h Voorstel van Grotewohl bracht verwarring Weinig nieuws uit Korea De Gasperi wil vredesverdrag afschaffen Sassenheim nam afscheid van de kraamverpleegster, zr. A. v. d. Wiel Inwijding van nieuwe kerk in Noordwijk-aan-Zee DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ADENAUERS REDE PLOTSELING AFGELAST MOSKOU heeft een dezer dagen door middel van de Oostduitse pre mier Grotewohl geprobeerd de besluiten der Grote Drie te Was hington ten aanzien van Duitsland te doorkruisen door nieuwe bespre kingen tot herstel van de Duitse eenheid voor te stellen. De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer zou gisteravond in een radio-rede deze nieuwe manoeuvre van de hand wijzen, doch „om technische redenen" is deze radio-rede gisteravond onuitgesproken gebleven. Natuurlijk wer den onmiddellijk veronderstellingen gemaakt, dat Adenauer zich op het laatste nippertje bedacht had en werd gedacht aan een wending van de politiek in West-Duitsland, doch zó sensationeel schijnt het geval toch niet te zijn. Wel is het mogelijk, dat enige passages anders geformu leerd zullen worden. Volgens een woordvoerder van de Westduitse regering was het voor 24 uur uitstellen van de radiorede van bondskanselier Adenauer een gevolg van het feit, dat Adenauer, toen zijn rede op een magnetische band werd opgenomen, zo ver van de microfoon had gezeten, dat be langrijke passages onduidelijk waren geworden. Het was mogelijk, aldus de woord voerder, dat wanneer de rede op nieuw werd opgenomen enige pas sages anders geformuleerd zouden worden, zonder echter de politieke Inhoud hiervan te veranderen. De Westduitse regering heeft BISSCHOP KRIJGT 18 JAAR De krijgsraad te Boekarest heeft de katholieke bisschop van Timicoara (Roemenië) mgr. Agos Pacha, tot achttien jaar gevangenisstraf veroor- leeld. Mgr. Pacha was met negen andere „verdachten" beschuldigd van „spionnage, samenzwering en hoogverraad in dienst van het Vati- caan". Een employé van de Italiaanse le- geatie in Boekarest werd in dit pro ces tot levenslang veroordeeld. Een tweede priester, mgr. Josif Schubert, die door de communistische radio „een onwettig benoemde bisschop" werd genoemd, kreeg eveneens le venslange gevangenisstraf. Nog altijd bereid tot praten In een publicatie van het voor lichtingsbureau van generaal Ridg- way wordt nogmaals verklaard, dat het geallieerde hoofdkwartier bereid is zijn verbindingsofficier opdracht te geven met Noordelijke verbin dingsofficieren in contact te treden „zodra de Noordelijken een einde maken aan hun schorsing van de onderhandelingen". Voorts wordt verklaard, dat „toen de Noordelijken 23 Augustus de onderhandelingen onderbraken" beide partijen op weg waren eer. overeenkomst over de neutraliteit van het gebied van Kae- song op te stellen. Inmiddels zetten de verbondenen hun aanvallen, tegen de bergstellin- gen ten Noorden van Janggoe voort. De Noordelijke weerstand toonde gisteren weinig inzinking. Volgens Reuter is overigens van het front weinig nieuws te melden. Zondag zijn door een mislukte landing op het vliegdekschip „Es sex" van een tweemotorige straal vliegtuig twee mannen gedood en vijftien gewond. Vijf mannen wor den vermist. Het vliegtuig kwam niet tijdig tot staan en botste tegen een ander straalvliegtuig. Het vloog in brand en vier jagers verbrandden. Vier andere straaljagers werden zwaar beschadigd. Aan het schip zelf is geen ernstige