m Bent u het mannetje uit de maan Winkelsluitingswet op de heil ing Opheffing van Uniestatuut wordt bestudeerd 25 Juni Verkiezingen Ontgroening van vrouwelijke studenten Dievegge van een haaivin bekende midden in de Breestraat De ogen der wereld zijn op de oefening gevestigd WIJ ZIJN GESLAAGD!! IJDAG 21 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer Koop-avonden op Donderdag vinden weinig instemming In de Donderdagmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer is mededeling gedaan van het Konink lijk Besluit waarbij dr. L. G. Korten- horst is benoemd tot voorzitter der Kamer. Hij aanvaardde het voorzitterschap met het uitspreken ener rede, waar in hij enige gedachten ontwikkelde over de plaats, die onze Tweede Ka mer in de waardering van het Ne derlandse volk inneemt en over de critiek, die tegen haar wordt inge bracht. De Kamer besloot tot toelating van het nieuw benoemd verklaarde lid, mevrouw M. E. Lips-Odinot (C.P.N.) die de plaats inneemt van de heer Hermans, die ontslag heeft genomen. Vervolgens is een aanvang ge maakt met de behandeling van de nieuwe Winkelsluitingswet. De heer BACHG (KVP) stelde de vraag, of het niet gewenst is het be ginsel der Zondagssluiting uit te breiden tot de erkende Christelijke feestdagen. Instemmend met avondsluiting in het algemeen om 6 uur vroeg hij of het niet juister is als nog te herstellen de oorspronkelijke bepaling, dat bij algemene maatre gel van bestuur voor een groep win kels de avondsluiting op 7 uur ge steld kan worden, met name voor vis- en sigarenwinkels. Ten aanzien van de verplichte halve-dagsluiting zeide hij, dat zijn fractie wil volstaan met een facultatieve gemeentelijke regeling en meent, dat de algemene maatregel van bestuur ten deze uit het ontwerp moet verdwijnen. Ge meentelijk ware voorts een weke lijkse koopavond bevredigend te re gelen. Deze moet niet aan de Don derdag gekoppeld worden en de Za terdagavond wilde spr. ervan uitslui ten. Naar het oordeel van de heer SCHMAL (C.H.) moeten niet de rookwaren alleen in een uitzonde ringspositie worden gebracht. Daar aan moeten z.i. bloemhandelaars, kappers en viswinkeliers worden toe gevoegd. Het vaststellen van een wekelijkse koopavond moet aan de gemeenteraden worden overgelaten. De heer VERKERK (AR) vond het ontwerp een legislatieve verbetering en voorts zag hij als voordelen de verbetering der Zondagssluiting, de tendenz naar uniformiteit met be houd der gefundeerde afwijkingsmo gelijkheden en de volledige inscha keling van het bedrijfsleven. Tegen aanwijzing van een koopavond op Donderdag had bij bedenkingen. De heer WAGENAAR (CPN) ver klaarde in het ontwerp niet anders te zien dan een onderdeel van oor logspolitiek. Bedienden en midden standers zyn z.i. tegen een later sluitingsuur. De heer SCHILTHUIS (Arb.) acht te de voorgestelde regelingen alle van veel belang voor de midden stand. Voor uitzonderingen op Zon dagssluiting zeide hij eigenlijk wei nig te gevoelen. De mogelijkheid om af te wijken van de sluiting om 18 uur wilde hij zeer voorzichtig ge- handteerd zien. Hij vond het niet nodig de koopavond te beperken tot de Donderdag. De heer ZANDT (S.G.) vond, dat het ontwerp te veel uitzonderingen op de Zondagssluiting toelaat en hij betreurde het, dat de juiste grond slag, waarop het had moeten rusten, wordt gemist. Z.i. wordt de Zondags rust door de toegelaten uitzonderin gen ernstig- aangestast. De heer FOKKEMA (A.R.) achtte het verheugend, dat de Zondagsslui ting is gehandhaafd en zelfs uitge breid. De heer CORNELISSEN (WD) erkentelijk voor het overleg zeide te gen enkele artikelen nog bezwaren te hebben. Naar zijn mening wordt de markt- en straathandel bevoor recht op een wijze welke de winkel- - - - .x j - stand zich niet kan laten welgeval- een systeem van individueel onder- len. De verkoopgelegenheid voor i WÜS- De gemeente Haarlem heeft markt- en straathandel en voor de besloten aan