HET TELEGRAM groene talel Hoe verdwijnt de N.O.R. R.K. Universiteit opent Med. Faculteit HOEST U s NACHTS? ABDIJSIROOP J3ku»S - OvBRw€Hr Van paal, via de „ondergrondse" naar radio, telex en televisie DOOR DE TIJDEN HEEN DINSDAG 2 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 iSelaiüngÜmeiLtei ZOALS de zakenman wel bekend is, kon gedurende de jaren 1946 t.m. 1949 een gedeelte van de bedrijfswinst tijdelijk buiten de be lastingheffing worden gehouden. Hiertoe werd dan jaarlijks een be paald bedrag van de winst meestal 15 pet. aan de z.g. ongelaste reser ve toegevoegd. Met ingang van 1950 of boekjaar 1949/50 is zulks niet meer toege staan als gevolg van een der laatste wetswijzigingen. De dan aanwezige reserve behoeft echter op dat mo ment niet aan de winst toegevoegd te worden. Zoals we reeds een vorige keer schreven, wordt deze gekweekte reserve per 1 Janpari 1950 namelijk overgeboekt naar de N.O.R. (nieuwe onbelaste reserve). Kort samengevast ontstaat deze nieuwe onbel. reserve als volgt: a. de onbelast gereserveerde bedra- van de winst over de jaren tot 1950. b. de herwaardering verdubbe ling van de boekwaarde per 1 Januari 1950 van de bedrijfs middelen, welke reeds voorkomen op de eindbalans van 1941 of boekjaar 1940/41. Voor de vele bedrijven zal deze bepaling weinig zin hebben, im mers zullen veel bedrijfsmidde len reeds door afschrijving op de residuwaarde staan. In deze ge vallen zal natuurlijk de residu waarde dan nog kunnen worden verdubbeld. c. de overboeking van de z.g. ver vangingsreserve verschil tus sen schadevergoeding en de boek waarde van de tussen 9 Mei 1940 en J Januari 1946 verloren gegane of beschadigde bedrijfs middelen. d. de tenlaste van de winst gereser veerde boekwaarde van de onder c. genoemde bedrijfsmiddelen. Deze reserve kan, in tegenstel ling met de voorgaanden, wille keurig geschieden, mits in de boekjaren 1948 t.m. 1955. Deze bedragen, welke dus tesamen de nieuwe onbelaste reserve gaan uitmaken, zullen eens weer in de winst terug moeten vloeien. Het be tekent dus geen afstel maar een uit stel van belasten. En nu komt het er maar op aan op welk moment zulks moet gebeuren. Artikel 4 van de belastingherzie ning 1950 geeft ons dit tijdstip aan. In de eerste plaats wordt, zodra over een boekjaar een verlies wordt geleden, een zelfde bedrag uit de N.O.R. naar de verlies- en winstreke ning overgeboekt. Gesteld dat de V. en W. over 1951 een verlies aangeeft van 5000,De N.O.R. bedroeg op 1 Januari 1951 12000. In dit geval zal 5000 van deze reserve overge bracht moeten worden naar de V.e. W.-rekening, Het bedrijfsresultaat wordt op deze manier gelijk aan nul en er blijft dus geen verlies over dat verrekend kan worden met andere opbrengsten of volgende jaren. Ten tweede moet de N.O.R aan de winst worden toegevoegd naar gelang het zuiver bedrijfsvermogen aan het einde van enig boekjaar daalt bene den het bedrijfsverhogen van 1 Jan. 1950. De toelaatbare reserves worden hier niet tot het bedrijfsvermogen gerekend. Als het bedrijfsvermogen dus maar niet daalt beneden dat per 1 Januari 1950, zijn door deze bepa ling geen consequenties verbonden aan een daling van het zuivere be drijfskapitaal. Tot zover de gedwongen vermin de N.O.R. We zouden tige wordt uitgeoefend. Ook dan vloeien de fiscale reserves in de winst bijv. bij vertrek naar het bui tenland, overdracht of liquidatie van het bedrijf of ingeval van overlijden van de zakenman). Verder is de gelegenheid gegeven de Ëfife deeltelijk, aan gen. Bijzondere faciliteiten zijn ver leend als deze reserve geheel aan de winst van een boekjaar wordt toegevoegd. Op verzoek kan dan het belastingbedrag