3)e C<2id<^(Soii^ant Nieuwe verkiezingen in Engeland m ATTLEE WAAGT HET ER OP Tijdstip voor Labour niet gunstig De ziekte van koning George Italië staakte Hervatting van de wapen stilstandsbesprekingen Eisenhower op inspectie Grotewohl houdt aan Denemarken geeft bezwaren op Vieifmndeid MedJCeiea-ai^wiitigeiA naai huid, Directeur: C. M. v. HAMEKSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12389 Attlee neemt een kloek besluit Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 GISTERAVOND heeft premier Attlee het Britse volk er via de radio officieel van in kennis gesteld, dat Donderdag 25 October nieuwe verkiezingen voor het Lagerhuis zullen worden gehouden. Daarmede be vestigde hij de hardnekkige geruchten der laatste dagen, dat hij toch tot vervroegde verkiezingen besloten had. Het „oude" Huis (thans op reces) komt 4 October voor het laatst bij een en wordt 5 October ontbonden. De nieuw gekozen Lagerhuisleden zullen 31 October voor het eerst vergaderen, terwijl het nieuwe Huis door de koning op 6 November officieel geopend zal worden. Meerderheid te klein „Achttien maanden lang heeft de regering de zaken van het land be hartigd met een zeer kleine meerder heid in het Lagerhuis", zo ving de premier zijn officiële bekendmaking aan. „Ik ben van mening, dat thans het tijdstip is aangebroken om de kiezers te vragen hun vertrouwen in de regering te hernieuwen en haar voldoende steun m het parlement te verschaffen om de belangrijke vraagstukken waartegenover zij zich zowel in het binnenland als in het buitenland geplaatst ziet, te kun nen behandelen". „Om deze reden heb ik de koning voor wiens spoedig herstel wij ^1- Koning George VI van Engeland heeft gisteren op het Buckingham- paleis te Londen enkelen van de 9 geneesheren ontvangen, die daags te voren de bekendmaking over zijn gezondheidstoestand hadden onder tekend. De vorst hield zich de ge hele dag in zijn eigen vertreden op, terwijl de bevolking en de pers zich afvroegen aan welke- longaandoe ning koning George zou lijden. Men heeft wel de zekerheid, dat de be handeling van lange duur zal zijn. Kleine groepjes mensen stonden voor het paleis toen kroonprinses Elisabeth 's middags kwam aanrij den om haar 56-jarige vader te be zoeken. Deelnemingsbetuigingen uit vele delen van de wereld zijn de vorst na de bekenmaking van Dinsdag toegezonden. De voorbereidingen voor de ko ninklijke reis naar Australië en Nieuw-Zeeland in het volgend jaar gaan nog steeds voort. len bidden verzocht de ontbinding van het parlement toe te staan. Het heeft Zijne Majesteit behaagd mijn aanbeveling, het parlement Vrijdag 5 October te ontbinden, te aanvaarden". Het was voor het eerst in de ge schiedenis, dat een Britse premier al- gemeene verkiezingen aankondigde via de radio. De komende 37 dagen, en vooral de drie weken van de officiële ver kiezingscampagne zullen een verbit terde strijd te zien geven tussen de beide grote rivalen: de socialistische en de conservatieve partij. Opinie-onderzoeken, welke de laat ste tijd gehouden zijn, hebben aan getoond, dat een toenemend aantal Britten thans reeds meer dan de helft zijn stem wenst uit te bren gen op de conservatieven. Op het con servatieve hoofdkwartier voorspelde een woordvoerder gisteravond zelfs een „duidelijke meerderheid" van 26 zetels voor zijn partij. Labour's meerderheid na de ver kiezingen van 23 Februari '50 be droeg slechts zeven zetels en daalde in de daarop volgende maanden tot vijf. Attlee heeft het risico van nieuwe verkiezingen genomen op een tijd stip, dat het prestige van zijn partij in het land geacht wordt tot een laag- tepunt te zijn gedaald. De socialisten zijn onder elkaar verdeeld over de bewapening. De linkervleugel van de partij, geleid door oud-minister Aneurin Bevan, vindt dat de levens standaard te sterk lijdt onder de gro te uitgaven voorwapens. De kosten van levensonderhoud stijgen van dag tot dag. Voor de ko mende winter bestaat het gevaar van een tekort aan brandstof en vijf mil- lioen georganiseer den hebben loons verhoging