3)e £öid<^6ou^cmt MowtdcManthch Jlact Oiaiuta, Schuman doet in plannen Meningsverschil in Labour Een tweede Schuman-plan Luchtlanding uit helicopters Handelsaccoord tussen West- en Oost-Duitsland Geopend ,,'t Speelgoedmagazijn'' Communisten staan klaar in Perzië Directeur: C. E v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12390 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 WANTOESTANDEN BIJ AMATEURTONEEL BEGAAFDHEID en bescheidenheid gaan meestal hand in hand en dit verschijnsel is een van de oorzaken, die het amateurtoneel beletten tot grote bloei te komen. Als men de mogelijkheden ziet, die bij een toneelstuk niet benut kun nen worden, dan is er moed voor no dig, om op de planken te gaan staan en nog meer moed zich als regisseur op te werpen. Het gevolg hiervan is, dat in vele parochies en dorpen het toneelspel verkracht wordt door lawaaierige lie den, die zich in ieder stuk de hoofd rollen toeëigenen of erger nog, de spelleiding in handen nemen. De smaak van het publiek is aan getast en de uitgeverijen, die tenslot te zakelijke ondernemingen zyn, haasten zich, om aan deze smaak te voldoen. Wij kennen toneelschrijvers, die voor geen geld ter wereld hun naam willen zetten op hun geestesproduc ten. Zij schamen zich ervoor zulke rommel af te leveren en in hun in tieme kenissenkring verontschuldi gen zij zich met: „Als je een goed stuk schrijft wordt het practisch nooit uitgegeven. De mensen vragen melo- dramatiek en ik moet ook aan mijn kost komen". Door deze ontwikkelingsgang is er een toestand ontstaan, die niet zo ge makkelijk in orde te brengen is. Eigengereide liedén, die zich regis seur noemen, grasduinen maar raak in het rijp en groen, dat door de uit geverijen wordt uitgestrooid. Zij me nen alles zelf te kunnen en begrij pen niet, dat het vaak raadzaam is om adviezen in te winnen. In 99 van de 100 gevallen kiezen zij stukken, die uit kunstzinnig oogpunt gezien niets te betekenen hebben. Dat is treurig! Nog treuriger is het echter, dat men de laatste tijd herhaaldelijk op voeringen meemaakt van R.K. gezel schappen, die moreel niet door de beugel kunnen. Bij onderzoek blijkt dan, dat de regisseur een sociale strekking heeft gezien in iets, dat naar een min of meer verkapte por nografie zweemt. Pogingen om het mes in deze wan toestanden te zetten, zijn meestal tot mislukken gedoemd door de eigen wijsheid van hen, die in het amateur- toneelleven sinds jaren ver boven hun stand leven en bij de bemoeienis van meer deskundigen hun plaats be dreigd weten. Hieraan is het ook te wijten, dat het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel slechts met de grootste moeite tegen de stroom kan oproeien. Het is niet onze bedoeling, om in dit artikel een loflied aan te heffen op het W.K.A. Tenslotte is het een organisatie, die nog in de kinder schoenen staat De kern van deskun digen, die hierin werkzaam is, schept echter grote mogelijkheden voor de toekomst en heeft reeds belangrijke verbeteringen tot stand gebracht. Die verbeteringen kunnen wy met name noemen. Door de toneelcompe tities, waarin een deskundige jury op treedt, komt de toneelvereniging in het bezit van een rapport, dat zowel voor spelers als regisseur zeer leer zaam is. Bij voldoende deelname wordt het voorts mogelijk door selec tie de beste spelers uit een rayon samen te brengen in één stuk. Dit behoeft niet te gaan ten koste van de verenigingen, die haar beste spe lers zouden verliezen. Men zou de geselecteerden buiten het seizoen in een openluchtspel kunnen laten op treden. Iets dergelijks zou het aanzien van de R.K. toneelverenigingen ten goe de komen, want we dienen eerlijk te bekennen, dat wij in vergelijking