S)e CcldóeSoti/Yanf Adenauer vijlde zijn rede wat bij Koning George heeft longziekte Hervatting der besprekingen Nog deze week het „ultimatum" Rumoer in Maranhao Den Haag zag weer de Koninklijke rijtoer De conferentie te Ottawa Massale executies in China „Marshall-plan ondergraven" WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1931 42ste JAARGANG No. 12388 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Weer gezelligheid m Kaesong Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs I 0|40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 fZk plechtige opening aan de Siaten Qeneiaal Grotenwohl's aanbod echter afgeslagen F\R. KONRAD ADENAUER, de Westduitse bondskanselier heeft gis- teravond zijn uitgestelde radiorede tot het Duitse volk met ver scheidene toevoegingen en weglatingen uitgesproken. De kern, de afwij zing van Grotewohl's aanbod om overleg over de Duitse hereniging te plegen, was echter gehandhaafd. „In de eerste plaats dienen zij de vrijheid in de Oostelijke sector van Berlijn en de gehele Sowjet-zóne te herstellen, voordat zij over vrije verkiezingen praten". Dit was een van de toevoegingen aan Adenauer's rede. De opmer king, dat „de enige agressieve mogendheid de Sowjet-unie is", was geschrapt. Aan het einde van zijn oorspronkelijke rede voegde Adenauer in: „De vrede kan niet door blindheid en besluiteloosheid worden gered, doch slechts door een heldere en besliste politiek". onder elkaar besloten de Franse po litiek te steunen zonder het Duitse volk te raadplegen. Het plan Schu- man en het plan Pleven waren be doeld om de Duitsers onder Franse overheersing te brengen en „tweede rangs Europeanen" van hen te maken. Wat de verkiezingen betreft zei dr. Schumacher, dat men zou kun nen beginnen met een proef te ne men in Berlijn. Daar zouden op korte termijn en onder toezicht van de vier bezettende mogendheden verkiezingen mogelijk zijn om de eenheid van deze stad te herstellen. De Russen zouden bij zulke verkie zingen kunnen laten blijken wat zij van plan zijn onder „vrije verkie zingen" te verstaan. Atoomwapens aan de lopende band De Amerikaanse senator Brien MacMahon, voorzitter van de Con grescommissie voor atoomenergie, heeft gisteren, op dezelfde dag dat het Congres een militair bouwpro- gram van byna 6 milliard dollar goedkeurde, voorgesteld over te gaan tot massaproductie van atoom wapens. Hij stelde verder voor dit jaar 6 milliard dollar te besteden aan het uitrusten vUn onderdelen van leger, marine en luchtmacht met atoom wapens, hetgeen de belastingbeta lers jaarlijks 30 milliard dollar zou besparen, omdat atoomenergie hon- NIET HET JUISTE OGENBLIK. Dr. Adenauer heeft duidelijk laten uitkomen, dat hij het ogenblik nog niet gekomen acht om met de Rus sen te praten. De opvatting van de Westduitse kanselier is, dat eerst de militaire inschakeling van West- Duitsland in de Atlantische verde diging verwezenlijkt moet zijn, voor aleer men op voet van gelijkheid met Moskou kan onderhandelen. Deze zienswijze van Adenauer wordt intussen niet overal in West- Duitsland gedeeld. Er zijn vooral in West-Berlijn stemmen opgegaan, die ervoor pleiten het nieuwe Oostelijke initiatief niet botweg af te wijzen, doch integendeel te trachten te ont dekken of de Sowjet-unie inderdaad tot een ingrijpende wijziging van haar houding bereid zou zijn. Velen menen, dat dit inderdaad het geval zou zijn, wanneer de Russen daar door de bewapening van West- Duitsland zouden kunnen voorko men. Met een poging is in elk geval niets verloren, zo meent men. OOK SCHUMACHER AFWIJZEND. Dr. Kurt Schumacher, leider van de sociaal-democratische oppositie in West-Duitslahd, heeft in een radiorede evenals kanselier Aden auer het voorstel van de Oostduitse premier Grotewohl tot het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland afgewezen. In tegenstelling tot de kanselier heeft hij echter het te Washington