S)e Cöld^eGon^cmt Een groot Nederlander ging heen Mossadeq twee uur op Schiphol 77 JARIGE Dr. A. PHILIPS OVERLEDEN Adenauer en Grotewohl te Berlijn Nieuw voorstel der Chinezen Tussenlanding in Ierland Me^fótmanaeuwceó in Zweden Directeuï: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 8 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 12403 Mossadeq bibberde op Schiphol Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Zondagochtend 7 October om streeks 2 uur is te Eindhoven over leden in de leeftijd van 77 jaar dr. A. F. Philips, Voorzitter van com missarissen en gedelegeerd commis saris van de N.V. Philips Gloeilam penfabrieken. Dr. Anton Frederik Philips werd op 14 Maart 1874 te Zaltbommel ge boren. Gedurende enige tijd werkte hij, na een handelsopleiding gevolgd te hebben, als volontair bij een Lon- dense bankiersfirma. Op 3 Januari 1894 kwam dr. Philips op verzoek van zijn vader naar Eindhoven om zijn broer ih de fabriek gedurende enkele maanden in de administratie bij te staan. Uit deze maanden zijn jaren geworden. Spoedig nam Anton Philips de commerciële werkzaam heden en vooral het reizen van zijn broer over, zodat deze zich geheel aan de fabricage kon wijden. Enkele maanden werden 45 jaar. In één mensenleven is .mijnheer Antoon" zoals zijn medewerkers hem noemden, er getuige van geweest hoe het kleine bedrijfje uitgroeide tot enorme fabriekscomplexen met een totale oppervlakte van 400.000 M2. Dr. Philips was de laatste om te geloven dat dit alles het werk zou zijn van één man. Steeds weer droeg hij de hem toegezwaaide hulde over aan zijn staf. Van 1895 tot 1922 heeft dr Philips als onvermoeid en onver vaard verkoper de wereldmarkt we ten te veroveren voor de Philips- lamp. De eerste acht jaren zijn mis schien de belangrijkste geweest om dat daarin de fabriek groeide tot een bedrijf dat 5.000.000 lampen per jaar produceerde en dat in 1903 bij de oprichting van het kooldraadlam- pensyndicaat behoorde tot de vier grootste Europese fabrieken. In 1907 konden zij de fabricage overschake"- len op die van de gespoten metaal draadlamp, in 1911 de getrokken me taaldraadlamp invoeren en in 1913 tot de fabricage van de gasvullings- lamp overgaan, zonder dat dit aan leiding gaf tot ernstige economische schokken in de onderneming. De jarenlange samenwerking met zijn broer Gerard had bij Anton Phi lips 'n grote waardering doen groeien voor het werk der technici. In 1922 nam hij de leiding der onderneming over, toen zijn broer zich op 63-jari- ge leeftijd terugtrok. De radio doet zijn intrede. In deze tweede periode, van 1922 1939, zien wij Anton Frederik Phi lips als industrieel van groot for maat, als de ondernemer, die zijn zorgvuldig uitgezochte medewerkers tot de hoogste prestaties wist. te in spireren. In 1927 ging dr. Philips over tot het fabriceren van radiotoestellen. Het natuurkundig laboratorium had er scherp op aangedrongen, omdat het eigen fabricage-ervaring onmis baar achtte als controle op het ont wikkelingswerk. In 1932 leverde Philips al het millioenste radiotoe- stel af, in 1935 de honderdmillioenste radiobuis. Vele onderscheidingen. Op 21 Juni 1927 werd dr A. F. Philips door H. M. de Koningin on derscheiden met de gouden medaille voor „Voortvarendheid en Vernuft", verbonden aan de Huisorde van Oranje Nassau. Een zeldzame onderscheiding, die hem verleend werd ter gelegenheid van de eerste officiële toespraak van H. M. de Koningin via de kortegolf- zender tot Oost en West. Als blijk van waardering voor zijn grote ver diensten voor het Nederlandse be drijfsleven verleende de Handels hogeschool te Rotterdam hem in 1928 het ere-doctoraat in de han delswetenschappen. Zo heeft hij de onderneming door tijden van