schade toege bracht. Manoeuvres met atoomwapens Ongeveer 5000 manschappen van de Amerikaanse land-, zee- en lucht strijdkrachten zullen oefeningen in de atoomoorlogvoering houden tij dens de aantsaande proeven met atoomwapens in de Amerikaanse staat Nevada. Het Amerikanse leger maakt be kend, dat een gevechtsgroep ter sterkte van een bataljon, te zamen met ondersteuningstroepen aan deze oefeningen zullen deelnemen. Het personeel van deze strijdkrachten zal gerecruteerd worden uit de zes continentale legers in de Verenigde Staten. In een communiqué van het leger werd gezegd: Tijdens de oefening „Desert Rock" zullen eenheden de gelegenheid hebben, voor zover de veiligheids voorschriften het toelaten, de be ginselen van organisatie en oefe ning toe te passen, die gelden voor militaire operaties onder de voor waarden van een atoomoorlog. De betrokken eenheden zullen een ge vechtsstelling innemen voor een gevechtsgroep ter sterkte van een bataljon met inbegrip van loopgra ven, prikkeldraadversperringen en emplacementen. Voor de ontploffin gen zullen de troepen teruggetrok ken worden op van te voren vast gestelde veilige stellingen. Deze militaire oefening staat buiten het wetenschappelijke ontwikkel ingswerk op het proefterrein van de atoom energie-commissie, gehouden wor den. De commissie maakte op 28 Aug. bekend, dat in de naaste toekomst op haar proefterrein in Nevada een nieuwe reeks atoomontploffingen ®>u plaats hebben. vroeger dergelijke voorstellen van Grotewohl steeds als „zuiver propa ganda" verworpen. Vele Westduit sers zijn echter van mening, dat dit voorstel, dat klaarblijkelijk edel moediger is dan de vorige, niet zo gemakkelijk van de hand kan wor den gewezen. Eerder op de dag had het West duitse kabinet besloten, aan Grote wohl zekere garanties te vragen alvorens zijn voorstel nader te over wegen hetgeen geallieerde waar nemers uitlegden als „geen directe verwerping" van Grotewohl's aan bod. BEJAARDE SNELHEIDSDUIVELS, Maandag is een race geëindigd tussen een stoomwagen uit 1913 en een benzine-auto uit 1911. De wedstrijd, die gehouden werd over de afstand van 1730 kilometer tus sen Chicago en New York, werd ge wonnen door de stoomwagen, die ongeveer een uur eerder aankwam dan de benzine-auto. Beide voertui gen hadden een gemiddelde snel heid van ongeveer 30 kilometer per uur. De „Stanely"-stoomwagen werd bestuurd door de 76-jarige Jack Brause en de verliezende auto, een „Stoddard-Dayton", door de 70-jar. Rube de Lauty. rtm Voor later eeuwen President Truman heeft Maan dag tijdens een plechtigheid in de bibliotheek van het Congres te Was hington, waarbij documenten van de Amerikaanse grondwet (1787) en de onafhankelijkheidsverklaring (1776) in water- en luchtdichte, met gas gevulde glazen en bronzen schrijnen werden opgesloten, ver klaard, dat de „Sowjet-heersers hun burgers in terreur en slavernij hou den, terwijl de vrijheid in de rest van de wereld groeit". Men denkt, dat beide documenten in de kistjes gedurende eeuwen be waard kunnen blijven. Beperkende bepalingen schrappen IXE Italiaanse premier, Alcide de Gasperi, heeft gisteren te Ottawa U op de ministersvergadering van de Atlantische mogendheden aan gedrongen op afschaffing van het vredesverdrag tussen Italië en de „Grote Vier" de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk. Hij wilde alle beperkende bepalingen uit het verdrag laten schrappen, opdat