3)e &2idóe0oti/fcc!/tit Ridgway herhaalt zijn aanbod Gen. Ridgway handhaaft zijn aanbod Een millioen Zuid-Koreanen omgekomen Het vermiste Franse vliegtuig De Vrijheidstrein Noordatlantische problemen Mossadeq geeft het niet op V.S. beperken invoer van blikwaren Terugkerende Korea-vrijwilligers Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 17 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12386 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Een officier van de verbonden troe pen is gisteren vergezeld van tolken in een hefschroefvliegtuig uit het vooruitgeschoven kamp te Moensan vertrokken om een boodschap van generaal Ridgway aan de Noordelij ken te overhandigen. De boodschap was gericht aan de generaals Kim ii Soeng en Pang teh Hoeai, de Noor delijke vertegenwoordigers bij de onderbroken wapenstiLstandsonderh andelingen. Ridgway verklaarde daarin bereid te zijn officieren tc zenden naar de brug van Pan Moen Djom om daar met Noordelijke vertegenwoordigers over de voorwaar den tot een hervatting te onderhan delen. Deze voorwaarden dienden voor beide zijden bevredigend te zijn. Qaia-unifowi wol ieAeden fwiUie VAN HET FRONT Zaterdagnacht en Zondagmorgen vroeg zijn aan het front in Oost- en Midden-Korea Noordelijke regimen ten met hoorngeschal en gefluit tot de aanval overgegaan. Alle aanval len werden echter afgeslagen. De bevelhebber van de vijfde Amerikaanse luchtmacht, generaal- majoor Frank Everest, heeft in een verklaring gepleit voor intrekking Noodlottige vliegdemonstratie TWINTIG SLACHTOFFERS Twintig mensen, onder wie twaalf kinderen, zijn Zaterdag om het leven gekomen, toen te Flagner in de Amerikaanse staat Colorado tijdens een luchtvaardemonstratie een vlieg tuig temidden van toeschouwers neerstortte. Het toestel, bestuurd door een leer ling-piloot, maakte allerlei toeren. Op een gegeven ogenblik dook het omlaag en stoof door de rijen toe schouwers heen. Het kwam terecht op een geparkeerde ziekenauto, die volkomen vernield werd. Na het ongeluk ontstond grote ver warring. Men hoorde het gejammer van de gewonden en het geroep van ouders, die hun kinderen zochten. Ooggetuigen spraken later van „een nachtmerrie". Flagner is een plaatsje van nog geen achthonderd inwo ners. Uit naburige plaatsen reden ziekenauto's in allerijl naar de plaats van de ramp. Boeren hielpen met vrachtauto's de gewonden vervoe ren. Enige gewonden zijn er slecht aan toe. ZEVEN LIJKEN GEVONDEN functionarissen van het Franse ministerie van luchtvaart deelden te Marseille mee, dat het Nederlandse s.s. „Atlas" zeven lijken heeft opge pikt tussen het Spaanse eiland Iviza en Valencia. Het blijken de lijken te zijn van de inzittenden van het op 12 Sep tember verdwenen Franse passagiers vliegtuig, dat op weg was van Tou louse naar Oran met 39 personen aan boord. Andere schepen begeven zich naar de plaats, waar men de lijken gevon den heeft. Het zou gebleken zijn, dat het toe stel bij het noodweer, dat langs de kust van Spanje gewoed heeft, ver ongelukt is. Mijnconcessies in Nieuw Guina Een combinatie van Nederlandse maatschappijen heeft bij de gouver neur van Nieuw-Guinea een verzoek ingediend tot het verkrijgen van mijnrechten op een in de residentie Noord-Nieuw-Guinea, in en nabij het Cycloopgebergte gelegen terrein. De delfstoffen waar het hier om gaat, zijn: ijzer, kobalt, nikkel en chroom. PETSCHE OVERLEDEN. Gisteren is in zijn woning te Pa rijs overleden Maurice Petsche, voor aanstaand Frans politicus en finan ciële deskundige. Hij was minister van financiën in vier achtereenvol gende kabinetten van 1949 tot Juni 1951. Hij toonde zich