Noordwijkerhoutse bevolking denkt aan de toekomst van haar kinderen Sociografisch rapport voor de Bollenstreek gewenst Ook bij nieuwe plannen van G.S. gaat het zelfstandige Zwammerdam verdwijnen VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I In de genoeglijke woninkjes van het St. Antoniushof hebben vele bejaar den een tevreden levensavond. (Foto Leidse Courant" K.) Problemen onder landelijke rust A LS DE doorgewinterde stads- mens op het platteland komt, voelt hij zich een verlaten vluchte ling. Het gejaagde leven, de tjinge- lende trams en de benzinestank, die voor zuurstof doorgaat, schijnen hem niet megr zo vertrouwd toe. Een oer- stem in hem begint te fluisteren en de „wonderen van de techniek" zijn eensklaps kinderlijke onbenullighe den. Het is, of de wijde stilte hem het voortgaan belet en dwingt te kij ken naar de stipjes, die in de verte hun arbeid verrichten, verstrooid over de uitgestrekte velden. Op zulke momenten ervaart de stadsmens het verlangen naar de rust van het platteland; naar een minder gecompliceerde wereld, waar het monotone geuid van de lopende band nog niet is doorgedrongen. Dan ziet hij de landarbeider als 'n uitverkorene, in wien binnenste he mel en aarde even ongehinderd en harmonieus kunnen samenvloeien als aan de horizont, welke zijn blik be strijkt, telkens als hij zijn arbeid even laat rusten, om het vermoeide lichaam te strekken. Een dorp in de ochtend Dergelijke gedachten woelden er in ons, toen we van de week Noord wij kerhout binnenreden. Het witte kerkje op het dorpsplein lag vaal bleek onder een sombere he mel en de bladeren der bomen ruis ten melancholiek door de speelse aanraking van 'n mild zeebriesje. Het was, alsof deze bladerzang onze ge moedsstemming muzikaal 'omlijstte. Gedempt klonken de hamerslagen van de smid, die een paard, dat met een eindje touw gemoedelijk aan de deur was vastgebonden, van een paar nieuwe hoefijzers voorzag. Door zo'n sfeer kan men gevangen worden. Je gaat tegen een paaltje van de bushalte staan, om het hele schouw spel in je op te nemen. De huismoe der met twee broden onder de arm en met een melkkoker in de hand. Het gezicht van de kastelein, die met een sigaar in de mond en de handen in de zak tegen de deurpost van zijn café leunt. Het is alleen de rust en het decor, waarvan de bekoorlijkheid uitgaat. In het St. Antoniushof, eens een soort mestvaalt, staan oude vrouw tjes te praten voor de kleine witte woningen, die speciaal voor kleine gezinnen en oude van dagen ge bouwd werden. Zo'n dorp lijkt een paradijs, waar de zorgen van de wereld geen toe gang hebben. Snelle bevolkingsaanwas Maar onder die rust in Noordwij- kerhout branden ook de problemen en zorgen. Als de klok twaalf uur slaat worden de deuren van de scho len open geworpen en stort een on stuimige schooljeugd zich in de vrij heid. De bevolking van dit dorp breidi zich snel uit. Het Wit Gele Kruis is er een bloeiende vereniging, die tel kens weer haar werk voor kleuters en zuigelingen moet intensiveren. Bij de volkstelling in 1947 waren er op een totaal aantal huishoudens van 1431 ruim 180 met 3 kinderen; 136 met 4; 146 met 5; 73 met 6; 86 met 7; 41 met 8 en 92 met 9 en meer. Het aantal kinderen naar leeftijds groepen bedroeg: tot 6 jaar 1441; van 6 tot 14 jaar 1422 en van 14 tot 21 jaar 1040. In de laatste 2H jaar werden er 672 kinderen geboren, terwijl er 112 i personen emigreerden. Het inwonertal steeg sinds 1940 van' 7500 tot 9400. Deze groei en de speciale structuur van dit dorp eisen voorzieningen ten aanzien van de arbeidsmogelijkhe- j den. De arbeidsmogelijkheden Noord wij kerhout is een dorp, dat grotendeels bestaat uit landarbei ders en kleine kwekers. De cultuur grond breidt zich