NIEUWS UIT DE OMGEVING 1876 PLANJE JUBILEERT 1951 Dokter van Wermeskerken werd door duizenden gehuldigd Waar werd de paraplu geboren? DINSDAG 2 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 HILLEGOM PLECHTIGE UITVAART VAN MR. J. H. PEEK. Maandagmorgen te 10 uur had in de St. Martinuskerk dc Plechtige Uitvaart plaats van mr. J. H. Peek, in leven gem.-secretarls van Hllle- gom. Onder de aanwezigen merkten we, behalve de familie en vele vrienden, op: B. en W., de meeste raadsleden, alle ambtenaren van de secretarie en van sociale zaken, de gem.-ontvan- ger, de wnd. directeur van O.W., de directeur van het gas- en water bedrijf, oud-wethouder P. Klaver, candidaat-notaris Hogervorst namens Notaris Lodder, het kerkbestuur van West-Duitsland en de geallieerden Onenigheid met Adenauer De West-Duitse Bondskanselier dr. Adenauer en de drie Westerse geal lieerde hoge commissariscn hebben Maandag beraadslaagd over het ver lenen van souvereiniteit aan West Duitsland. Na afloop is een commu niqué uitgegeven, waarin slechts is medegedeeld dat de besprekingen Woensdag ten huize van de Ameri kaanse Hoge Commissaris McCloy zullen worden voortgezet. Van gewoonlijk betrouwbare West- Duitse zijde wordt vernomen, dat Adenauer en de Hoge Commissaris sen verschil van mening hebben ge had over de door de Westerse geal lieerden na opheffing van het be zettingsstatuut nog op do West-Duit se industrie uit te oefenen controle. Er zal geen West-Duitse wapenindus trie mogen komen. Er zullen geen werkstukken op het gebied der kernsplitsing, geen militaire vliegtui gen, geen oorlogsschepen van grote re afmetingen dan patrouillevaartui gen en vooral geen onderzeeboten mogen worden gebouwd. De Wester se geallieerden wensen verscheide ne commissies in te stellen, die er op zouden moeten toezien, dat de West-Duitsers zich hieraan houden. Laatstgenoemden maken hier be zwaar tegen, daar zij dit in strijd achten met het te Washington ge nomen besluit om West-Duitsland gelijkheid van rechten toe te ken nen. Er is Maandag ook nog langdurig gesproken over de vraag hoe groot de bijdrage van West-Duitsland in geld aan de verdediging van West- Europa zal zijn en welke hulp de Verenigde Staten het in deze zullen verlenen. Geallieerde functionnaris- 6en zeggen, dat de West-Duitsers niet in staat zijn het voor hen on- pleizierige feit onder de ogen te zien dat West-Duitsland, indien het deel neemt aan de verdediging van West- Europa, meer zal moeten betalen dan de huidige bezettingskosten ten bedrage van 6600 millioen mark. DE HONGERSNOOD IN INDIA. De voedselpositie is in verschil lende staten van India ten; van de droogte aanzienlijk slechter geworden, aldus heeft de minister van voedselvoorziening in het par lement van India verklaard In ver schillende provincies is de moesson dit jaar zo goed als geheel uitgeble ven. Vooral in de provincies Bom bay, Sauresjtra, Madhya en Bharat is de toestand slecht. De regerinj maatregelen nemen om een uitbrei ding van de hongersnood te voorko men. „St. Martinus", idem armbestuur, hoofden van scholen, mgr. B. van Leeuwen, mr. dr. Knibbe, secr. van de Kamer van Koophandel te Lei den en vele anderen. De Requiemmis werd opgedragen door de pastoor F. B. Kësters, die ook de absoute verrichtte. Het parochieel zangkoor, versterkt door enige zangers van de Kathe drale Kerk van Utrecht zong onder dirigent F. B. Bultink en organist Fangmann op sublieme wijze de Gregoriaanse gezangen en het meer stemmig „Libera me" van Perosi. Na