mj SCHEEFJESWOL Wie werken wil, komt in Canada vooruit Prof. Jongbloed over zijn kunsthart Tachtigjarige brandstichter voor de rechtbank VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD Aanmeldingen nog vóórl November Wie zijn jas uittrekt en werken wil, kan zonder belemmerd te wor den door anderen, bereiken wat in hem zit, aldus mr. ir. B. W. Have- man, commissaris voor de emigratie, die van een studiereis naar Canada is teruggekeerd. Maar dan is het noodzakelijk, dat iedereen er reke ning mee houdt, dat hij van de grond af zijn weg naar boven moet banen. Men wordt in Canada gewaardeerd naar wat men in de practijk toont waard te zijn. Wanneer men er hard werkt, enige jaren zeer sober leeft, teneinde te kunnen sparen, dan be staat er de mogelijkheid, dat men er zich zelfstandig kan vestigen. Men zal bereid moeten zijn een werkkring te beginnen, die geschikt is, ook al heeft men zich een andere gedacht. Stap voor stap komt men wel op de plaats, die men wenst. Het geheim van de meest succes volle vestigingen noemde de heer Haveman vrijwel steeds de reputatie welk de emigrant zich in een bepaal de omgeving heeft opgebouwd. Dit „goodwill settlement" geeft de groot ste waarborg van het welslagen. De heer Haveman noemde het noodzakelijk, dat eerlijkheid wordt betracht bij het verstrekken van persoonlijke gegevens. Men zal zich moeten voorbereiden op jaren van hard werken en uiterst spaarzaam, dus arm leven. In Canada heeft men echter een grote spoorslag in het al om aanwezige vooruitzicht. Ook hier is het noodzakelijk de taal zo goed mogelijk te kennen. Men zal er voorts moeten luisteren naar de raadgevingen van de immigratie- en settlementsdiensten en naar de ervaren „fieldmen" van de verschil lende groepen. Bij voorkeur zal de eerste plaat sing niet moeten geschieden in de grote centra, daar in de kleinere ge meenschappen gemakkelijker huis vesting te verkrijgen is. Liefst vóór 1 November. De heer Haveman noemde het voor het welslagen van de emigratie beslissend dat de adspirant zich zo vroeg mogelijk en liefst vóór 1 No vember meldt. De eerste plaatsing (huisvesting) wordt in Canada in veel gevallen be oordeeld op grond van het formulier, dat bij aanmelding wordt ingevuld. Hoe eerder dit formulier in Canada komt, des te groter is de kans, dat de meest geschikte plaatsing volgt. De laatkomers zullen de beste plaatsen reeds bezet vinden. In dit verband moet men er rekening mee houden, dat er ook veel emigranten van an dere nationaliteit zich aanmelden. Voor de maanden FebruariJuni 1952 is er een vervoer geprogram meerd van 15.000 emigranten. Alleen zij, wier formulier tijdig uit Canada wordt terug ontvangen (wier plaat- Hijskraan-automaat toegestaan Het vorige jaar stond op de permis te Leeuwarden de 39- jarige kernrisexploitant W. uit Purmerend, die het zijne tot de vreugde wilde bijdragen, door de feestvierenden in een hijs kraanautomaat naar mooie prij zen te laten hengelen. „Gelegenheid tot hazardspel!" zei de Leeuwarder politie bars, nam de automaat in beslag en bracht W voor de rechtbank. De rechter sprak W. vrij, maar de officier van justitie dacht er anders over en tekende hoger beroep aan. De procureur-generaal bij het Hof te Leeuwarden eiste 100 boete, doch de einduitspraak luidde een bevestiging van de vrijspraak, zij het dan op grond van andere motieven, dan waar op de rechtbank in eerste in stantie haar uitspraak gebaseerd had. Een hijskraan-automaat