Honderdduizend man hedenmorgen paraat S E. R.-advies over nieuwe werkloosheidswet Meisjes van 17 jaar gevraagd Bevorderd tot min. van financiën [dwaze fiwd ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Het leger oefent in Duitsland Nederlandse colonne had vertraging (Van een A.N.P.-verslaggever). Nederland wikte, doch Engeland beschikte. Ben leger is een bedrijf, dat een aparte afdeling heeft, die zich voort durend bezighoudt met het maken van plannen. Iedere actie, iedere be weging wordt tevoren tot op de mi nuut nauwkeurig berekend en op papier gesteld. Maar helaas er zijn altijd omstandigheden, die roet in dit zo zorgvuldig voorbereide eten •ooien. Dergelijke omstandigheden deden zich Donderdag voor toen de 81stc Regimentsgevechtsgroep de Nederlands-Duitse grens was gepas seerd en met een gemiddelde snel heid van 25 km. oprukte naar Nien- burg. Alles ging goed tot Sulingen, ruim 30 km. van Nienburg af. De lange Nederlandse colonne, bestaande uit auto's vol met goedgemutste en vrolijke soldaten, bevond zich al op de hoofdweg naar Nienburg toen plotseling een kleine jeep met twee soldaten met de bekende rode pet ten van de Britse Militaire Politie verscheen. De colonne moest een zijweg op en kwam na een paar kilo meter tot stilstand, ietwat in de knoop. Weg waren de plannen. Het bleek, dat een nog veel grotere Brit se colonne, samengesteld uit onder delen van Engelse Veld- en Lucht doelartillerie, over dezelfde weg naar Nienburg moest De Britten hadden voorrang, en de Nederlandse solda ten konden de zachte berg van de weg opzoeken voor een eerste hazen slaapje. Het doortrekken van de Britse colonne kostte by na drie uur en in plaats van in de middag hun voorlopige legerplaats te bereiken, kwam de Nederlandse gevechtstroep hier pas tegen het vallen van de duisternis aan. Een kermis zonder Nederlandse soldaten. Hot was kermis in Nienburg, maar wij hebben er geen Nederlandse sol daat gezien. De conclusie, die hieruit te trekken valt is, dat zij te long zijn opgehouden met het opzetten van hun tentenkamp om nog tijd en lust over te houden de 12 kilometer, die Nien burg en het Nederlandse kamp schelden, te lopen. Jammer voor on ze soldaten, want Nienburg is een vriendelijk stadje, dat eerder de in druk maakt een Engels dan een Duits provinciestadje te zijn. De tal rijke Engelse militaire bureaux, die er zijn gevestigd, kunnen hieraan natuurlijk wel schuld zijn. 0e Duitse bevolking neemt de manoeuvres zeer kalm op. Men zou bijna kunnen zeggen zonder enige mmn vorotmndlg vrouw koopt ultmlultond gomlilnlmoorde wol on wo!good. Doodgewaande keerde uit Rusland terug In Klimmen (L.) werd in de oor log een mijnwerker naar een con centratiekamp in Duitsland overge bracht. Zijn vrouw vertrok met haar 3 kinderen naar Lübeck, waar zij fa milie had. De man werd bevrijd en keerde naar Limburg terug, maar de vrouw werd door de Russen „be vrijd", kwam in Russische kampen terecht en liet niets meer van zich horen. Tot op een morgen het bericht in Klimmen kwam, dat de vrouw in Rusland was overleden. De mijnwer ker leerde een jonge weduwe kennen en huwde haar. Zijn tweede vrouw schonk hem twee kinderen. Eergisteren, zo meldt het Alg. Dbl. kwam echter zijn eerste vrouw in Klimmen terug, met de kinderen. De mijnwerker logeert nu, voorlopig bij zijn broer. interesse. Maar dat is waarschijn lijk een te oppervlakkige conclusie De soldaten worden vriendelijk ont vangen en men is graag geneigd een praatje te maken Overigens zal er weinig gelegenheid bestaan voor de Nederlandse soldaten om contact te onderhouden met de be volking, want er is nog meer dan genoeg te doen