nog uit dank zij de afzandingen, die meestal door gro te kwekers uit Lisse. Hillegom en Sassenheim worden gefinancieerd. De arbeidskrachten voor het bewerken van de nieuwe gronden levert Noord- wijkerhout, zodat er nog steeds mo gelijkheden zijn, om in het bollenbe- drijf een broodwinning te vinden. De bevolkingsaanwas is echter van dien aard, dat niet voor allen, die zich tot dit beroep getrokken voelen arbeid te vinden is. Ook hier komen vele landarbeiders dus voor de keus te staan: Emigreren of onze kinderen in de industrie onderbrengen. Het aantal emigranten beweegt zich in stijgende lijn, maar voldoende is deze afvoer van werkkrachten niet De gemeente tracht derhalve indus trieën aan te trekken. De eerste gro te fabriek is reeds enige tijd in be drijf en vermoedelijk zullen er meer dere volgen. Onderwijskwestie De problemen, die met industriali satie samenhangen, zijn niet te on derschatten. Men kan ze ook niet uit sluitend zien als een kwestie voor het gemeentebestuur. Vele geestelij ke belangen staan hier op het spel en daarbij is de kerk en het particu lier initiatief betrokken. Men kan nu eenmaa niet in het wilde weg industrieën gaan aantrek ken. Belangrijke vragen dienen in overweging te worden genomen. Welke is de aanleg van de bevol king? Op welke wijze kan hieraan het best tegemoet worden gekomen? Welke vormen van onderwijs zijn noodzakelijk? Er bestaat in Noord wij kerhout sinds enige tijd een comitj van ka tholieken, dat zich met deze vragen bezig houdt. Er is behoefte aan voortgezet onderwijs, maar voor een leek is het moeilijk uit te maken, of er een M.U.L.O., ambachtsschool of iets anders gewenst is. Men kan er lang en breed over praten, maar uiteindelijk is er een sociografisch rapport nodig, dat gezien de sa menstelling van de bevolking moet worden opgesteld door het Ka tholiek Sociaal Kerkelijk Instituut. Met deze instelling bestaat reeds contact, waaruit als eerste resultaat naar voren is gekomen, dat de kwestie, die door Noordwij kerhout is aangeroerd, van belang is voor de g.ehele bollenstreek. Sociografisch rapport noodzakelijk Het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut is de mening toegedaan, dat de belangen van de katholieke be volking in de bollenstreek allerlei voorzieringen behoeven. In Noord w ij kerhout doen deze zich door bepaalde omstandigheden reeds scherper gevoelen, maar het is on mogelijk om over dit dorp een rap port uit te brengen zonder de verde- Bollenstreek erin te betrekken. Immers, als er 'n middelbare school in dit gebied noodzakelijk is, zal het door de verspreiding van de ka tholieken geenszins zeker zijn, dat die in Noordwijkerhout gevestigd moet worden. Door Noordwijkerhout is deze kwestie van industrialisatie en on derwijs aan het rollen gebracht. Vroeg of laat zal de gehele bollen- „Het witte kerkje lag vaal bleek onder een sombere hemel de bladeren der bomen ruisten melancholiek streek er mede geconfronteerd wor den en, aangezien regeren vooruit zien is, lijkt het ons aanbevelings waardig, dat door genoemde ka tholieke instelling een sociogra fisch rapport wordt uitgebracht. Als de financiële consequenties, die hier aan verbonden zijn, door alle katho lieken van de Bollenstreek worden gedragen, zullen de aderlatingen niet groot zyn. O.i. ligt hier een taak voor de standsorganisaties. Met en kele duizenden guldens kan men misschien voorkomen, dat een to taal verkeerde weg wordt ingesla gen, die zeer zeker grotere onkosten met zich mee zal brengen. En afge zien van de financiële zijde staat bij deze kwestie het levensgeluk van ve le mensen op het spel. GRENSWIJZIGINGEN IN DE RIJNSTREEK Boskoop groeit - Hazerswoude krimpt en Bodegraven vist achter het net Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben dezer dagen hun voorstellen bij de betrokken gemeentebesturen in gediend betreffende de vorige jaar 7.0 urgent geworden plannen tot wijzi gingen der grenzen van enkele ge meenten in de Rijnstreek. Bij deze plannen zijn o.m. betrokken de ge meenten Alphen aan den Rijn, Zwammerdam, Bodegraven, Boskoop en Reeuwijk. Zoals men weet, staat of valt met dit plan de zelfstandigheid van de gemeente Zwammerdam. Zwammer- dams burgemeester heeft een paar jaar geleden, om precies te zijn op 3 November 1949 in het Provincie huis te 's Gravenhage gevochten voor het behoud van zijn gemeente. Maar als het toch niet mocht baten, wilde Op het rustige dorpspleintje meet de smid het paard van de groente man een paar nieuwe schoenen aan. de heer Hoogenboom liever aanslui ting bij Alphen a. d. Rijn. Deze laat ste gemeente gaf de burgemeester ook een mandaat mee naar deze ver gadering. „Geen duim breed grondge bied afstaan!", luidde de resolutie van de raadsvergadering 27 October 1949. Of dit allemaal geholpen heeft? De plannen van G.S. zijn slechts enigs zins gewijzigd en thans is opnieuw het woord aan de gemeenteraden. De uitbreiding van Boskoop is ge grond op het feit, dat de grenzen van de genoemde gemeente wat grillig door elkaar lopen en enkele gemeen ten, zoals Boskoop te eng begrensd zijn. Boskoop n.l. heeft behoefte aan expansiemogelijkheid voor woning bouw en uitbreiding van bedrijven. Aan deze gemeente is thans volgens het nieuwe voorstel van G.S. toege dacht een gedeelte van de gemeente Hazerswoude, n.l. de Zuid-Oosthoek en een gedeelte van Alphen aan den Rijn, t.w. de polders Nesse en Rijne- veld. Boskoop krijgt voorts het Wes telijk gedeelte van de polder Middel burg. Zwammerdam wordt, indien het voorstel allerwege wordt geaccep teerd, in drieën gedeeld. Het gedeelte, de z.g. de Wijk komt eveneens bij Boskoop. Het gedeelte Oud-Bodegra ven e.a. wordt bij Bodegraven aange sloten en de kom van Zwammerdam bij Alphen aan den Rijn. Dit laatste zou een ruime compen satie vormen voor de gebieden wel ke Alphen aan den Rijn aan Boskoop moet afstaan. Voorts zal de Tempel polder by Reeuwijk komen. Behalve de kom van Zwammerdam zal vol gens het voorstel van G.S. ook een klein gedeelte van Zwammerdam's noordkant, de z.g Schoordijk, even eens bij Alphen aan den Rijn worden getrokken. Bij deze nieuwe grenswijzigingen is in grote mate rekening door Ged. St. gehouden met de destijds door de Koster Poelwijk van Aarlanderveen viert zijn zilveren jubileum Morgen is het 25 jaar geleden, dat de heer J. J. Poelwijk werd aange steld als koster van de parochiekerk van de H. Petrus en Paulus te Aar- landen'een. Nu is 25 jaar een hele tijd, maar de jubilerende koster kan zich nog als de dag van gisteren herinneren, dat hij voor het eerst de sacristie binnenstapte, om zijn werkzaamhe den te beginnen. Het viel hem niet erg mee. Hij kwam zó van een boerderij, waar 30 koeien en een kleine honderd var kens aan zijn zorgen waren toever trouwd. Het uur in de vroege och tend, waarop hij gewend was onder de koe te gaan zitten, was toen de tijd geworden, om de misgewaden klaar te leggen. „Wat een verschil", dacht de nieu we koster en hij voelde heimwee naar de buitenlucht. De moeilijkheden, die aan ieder begin verbonden zijn, waren echter spoedig overwonnen en de heer Poelwijk heeft nooit spijt gehad, dat hij zijn boerenloopbaan liet varen, om koster te worden. Goed beschouwd heeft hij het bui tenleven ook niet helemaal vaarwel gezegd. Als we in de middag wel eens door Aarlanderveen rijden, zien we de heer Poelwijk vaak aan het werk in de tuin van de pastorie. Ook het onderhoud van het kerkhof en het delven van graven behoort tot zijn