is geen hazardspel en de kermis exploitant krijgt zyn kraan dus terug ook. sing dus definitief is) kunnen er met zekerheid op rekenen, van dit ver voer gebruik te kunnen maken en dus tijdig voor het seizoen aanvangt, in Canada aan te komen. De laatko mers hebben een aanmerkelijke ach terstand in hun jaarverdiensten en een zwakkere achterstand voor hun ontwikkeling. De regering kan nie mand, die zich na 1 November meldt, vervoer garanderen voor Juli, wel licht Augustus 1952. Het vervoer. Nu de „Volendam" het volgend jaar uitvalt, zal waarschijnlijk in de bovengenoemde maanden in de ver voersbehoeften worden voorzien door twee regeringsschepen Vic- tory-schepen en door gecharterde vliegtuigen. De vervoersmogelijk- heid over zee is beperkt, zodat het vervoersprogramma slechts ten uit voer zal kunnen worden gebracht als een belangrijk deel van de emi granten door de lucht reist. NOG EEN MILLIOEN. Zoals werd gemeld waren B. W. van Delft er in geslaagd bij de plaatselijke industrieën leningen voor de woningbouw te sluiten tot een totaalbedrag van twee millioen gulden. Zij hebben nu aan de ge meenteraad meegedeeld, dat zij het aantal leningen hebben kunnen uit breiden, waardoor het totaal tot een bedrag van drie millioen gulden is gestegen. SUIKERBIETENCAMPAGNE Vrijdag 5 October a.s. zal een be gin worden gemaakt met de suiker bietencampagne in Limburg, waar van de opbrengt op 80 millioen kg wordt geraamd. Dit is ongeveer 20 procent lager dan vorig jaar. Bijna de gehele productie van Limburg wordt verscheept naar Puttershoek, waar de fabrieken deze voorraad in tien weken zullen verwerken. In het Noordlimburgse aanvoercen- trum Wanssum worden 10 mill, kg bieten verwacht. Voor scheepvaart en vrachtrijderskringen betekent de bietencampagne welkom en be langrijk seizoenwerk. STALLEN VAN FIETESN 15 CT. DUURDER. In verband met de stijging van ie kosten mogen rijwielstallingen hun tarieven met ingang van 1 Oc tober ajs. met 15 cent per maand verhogen. In de Staatscourant van 27 Sep tember is de daartoe noodzakelijke wijziging van de prij zenbeschik king motor- en rijwielstalling be kend gemaakt. Waarom viel Jorwerds-toren De fundamenten van de op 25 Augustus jl. ingestorte toren van Jorwerd zijn thans na bijna 5 we ken puinruimen te voorschijn ge komen. Een door rijkspolitie en rijksarbeidsinspectie ingesteld on derzoek heeft tot de voorlopige con clusie geleid, dat een verglijding in deze fundamenten de oorzaak van de instorting moet zijn geweest. Hoewel de restauratiewerkzaam heden niet van directe invloed op deze verglijding zullen zijn ge weest acht men het wel aannemelijk, dat het verwijderen van steen uit het onderste deel van de toren de instor ting heeft bespoedigt. De enige oog getuige van de instorting heeft des tijds ook gezien, dat het onderste deel van de toren naar binnen viel. Een wachtmeester van de rijks politie heeft ontdekt, dat een reeds bestaande scheur in de Noordelijke kerkmuur bij de toren steeds groter werd, terwijl er ook steeds stenen uit de muur vielen. Omdat men vreesde voor instorting met daaraan verbonden gevaar van de arbeiders, hexeft men een gedeelte van de kerkmuur van enkele me ters lengte omvergetrokken. GEEN WONING VOOR DE BURGEMEESTER. De raad van Zandvoort kwam Donderdagavond bijeen om het door de burgemeester aan de Koningin ge richte verzoek te bespreken om we derom voor een jaar in de gemeen te Bloemendaal te mogen wonen. Met