voor iedereen zijn „plekje" heeft gevonden, zodat er geen tijd over zal z(jn voor „verbroe dering". Daarbij speelt het element verras sing een grote rol in deze manoeu vre, zodat ieder ogenblik het gevecht kan beginnen. Wie er meedoen. Britse, Amerikaanse, Franse, Bel gische, Nederlandse, Noorse en Deen se troepen 'nemen deel aan deze oefe ning, die de grootste van dien aard is die na de oorlog in West-Europa is gehouden. De Britten hebben twee volledig uitgeruste divisies gevechtswagens en een korps infanterie geleverd, de Amerikanen zonden een regiments gevechtsgroep, Frankrijk, België, Noorwegen en Denemarken doen troepen deelnemen die reeds in West- Duitsland zijn gelegerd en Nederland zond zijn mannen rechtstreeks vanuit het moederland. De manoeuvres staan onder leiding van generaal Sir John Herding, de bevelhebber van het Britse Rijnleger. Twintig escadrilles van de Britse luchtmacht in West-Duitsland worden eveneens ingeschakeld. Er zijn „rode" aanvallers en „blau we" verdedigers. De „roden" vallen aan over een denkbeeldig front, dat van Oldenburg over Bremen naar Hamburg loopt. Hedenmorgen hebben de oefeningen een aanvang genomen. Tegemoetkoming in premiebetaling aanbevolen Op1 April in werking? De Sociaal-Economische Raad heeft aan de ministers Van den Brink en Joekes advies uitgebracht inzake de invoering van de Wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering. De door voering van deze verzekering reeds In beginsel vastgesteld bij de wet van 27 September 1949 wordt veron dersteld in te gaan op 1 April 1952. Op de vraag van de ministers hoe voor de betrokken partijen (werkge vers en, vooral, werknemers) èn met het oog op de algemene economie van het land, de financiële last der pre miebetaling kan worden opgevangen, spreekt de meerderheid van de S.E.R. zich uit voor tegemoetkoming in die premiebetaling. Een minderheid acht het beter al leen tegemoetkoming te geven voor het geval eventuele doorberekening van het premie-aandeel der werkge vers leidt tot prijsstijging. Een aantal leden van de Raad wenste geen voor keur uit te spreken. Gevraagd naar een oordeel over het algemene peil der op te brengen premies legt de S.E.R. voor de Wacht geldfondsen een lijst over van be drijfstakken, waaruit blijkt dat, naar het oordeel van de S.E.R., de hoogte der premies in het algemeen zal kun nen liggen rond de 2.25 percent van het loon. De grootste belangstelling der ministers ging echter uit naar wat de S.E.R. dacht van de premie hoogte in de zogenaamde ..moeilijke bedrijfstakken". Te weten bij voor- GROOTMEESTER DER ORDE VAN MALTA ONDERSCHEIDT NEDERLANDERS. Bij gelegenheid van de herdenking van het 40-jarig bestaan van de Ne derlandse Afdeling van de Orde van Malta hebben de Vorst-Grootmeester en de Souvereine Raad van deze Or de een drietal onderscheidingen ver leend aan Voorzitters van organisa ties, die op het terrein van de volks gezondheid de doelstelling van de Maltezerorde zeer nabij komen. Over twee van deze organisaties, de E.H. B.O. en de Gezinszorg, heeft de Ne derlandse afdeling van de Orde het beschermheerschap verkregen. Het Kruis van Verdienste eerste klas met kroon werd door de Orde van Malta verleend aan oud-minister president prof. mr. L. J. M. Beel, voorzitter van de Stichting „Natio nale Kath. Gezinszorg", aan A. M. Bergers, voorzitter van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O., en aan dr. L. Veeger, voorzitter van de Nat. Fede ratie „Het Wit-Gele Kruis". Deze onderscheidingen werden door de Vorst-Grootmeester van de Orde verleend in antwoord op een verzoek van het Kapittel van de Ne derlandse Afdeling