S)e ÊöiddeSoii^Mvt Koningin Juliana schrijft president Truman over internationaal vluchtelingenprobleem Beroep op Amerikaanse hulp li Treinramp tussen Liverpool en Londen Britse koning wordt geopereerd Japan en nationalistisch China De onrust in Maranhao Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12391 MEPIlliPiillPM Hmüi meier oe Bissen OP i k'kkcm Bouwen/ J Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. cn Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 in Washington een persoonlijk schrijven doen overhandigen aan de president der Verenigde Staten, waarin zij haar bezorgdheid uitspreekt over het internationale vluchtelingenprobleem. Hare Majesteit verzoekt om een initiatief ten einde „deze zieke plek uit het lichaam der mensheid te snijden, waarin het anders een drei gend politiek gevaar zou blijven vormen." Onze ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen, die dit schrij ven aan president Truman overhandigde, deelde daarbij mee, dat de Nederlandse regering heeft besloten opnieuw honderd a tweehonderd oude en gebrekkige vluchtelingen in Nederland toe te laten. President Truman heeft dr. Van Royen meegedeeld, de inhoud van de brief in ernstige overweging te zullen nemen. Dr. Van Royen aldus Associated Press was aangenaam verrast door de reactie van de pre sident. DE TEKST VAN DE BRIEF De inhoud van de brief luidt als volgt: „Mijnheer de president, In deze na-oorlogse jaren heb ik veel nagedacht over het steeds moei lijker wordende probleem van de vluchtelingen en van huis en haard verdrevenen in alle delen van de wereld. De oorzaken van deze onrustba rende situatie buiten beschouwing latend, ben ik diep begaan met de noden dezer vluchtelingen en ont heemden en vooral met het lot van die moeilijke gevallen, die nog lan ge tijd verzorging en onderhoud no dig zullen hebben. Ik ben mij ten volle bewust van het prachtige en bewonderenswaar dige werk, dat in de loop van deze jaren is verricht en van de resulta ten die bereikt zijn door de Unra, de IRO, de kerken en door particu liere organisaties. In al deze inspan ningen heeft het Amerikaanse volk het grootste aandeel genomen, zo wel wat betreft de terbeschikking stelling van werkers als de ver schaffing van middelen. Wij in Nederland proberen ook ons aandeel te leveren, niettegen staande ons eigen, ernstig overbe- volkingspr obl eem NIET VOLDOENDE BESCHERMING De IRO beëindigt thans haar taak. De Verenigde Naties hebben een Hoge Commissaris benoemd om te voorzien in de internationale be scherming van grote groepen vluch telingen, maar bescherming is niet voldoende. Een internationaal ap paraat is opgericht voor de Koreaan se en de Arabische vluchtelingen, maar elders ontbreken zulke orga nen. Er is geen waarborg, dat grote groepen vluchtelingen ook die ma teriële steun zal worden verleend, die zij hard nodig hebben. Evenmin is het zeker, dat de noodzakelijke maatregelen zullen worden genomen om het mogelijk te maken dat die vluchtelingen, die men niet in an dere landen kan herplaatsen in het land waar zij thans verblijven, ge assimileerd worden. VRIJE LANDEN OVERBELAST Waar de vrije landen reeds over belast zijn met politieke, militaire en economische problemen van iede re dag, zou het vluchtelingen-vraag stuk op de achtergrond kunnen ra ken. Maar u zult het met mij eens zijn, dat politieke kwesties op de gevaarlijkste wijze kunnen worden toegespitst door de ontevredenheid en onrust van millioenen, die talrijk genoeg zijn om een groot land te be volken. Daarom leg ik u dit pro bleem voor in al zijn urgentie voor vandaag en voor de komende tijd. Ik zou u willen vragen het ini tiatief te willen nemen voor een nieuwe aanpak om deze zieke plek Na de bekendmaking van de datum der Engelse verkiezingen zijn de partijmachines onmiddellijk in wer king gesteld. Winston Churchill heeft de leiding op zich genomen van de verkiezingscampagne voor de Con servatieve Partij. Donderdagmorgen heeft Churchill zijn „schaduwkabi net" bijeen