met de neutrale verenigingen aange sloten bij de N.A.T.U. een pover figuur slaan. Belangrijk is ook, dat men ten al len tijde bij het W.K.A. adviezen kan krijgen en buiten het seizoen cursus sen kan volgen. Het volgend jaar zal er in samen werking met de N.A.T.U. een ca talogus verschijnen, waarin alle stukken zijn opgenomen met een waarde-oordeel. Er zal onderscheid worden gemaakt in „aanbevolen voor W.K.A.", „toelaatbaar voor W.K.A." en „niet toelaatbaar voor W.K.A.". De ervaring heeft geleerd, dat een dergelijke catalogus hard nodig is. Het wordt hoog tyd, dat de Kath. toneelverenigingen gaan inzien, dat zij een verantwoording te dragen hebben en het noodzakelijk is, dat zij zich aansluiten bij de enige organi satie, die het amateurtoneel tot nieu we bloei kan brengen. Als dit inzicht er is, zal de tijd mis schien nog eens aanbreken, dat de toneelclubjes van de naaikrans, de voetbalclub enz. bewerkt kunnen worden om tot liquidatie over te gaan. Zij immers werken een ver snippering van krachten in de hand, waarvan de bonafide toneelvereni ging de dupe is. Het katholieke amateurtoneel heeft een achterstand in te halen en wij kunnen slechts hopen, dat in dit win terseizoen eens flink de bezem ge haald zal worden door de zich reeds jaren voortslepende beunhazerij. BESLUITEN VAN OTTAWA De Noordatlantische Raad heeft gisteren zijn bijeenkomst te Ottawa besloten met het uitgeven van een „Verklaring van Ottawa" en een communiqué, waarin een aantal be langrijke besluiten worden samen gevat. Als voornaamste daarvan kah de eenstemmige goedkeuring van de toelating van Griekenland en Tur kije worden beschouwd, terwijl een tweede gewichtig besluit voorziet in een herziening van het Italiaanse vredesverdrag. Alle hinderpalen, die een samen werking „op gelijke basis" in de Atlantische gemeenschap in de weg staan, moeten worden opgeruimd, aldus de verklaring. Een Italiaanse woordvoerder gaf Een ongelegen brochure zal maken. Ook de waarde vanover- Binnen 24 uur na de aankondiging zeese aandelen, vooral van rubber van de Britse Labour-premier van het houden van algemene verkiezin gen, hebben de aanhangers van Aneurin Bevan een brochure uitge geven, waarin zij een aanval doen op de defensie-politiek van de La- bour-regering. De brochure, „Onze weg", is gedrukt voordat de premier het besluit nam tot het houden van verkiezingen op 25 October. Men ziet het echter als een voor de La- bour-partij hinderend document, daar het de innerlijke verdeeldheid van deze partij levendig houdt. In dit geschrift wordt de regering er van beschuldigd „de werkelijke ge varen" te verhullen. Deze gevaren waren gelegen in de armoede van de ten achter gebleven gebieden en de bewapeningswedloop „aange vuurd door onnodige vrees en hyste rie". De tegenwoordige wereldsituatie rechtvaardigde de eis tot verminde ring der bewapeningskosten volle dig. De Britse begrotingsberekenin gen voor de bewapening waren van begin tot einde onjuist. Bevan en zijn medestanders Harold Wilson en John Freeman halen een verklaring van generaal Eisenhower aan, waar deze zegt, dat de Sow jet-Russische gewapende dreiging overdreven kan worden. Weliswaar, zo geven zij toe „vormt de communistische kracht een formidabele bedreiging". De brochure doet een aanval op het nationale Labour-bestuur wegens zijn steun aan het defensieprogram van 4.700.000.000 pond sterling. „De waanzin" van de Amerikaanse actie om voorraden aan te leggen was wel voorbij, doch er dreigde nog steeds gevaar voor West-Europa door een ongecontroleerde Ameri kaanse inflatie ten gevolge van een defensieprogram, dat opgelegd was aan een voor het merendeel niet be heerste burgerlijke economie. Tenzij