Italië ten volle kan bijdragen tot de Westerse defensie. Op een persconferentie verduide lijkte hij zijn standpunt, waarvoor hij de Atlantische mogendheden tracht te winnen. De Gasperi stelt zich voor, dat de „Grote Vier" een algemene verklaring uitgeven, waar bij de beperkingen, die Italië bij het verdrag zijn opgelegd, worden opgezegd, om daarna zo nodig over afzonderlijke punten met Italië te onderhandelen. Het verdrag zou op deze wijze uit de tijd raken en af geschaft zijn, zodra Italië toegela ten zou worden tot de Verenigde Naties. Om een mogelijk Sowjet- veto te ontgaan, hebben „wij een juridische oplossing gevonden", al dus de Gasperi. De territoriale en economische voorzieningen van het verdrag wa ren, volgens de Gasperi, reeds ver vuld, op de kwestie Triëst na, waar over met Joegoslavië een tijdelijke oplossing gezocht moet worden. VERMOORDE VROUW INGEMETSELD. De Parijse politie heeft gisteren een bijzonder lugubere ontdekking gedaan. Ingemetseld in de kelder wand van een hotel vond zij het lijk van de eigenares van het hotel, gebonden aan handen en voeten, gekneveld en vervolgens gewurgd. De moord moet omstreeks Juni zijn gopleegd. Toen heeft men namelijk een kennis van de eigenares in de hoteltuin bezig gezien metselspecie te mengen. „ANGLO-IRANIAN" ONSLAAT PERZEN. De „Anglo-Iranian" heeft Maandag medegedeeld eind September a.s. ongeveer achttien duizend Perzische arbeiders en een groot aantal Perzi sche kantoorbedienden te zullen ontslaan. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Winterprogramma N.K.J.B. Het programma van de N.K.J.B. voor het komende winterseizoen vermeldt de volgende hoogtepunten: Zondag 7 October herfstbal in de St. Joseph- zaal. 28 Oct. toneeluitvoering. 8 Nov. komt een spreker. 22 Nov. houdt pa ter Dirks S.J. een voordracht over de film, haar morelé en artistieke waarden als voorbereiding op de filmavond van 25 Nov. Op 27 Dec. gezamenlijk kerstdiner. 1 Jan. nieuwjaarsbal. 17 Jan. een spreker. 3 Febr. filmavond. 24 Febr. Vasten avondviering. 9 Mrt. een film in de geest van de Vastentijd. 23 Mrt. Pas sie-avond. 14 Apr. Paasbal. 24 Apr. een spreker en 4 Mei het traditionele bevrydingsbal tot sluiting van het winterprogramma. Postduiven vliegen voor „Herwon nen Levenskracht". De kring Al phen a. d. Rijn van duivenhouders heeft het initiatief genomen om op Zondag 23 Sept. een groot liefdadig heidsconcours te organiseren, waar van de baten ten gunste komen van „Herwonnen Levenskracht'. Deelna me aan dit concours is opengesteld voor Alphen aan den Rijn, Bodegra ven, Nieuwkoop, Nieuwveen, Bos koop, Waddinxveen, Gouda en Lei den. Het concours wordt gehouden vanuit Mons. Behalve een „Berg en Bosch"-beker zijn er een groot aan tal waardevolle prijzen bijeenge zetenen. Aanrijding. Op het kruispunt Goudse RijpadReyneveld kwam gisteravond de motorrijder H. H., typograaf te Alphen a. d. Rijn, die vanaf het Jaagpad met een snelheid van naar schatting 45 km., naderde, in botsing met een personenauto, be stuurd door de heer M. C. R. uit Bos koop, die het Reyneveld indraaide. De motorrijder kwam te vallen en brak zijn linkerbeen. Dr. de Wild constateerde bovendien nog een lich te hersenschudding. H. werd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Was zijn kelder vol TI Want als hij ging met p Kon hij 't niet meer dc En bij TIP is pensioen 'n TIP VAN BOOTZ BOSKOOP R*K. Jongensclub. Het program