om naar buiten te mogen tonen, hoe nauwe verbin ding de Maltezerorde in Nederland heeft mqt deze organsaties, en tevens om uitdrukking te geven aan de er kentelijkheid voor het verdienstelijke werk door deze organisaties reeds tot stand gebracht. beeld het bouwbedrijf met zijn uit zonderlijk hoog werkloosheidsrisico, en het landbouwbedrijf met zijn sterk verloop van losse arbeiders. Voor het landbouwbedrijf meent de S.E.R., de premie in theorie te moe ten stellen op tien percent van het loon. Dat is echter onmogelijk op te brengen en daarom adviseert de S.E. R. om onder andere door subsidiëring de premie in de landbouw omlaag te brengen. Voor het bouwbedrijf schat de S. E.R. alle risico inbegrepen een premie van 3.15 percent van het loon voldoende. Voor het geval de reeds in de boezem der vakbeweging bestaan de risicofondsen naast de nieuwe wet werking blijven, kan worden vol staan met een premie van 2,8 per cent. MINISTER JOEKES GEOPEREERD. In het Rode-Kruisziekenhuis heeft gisterochtend de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, na daarin enige dagen in observatie opgenomen te zyn, een vry ernstige operatie on dergaan, welke goed geslaagd is. De toestand van de patiënt is naar om standigheden gunstig. De bunker van Seyss Inquart te Apeldoorn is deze zomer weer ten bate van de Stichting 19401945 te bezichtigen geweest. Gisteravond is hij weer gesloten, meldt het Alg. Dgbl. De belangstelling voor deze bezienswaardigheid daalt: het eerste jaar verschenen er 180.000 bezoekers, het tweede 110.000, het derde 70.000 en dit jaar 50.000. WEDEROM ZES HARPOONS UIT AMERIKA. Het ligt in de bedoeling dat de be manningen voor de eerstvolgende zes door de Verenigde Staten aan Neder land toegewezen en voor de Konink lijke Marine bestemde Lockheed „Harpoon" patrouillevliegtuigen om- treeks 15 October in Amerika zullen aankomen. OOK ZUIDWOLDE LEENT VAN BURGERIJ In navolging van de gemeente Groningen heeft thans ook het ge meentebestuur van de Drenthse ge meente Zuidwolde een beroep ge daan op de gemeenschapszin van de burgerij. Evenals vele andere Ne derlandse gemeenten n.l. ziet de ge meente Zuidwolde geen kans geld te lenen op de vrije markt voor nood zakelijke g-emeentelijke verbeterin gen en uitbreiding van de woning bouw. Om nu toch te kunnen be schikken over een bedrag van f 200.000.noodzakelijk voor stra tenaanleg en woningbouwplannen, heeft de raad een voorstel goedge keurd om van de burgerij 200.000 te lenen tegen een rentevoet van 4 De burgemeester van Zuid wolde heeft verklaard, dat zulks dringend nodig is en dat het ver krijgen van dit kapitaal tevens in vloed kan hebben op het verkrijgen van een bouwvolume voor 10 wo ningen. Misleidende advertentie geplaatst Dapper Leerdams meisje gaf politie bewijzen T\E POLITIE te Leerdam heeft de 61-jarige C. de W. uit Dordrecht ge- arresteerd wegens schaking.. Mogelijk zullen hem nog andere za ken ten laste worden gelegd. C. de W. heeft in bladen, die in Den Bosch en in Middelburg verschijnen, advertenties geplaatst van de vol gende inhoud: „Gelderse dames vragen net meisje, niet beneden 17 jaar. Tijdens verhuizing ƒ5.per dag. Ouderloos meisje kan als dochter aan genomen worden. Goede behandeling". De brieven waren onder nummer en werden afgehaald door de W., die beter bekend is als „Sjef de Leugenaar". Op deze .manier is hij in contact gekomen met ver schillende goedgelovige werkzoekende meisjes. Tot zijn slachtoffers be hoorden o.a. een onderwijzeres uit Eindhoven en een 14-jarig meisje uit Dordt. DE VERDWENEN NOTARIS Vanuit Cherbourg zaakwaarnemers benoemd Een Oostends weekblad meldt dat een