over deze winst berekend worden aan de hand van het voordeliger ta rief van artikel 48 (vast percen tage van tenminste 20 en hoog- tens 40). Bovendien is het be drag van deze belasting maar voor drie kwart verschuldigd. Als men spreekt van een gehele toevoeging van de N.O.R. is het niet vereist, dat deze reserve nog in zijn geheel aanwezig is. Wat hiermede in vorige jaren is geschied, kan buiten beschouwing blijven. Is de reserve dus toen al ingekrompen, hetzij door dat een verlies hierop in mindering is gebracht, hetzij vrijwillig, dan le vert dit geen bezwaar op om aan het einde van het boekjaar de N.O.R. ge heel (dus het gehele restant) aan de winst toe te voegen. Bij een gedwongen of gedeeltelijke opheffing zijn geen tarief verzach tende bepalingen gegeven. Tenslotte wordt er nog op gewe zen, dat de toevoegingen aan de winst van de N.O.R. buiten beschou wing blijven bij de bepaling van de bedrijfswinst voor de met ingang van 1951 ingevoerde extra bedrijfsbelas ting. F. D. De generaal snauwde niet Het Antwoord van de minister Op vragen van het Tweede Kamer lid Vorrink over een verslag in de pers over het bezoek van generaal Hasselman aan Nederlandse com mandoposten tijdens de geallieerde manoeuvres Counterthrust heeft de Minister van oorlog om. het volgen de geantwoord: Van het uitdelen van snauwen aan dodelijk vermoeide officieren door luitenant-generaal Hasselman bij zijn bezoek is geen sprake ge weest. Wel is een luitenant, die te gen zijn ondergeschikten een onbe hoorlijke uitdrukking bezigde, op duidelijke wijze terechtgewezen. Het bezoek van de chef van de ge nerale staf had uiteraard niet ten doel een „show" te geven, doch een onderzoek in te stellen naar de ge vechtsvaardigheid van de gevechts groep en in het bijzonder naar de wijze waarop de commandanten voor hun taak waren berekend. Nodige aanmerkingen zijn op gepaste toon gemaakt. Het is te betreuren, dat de betrok-1 ken dagbladcorrespondent (van de Volkskrant red.) op lichtvaardige wijze een verslag geeft, waardoor een onjuiste indruk wordt gevestigd. Deze correspondent zal zich aan de mili taire verhoudingen moeten kunnen aanpassen. Indien zulks ook in de toekomst niet het geval mocht zijn, heeft het geen zin om hem verder tot het bijwonen van militaire oefe- Prins Bernhard naar Amerika Prins Bernhard zal omstreeks half October voor particuliere zaken een niet-officieel bezoek aan de Ver enigde Staten brengen. De prins zal van deze gelegenheid tevens gebruik maken om in zijn hoedanigheid van inspecteur-generaal van de Konink lijke Marine een bezoek te brengen aan enkele Amerikaanse marine etablissementen. ERE-PROMOTIE VAN DE PRINS. OP 16 NOVEMBER. De rector-magnificus van de Tech nische Hogeschool te Delft, prof. dr. O. Bottema, heeft gistermiddag in een buitengewone senaatsvergadering meegedeeld, dat de erepromotie van prins Bernhard op 16 November zal geschieden in de Nieuwe Kerk te Delft. Prof. Bottema zei, dat de se naat verheugd was, prof. dr. ir. A. J. Kluyver bereid te hebben gevonden de functie van promotor te aanvaar den. Mgr. Alfrink verricht inwijding Zoals bekend, zal op 17 October a.s. ter gelegenheid van de 28e Dies Na- talis der R. K. Universiteit het hulp gebouw van de medische faculteit op het landgoed „Heijendaal" worden ge opend. Mgr. dr. B. J. Alfrink, coadjutor van het bisdom Utrecht zal die dag in de Sint Josefkerk aan het Keizer Karelplein te Nijmegen een Pontifi cale Mis opdragen. Om twaali uur zal Mgr. dr. Alfrink het praeclinisch instituut op „Heyen- d'aal" plechtig inwijden. Om half drie zal de tegenwoordige „Rector-Mag- nificüs prof. dr. M. Goemans O.F.M. in „De