daarbij een groot voorstander van een liberale economie en van Europese samen werking. Petsche, die in de zittende Franse regering minister zonder portefeuil- 'e was bereikte de leeftijd van 56 jaar. Zijn gezondheidstoestand liet al maandenlang veel te wensen over. van het verbod om luchtaanvallen te doen boven Mandsjoerije indien Noordelijke vliegtuigen in groter getale tot de aanval zouden over gaan. Het is in Korea reeds maanden lang een publiek geheim, dat de of ficieren van de Amerikaanse lucht macht zich ergeren aan de door Washington opgelegde beperkingen, die bombardementen van bases in Mandsjoerije onmogelijk maken. Volgens de Zuidkoreaanse rege ring zijn in de vijftien maanden, dat de oorlog in Korea thans duurt, meer dan acht millioen Koreanen dakloos geworden. Ongeveer 1 millioen Zuidkoreaan se burgers zijn om het leven geko men. Praag geeft „uitleg" De Tsjechoslowaakse regering heeft in een communiqué over het ontsnappen van een trein naar West- Duitsland, gezegd, dat „Tsjechoslo waakse burgers in een sneltrein door een bende gewapende terroris ten, onder leiding van een Ameri kaanse agent werden overvallen". Twee dagen en twee nachten lang bevonden de Tsjechen zich in de trein. Amerikaanse militairen en burgers oefenden op allerlei manie ren druk op hen uit om hen te be wegen te blijven. Doch, zoals het de fiere burgers van een volksdemocra tie betaamt, weigerden zij de gehele eerste dag zelfs de levensmiddelen der Amerikanen, die echter aanhiel- De leden van het Corps Rijkspoli tie, die deel uitmaken van het ere- escorte bij de Koninklijke Stoet bij gelegenheid van de plechtige ope ning der Staten Generaal door H. M. de Koningin, zullen uitgerust wor den met een nieuw (gala) uniform, dat gebaseerd is op traditionele po- litiekleding. De zwarte uniformjas zal het model hebben van de attila, zoals deze vroeger werd gedragen door de bereden politie. De op deze attila aangebrachte brandenbourgs zijn blauwe kleur; het hoofddeksel wordt gevormd door een bontsjako, ontworpen paar een model, dat in het 1861 door de politie werd gedra gen. Deze sjako is voorzien van een kinband en blauwe pompon, terwijl en witte pluim op de sjako wordt gedragen. den. Onze staatsburgers werden in een kamp ondergebracht. Zij kregen geen bed om op te slapen en ook andere gemakken werden hen ont houden. De Amerikanen boden hun sigaretten en chocolade aan en lie® ten doorschemeren dat, indien zij slechts wilden blijven, er goede be trekkingen openstonden. Alle Ame rikaanse verleidingspogingen waren vruchteloos, ook al hadden zij in de eerste plaats minderjarige pasagiers ten doelwit, aldus het communiqué der communistische autoriteiten te Praag. De conferentie van Ottawa rjE MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN, Financiën en Defen sie van de 12 Noordatlantische mogendheden (Atlantische Raad), die Zaterdag in de Canadese hoofdstad bijeengekomen zijn, hebben naar Reuter van gezaghebbende zijde verneemt een dringend ver zoek van generaal Eisenhower voor zich om in sneller tempo meer troe pen voor de verdediging van West-Europa beschikbaar te stellen. Maatregelen tegen politieke tegenstanders DREMIER Mossadeq van Perzië heeft gisteravond in een radiorede gezegd, dat hij geen enkel vergelijk in het oliedispuut met Enge land zal aanvaarden, zo lang hij de steun geniet van het parlement en van het volk. De grote mogendheden moeten beseffen, zei hij, dat zij thans hebben te maken met een volwassen natie, die niet langer meer het voorwerp van uitbuiting wil zijn. Voor hen, die de regering niet willen gehoor zamen, is geen plaats meer