uitzondering van de heer W. Weber verklaarde de gehele raad zich hiermee accoord. De heer We ber merkte op, dat hij ook thans weer voor de derde maal zou tegen stemmen, omdat een burgemeester in zijn gemeente behoort te wonen. OOK VAN TOEPASSING OP MENSEN DROF. DR. J. JONGBLOED heeft in de grote aula van de Sorbonne te Parijs gesproken over zijn proefnemingen met het kunstmatig hart op honden. In 1950 heeft hij het hart bij een hond weggenomen en ver vangen door een kunsthart en kunst longen. Deze apparatuur hield het dier twee uur in leven. Ik ben geneigd om aan te nemen dat onze ma chinerie ook op een mens kan worden geprobeerd, zei de professor. Hij zette uiteen, dat zijn apparaat dat op het congres te zien was de beide hartholten vrijwel geheel leegzoog, waardoor er een „droog hart" overbleef. Daardoor zijn de chirurgen instaat operaties in het hart van honden te verrichten, zon der gehinderd te worden door bloed. Ook nam het congres kennis van een soortgelijk, maar kleiner hart dat gemaakt is door de Amerikaan dr. John Gibbon. Die vertelde, dat de bevindingen van dr. Jongbloed en van hemzelf de mogelijkheid van toe passing op mensen aantonen. Prof. Jongbloed vertoonde een kleurenfilm van zijn proeven, waar voor een geweldige belangstelling op het congres bestond. Op 7 September van dit jaar, zo vertelde hij verder, werd het hart van een hond gedurende een uur en tien minuten door een kunsthart vervangen. Drie uur later was de hond weer op de been en liep. Het toestel, ongeveer 1 meter 20 hoog, is geheel van plastic gemaakt. De voornaamste delen zijn: 1. twee groepen van zes kleine pom pen, die het hartsysteem vervan- vangen 2. zes zuurstofapparaten, die de kunstlong vormen; ÜMtUwimItan Siim. f de ontvoering van tante") 32. Ranus Romp kreeg het werker lijk benauwd, toen hij zag, dat zijn dikke achtervolger geen kamp gaf. „Schandalig, zoals men een rustige bendeleider opjaagt,'' gromde hij. Hij liep zo snel zijn benen hem kon den dragen om het huis heen Ten slotte zag hij dat de eetkamerdeuren van de villa wijd open stonden. Hij rende zonder groeten binnen. „Wel hier en ginder", schreeuwde de heer des huizes, die juist met zijn gezin om de dis za- geschaard. „Wat heeft dit te betekenen?' De huisvader had geen gelegenheid om nog meer te roepen want reeds was ook Basli als een lawine de kamer ingeraasd. Ra nus Romp probeerde de tafel tussen zichzelf en de woedende Basli te hou. den. Plotseling nam de detective een aanloop en kwam boven op de tafel terecht. Tegelijkertijd rende Bim om dit meubel heen alsof het een kam pioenschap gold. De familie was ver stard van schrik. Alleen het oudste zoontje vond het prachtig. „O papa. mogen die leuke Ooms hier logeren?" vroeg hij. Men zal sidderen, wanneer hij weer vrijkomt „Er ging een zucht van verlichting in het dorp op, toen deze man in arrest werd gesteld en men zal weer sidderen als hij op vrije voeten moet worden gelaten". Dat waren de woorden van de procureur-gene raal bij het gerechtshof te Leeuwar den, die de 80-jarige, veehouder H. de H te Surhuizum golden. De rechtbank veroordeelde hem on langs tot twee jaar gevangenisstraf. De officier, die drie jaar had gevor derd, tekende hoger beroep aan en ook verdachte ging in appèl. Gis termiddag stond de man, vitaal en met grote levenslust en scherp van geest, al wilde hij zich wel wat doof voordoen, voor het Hof te Leeuwar den. Een zestal getuigen charge, 3. een