geroepen om de campag ne voor te bereiden. De nieuwste fo to van Winston Churchill voor zijn huis in Westerham, Kent. door de Verenigde Naties zjjn afge kondigd, tot een levende werkelijk heid wordt. Ik geloof dat wij slechts in die geest een oplossing zullen kunnen vinden voor dit en alle an dere grote problemen der mensheid. uit het lichaam der mensheid te snijden, waarin het anders een drei gend, politiek gevaar zou blijven vormen. ZELFRESPECT HERWINNEN Dit kan, naar mijn mening, alleen bereikt worden door deze mensen te verlossen van hun gevoei van on vrede en mislukking en hen zodoen de te helpen hun onafhankelijkheid en zelfrespect te herwinnen. Ik ge loof, dat de beste wijze om hen te helpen is, hen op te nemen in het economische leven, opdat zij in staat raken de verantwoordelijkheid te dragen voor degenen, die van hen afhankelijk zijn. De assimilatie der vluchtelingen moet het doel zijn. In veel gevallen zal dat verdere materiële hulp ver eisen, maar zoals u met mij eens zult zijn die hulp kan slechts doeltreffend zijn wanneer zij wordt gegeven in een christelijke geest van onderlinge verantwoordelijkheid en liefde. Slechts dan za] de enke- 1 het politieke belang van zietf maar lmg voelen, dat voldoende aandacht I dat u ook het menselijk begrip en wordt geschonken aan zijn moeilijk- het geloof hebt, die nodig zijn om heden in haar verschillende aspec- deze vraagstukken aan te vatten, ten en dat het geheel van zijn fun damentele mensenrechten, zoals diew.g. JULIANA R." JVieuia ótatian te Menyeta fx m ntt Kffn jgg-t: Irfi.iiT-u fr i EENHEID SNELTREIN STORTTE VAN DE DIJK IN ENGELAND heeft gisteren een spoorwegramp plaats gehad, welke aan dertien personen het leven heeft gekost. Het voorste gedeelte van de trein Liverpool—Londen is ongeveer halverwege, bij het plaatsje Weedon uit de rails gelopen en van een spoordijk gekanteld. In hun val sneden dé locomotief en de twee voorste rijtuigen de telefoonlijnen naast de spoor baan door, zodat het aanvankelijk moeilijk was om contact met de bui tenwereld te krijgen. De eerste wagon werd volkomen in stukken gere ten, de tweede werd middendoor gesneden. Zij, die in nood verkeren, moeten om het eens zo uit te drukken bezien worden met de ogen van de maatschappelijke werker. Te vaak worden de vluchtelingen slechts be naderd uit een oogpunt van hun waarde als arbeidsfactor. Voor zo ver zij niet tot werk in staat zijn worden zij als een last beschouwd Wij mogen evenwel niet over het hoofd zien dat er ouden van dagen zijn en zieken, gebrekkigen en kin deren Evenmin mogen wij omstan digheden toelaten, waardoot- gezin nen uiteen gerukt worden. Zolang zulke dingen gebeuren moet de wereld hun vijandig toe schijnen. Dit zal hen diep verbit- i teren en allen leerden wij de les hoezeer verbitterde mensen geneigd raken totalitaire ideologiën aan te i hangen. Bij hulpverlening is kwaliteit nog 1 belangrijker dan kwantiteit en, zo- i als altijd, kan ook hier de genees- wijze slechts tot resultaat leiden, in- j dien die wordt toegepast in een geest van eerbied voor de vrijheid van I iedere mens en ieder volk, aange- I Koning George VI moet een long zien slechts zulk een vrijheid hen in I operatie ondergaan. In een bulletin staat kan stellen deel te nemen in hebben 's konings lijfartsen gister- de opbouw van een gezonde wereld, avond bekend gemaakt, dat zij „met Omdat ik weet hoe zwaar de last het oog op de structurele verande- is die drukt op de schouders van de i ringen, welke zich in een der lon- president van de Verenigde Staten, gen hebben voorgedaan, Zijne Ma- heb ik geaarzeld u te benaderen. Ik jesteit hebben geadviseerd in de weet evenwel dat u er niet slechts I naaste toekomst een operatie te on dergaan". Dit advies is door de ko ning aanvaard. Het bulletin was ge tekend door zeven artsen. Prinses Elizabeth, de troonopvol- ster, en de hertog van Edinburgh, haar echtgenoot, hebben hun ver trek naar Canada uitgesteld. De operatie zou in Buckingham Palace