bloei en van depressie heen geloodst en daarbij geleidelijk de verantwoordelijkheid op jongere schouders gelegd. In 1939 achtte hü de tijd gekomen om als president directeur af te treden. Tijdens de oorlog in Amerika. tijdens de oorlog vertoefde dr. Philips in Amerika en hij was diep getroffen toen hij daar vernam, dat de R.A.F. op 6 December 1942 de fa brieken in Eindhoven had gebom bardeerd. Na een afwezigheid van 5lA jaar keerde dr. A. F. Philips met zijn echtgenote mevrouw A. H. E, M. Philips-de Jongh, op 14 November 1945 uit Amerika in Eindhoven te rug. Dr. A. F. Philips was Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau en drager van tallo ze buitenlandse onderscheidingen. Op de Philipsgebouwen te Eindhoven hangen de vlaggen halfstok. „AANVAARD MIJN VEERTIEN PUNTEN" r>E WESTDUITSE KANSELIER. rede te Berlijn verklaard, dat ma van veertien punten voor verkie te aanvaarden, als het werkelijk de zouden geen lange besprekingen no een verwijzing naar het Oostduitse tussen Oost- en West-Duitsland te eenheid op democratische grondsla heilige zaak, dat het niet moet wor gandistische doeleinden." GROTEWOHL STELDE TELEUR Grotewohl's met spanning tege moet gezien antwoord op Aden auer's rede leverde een teleurstel ling op. De Oostduitse minister-pre sident verklaarde Zaterdagavond slechts, dat het parlement van Oost- Duitsland Woensdag in een speciale ïitting bijeen zal komen om een ant- .voord aan West-Duitsland op te stellen dat voorgoed een einde zou naken aan „het getalm en de ca mouflage". Bovendien maakte hy bekend, dat 20.000 politieke gevan genen zullen worden vrijgelaten. dr. Adenauer, heeft Zaterdag in ecp Oost-Duitsland slechts zyn program zingen in heel Duitsland behoefde eenheid van Duitsland wenste. Dan dig zijn, zo betoogde Adenauer met voorstel om directe besprekingen openen. „Het voorstel van de Duitse g", aldus de kanselier, „is een zo den uitgebuit voor politieke propa- Westduitse politieke leiders gelo ven, dat nieuwe concessies van Oost duitse zijde te verwachten zijn. Gro tewohl's besluit om politieke gevan genen vrij te laten wijst in die rich ting. Zij achtten het niet onmoge lijk, dat dertien van Adenauer's veertien punten zullen worden in gewilligd. Dan zou Grotewohl kun nen zeggen: „Wij zijn u meer dan halfweg tegemoet gekomen. Geef ons op het laatste punt onze zin". Dat laatste punt betreft echter het internationale toezicht op eventuele verkiezingen. Het ontbreken daar van zou verkiezingen in Oost-Duits land tot een aanfluiting maken. De radio herdacht dr. A F. Philips. Gistermorgen is dr. Philips via de radio herdacht door prof. dr ir N. A. Halbertsma, die o.a. enige hoogte punten schetste uit het leven van de thans ontslapenen. Dit waren hoog te punten, die kwamen als vrucht van zijn zeldzame combinatie van vi sie en doorzettingsvermogen. Zijn vooruitziende blik bleek ook weer bij de televisie, die hij reeds lang ge leden stimuleerde. Vele onderschei dingen getuigen van dr Philips' ar beid voor de welvaart van Neder land. Er is heengegaan aldus prof. Halbertsma een merkwaardige fi guur in het zakenleven, een sociaal voelend man met een groot hart en een ruime blik. De wereldomroep wijdde vandaag uiteraard ook een gedeelte van zijn programma aan de dood van dr Phi lips. Teraardebestelling Het stoffelijk overschot van dr. A. F. Philips zal Woensdag a.s. 12.00 uur worden ter aarde besteld op de algemene begraafplaats te Woenssel. Brits kroonprinselijk péar naar Canada Met Roelofarendsveense aardbeitjes Het Britse kroonprinselijke paar is Maandagochtend vroeg per strato- cruiser uit Londen vertrokken voor een bezoek van vijf weken aan Cana da. Zij nemen 80 speciaal veipakte doosjes met in totaal circa 12 kg. verse Nederlandse kas-aardbeien me de, die besteld zijn bij de exporteur P. de Jong Czn., in Roelofarendsveen. De doosjes zijn Zondagmiddag per K.L.M.