de H. Mis ging de rouwstoet naar Utrecht, waar het stoffelijk overschot van mr. Peek ter aarde werd besteld. Het dagelijks bestuur der gemeente en zeer vele belang stellenden maakten deze droeve tocht mede. P. J. Damen Sr. Gistermorgen overleed in de ouderdom van 81 jaar in Huize St. Joseph, de heer P. J. Damen Sr., oudste firmant der fa. P. J. Damen Zn., Bloembollen- kwekerij en Exporteurs. KATWIJK AAN DEN RIJN Bloemkolen dreven in de lUjn Van een zwaar beladen schuit met bloemkool van de heer Ant. H. ging in de Rijn bh de veiling de deklast aan het overhellen met gevolg, dat de schuit water maakte en in de diepte verdween. De schuitenvoer ders wisten zich te redden maar eni ge honderden bloemkolen dreven in de Rijn. Deze konden nog voor een groot gedeelte „gered" worden, maar hadden van de waarde toch veel ver loren. Voor H. een grote schadepost. K.D.C. nieuws De damclub KDC 1 speelde haar 2e competitie wedstrijd tegen Sleutels 1. Na een spannende match won KDC deze wedstrijd met de voorlopige cijfers 124. Twee partijen werden uitge steld. Maandag 8 Oct. as. speelt KDC 1 tegen HDC uit Alphen aan den Rijn Het 2e tiental speelt dam tegen LDV 3 uit Leiden. verenigingsleven van Voorschoten te bezorgen. 's Middags te drie uur was de N.K. J.B. van de Haagse Schouw te gast om met de feestende vereniging een sportieve strijd aan te binden in bil jarten, dammen, kaarten en tafelten nissen. Het bleek dat in dammen en kruisjassen de gasten de sterksten waren en de gastheren het meest be dreven in biljarten en tafeltennissen. Om half zes ging men uiteen, echter niet dan nadat de voorzitter van de gasten de gastheren hartelijk geluk gewenst had en een prachtige bloem ruiker overhandigd had. Ep 's avond om 8 uur beleefde de Residentie een vreedzame invasie toen do N.K.J.B. in haar geheel naar de IJsrevue in Scala ging. VOORSCHOTEN Geboren: Franciscus P. J., z. v. P. J. Karremans en C. M. Slingerland; Johannes G.t z. v. C. Vogelaar en M. A. van Steen; Dieuwerke, d. v. P. W. Moesman en C. G. J. Bos. Ondertrouwd: Hendrik J. Vermeu len, 26 j. te 'sGravenhage en Neeltje J. Hak, 38 j. Overleden: Cornelis H. van Vliet, 87 j., w eduwn. v. C. P. Hooijmans; Meindert de Jong, 77 j., weduwn. v. M. de Haan. ZOETERMEER Geboren: Adriana P. J. M., d. v. C. Onderwater en J. W. M. Luiten; Hendrikus J. R., z. v. E. de Vries en M. C. de Jong; Dirkje A., d. v. N. A. J. Gareman en D. Ouwehand; Aleida M. B. S., d. v. J. L. B. Switser en M. Wensveen; Hendrika E. M., d. v. M. H. Berk en B. E. Enze; Jeanette, d. v. J. ten Cate en K. Knol. Ondertrouwd: M. Woutersen, 25 j. en J. W. M. Adegeest, 23 j.; S. L. de Wit, 28 j. en W. J. Groeneweg, 25 j. Getrouwd: P. Nieuwenhuysen, 29 j. en D. Chardon, 27 j.; C. H. Bontje, 39 j. en N. Vroedsteyn, 32 j.; Q. Westhoek, 27 j. en J. K. v. Herwij nen, 25 j.; P. F. de Jong, 28 j. en M. M. P. de Groot, 25 j. Overleden: L. v. d. Horst, 69 jaar. echtg. van H. Groeneweg. JA! Wij kopen een JUBILEUMDEKEN bij de fa. Planje 100"/u wol, fabrikaat Van Wijk en Co. Dubbele warmte want aIb U 50 CENT besteedt, ligt Uw bonnetje gereed. GRATIS stoken in Uw haard, zjjn de bonnen van PLANJE waard. Voorschoten, Katwijk, Valkenburg, Rijswijk, Hillegom HEEL ALPHEN WAS OP DE BEEIN IIOEZiEER DR. W. VAN WERMESKERKEN te Alphen aan den Ryn geacht wordt is Maandagmiddag gebleken, toen hij in het Nut werd gehuldigd in verband met zijn veertig jarig jubileum als arts. Hierbij waren tegenwoordig behalve de familieleden van de jubilaris