ma voor de Jongensclub vermeldde voor Zondag j.l. een fietstocht naar Wassenaar. Voor deze tocht waren de jongens in groepen verdeeld elk met een leider hetgeen een goede rege ling mogelijk maakte. Tengevolge van de sterke tegenwind op de heen reis was het eigenlijk iets te laat geworden. In de duinen "werd een vlaggespel gehouden. Dat was een kolfje naar de hand van de jongens. Naar hartelust werd er geslopen en gekropen door de mooie Wassenaar- seduinen. Na afloop werdsn de me degenomen boterhammen met smaak genuttigd. Vermoeid maar voldaan werd de terugtocht aanvaard. Jam mer was dat deze voor het grootste deel in een gestadig neervallende re gen moest worden afgelegd. BergambachtBoskoop 22. Voor de rust waren de gastheren sterk in de meerderheid, waarbij vooral het plaatsen goed was ver zorgd. Boskoop kon in deze periode geen goed doen. Toch namen zij de leiding door een vrije schop waaruit ineens gedoelpunt werd. (01). Kort voor de rust kregen de gasthe ren een strafschop toegewezen, wel ke eveneens werd benut. (11). In de tweede helft was het spel van Boskoop veel beter en werd Berg ambacht in de verdediging gedron gen. Bij één der aanvallen kon de achterspeler niets anders doen dan de bal in eigen doel trappen en daarmede de bezoekers de leiding te geven. (12). Niet ontmoedigd speelde Bergambacht verder en wist enige tijd later door haar rechtsbin nen de stand weer gelijk te maken. (2—2). Verdere uitslagen: Boskoop 2 Esto 2, 13; AmmerstolBoskoop 4, 3—1; Boskoop 3—GDS 2, 3—0. Junioren: Boskoop a—Nieuwer- kerk a 10; NSV aBoskoop b 91; Boskoop c—Gouda a 03. NIEUWKOOP VERBOUWING R.K. MEISJESSCHOOL Het werk in verband met de uit breiding van de R.K. Meisjesschool te Nieuwkoop is reeds aangevangen en zal bestaan uit de bouw van twee lokalen en een kamer voor het hoofd der school. Alles is er op ingesteld, om gedurende de verbouwing de les sen te laten doorgaan in dc bestaan de school. De nieuwe lokalen komen aan de oostelijke zijde van de tegenwoordi ge school en zijn van die school af gescheiden door de tegenwoordige gang en een te bouwen tochtportaal, aansluitend aan die gang. Achter de te bouwen lokalen komt een nieuwe gang, die in een rechte hoek uitkomt op de oude, terwijl aan het andere einde een kamer zal komen voor het Hoofd der School. De lokalen worden plm. 7 m. in het vierkant en zullen een hoogte hebben van 3.40 m. De houten vloeren in de lesloka len zullen rusten op een betonnen vloer, welke voorzien zal zijn van een cementvloer. Tot een hoogte van 1 m. wordt cementschuurwerk aan gebracht. In elk lokaal komen twee grote raamkozijnen, elk met drie naar binnen vallende bovenlichten en in het midden twee naar buiten stolpende ramen. De kozijnen komen aan de zuidkant, dus in de lokalen zal ruimschoots zonlicht naar binnen Kunnen komen. Beide lokalen zullen worden voorzien van een zachtboard plafond. Het nieuwe gedeelte zal in zijn geheel worden bedekt door een schuin dak. De nokhoogte zal 6.60 m. bedragen en de schoorsteen welke in het midden komt, wordt 7.90 hoog. Door de verbouwing en nieuwbouw zal het gehele uiterlijk van de school danig veranderen. De overdekte speelplaats zal ver dwijnen; daarvoor in de plaats korr/t een tuinaanleg voer de twee nieuwe lokalen. Ook de overdekte rijwiel stalling zal worden verplaatst. Een gedeelte van de speelplaatsmuur wordt gesloopt; het gedeelte langs de straat blijft