S)e £eklóe(2oti/fcci/iit Koning George heeft operatie ondergaan TOESTAND BLIJFT EERSTE DAGEN PRECAIR Ontploffing in Italiaans stadje Geen hervatting van de oliebesprekingen Manna S,joe%d Jlteindexö texag fty, zJgn aud&LA Vandaag weer bespreking te Kaesong directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 24 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12392 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De sjah van Perzië heeft een de creet ondertekend, waarbij het hou den van parlementsverkiezingen op 26 November wordt bevolen. Voor het Buckingham Palace te Lon dei Long geheel of gedeeltelijk weggenomen ZONDAGMORGEN heeft koning George van Engeland zich onder worpen aan een operatie, welke in zijn paleis heeft plaats gehad. In een door acht doktoren ondertekend bulletin, dat vijf uur na de ope ratie aan de hekken van het paleis werd aangeslagen, werd gezegd: „De koning heeft deze morgen een operatie ondergaan voor longresectie. Terwijl er in de eerste dagen bezorgdheid "moet blijven bestaan, was de toestand van Zijne Majesteit direct na de operatie bevredigend". Een tweede, door vijf artsen ondertekend bulletin, dat in de loop van Zondag avond werd uitgegeven, vertelde, dat 'skonings toestand „zo bevredigend is als verwacht kan worden." Tegenover Reuter verklaarden demici, dat „longresectie" het wegnemen kan betekenen van een gehele long of van een deel daarvan,. VAAG BULLETIN De operatie werd uitgevoerd door j de 57-jarige longspecialist Clement Price Thomas. Over de aard van de eigenlijke aandoening bewaren de artsen volkomen stilzwijgen; doch zoals A.P. verneemt, doet de snel heid, waarmee tot de operatie beslo ten is, vele medici overhellen naar de mening, dat het hier een geval van longkanker betreft. Ook aan tu berculose wordt gedacht. De bulletin over de toestand van koning George zijn te vaag, zo zegt- A.P., om er uit op te maken of er enig verband bestaat tussen zijn ziekte en die, waaraan zijn vader, Communisten dansten op het dak Een geweldige ontploffing heeft Zondagavond een gebouw in Fer- mignano, een stadje nabij Pesaro (Italië), „als een kaartenhuis" ineen doen storten. Men vreest, dat er veel slachtoffers zijn te betreuren. In het gebouw had zich een aantal communisten verzameld voor een f eestbij eenkomst, die deel uitmaakt van een in het gehele land gevoerde campagne tot vergroting van de op lage van het communistische blad „Unita". Ongeveer honderd personen dans ten op het dak van het gebouw van twee verdiepingen, dat als graanop- slagplaats was gehuurd. Ooggetuigen verklaarden, dat de ontploffing zich voordeed, toen de feestvreugde haar hoogtepunt bereikte. Het dak stortte in, waardoor de meeste aanwezigen onder het puin begraven werden. Tot dusver zijn drie personen ten gevolge van de ontploffing om het leven gekomen. Tien personen, die men verder uit het puin wist te be vrijden, bleken geen ernstige verwon, dingen te hebben opgelopen. Het staat, aldus A.F.P., nog niet zt, of het hier een bomaanslag be- t jft. Het hoge gerechtshof te Tehe ran heeft Nasratollah Ghomi, die in Taart j.l. de Perzische minister van >nderwijs. dr. Hamid Zanganeh. heeft vermoord, ter dood veroordeeld.Gho- mi gaat in hoger beroep. Groot gelijk. George V, op 20 Januari 1936, 76 jaar oud, overleed. Want ook George V leed aan een longkwaal, waarvoor hij eerst in December 1928 en daar na in Juli 1929 een operatie moest ondergaan. Bij die laatste gelegen heid werd uit zijn long een abces verwijderd, doch hij herstelde zo goed, dat hij na vier maanden zelfs weer zijn geliefkoosde sport schieten kon gaan beoefenen. FAMILIE IN LONDEN. Bijna de gehele koninklijke fami lie was dit weekend naar Londen gekomen. Koningin Elisabeth en haar jongste dochter, prinses Margaret vertoefden in het paleis zelf, terwijl kroonprinses Elizabeth en haar ge maal, prins Philip, in hun vlakbij gelegen woning Clarence House wa ren, en in de loop van de Zondag tweemaal naar Buckingham Palace kwamen. De