door de drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken bereikte ac- coord over West-Duitsland afge keurd. De ministers, zo zei hij, hebben In een gisteravond te Londen uit gegeven en door negen dokters on dertekend bulletin is bekend ge maakt, dat het jongste medisch on derzoek, ingesteld naar de gezond heidstoestand van koning George, heeft aangetoond, dat zich in 's ko- nings lorgen „structuurveranderin gen" hebben ontwikkeld. De behan delende geneesheren hebben de ko ning daarom geadviseerd voor ver dere behandeling in Londen te blij ven. Premier Attlee heeft gisteren 7f minuten bij koning George doorge bracht. Dit onderhoud is aanleiding geweest tot veel gissingen. Zo ver ondersteld men, dat de premier be sloten heeft dat op 25 October nieu we verkiezingen zullen worden ge houden. £>.e nieuwe, (üAichaji imn ReAtip. derden malen goedkoper is dan an dere ontploffingsmiddelen. Een atoombom zou in massaproductie minder kosten dan een tank, aldus MacMahon. GOUDEN FEEST APOSTOLISClI VICARIS VAN BANDOENG In het studiehuis van de Orde der Kruisheren te Hees bij Nijmegen, vierde gisteren mgr. Jac. Goumans, apostolische vicaris van Bandoeng in besloten kring zijn gouden kloos- terfeest. Mgr. J. H. Goumans werd in 1883 te Venray geboren. Sedert 1932 be stuurde hij de zelfstandige prefec tuur te Bandoeng als hoofd van het Kruisheren missiegebied op Java. In 1942 werd hij benoemd tot apos tolisch vicaris te Bandoeng en tot bisschop gewijd. Mgr. J. Goumans heeft ernstig geleden onder de bezetting der Ja panners, die hem jaren lang met velen zijner confraters in een kamp gevangen hielden. Nieuwe bijeenkomst te Kaesong De geallieerden in Korea hebben vanmorgen weer verbindings-officie- ren gezonden naar een nieuwe sa menkomst te Panmoenjon in de neu trale zóne van Kaesong. De Noordelijken hadden nl. toege stemd in generaal Ridgway's voor stel tot een bijeenkomst doch pro testeerden tegelijk tegen een nieuwe schending van de neutrale zóne bij Panmoendjon. Het is derhalve nog niet duidelijk of de Noordelijken de besprekingen willen hervatten of slechts een nieuw, protest willen indienen, aldus waar nemers. De geallieerde officieren warqn vergezeld van tolken, steno-typisten en een officiële fotograaf. De pers was niet vertegenwoordigd. Generaal Ridgway had, zoals bekend, tweemaal kort achtereen aangekon digd, dat hij bereid was verbindings officieren naar een bijeenkomst te zenden, rodra de communisten de op schorting van het overleg ongedaan zouden maken. DE OLIE STROOMT WEER Hoessein Maki van de Perzische nationale olieraad heeft verklaard, dat het „ultimatum" aan Engeland, dat Harriman heeft geweigerd naar Londen te zenden, voor het einde van deze week, „wat ook gebeuren mag" door de Perzische ambassade te Londen zal worden overhandigd. Vijftien dagen later zouden dc Per zen een begin maken met het over nemen van de raffinaderij te Abadan van de nog aanwezige 370 Britten. Voorts deelde Maki mede, dat Per zische ingenieurs oliebronnen die door de Britten bij de evacuatie van het olieveld Aga Djari waïen geslo ten, hadden heropend Ruwe olie stroomde weer door de pijpleidingen naar Bandar Masjoer (ongeveer 300.000 gallons per dag) om de Per zische arbeiders zo lang mogelijk aan het werk te houden. MOSSADEQ ZUIVERT. De Perzische regering heeft krach tige maatregelen genomen tegen (wat zij noemt) „een complot, dat de monarchie omveï wilde werpen en een republiek instellen" Onder de talriike personen, die door de politie werden gearresteerd, bevinden zich o.a. de vroegere vice-premier Mo- taardi, en twee generaals, Sartipza- the, oud-chef der geheime politie, en Baghai, gewezen commandant der po rtie. Er woeden nog meer arrestaties VLIEGEN WORDT DUURDER. Terwijl op de I. A. T. A.