Vereniging" tijdens 'n plechtige academische zitting de Dies-rede uit spreken. Van vijf uur af houden het be stuur der Sint Radboudstichting, waarvan Mgr. dr. B. Alfrink voorzit ter is, het curatorium en de senaat der R. K. Universiteit in het praecli nisch instituut een receptie. dering van HH1H hierbij echter nog kunnen noemen ningen uit te nodigen, het geval dat het bedrijf niet meer voor rekening van de belastingplich- I Hoe kunt gij Uw lichaam I de zo hoog nodige rust I schenken als gij een groot deel van de nacht rechtop in bed zit te hoesten? Als een heer lijke balsem voor Uw aangetaste luchtwegen werkt de al door drie geslachten geprezen AKKER'S f Werelds beste hoestsiroop - De heer J. de Geus, die in opdracht van 33 Nederlandse firma's, het mi nisterie van Economische zaken en de Herstelbank in Australië de mo gelijkheden voor onze bouwnijver heid heeft onderzocht, is gisteren in Nederland teruggekerd. De conclusie na zijn bezoek was, dat men zich in Australië alleen inte resseert voor een bouwnijverheid, die zich weet aan te passen aan de bij zondere toestanden en wetgeving in het land, vooral omdat het land op het ogenblik wordt platgelopen door buitenlandse missies op het gebied van de bouwnijverheid. Vanwege de hoge aanvangsinvesteringen zal het voorts voor de Nederlandse bouwon dernemingen gewenst zijn gecombi neerd op te treden. Drie millioen voor gemeente Zwolle Inwoners leenden op kort termijn De inwoners van Zwolle hebben thans reeds ongeveer drie millioen gulden ter beschikking van de ge meente gesteld in hun hoedanigheid als beleggers bij de gemeentelijke stortingsdienst. Deze gelden zijn Zwolle uiteraard als kasgeld ver strekt. Maar in practijk kan de ge meente steeds over een groot deel van dit bedrag beschikken daar de inleg gingen in de regel de terugbetalingen overtreffen. De bij de stortingsdienst gedeponeerde gelden zijn. blijkbaar verkregen uit de lopende besparingen van de gemeenschap. In dit verband achten B. en W. van Zwolle het ver antwoord, dat een derde deel (een millioen gulden bijgevolg) van deze inleggingen definitief wordt belegd in een langlopende lening van de ge meente. Want slechts op deze wijze kan de uitvoering van het woning programma weer tot een maximum van een millioen voortgang vinden. Sigarenfabriek stopt productie De filiaalfabriek van de Velas- ques-sigarenfabrieken te Reusel zal stilgelegd worden. Van het ruim 100 personen tellen de personeel worden er ongeveer 25 tewerkgesteld op de hoofdfabriek. Aan de overigen is met ingang van 8 October aanstaande ontslag aan gezegd. De K.V.W.-fabriek te Roosendaal is echter vorige week begonnen met de productie van K.V.W.-sigaren in de voormalige .filiaalfabriek van de N.V. Aida te Reusel. Ongeveer 100 arbeiders en arbeidsters zijn thans aldaar tewerkgesteld. KATHOLIEK CABARET GEZELSCHAP In de kringen van Katholieke cultuurspreidende organisaties is grote behoefte gebleken aan een verantwoord cabaret. De Katholiek Culturele Federatie nu is overgegaan tot de stichting van zulk een cabaret dat aan de leden van plaatselijke Katholieke verenigingen een ont spanning kan geven, welke enerzijds in culturele kringen volkomen aan vaardbaar is en anderzijds in niets bij het beste neutrale cabaret ach ter staat. De leiding van het gezelschap is toevertrouwd aan de bekende regis seur Jan Muller, terwijl de voor naamste medewerkers zijn Willy Brill, Truus Takes, de Gooise Fliere fluiter Rob van der Bas en de acteur Gerard Heystee. Een vissersboot in nood Gisteravond omstreeks 23.20 uur ontving de bemanning van de Wie- ringse vissersboot „Marjanne No. 7" bericht, dat het Heldersc vaartuig „Verwachting" zich in zinkende toe stand bevond. De „Marjanne" heeft hierop assistente verleend en het schip op sleeptouw genomen. Men zocht en kreeg contact met de sleep boot „Holland" en vroeg assistentie van de reddingsboot Doris Rij kers", die hierop uitvoer, om de be manning van het schip-in-nood in veiligheid te brengen. De beman ning verkeerde echter niet direct in levensgevaar en men wist met pom pen het schip drijvende te houden Vanochtend om kwart over zes is de boot de haven binnen gebracht. EMIGRANTJE NAM DE BENEN. In Zwijndrecht woont de 15-jarige Leonard Daniëy Prins, die vanmid dag om twee uur met zijn familie aan boord van de „Volendam" in Rotterdam behoorde te zijn, omdat het gezin naar Canada gaat emigre ren. Deze plannen zijn op het laat ste ogenblik op losse schroeven ko men te staan, omdat Leonard, die blijkbaar niets voor zijn nieuw va derland voelt, gisteren zijn huis ir de steek liet en de benen nam. Nog steeds is hij niet terug en de familie verkeert in angst en vrees, dat zij de boot niet haalt. Olies zetten koersstijging voort Kon. Olie blijft de aandacht trek ken ter beurze en ook gisteren was de hoek doorlopend zeer druk bezet Ook op de buitenlandse effecten beurzen, met name Parijs, blijven Olies gewild. Men veronderstelt, dat vooïal Parijs de voornaamste koper is, waarbij ander fondsen, zoals HVA Amsterdam Ruber en Scheepvaart Unie worden afgesloten, hetgeen ge zien de lagere koersen van deze aan delen niet onmogelijk is. Het hoofd fonds opende 1 punt hoger op 297%, waarna verder de koers omhoog liep tot boven de 300. Van enige moeite orrr de driemaal pari koers te passe ren was ditmaal geen sprake. Geslo ten werd op het hoogste punt; van de dag, nl. 301 3/4 (296 3/8). Het is allemaal „Olie wat de klok luidt", de overige hoeken zijn waar deloos* en stil. Guldensbeleggingen waren licht aangeboden, zodat hier overwegend lager gesloten werd, evenals Vrijdag. De dollarobligaties lagen volkomen verlaten en nauwe lijks veranderd, ook het agio voor Amerikaanse waarden bleef op 12 3/4 pet. ongewijzigd. Bij de Cultuuraandelen ondergin gen Amsterdam Rubber en HVA een lichte daling, Deli Maatschappij op 891/2 daarentegen vrij vast. Bij de Industriepapieren hadden aandelen AKU een verlies van ruim drie pun ten te verwerken. Unilevers .sloten op 236 2371/4). Overigens waren de verschillen hier niet opmerkelijk groot. De Scheepvaartafdeling was voor houdend, waarbij Scheepvaart Unie het overgrote deel nauwelijks prijs- zich ruim een punt zag ontgaan. Aandelen Hagemeyer stegen twee punten tot 120 wegens het zojuist verschenen jaarverslag. Aandelen en certificaten Javaasche Bank waarvan de inleveringstermijn verlengd is tot on met 15 October a.s., waren op 120 5/8 onveranderd. Prolongatie 31/4 pet NAAST DE MENSEN, die dagelijks tientallen telegrammen verzen den en de ontvangst van een telegram met dezelfde emotie onder gaan als de huisvrouw het belletje van de bakker of de melkboer, zijn er toch nog grote groepen, voor wie een telegram altijd iets bijzonder be tekent. Er zullen echter weinig moderne mensen zijn, die nog nooit een telegram ontvangen of verzonden hebben. Daar dus het telgram door de jaren heen als een zeer belangrijk contactmiddei een vaste plaats in onze samenleving heeft ingenomen, zal het geen verbazing verwek ken, dat men steeds gepoogd heeft om het systeem van de telegraaf te verbeteren. De eerste telegraaf in Nederland. Het is niet de P.T.T., doch de spoorwegen, die toen nog een par ticulier bedrjjf waren, welke voor het eerst hier in Nederland een tele gram verzonden. In 1952 zal het hon derd jaar geleden zijn, dat de eerste