burg. Ed. C. Witschey, de wethouders A. J. Dekker en J. v. d. Berg, de ge- meentesecr, A. Veenhuijsen, deken L. H. Nieuwenhuizen, domine's, doktoren uit de gehele streek terwijl voorts de belangsteling van pa tiënten, vrienden en kennissen bij de aanvang van de huldiging zo groot was, dat de grote zaal en loge ze onmogelijk allemaal kon bevat ten en een grote schare genoegen moest nemen met staanplaatsen in de hallen en buiten het gebouw. da Ciano, Mussolini's oudste dochter op het eiland Capri gekocht. De koopprijs is niet bekend gemaakt, aldus de „News Chronicle". Tijdens het fascistische regime was de villa een geliefd ontspanningsoord voor graaf Ciano en zijn vrienden Mussolini, zijn schoonvader, liet zelfs een speciale weg naar de villa aan leggen, die vijf ir/aal zo duur was als het huis zelf. JONGETJE VECHT MET ADELAAR. Een dappere jongen van elf jaar, Armand Lacare heeft gisteren een hevige strijd moeten leveren met een grote adelaar, die zijn vier-jarig nichtje Pierette trachtte mee te sleu ren. Armand was met Pierette in een bos bij Saint Guadens, aan de voet van de Pyreneeën, toen de adelaar een duik nam naar het kleine meis je. Armand echter greep de adelaar vast ondanks het feit, dat het beest met bek en klauwen zijn kleren stuk trok en hem in de armen beet Met een steen' kon de dappere knaap het beest tenslotte doden. De adelaar, die later gevonden werd, bleek een vleugelbreedte van 1.64 meter te hebben. (Reuter). GRUWELIJKE ONTDEKKING IN KAJUIT. Zaterdagmiddag liep in de haven van Lowestoft een jacht binnen. Sindsdien bleek uit niets, dat zich mensen aan boord bevonden, zodat de havenmeester gisteren besloot eens aan boord te gaan kijken. In de kajuit deed hij toen een gruwelijke ontdekking: de lijken van vier opva renden. Het enige levende wezen aan boord was een klein kind, dat hui lend op de vloer van het toilet lag. De opvarenden, een echtpaar, een vrouw en een man, bleken afkom stig te zijn uit Doncaster. Naar de toedracht van het drama heeft men tot dusver nog slechts kunnen gissen. LEIDSCHENDAM „Regina'' De Leidsendamse to neel dilettanten zijn bij de opening van het winterseizoen ten tonele ge" komen met het aangrijpende stuk Regina" van A. Broere. De belangstelling was zeer groot en dat verdienden de toneelspelers ten volle. Het spel van Regina (Asa van der Berg) voldeed aan de gestel de eisen. In het spel waren al haar daden gekenmerkt door deze ene, alles overwegende passie: de liefde voor haar eigen zoon André. Zowel Regina als Aart Donus (Harry Teu- nisse) brachten de zaal herhaaldelijk in ontroering. Pastoor van der Ven getuigde dan ook zijn volle tevredenheid over de ze eerste uitvoering in het seizoen. Een woord van waardering mogen wij dan ook brengen aan de regis seur de heer Jan Nieuwland. Reeds staande de uitvoering ont vingen de tonelisten een aanvrage om* op 11 November a.s. voor een jubilerende vereniging eveneens de uitvoering te verzorgen. NOORD WIJKERHOU^ Huishoudschool. Door de grote toeloop van leerlingen bij de land- bouwhuishoudschool, gevestigd in „De Voorzienigheid" de school startte in het nieuwe schooljaar met plm. 300 leerlingen was het niet moge lijk alle leerlingen te bergen. Het kerkbestuur van de St. Victor Paro chie was zo welwillend het patro naat af te staan. In bijzondere ge vallen kan het patronaat nu slechts gebruikt worden en dan alleen in de avonduren. HAZERSWOUDE Geboren: Albertina C. M., d. v. H. Hoppenbrouwer en J. Zijl; Maria L. T,, d. v. J. J. C. de Frankrijker