in onze samenleving. Enige uren vóór zijn rede had de premier de veiligheidsdienst op dracht gegeven een onderzoek in te steilen naar berichten over een com plot om de regering omver te wer pen. Hij liet de politie en het leger in staat van alarm brengen, doch in Teheran bleef alles rustig en merkte men niets van speciale voorzorgs maatregelen. Een lid van de oppositie in het par lement zinspeelde op de mogelijk heid, dat de premier opzettelijk ge ruchten de wereld in had gezonden als voorwendsel om zijn politieke tegenstanders gevangen te zetten. Een hooggeplaatste Perzische tech nicus is naar Londen gevlucht om zich bij zijn Britse echtgenote te voegen. Hij had de Perzische auto riteiten verzocht het land te mogen verlaten voor een kort bezoek aan zijn vrouw. Na afwijzing van dit verzoek nam hij op eigen gelegen heid de benen, eerst naar Basrah, vandaar per KLM-vliegtuig naar Londen. AFGHANISTAN DE EiERSTE KOPER. Radio-Teheran heeft Zaterdagavond omgeroepen, dat Perzië en Argha- nistan een overeenkomst hebben ge sloten over de levering van Per zische olieproducten aan laatstge noemd land. Dit is de eerste over eenkomst van dien aard die door Perzië, na de nationalisatie der „Anglo Iranian", is gesloten. Zondag zijn vijf grote Britse zee- sleepboten, die sinds begin Juli in Iraakse wateren op de Sjat el Arab voor Abadan gemeerd lagen, met volle kracht opgestoomd naar Basra. De Perzische olieraad heeft kort geledien aanspraken op de sleep boten doen gelden. Thans liggen voor Abadan nog drie Britse zee-sleepboten. Zij wer den gebruikt om tankschepen, die in Abadan olie opnemen, te slepen. Dit verzoek is vervat in een gehei me verklaring van Eisenhower aan de militaire commissie van de Atlan tische Raad over de noodzaak van de verschillende „streefdata" bij de geleidelijke opbouw van zijn leger in West-Europa. Het zou neerkomen op een vervroegde recrutering van bepaalde reserve-strijdkrachten. Behalve over dit verzoek van Eisenhower dat volgens A.P. Za terdagavond nog door minister Ache- son (V.S.) krachtig is onderstreept zal de Raad zich in hoofdzaak heb ben te beraden over de „financiële en economische organisatie" van de Atlantische herbewapening. Populiar gezegd komt dit hierop neer, dat de ministers zullen nagaan, wat deze bewapening elk der NATO- landen gaat kosten, welke invloed zij zal hebben op de levensstanddaard en in hoeverre de landen eikaar on derling zullen helpen bij het bestrij den van eventueel uit deze bewape ning voortvloeiende economische go- volgen. GRIEKENLAND EN TURKIJE. Een andere kwestie, die de aan dacht van Griekenland en Turkije tot het Atlantisch Pact. Denemarken heeft zich daartegen tot nu toe krachtig verzet, en men verwacht, dat Nederland zich in de ze aan de zijde van Denemarken zal scharen. Het Deense standpunt komt er op neer, dat het niet realistisch zou zijn, de Noord-Europese landen in het bestek van het Atlantisch Pact te verplichten tot hulp aan verafge legen landen, waarmee zij weinig of geen banden hebben. MINISTER LIEFTINCK BLIJFT IN OTTAWA. Naaf wij vernemen is- minister Lieftinck, die oorspronkelijk het plan had uit Ottawa terug te keren ten einde persoonlijk de rijksbegroting men gevolg te geven. De begroting zal nu Dinsdag 18 dezer worden aan geboden door de minister van finan- ci6n ad interim, dr. Drees. Vrijdag as. zal prof. Lieftinck weer in Nederland terug zijn. Geen devaluatie van pond sterling In verantwoordelijke kringen te Londen achtte men Zaterdag de overal in de wereld in omloop zijn de geruchten over een devaluatie van het pond sterling belachelijk. Een bericht uit het