-vliegtuig naar Engeland ge zonden. Gaat de franc devalueren Volgens de „Financial Times" wordt de groeiende ongerustheid over een mogelijke devaluatie van de Franse franc verklaard door het steeds dui delijker worden van het feit, dat de Franse prijzen bij de huidige pariteit van de franc niet meer concurrerend zijn op de wereldmarkt. In 1949, toen de Franse autoriteiten besloten om de Franse franc in iets mindere mate te devalueren dan de waardevermindering van het pond sterling en andere zachte valuta's bedroeg, was de wanverhouding tus sen de waarde van de franc en die der overige valuta's niet groot ge noeg om nadelige gevolgen te hebben voor de Franse handels- en betalings balans, aldus het blad De ingrijpen de veranderingen in de Franse eco nomische structuur, die de laatste tijd zijn ingetreden en die in de eerste plaats veroorzaakt zijn door de haus se op de internationale goederen markt, heeft de Franse prijzen ech ter in een aanzienlijk sreller tempo doen stijgen dan de prijzen in andere landen. De Franse regering zal geen andere keuze hebben dan devaluatie, wanneer zij geen verbetering in de situatie kan brengen, aldus „Finan cial Times" Cadana zal niet voldoende opslag ruimte hebben voor zyn tarwe-oogst, die volgens de jongste ramingen het recordcijfer van 567 millioen bushels zal bedragen. Het vorige jaar bedroeg de oogst 461 millioen bushels en tot dus;erre was de grootste oogst die van 567 millioen bushels in 1928 Ook wat de andere granen betreft ver wacht Canada zeer grote oogsten Vele elevators in Canada zijn gevuld met graan van geringe kwaliteit, waarvoor geen afzet kan worden, ge vonden. terwijl voorts Engeland, de voornaamste tarwe-afnemer van Ca nada, zelf met opslagmoeilijkheden te kampen heeft. De bekende Vlaamse schrijver Stijn Streuvels, die verleden week tachtig jaar werd, is gistermorgen tijdens een academische zitting in het stadhuis te Brussel, belegd door de vereniging van Vlaamse letter kundigen, gehuldigd. Aanwezig waren de voorzitters van de Kamer en Senaat, de heren Frans van Cauwelaert en Struye, de Belgische minister van verkeerswe zen Segers, de secretaris-generaal van onderwijs, Julien Kuypers, en vertegenwoordigers van de Neder landse en Zuidafrikaanse ambassade. Stijn Streuvels zelf was evenwel op de plechtigheid niet aanwezig, omdat hij op het ogenblik een rustkuur ondergaat. De Vlaamse Radio-om- roep verzorgde een directe uitzen ding van de huldiging, die hij in zijn huis in de Belgische Kempen kon volgen. De Ned. Ind. Un ie Begin November concreet plan Het ligt in de bedoeling van de Indonesische regering tegen begin November een concreet plan gereed te hebben tot wijziging van de Ne derlands-Indonesische Unie in een normale internationale verhouding, aldus wordt te Djakarta vernomen. Dit is in overeenstemming met prof. Soepomo's suggestie, op grond waarvan het Nederlandse kabinet principieel accoord ging met bespre kingen in November, die dan zou den samenvallen met de algemene vergadering der Verenigde Naties te Parijs. De zegsman achtte het mogelijk, dat te Parijs een Nederlands-Indo nesische bespreking zou worden ge houden. TOCH BESPREKINGEN BUITEN KAESONG VIA RADIO-PEKING hebben de communisten gisteren voorgesteld, de onderhandelingen over een wapenstilstand in Korea te hex-vat- ten in het doi-pje Panmoenjon, in de Zuidelijke hoek van de neutrale zóne van Kaesong. Waarnemers in het geallieerde hoofdkwartier ver wachten, dat dit compromis-aanbod door generaal Ridgway zal worden aanvaard. de hervatting der wapenstilstands onderhandelingen