deze school financiële ZANGERTJES VAN HAARLEMS KATHEDRAAL KRIJGEN EIGEN LAGERE SCHOOL. Haarlem zal binnenkort als eerste gemeente in Nederland een middel eeuwse instelling nieuw leven inbla zen: de koorschool der Stichting Mu ziekinstituut van de kathedraal van Sint Bavo zal namelijk overgaan tot oprichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs, waarvan de leerlingen zullen wor den gevormd door het knapenkoor van de kathedraal. Men is uitgegaan van de overweging, dat een goed ge schoold en geselecteerd knapenkoor een opleiding nodig heeft, die moet geschieden in apart verband, aange zien de schooltijden van de gewone scholen vaak samenvallen met de medewerking van het knapenkoor aan kerkelijke plechtigheden. Tot nu toe moesten de zangertjes daarvoor vaak de school verzuimen, waar door zij bij de andere leerlingen ten achter raakten. Door hen samen te brengen in een afzonderlijk school verband kan men de schooltijden aanpassen aan de eisen, welke hun medewerking aan het koor stelt. De school zal worden gebaseerd op markt- en straathandel en voor de winkels moet gelijk gesteld worden. Te kwart over zes is de vergade ring verdaagd tot Vrijdagmiddag een uur. Dan komt Minister Albregts ana het woord. steun te verlenen tot een bedrag van ten hoogste f 3400. De school zal eind September of begin October worden geopend en 26 leerlingen tellen. J^A DE TERUGKOMST van prof. Soepomo uit San Francisco zijn de door hem met de Nederlandse regering gevoerde besprekingen hervat, aldus wordt officieel door Den Haag meegedeeld. Daarbij heeft de Neder landse regering aan de Indonesische afgevaardigde meegedeeld, dat aan Nederlandse zijde de bereidheid bestaat om,nu Indonesië de wens te kennen heeft gegeven om de verhouding tussen beide landen op een an- deze basis te stellen dan op de thans bestaande Unie, een gezamenlijke bestudering ter hand te nemen van dit vraagstuk. Soepomo vertrekt vandaag Daarbij zal onderzocht moeten worden, of een nieuwe basis gevon den kan worden, welke voor beide landen aanvaardbaar is. De vraag of de Nederlandse rege ring bereid is mee te werken aan de opheffing van de Unie, kan, aldus heeft de Nederlandse regering doen weten, door haar eerste definitief worden beantwoord, im\en het re sultaat van de ter hand te nemen bestudering bekend zal zijn. Nader is voorts van gedachten ge wisseld over de vraag op welke wijze deze studie zal worden geëntameerd. Prof. Soepomo zal thans omtrent een en ander verslag uitbrengen aan zyn regering. Eerst nadat dit geschied is en het Nederlandse kabinet zich na terug komst van de thans afwezige minis ters heromtrent nader zal hebben be raden, kan een definitieve regeling van de te volgen procedure worden vastgesteld. Waarschijnlijk zal in November Ixv-te. onluangAten u-ati HM. de. Koningin de gezamenlijke bespreking een aan vang kunnen nemen. Prof. Soepomo vertrekt na de ge houden besprekingen vandaag (Vry- dag) weer naar Indonesië. Krachtens de nieuwe Kieswet zal op 13 Mei a.s. (de tweede Dinsdag in Mei) de candidaatstelling plaats vinden voor de Tweede Kamer 43 dagen daarna, dus op 25 Juni, vin den de Kamerverkiezingen plaats. In verband daarmee zullen de ver gaderingen van de huidige Tweede Kamer in Maart eindigen, ten einde de leden in de gelegenheid te stellen op het verkiezingspad te gaan (Tel.) Millioenen-bestel- ling van textiel Dezer dagen zijn bij enige Neder landse textielfabrieken in Twente en Brabant voor Engelse militaire reke ning orders geplaatst voor de leve ring van canvas (cotton duck), ter waarde van in totaal ruim fV/i mil- lioen. Deze order kan worden beschouwd als een eerste belangrijk uitvloeisel van het streven om in het kader van het Noordatlantisch Verdrag bij de aangesloten landen onderling m'i- litaire orders onder te brengen. I-N. I ieder, die op dit gebied moeilijkhc- VTA urenlang in de landelijke dre- ven van Noordwijkerhout rond gezwalkt te