Verre Oosten, dat het pond sterling in het afgelo pen weekend gedevalueerd zou worden van de tegenwoordige waar de van 2.80 dollar tot 2.40 dollar, werd volkomen nonsens genoemd. Er werd geen officiële tegenspraak gegeven, daar de Britse minister van financiën bepaald heeft, dat noch hij noch enige andere functionaris voortaan enigerlei verklaring zal af leggen over de valutapolitiek of over de rentevoet. De enige reden daar voor is, dat het ministerie van finan ciën, wanneer het begon met een ge rucht tegen te spreke,n, voort zou moeten blijven gaan met het tegen spreken van geruchten. HARRIMAN ZENDT ULTIMATUM NIET DOOR. Van officiëele Perzische zijde in vandaag te Teheran verklaard, dat Harriman heeft geweigerd het hem overhandigde „ultimatum" van pre mier dr. Mossadeq aan de Britse re gering door te zenden. Een subcommissie van de Ameri kaanse Senaat heeft een mededeling gedaan volgens welke materiaal van strategisch belang, voornamelijk af komstig van de Amerikaanse basis op Okinawa, heimelijk naar Com munistisch China gezonden zou zijn. Het zou hier in het bijzonder gaan om benzine, autobanden, alumi- nium-onderdelen voor vliegtuigen en schroct. Het materiaal was mogelijk met hulp van Amerikanen in jonken naar Rioe Kioe eilanden vervoerd vandaar naar China. De vaartuigen werden deels door Britse autoritei ten opgevangen. De subcommissie eist strenge bestraffing van de be trokkenen, Dc Verenigde Staten hebben be sloten de invoer van een zeer groot aantal in blik verpakte artikelen met onmiddellijke ingang stop tc zetten. Hoewel de V.S. dit besluit reeds op 3 Juli namen, werd tot dusver de invoer van deze artikelen op nor male wijze toegestaan. Daaraan is thans een eind gemaakt doordat een lijst is samengesteld, waarop de be trokken artikelen voorkomen, wel ke lijst onmiddellijk van kracht wordt. Aangezien tal van Nederlandse in dustrieën in blik verpakte artikelen naar de V.S. exporteren betekent de ze nieuwe maatregel een zware slag voor onze dollarexport. Rozenkrans-slag Om vrede te winnen Zaterdag heeft de Osservatore Ro mano het rondschrijven gepubli ceerd, dat de H. Vader ter gelegen heid van de komende Octobcrmaand tot de bisschoppen van de gehele wereld heeft gericht. In dit schrijven spoort de H. Vader de bisschoppen aan te bevorderen, dat alle gelovi gen vooral gedurende de maand Oc tober de rozenkrans zullen bidden voor de Kerk, die in vele landen in nood verkeert en voor hen, die om wille van hun geloof worden ver volgd. Ook moeten de gelovigen bidden, dat de wereld eindelijk de vrede zal mogen kennen. Want nog steeds, al dus de H. Vader, heerst er geen eendracht. De dreiging van oorlog en conflicten hangt over de mensheid. De Kerk wordt vervolgd en iedere dag brengt nieuwe martelaren. Zelfs kinderen worden niet ontzien. Is het te verwonderen, zo vraagt de H. Va der, dat, wanneer dit alles zo voort duurt, de mensheid nog groter on heil te wachten staat? Slechts een groot vertrouwen ln de Moeder van God, die de gelovigen steeds met zulke goede gevolgen in uren van gevaar hebben aangeroe pen, kan de wereld redden. Daarom moet vooral in de gezinnen het ro zenkransgebed in ere worden her steld. De gezinnen immers zijn de basis van de samenleving. De H. Vader besluit zijn rond schrijven aan de bisschoppen met de woorden: „Onze hoop is gevestigd op het rozenkransgebed, want noch met wapenen, noch met menselijke kracht kan de wereld gered worden. Alleen het gebed is daartoe in staat. Spoort daarom alle gelovigen aan, opdat zij aan Onze bede gevolg ge ven". Burgemeesters benoemingen Bij Kon. Besluit is benoemd tot