moeder van de koning, koningin Mary, verbleef met 's ko- nings oudste zuster en diens jongste broeder, de hertog van Gloucester, •op Marlborough House. Ook de her tog van Windsor werd zonde* zijn echtgenote uit Parijs te Lon den verwacht. SPONTANE DEMONSTRATIES. De gehele dag dromde gisteren een duizendkoppige menigte voor het paleis, terwijl traag uit de bewolkte hemel een naargeestige regen neer- druilde. Hier en daar kwam het tot spon tane demonstraties van aanhankelijk heid zoals b.v. op Paddington Station, een van de drukste stations, Daar speelde, zoals gebruikelijk op Zondagmorgen, een muziek corps van spoorlieden. Doch nadat de tonen het slot van het concert hadden ge bracht, viel niet de gewone stilte van geduldig wachtende reizigers. Integendeel. Luide begonnen plotse ling enkele Londenaren ook hier het „God save the King" te zingen en als een onstuitbare uiting algemene bezorgdheid plantte het statige lied zich voort door de me nigte op de perrons, zodat het jach tende werk voor een wijle stil viel.... DE VIJFDE OPERATIE. Deze operatie is reeds de vijfde, welke koning George heeft door staan. De eerste voor blindedarm ontsteking vond plaats in 1914, de tv/eede in 1917 voor een gezwel aan de twaalf-vingerige darm; de derde in 1934 wegens bloedvergiftiging aan een zijner handen en de vierde, In '49 in een poging om de bloedcir culatie in zijn rechterbeen te verbete ren. De huidige ziekte van de vorst dateert van Maart jl., toen koude koortsen optraden, waarna op 25 Mei werd bekend gemaakt, dat de ko ning een lichte aanval van griep had. Londen voelt niets voor oude voorstellen 7OALS ZATERDAG GEMELD, heeft de Perzische regering Londen voorgesteld de oliebesprekingen te hervatten, zonder daaraan een ultimatum te verbinden. Engeland heeft evenwel besloten op dit voor stel niet in te gaan. De inhoud van het Perzische schrijven was in grote trekken gelijk aan die van het „ultimatum", dat de Perzische regering de Britse autoriteiten via Harriman had willen toezenden. „In de Per zische nota is niets te vinden, dat zou kunnen dienen als een basis voor het hervatten der onderhandelingen", aldus het Britse ministerie van buitenlandse zaken. NIEUWE VERKIEZINGEN. parlement de laatste drie bzittingen hebben geboycot, omdat zy wensten De Sjah van Perzië heeft bi| de- te vermijden Mossadeq een motie creet bepaald dat er over twee van vertrouwen te geven, waren gis- maanden (op 22 November) in het teren wel aanwezig. Maar Mossadeq land nieuwe verkiezingen zullen zelf was niet verschenen worden gehouden. De duur van de verkiezingen is drie maanden omdat de stemgerechtigden uit ver verwij derde delen van het land soms heel ver per kameel moeten reizen voor zij een plaats hebben bereikt, waar zij him stem kunnen uitbrengen. Het Perzische parlement is prac- tisch gesproken verlamd. Wie zich verzet tegen de politiek van premier Mossadeq wordt door een „moord- comité" bedreigd. De zitting van gisteren geeft een goed voorbeeld van de toestand. De afgevaardigde Teymourtasj, deed huilend de mededeling, dat hij als lid van het parlement bedankte, omdat hij zich niet langer kon ver enigen met de politiek van de pre mier, tengevolge waarvan „wij nu Engeland, de Verenigde Staten en het gehele Westelijke blok tegen ons hebben". Hij zei verder, de rege ring als laatste aanbeveling te wil len vragen, onmiddellijk stappen te nemen om het olie-conflict op te lossen, omdat als Churchill en zijn conseratvieven aan het bewind ko men, dat een verlies voor Iran zal betekenen. Toen kwam de afgevaardigde Mo hammed Ali Sjusjtari van de oppo sitie die Zaterdagavond in het par lementsgebouw was gevlucht, om dat, naar hij zei, zijn leven werd bedreigd. Hij overhandigde aan de voorzitter een enveloppe waarin zijn testament zat. Hij zei: de laatste maanden heb ik een aantal brieven ontvangen, waarin mijn leven wordt bedreigd. Ik heb Mossadeq gevraadg gematigd te zijn, maar geeft dat iets als ik zulke bedreigingen krijg? Ik blijf