en M. Oud; Maria A., d. v. J. C. van Leeuwen en M. Th. Carlier; Corne lis, z. v. C. van der Hoek en A. Bui tenhuis; Theodorus, z. v. Th. van der Starren en Th. Nahon. Ondertrouwd: Lambertus C. Riet veld, 41 j. en Sophia J. Heemskerk, 37 jaar. Getrouwd: Cornelis Rademaker en Antje van Ofwegen. Ontelbare bloemstukken sierden de zaal toen de dokter met echtge note en familieleden arriveerde en op het podium plaats nam. Namens de patiënten voerde de heer M. Karsemeijer het woord. Spr. releveerde de ontwikkeling van de geneeskunde en ging daarna in op de bijzondere verdiensten van de jubilaris. Dr. Van Wermeskerken, zeide spr., heeft aan zijn patiënten zonder sleur het beste gegeven. Spr. wees op de eigenschappen van de jubilaris en zeide ook, dat o.m. de hem aangeboren hoffelijkheid ertoe heeft bijgedragen, dat zijn persoon ten zeerste wordt gewaardeerd. De dr. heeft steeds kort bij de gezinnen geleefd. Na nog de activiteit van de dokter gememoreerd te hebben op medisch gebied somde spr. ook een aantal successen op welke geboekt zijn door zijn acties a's burger voor het wel zijn op hygiënisch gebied, o.a. door zijn ijver voor aansluiting bij het waterleidingbedrijf. Voor dit alles dankte de heer Karsemeijer harte lijk, mede namen de patiënten. In zijn waardering betrok spr. ook mevr. Van Wermeskerken. Namens het damescomité bood mevr. WinninghoffScheerder een groot, door de patiënten geknoopt Smyrna tapijt aan. Burgemeester Witschey zeide, dat de geweldige belangstelling die hier getoond wordt weinig woorden van hem meer behoefde. De arts behoeft naast wijsheid ook een geweten in vrijheid. Vrijheid zonder geweten leidt tot bandeloosheid. Dit te be grijpen heeft de jubilaris steeds ge- tuigd. Hiervoor zegde de burgemees- ter hartgrondig dank en bood als I erkentelijkheid de ere-penning der j gemeente in zilver aan met oor- l konde, welke onderscheiding 29 Dec. I 1950 door de raad werd ingesteld en I steun vindt in de bevolking. Een driewerf hoera klonk hierna als een massale instemming. De heer J. B. Olthof sprak namens de vereniging tot bestrijding van de tbc waarvodr de dokter zich steeds krachtig heeft ingezet. Een Parker 1951 vormde de stoffelijke blijk van waardering. onder rechten. Was iedereen wijs Deez' aard' een paradijs. Door geschillen bij 'n TIP te 'n TIP VAN BOOTZ Tnz. Hr. O. V. ontv. 1 fl. TIP (Advertentie.) Dr. D. Stappensea uit Leimuiden sprak namens de Kon. Ned. Mij. tot bevordering van de geneeskunde en het Algemeen Ziekenfonds Alphen aan den Rijn en omstreken en zeide, dat eigenlijk de afdeling gelukge wenst moest worden met het bezit van zulk een lid. De heer Gaillard feliciteerde na mens de Sociëteit Amititia de dokter met zijn drievoudig jubileum: 40 jaar arts, evenzoveel jaren huwelijk en idem als lid van de Sociëteit. Be halve aan de dokter werd ook dank gebracht aan mevr. Van Wermesker ken, die de dokter niet alleen niet heeft belet naar de Sociëteit te ko men, maar zulks heeft gestimuleerd. Spr, bood een bridge-etui aan. Voor alle mooie woorden en aan geboden geschenken sprak de jubi laris een dankwoord en vertelde enige aardige voorvallen uit zijn veertig jarige praktijk. Hierna vonden een naar schatting 2y. duizend belangstellenden gele genheid de dokter en zijn familie leden de hand te drukken, waarna men in een ander vertrek verversin gen kreeg aangeboden. Deze grootse en algemene huldi ging werd besloten door een sere nade die werd gebracht door de plaatselijke muziekkorpsen. Vermeldenswaard