burgemeester van Groningen de heer J. Tuin, lid der Tweede Kamer van de Partij van de Arbeid. Van 1937 tot 1946 was de heer Tuin burgemeester van Hoogezand. Thans is hij tevens lid van Gedeputeerde Staten van Gro ningen. Met ingang van 1 October a.s. is benoemd tot burgemeester van I Hilversum de heer J. J. G. Boot, j thans burgemeester van Ede. De heer j Boot is Anti-Revolutionair. IMet ingang van 1 October a.s. benoemd tot burgemeester van Hen gelo (O.) mr. R. J. J. Lambooy, I thans burgemeester van Waalwijk. De heer Lambooy is Rooms-Katholiek. nieuwe êuig te ïDo^óOutg (kxeeg aaex&paaning aan de Tweede Kamer te kunnen aan- j van de werkzaamheden; de nieuwe bieden, verhinderd aan dit voorne- npprcplsf»!! o-n dp vnnrornnrl Ho c Vier grote drijvende bokken, met e lange nieuwe overspanning van de en hefvermogen van ca 800 ton he bben Zaterdagmorgen de 90 meter brug te Doesburg op haar plaats gebracht. De foto geeft een overzicht a overspanning in de takels voordat zU op de pijlers en landhoofden werd neergelaten. Op de voorgrond de schipbrug. Met het troepentransportschip, dat het in Korea afgeloste Nederlandse detachement Ver. Naties naar huis brengt en vermoedelijk 1 October in het vaderland zal arriveren, keren de volgende personen uit Leiden en omgeving terug: J. A. Aarts, Vestestraat 68, Leiden; L. Balkenende, Hillegom; M. de Boer, Aalsmeer; korp. A. J. Bogerd. Rijns burg; L. F. de Bruin, Woerden; A. G. J. de Bruijn, Roclofarendsvcen; serg. A. van Emmerich, Lcidschen- dam; korp. T Herngreen Wassenaar; H. A. Hoogenboom, Roelofarendsveen serg. C. J. de Jong. Alphen a. d. Rijn', C. Kuyt, Noordwijk aan Zee; H. La- man, Clarasteeg 2fl, Leiden; korp. E. J. Oosterholt. Valkenburg; C. Plaatzer, Noordwijk aan Zee; J. H. de Rooij, Boskoop; serg C. Schoch, Wassenaar; H. L. van Tol, Jan Lie- venstraat 22, Leiden; E. A. Vogelen zang. Vestestraat 70, Leiden; kapt. F. Vos, Boerhaavelaan 18a, Leiden. NIEUWE RICHTLIJNEN VOOR AANMELDING BIJ DE NATIONALE RESERVE? Binnenkort zullen, zo vernemen wij uit niet-officiële kringen, nieuwe richtlijnen worden bekend gemaakt voor de aanmelding bij een Nationale Reserve: 1. De minimum leeftijd voor de aanmelding zal worden verlaagd van 21 jaar tot 18 jaar. 2. Inplaats van voor 1 jaar zal een vrijwilliger nu voor twee jaar een verbandacte moeten tekenen. 3. Artikel 5 van het besluit dat zegt: dat verbintenis wordt gesloten tot het verrichten van werkelijke dienst ter handhaving of tot herstel van de openbare rust of orde binnen het rijk van Europa, wordt aangevuld met de zinsnede: ingeval van oor logsomstandigheden of andere bui tengewone omstandigheden. 4. Vastgelegd zal worden dat de vrijwilliger wanneer hij in werkelij ke dienst wordt opgeroepen in een streek zal blijven waar zijn woon plaats gelegen is. 5. De vergoedingen der oefenavonden zullen waarschijnlijk worden ver hoogd. 6. Het is niet uitgesloten, dat vrij willigers na twee jaar trouwe dienst een bijzondere vergoeding zullen ont vangen. Hierbij zal uiteraard reke ning worden gehouden met het aan tal oefenavonden dat is bijgewoond. AANGETEKENDE ZENDING 10.000.— VERMIST. Zoals de recherche van de P.T.T. mededeelt, is veertien dagen geleden een aangetekende zending van 10.000.verstuurd en niet op de plaats van bestemming aangekomen. Toen de geadresseerde afzender er van op de hoogte had gebracht, dat de zending hem nog niet had bereikt, heeft deze terstond aangifte gedaan. De P.T.T.-recherche heeft de zaak thans in onderzoek. JCoAAeftie.... Moeilijkheden zijn prikkels die ons voor slapte vrijwaren.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1