geëist. ,,'t Is welletjes", zeqt Snyder De Ver. Staten voelen er niet veel voor de andere Atlantische landen meer hulp te geven, omdat hun eco nomie in gevaar zou komen door de herbewapening. Dit bleek in Ottawa, waar de Amerikaanse minister van financiën Snyder, geen verdere hulpverlening overwoog dan welke nu wordt gegeven. Later verklaarde de Amerikaanse ambassadeur in algemene dienst Jes- sup, dat de andere Nato-landen een „beter uitgebalanceerd en doelmati ger gebruik moesten maken van de reeds beschikbare fondsen". Het is bekend, dat Snyder er niet van overtuigd is, dat de Nato-lan den genoeg doen, zodat zijn verkla ring niet geheel onverwacht kwam. Gehoopt wordt, dat nog een regeling kan worden getroffen voor plaat sing van Amerikaanse defensie-op drachten in Europa. Dit zou de pro ductiviteit en de deviezenpositie van Europa ten goede komen. RODEN ZIJN BEREID De Noordelijken hebben Donder dagochtend verzocht de wapenstil standsbesprekingen te hervatten. Het verzoek, dat afkomstig was van de Noord-Koreaanse en Chinese be velhebbers, werd door radio-Peking uitgezonden. De Noordelijke gene raals verzochten generaal Ridgway Een 24-uurstaking van meer dan een millioen rijksambtenaren in Ita lië heeft gisteren het staatsapparaat op aanmerkelijk langzamer tempo doen draaien, maar niet geheel tot stilstand gebracht. Het trein-, tele graaf- en postverkeer werd vrijwel stilgelegd; het telefoonverkeer on dervond urenlange vertraging. Bussen moesten nu in hoofdzaak de verbindingen tussen de grote ste den onderhouden, maar aan sommi- ge stations kwam genoeg personeel j opdagen, om enkele treinen te laten rijden. Deze staking werd door alle vak- j verenigingen communistische en niet-communistische afgekondigd om kracht bij te zetten aan loon eisen. De christelijk-democratische vakverenigingen werden evenwel door haar meedoen heftig gecriti- seerd. Wat de deelneming aan de sta king betreft zou, volgens woord voerders van de regering, slechts 10 procent van de ambtenaren der mi nisteries aan de oproep gehoor heb ben gegeven Communistische woordvoerders gaven echter een percentage tussen de 85 en 95. Generaal Eisenhower heeft gister middag zijn driedaagse inspectie tocht langs de onderdelen, die deel nemen aan de oefening Counter- thrust, beëindigd. Het deed mij goed, zei hij, om soldaten van zeven landen zo met elkaar te zien oefenen. Het moeten er echter nog meer worden. Onze eenheid moet hechter en sterker zijn, dan de eenheid van de door dictators geleide landen. De geest onder de troepen noemde de gene- j raai voortreffelijk. Des ochtends heeft Eisenhower nog het vliegveld bij Wunstorf be-1 zocht, waar op hef ogenblik zestien I Gloster Meteors van de L.S.K. zijn gestationneerd. Even voor hem was luitenant-generaal I. A. Aler, chef van de luchtmachtstaf, bij de Ne- derlandse squadrons gearriveerd. Met generaal Aler besprak Eisenho wer de opbouw van de Nederland se luchtmacht. Zijn woorden hiel den steeds weer een aansporing in om toch vooral met spoed te wer ken aan de versterking van onze defensie. Vliegen de Duitsers er in Premier Otto Grotewohl van Oost- Duitsland heeft gisteren zijn eis tot „vrije en geheime" verkiezingen in geheel Duitsland om een eind te ma ken aan de verdeling herhaald, maar de Westduitse politieke leiders en regeringsautoriteiten houden het op het „neen" van bondskanselier Konrad Adenauer. Het denkbeeld van eenheid wekt echter weerklank bij de Duitse bevolking, vooral in Berlijn en München. Grotewohl wees gisteren in een radio-toespraak tot duizenden arbei ders te Fürstenberg aan de Oder aan de nieuwe Duits-Poolse grens, het voorstel tot proefverkiezingen in Berlijn verontwaardigd van de hand. Hij eiste onomwonden gelijke vertegenwoordiging voor de Oost- Duitsers in een Duitse raad, die de verkiezingen voor een nationaal parlement zou voorbereiden omdat zij anders overstemd zouden worden. De Oostduitse premier had geen goed woord over voor Adenauer, de „volksvertegenwoordiger, die een volksverrader was'hij legde de na