normale, traditionele per ken houden. Voorts zullen alle betalingen aan Belgische exporteurs voor versche pingen overzee van te voren door de Belgische nationale bank moeten worden goedgekeurd. In Eindhoven wordt gerouwd om het verscheiden van dr A. F. Philips, de grondlegger van het wereldconcern. Drie oudgedienden die nog heb ben gewerkt onder de persoonlijke leiding van de overledene leggen bloemen bij het standbeeld, dat dit jaar is opgericht, ter gelegenheid van het zestigjarige jubileum van het Phllipsconcern. Canada verwelkomt prinses Elizabeth partij zou een algemeen programma hebben uitgewerkt om de autoritei ten ter gelegenheid van het bezoek van de Briise kroonprinses en haar echtgenoot in verlegenheid te bren gen. Ridgway aanvaardt Chinees voorstel Niet te grote neutrale zones QENERAAL RIDGWAY, de opperbevelhebber der Verenigde Naties, heeft het communistische aanbod om de wapenstilstandsonderhande lingen te hervatten in Panmoenjon, 10 kilometer ten Oosten van de vroe gere conferentiezetel Kaesong, aanvaard. Hij stelde voor, dat verbin dingsofficieren elkaar daar Dinsdagochtend zouden treffen om de her opening van de besprekingen, die op 23 Augustus werden opgeschort, te regelen. Panmoenjon ligt bijna halverwege de linies van de eerste Koreaanse divisie en een Chinees legerkorps. De onderhandelaars van de V.N. kunnen het vlek bereiken zonder zich door communistisch gebied te begeven, zoals wel het geval was met de tocht naar Kaesong. Ridg way zeide in zijn antwoord aan de communistische opperbevelhebbers, dat hij slechts een kleine neutrale zóne rondom de conferentiezetel no dig achtte. Kaesong, Moesan en de wegen naar Panmoenjon zouden ge vrijwaard zijn tegen aanvallen. De communisten hadden voorgesteld de neutrale zóne van Kaesong uit te strekken tot voorbij Moensan, onge veer 24 kilometer naar het Zuid- Oosten. Waarnemers in Tokio zijn er zeker van dat de Chinezen en Noord-Ko- reanen zich in grote trekken met het voorstel van Ridgway om neutrale zones rondom Kaesong, Moensan en Panmoenjon te vestigen zullen ver enigen. De opperbevelhebber der V.N. heeft waarschijnlijk het vesti gen van een brede rechthoekige neu trale zóne om militaire redenen ge weigerd. Er zou op die manier een flinke wig in de Westelijke defen sie-linie van het verbonden leger ontstaan. Tevens zou de eerste Zuid- Koreaanse divisie gesplitst worden, welke in de afgelopen drie weken schermutselingen heeft geleverd met Chinese patrouilles aan de rand van de neutrale zóne van Kaesong. NEDERLANDERS STORMEN. Onderwijl wordt aan het midden front nog steeds fel gestreden. Het Franse persagentschap A.F.P. meldt, dat de Nederlandse vrijwilligers, dié het eerste contingent hebben afge lost, bij de tweede Amerikaanse di visie, hebben deelgenomen aan de In Korea hebben de Noordelijken voorgesteld de geschorste wapenstil standsonderhandelingen te hervatten in Pan Moen Jon, een plaats, die zoals onze kaart aangeeft aan de Zuid-Oostelijke rand van de cirkel vormige neutrale zóne gelegen is. Hier werden, sedert de besprekingen 46 dagen geleden vastliepen, door de verbindingsofficieren de nota's uit gewisseld. bestorming van „Heartbreak Ridge" Helling der gebroken harten aan het Oostelijke middenfront. Met vlammenwerpers en bajonetten wor den de communisten uit hun stellin gen op heuveltoppen verdreven. De Amerikanen en Nederlanders lagen gisteren onder zwaar vuur van Noord-Koreaanse machinegeweren. De Engelsen hebben gisteren een vooruitgeschoven Chinees bolwerk in het vijandelijk winter-defensie- stelsel in West-Korea stormender hand veroverd. Een rood plannetje verijdeld Prinses Elisabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn gisteren met een Stratocruiser uit Londen op het vliegvld Dorval bij Montreal aangekomen, vanwaar zij een tocht van vijf weken door Ca nada zullen beginnen. Duizenden juichten 't kroonprinse lijk paar bij zijn aankomst toe. De aankomst viel samen met de viering van de jaarlijkse „Thanksgiving Day" (Dankdag). De prinses en de hertog begaven zich onder toejuichingen van de duizenden, die langs de weg ge schaard stonden in een open auto naar het station, waar een speciale nachttrein gereed stond om hen naar Quebec te brengen waar zij vanmorgen verwacht worden voor een officiële ontvangst. Er waren scherpe veiligheidsmaatregelen ge troffen op het vliegveld en langs de route. De „Montreal Gazette" meldde, dat de Canadese politie een commu nistisch plan heeft verijdeld om voetzoekers te werpen op de weg die prinses Elizabeth en haar gemaal Maandag, kort na hun aankomst in Montreal, volgden. Het werd verijdeld doordat de po litie honderden als communisten bekend staande personen aan den lijve onderzocht, toen zij zich naar het vliegveld van Montreal bega ven. De Canadese communistische Europees leger Nederland toont meer belangstelling De Nederlandse regering heeft aanleiding gevonden van nu af aan als vol lid deel te nemen aan de conferentie over de vorming van een Europees ieger, zo wordt in een of ficieel communiqué van het minis terie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. Tot dusver is Nederland bij deze conferentie, die op initiatief der Franse regering gehouden wordt, door waarnemers vertegenwoordigd geweest. Intussen is het duidelijk ge worden, dat de ontwikkeling van de wereldtoestand een meer actieve deelneming aan de werkzaamheden der conferentie vereist, aldus het communiqué. Als Nederlandse vertegenwoordi ger is benoemd jhr. H. F. L. K. van Vredenburgh, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, die zich onverwijld naar Parijs zal begeven. De namen van de overige leden en experts van de Nederlandse delega tie zullen later worden bekendge maakt. De uitslagen van de Zondag in Frankrijk gehouden verkiezingen voor de departementale raden tonen een uitgesproken succes voor de conservatieven en een even duide lijke nederlaag voor de socialisten. De einduitslag na de eerste stem ming is als volgt: gematigden en on afhankelijk conservatieven 364 ze tels; radicalen 232 zetels; socialisten 121 zetels; RPF (De Gaulle) 54 ze tels; MRP 50 zetels; communisten 38 zetels; linkse onaf hankelij ken 25 zetels. Gloria Swanson's dochter gaat trouwen De 19-jarige Michelle Farmer, doch ter van Gloria Swanson, de Konin gin van de stomme film die een glo rieuze entrée maakte in „Sunset Boulevard", gaat trouwen, Michelle Farmer reist deze week van Parijs naar New York waar het huwelijk zal worden ingewijd. Haar aanstaan de echtgenoot is de 36-jarige film directeur van Turkse afkomst Bob Amon. Het plan Ls te trouwen tijdens de uitzending van haar moeder's te levisie-programma. Na haar eerste optreden als filmster besloot Michel le „een huisje met een tuintje" tot haar roeping te maken. Iemand, die meent in eigen omge ving een ster te zijn, is 10 kilometer verder een stallantaarn.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1