bestaan. Op de plaats van de gesloopte muur komt een haag, welke meer in de richting van de kerk komt te staan, waardoor de speelplaats belangrijk groter wordt. Het tegelpad van het Zusterhuis naar de kerk blijft bestaan vanaf de nieuwe haag. Het gehele uitbreidingsplan voor genoemde school is ontworpen door de architect J. G. de Groot te Uit hoorn. NIEUWVEEN Kath. E.H.B.O. In de vergade ring van Maandag werd onder grote belangsteling een bestuur gekozen, waarin zitting kregen: de heer L. de Boer Gz, voorzitter; R. Schrama tweede voorzitter; mej. A. Schoorl, B. Ruhé, Th. van Tol, C. Blauwhof. De functies van penningmeester en secretaris zullen nog onderling ver deeld worden. Met algemene stem men werd besloten om de contribu tie op 25 ets. per week te stellen. De cursusavond werd op Maandag om kwart voor acht vastgesteld in de R.K. School en zal worden geleid door dr H. Nout. Medegedeeld werd, dat degenen, In 1925 werd te Sassenheim, onder auspiciën van de toenmalige R.K. Vrouwenbond, opgericht de R.K. wijk-kraamverpleging, waaraan sinds 1 Jan. 1930 verbonden was zuster A. van der Wiel. Het werk van zus ter Van der Wiel heeft nu, althans officieel, een einde genomen al zullen nog enkele werkzaamheden door haar worden afgemaakt. Het R.K. Kraamverplegingswerk zal worden overgenomen en voortgezet door het kraamcentrum van het Wit-Gele Kruis. Van hoe grote betekenis het werk van de R.K. Wijk-kraamverpleging voor Sassenheim is geweest moge blyken uit het feit dat in de ruim 21 jaren dat zuster Van der Wiel hier werkzaam was 2500 ba/by's wer den geholpen. De aangesloten ge zinnen betaalden daarvoor een be trekkelijk geringe contributie en hadden dan recht op wijk-kraam- hulp gedurende een voorgeschreven aantal dagen of zo lang deze hulp voor moeder en kind nodig was. Met dit werk heeft zuster Van der Wiel, tezamen met wijlen mevr. NiekerkPrins, een der stuwkrach ten van de toenmalige R.K. Vrou wenbond, een onvergetelijke plaats in het leven van een groot deel van Sassenheims burgerij ingenomen.. Intussen werd het R.K. Kraam centrum Bloembollenstreek opge richt, met als zetel Sassenheim, dat, waar zuster Van der Wiel de voor wij k verpleegsters pens ioen gerech tigde leeftijd heeft bereikt, de R.K. Kraamverzorging in Sassenheim thans volledig zal gaan overnemen. Dat het werk van de R.K. Wijk- kraamvenpleging en van zuster Van der Wiel ook grote erkentelijkheid van het openbare bestuur heeft ge oogst moge daaruit blijken dat B. en W. officieel afscheid heeft willen nemen onder aanbieding van enkele fraaie boekwerken. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis, dat het werk van de wijk- kraamverpleging van de R.K. Vrou wenbond heeft overgenomen, nam ten huize van Mw. de Wed. Verde gaalAlkemade, afscheid. Hierbij was mede aanwezig pastoor Braak. De heer J. W. A. Weusten, voor zitter van het comité, bracht in een huldigende toespraak de grote ver diensten van zuster Van der Wiel naar voren en sprak de wens uit dat de zuster nog vele jaren van een welverdiende rust mag genieten. Na mens de Sassenheimse bevolking bood de heer Weusten een prachtig geschenk onder couvert aan het welk, naar hij zeide, bestemd kon worden voor een reis naar Rome, een wens die de zuster wel eens terloops had geuit. Tevens werd een bouquet bloemen aangeboden. De heer P. Niekerk roemde de sa menwerking en de zeer prettige verhouding die speciaal zijn echtge