hebben, streken wij gis termiddag voor een winkelpand in de wereldse Breestraat neer. „Mag ik u iets vragen?", zei eer lieftallige jongedame en toen we bevestigend geantwoord hadden, ver volgde ze: „Bent u het mannetje uit de Nu moet u niet menen, geachte le zer, dat we perplex stonden. In on ze familie komen zulke dingen her haaldelijk voor en het kost ons der halve niet de minste moeite om op een dergelijk niveau van gedachten te wisselen. „Niet lachen en ze voor al geen ongelijk geven", was het standpunt van onze vader altijd, „dan blijven ze kalm". Wij vertelden die juffrouw, dat we, van ons zesde jaar af hee! flauw gemeend hadden het mannetje uit de maan te zijn, maar zekerheid hadden we nooit kunnen krijgen, gevonden aan een eikenboom. Met de Volgens de overlevering waren we veiligheidsspeld van de luier had men ons aan de ouderste tax beves tigd en.... nou ja, ga dan maar eens uitzoeken, waar je vandaan komt. „Maar dat is verschrikkelijk", zei de juffrouw. „Ja", antwoordden wij, „we gaan er zogezeid al twintig jaren onder gebukt." Toen we zover gevorderd waien in het interessant onderhoud, rende er een jongeman op onze dame af, die gejaagd de vraag stelde: „Hebt u zojuist Chinees gegeten?" „Dan hebt u die haaienvin gesto len!", schreeuwde hij, toen zy dit erkende. Psychologisch was dit het ogen blik, om eens naar een politie-agent te gaan uitkijken. Maar we hebben het niet gedaan, want als de dames studenten ontgroend worden, kan de Breestraat voor één dag wel het do mein der zotheid zijn. NTOU, het viel niet mee voor die aardige dames. Ze moesten de raarste dingen doen. En er was ook niet aan te ontkomen, want ze had- Het leger oefent in Duitsland Duitsers moeten ingeschakeld worden H.M. Juliana heeft gistermiddag een zeetal padvindsters uit Curasao ont vangen. die een goodwill-reis door Europa maken (onder). Tevens on derhield de Koningin zich met enige honderden invaliden die een bezoek brachten aan het Paleis Soestdijk. Namens de patiënten bood mejuffrouw Jeanne Voigt de Koningin een door ide patiënten vervaardigd stukje speelgoed voor Prinses Marijke aan (boven). De Rotterdamse invaliden maakten een autotochtje dat georganiseerd was door het Rotterdams ca- mite voor Auto- en Boottochten voor lichamelijk gebrekkigen. (Van een speciale ANP-verslaggever) De troepen, die op de Luneburger- heide de oefening „Counterthrust" uitvoeren, worden iedere dag bezocht door hoge burgerlijke en militaire autoriteiten. Onafgebroken arriveert een stroom van hoge bezoekers uit bijna alle landen, met uitzondering van die achter het „IJzeren Gordijn." Gisteren bracht generaal Hessel- man een bezoek aan de oefeningen. Al deze belangstelling heeft de sol daten ervan overtuigd, dat „de ogen van heel de wereld zijn gevestigd op de Britse zóne van West-Duitsland". „Counterthrust" heeft dan ook een betekenis, die verre uitgaat boven een doorsnee militaire oefening. Een Engelse officier drukte zich in dit verband als volgt uit „in dit eerste Nato-leger manifesteert zich zowel het vertrouwen, dat West-Europa verdedigd kan worden als de wil van het Westen óm zich te verdedigen". Op het ogenblik is de wil om zich te verdedigen evenwel nog sterker dan de in infanterie, vliegtuigen, ka nonnen en tanks uitgedrukte defen siekracht. Schakel Duitsland in! Hoe daarin verandering te bren gen? Het antwoord, dat men op deze manoeuvres van Duitsers en Geal lieerden krijgt luidt: „Schakel West- Duitsland in". De Engelsen, die de leiding hebben by „Counterthrust" hebben zich zeer veel moeite gege ven om de Duitsers voor het Nato- leger te interesseren. Ook de Duitse regering is op deze manoeuvres ver tegenwoordigd. Foutieve mentaliteit. De Engelsen, maar vooral de sol-l SLACHTOFFERS TIJDEN DE MANOEUVRES. Het Britse hoofdkwartier maakt bekend, dat ten gevolge van het gebruiken van scherpe patronen, tijdens een schijnaan- val op Neustadt, 11 Britse mili