is dat in de morgenurgen kinderen van de open bare mulosdhool van de heer C. H. Knook Oudshoorn een goed ge slaagde aubade hebben gebracht ten huize van de jubilerende arts. Be halve een zanghulde, boden de kin derenen bloemen aan in zo'n over vloed, dat ijlings emmers, teilen etc. moesten worden aanges'eept. De toeloop ter receptie was zo overweldigend, dat zelfs de toege meten drie uren ver overschreden werden voor dit een einde nam. ALPHENSE SCHOOLSCHAAK- WEDSTRIJDEN. In de kerkzaal van de Marthastioh- ting werden Maandagavond de slot wedstrijden gespeeld van het school- schaakkampioenschap. Hieraan na men o. 1. v. de heer M. Verburg (schaakkampioen van Alphen) werd hieraan deelgenomen door acht zes tallen. De resultaten zijn: Technische School—Lyceum I 33 (laatste won door beter bordgemiddelde), Openb Mulo-school Boskoop-Lyceum II 60 Martbastichtmg IIChr Mulo-school (Alohen) Matthastichting I—M S. III 6—0. Het Chr. Lyceum I won voor de tweede maal de zilveren burgemeester Schókkingbeker, na het vorig jaar als overwinnaar uit de strijd kwam Lyceum II. Voor het eerst deed mee de Ohr. Techn. School met een zestal, dat geen slechte entree maakte met een gelijkspel tegen de winnaar Lyceum I. Lyceum I en II gaven elkaar ook dit jaar weer weinig toe. Het bord gemiddelde moest de winnaar aan wijzen. De wethouder van onderwijs, de heer A. J. Dekker sprak waarderen, de woorden ten aanzien van het 3e schoolschaaktournooi. Het gemeente bestuur overweegt, dat deze wed strijden hun goede uitwerking niet zullen missen met betrekking tot het aankweken van gemeenschapszin en het sportief dragen van nederlangen. Hierna reikte de heer Dekker aan de aanvoerder van Lyceum I, de heer Wim Cornett de mooie beker uit. Symbool van burgerzin Verlichte tijdaanwijzing VOORHOUT Angstvrij spreken. In café Boerhaave hadden de besturen van de N.R.K.M, L.T.B. en N.K J.B. een grote propagandavergadering belegd, om voldoende belangstelling te krij gen voor een cursus „Angstvrij spre ken" in het openbaar." Door de voorz. van de Middenstand de heer M. Jansen, werden allen welkom geheten, speciaal de docente mevr. Steyger-Asperlagh, die in een duidelijk betoog, het belangrijke cultuxeele onderwerp: „Angstvrij spreken" behandelde. Vele aanwezi gen gaven zioh als lid op. Donderdag 11 Oct. word in café Boerhaave een proefles gegeven, die voor iedereen toegankelijk is. VOORSCHOTEN N.J.K.B. bestond een jaar. Zon dag was het voor de N.K.J.B. een feestdag, want het feit werd herdacht dat een jaar geleden de drie jeugd- standsorganisaties besloten hun werk gezamenlijk voort te zetten in de N.K.J.B. Om acht uur werd tot intentie van de leden een H. Mis opgedragen, wel. ke gevolgd werd door een gezamen lijk ontbijt. Er heerste een feestelijke stemming en de voorz., de heer H. Wohrman, kan dan ook tot zijn vreug de constateren dat de vereniging zich blijkbaar in een grote belangstelling van de leden mocht verheugen. Hij sprak voorts de hoop uit, dat allen er toe zouden mogen meewerken de NKJB een voorname plaats in het De herfst met al zijn kleuren pracht in dc natuur staat al weer voor de deur. Dikwijls schenkt dit jaargetijde ons evenveel mooie da gen als de zomer, maar niet zodra is de R in de maand of we zien met een lichte huivering naar de kalen der. Echt herfstweer brengt nu een maal regen en veel wind. Vroeger zag men velen in dit natte seizoen gewapend met een paraplu, het merkwaardige opvouwbare regen dak, dat de laatste jaren min of meer