-conferen- |tie in Londen de verlaging der vlieg- jpassages, door middel van het invoe gen van verschillende klassen, een belangrijk punt van bespreking heeft uitgemaakt, zullen talrijke luchtvaart tarieven met ingang van de aanstaan de winterdienstregeling op 16 October worden verhoogd. Hoewel de verhogingen nog niet idefinitief zijn. blijkt uit de voorlo pige nieuwe passagehandboeken van Ide K.L.M., dat vliegbiljetten op be paalde routes, zowel in Europa als op de trans-Atlantische lijnen, van 3 tot 5 procent in prijs zullen stijgen. De verhogingen, die als gevolg van een beslissing der I A.T.A. van tracht zullen worden, zullen voor telle bij deze organisatie aangesloten li ehtvaartmaatschappijen gelden Een normaal retourbiljet van Am- .erdam naar New York vice versa In het openluchttheater „Wald- -.al omstreeks 140.meer gaan kos- bühne" in de Britse sector van Ber- j ten een enkele reis -op deze lijn lijn kwamen 40.000 Katholieken bij- wordt 77.duurder een om de nieuwe bisschop van Ber-1 Een retour biljet naar Londen zal lijn Wilhelm Weskamp die de 31ste ruim vijf gulden meer gaan kosten Juli is gewijd, te verwelkomen. na 16 October. verwacht, o.a. van een aantal parle mentsleden. De gouverneur van Perzië's Noor delijke provincie Azerbeidjan, die aan de Sovjet-Unie grenst, is door premier Mossadeq van zijn functie ontheven. Er wordt geen reden hier voor opgegeven, maar in politieke kringen wordt gezegd dat de gou verneur onlangs sterke critiek op de politiek van Mossadeq heeft ge oefend. In Sao Luiz, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Maranhao, is het gisteren tot onrust gekomen; drie personen kwamen om het leven en velen werden gewond. Er ontstond onrust, toen de poli tie het vuur op een menigte opende, die demonstreerde tegen de terug komst in de hoofdstad van de gou verneur, Eugenio de Barros. De zich verspreidende menigte liet twee do den en vele gewonden achter. De derde persoon werd door de me nigte doodgeslagen. Hij was een aanhanger van de gouverneur. Aan het begin van dit jaar kwa men in Maranhao ernstige onlusten voor toen de tot gouverneur be noemde persoon stierf. De Barros nam toen het ambt over ondanks hevige oppositie. Later werd zijn benoeming door een federaal kics- tribunaal bevestigd. Gisteren arri veerde hij in Sao Luiz om de functie definitief te aanvaarden. H. M. Koningin Juliana heeft Dinsdagmiddag voor de vierde maal sinds zij de troon heeft bestegen, dc zit ting van de Staten Generaal in de Ridderzaal te Den Haag plechtig geopend met het uitspreken van de Troonrede. Foto toont Koningin Juliana tijdens het uitspreken van de Troonrede. Rechts Prins Bernhard. Regen kon uitbundigheid niet temperen De Koningin in haar gouden koets met haar schitterend geleide was na tuurlijk ook gisteren de grote aan trekkelijkheid van Prinsjesdag, waarvoor duizenden en tienduzen- den Nederlanders en ook buiten landers naar het hart van Den Haag stroomden. Maar als alle pracht en praal van dit schouwspel weer ach ter de rug is, dan wordt „de Ko ningin" voor de Hagenaars weer „onze Koningin". Dan stromen in de middag weer tienduizenden naar de route van de traditionele rijtoer door een deel van Den Haag. Dat is Prinsjesdag met de Prinsessen! Dan wordt Prinsjesdag eerst recht gezel lig. Ook gisteren klompten weer grote massa's mensen, voornamelijk moeders met kinderen, voor het pa leis Noordeinde samen. En overal langs de straten waren reeds vroeg in de middag velen, gaarne jui- chensbereid, geschaard. De Haagse politieruiters, in de za del van fiere vossen en dartele schimmels, vormden het escorte voor de koninklijke familie, die zich, on danks kleine sproeibuitjes, in een open calèche liet rijden. De Koningin vertoonde zich nau welijks op het paleisbordes of het talrijke grut rondom hier een jui chend „Oranje boven" aan, dat alras door de ouderen werd overgeno men. De Koningin, gekleed in een parelgrijze chinchilla-bontmantel met ijsblauw kapje, prins Bernhard in donkerblauwe generaalsuniform en de prinsessen