tairen en 1 Duits kind gewond werden. Ten gevolge van ver- kersongevallen zijn tot nu toe 4 militairen om het leven geko men. Ongeveer 150 man liepen verwondingen van allerlei aard op. daten, die in de tweede wereldoor log een Duitse bezetting hebben me degemaakt, lopen echter niet warm voor een Duits leger. „Er gaat wat in je om", zei een Nederlandse sol daat, „als je een Duitser hoort pochen op zijn aanvallen als „Sturzkampf- flieger" op Rotterdam." Dergelijke gesprekken hebben bij vele Geallieerde soldaten de gedach ten gewekt, dat de Duitsers niet eer der zullen passen in de goede sfeer, die thans onder de Nato-strijdkrach- ten bestaat, voordat zij van een an dere mentaliteit zullen hebben blijk gegeven. In zes jaren bezetting blijkt dit niet gebeurd te zijn. Het zal een moeilijk probleem worden om de kloof tussen de toekomstige Duitse soldat en die van de Nato-landen te overbruggen. den een boekje by zien, waarin na uitvoering van de opdracht een handtekening moest worden ge zet. Bij V. en D. voor de deur kroop een schoonheid van goede huize, die de hele middag schoenen van voorbijgangers gepoetst heeft. Dat was zwaar werk in vergelijking met een ander, die tot taak had ijsjes te scheppen. Op het Rapenburg zaten drie klets natte dames in een wiebelende ka no, die bij tijd en wijle een beetje water schepte. Hoe lang ze rondge dobberd hebben, is moeilijk te ach terhalen. Telkens als ze wilden me ren, waren er een paar bereidwil lige benen, die het bootje weer van de kant trapten. De Leidse school jeugd liet zich bij deze bezigheid nie? onbetuigd en één zette zoveel kracht, dat hij tot grote hilariteit van de toeschouwers in het wa ter tuimelde. 17 EN bijzonder charmant groentje, ongetwijfeld de vrouw van dromen veler jongemannen, was het zwaarst gedupeerd. „Neemt u me niet kwalijk", zei ze op een druk punt in dc Breestraat, ..ik zou u een zoen willen geven! Mag 't?" „Mag 't!!!" Als ze geweten had, hoe toeschic telijk wij op dit punt zijn, had ze die vraag vast wat meer zelfverze kerd geformuleerd. Wij hadden er ronduit gezegd op onze blote voeten voor naar Hoog- made willen lopen. Door de brand netels desnoods. „Maar u moet er een handtekening voor zetten mijn boekje", merkte ze kinderlijk naief op, als zou het een bezwaar kunnen zyn. „Ik moet twintig hand tekeningen hebben", vervolgde ze „Willen wij ze alle twintig zetten?' boden wij royaal aan. „Het is na tuurlijk alleen om u te helpen!" Helaas ging dat niet. Aan de an der kant van de straat stonden en kele sadistisch grinnekende jonge lingen, die controle uitoefenden. Enfin, die ene was toch meegeno men. We tekenden er voor en voor Het spreekt Ot" cent. «aiMC, dat wij ook do aanotaanuc winter met een zo typisch Leids product alH een zuiver wollen deken aan de top willen staan. Daarom koopt U sinds Jaar en dap zuiver wollen deken» bij het Leldsche Wollen- dekenhuls. Wij hebben bij de wereldberoemde Gcbr. Van Wijk, dckenfabrleken een speciale deken laten vervaar digen, waarvan de supra kwali teit zowel al" dc aparte dessins en fraaie pasteltinten niet te eve naren zijn. Door bijzondere omstandigheden zijn wij in staat deze supra deken tegen een uitzonderlijk lage prijs aan te bladen Vanzelfup: ..end zijn deze dekens alleen bij ons te koop. U betaalt voor deze beste Van Wijk deken (zolang de voorraad strekt) 150 x 200 slechts f37,90 175 x 280 f 49.— 190 x 280 f 59.