reguleerreservoiidat voor komt dat lucht in de slagaderen wordt gezogen; 4 een verwarminbsopparaat on het bloed op temperatuur te hou den. De Italiaanse chirurg Dogliotti rapporteerde aan het congres, dat in Augustus 1951 te Turijn voor de eer ste keer met succes een kunsthart in de chirurgie is gebruikt om het echte hart te assisteren. Het leven van een vijftigjarige man werd daar door gered. Hij verkeerde in levens gevaar door een groot gezwel dat op de rechterkant van zijn hart drukte. Twintig minuten lang werd toen het kunsthart aangesloten en in die tijd werd het gezwel er uitgesneden. Dr. Dogliotti legde er de nadruk op, I tot een boete van 25.000 werd ver dat hij het kunsthart alleen had ge- oordeeld wegens het doen bouwen bruikt als gedeeltelijke vervanging van een school zonder de vereiste van het gewone hart. rijksgoedkeuring. DUITSE BRANDWEERAUTO'S VOOR BURGERLIJKE VERDEDIGING? Zoals bekend, heeft de Nederland se regering het plan over te gaan tot de aankoop van brandweermaterieel ten behoeve van de burgerlijke ver dediging. Naar het A.N.P. zou deze millioenenorder bestaan Uit de le vering van in totaal 440 chassis, 677 motoren voor aggregaten en- 925 pompen. In een onderhoud met de heer H. J. P. Boon, directeur van de N.V. Motorkracht, vernam het ANP, dat de Magirusfabriek te Ulm, waar van Motorkracht de alleenvertegen woordiging voor Nederland bezit, reeds verscheidene maanden gele iden een brandweerwagen heeft ge construeerd volgens de voorschrif ten, welke het bureau brandweer te Den Haag in het bestek heeft vastgesteld. „Magirus" is bereid de order ge heel in Nederland te laten uitvoe ren met inschakeling van Neder landse fabrieken, voor zover deze daartoe in staat en bereid zijn, hier mede zijn besprekingen gevoerd, al dus de heer Boon. In verband met de D.A.F. te Eindhoven, zulks op in- stignatie van het ministerie van Economische Zaken. De besprekin gen hebben evenwel tot geen resul taat geleid. GEMEENTE APELDOORN IN HOGER BEROEP. In de vergadering van de Apel- doornse gemeenteraad is overeen komstig het voorstel van B. en W. vrijwel zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming besloten in hoger beroep te gaan van het door de rechtbank te Zutfen uitgespro ken vonnis, waarbij de gemeente onder wie een dochter en schoon zoon ran verdachte, bracht bezwa rend materiaal naar voren. Ver dachte is ten laste gelegd de wo ning, die hij bewoonde en die eigen dom was van een tweetal familie leden, door brandstichting te heb ben vernield. Andere getuigen, on der wie zoons van de verdachte, na men het voor de oude man op. Een der zoons verklaarde, dat hij oen grote som gelds had kunnen krij gen als hij een verklaring tegen zi.in vader had onderstreept. De procu reur-generaal mr. Besier, zeide met 't uitgesproken vonnis van de recht bank te kunnen meegaan en eiste wederom twee jaar gevangenisstraf. Dat verdachte reeds meer dan een jaar preventief zit, heeft hy vol gens mr. Besier aan zichzelf te wij ten. HAAGSE RECHTBANK Verduistering Een gevangenis straf van een jaar en drie maanden eiste de off. van justitie bij de Haag se rechtbank tegen een fabrieksar beider uit Lisse, die zich verant woorden moest, omdat hij 'n brom fiets, een rijwiel, een ameublement, schorten, nachtjaponnen ed. verduis terd had De bromfiets had hij ver kocht voor 125 en een radiotoestel, de fiets ging voor 15.50 van de hand. Wegens schuldheling stond in deze zaak een