Beatrix en Irene, die lichtgrijze bontjasjes droegen, wuif den vrolijk naar de menigte. Om tien voor vier vertrok de koninklijke calèche, die door vier koolzwarte paarden getrokken werd, van het paleis. In het gevolg waren enige rijtuigen met hofdignitarissen en journalisten. De kleine stoet werd geopend en gesloten door politierui ters, die bij deze gelegenheid de rui tersabel inplaats van de wapenstok omgord hadden. In het smalle Noordeinde, waar op de trottoirs geen plaats voor flauwvallers was, klonk het gejuich oorverdovend bij het passeren van de stoet. Het golf de over de dansende paardenlijven, die in gestrekte draf de teugels ge hoorzaamden. Zo draafde men langs de Hoge Wal door enige straten met juichende mensen naar de Laan van Turkije en Griekenland in het Atl Pact De Nederlandse politiek ten aanzien van de opneming van Griekenland en Turkije is op de conferentie van Ottawa totaal omgeslagen. Minister Stikker, die eerst een tegenstander was van het opnemen van deze lan den bij het Noord-Atlantische Pact, heeft zich thans naast de „Grote Drie" geschaard en aangedrongen op spoedige opneming van beide landen. Minister Stikker gaf te kennen, aldus Reuter dat hij nu had begre pen, dat Griekenland en Turkije op precies dezelfde basis zouden worden opgenomen als de andere leden. Een aantal kleinere landen hadden namelijk gevreesd, dat Turkije.bijzondere voorrechten zou krijgen. Daar ook Noorwegen heeft ver klaard, dat het zich bij de meerder heid zal neerleggen, indien deze zich voor toelating van beide landen uit spreekt, is daarmee de oppositie van de kleinere landen verkleind tot slechts één land, nl. Denemarken. In Amerikaanse kringen verwacht men echter, dat ook dit land zijn ver. sie zal laten varen en men vertrouwt dan ook, dat nog op deze zitting van de Raad die vermoedelijk Donder dag eindigt in principe tot opne ming van de beide landen besloten zal worden. Om echter Griekenland en Turkije als lid te kunnen opnemen, zal het Atlantisch Pact eerst zelf gewijzigd moeten worden, daar de grenzen van de verdediging nu een heel eind worden opgeschoven of, zoals een der afgevaardigden gisteren zei: „De golven van de Atlantische Oceaan zullen eerdaags de voet van de Hi malaya bespoelen." Meerdervoort, waar bij het gemeen telijke verzorgingshuis voor ouden van dagen even gestopt werd. Hier werden bloemen aangeboden door een 93-jarige oude dame. En voort ging het dan weer, door met dichte mensenrijen bezette straten naar het Paul Krügerplein waar op nieuw werd gestopt voor het in ont vangst nemen van een tweede bloe menhulde, ditmaal door een jonge dame uit de Transvaalbuurt. Hier blies de Transvaalharmonie uit volle borst. In draf ging het toen verder weer naar de binnenstad. Op het bor des van het knusse oude stadhuisje van de residentie stond burgemeester mr. F. M. A. Schokking, omringd door wethouders, om vandaar landsvorstinne te begroeten. Van de I huistoe. Groenmarkt naar het paleis terug door de nauwe Hoogstraat. Daar moest bijna weer stapvoets gereden worden, zoals in de Herman Coster- straat en op de eivolle pleinen. Propvol was het nog voor het pa leis toen dc Koningin, dc Prins en de Prinsesjes na hun zes kilometer lan ge rijtoer uit de calèche stapten. Toen kwam eigenlijk de gezellig heid pas echt los. Nauwelijks waren de rijtuigen weggereden, of de po litie liet de afzettingen schieten. Daar begon de traditionele storm loop op het paleis. In een oogwenk was het voorplein tot aan „de steen tjes" volgestroomd. En toen begon een zo uitnodigend gezang „Oranje boven" en hoera-geroep, dat de Ko ningin besloot nog even op het bal- con te komen. Zelfs opende zij de vleugeldeuren en even later voeg den de Prins en de Prinsesjes zich bij haar. Een minuutje lang konden dc Ha genaars toen eens gezellig uitzingen en juichen naar hun wuivende ko ninklijke familie. Nadien ging men door de feestelijk