— Voor hen, die een effen deken pre fereren hebben wij deze in diverse pasteltinten ook in double face BETER EN TOCH GOEDKOPER ieder, die op dit gebied moeilijkhe den mocht hebben, delen we even mede: We tekenen er nog voor! INE Gijselaarsbank, waarop tijdens zonnige middagen oude mannen zitten, die hun pruim tabak van de ene wang naar de andere laten rol len, diende als podium voor twee spreeksters, die een zonderlinge causerie hielden over de pluimvee teelt. De oude baasjes maakten het grootste deel van het gehoor uit. „Een kip is een kip", zei de juf- Trouw, „en een ei is een ei", vulde de ander aan. „Hebt u ook kippen vader?" Vader moest eerst zijn pruim ach ter zijn kiezen vastzetten eer hij antwoord kon geven. „Ik trek pensioen Drees", zei hij tuen, „dan hoef je geen kippen te 'houden. Wij krijgen geld genoeg om eieren te kopen". „Die Gerrit", juichte de levens avond. „Is ie effe goed!" Gerrit voelde zich door dit succes aangemoedigd en verzwakte zyn f.iomf dooi op te merken: „Maar ik lieg geen eieren". „Dan maggie wel us naar de dok ter", vond een der andere patriar chen en toen was het peil zó ge daald, dat de juffrouw maar gauw ging vertellen, wat voor soepen je van een kip kan maken. INTUSSEN stak er boven de hoof- den op de Breestraat een vieze paraplu uit, die door een der meest onbewogen schepselen van het vrou welijk geslacht werd vastgehouden. Zodra er een tram stopte, schoot ze er op af, hielp de reizigers uitstap pen en bracht hen naar de stoep on der mededeling, dat het toch zulk hondenweer was. Een oude dame, die uit zo n rustige omgeving kwam, waar alleen maar bloemetjes en grasprictjes groeien, begreep het niet helemaal. Eerst zei ze, dat het niet regende, maar toen de juffrouw met de pa raplu mee bleef lopen, vestigde ze angstig de aandacht op het feit, dat ze dol op regen was. „Maar u zult zo nat worden", meende de goede fee. „Ik ben graag nat", murmelde het moedertje en ze trok oen gezicht, of ze al nat was van angst. Zeer schielijk voor haar jaren verdween ze in een zijstraatje, de juffrouw met de paraplu overlatend aan een jongeman, die het wel gezel lig vond. EN zo vierde de zotheid hoogtij. Het centrum van Leiden had iets weg van een heel bijzondere kermis. Aan de pomp bij het stadhuis stond een vrygevige juffrouw kopjes wa ter uit te delen. Bij de Stadsgehoorzaal lieten twee andere een regen van confetti neer dalen, om als ze uitgestrooid wa ren alles weer op te vegen en het daarna opnieuw op dc hoofden van de nieuwsgierigen te laten neerda len. De burgerij lustte het wel. Overal was een overweldigend belangstel ling en de meeste mensen kwamen te laat thuis voor het eten. Het was echt een voorproefje van het 3-Octoberfecst. Alleendit was goedkoper. FLIP. K.A.B.-HERSTELLINGSOORD VOOR VROUWEN KRIJGT EIGEN KAPEL Het K.A.B.-herstellingoord voor vrouwen, het „Dr. Poelsoord" bij Maastricht, heeft zijn eigen kapel ge kregen. Deze lang gekoesterde wens ging Dinsdag in vervulling, toen hoofdaalmoezenier Ronckcn de kapel een verbouwde kamer, in tegenwoor digheid van bestuur en patiënten in zegende. Een Franciscaan van het Franciscanerklooster te Maastricht, zal iedere morgen de H. Mis komen opdragen. Op grond van de algemene sociaal economische ontwikkeling, nadat het rapport-Van Rhijn over dc herzie ning van de sociale verzekering werd uitgebracht, en vanwege de onder scheidene meningen, welke over het vraagstuk van de ouderdomsverze- kering thans blijken te bestaan, zon het wenselijk zijn, de gehele proble matiek van dc ouderdomsverzeke- ring aan dc Sociaal-Economische Raad in vrije bestudering te geven, zonder deze raad aan advies over een bepaald project te hinden. Dit is de strekking van een geza menlijk adres, dat door de midden standsbonden, aan de Raad van Mi nisters is gezonden. .Gezien het gemis aan eenstemmig heid ten aanzien van de uiteindelij ke vorm der ouderdomsverzekering. Is volgens het adres het gevaar niet denkbeeldig, dat een andere dan de in dit adres voorgestelde procedure tot voor grote bevolkingsgroepen on bevredigende resultaten zal leiden. ONTPLOFFING IN BAKKERIJ Donderdagmiddag is in een bakke rij aan de Zuidmolenstraat in Ber gen op Zoom een ovcrdrukketel met een knal uit elkaar gesprongen. In de bakkerij werden een kleine 100 ruiten vernield en ook bij om wonenden sneuvelden tientallen rui ten. Enkele knechts Hepen snijwon- den op.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5