de Atlantische herbewapening tot een „realistisch cijfer" teruggebracht zou worden, zou de wereldinflatie steeds groter vaart krijgen. CHURCHILL'S VERKIEZINGS- Engeland zou Engeland niet zijn, als de bookmakers niet reeds wed denschappen hadden afgesloten op de resultaten van de komende ver kiezingen. Het is misschien een betere aanwijzing voor de stemming van het publiek dan alle becijferin gen van het opinie-onderzoek bij elkaar, dat Churchill's kansen op vijf tegen één worden aangeslagen. Op de beurs was de reactie giste ren ook direct te bemerken: indus triële aandelen gingen omhoog, om dat van een conservatieve regering en koper, is gestegen. Zaterdag komen alle heren, die zeker zijn van een ministerszetel bij een conservatieve overwinning, sa men in het buitenhuis van Chur chill om krijgsraad te houden. Attlee heeft hun in ieder geval vol doende tijd gegeven om voorberei dingen te treffen, iets waarover vele aanhangers van de Labourparty ont stemd zijn. 24-UURS-STAKING DER PARIJSE TAXI CHAUFFEURS. Eén Europese buitenlandse politiek r\E Franse minister van buitenlandse zaken Schuman heeft in Ottawa via de Canadese radio een nieuw „plan-Schuman" aangekondigd. Hij verklaarde, dat Frankrijk „te juister tijd" de Westeuropese landen 7011 voorstellen een boven-nationale autoriteit te vestigen, die één Europese buitenlandse politiek zou voeren. Dit zal na het eerste plan-Schuman (steenkool- en staal-pool) en het plan-Pleven (Europees leger) het derde Frans initiatief zijn voor de eenmaking van Europa. Op een persconferentie verklaarde Schuman, dat het voortijdig is een Atlan tische federatie onder ogen te zien. dan ook reeds voldaan te kennen, dat zijn land nu dezelfde rechten zal krijgen als de andere NATO-lan- den bij het nastreven van collec tieve veiligheid in overeenstemming met het UNO-Handvest. De „Ver klaring" noemt Italië echter niet by name. Joy terug naar Korea In het vooruitzicht van een spoe dige hervatting der wapenstilstands onderhandelingen mogelijk gewor den, nu de communisten gisteren om heropening van het overleg te Kae- song gevraagd hebben maakte viceijadmiraal Turner Joy, de dele gatieleider der UNO, zich gisteravond te Tokio op om naar Kaesong terug te vliegen. De elf duizend Parijse taxi-chauf feurs zijn heden voor 24 uur in sta king gegaan. Er waren vrijwel geen taxi's in Parijs te bekennen. De oorzaak der staking is de on langs door de Parijse politieleiding uitgevaardigde bepaling dat de taxi chauffeurs medisch gekeurd moeten I hij zich in de straten van de hoofd- worden. I stad, Sao Luiz, zou wagen. Weer 'n verdwenen geleerde Een Amerikaanse geleerde, Milton Push, die geheim werk voor de de fensie verrichtte, wordt sinds Maan dagmorgen vermist. Milton Push was een dertigjarige deskundige op elec- tronisch gebied, die op een fabriek van zijn zwager te Bethesba (Mary land) werkte. GLOEIENDE POLITIEK. Het blijkt, dat in de Braziliaanse staat Maranhao de onrust naar aan leiding van de nieuwe gouverneur Eugenio de Barros, voortduurt. De po litiek is er gloeiend heet. Verschillende afgevaardigden in de Wetgevende Vergadering van de staat trokken hun revolvers, toen de be noeming van een nieuwe gouverneur ter sprake kwam. Volgens te Rio de Janeiro ontvan gen berichten hebben zich in kleine plaatsen in het binnenland van Ma ranhao botsingen voorgedaan, waar bij doden en gewonden zijn gevallen. In de stad Sao Joao dos Passos zou een opstand zijn uitgebroken. Leden van de oppositie hebben ge dreigd de gouverneur te doden, als Experiment in Korea Voor het eerst in de militaire ge schiedenis hebben Amerikaanse ma riniers in Korea een luchtlanding uit gevoerd uit helicopters