druk op het gevaar voor een derde wereldoorlog bij de opening van een nieuwe staalfabriek in tegenwoor digheid van Russische en Poolse ver tegenwoordigers. Duitsers in geallieerde dienst West-Duitse sociaal-democratische afgevaardigden hebben bij de Bonds dag een motie ingediend, waarin wordt geprotesteerd tegen gewapen de Duitse vrijwilligers in dienst van de geallieerden. West-Duitsland heeft geen leger, doch de Britten hebben 30.000 Duit sers in dienst als chauffeurs en be- wraker*, die uniformen dragen en van wie velen gewapend zijn als zij dienst doen. De Franse en de Ame rikaanse strijdkrachten in Duits land hebben soortgelijke organisaties De sociaal-democraten eisen, dat de geallieerden het recht om Duitsers te bewapenen zal worden ontnomen en dat slechts aan de West-Duitse wetgevende macht dit recht zal wor den toegekend. hierin de wapenstilstandsbesprekin gen te Kaesong onmiddellijk te her vatten. Inmiddels zijn de verbindingsoffi eieren van de V.N., vergezeld door drie correspondenten, uit Moensan vertrokken voor de Woensdag afge sproken bijeenkomst met Noordelijke verbindingsofficieren in de omge ving van Kaesong. Zij keerden naar Moensan terug met een nota van de Noordelijken inhoudende het verzoek tot onmid dellijke hervatting van de wapenstil standsbesprekingen. In de uitzending van radio-Peking werd tevens geprotesteerd tegen schendingen van de neutrale zóne, waaraan echter werd toegevoegd: „Met het oog op het feit, dat van uw kant spijt is getoond over het jongste incident, stellen wij voor de besprekingen onverwijld voort te zetten". MARANHAO IS WEER RUSTIG. Te San Luiz, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Maranhao, waar Dinsdag onlusten uitbraken in ver band met de terugkomst van de gou verneur Eugenio de Barros, is alles weer rustig en heeft de regering de toestand geheel ander controle, al dus meldt de politie. SUKARNO DOCTOR HONORIS CAUSA. President Sukarno is Woensdag aan de Gadja Madan, de universiteit te Djogjakarta, gepromoveerd tot doc tor honoris causa in de rechtsweten schappen. De overweging, die aan deze promotie ten grondslag ligt, is, dat de president de Pantja Sila wist over te dragen aan het volk en het volk bewust maakte van de philoso phic, die in de Pantja Sila is neerge legd. (Opvoeding en cultuur van Indo nesië zijn gebouwd op de vijf grond beginselen van de Grondwet, die ge noemd worden de Pantja Sila (vijf zuilen). Deze grondbeginselen zijn: geloof in God, humaniteit, nationaal bewustzijn, democratie en sociale rechtvaardigheid) PRINSES WILHELMINA IN ENGELAND De particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina meldt ons, dat Prinses Wilhelmina gisteren met een boot van maatschappij „Zee land" voor een kort verblijf naar Engeland is vertrokken. GEWONDEN UIT KOREA AANGEKOMEN Op het vliegveld Valkenburg zijn gistermiddag om tien minuten over vijf uit Engeland 17 gewonden van het Nederlandse detachement in Korea aangekomen. Zij werden ver voerd naar de militaire hospitalen te Utrecht en 's-Gravenhage. Toelating van Griekenland en Turkije DENEMARKEN heeft tenslotte toch besloten, zo verneemt Reuter, aan de toelating van Griekenland en Turkije tot het Atlantisch Pact geen verdere bezwaren in de weg to leggen. Daarmee hebben alle 12 NATO-landen hun goedkeuring aan het toetreden tot het Pact van de beide landen gegeven, zodat de Atlantische Raad zich formeel (en zo als vereist wordt: unaniem) voor deze opneming kan uitspreken. Overigens moet het betreffende besluit, dat een herziening van het Atl. Pact noodzakelijk maakt, nog goedgekeurd worden door de parle menten der NATO-landen en in dat opzicht verwacht minister Stik ker, naar hij gisteren reeds zei, in het Nederlandse parlement nog wel enige moeilijkheaen, zolang er nog niet voldoende inlichtingen over „zekere organisatorische kwestie" zouden zijn. Welke deze kwestie was, wilde hij niet zeggen, doch A.P. meent te weten, dat zij de vorm zou betreffen, welke het commando voor het Midden-Oosten zou ver krijgen. TE GROTE