vlaggende stad IN TIEN MAANDEN 28.000 PERSONEN In de periode van tien maanden, eindigend op 10 Augustus, zijn in de Zuid-Chinese provincie Kwangtoeng meer dan 28.000 personen terechtge steld, aldus het te Hongkong ver- Nederland beroofd van vitale dollars „Een stukje wetgeving, dat dc Amerikaanse consument benadeelt, do grondbeginselen van het Mar shall-plan ondergraaft en alleen de zuivelbelangen in de Ver. Staten ten goede komt, is onlangs aan de Wet op de Defensieproductie toegevoegd" zo schrijft de „New York Times" in een commentaar op de beperking van de Amerikaanse zuivelimport. De regering poogt nu deze bepa ling ongedaan te maken, op de goe de gronden, dat zij (naar de woor den van president Truman) „niet noodzakelijk is voor de bescherming van de binnenlandse producenten" en „in strijd is met de nationale po litiek van wederkerige handelsover eenkomsten". Het is erger dan dat, zo meent het Amerikaanse blad. Het is een voorbeeld van de onder worpenheid van het Congres aan „belangengroepen" onder de op niets slaande dekmantel van „nationale verdediging". De betrokken maatregel betekent een voortzetting van de drastische beperkingen op de invoer van be paalde producten, maar het voor naamste punt, waar het hier om gaat, is de nieuwe beperking, die wordt opgelegd aan de kaasimport. Deze beperking heeft een nadelig effect op onze hele buitenlandse po litiek, zo vervolgt de „New York Times". Landen als Denemarken, Nederland en Italië worden er door beroofd van vitale dollars. Maar aan de andere kant bedraagt deze voor sommige Europese landen zo belang rijke export slechts vijf procent van de totale Amerikaanse kaasproduc tie, zoals onder-minister Thorp heeft meegedeeld. Wij vernietigen er het vertrouwen van onze Europese vrienden mee, meent het blad. schijnende Chinese blad „Sing Tao Djin Pao". Het blad haalt een verkla ring aan van de gouverneur, afgelegd op een vergadering te Kanton, waar in verder gezegd wordt, dat in de zelfde periode in de provincie bijna 90.000 personen gearresteerd werden. De gouverneur gaf een overzicht van de „wijdverspreide oppositie tegen het huidige regiem". Dc anti-com munistische elementen werden geleid en geoefend door „imperialisten". Door hun toedoen waren 239 rege- rings-ambtenaren om het leven geko men Bijna 5500 ambtenaren en bur gers waren gewond of leden aan de gevolgen van vergiftiging OVERSTROMINGEN EN HONGERSNOOD IN CHINA. In Noord-China zijn uitgestrekte gebieden door overstromingen ge teisterd, er areigt nu hongersnood te komen. Dertig millioen boeren heb ben de nadeiige gevolgen der over stromingen ondervonden, de oogst is geheel of gedeeltelijk verloren ge gaan. De Chinese communistische pers heeft gemeld, dat de regering te Pe king honderd duizenden tonnen le vensmiddelen in de getroffen gebie den heeft doen verdelen, een gebied ter oppervlakte van 130.000 hectare moest geheel worden ontruimd. In Augustus jl. heeft de Gele Rivier (de Hoang-Hc) ongeveer 700.000 hec taren land overstroomd De Hoang-Ho en de Jang-Tse-Kiang blijven stijgen, zodat nog meer overstromingen zijn te verwachten. Naar schatting wordt de oogst van vijf millioen hectaren land bedreigd door overstromingen, grote droogte en insecten. In de provincie Sjantoeng zijn 170.000 man bezig met het herstellen van dc door de Gele Rivier doorbre ken dijken. Voorts zijn honderd dui zend boeren, arbeiders en soldaten aan het werk gezet om de dijken van de Tsjen-Li. die ten Zuid-Westen van Hanko stroomt, te versterken. In Noord- zowel als in Zuid-China heerst in uitgestrekte gebieden grote droogte. Een communistische journa list meldt, dat de inwoners van een streek in de provincie Kwangsi zich met gras en bladeren moet voeden. KaAAeftie... Want zoals in de besten van ons de misdaad sluimert, zo sluimert ook in de slechtsten onder ons het goede.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1