van zijn medewerkers te Oosten de een Belgisch lid van de beman ning van het Jacht „President Ro bert" heeft ontmoet, welk vaartuig enkele weken geleden aan de Belgi sche kust gemeerd lag. Deze zeeman heeft verklaard, dat alle Belgische leden van de beman ning het jacht verlaten hadden inge volge geschillen omtrent hun soldij. Hij voegde er aan toe, dat het jacht zich op het ogenblik te Cherbourg bevindt, en dat de Nederlandse no taris, Q., zich nog steeds aan boord zou bevinden, in tegenstelling met hetgeen enige tijd geleden was ge meld. De matroos zei, dat de notaris „de Minister van Financiën van Pre sident Robert Lombert" was. De verdwenen Maastrichtse nota ris Q. werd door de officier van justi tie te Maastricht gedagvaard om op 27 September a.s. om half twaalf te verschijnen in de raadskamer van de arrondissements rechtbank, aldaar. Blijkens een gisteren ontvangen schrijven, door notaris Q. uit Cher bourg verzonden, werden door hem als zijn gemachtigden aangewezen: mr. Ch. van Oppen te Maastricht, J. L. Baas, accountant te Maastricht en notaris E. W. A. Schoenmackers te Meerssen. De officiële volmacht was 6 Sep tember in Cherbourg opgemaakt en verzonden naar de heer J. L. Baas, die het stuk enige dagen geleden reeds heeft ontvangen. Gisteren heeft hij het ter hand gesteld van mr. van Oppen, die juist van vacantie terug Door de durf van een Leerdams meisje is de politie van Leerdam er thans in geslaagd om de W., die al geruime tijd door de politie van o.a. Bergen op Zoom, Eindhoven en Dordrecht in de gaten werd gehou den, het plegen van een strafbaar feit in de schoenen te leggen. Gehelmzinige dames. is nog zo recht als een kaars en loopt als een haas", schreven de „Gelderse dames", alias C. de W., die al de correspondentie van de dames zelf fabriekte. „Oom Sjef" in de val. In overleg met de politie schreef het meisje toen een berouwvolle Het Leerdams meisje, dat bezoek Het^eve oom,pK üppelde,er van Sjef had gekregen, vatte arg ,T1 Q Q""aTV1 Staking in Velsen uitgebreid De staking bij de aannemersfirma Boele en v. Eesteren op de terrei nen van de Breedbandbouw van de Hoogovens is thans weer tot vrijwel alle arbeiders uitgebreid. Er zijn nog slechts tien man aan het werk. In het begin van de week zag het er naar uit, dat de staking een eind zou nemen. Een deel der arbeiders had het werk hervat. Dinsdagmiddag besloot de rest te capituleren voor een ultimatum van de directie. Toen zij zich Woensdagmorgen meldden, werden zij echter niet meer aange nomen, omdat volgens het oordeel van de directie de tijd van het -ulti matum was verstreken. Daarop be sloten vrijwel alle 350 arbeiders van deze firma uit protest het werk op nieuw neer te leggen aldus meldt de „Tel.". Donderdag werden korte sympa thiestakingen gehouden bij andere firma's, werkzaam op het Breedband- terrein. De stakers zijn Vrijdagmor gen in gesloten gelederen naar het stadhuis te Beverwijk getrokken om bemiddeling van de burgemeester te vragen. Deze liet echter weten, dat hij niet bevoegd was om te bemidde len omdat het Breedband-terrein in de gemeente Velsen ligt. Geen der Uniebonden staat offi cieel achter deze staking. Twee sta kingsleiders, leden van de K.A.B. en het N.V.V., zijn door hun vakorgani satie geroyeerd. Vrijdagmiddag kwa men de stakers te Beverwijk in ver gadering bijeen. De leiding deelde mede, dat er besprekingen gaande zijn waarvan op korte termijn gunsti ge resultaten verwacht kunnen wor den. kwam. Deze heeft afschriften van de volmacht toegezonden aan de offi cier van justitie, de president van de rechtbank en de voorzitter van de kamer van toezicht (instelling