te bespreken. Daarbij zou dan tevens een regeling getroffen moeten worden voor de handhaving van de neutraliteit der Kaesong-Moensan-zöne. OOK „VREDESKAMP" IN NEUTRALE ZÓNE Panmoenjon, een gehucht van een twaalftal modderige leemhutten, ligt geheel afgelegen in een wijde vlakte van rijstvelden, en is onge veer 3 km dichter bij Kaesong dan Songhyonni, de plaats die generaal Ridgway onlangs had voorgesteld. Toen dit voorstel door de commu nisten werd afgewezen had Ridg way hen verzocht een andere plaats te noemen. De communistische opperbevel hebbers, Kim Il-soeng van Noord- Korea en Peng Teh-hoeai (der Chi nese vrijwilligers) stelden in hun boodschap aan generaal Ridgway voor, behalve Kaesong ook Hoen- san, waar het geallieerde „vredes- kamp" is gelegen, in de neutrile zóne op te nemen. Beide partijen zouden verantwoordelijk zijn voor de handhaving van deze neutrali teit. Ten slotte stelden de twee com munistische generaals voor, dat ver- bindingsoffcieren te Panmoenjon bij een zullen komen om de details voor AARDVERSCHUIVING IN COLUMBIA. In Columbia is Zaterdag een trein bij een aardverschuiving verpletterd. Er zijn 26 doden te betreuren. Acht tien personen zijn gewond. HET HERFSTOFFENSIEF Generaal James van Fleet, bevel hebber van het achtste Amerikaan se leger in Korea, heeft Zondag „er gens aan het Westelijke front in Korea verklaard: „Wij hebben de vijand in dit stadium van ons herfst offensief een grote nederlaag toe gebracht. Er zullen nog veel meer stadia van dit offensief volgen en wij zullen er niet mede ophouden- voordat de Chinezen en Noord-Ko- reanen te kennen geven „genoeg gehad te hebben". Maandag, de zesde dag van het herfstoffensief der verbondenen aan het Westelijke front in Korea, voer den de Chinezen heftige tegenaan vallen uit, die op bepaalde punten werden afgeslagen, doch op andere plaatsen, waar de geallieerden ge bied moesten prijs geven, succes opleverden. Men meent, dat de Chi nezen bij deze aanvallen gebruik maken van op de Amerikanen ver over 155 millimetergeschut, de z.g. „long toms". Op weer andere plaat sen van de frontlinie boden de com munisten hardnekkig tegenstand aan de geallieerde aanvallers, die pogen uit te vinden waar dc bol werken der Chinese wintcrstellin- gen zijn gelegen. IN PYAMA EN WINTERJAS VOOR DE LENS T'ONDAGAVOND is de Perzische premier Mossadeq op zijn doorreis naar New York op Schiphol aangekomen. Gedurende de gehele reis van Teheran naar Schiphol heeft Mossadeq op een bed gerust en hij kwam er tijdens het oponthoud op het vliegveld slechts even af om op de treden van de trap voor de persfotografen te poseren. De premier maakte de indruk van een oude, ziekelijke man, die zich steeds slechts met moei te overeind kon houden en bescherming zocht tegen de kille najaars wind in een dikke blauwe winterjas, waarin zijn gelaat vrijwel geheel schuil ging. Na enkele minuten ging Mossadeq het toestel weer binnen. K I M -cpr\/irp \A/ac hoct I zeker niet van dicn aard» dat de i°ur- r\.l_ IVI. bervice Wdb DÖST nalistcn dc indruk kregen, dat zij I bezwaren hadden tegen vrijheid van j beweging voor de journalisten. In tegendeel, zij zochten de journalisten op. Twee belangrijke leden van de delegatie, t.w. dr. Shayeban, lid van de gemengde oliecommissie, en dr. Hussein Fatemi, waarnemend minis ter-president, verlieten het toestel om vragen van de tientallen journa listen op het vliegveld te beantwoor den. Voor de journalisten was de aan komst van Mossadeq op Schiphol geen succes. Het departement van buitenlandse zaken had zo werd door de stationsdienst van Schiphol meegedeeld speciale maatregelen gelast, opdat de journalisten niet op het platform zouden komen. Een ver slaggeefster werd evenwel