worden uitgevoerd. Slechts de hofartsen weten, welke soort operatie zij zullen verrichten en ver dere bekendmakingen zuilen eerst daarna worden gedaan. Dan zullen zij ook in staat zijn om de koning mee te de en, of hij naar hun me ning al dan niet zijn officiële bezoek aan Australië en Nieuw-Zeeland zal kunnen brengen, dat in Januari zou beginnen. In de laatste drie dagen is koning George vijf maal onderzocht. Mensen, die gisteren voor het pa leis stonden te wachten, zagen am bulancewagens naar binnen rijden. Men vermoedde, dat chirurgische Het nieuwe spoorwegstation van Hengelo, dal in de plaats komt van het tijdens de oorlog door bommen verwoeste gebouw, is Vrijdag 21 Sep tember door de president-directeur van de N.S., Ir. F. Q. den Hollander geopend. Operatie thuis DERTIEN DODEN Toen de trein met een vaart van ruim honderd kilometer per uur door de Stowehill-tunnel reed, liep hij uit de rails en schokkend en stotend kwam de locomotief met tien gede railleerde rijtuigen, die overvol wa ren, uit de spelonk te voorschijn. On middellijk daarna kantelde de kop van de trein over de spoordijk. Da ken werden van de wagons afge scheurd en uit de wrakstukken steeg het gesteun en gejammer van de ge wonden op. Een ooggetuige vergeleek het to neel na de ramp met het resultaat van een luchtaanval. In dezelfde tun nel is in 1916 een posttrein veronge lukt. De verongelukte Liverpool-express vervoerde zevenhonderd mensen, van wie er velen 's ochtends uit Belfast (Noord-Ierland) waren gearriveerd. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van een seinwachter is een tweede ramp voorkomen, want de Royal Scott, de sneltrein van Londen naar Glasgow, kwam in volle vaart aanstormen en zou op het wrak zijn gereden als de seinen niet onmiddel lijk op onveilig waren gezet. Uit een legerkamp in de buurt werden honderd soldaten gerequi- reerd, die met schoppen en houwelen aan het werk gingen om ingeklemde reizigers te bevrijden. Meer dan twee uur hebben zij moeten graven om bij de machinist te komen, die onder ber gen verwrongen staal en steenkool vandaan levend te voorschijn kwam. Boeren uit de buurt grepen lakens uit hun linnenkast en scheurden die in repen voor verbandlinnen. Gisteravond bleken er 13 doden en 45 gewonden te zijn. Bij de doden is een jongetje van tien jaar, op wie geen papieren zijn gevonden, die zijn identiteit kunnen uitwijzen. Het is het vierde ernstige ongeluk, dat de Britse spoorwegen dit jaar is overkomen. ZAAK-BERTHA NOG NIET UIT. Mansoer Adabi, de Mohamme daanse onderwijzer, wiens huwelijk met Bertha Hertogh ongeldig werd verklaard, heeft meegedeeld, dat bij de „Privy Council" beroep is aan getekend tegen de uitspraak van het Hooggerechtshof te Sinapore. (De „Privy Council" of Kroonraad te Londen is de hoogste beroepsinstan tie voor Koloniale Zaken). Het hoofd van de Chinese missie in Tokio, luitenant-generaal Hoeh Sih Li, heeft verklaard, dat tussen Japan en nationalistisch China te Washington onderhandelingen wor den gevoerd over een vredesverdrag. Hij voegde hieraan toe, dat natio nalistisch China spoedig heropnemen van de diplomatieke betrekkingen met Japan wenst en dat zijn rege ring een Japans voorstel voor directe onderhandelingen zou aannemen, als het voorgestelde verdrag gelijk is aan het verdrag van San Francisco. Voorts verklaarde hij, dat Japan en nationalistisch China vroeger dan de ondertekenaars van het vredes verdrag de diplomatieke betrekkin gen kunnen herstellen, als zij tot een tweezijdige overeenkomst zou den komen. Qmexaat AtwiiAatt weet tfiuió Het weaverkeer met Berlijn Een Westduitse functionairs heeft Vrijdagavond in Berlijn medege deeld, dat de Oostduitse regering de ber.asting op alle Westduitse Westberlijnse voertuigen, die bruik maken van de autoweg tussen West-Beriijn en West-Duitsland, zal verlagen. De verlaging zal volgen op het Donderdag getekende interzonale handelsverdrag, waarvan de uitvoe ring afhangt van ongehinderd, nor maal verkeer tussen