Wilt U de beste huwelijkskansen Brengt Uw stem uit op Wim Jansen Kath. Thuisfront inzet van verkiezingsgevecht BI) BEKEHDE-LEIDENflüBS De heer P. Heemskerk heeft „z1n tijd nog niet gehad'1 GEEN BESTE KANS Kath. Thuisfront ook in Korea ZATERDAG 6 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 STRALEND SCHIJNT de herfstzon, wanneer we de K.R.O.-studio bereiken. Terwijl we op Wim Jansen, de door onze lezers en lezeressen geko zen candidaat in de grote verkie zingsstrijd om de populairste radio- ster, staan te wachten, horen we er gens vanuit het gebouw brokstuk ken van „Dit is negen heit de klok". Onmiddellijk wordt er een deur ge sloten en versterft het geluid. De stilte, die de studio kenmerkt en die het vele werk, dat er verricht wordt, slechts doet vermoeden, wordt even- later verbroken door het openen van deuren en het rumoer van stemmen, die zich niet meer laten weerhouden door de koele sfeer van het gebouw. Het is tijd voor de middagthee en wanneer we enkele ogenblikken la ter met Wim de ruime cantine bin nenstappen hebben de diverse groep jes zich al afgescheiden, verdiept in een robbertje bridge. Met moeite vinden we tussen de leden van het Omroeporkest, dat in zijn geheel aanwezig is, nog een tafeltje vrij. Onder het genot van een kopje thee en een respectabel aantal sigaretten hebben we een uurtje geboomd over het werk, dat Wim zo in het alge meen en speciaal voor zijn bekende programma 2x1 1 verricht. VEELZIJDIG WERK. Natuurlijk is het overbekende pro gramma 2X1 1 niet de enige bezigheid, die Wim Jansen voor de K.R.O. verricht. Voordat hij „radio ster" werd, was hij tolk bij de K.L. M. en zijn functie bij de K.R.O. is re portage-man. Dat dit leven de nodi ge spanning met zich meebrengt, komen we in de loop van het ge sprek aan de weet. Op onze vraag, wat tot nu toe zijn meest aardige reportage geweest is, moet hij eerst even nadenken, ver telt dan, dat dit erg moeilijk te zeg- Wim Jansen met een van zijn „Dam es-slachtoffers" tijdens 2x1 1. gen is, om tenslotte te besluiten, dat de tocht met de haringvloot toch wel een van zijn aardigste herinne ringen is. HET ZEEGAT UIT. Op „vlaggetjesdag" koos hij met de „Gorredijk" het ruime sop. Al- hoewel de stoere zeebonken hem in het begin wel een beetje eigenaar- j dig gevoel in de buurt van zijn j maagstreek bezprgden, heeft hij zei- j den gezelliger mensen ontmoet. Als hij over zijn maag vertelt, beginnen we al meelevend te knikken, want zelf hebben we enige jaren geleden 5 dagen lang meer dood dan levend op de Golf van Biscaje gedobberd. „Nee, nee", haast Wim zich ons me de te delen, wanneer we naar dit j lijden in formeren, „daar heb ik zo goed als geen last van gehad. Alleen i IK VIND HET HELEMAAL NIET NODIG OM IN DE KRANl TE KOMEN, zegt de heer P. Heemskerk, beheerder van het Kath. Bevolkingsbureau in Leiden. „Ik heb m'n tijd gehad en toen ik zeventig jaar werd (13 Juli 1948) heb ik al mijn functies vaarwel gezegd. Behalve natuurlijk het Bevolkings bureau. Maar dat kent bijna niemand, zodat ik ongeveer uit het openbare leven verdwenen ben. 'k Vind het dus helemaal niet nodig." Maar wij dach ten er anders over en eenmaal in huis by de heer Heemskerk die drager is van het Pauselijk eremetaal „Pro Ecclesia et Pontifice", kwam het gesprek vanzelf op wat voorbij is. Onze gastheer was eerst in de handel, daarna 7 jaar ambtenaar op de Raad van Arbeid en vanaf 1929 werkzaam op de afdeling Burgerlijke Stand van het Stadhuis. Het aanvaarden van de laatste betrekking betekende voor de heer Heemskerk noodzakelijkerwijze zijn ont slag als lid van de Gemeenteraad, nadat hij lly? jaar fractielid van de R.K. Staatspartij was geweest. Voor die tijd was hij reeds voorzitter van de Kath. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, afd. Leiden, waarbij in 1914 nog de functie kwam van voorzitter van de R.K. Volksbond (thans K A.B.). afd Leiden. Dat duurde tot 1924. Eenmaal gemeente-ambtenaar was de heer Heemskerk ook enige jaren voorzitter van de Arka. afd. Leiden Op politiek terrein had hij verschillende functies, o.a. tweede voorzitter van de R K. Staatspartij, kring Leiden, bestuurslid van de Statenkring en lid van de Partijraad. Voeg daarbij nog zijn voorzitterschap van de coöoeratie De Een dracht", dan mogen we de rest onvermeld laten, omdat het toch wel duide lijk zal zijn welke grote plaats de heer Heemskerk in het katholieke orga nisatie-leven heeft ingenomen. Ook zijn werk van thans is belangrijk. „Het Kath. Bevolkingsbureau werd in 1929 opgericht, omdat men kiezerslijsten voor de R. K. Staatspartij wilde hebben. Na enkele maanden kreeg ik het beheer in handen en al direct bleek, dat dit bureau van groot nut kon zijn voor de pastorieën. Door mijn ambt als „bevolkingsagent" van de Burgerlijke Stand had ik natuurlijk prachtige relaties. Ook nadat ik in 1946 met pensioen gegaan was, bleef het contact met de B. S. Elke Maandagmiddag ga ik er de gegevens halen Alle geboorten, huwelijken, verhuizingen enz. worden ieder week aan de pas toors doorgegeven. Er zijn ook instellingen e.d. die van mijn gegevens ge bruik willen maken." Het lijkt ons allemaal zeer interessant en we gaan er zelfs een spelletje van maken. ,,Kunt U zien hoeveel katholieken er momenteel in Leiden wonen?" ,.Uit een van de vele bakken komt een kaart te voorschijn en na twee tellen komt het cijfer: 28.284, met de onderverdeling St. Petruspar 9.718. dek. par. 8.806, Hartebrugpar. 5.096, St. Leonarduspar. 3.608, St. Willi- brorduspar. (voor zover het de gemeente Leiden betreft) 1.056. Dit zijn cijfers van het begin van deze week. We zijn het met de heer Heemskerk eens, dat dit zeer interessant werk is. Maar we willen er beslist niet aan, dat onze gastheer „z'n tijd gehad heeft"! Wie zich nog dagelijks voor een dergelijk werk inspant, staat nog midden in ons katholieke organisatieleven. Hetgeen de heer Heemskerk reeds zoveel ?aren deed en hopelijk nog lange tijd doen zal! (Foto: „De Leidse Courant") (Foto: „De Leidse Courant") in het begin even. Ik had urenlang in de straffe wind op het dek ge staan en ging even „een bakje" ma ken in de kajuit. Nu waren ze bene den juist vis aan het schoonmaken en de combinatie vis-teer-zware shag werd me een ogenblik te mach tig. Veiligheidshalve heb ik het „bakje" maar laten staan en ben weer naar boven gerend". Ook over een ander zeetocht ver telt hij, zij het met minder enthou siasme. Tijdens de „begrafenis" van het mysterieuze „Ding", nu een klein jaar geleden, hebben vier van zijn collega's hem nog maar op het nip pertje binnenliöprd weten te hijsen, toen, na een STfkre golf, Wim aan de verkeerde kant van de railing hing hing te spartelen. DE VIERDAAGSE. En wie zou er voor de KRO be ter het jaarlijkse wandelfestijn van de Vierdaagse te Nijmegen kunnen verslaan, dan Wim Jansen, de „Nij- megenaar-pur-sang"? Reeds als klei ne jongen heeft hij- dit internationaal gebeuren meegemaakt. Wanneer hij de luisteraars hierover vertelt, weet hij de stemming zó weer te geven, dat zij de duizenden wandelaars als het ware zien langs marcheren. Wim vertelt nog over de Jamboree te Bad Ischl en de legeroefening „Counter- Thrust", waar hij met de reportage wagen present was en tenslotte ko men we aan het eigenlijke doel van ons bezoek, zijn programma 2X1 1. 