door de zoon van Mossadeq, die zich wat was komen vertreden in de aankomsthal, naar het vliegveld gebracht en in staat gesteld premier Mossadeq de hand te drukken. Een interview stond de Perzische minister-president haar niet toe, maar wel vertelde hij haar uitermate tevreden te zijn over de service, die de K.L.M. bood. Zij kon haar collega's later vertellen, dat de Perzische eerste minister in een com fortabel bed lag en een bruine pyama droeg. De houding van de le den van de Perzische delegatie was Het is de bedoeling van de pre mier zelf in de Veiligheidsraad het woord te voeren. Op een vraag hoe de gezondheid van de premier was, antwoordde dr. Shayegan: „Premier Mossadeq voelt zich altijd goed ge noeg om zijn werk te kunnen doen". Het standpunt van de Perzische delegatie is en blijft, dat de Veilig heidsraad niet bevoegd is het Perzi sche olieconflict te beoordelen. Ove rigens 7.al het Per/.ie niet leien hou den, zo vervolgde Shayegan, een In Zweden worden op het ogenblik grote herfstmanoeuvres gehouden In de provincie Vaestergoetland. Koning Gustaaf VI maakt tijdens de ma noeuvres een praatje met zijn oudste zoon, Prins Beril, in marine-uniform compromis te sluiten, mits dit is op basis van de Perzische nationalisatie- wet. Dr. Shayegan vertelde voorts er niet bevreesd voor te zijn, dat uit het conflict een oorlog zal voortko men. Engeland doet verstandig zijn soldaten thuis te houden, maar zij hebben ook nimmer do bedoeling ge had soldaten te sturen, zo vervolgde hij, want wij willen petroleum en geen oorlog. Dr. Fatemi zeide, dat vooral Duits land technici heeft aangeboden. Per- zië, dat 200 a 300 technici nodig heeft, heeft reeds meer dan 1000 aanbiedin. gen gekregen. Dr. Fatemi verwacht te, dat binnen 2 a 3 maanden dc raf finaderij in Abadan weer volledig in productie zal zijn. Er zijn ook aan biedingen uit Nederland ontvangen. Perzië zal Engeland schadeloos stel len, maar over bedragen kon dr. Fa temi zich niet uitlaten. IN IERLAND AANGEKOMEN. Na een oponthoud van 2 uur ver trok Mossadeq om 10 uur Zondag avond weer van Schiphol. Vanoch tend vroeg is het K.L.M.-toestel in de luchthaven van Shannon (Eire) aangekomen. Nog nimmer tevoren waren er op Shannon dergelijke strenge veiligheidsmaatregelen geno men als bij de aankomst van de Per zische minister-president. De „D.C.- 6' bleef zeventig minuten op het yliegcld om brandstof in te nemen; in die tijd mocht niemand zich aan boord van het vliegtuig begeven. De koffie en gebakjes, die aan boord van het toestel werden gebracht, waren eerst terdege door dc leden van de bemanning onderzocht. NOG GEEN OVEREENSTEMMING MET AMERIKA. Welingelichte kringen te Washing ton hebben Zondag meegedeeld, dat nog geen overeenstemming is bereikt tussen Britse en Amerikaanse verte genwoordigers over de resolutie, die bij de Veiligheidsraad zal worden in gediend in plaats van het oorspron kelijke Britse ontwerp, waarin op Pezië een beroep werd gedaan zich te houden aan de beslissing van het Internationale Gerechtshof. Naar verluidt trachten de Ameri kanen de Britten er toe te brengen een meer gematigd standpunt in te nemen. De Britten zijn echter van mening, dat verzoeningspogingen niet alleen van Britze zijde kunnen ko men. GEEN ECONOMISCHE BLOKKADE VAN PERZIë. Een woordvoerder van het Britse ministerie van handel heeft Zondag ontkend, dat Engeland een economi sche blokkade tegen Perzië heeft in gesteld. Wel hadden sinds de eva cuatie van de Britten uit de Perzi sche olievelden „Perzische aanspra ken op zekere voorrechten" opgehou den te bestaan. KoAAeft^e... Vóór alles moeten wij opnieuw de waarde leren beseffen van eenvou dige genoegens.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1