note, wijlen Mw. NiekerkPrins al tijd met de zuster heeft gehad. „Er is", zo zeide de heer Niekerk, „noch van de zijde der moeders, noch van die van de zuster, nimmer een enkele klacht geuit". Namens zuster Van der Wiel sprak een der aanwezigen een kort dank woord. „Zuster v. d. Wiel", aldus deze spr., „hoewel formeel gekomen tot de pensioengerechtigde leeftijd, is nog vitaal en levenskrachtig ge noeg om niet zo maar op haar lau weren te gaan rusten en zij heeft de wens uitgesproken dat het haar vergund moge zijn nog lange jaren, zij het dan uit andere hoofde en in andere zin, te arbeiden in het be lang en ten nutte van de Sassen heimse gemeenschap. die in het bezit zijn van een diploma, dat verjaard is, zich kunnen opge ven, om zonder examen af te leggen na tien lessen een nieuwe te ontvan gen. Na de vergadering gaven nog velen zich voor de cursus op en pastoor Schretlen g.adv. van de plaatselijke afdeling, dankte de aan wezigen voor de medewerking. Hij hoopte, dat de leerlingen zich vooral niet schuldig zullen maken aan het zgn. Nieuwveense kwartiertje. Het aantal cursisten is intussen tot ruinr zeventig gestegen. DE KWAKEL K.D.O.R.K.A.V. 1—1. In een zeer matig gespeelde wedstrijd heeft KDO het eerste puntje binnen ge haald. KDO wint de toss en verkiest met de vrij sterke wind in de rug te spelen. KDO zet mooie aanvallen op. maar de afwerking was slecht. Na een kwartier spelen maakt een te genstander in het beruchte gebied hands. Verlaan gaat achter de bal en KDO neemt de leiding (10). De Aalsmeerders komen ook wel eens in de aanval, maar hun spel is te doorzichtig om gevaarlijk te worden. Na de rust moet KDO tegen de sterke wind op tornen, wat nog wel goed gaat, maar ze kunnen toch niet ver hinderen dat RKAV na ongeveer een WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ KOUD. Langs de Waddenkust aan vankelijk harde, overigens krachtige tot matige Noordwes telijke wind. Wisselend bewolkt n bijna overal enkele buien. Weinig verandering in tempe ra tuur. 19 Sept.: zon op 6.19 en onder 18.48; maan op 19.42 en onder 11.23 uur. kwartier spelen gelijk maakt (1—1). De rest van de wedstrijd gaat vrijwel gelijk op. De voorhoede van beide partijen is deze Zondag niet erg op schot en doelpunten blijven dan ook uit. Verdere uitslagen waren: Uithoorn 4—KDO 2 4—1; KDO Jun—AMBON 3 Jun. 5—0; VDO Asp.—KDO Asp. 1—5. Vandaag heeft de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, de nieu we kerk te Noordwijk aan Zee, toe gewijd aan Maria ad Mare, geconsa creerd. „Eindelijk is er een kerk voor de Zeeëers", zullen vele Noordwijkers denken, maar daarmede willen ze dan niet beweren, dat pastoor W. Bende zich niet snel genoeg van zijn taak gekweten heeft. Ongetwijfeld zal het vandaag een grote dag zijn voor hem, maar toen wij deken Borsboom in het priesterkoor zagen, wisten we, dat er ook in het hart van deze priester grote blijdschap moest heersen. Hij immers was het, die lang voor de oorlog het plan opwierp voor de bouw van een kerk in Noordwijk aan Zee, een plan, dat na vele moeilijk heden thans door pastoor Bende ver wezenlijkt is. In 1938 was het ontwerp reeds klaar en de financiën reeds zó gere geld, dat op korte termijn met de bouw kon worden begonnen. De oor log haalde helaas een streep door de berekeningen. Het was te riskant om in de kuststreek, waar van alles kon gebeuren, te gaan bouwen. Na de be vrijding waren de