telegraafpalen in Nederland werden opgericht. In de eerste tijd werkte „Tante Pos" met de spoorwegen sa men, maar al vrij spoedig, omstreeks 1860 begon zij een eigen net op te bouwen. Dit bestond toen nog uit dikke koperdraad, met isolatiepotjes op palen bevestigd. Het was toen voor een kwajongen maar een koud kunstje om het telegraafverkeer in een streek te stagneren en als hij er een beetje verstand van had, kon hij het geheel lamleggen. Hij behoefde niets anders te doen, dan met een steen een paar potjes kapot te gooien en de verbindingen waren verbro ken. De telegraaf werd ondergronds. Al spoedig kwam men tot de ont dekking, dat dit bovengrondse sys teem te kwetsbaar was, maar alhoe wel het idee, om de draden onder gronds te leggen, reeds spoedig ge opperd werd, duurde het nog gerui me tijd, voordat men de technische moeilijkheden, hieraan verbonden, volledig onder de knie had. Onder tussen hadden andere scherpe gees ten een toestel ontdekt, dat het thans in onze ogen primitieve sys teem van morse-tekens kon vervan gen en men kwam voor den dag met een toestel, dat op het eerste gezicht veel weg had van een piano en dat practisch neerkwam op de voor de oorlog veel gebruikte bandschrij ver. De telex. Ook de bandschrijver werd ver drongen. Men kwam op het idee, om de letters niet onder, maar naast el kaar te zetten en hierdoor ontstond de Telex. De Telex heeft verschillende voor delen en zij zal als systeem dan ook wel voor de komende tijd gehand haafd worden, alhoewel men ook dit toestel tracht te perfectioneren. Op een hoofdbureau zit een juffrouw achter een schrijfmachine. Wat zij tikt wordt automatisch overge bracht op de diverse aansluitingen van haar net en komt daar op de- De afdeling zwendel van de Am sterdamse politie is overgegaan tot de arrestatie van de 30-jarige van H die in de hoofdstad een detective- en incascsatiebureau hield. De man belastte zich met het in nen van dubieuse rekeningen, o.m. voor een rijwielhandelaar, die rijwie len en bromfietsen in huurkoop le verde. Hij kreeg, omdat de klanten noga) over de stad verspreid waren, van de rijwielhandelaar een brom fiets in bruikleen. Allereerst ver kocht hij deze bromfiets en stak hij de opbrengst in aijn zak en verder droeg hij de geinde gelden evenmin af. Tegenover de politie verklaarde van H. de bromfiets gekocht te heb ben. De geinde gelden een vrij aanzienlijk bedrag zou hij later wel afrekenen maar hij wilde daar mee wachten, omdat hij met de •rij wielhandelaar nog een civiele proce dure wilde afwikkelen. Intussen waren echter meer klach ten tegen van H. binnengekomen. Hij bleek, aldus de politie, eens „even' geld geleend te hebben om zijn re kening in een restaurant te kunnen betalen en ook voor anderen gelden te hebben geind, die nimmer zijn af- BINNENLAND. Bij K.B. is aan B. J. van Oeve ren, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1951 eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeen te Poortvliet; is aan jrh. W. J. H. Hora Siccama, op zijn verzoek, mei ingang van 1 November 1951, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Leeuwarderadeel, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. Het Regiment Lichte Luchtdoel artillerie „Betuwe" heeft gisteren of ficieel de nieuwe legerplaats te La ren in gebruik genomen De secretaris van de voetbalclub Geleen", die j.l. Zondag zwaar ge wond werd, toen een autobus met voetballers tegen een boom vloog, is gisteren aan de bekomen verwon dingen overleden. Tot directeur der Girodienst is benoemd de heer A. H. T. Teyen. De heer Teyen volgt de heer L. Ne- her op en was tot nu toe adjunct di recteur. Door een omvallend