BEVOEGDHEID Voorts hebben de kleinere landen geweigerd in te stemmen met de voorgestelde vorming van een „com missie der Grote Drie", die zou moe ten bestaan uit de ministers van Frankrijk, Engeland en Amerika en De Perzische olie Woensdagavond heeft het Perzische kabinet besloten het verzoek van Harriman om de verzending van het ultimatum naar Engeland uit te stel len, te negeren. Nadat het kabinet de brief van Harriman had besproken deelde vice- premier Fatemi mede: „Wij zijn vast besloten bij ons besluit te blijven, de Britten vijftien dagen de tijd te ge ven om de besprekingen te hervatten of anders Perzië te verlaten". De secretaris-generaal van de Per zische olieraad, Hoessein Maki, heeft Woensdagavond aan Reuter medege deeld, dat nationalistische afgevaar digden uit de Perzische Tweede Ka mer druk uitoefenen op de Perzische regering om alle Britse consulaten in Perzië, behalve het consulaat-gene raal te Teheran, te sluiten „als maat regel tegen de Britse economische sancties". Maki gelooft, dat de rege ring dit verzoek zal inwilligen. Hij zei, dat het niet de bedoeling is de diplomatieke betrekkingen af te bre ken. De Perzische olieraad heeft twee vooraanstaande Britse functionaris sen van de Engels-Perzische olie maatschappij bevolen Perzië vóór Zondag te verlaten. die grote bevoegdheden zou krijgen bij het oplossen van bepaalde defen- .s-.eoroblemen. Naar Reuter daarover eerder ver nomen had, zou deze commissie be last worden met het overbruggen van de kloof tussen de militaire be hoeften voor de Atlantische verde diging enerzijds en de economische mogelijkheden der betrokken lan den anderzijds. Deze commissie, aldus het voor stel, zou bijv. kunnen adviseren tot het overhevelen van bepaalde or ders van het ene land naar het an dere, voornamelijk naar landen met veel werkloosheid en ongebruikte industriële capaciteit, zoals Italië. Een groot deel van deze orders zou uit Amerika komen, waar het ministerie van Defensie enige tijd geleden 500 mililoen dollar beschik baar heeft gesteld om in het buiten land defensie-benodigdheden aan te kopen. De raad heeft nu besloten een commissie te benoemen van alle le den van het Pact. Het Amerikaanse Huis van af gevaardigden heeft besloten een commissie van zeven in te stellen om een onderzoek in te stellen naar de massamoord op Poolse officieren in de bossen van Katyn. De Duitsers en de Russen beschuldigen elkaar wederkerig van deze massamoord. Duizenden officieren kwamen hier bij om het leven. De aartsbisschop van Tsjoen- king, Louis-Gabriel Xavier Jantzen, is volgens een Hongkongs blad door de Chinese communistische autori teiten uit het land gewezen. De aartsbisschop, die de leeftijd van 66 jaar heeft bereikt en een slechte ge zondheidstoestand heeft, is sinds 1925 in Tsjoengking. Tengevolge van overstromin gen in Boven-Assam zijn ongeveer 10.000 personen van de buitenwe reld afgesneden. 500 stuks vee ver dronk en de schade wordt geschat op 150.000 gulden. De rivier de Brahmapoctra bedreigt de stad Di- broegarh, die in de nacht van Dins dag op Woensdag reeds door een wervelstorm werd getroffen. De burgerbevolking van de rots van Gibraltar is in de afgelopen twintig jaar vermeerderd van 18.736 tot 23.232 zielen. Straks vallen ze er nog af. WANHOOPS BESLUIT ATTLEE heeft dc terling gewor- pen; hy is dc Rubicon overge trokken en heeft de schepen achter zich verbrand. Er komen in October nieuwe verkiezingen in Engeland en dan zal het volk maar moeten uit maken of er een regering zal ko men, welke over een handzame meerderheid beschikt om ook wer kelijk te kunnen regeren. Blijkbaar heeft Attlee er genoeg van, om te werken met zo'n angstig kleine meerderheid als waarover Labour op het ogenblik beschikt. Een meerderheid van drie 0 personen en gros is inder daad geen plezierige basis voor een regering. Altijd is het op passen, dat er toevallig geen meer derheid van de oppositie in het par lement aanwezig is. En dan moeten zieken en afwezigen worden opge trommeld om een nederlaag te voor komen. Want