bouwkosten ver viervoudigd, zodat een geheel nieuw ontwerp moest worden gemaakt. On danks alle moeilijkheden is er echter een fraaie kerk gekomen, die geheel past in de stijl van de badplaats. Consecratie Hoogmis. Pontificale Deze nieuwe kerk, die reeds bij de aanvang van het badseizoen door wij len mgr. Ammerlaan was gewijd, werd hedenmorgen door de bisschop geconsacreerd. Na de consecratie droeg mgr. Hui bers een pontificale Hoogmis op, die door zeer veel parochianen werd bij gewoond. Aan het met prachtige wit te chrysanthen en anjers versierde altaar werd mgr. Huibers geassisteerd door deken J. P. A. Brinkman, pres byter assistens, pastoor W. Bende, diaken, pastoor S. Ligthart, Roelof- arendsveen, subdiaken en de pas toors H. Kouwenhoven, A'dam en H. W. v. d. Waarden, Noordwijkerhout, troondiakens. De verdere assistenties waren: ceremoniarii de weleerw. heer J. Solleveld en pater Peters; ad ba- culum kap. B. v .d. Spek, Noord wijk; ad librum J. Verhaar, Noord- EM. PASTOOR J. JANSSEN f. Hedenmorgen te half acht is em. Pastoor Janssen, die rector was in Huize St. Jeroen, in het St. Elisabeth- Ziekenhuis te Leiden, in de ouder dom van 66 jaren overleden. Pastoor Jansseri, die te Amster dam werd geboren, heeft zijn pries terlijke loopbaan geheel vervuld in Frankrijk op het eiland Corsica. In 1943, toen de zusters en inwoners van „St. Jeroen" waren geëvacueerd in Esbeek, heeft Pastoor Janssen zich aldaar gevestigd, om de geestelijke belangen van de inwoners van „St. Jeroen" te behartigen. Toen in 1946 de Zusters weer in Noordwyk terug keerden, kwam pastoor Janssen me de. Voor enkele maanden was Z.E. voor een ernstige ziekte reeds afwe zig geweest, doch was Vrijdag 7 Sept. in Huize „St. Jeroen" teruggekeerd. Vorige week Dinsdag kreeg de over ledene wederom een instorting, welke hij niet is te boven gekomen. N.K.J.B. Gisteravond hield on der grote belangstelling de N.K.J.B. een ledenvergadering hoofdzakelijk ter bespreking van haar winterpro- gram. De Mondharmonicaclub gaf, onder leiding van de heer W. Schel vis, enkele goedgeslaagde nummers ten gehore. Het bestuur was op deze avond niet gekomen met een afgerond win- terprogram, omdat het gaarne reke ning wilde houden met de wensen der leden. Vastgesteld was, dat in Sept. een Dam simultaan-seance ge geven zal worden onder leiding van Th. Zwetsloot, terwijl half October rector Brans zal komen sprekon; vooral voor deze avond verwacht het bestuur alle leden. De cursus voor 18-jarigen zal bin nenkort weer aanvangen, terwijl werd aangedrongen op een goed be zoek van de Congregatie. Het be roep van het bestuur op de leden om gegevens te verstrekken voor de ver dere aanvulling van het winterpro gramma was niet tevergeefs geweest, want legio voorstellen bereikten de bestuurstafel. Nadat de Mondharmo nicaclub nog enkele populaire num mers had gegeven, werd deze bijeen komst gesloten. wijk; ad candelam A. Hartog, Noord wijk; thuriferarius kap. C. Thomas, Leiden; ad gremiale et ampullas kap. H. v. Drunen, R'dam; cantores kap. J. v. Ingen, Haarlem en pater Com mandeur, Noordwijk; ad mitram kap. J. Franse, Leiden. Het parochiële zangkoor zong o. 1. v. de heer H. J. v. d. Berghe de Mis- sa „Te Deum laudamus" van Loren zo Perosi met orgelbegeleiding van de heer W. J. Vink. Zeer vele pries ters uit het bisdom gaven blijk van belangstelling evenals burgemeester v. Berckel en verschillende leden van