petroleum stel brak brand uit in de boerderij van de heer C, Schuurman te Op meer. Het vuur sloeg over op de ka pitale boerderij van de heer C. Glas en beide panden werden in de as ge legd. Luchtpost voor N. Guinea dient uiterlijk 12 October voor 12 uur ter post bezorgd te worden. Tijdens een proefnoodlanding werd de leerling piloot van een les- vliegtuig gedwongen een echte nood landing te maken. Het vliegtuig werd licht beschadigd en de inzittenden kwamen met de schrik vrij. Zijn juridische ervaring, nodig voor het voeren van een detective- en in- casseringsbureau, heeft hij volgens de politie opgedaan in de praktijk Hij is namelijk vroeger reeds meer malen met de justitie in aanraking geweest. Voorde zelfde manier op papier, als zij het tikt. Daarbij heeft men de ontvangst toestellen zo geconstrueerd, dat deze automatisch doorlopen, zonder dat zij bediening behoeven. Men zet dus die ontvangsttoestellen een rol papier en een dag later kan men alle berichten lezen, die het hoofdman toor in die tijd uitgezonden heeft. De televisie-telex. Ondertussen is men zelfs met deze „berichtmachine" niet meer tevre den. De televisie heeft de telegraaf- specialisten op het idee gebracht, om hun berichten als een foto door te geven. Men tracht dus een toestel te bouwen, die het bericht in zijn geheel naar de aangesloten ontvan gers overbrengt. Alhoewel men de mogelijkheid van het toestel heeft onderzocht, zal het nog wel gerui me tijd duren, voordat men de tech nische moeilijkheden, die hieraan verbonden zijn, ondervangen heeft. Nederland bracht de wereld in verbazing. Dat de radio ook bij het telegraaf verkeer ingeschakeld is, behoeft na tuurlijk geen betoog. Onlangs heeft een Nederlands ingenieur een uit vinding gedaan, die de gehele we reld in verbazing heeft doen staan. Hij heeft een combinatie gecon strueerd van radio en telex „Te lefax" genaamd en dit toestel cor rigeert automatisch de gemaakte fou ten, welke kunnen voorkomen bij atmosferische storingen. Nederland is momenteel het enige land ter we reld, dat eer dergelijke installatie rijk is, maar andere landen zijn in drukke onderhandelingen gewikkeld en natuurlijk zal het systeem ook daar zeer binnenkort in toepassing gebracht worden. HAAGSE POLITIERECHTER Veevoederbon vervalst Een veehouder uit Bodegraven had een schuld bij zijn veevoederleverancier. Om? deze af te betalen gaf hij een vee voeder bon. Nu was dit het ergste niet, maar wel dat hij de bon ver valst had door er een nul bij te schrijven met zijn ballpoint, waar door het leeek alsof de bon recht gaf op 600 kg veevoeder in plaats van 60 kg. Ook het nummer van de bon was veranderd. De off. van justitie noemde dit een ergerlijk geval van valsheid in ge schrifte en eiste veertien dagen ge vangenisstraf. De verdediger drong aan op een voorwaardelijke straf. De politierechter veroordeelde verd. tenslotte tot ƒ150.— boete subs 60 dagen en een maand gevangenistraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Al te vrolijk In een recht vro lijke stemming had de politie de 38- jarige fabrieksarbeider uit Kouder- kerk op de 20 Mei jl. op de fiets aan getroffen. Hij slingerde van links naar rechts over de weg en een gro te tak op zijn jas gaf mede uiting aan de feestelijkheid. Toen de politie hem wilde bekeuren werd hij echter verontwaardigd, want hij verbeeldde zich nog best goed te kunnen fietsen en wees op anderen, die er zijns inziens erger aan toe waren dan hij. Het hielp hem echter niet en thans stond hij voor het hekje bij de Haag se Politierechter. Voor een ander feit zat verd. mo menteel in de Rijks Werk Inrichting Hij was reeds verschillende malen