en daarbij in korte tijd een belangrijke heuvel be zet. Onder het oog van de vijand klom men de eerste mariniers terwijl hun helicopter boven de heuveltop „hing" langs een touw naar bene den om het landingsterrein in orde te maken. Zij waren nog niet bene den, toen de andere hefschroefvlieg tuigen reeds aan kwamen zwermen, alle vol beladen met troepen en uit rusting. Niemand van de 228 man, die aan dit nieuw soort luchtlanding deelnamen, werd gedood of gewond. En de heuvel, die wegens het onbe gaanbare terrein van land uit niet te nemen was, was weldra stevig in ge allieerde handen. Generaal-majoor Gerald Thomas, de commandant van de eerste Ame rikaanse mariniersdivisie, verklaar de naderhand voor de toekomstige oorlogsvoering groot belang aan dit soort „luchtlandingen' 'te hechten. VRIJ BERLIJN VOORWAARDE West-Duitsland en Oost-Duitsland hebben gisteren een handelsover eenkomst getekend, die voorziet in een goederenuitwisseling ter waar de van ongeveer 900 millioen gul den. De overeenkomst treedt onmid dellijk in werking en loopt tot 30 Juni 1952. De vertegenwoordigers van West-Duitsland en West-Berlijn hebben de overeenkomst getekend onder de voorwaarde, dat de han del van en het verkeer naar en van Berlijn voortaan niet meer zullen worden gestoord. De uitvoering van de overeenkomst zal afhankelijk zijn van het nakomen van deze voorwaarde. West-Duitsland zal op grond van de nieuwe overeenkomst staal, ma chines, hout, landbouwproducten, vis en chemicaliën aan de Sowjet- zöne leveren, terwijl de Oostduitse leveranties hoofdzakelijk zullen be staan uit landbouwproducten, che micaliën, textielgoederen, suiker, graan en textielgrondstoffen. Het hoofdkwartier van de West- berlijnse politie heeft meegedeeld, Glijdende loonschaal in Frankrijk Ondanks het verzet van premier Pleven heeft de Franse Nationale Vergadering gisteravond met 410 te gen 203 stemmen een voorstel van de socialisten aanvaard om de lonen automatisch aan de kosten voor het levensonderhoud te koppelen. Vóór stemden Gaullisten, commu nisten, socialisten (niet in de rege ring vertegenwoordigd) en de volks republikeinen, die wel deel uitmaken van de regering. De Canadese eerste minister Louis Laurent spreekt in het Canadese La gerhuis te Ottowa de afgevaardigden van de 12 lidstaten van het Noord-Atlantisch Pact toe, die bijeengekomen zijn ter bespreking van de ge meenschappelijke verdediging. Een overzicht van de parlementszaal. dat Donderdagavond leden van de Oostduitse volkspolitie acht schoten hebben afgevuurd op een menigte die aan de grens tussen de Franse en de Russische sector protesteerde tegen het sluiten van de meeste verbin dingswegen tussen Oost- en West- Berlijn door de Oostduitse autoritei ten. Bij deze demonstraties werden de Oostduitse politie-agenten uitge jouwd en met stenen bekogeld. De Westberlijnse politie verspreid de de menigte. Tegen middernacht was alles weer rustig. YUtuw-e. uÜJtdeA&tedinq, ihWi Koxea De nieuwe wintcrkleding voor de troepen in Korea (links) ter vervan ging van de uitrusting die vorig jaar tijdens de hevige koude ontoereikend is gebleken (rechts). De nieuwe uit rusting vervangt o.a. het huidige windjack en broek door een overall met vast capuchon. Een groot gedeel te van deze nieuwe serie is reeds op weg naar Korea. Wy brengen uitsluitend het betere speelgoed, o.a.: Poppen met en zonder slaapogen en mama-stem, poppenwa gens, electrische en gewone treinen, Mecanodozen met electro motor. Grote sortering klein speelgoed enz. Komt U eenes kijken op Haarlemmerstraat 271 vlak bij van Brussel's feestartikelen magazijn. 