van notarissen). De volmacht heeft uitsluitend be trekking op het beheer van het privé- vermogen van notaris Q. Staking in textielfabriek Te Almelo zijn 48 tariefwerksters van de N.V. Hedenman Jr. Textiel fabrieken in staking gegaan. De werksters namen geen genoegen met een rechttrekken van het tarief, dat in vele gevallen neerkomt op een verlaging van meer dan tien pro cent. Die verlaging zou Maandag In gaan doch de betrokken arbeidsters hebben daarop niet gewacht en zijn in staking gegaan. Het merendeel van deze werk sters is katholiek georganiseerd en is werkzaam bij de afdeling voorbe reiding. Het gevolg van de staking is dat een aantal arbeiders in het bedrijf zonder werk is gekomen. Deze week zullen nog ongeveer vijf tig arbeiders meer werkloos worden en de volgende week, zo meent de directie, een even groot aantal. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat het gehele bedrijf met vijfhonderd arbeiders zal worden stilgelegd in dien de staking blijft voortduren. Vertegenwoordigers van de unie heb ben met de directie gesproken en voorgesteld de verlaging uit te stel len, doch zonder succes. De fa- briekskern van het bedrijf is afge treden. KIND VERDRINKT IN REGENBAK. Het tweejarig tweelingzoontje van de familie de Koning uit Bruinisse viel gistermorgen in een onbewaakt ogenblik in een regenbak. Hoewel het er weer spoedig uitgehaald was en de dokter snel ter plaatse was, mocfyt het niet meer gelukken de le vensgeesten op te wekken. waan op en mengde de politie in de zaak. Zij werd bereid gevonden, het spelletje voort te zetten en heeft, hoewel angstig, dit dapper volgehou den. Tijdens een tweede bezoek van Sjef aan haar ouderlijke woning had het meisje, dat de zaak toen al niet helemaal vertrouwde, wat kort gedaan tegen de „vertrouweling van de dames", die in een introduc tiebrief een „eenvoudig, doch welbe spraakt man" kerd genoemd. Zij ont ving toen van de „dames" een schriftelijke reprimande met het ad vies hun „zaakwaarnemer en ver trouweling niet zo snibbig te behan delen". „Waar vind je een man met een edeler karakter?" aldus de brief. Het mejsje had de W., die zichzelf aandiende als schipper, „opa" ge noemd. Ook dit deugde niet: „Als het nu nog oom was geweest". „Hij Er kwam een telegram, alles was vergeven en het meisje werd uitgenodigd voor een kennismaking met de „dames". Zij diende daar voor naar Bergen op Zoom te ko men. Vergezeld door enkele politie mannen in burger begaf zij zich hierheen. Maar de „dames" waren naar Terneuzen volgens „oom Sjef", die haar in Bergen op Zoom opving. Hij toog daarop met het meisje naar Terneuzen. Daar kwam toen tegen de avond de ontknoping. Toen Sjef een eindje met het meisje ging wandelen, werd het tijd voor de po litiemannen om in te grijpen. Het meisje zou namelijk gillen als dat nodig was. Het hulpgeroep kwam prompt toen het „paartje" onder een brug „moast schuilen voor de re gen". De 61-jarige C. de W. zit nu in ar rest, evenals zijn 40-jarige knecht S., die ook in het complot was. 3EÜRS- Overzicht WEINIG VERANDERDE STEMMING Er zat gisteren weinig verande ring in de stemming ter beurze. De zelfde factoren, die Donderdag het verloop bepaalden, deden ook giste ren hun invloed gelden. De op Vrij dag niet ongebruikelijke dekkings aankopen waren betrekkelijk gering. Volgende week zal de begroting worden ingediend, op de beurs toon de men hiervoor vooralsnog weinig interesse. Wel verwacht men, dat deze ook dit jaar met een nadelig saldo zal sluiten. Een der belangrijkste feiten was wel de achteruitgang van het agio- percentage met ruim 2 pet. tot 174- Ook de dollarleningen waren aan