veroordeeld. De off. van justitie eis te een maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en conform de eis werd verd. veroordeeld. Droef ongeval Wegens het ver oorzaken van dood door schuld moest een groentehandelaar uit Wassenaar voor de Haagse Politie rechter verschijnen. Hij was m<et zijn groentenauto in de richtng van de Van Hogendorpstraat gereden. Daar de weg opengebroken was moest hij terugrijden. Hij keek daarbij links uit het portier en zag niet dat aan de andere kant twee kinderen, die in overreden te worden. Voordien had hij de kinderen wel gezien doch hij dacht dat er ruimte genoeg was. Een dame uit de buurt wist door roepen de kinderen te waarscuwen. Een jongetje wist nog tijdig weg te springen, doch het meisje dat met BUITENLAND. Tengevolge van een vijftal ont ploffingen in een munitiefabriek bij Petropolis, 48 km van Rio de Janeiro gelegen, zijn gisteren elf personen om het leven gekomen, zo wordt of ficieel meegedeeld. Er zijn voorts 23 gewonden. Joego-Slavië heeft Oostenrijk meegedeeld, dat „de dertig laatste Oostenrijkse krijgsgevangenen", die zich nog in een Joegoslavisch kamp bevinden, binnenkort naar huis ge zonden zullen worden. Italië zal een medische eenheid ter beschikking van de Verenigde Naties in Korea stellen. De eenheid zal begin December in Korea aan komen. Dit is de eerste maal, dat een land, dat niet lid is van de V.N., hulp beschikbaar stelt. Na een langdurige droogte heb ben branden in Queensland en Nieuw-Zuid-Wales uitgestrekte ge bieden verwoest. Elf personen zijn aangehouden, onder wie de secretarissen van het arbeidsbureau en de plaatselijke communistische partij, toen landar beiders te Viterbo (Italië) land in bezit namen. In Tarquinia wist de politie een dergelijke poging te ver ijdelen. In Canino werd een land goed van prins Torlonia bezet. hem speelde had zich nauwelijks half opgericht toen ze werd aangere den. Zij kreeg het achterwiel over zich heen en was op slag dood. Hoewel met aarzeling wilde de off. geen hechtenis eisen doch ƒ60. boete. De politierechter veroordeelde de groentenhanderlaar tot 100. boete. Speelclub-affaire voor rechtbank Adv. generaal in cassatie Zoals verleden verleden week is medegedeeld, heeft het Haagse Ge rechtshof zeven leden van Haagse speelclubs, tegen wie een strafzaak aanhangig was, buiten vervolging gesteld, nadat in hoger beroep een tussenvonnis van de Haagse Recht bank ter zake behandeld was. De rechtbank had namelijk beslist, dat de drankwetzaken naar de Kanton rechter moesten worden verwezen. Thans vernemen wij, dat de Ad- vocaat-G-eneraal bij het gerechtshof, mr. Zaayer, cassatie heeft aangete kend tegen de uitspraak van het Hof. MOLENBAAS UIT NIEUW- LEKKERKERK VRIJGESPROKEN. De 29-jarige molenbaas E. O. uit Nieuw-Lekkerkerk werd hedenmor gen door de Rotterdamse rechtbank vrijgesproken. De man, die in November 1950 werkte als molenbaas bij het aan leggen van een nieuwe weg, hield toezicht bij een betonmolen. Hij zou geweten hebben, dat de veiligheids pen stuk was. Toen de molen ver plaatst werd, schoot de laadbak los, kwam op twee arbeiders terecht en een hunner is toen aan de gevolgen overleden. De eis tegen hem luidde een boete van 50.subsidiair tien dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde hedenmorgen de 46-jarige opkoper J. S. uit Woerden tot een maand gevangenisstraf. Hij had enkele maanden geleden verzet tegen enige politie-agenten gepleegd, toen deze hem wilden mee nemen, omdat hij wat te veel had gedronken en nogal wat opschud ding had verwekt. De eis tegen hem luidde 'n gevan genisstraf van vier maanden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6