84 (Advertentie). VERKLARING VAN GRADY A LS DE ECONOMIE VAN PERZIë volkomen instort, bestaat het gc- vaar dat het land de communisten als een rijpe vrucht in de schoot valt", zo heeft de scheidende Amerikaanse ambassadeur in Teheran, Gra dy, in Athene verklaard. De goed georganiseerde communistische Tudeh-partij is volgens hom in staat de macht aan zich te trekken. Men moet niet denken, dat de toe stand zou veranderen, wanneer premier Mossadeq ten val werd gebracht. De Sjah van Perzië heeft gisteren de twistende parlementsleden en se natoren gewaarschuwd, dat Perzië „in een delicate situatie" verkeert. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat hij bezorgd is over het gepraat over een staatsgreep. ENGELAND KOOPT ROEMEENSE OLIE. In Londen heeft de Anglo-Iraanse Oliemaatschappij een contract geslo ten met Roemenië voor de levering van 200.000 ton Roemeense stookolie. De Anglo-Iraanse gaat de olie zelf in Constanza halen. De betaling ge schiedt in ponden sterling. De Roe meense prijs werd „redelijk en con currerend" genoemd. Een woord voerder van de Anglo-Iraanse heeft gezegd, dat zijn maatschappij overal waar zij maar kan olie koopt. Er was nog geen contact gezocht met Rus land. Spitfire bij de start verongelukt Luitenant-vlieger gedood Omstreeks half vier is Donderdag middag een Dual Spitfire van de LS K in de start van de vliegbasis Soes- terberg af verongelukt en totaal ver nield. In het toestel zaten de reser ve eerste luitenant-vlieger A. var Tienhoven uit Utrecht en de kapi tein-vlieger jhr. B. Sandberg uit Heemstede. De Spitfire kwam even buiten het veld bij de Hertelaan terecht. De in zittenden werden zwaar gewond en zijn onmiddellijk naar het militaire ziekenhuis Oog in Al te Utrecht ver voerd. Tydens het vervoer is luite nant-vlieger Van Tienhoven aan zijn verwondingen bezweken. Hij was een zgn. maandvlieger en studeerde me dicijnen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij was 26 jaar oud en ge huwd. Kapitein-vlieger jhr. Sandberg is 36 jaar en commandant van het 322 Spitfire Squadron. Hij is een bekend jachtvlieger, die tydens de Meidagen van 1940 in Fokker G-l het de Duit sers zeer lastig heeft gemaakt. Kracht beter dan diplomatie De Ver. Staten vertrouwen thans meer op kracht dan op diplomatie in haar betrekkingen met de Sovjet- Unie, verklaarde Truman gisteren op zyn wekelijkse persconferentie. De president maakte dezo opmer king, nadat een correspondent ge vraagd had, of Amerika nog wel zou doorgaan met het streven naar over eenkomst met de Russen, gezien Tru- mans recente uitlating, dat overeen komsten met Rusland het papier niet waard waren waarop zij geschreven zijn. De president zei, dat de V.S. des ondanks zouden doorgaan met het nastreven van overeenkomsten, om dat deze nagekomen zouden worden, wanneer de V.S. in staat zouden zijn, aan naleving er van met kracht de hand te houden. Dat was dan ook do reden van de huidige defensie-in spanningen, aldus Truman. Juist als gevolg van deze uitbreiding van het bewapeningsprogramma achtte hij de kans op het bewaren van de vrede groter geworden. Voortgaande sprak de president, dat de UNO was opgericht om onder linge geschillen door middel van overleg uit de weg te ruimen, doch dit was door de houding der com munisten onmogelijk geworden. Ko rea was daarvan een voorbeeld. On der die omstandigheden was hel der* halve noodzakelijk zijn vertrouwen te stellen méér op kracht dan op di plomatie, aldus Truman, al was hij daarvan geen voorstander. Z.II.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 25 en Woensdag 26 September a.s. geen audiëntie ver lenen. De rechtvaardige wordt nimmer onrechtvaardig; ook niet tegen on recht vaardigen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1