geboden, vooral de 4 pet. Philips- dollar, die 108 (110) gold. De handel in „Amerikaantjes" schijnt niet noe menswaardig vergroot te zijn; de dagelijkse omzetten schommelen de laatste tijd echter rond de 1000 stuks tegen vroeger circa 600. De Staatsfondsenmarkt bleef on geveer in één doen met Donderdag. Ook gisteren was de activiteit gerin ger dan de laatste tijd gebruike lijk is. Op de Industriemarkt bleken Uni lever en Philips wederom vrij vast te zijn. Kon. Olie blijft onderhevig aan arbitrageverkopen, doch wist zich tegen slot te herstellen tot het niveau van Donderdag. Aandelen Hoogovens stegen met VA punt tot 154, waarmede sinds vorige week Vrijdag een winst van circa 5 pun ten gemaakt is. Het jaarverslag werd verwacht, dat naar verluidt zeer gunstig zou zijn en de uitke ring van 9 pet. (v. j. 8 pet.) divi dend mogelijk maakt. De Cultuuraandelen lagen min of meer ongeanimeerd met overwe gend fractionele verliezen. Scheep vaartpapieren stil en zo goed als on veranderd. Prolongatie 3 XA pet. HET Roman van Magda Trott 27) „Wanneer zie ik u weer, juffrouw Grape. Mag ik ook een 'bezoek bij uw moeder brengen? Morgen?' „Komt u wanneer u wilt, ik zal er op u wachten." Nu was het ergste voorbij. Hen- riette zat naast haar moeder en had haar al het gebeurde op het slot Robben verteld. Slechts datgene wat tot goed begrip van de zaak nodig was, had zij medegedeeld en haar moeder had niet verder gevraagd. De volgende dag kwam Wesphal op bezoek. Het was een stil, treurig uur, dat deze drie mensen in deze eenvoudige woonkamer doorleefden Er viel geen enkel hard woord. Hy kwam dikwijls. Hy voelde, dat men hem nodig had. Op een der volgende dagen trof hij Henriette niet thuis. Dat vond hy niet onaangenaam. Met de grootst nogelijke zachtheid en toch met de meeste behendigheid informeerde hy naar Susanne. En moeder Grape, die reeds een grenzenloos vertrou wen in de jonge man stelde, ver strekte hem inlichtingen betreffen de de verloren dochter. „Ik wil u iets zeggen, wat anders buiten mij niemand weet. Henriette is myn enig kind. Susanne is geen dochter van mij." Westphal sprong op. „Is Susanne geen dochter van u?" „Neen, wij hebben haar als zuige ling tot ons genomen. Susanne is het kind van m'n zuster. Haar man stierf twee maanden voor de geboor te van Susanne en zij zelf overleefde de geboorte van haar kind slechts enkele weken. Op haar sterfbed smeekte zy mijn man, voor het kind te willen zorgen. Wij hebben het destijds gaarne gedaan. Het heeft haar aan niets ontbroken, maar wij hebben weinig genoegen van haar beleefd, want zij was een lichtzinnig kind. Toen zij de leeftijd had be reikt, dat wij meenden, haar te moe ten mededelen wie zij was, onttrok zij zich allengs aan ons, gezag en verbrak tenslotte alle banden." „Weet Henriette daar niets van?" „Waarom zouden wy het haar zeg gen? Het brengt toch in niets veran dering." Zyn handen beefden van opwin ding. Met moeite slaagde hij erin kalm te spreken. „Henriette moet weten, dat Susan ne niet haar zuster is. Ziet u niet in, hoezeer zij onder het bewustzijn lijdt, dat zich in haar allernaaste familie zo'n ongelukkig meisje be vindt?" Juist toen hij van plan was, af scheid to nemen, kwam Henriette thuis. Zij zag er heden frisser uit dan ooit. Vol verbazing keek zij Westphal aan, die zijn ontroering nauwelijks kon onderdrukken. Hij wendde zich tot Heniiette's moeder. „Mevrouw Grape, aarzel nu niet langer, bid ik u en spreek". „Zegt u het haar zelf". Hij leidde Henriette naar een stoel nam zelf op een anderen naast haar plaats en verhaalde haar, wat hij zoeven had vernomen. „Weet u wat ik nu ga doen? Ik ga nu naar