uit de publieke belangstelling is verdreven door waterdichte re genjassen of kledingstukken die zo genoemd worden en van alles tegen houden, behalve regenwater Hoe het zij, de mensheid heeft z:ch in de loop der tijden zeer on dankbaar getoond jegens de paraplu en zijn voorvaderen, die reeds eeuwen geleden als sieraad fungeer den bij de Oosterse vorsten, o.a. in Birma. Ons regenscherm is slechts een aan lager wal geraakte nazaat van de parasol, die vroeger steeds dienst deed als een symbool van voornaamheid en aanzien bij veel Oosterse volken. Dat Oosten kent en kende toch een rijkdom aan ge woonten en ongeschreven rechts regels, waar wij in veel opzichten jaloers op kunnen zijn, omdat zij het leven zoveel kleur geven. Zo mocht men in Brits Indië en China vroeger wel spreken van een wet op de parasols, want er was een rijke verscheidenheid naar kleur en vorm van die dingen en wee het gebeente van hem of haar die met een verkeerd zonnescherm over de straat liep. Daarom gedroeg ieder zich zoals het behoorde en liep men slechts met een gele parasol wan neer de standgenoten daar ook mee liepen en wandelden de soortgeno ten met een blauw zonnescherm over straat, dan zorgde men ook zo'n ding in huis te hebben plus een bijbehorende bediende, want men droeg nu eenmaal nooit zelf zijn parasol De Siamezen van adel vonden weldra dat zü niet genoeg opvielen met een speciaal gekleurde parasol. Bij hen werd het gewoont om een zonnedak met twee verdiepingen voor zich uit te laten dragen. Dit was dus geen kwestie van felle zonneschijn maar meer van eer. Dit voorbeeld der Siamezen schijnt nog al navolging te hebben gevonden, want in verschillende Oosterse fa- milies van adel zijn heden ten dage men, doch een algemene toepassing nog parasols in gebruik, die drie of vier verdiepingen hebben en die men bij feestelijke gebeurtenissen door bedienden als een soort kerst boom voor zich uit laat torsen. Met 24 parasols! In India heeft men in de achter ons liggende eeuwen waarschijnlijk met jaloerse blikken naar die prach tige Siamese wolkenkrabber para sols gekeken. Men voelde zich daar vanzelfsprekend belangrijker dan de Siamezen, maar het aantal ver diepingen aan de parasols was tot de draag-grens genaderd en men moest dus iets nieuws uitdenken om zijn statie te tonen. Daarom bepaalde de vorst van India bij decreet dat alleen hij ge rechtigd was om vierentwintig pa rasols voor zich uit te laten dragen en de adel mocht een aantal zonne schermen in de stoet bezitten, dat evenredig was aan de waardigheid die men bekleedde. Er kwam dus een wettelijk systeem van parasol rechten. Wie teveel parasols liet meevoe ren, viel in ongenade en zou er dus in de toekomst niet één meer bezit ten, zodat men weldra aan het aan tal parasols kon zien of men met een hoge dan wel een lage edelman in aanraking kwam. Wij zien dit als een grappig verschijnsel, maar In de tropische landen was dit een even alledaags gebeuren als wanneer men in Nederland voor iemand de hoed afneemt. Dat is voor een vreemde ling even belachelijk, wanneer men die gewoonte niet kent. Europa leerde de parasol kennen dank zij de Venetiaanse kooplieden, die in het Oosten zaken deoen en thuisgekomen hun familie vertel den van de gewoonte in India om voorname personen af te meten naar het aantal parasols. Ook de dogen van Venetië lieten bij plech tige gelegenheden nu de parasol in de stoet meedragen en niemand van de kooplieden had de moed om deze gewoonte over te nemen, waarmee hij zioh