het gemeentebestuur. Ook de bejaar de vader van pastoor Bende was op deze hoogtijdag van zijn zoon aan wezig. Toespraak van de bisschop. Na de H. Mis hield mgr. Huibers voor het altaar een korte toespraak, waarin hij de parochianen van de nieuwe kerk feliciteerde met de tot standkoming van hun Godshuis. Uw kerk, zo zeide de bisschop, is thans toegewijd aan God, die hier voortaan in uw midden zal wonen. Iedere kerk is een plaats, waar de hemel de aarde raakt. Christus komt hier tot u in de gedaante van brood en wijn om u te sterken opdat gij Hem eenmaal zal morgen aanschou wen in de hemel. Onze Lieve Heer, zo zei mgr. Hui bers, woont in deze kerk gaarne te midden van het gelovige volk. Maar buiten de kerk is er een andere woonplaats, waar Hij graag vertoeft en dat is uw ziel. Deze kerk is gewijd, omdat het een plaats is die rein moet blijven en heilig. Maar dit gebouw is een afspiegeling van hetgeen onze ziel moet zyn: rein, vervuld van God, opdat zij eeuwig leven zal hebben. Uw pastoor zal een steun voor u zijn in de moeilijkheden, zo besloot de bisschop zijn toespraak, onder de schutse van de H. Maagd, aan wie de ze kerk is toegewijd. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 18 Sept. Vee. 4470 aanvoer in totaal. 900 vette koeien en ossen, 1261 gebruiksvee, 150 vette kalveren, 484 graskalveren', 405 nuchtere kalveren, 238 varkens! 457 biggen, 165 paarden 56 veulens, 292 schapen of lammeren, 62 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.55 —2.75, 2.25—2.45, 2.00—2.20 en vette kalveren 2.75—2.95, 2.50— 2.65, 2.352.45 per kg levend ge wicht; graskalveren 350—250—180; nuchtere kaïveren 60—56—52; big gen 605545, slachtpaarden 2.10 f 2.00, 1.95 per kg. levend gewicht; schapen 14011090; lammeren 1109075. kalf- en melkkoeien 1000875—^750varekoeien 700 600540; vaarzen 700650550; pinken 500450370 per stuk. Vette koeien aanvoer flink, handel kalm, prijzen als gisteren; vette kal veren aanvoer even minder, handel vlot prijzen als vorige week; graskal veren aanvoer iets groter, handel traag, prijzen onveranderd; nuchtere kalveren aanvoer iets minder, handel redelijk, prijzen iets stijver; biggen aanvoer groter, handel traag, prijzen vooral niet hoger; slachtpaarden aan voer iets ruimer, handel stil, prijzen ruim prijshoudend; schapen en lam meren aanvoer kleiner, handel ta melijk, prijzen iets hoger; kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel flauw, prijzen onveranderd; varekoeien aanvoer iets groter, han del redelijk, ruim prijshoudend; vaar zen en pinken aanvoer gewoon, han del slepend prijzen als vorige week. BODEGRAVEN, 18 Sept. Kaas. Aanvoer 257 partijen. Prijzen: le srt 2.25—2.32, 2e srt 2.15—2.24 en zware 2.50 per kg. Handel traag. LEIDEN, 18 Sept. Varkens. Aanvoer 236 stuks. Prijzen: zware 2.13—2.20, lichte 2.00—2.50, zou ters 1.821.85 en zeugen 1.90 2.02 per kg. levend gewicht. Handel vlug. ROELOFARENDSVEEN, 17 Sept. Groente. Aardbeien 36—52 cent per doosje; idem 4962 cent per 2 ons: kropsla I 7.8014.30; kropsla II 28.40, andijvie 59, bloem kool 827, uien 1013, tomaten A 1624, tomaten B 2029, tomaten C f 12—18, tomaten CC 12—18. to maten bonken 1218 per 100; kas- snijbonen f 6 609.20. snijbonen 3.80 6.20, stek 1.20—1 70 dubb. stam- nen 4.805.49, pronkbonen 1.50 2.40 per 10 kg.; Augurken D: 11.90 —12.00, E 3—4.30 en CD 9.50- 9.60 per 25 kg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2