huis om een brief te schrij ven, die voor uw toekomst beslissend zal zijn". Zij werd heel bleek. „Wat wilt u doen? Neen, neen, u mag hem niet schrijven". Ernstig keek hij haar in de ogen. „Het gaat om uw levensgeluk". „Neen, het zou nooit geluk ge worden zijn, nu ook niet" stamelde zy. Aangezien Henriette's moeder be langstelling begon te tonen, braken zij het onderhoud af, doch toen W'est phal vertrok en Henriette hem uit liet, greep zij nogmaals smeekend zijn hand. „U mag hem niet schrijven; het is beter dat alles voorbij is". „U bemint hem", antwoordde hij eenvoudig en ik heb het mij tot een heilige plicht gesteld u gelukkig te zien. De slagboom, die u beiden scheidde, is weggenomen. De trotse baron kan nu geen tegenwerpingen meer maken. Ook volgens de op het slot Robben heersende opvattingen, kan u geen blaam treffen. Sigmund kan de stem van zijn hart volgen". „Ik smeek u, schrijf hem niet, bes te mijnheer Westphal. Ik vrees, dat ik aan zijn zijde nooit gelukkig zal worden". „Sigmund bemint u. Hoe jubelend zal hij de tijding ontvangen, dat hij de keuze van zijn hart kan volgen". In haar ogen schoten tranen. „En toch heb ik mijn vertrou wen in hem verloren. Ware liefde aarzelt niet, wikt en weegt niet, overwint elke tegenstand. Misschien was het slechts een vluchtige gene genheid laat al wat gebeurd is, begraven en vergeten zijn." Zwijgend drukte Westphal haar de hand Hij besloot niettegenstaande haar verzoek, zijn vriend van de ver anderde omstandigheden op de hoog te te stellen. Sigmund kan dan zelf beslissen. Indien hij Henriette wer kelijk liefhad, dan zou hij zielsgeluk kig onmiddellijk naar zijn beminde gaan en ook zij zou maar al te gaar ne vergeten, dat hij haar destijds had laten gaan. De ene dag verliep echter na de andere, doch een antwoord van ba ron Robben bleef uit. Het ergerde Westphal enigszins, dat zijn vriend zich ook nu nog niet van de oude wanbegrippen kon lasmaken. Hoe gelukkig zou hijzelf geweest zijn, in dien Henriette hem haar genegen heid had geschonken. Zij had hem afgewezen, omdat haar hart een an der toebehoorde. En die ander maak te geen aanstalten om het aangebo den geluk met beide handen aan te grijpen. „Dan zal ik nogmaals beproeven, de genegenheid, het hart van dat lie ve meisje te winnen", mompelde hij. „Het zou niet de eerste maal zyn, dat men zijn hart aan de vriend schenkt, wanneer de oude wonden zyn geheeld" Nog enige uren peinsde hij toen stond zijn besluit vast. Nog dezelfde avond schreef hij aan ziin moeder, die in Breslau woonde. Waarom zou de oude dame, die daar alleen woonde, geen juffrouw van gezelschap willen? Hij kende zijn moeder en haar gevoelige, goedige aard. Hij wist als hij een voor spreekster voor zijn levensgeluk no dig had, dan zou hij die hier vinden; iemand, die met tact het bloempje zou opkweken, dat zich misschien voor hem tot volle bloei zou ontwik kelen. Zijn moeder was een verstan dige vrouw, die zich aan de ver meende ongunstige omstandigheden van het meisjes niet zou storen. En het antwoord van mevrouw Westphal kwam bijna omgaand. Met hartelijke woorden nodigde zij bij monde van haar zoon het jonge meisje uit, als vriendin en gezel schapsdame bij haar te komen. Onmiddellijk haastte hij zich naar Henriette's moeder om haar het be richt nvede te delen dat hij ontvan gen had. Gedurende dit onderhoud vernam hij ook een geheime wens van de oude dame. Dat was dus het ideaal van die stille vrouw, dat was het geluk waar zij naar streefde. Nog heden wilde hij naar het met klim op omrankte huis gaan om nadere inlichtingen in te winnen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6