Berlijn en West- Duitsland. Men vertrouwt, dat binnenkort de vrije en normale handelsbetrekkin gen en het ongehinderd verkeer tussen Berlijn en West-Duitsland zal worden hersteld. Generaal George C. Marshall, die vorige week ontslag nam als Ameri kaans minister van Defensie, woont weer op zijn buiten „Dodona Ma- nor, in de staat Virginia. Foto toont Marshall en zijn vrouw Kathcrine, tezamen met hun honden, Bones (li nks) en Nato (rechts). instrumenten naar het palcis wer den gebracht. Een Londense long specialist gaf als commentaar op het korte bulletin: Het feit, dat de art sen een spoedige operatie hebben geadviseerd wijst er op, er iets zeer ernstigs aan de hand is. Pantserslag in Korea Vrijdag hebben geallieerde vlieg tuigen zeven tanks van de tegen stander vernietigd en twee tanks beschadigd gedurende de grootste pantseraanval van de Koreaanse oorlog, die in de „IJzeren Driehoek" aan het centrale front werd uitge voerd. Een officier van de luchtmacht deelde mede, dat vliegers, die voor dé aanvallende tanks uitvlogen, in een boomgaard communistische tanks opmerkten. De vliegers voerden een aanval uit met napalmbommen, waardoor twee tanks werden ver nietigd en de camouflage van de an dere tanks in brand vloog. Daarna werden met bommen vijf andere tanks vernietigd en twee tanks be schadigd. Volgens een rapport van het achtste leger der V.N. stuit de ver bondene pantseraanval op het cen trale front op hevige tegenstand. De Noordelijken, die zich ingegraven hebben gebruiken anti-tankkanon nen, versperringen, mijnen, zwaar artillerie- en mortiervuur. Ten Zuid-Oosten van Pjongjang gelukte het een pantsereenheid het gestelde doel te bereiken. Ten Zuid- Westen van Koemson was een pant sereenheid na hevige gevechten ech ter gedwongen terug te trekken. Ten Noorden cn Noordwesten van Janggoe blijven de Noordelijken standvastige tegenstand bieden. Ten Westen van Kacsong bezetten de verbondenen hoge grond, aldus het communiqué. De Franse schoolsubsidies De Franse Nationale Vergadering heeft in tweede lezing een wetsont werp goedgekeurd, dat voorziet in een directe subsidiëring van particu liere (Katholieke) scholen. Het ont werp is door kamerleden ingediend en werd gesteund door Katholieken, Gaullisten, conservatieven en som mige radicalen. De stemverhouding was 327 tegen 251. Het ontwerp voorziet in een subsidie voor ieder kind tussen zes en veertien en van 3000 fr. per jaar. De ouders kunnen dan kiezen of de subsidie aan een staatsschool, dan wel aan een par ticuliere school verstrekt zal wor den. Het project zal 15.000.000.000 fr per jaar kosten. De gelden zuilen verkregen worden uit een verhoging van de productiebelasting. Volgens te Rio de Janeiro ontvan gen berichten duurt de onrust in de Noord-Braziliaanse staat Maranhao naar aanleiding van de ambtsaan vaarding door Eugenio de Barros voort. De huidige spanningen ont stonden, toen De Barros, na de dood van de gekozen gouverneur, tegen de wil van een sterke oppositie de macht overnam. Uit de in het binnenland gelegen stad Sao Joas dos Patos wordt ge meld, dat de vrouwelijke burge meester van deze plaats een leger van 8000 man op de been heeft ge bracht. In de Wetgevende Vergadering van de staat verzocht een leider van de oppositie Vrijdag de Braziliaanse regering om hul' TTWEE BELANGRIJKE conferen- ties zijn alweer achter de rug, nl. de bijeenkomst van de Grote Drie te Washington en die van de Nato-landen te Ottawa. Het resultaat van Washington was het principiële besluit om een vrc- despact met West-Duitsland te slui ten en dit land als gelijkwaardig lid op te nemen in de Europese volken familie. Dit houdt in, dat West- Duitsland ook wordt opgenomen in het Europese verdedigingssysteem, maar tot een regeling daarvan is men nog niet gekomen. Dat is voor behouden aan een latere bijeen komst, welke te Rome zal worden gehouden. Het resultaat van Ottawa was de opneming van Turkije en Griekenland in het Noord-Atlan tische verdedigingsstelsel. Beide