Churchill zit altijd op het vinkentouw om van de gelegen heid gebruik te maken, zodra zy zich voordoet. Attlee's besluit is der halve aan de ene kant wel begrij pelijk, maar aan dc andere kant vraagt men zich toch af, of het tijd stip van deze verkiezingen voor La bour wel zo gunstig is. Attlee's be sluit heeft veel weg van een wan hoopsdaad; het moet nu maar eens buigen of barsten. Want het is een publiek geheim, dat de Britten de consequenties van dc Labourpolitiek zwaar aan den lijve ondervinden. Het is daar in Engeland geen vet pot en nu de winter in aantocht is, dreigt er ook nog een kolenschaarste. De „Times" van heden ziet de economische positie van Engeland somber in. Het blad zegt: „Voor En geland waren de laatste maanden verontrustend tengevolge van de voortdurende prijsstijgingen, een in flatie in het binnenland en do ern stige ommekeer in de betalingsba lans". „De kosten voor de invoer zyn meer gestegen dan de legering ver wacht had, doch de prijsstijging is nog vergroot door oen inflationisti- sche stijging van de lonen de po litiek van beperking en stabilisatie van de lonen is mislukt De inflatie heeft de vraag naar invoerartikelen doen toenemen". Volgens het blad is het thans dui delijk, dat de binnenlandse handel van Engeland dit jaar ten aanzien lijk tekort zal vertonen en dat het gehele sterlinggebied eer nieuw en ernstig dollartekort zal hebben. Nu kan men daartegen aanvoe ren, dat er meer landen in Europa zijn, die con aanzienlijk tekort >i >b- ben, maar de „Times" voegt eraan toe, dat deze tekorten op de eerste plaats van binnenlandse oorsprong zijn. Zü weerspiegelen het feit, dat men er in de afgelopen vijf jaar niet in geslaagd is om de economische politiek aan te passen aan de econo mische werkelijkheid. Met de .Times" zullen er tallozm in den lande zijn, die de schuld van de benarde economische positie zul len leggen op de schouders van de Labour-politici, hetgeen z'n weer slag zal vinden op het stembiljet. Bovendien is het ook niet onbe kend, dat de Labourpartij te kamoon heeft met een ernstige tweespalt in haar eigen gelederen. Fr is in La- bourkringen een steyige oppositie tegen de defensie-politiek, die schat- ten verslindt, welke naar men j meent beter voor andere doelein- den besteed konden worden. I Aldus ziet het er naar uit, dat de Labourpartij een nederlaag tege moet gaat. Attlee heeft misscni-n gedacht: laat een ander nu maar eens de vuile boel opknappen; op positie is toch voordeliger. In dat geval heeft Attlee de politieke zelf moord verkozen, in de verwachting straks weer glorievol te kunnen ver rijzen, inwendig gesterkt door oen retraite in de oppositie. Eenentwintig wagens brachten de ruim vierhonderd vrijwilligers van het Nederlandse Detachement Ver enigde Naties in Korea naar Wonju, vanwaar zij per trein verder naar Pusan vertrokken om zich in te sche pen naar het vaderland. Foto toont de aankomst van de trucks op het station te Wonju, TWEE GEWONDEN BIJ BRAND Gistermorgen is in de gemeente Den Dungen (N.B.) brand uitgebro ken in de schuur en garage van de slager Cooymans. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, want de vlammen laaiden hoog op. Een personenauto vatte vlam. Bij pogin gen om de brandende auto te blus sen en uit de garage te duwen lie pen slager C. en zijn zoon ernstige brandwonden op, BROMFIETSER OP KRUISING GEDOOD. Dat een bromfiets, die met e>en flinke vaart rydt, een vrij grote remweg heeft, is Dinsdagmiddag weer eens bewezen, toen de heer J. Roskam, concierge van dc Nuts- spaarbank te Zwolle, op zijn brom fiets de hoek van een straat nader de, waar juist een vrachtauto pas seerde. Een botsing was onvermijde lijk. De concierge is met ernstige hoofdwonden naar het gemeentezie kenhuis overgebracht, waar hij Woensdagmiddag aan zijn verwon dingen is overleden. De bestuurder van de vrachtauto, de heer J. M. K. uit Ermelo, treft geen schuld. „Tel.- Een leven vol leed en liefde is be ter dan een zonneloos en windstil bestaan.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1