werk. ..Hoeveel kaarsen ik in die 25 jaar heb opgestoken, kan ik werkelijk niet schatten. Maar het zijn er heel wat", vertelde de koster ons. Hij1 wist echter wel, dat hij 195 graven in die tijd heeft gedolven. De heer Poelwijk heeft onder drie pastoors gewerkt. Pastoor v. d. Bom gaf hem de kostersbetrekking. Een kleine drie jaar werkte hij onder hem en daarna ruim vijf jaar onder pastoor Hoogeveen. De overige 17 jaar van zijn kosterschap was hij de rechterhand van pastoor Omtzigt. Koster Poelwijk is een vertrouw de figuur geworden in de kerk te Aarlanderveen en de parochianen zouden raar opkijken, als hij op een Zondag eens niet in functie zou zijn. Velen zullen hem Zaterdag geluk komen wensen. Hoe de viering van dit jubileum precies zal verlopen is voor de koster nog een grote vraag. Hij had zelf nergens over gerept, maar dat zijn feest niet ongemerkt voorbij zal gaan, werd hem van de week reeds duidelijk, toen er een mooie lamp werd bezorgd als ge schenk van de kosters uit Leiden en omgeving. Ook zijn oude baas, de boer, waar hij 25 jaar geleden af scheid nam, om koster te worden, is hem niet vergeten. Gisteren bezorgde deze hem een heerlijke kaas. Wij zijn er van overtuigd, dat dit slechts een begin is en wensen de zilveren koster een onvergetelijke jubileumdag toe. (Fo'o: N. J. v. d. Horst) Vijf jaar R.K Politiebond in Rijnstreek Pater Duynstee riep op tot strijd tegen voortschrijdend défaitisme De Ned. R.K. Politiebond „St. Mi- chaël", afd. Rijnstreek bestaat vijf jaar. Ter herdenking van dit feit werd Donderdag te Alphen aan den Rijn een feestdag georganiseerd. Om 9 uur des morgens werd in de kapel van het Sint Josephpension een H. Mis opgedragen door de g.a. kapelaan E. G. Duym. De Zusters van het pension zongen de meerstem mige gezangen. De g.a. hield een kor te feestpredicatie, waarin de handha vers van de staatswetten werden ge wezen op de wetten, die van God komen. Tijdens de H Mis naderden de aanwezigen tot de H. Tafel. Hier na verenigden de dienaren van de wet met hun echtgenoten zich in Ho tel „Centraal" aan een welverzorgde lunch. Tijdens de korte feestvergadering die hierop volgde werd de heer W. Pirovano uit Zoeterwoude tot tweede voorz. gekozen, in de vacature van de heer C. Carper te Bleiswijk. Pater S. Duijnstee O.F.M. uit Lei den hield een toespraak over defai tisme. Spr. wekt op tot een kruis tocht voor het herstel van de liefde in het menselijk verkeer. De gere gelde publicaties door pers, radio en film over de nare dingen van het leven maken de mensen down. Men realiseert zich niet meer de beteke nis van de mens. Toch heeft alles in de schepping alléén bestaansrede voor de mens. Verschillen tussen stand, ontwikkeling, macht en wel vaart verdwijnen bij het wezenlijke van het mens-zijn: Gods^ beeld. Wij zien de zin van het leven niet meer. Kijken van onderen tegen het weef sel van de samenleving aan, zien dus het patroon niet. We moeten ons standpunt veranderen: wereld en le ven van bovenaf bekijken. Dan zijn de mensen aan elkaar gelijk. Aller lei versperringen van ambtelijkheid, conventies en reglementen verhinde ren ons de mens in de andere te ontmoeten. De vermechaniseerde we reldvisie brengt ons ertoe in onze medemensen alleen nummers te zien, raderen van een mechaniek. Alleen zakelijke verhoudingen, geen echte menselijke meer. Spr. bepleitte herstel van de liefde, ook in het politieberoep. De mens ontdekken in ieder waar we mee te maken hebben. De achtergrond van het leven mee laten spreken in ons oordeel en ons gedrag. Juist als poli tiemannen het gevaar van de louter zakelijke verhoudingen reëel zien. Ook in het organisaticleven zijn de echt menselijke verhoudingen de liefde, te veel zoek. Toch zijn