in het parlementsgebouw wonen tot de si tuatie duidelijk is. Vele leden van de oppositie, die het WINKELSLUITING RUSSEN IN PERZIE VEROOR. DEELD Volgens persberichten uit Teheran heeft een geheim militair tribunaal drie Sowjet-burgers ter lood veroor deeld en vier tot dwangarbeid, zulks op beschuldiging van spionnage. Allen zouden verscheidene maanden geleden aan de Noordelijke grens van Rusland zijn gepakt. Van officiële Perzische zijde wilde m'en geen commentaar op deze be richten verstrekken. GROTE BRAND IN PERZIë. De Perzische stad Mianeh, aan de spoorlijn TeheranTebris, is door brand bijna geheel verwoest. De brand, die Vrijdagnamiddag uitbrak, kan niet geblust worden. De bevol king van 30.000 zielen is gevlucht. Men vreest, dat een groot aantal per sonen omgekomen is. WET, die vorige week in de Tweede Kamer behandeld werd, heeft toch nog weer allerlei moeilijk heden te voorschijn geroepen, welke na het mondeling overleg met de minister niet meer werden verwacht. Men was het er eigenlijk zo ongeveer over eens geworden, dat de hoofd trekken van dit ontwerp zouden lui den, zoals zij in het wetsontwerp wa ren belichaamd. In grote trekken kwam dit hierop neer, dat de win kels open zouden mogen zijn van des morgens vijf tot des avonds zes uur, tabakszaken tot zeven uur. Voorts werd er sluiting van een hal ve dag in voorgesteld, welke geno men kon worden op Maandag, des morgens of des middags, op Dinsdag middag of op Woensdagmiddag. Voorts Zondagssluiting, een faculta tieve vacantieregeling van zes dagen en een koopavond op Donderdag. Al dus in nutshell de belangrijkste be palingen uit het nieuwe ontwerp, waarop men het bij het mondeling overleg eens was geworden. Daarnaast zijn er natuurlijk nog tal van bijkomende bepalingen als voor het venten op straat, het ver kopen op markten, het bijvullen van automaten en wat dies meer zij, waarvoor allerlei afwijkende rege lingen werden getroffen, maar daar over hebben wij het hier nu niet. Wij moeten er alleen nog aan toe voegen, dat by het toepassen der be palingen de gemeenten hierin wer den betrokken, zonder dat zij echter van de grondbeginselen, zoals deze hier wérden gesteld, zouden mogen afwijken. De gemeente zou dus een stem hebben in de vacantieregeling, maar zou niet mogen afwijken van de duur, zoals deze in het ontwerp was bepaald, in overleg met het ge meentebestuur konden vrije midda gen worden vastgesteld, maar alleen op Maandag of Dinsdag- en Woens dagmiddag. Ook van de Donderdag avond als koopavond zou niet mogen worden afgeweken. Na de behande ling in de Kamer zijn nu echter de koopavond en de halve-dag-sluiting aan het beleid der gemeenten over gelaten. UET VALT TE VERSTAAN, dat juist hierover de moeilijkheden zijn gerezen. Met alle moeilijkheden, die aan een dergelijk probleem vast zitten, zijn de belangen, welke hier mede zijn gemoeid, zó verscheiden, dat men zich wel moet bedenken voordat men op een bepaald punt een centrale landelyke regeling gaat invoeren. Gemeentelijk liggen deze belangen zó verschillend, dat men geneigd is te bepleiten deze materie zoveel mogelyk aan de gemeentebe sturen over te laten. Het systeem van goedkeuring door de Kroon op deze gemeentelijke regelingen, zo als deze vroeger óók gold, zorgt er reeds voor, dat het gezag dienaan gaande niet geheel uit handen wordt Segeven. Er spelen in deze zaak van e Winkelsluiting te talrijke factoren een rol, dan dat men een unanieme regeling voor het gehele land ver plichtend zou kunnen stellen. Men moet hier rekening houden met de verlangens van de winkeliers, van de kopers en van het personeel in de winkels. Godsdienstige overtui gingen spelen hier een rol en aller lei gebruiken in steden en dorpen by bepaalde gebeurtenissen als jaar markten, feestdagen en kerkelijke feesten. Het belang van de een wekt de verontwaardiging van een ander en het schijnt uiterst moeilijk deze belangen zo te coördineren, alle groepen, die bij deze materie belang hebben, gelijkelijk tevreden