Leidse handelaar terecht. Deze was echter niet verschenen. Bij versteek werd tegen hem wegens schuldheling vier maanden gevan- genistraf geëist. Uitspraak 11 Oct. Zij stalen telefoondraad Op een mooie dag trokken drie Amsterdam mers per fiets naar Noordwijk, waar zij oeerlijk aan het strand lagen te braden.... en te wachten totdat het donker werd en zij het telefoondraad kondon stelen, dat zij tevoren ge zien hadden. Eindelijk was het zo ver en met een Amerikaanse knip- schaar ging men aan het werk, tot men betrapt werd. Nu stonden zij terecht voor de Haagse rechtbank. Allen waren reeds meermalen veroordeeld één zelfs tienmaal. Tegen de eerste twee eiste dt off. van justitie een jaar met aftrek en tegen de laatste een jaar zonder aftrek. Uitspraak 11 October. „Kan de justitie verlangen, dat een moeder haar eigen kind aangeeft?" was de moeilijke vraag, die mr. E. L. Bakhuis als raadsman van ver dachte M. A. v. d. D.-D. aan het ge rechtshof te Amsterdam voorlegde. De verdachte is moeder van vier kinderen, van wie de oudste het ver keerde pad was opgegaan en we gens herhaalde diefstallen door de kinderrechter tot verblijf in een op- U vaart er weI bij! SB (Advertentie). voedingsgesticht was veroordeeld. Eenmaal was de jongen met twee festolen kussens en een gestolen iets thuisgekomen en een andere keer had hij zijn moeder 50 van de opbrengst van gestolen goed ter hand gesteld, voor welk feit de vrouw wegens heling werd vervolgd. De verdachte had noch het geld, noch de goederen gebruikt. Uit angst haar zoon in de gevangenis te helpen, dorst zy het gestolen goed ook niet terug te brengen. De politierechter had de moeder, die nog drie kleine kinderen thuis heeft en van haar man gescheiden is tot 3 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Van dit vonnis vroeg de procureur-generaal vanmorgen bevestiging. Mr. Bakhuis pleitte voor een voorwaardelijke veroordeling op bovengenoemde grónden, te meer waar deze vrouw een blanco straf register had. Uitspraak 11 October. („Tel.") ZAAK VERDWENEN NOTARIS IN RAADKAMER RECHTBANK. De rechtbank te Maastricht be handelde gisteren in raadkamer de zaak tegen de door de Officier van Justitie gedagvaarde, Maastrichtse notaris G. De uitspraak is bepaald op Donderdag 4 October. BEVERWUKER BENADEELDE N.ZJB.R.M. Voor de Haarlemse Rechtbank stond gistermorgen terecht' de ze ventigjarige J. G. uit Beverwijk, die in de jaren van 1947 tot en niet 1949 gelden verduisterd zou hebben van de NZHRM tot een bedrag van ruim ƒ8400.Hij zamelde als penning meester van een comité gelden in voor een nieuwe reddingsboot, maar verantwoordde slechts een gedeelte. De Officier van Justitie eiste een ge vangenisstraf van tien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. GECOMBINEERDE STRAFFEN TEGEN BOOKMAKERS GEëlST. De Officier van Justitie by de Am sterdamse Rechtbank, mr. H. J. van Nouhuys, heeft gistermiddag tegen: G. W. T. V. 500 gld. boete subsidiair 50 dagen, J. J. van Z. en J. F. W. E. elk 100 gld. subsidiair 10 dagen en boven dien tegen allen drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. De verdachten was ten laste gelegd, dat zij in het tijdvak medio 1948September 1949 als bookmakers het publiek gelegenheid hadden gegeven weddenschappen al te sluiten op paardenrennen in Frankrijk, elders in het buitenland en ook op Duindlgt. Verdachte V. ont kende, dat hij er een beroep van had gemaakt. „Het is een hobby van mij, ik sluit