immers als een gelijke van de hoogste gezagsdrager zou doen gelden. Pas in de achttiende eeuw verstoutten de Venetiaanse edellie den zich een parasol mee te dragen, welk voorbeeld toen spoedig door de dames werd gevolgd. Deze gewoonte werd later door de Spaanse en Franse adel overgeno heeft zy nooit gevonden. Waar schijnlijk was het ook in die jar®n reeds zo in ons oude werelddeel, dat er meer sprake was van regenval aan van zonneschijn zodat men op de gedachte kwam zich met dit ove rigens onnutte scherm tegen de re gen te gaan beschutten. De eerste paraplues. Omstreeks 1625 zient men dan de eerste „paraplues" verschijnen, die overigens qua vorm en gewicht nog maar weinig op onze opvouwbare regenschermen leken. Zij waren vervaardigd van zware eiken stok ken en walvisbeenderen Onnodig te zeggen, dat alleen de kapitaalkrachtigen zich aanvankelijk een dergelijke luxe konden permit teren en deze mensen dachten er niet over zich met dat regendak te vermoeien, zodat huisknechten en andere bedienden er bijna onder bezweken. Omstreeks 1850 was men zover, dat de parasols reeds opvouwbaar verkrijgbaar waren, doch als regen dak waren nog hoofdzakelijk de zwaardere uitvoeringen in zwang In oude kronieken vindt men ver halen waarbij ook in Den Haag pa rasols en paraplu's reeds een rol spelen, zodat in het midden van de zeventiende eeuw de Nederlanders verrijkt waren met een voorwerp, waarvan zij meer plezier beleefden als regenscherm dan de Indische vorsten als parasol. Het zou echter nog lange tijd du ren voordat de paraplu in alle lagen van de bevolking bekendheid ge r.oot en gebruikt werd. Eerst toen zij gemakkelijk te dragen en uit goedkoper materiaal vervaardigd werden gingen zij tot de regelma tige gebruiksvoorwerpen der bur gerij behoren. Het merkwaardige is echter dat de paraplu zich steeds over een zekere standing heeft mogen ver heugen. Nooit werd het een echt volksartikel en in bepaalde kringen voelt men zich nog steeds belache lijk met zo'n regendak. Na het jaar 1938 beleefde de pa raplu even een periode van onge kende bloei toen de Engelse minis ter Chamberlain gewapend met dit regendag naar München vloog om de vrede te redden. Aanvankelijk leek hij geslaagd maar later was het fiasco des te groter. Sindsdien is de paraplu niet meer populair en het lijkt wel alsof de massa het gevoel heeft dat men met zo'n ding even als Chamberlain, van de regen in de drup geraakt. De Vereniging Alphens heeft gezorgd voor een verlichte tijd aanwijzing. Deze is aangebracht in hett hoogste punt in de gemeente, ren van de Ned. Herv. Kerk, zijnde het hoogstte punt in de gemeente. Hierdoor is voorzien in een langge- voelde behoefte. Het initiatief hiertoe is in het bestuur twee jaren geleden genomen op voorstel van de heer W. Samson. Na veel moeilijkheden te hebben getrotseerd is het met welwil lende medewerking van de kerkeraad in de toren aangebracht door de fir ma IJsbouts te Asten in samenwer king met de firma Rijnsburger te Al phen aan den Rijn onder toezicht van de heer J. H. Kelderman ah uurwerk deskundige. Alphens Be lang heeft niet alleen de zorg hier voor op zich genomen, maar heeft ook de kosten gedragen. De heer P. Groenhart, voorz., die hedenavond op een podium naast de toren, temidden van vele genodigden en honderden belangstellenden de verlichte tijdaan wijzing aan het gemeentebestuur overdroeg, bood tevens een tegelta bleau aan, waarop dit feit in woor den is aangeduid en verzocht dit in de toren aan te brengen. Het dochtertje