te stel len. Zulk een regeling is naar onze mening nu eenmaal niet te maken. En wij kunnen dan ook volkomen in stemmen met de uitspraak van Dr. Groeneveld Meyer, Directeur-Gene raal van de Middenstand aan het ministerie van Economische Zaken, die gezegd heeft: „Wanneer de wet eenmaal in het Staatsblad staat en er zou ook maar één groepering zyn, die volkomen bevredigd was, dan zou dat voor mij het bewijs zijn, dat er een ernstige fout kleefde aan de wet". RA ET DIT VOOR OGEN valt het dus te verstaan, dat er bezwa ren zijn tegen het vaststellen van een koopavond alleen en uitsluitend op Donderdag. Dat er bezwaren zyn gerezen tegen de verplichte halve dag sluiting op de drie eerste dagen van de week en eveneens tegen het feit, dat het alleen aan de winkels in rookartikelen is toegestaan tot ze ven des avonds open te blijven. Men kan toch terecht aldus redeneren, dat de vrije middag voor het perso neel van winkels via het Werktijden besluit moet worden geregeld en niet de Winkelsluitingswet. En ove rigens, dat het beter is de regeling hiervan aan de gemeenten over te laten, welke de plaatselijke belangen immers veel beter kunnen beoorde len. Datzelfde geldt voor de koop avond op Donderdag. Hoe de belangen zelfs onderling in een en dezelfde branche verschillen, bewijst wel de opmerking, dat de sociale zekerheid van menig kleine winkelier heel wat minder is dan van menig arbeider en, zo vraagt men zich dan af, wat deze winkelier dan met een week vacantie zal moeten beginnen. Intussen behelzen deze moeilijk heden meer de wijze van uitvoering dan het eigenlijke beginsel van rege ling en ordening der belangen van verschillende bevolkingsgroepen. Aan dit beginsel is bij de behande ling van dit wetsontwerp weinig af breuk gedaan. Bij het beginsel van een vacantieregeling, van een koop avond voor het winkelpersoneel, van een halve vrije dag kan men zich met een gerust hart neerleggen. En dit is met dit nieuwe wetsontwerp op de winkelsluiting in ieder geval wel bereikt. Er zyn lieden, die nooit van ge dachten veranderen, het zijn de lie den, die nooit denken. VOORWAARDEN TEGEN NIEUWE INCIDENTEN Generaal Ridgway heeft de Noor delijken Zondag voorgesteld, dat Maandag verbindingsofficieren van beide zijden bijeen komen om te on derhandelen over „wederzijds bevre digende" voorwaarden voor een her vatting van de wapenstilstandsbe sprekingen. De Noordelijken stelden op 20 Sep tember voor, de besprekingen te Kaesong, die 29 dagen geleden wer den afgebroken, te hervatten. Ridg way wil echter eerst met de Noor delijken spreken over voorwaarden ter voorkoming van nieuwe inciden ten. De Noordelijken in Korea zijn er vandaag mee accoord gegaan verbin dingsofficieren van de verbondenen te ontmoeten. Zij voegden er aan toe, dat zij zouden aandringen op de vor ming van een „geschikt orgaan", dat beschuldigingen aangaande neutrali- teitsschendingen zou behandelen. De onderhandelingen staan op het punt hervat te worden tegen een ach tergrond van aanvallen en tegenaan vallen op het slagveld. Er is de laat ste dagen fel gevochten. De troepen van de verbondenen voerden Maandag aanvallen uit ten Noorden van Janggoe aan het cen trale front. Zij wisten ondanks ver bitterde tegenstand van de Noorde lijken vaste voet te krijgen op hoog gelegen terrein. Ten Zuiden van Koemsong sloegen de verbondenen Noordelijke aanval len in groepen ter sterkte van een compagnie af. De thans achtjarige Nanno Sjoerd Meinders, die kort na zijn geboorte in Bremen, waar zijn ouders tijdens de bezetting te werk waren gesteld, bij de familie Ullner werd ondergc bracht en daar sedert dien verbleef, is, na talrijke pogingen om hem in de ouderlijke woning terug te krij gen, Zaterdag eindelijk in de familie- kring te Assen teruggekeerd. Nanno Sjoerd temidden van zijn familieleden Van links naar rechts: Vader I Meinders, de kleine Grietje, moeder Meinders, Nanno Sjoerd en zijn broertjes Willem en Hendrik.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1