conferenties houden 0 ten nauwste verband met elkaar, daar zij beide een voorschrijdcn betekenen op de weg naar een hechte aaneensluiting van het Westen. Ondanks de aanvankelijk afwij zende houding van enkele kleinere landen (o.a. ook Nederland) is de aanvaarding van Turkije en Grie kenland toch zonder veel moeite tot stand gekomen; het betreft hier een flank-dokking in Zuidoost- Europa. Nu blijven nog twee landen over, die eigenlijk in het Europese systeem niet gemist kunnen worden, nl. Duitsland en Spanje. De toela ting van Spanje stuit op allerlei zwarigheden, welke gefundeerd zijn in een afkeer van het Franco- regiem (vrij onlogisch overigens, maar men moet er nu eenmaal reke ning mee houden) en de toelating van Duitsland is in de maak. Heel gemakkelijk zal dat wel niet gaan, want ook hier liggen vele voetangels en klemmen. Op de eerste plaats is er de Franse angst voor elke Duitse herbewape ning, een angst, welke de Fransen tot de eis gebracht heeft, dat er geen Duitse soldaten mogen zijn voordat er een Europoes leger is, waarin zij kunnen worden opgeno men. En op de tweede plaats is er de neiging van de Duitsers om zo veel mogelijk politieke munt te slaan uit het feit, dat Europa hen nodig blijkt te hebben. Waarbij zij in hun kortzichtigheid over het hoofd zien, dat niet alleen Europa hen nodig heeft, maar dat zij op hun beurt ook Europa hard nodig hebben, willen zij niet het lot delen van hun Oostduitse broeders. TERWIJL aldus de inschakeling van West-Duitsland met veel geharrewar en moeizaam wordt voorbereid, heeft vriend Grotewohl op instigatie van Moskou iets an ders is niet mogelijk zijn steentje bijdragen om de verwarring nog groter te maken. Hij heeft het oude parade-paardje van de hereniging van Oost- en West-Duitsland weer eens van stal gehaald en opnieuw voorgesteld om de middelen te be spreken, teneinde de reeds jaren gescheiden helften van het Duitse rijk weer aan elkaar te lijmen. Adenauer, de Westduitse bonds kanselier, heeft het aanbod vierkant afgewezen, omdat hij heel goed in zag, dat het niets anders was dan een oude reclame-truc. Maar er zijn toch nog genoeg Duitsers, die erin vliegen. Op hen maakt het denk beeld om weer een ongedeeld Duits land te hebben indruk genoeg, zodat zij er zelfs met de Russen over zou den willen praten. Het is dan ook een handig be dachte zet op het politieke schaak bord; want als de Westduitsers mee gaan met het geallieerde aanbod en zich in het Westerse dofensiesysteem laten inschakelen, vormen zij prac- tisch een eenheid met het Westen cn moeten zij zich verzoenen met de gedachte, dat het Oosten voorlo pig voor hen verloren gaat en dat de scheiding in een permanente wordt omgpzet, zolang althans de Russen hun invloed in Oost-Europa zullen blijven behouden. En het op geven van de gedachte, dat de Oost duitsers in de nabije toekomst met het Westen zullen worden herenigd, is wel één van de bitterste pillen, welke een Duitser kan slikken. Aan de andere kant zal men moe ten toegeven, dat een samengaan van de communistisch ge-'cide Oost duitsers met de Westduitsers, die Moskou nog altijd verfoeien, een onmogelijke situatie zou opleveren. Het zou een chaos van jewelste wor den, waarin de roerigste elementen de boventoon zouden voeren. Grotewohl's voorstel is weer eens een echte Sovjet-stunt, een mes, dat aan twee kanten snijdt, omdat het de Sovjets altijd voordeel brengt, of het nu aangenomen dan wel ver worpen wordt. LOOS ALARM. De Amerikaanse atoomdeskundige Milton Push, die als „spoorloos ver dwenen" was opgegeven, is onge deerd in zijn woning teruggekeerd. Hij was een autotocht gaan maken zonder iemand daarover iets te zeg gen. De politie van de Verenigde Staten had hem overal gezocht, want hij werkt in een instrumenten fabriek aan een geheim project voor de defensie. Ka^ïettic... Hoe zou men een mens degelijk kunnen helpen, zonder enige voor stelling van wat er in zijn diepste verborgen ligt?

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1