van de heer Groenhart, Anneke, ont stak hierna de verlichting, tot grote vreugde van de aanwezigen. De tijd 's thans ver in de omtrek te zien. Burg. Ed. C. Witschey, die in gezel- schap was o.m. van de wethouders A. J Dekker. J. v. d. Berg en de ge meente-secretaris, de heer A. Veen huijsen en de kerkvoogdij, aanvaard de dit geschenk, dat spr een symbool van burgerzin noemde, temeer omdat hier niet is aangeklopt om steun maar het gemeentebestuur iets wordt aan geboden. Spr.' combineerde twee din. gen nl. de Alphense brug, die een symbool is van veel wee en de klok die een symbool is van vooruitgang en stuwing tot samenwerking van fans de burgerij. Spr. hoopte, dat e brug nu ook spoedig plaats zal ma ken voor de lang gewenste verbete ring en er binnen niet al te lange tijd een goed geordend centrum tot stand zal mogen komen rondom de thans aangebrachte vernieuwing. De heer Groenhart beantwoordde de toespraak en deelde mede, dat A. B. gaarne nieuwe objecten ter hand wil nemen waartoe spr. suggesties van de burgerij gaarne in overweging zal nemen. Na deze plechtigheid verenigden de genodigden zich in het verenigings gebouw naast de kerk waar de firma Jac. van Vliet het gezelschap belan geloos verversingen aanbood. STOEIPARTIJ MET ERNSTIG GEVOLG. De 20-jarige militair M. V. wo nen de in de Steenstraat was Zon dagavond op visite in de Britten- ruststraat. Na een korte stoeipartij tje holde hij, toen hij zich hieraan wist te onttrekken via de keuken naar buiten. Hij vloog toen evenwel met een zodanige kracht tegen een sohuttinig op dat hij een flinke neusbloeding en gescheurde lippen opliep. Aanvankelijk meende men, dat dit overigens goed was afgelo pen, maar gedurende de avond werd hij bij zijn vriend O. in de Van Man- dersoostraat onwel. Dr St. waarheen hij met een auto was gebracht, con stateerde ernstige hersenschudding en oordeelde dat hij voorzichtig naar zijn woning moest worden gebracht. Zijn toestand is ernstig. Fabrieksongeval. Maandag morgen waren arbeiders op het ter rein van de nieuwe fabriek voor Spanbeton in de Hoorn bezig met het versjouwen van zware yzeren bin ten. Bij het neerleggen van een de zer had de arbeider A. Kemp het ongeluk dat zijn rechterhand onder deze zware balk terecht kwam, waardoor dit lichaamsdeel zwaar ge wond werd. Nadat hy zich onder doktersbehandeling gesteld had, werd hij naar zijn woning vervoerd. Nieuwe Openbare School geopend. Na een 75-jarige huisvesting in een gebouw aan de Schoolstraat, dat thans al sedert een 25 jaren uit de tijd is, betrok het openbaar onder wijs hedenmorgen het nieuwe school gebouw aan de Javastraat De burg, zeide, dat het wel een heuglijke dag moet zijn voor degenen die het wel menen met de opvoeding van het kind tot alle maatschappelijke deug den. Zulks moet ons aller stuwkracht hebben. Een bijzonder woord van hulde bracht burgemeester Witschey aan de heer Visser als ambtenaar van de gemeente die al zijn gaven aan dit project heeft gewijd en met heel veel liefde tot een goed eind heeft gebracht. Vervolgens sprak de heer Roozen- beek, inspecteur van het lager on derwijs, die mede namens het Rijks- schooltoezicht zijn voldoening uitte ten aanzien van dit mooie en frisse schoolgebouw. De heer M. Karsemeijer sprak als voorz. van volksonderwijs en als lid van de Federatie Zuid-Holland van dit instituut. Vervolgens voerden nog vele spre kers het woord, waarna de burge meester het tegeltableau onthulde.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2