overal weddenschappen op af". In zijn requisitoir zei de Officier van Justitie o.a., dat by deze wed denschappen destijds duizenden gul dens zijn omgegaan. De verdachten van Z. en E. hebben zelf reeds des tijds verklaard, dat zij er hun hoofd beroep van hebben gemaakt. Alle drie is als gevolg van deze zaak de toegang tot de gereglementeerde dra verijen ontzegd. De officier hield rekening met het feit, dat de zaak reeds twee jaar oud is en zeide, dat hij de straf wilde zien opgelegd als bedreiging voor een eventuele voortzetting van deze prak tijken door de verdachten. De advo caten van V. en van Z. concludeerden in hun pleidooien tot vrijspraak. Over veertien dagen zal de rechtbank uit spraak doen. ,IEFDE'S „EGEPRAAL Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 5) Om 's hemelswil Vader, wat wilt u doen? Toch geen aanklacht tegen Kronstein indienen? vraagt Marianne verschrokken en hevig ontsteld. Hartlieb schudde het hoofd. Hij dacht even na en zei tien: Neen, ik wil niemand ongeluk kig maken, Kronstein mag doen en laten wat hij wil, maar ons moet hij met rust laten. Doet hij het niet, dan zal ik hem klaar en duidelijk zeg gen waarom een huwelijk met Ilse onmogelijk is. Toen ik hem met Ilse ontmoette, heb ik er reeds op gezin speeld. En hij? Wat zei hij? Niets. Hij, werd akelig bleek, stond daar als gebroken. En zweeg. Marianne kijkt onrustig voor zich uit. Maar plotseling heft zij vastbe raden het hoofd op en zegt: En toch vader, zegt mij een stem in mijn binnenste dat Mare Kronstein onschuldig is, dat alles zich geheel anders heeft toegedra gen dan u en houtvester Ulrich ver moeden. Ik heb in de laatste weken Kronstein herhaaldelijk ontmoet, wanneer ik met Ilse te Kranndorf of Winkel boodschappen ging doen en telkens maakte hij om mij de indruk een zeer rechtschapen mens te zijn. Ik kan niet geloven dat hij ooit een misdaad heeft gepleegd en ben integendeel vast overtuigd, dat hij zich, wanneer u hem van die verdenking spreekt kan en zal Maria, zegt Hartlieb ernstig en treurig, ik wou dat je gelijk had. Maar, kind, ik vrees ni Ilse heeft de hele nacht geen oog gesloten. Nog steeds denkt zij aan de woorden van haar vader, Mare zou zijn stiefmoeder vermoord heb ben! Dat was natuurlijk een dwaasheid Mare kon geen moordenaar zijn. Maar ongelukig was hij zeker: zij had het steeds gevoeld en dat gevoel van gisteren was zekerheid gewor den. Hij had gezegd „Mijn leven op Kronstein is niets dan duisternis en ellende." In smartelijk gepeins verzonken vroeg Ilse zich honderdmaal af, wat die woorden van Mare konden be tekenen, wat er achter de vage be schuldiging van haar vader verscho len lag. Wat was er eigenlijk gebeurd, toen men, ruim een jaar geleden de jon ge gravin dood in haar boudoir had gevonden? Ilse, die zich toen op dat tijdstip in een pensionaat in Zwitserland bevond, wist zo weinig van die zaak Marianne had haar in een brief zeer beknopt het feit medegedeeld. De 28ste Februari had men Gra vin Sabine Kronstein dood in haar boudoir gevonden. Zij droeg nog het toilet waarin men haar 's avonds te voren had gezien. Haar bed in de belendende karr/er was niet aange roerd, een bewijs dat zij zich nog niet ter ruste had begeven toen zij door de dood werd verrast. Ze lag op een ruststoel, met een soort dolk in de borst. Dat voorwerp behoorde haar toe, en werd gewoon lijk als papiermes gebruikt. Haar hand hield een met edel cesteen ten bezetten greep omkneld. Had