we dit aan onze christelijke naam verplicht te herstellen, aldus eindigde spr. zijn met grote aandacht beluisterde toe spraak. Felicitaties in woorden en in de vorm van bloemen werden ontvan- gen van afgevaardigden van de afde lingen Alphen aan den Rijn en Voor schoten van de Alg. Ned. Politie bond, de Kath. Bond afd. Leiden, de gemeentebesturen van Zwammerdam en Alphen aan den Rijn ter tafel ge brachte bezwaren. In deze bezwaren waren verweven wensen van de bewoners van Zwammerdam zelf. Zoals men weet voelt de Dammenaar zich in belang rijke mate tot Alphen aan den Rijn aangetrokken en zelfs de Overtocht bewoners, die wel heel dicht bij Bo degraven huizen, verlangen niet al gemeen onder hot burgerlijk bestuur van Bodegraven te komen. Bodegraven miskend? Wel een zeer eigenaardige situatie brengt dit met zich mee. Immers, de huidige, nog zelfstandige gemeente Zwammerdam, die blijkens het be sluit van het ministerie van Binnen landse Zaken, na het heengaan van burgemeester Hoogenboom, weer een nieuwe burgervader zal krijgen en waarschijnlijk een beslissing inzake de grenswijziging deze benoeming nog wel toelaat, heeft toch heel veel gemeen met het kaasdorp aan de Rijn. Bodegraven voorziet Zwam merdam van gas, water en electricl- teit. De burgerij koopt veel in de winkels van Bodegraven, waar het slechts enkele kilometers van ver wijderd ligt. Zwammerdam heeft met Bodegraven samen de Roode Kruis-colonnc. De katholieken, de tweede grote kerkelijke groep, heb ben him kerk in Bodegraven staan en niet alleen de kerk, maar ook de scholen. Voor de trein-verbinding moet men in Bodegraven zijn, wil men althans de kortste afstand naar het station afleggen en zo zou er op verenigingsgebied etc. nog veel meer op te noemen zijn. Alphen a, d. Rijn voor hoge kosten. Ongetwijfeld zal de eventuele aan sluiting van dit gebiedsdeel in dc Rijnstreek bij Alphen a. d. Rijn toch wel enige moeilijkheden geven. Zo denken wij ook aan de relaties die dc burgerij op haar tijd toch met het gemeentehuis heeft zoals aangifte van geboorten, van overlijden, onder trouw en huwelijken enz. En wat vindt Bodegraven er straks van ten aanzien van dc klandizie bijdeutili- teitsbedrijven? Zal Bodegraven zelf blijven leveren, wat wel voor de hand ligt omdat er vanuit Alphen aan den Rijn nog niet de nodige en vol doende leidingen liggen, of zal die gemeente zeggen, dit moet de ge meente maar doen welke jullie ca deau heeft gekregen. Hoe zullen in het eerste geval de administratieve rompslomp en wat dies meer zij moe ten worden overwonnen. En wat denkt men in brandgevaar, als de brandspuit uit Alphen aan den Rijn moet komen? Het ligt voor de hand, dat Alphen aan den Rijn dan in Zwammerdam een spuit moet sta tionneren, evenals nu ook te Aarlan derveen het geval is. Weliswaar be zwaren welke te overwinnen zijn, maar ze vergen toch ook weer gro tere uitgaven, evenals het noodzake lijk, bijna dagelijks gemeentelijk toe zicht van de gemeentebedrijven over zo'n verre afstand. Het woord is thans aan de gemeenteraden.... afd. Warmond en Omstreken, als mede van de Chr. Bond, afd. Alphen a. d. Rijn. De afd. Warmond deed dit bij verhindering met een schrij ven cn bloemen. Het Duo Hermans en Steenvoor den uit Noord wijk zorgde voor het gezellige gedeelte. De heer H. A. Gieske uit Leiden, voorz. van de afd. Rijnstreek, onder wiens leiding deze dag stond en die een kort openingswoord had gespro ken, sloot de goed geslaagde feestdag van de politiemannen met een dank woord tot alle medewerkers. De dag werd o.m. bijgewoond door de g.a., kapelaan Duym, en door de inspecteur-corpschef, de heer N. G. Groothuijse, beiden uit Alphen aan den Rijn.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5