27 MAAL 2X1 1. Reeds zevenentwintig maal is het programma 2X1 1 door de aether gegaan. Op 27 Januari jl. startte Wim er mee en op onze vraag, hoe hij zo op het idee gekomen is, haalt hij zijn schouders eens op. „Och, hoe gaat dat hé?", zegt hij tenslotte. „Je piekert een poosje en dan ga je je voorstellen, wat je zelf nu eens graag door de radia zou ho ren. Meestal vinden de luisteraars dat ook aardig. Althans, dit is mijn ervaring met 2X1 1. Nauwelijks was ik ermee gestart, of ik ont ving een lawine brieven, meestal van getrouwde mensen, die me „test-vragen" stuurden. Vele vragen tijdens de uitzendingen zijn dan ook op deze brieven gebaseerd. De wachtlijst van de paartjes, die een „test" aangevraagd hebben, is meters lang en iedere uitzending voel ik weer opnieuw een zekere spanning hoe de uitslag zal zijn. Meestal zijn de paartjes, wanneer I ze de studio binnenkomen, geweldig zenuwachtig. De dames giechelen en zeggen, dat ze geer; woord zullen kunnen uitbrengen en de heren trekken eens stoer aan hun sigaret j met een gezicht, alsof ze een verga dering van hebzuchtige aandeelhou ders moeten gaan overtuigen, dat het beter is, over het afgelopen boek jaar geen dividend uit te keren." LELIJKE WOORDEN. „Vooraf ga ik dan een praatje met hen maken. Ik raad hen aan om niet als antwoord „ja" of „nee" te bezi gen en ook geen al te krasse taal door de microfoon te lispelen De laatste opmerking is vrijwel altijd overbodig, maar zij hoort nu een maal bij de voorbereiding. Eenmaal voor de microfoor, is het net, of alle zenuwen verdwenen zijn. Ze maken grapjes, enfin.. zo besluit Wim, „dat kun je iedere week zelf horen." WIE DE JEUGD HEEFT.... ,En zijn jullie nu mei een beetje zenuwachtig" informeren we nieuws gierig, belust op een griezelverhaal van een vechtende v. Tutte, een neerslachtige „Gewone Man" met een jammerende Merie. „Wat mijn rivalen betreft" zegt Wim luchtig, „weet ik het nie; zo precies. Kobus Kuch loopt er wel een beetje oipsjes bij en ook „Het orkest zonder naam" is niet meer zo luidruchlig, wanneer het in de cauline koffie komt drin ken. Ik zelf behoef me geen zorgen te maken. Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Nu en ik hèb de jeugd. De gehele Kajottersbeweging staat ach- I ter me, tientallen meisjesverenigin gen, voetbalclubs, gidsen en verken- I ners hebben de toezegging gedaan, I dat zij voor mij de strijd zullen aan binden. Drie kranten vechten voor me. Pater Wesseling heeft zich met zijn grote aanhang achter me ge schaard en „ongeorganiseerden" stuurden reeds de eerste verkiezings dag stemmen bij de vleet. Het zou gewoon een blijk van wantrouwen zijn tegenover mijn kiezerscorps, wanneer ik zenuwachtig zou zijn." „Nou ja", proberen we, „maar een verkiezingscandidaat is toch altijd een beetje zenuwachtig. We zijn er van overtuigd, dat het een uitste- I kende indruk op onze lezers en vooral op onze lezeressen zal ma- ken, wanneer we kunnen schrijven dat je een heel klein beetje zenuw achtig bent." „Zou het?" begint Wim te twij felen. „Nu als je denkt, dat het nood zakelijk is, vertel dan maar, dat ik een heel klein beetje opgewonden ben. Maar maak het niet te gek". Verheugd pennen we dit sensatie- bericht op ons bloc-note en met de verzekering, dat de lezers en leze ressen van „De Leidse Courant" pal voor hem zullen staan, verlaten we de studio. OP TEN STRIJDE! En nu onze verkiezingsstrijd! Na de stormachtige candidaatsverkie- zing zyn we vol goede moed. Reeds twee verenigingen, een da mescongregatie en een voetbalclub, zonden ons bericht, dat zij een in- De trouwlustige jongeman uit Purmerend, is blijkbaar geen lid van de partij van blijheid en romantiek, die sinds een weck heel jong Nederland tot politie ke voorvechters heeft gemaakt. Althans de belofte van Wim Jansen, dat aan zijn kiezers de beste huwelijkskansen gegeven zullen worden, is voor hem niet in vervulling gegaan. Niet dat zijn kansen zo erg slecht waren; hij had een aardig meis je en een dezer dagen zou hij met haar het door velen begeer de bootje instappen. Gisteren liep h(j echter langs een weiland, zag een koe staan, nam haar mee en trachtte haar op de veemarkt te verkopen. De politie is niet romantisch en inplaats van in het huwe lijksbootje zit de candidaat- bruidegom momenteel in de