zij op het ogenblik van haar dood het mes nog uit de wonde willen trekken; had zij zich zelf het wapen in de borst gestoten of had een onvoor zichtige beweging een ongeluk ver oorzaakt? Dat wist niemand. De justitie ge loofde aanvankelijk aan moord. Doch er was niet het minste spoor van een dader te vinden, op nie- nïand konden ernstige vermoedens rusten, en zo concludeerde men ein delijk tot zelfmoord of tot een onge lukkig toeval. De instructie werd gesloten maar de mond van het volk fluisterde nog altijd geheimzinnigheden aangaande de dood van de jonge en schone gravin. Ziedaar alles wat Ilse wist. Trouwens zij had zich niet bijzonder voor de zaak geinteresseerd, want zij had Gravin Sabine niet persoon lijk gekend en tussen Kronstein en de familie Hartlieb bestond generlei betrekikng. Een half jaar later keerde Ilse voorgoed naar huis terug. Op haar terugreis van Zwitserland maakte zij kennis met Mare Kron stein die haar een beleefdheidsdienst bewees. Zij werden schier onmiddel- llijk op elkaar verliefd en waren spoedig overtuigd dat niets ter we reld hen scheiden kon. En nu had een ruwe hand die strelende illusie weggevaagd. Ilse was later dan gewoonlijk in bed gebleven om niet te moeten ont bijten met haar vader en met haar zuster die zeker reeds van alles op de hoegte was. Want zij gevoelde zich nog al te zeer opgewonden om vorsende blikken en lastige vragen te kunnen uitstaan. Zij gaat heimelijk naar de keuken laat zich door Anna een glas melk geven en wil dan naar buiten. Maar Anna, die steeds zo moeder lijk bezorgd voor Ilse is, laat haar niet zo onmiddellijk gaan zij is ver schrokken van haar bleek ontdaan gezicht. Kind wat heb je! Toch niet ziek? NeenWaarom*? Omdat je er zo miserabel uit ziet. Ik heb slecht geslapen., nog altyd hoofdpijn. Ik zie en spreek liever niemand.. Laat me naar bui ten gaan in de frisse lucht., dan zal het wel gauw beter worden. Als ze naar mij vragen, zeg dan niet Anna, dat ik reeds op ben. Beloof je me dat? Anna knikt en Ilse sluipt door de keukendeur naar het) bloementuin- tic. De oude meid kijkt haar na, schudt het hoofd. Op haar rimpelig gezich leest men hartelijk medelij den: Ilse is altijd haar lieveling ge weest. En zij meent te raden wat er aan de hand is; natuurlijk weer een harde uitval van haar meester. De opperhoutvester heeft gisteren heel de avond verschrikkelijk donker ge keken. Och, die twee vliegen elkan der zo gemakkelijk in het haar, om een bagatel! Ilse volgt langzaam het smalle pad tussen de perken. Zij denkt natuur lijk aan Mare. Zou hij nu wederke rig met smartelijk verlangen aan haar denken? Zou hij lijden, zoals zy? Zij weet niet, zij kan niet weten, dat het voorwerp harer gedachten juist op dat ogenblik het kronkelend pad naar de toren begint te beklim*- men Mare heeft tot nog toe die weg niet betreden. Hij vindt hem steil en lastig. Althans h^j blijft dikwijls staan, neemt dan even de hoed af en wist zich met de zakdoek over het klamme voorhoofd. En toch warmt de morgenzon nog zeer weinig.... Wat wil hij in de toren rU<< Een laatste poging wagen? Hij weet toch vooruit dat hij niet zal slagen. Nu is hij halverwege en hlijft we derom staan. Hij laat de blik over het tuintje zweven, welks schoon heid hem altijd In verrukking heeft gebracht. En hij ontstelt, wordt bleek. Tussen de donkere vlierbos jes ontwaart hij een blond kopje., 't Is Ilse. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 13