cel. tensieve propaganda-actie voor Wim zullen gaan voeren. De Leidse To neelvereniging „De Rederijkerska mer" berichtte ons, dat zij en bloc op Wim zullen stemmen en de kaarten via de redactie van „De Leidse Cou rant" zullen sturen. Het door de diverse verenigingen aangevraagde propaganda-materiaal zal zo spoedig mogelijk verzonden worden. In de diverse dorpen wor den reeds strijdgroepen gevormd. Tijdens de candidaatsverkeizingen ontvingen we tientallen stembiljet ten, voorzien van de vereiste postze gels. Wanneer verenigingen met grote groepen tegelijk stemmen, of d.m.v. een actie stemmen verzameld hebben, worden zij verzocht hun stemmen naar de redactie te zenden. Wij zenden dan de totaalopbrengsten periodiek naar het Thuisfront en de club of actiegroep krijgt een eervolle vermelding in de krant. Overal heerst opwinding en span ning. Wie propaganda-materiaal of stembiljetten te kort komt, schrijft even een kort briefje naar de re dactie. Op de enveloppe vermelden: „Verkiezing". Dit is een van de hoogtepunten in het militaire leven. Na de laatste in spectie op een rennetje naar het sta tion. Overmoedig hangen ze uit het coupéraampje van de trein, die hen voor een paar dagen met verlof naar huis zal brengen. Niet altijd is de stemming als op dit plaatje. Een paar dagen later zijn ze terug om weer een nieuw standje van de officier van piket in ontvangst te nemen, terwijl hun interessen en zorgen wellicht op een geheel ander terrein liggen. Deze jongens hebben recht op onze sympathie en steun, want het is voor ons, dat zij twee jaren van hun leven geven. OP TEN STRIJDE, ONDER DE LEUZE: WILT U DE BESTE HUWELIJKS KANSEN BRENGT DAN UW STEM UIT Of» WIM JANSEN. Al bijna anderhalf jaar woedt de strijd op Korea. Hier wordt wellicht beslist, of het dreigend communisme een halt toegeroepen kan worden. Ook Nederlandse militairen dragen daar hun zware steentje bij in de strijd ter handhaving van vrede en vrijheid. Vechten zij alleen? Zijn zij verstoken van alle hulp en steun uit het vaderland? Neen natuurlijk Het Nationaal Katholiek Thuisfront doet wat zij kan, om de Nederlandse militair daar een beetje te vergoeden, van al hetgeen, wat hij moet missen. De fo to toont u een aalmoezenier, die in dat barre land in de open lucht een H. Mis opdraagt. De gehele uitrus ting voor deze aalmoezenier werd verzorgd door het Nationaal Katho liek Thuisfront. Wil zij in de toekomst haar werk voort kunnen zetten en, daar waar nodig is, haar activiteit kunnen ver groten, dan zal zij door u gesteund moeten worden. Zij is bij de Neder landse militair de spreekbuis van geheel katholiek Nederland. Zij ziet toe op de geestelijke ontwikkeling en zij tracht aan het vaak dorre sol datenleven een zonzijde te geven. Ook hier in Nederland moet nog veel gedaan worden. Door de lange dienstplicht is er een groot te kort aan militaire tehuizen. De huizen, die momenteel in Nederland bestaan voldoen lang niet alle aan de eisen, die men aan dergelijke inrichtingen moet stellen. Door lectuurvoorzie ning schept het Nationaal Katholiek Thuisfront een onderlinge band en hiermede bereikt zij, dat de militair trots de nivellerende invloed, die er van het soldatenleven uitgaat, toch de juiste waarden van zijn leven in het oog houdt. De komende twee maanden kunt U deze organisatie steunen, door stemmen uit te brengen op de radio ster, die u het meest sympathiek is en wie zou dit anders kunnen zijn, dan im Jansen met zijn leuze: Wilt U de beste huwclijkskanscn? Afag. steeds vechten an ze jongens mee in JCwcea Gericht op de Communistische stel lingen vuren de vervaarlijke lopen van dit 155mm kanon hun kogels. Het kanon wordt bediend d oor leden van het 90ste Veldartilleri e Bataljon, In een van de artillerie bombardementen van de Koreaanse oorlog. dodelijke groots'

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5