S)e Ccid6e<Soii/ïcmt West-Duitsland in de Europese gemeenschap BESLUITEN DER GROTE DRIE TE WASHINGTON slagen, zou onze vrijheid, die van on- Mijnongeluk in Belgie Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12355 ieipr oe e/sscHOP l 2 hckmch oot/n/e/y/ 1 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 KAÏN EN ABEL Tua res agitur. Het gaat om uw eigen belang. drukt, welke de grenzen aangeeft van het bisdom Haarlem en van de dekenaten, waarin dit bisdom is on derverdeeld. Het is een kaart, waar op, vermoeden we, getuurd en ge studeerd zal worden! Het is voor de meesten de eerste keer, dat zij een kaart van het bisdom onder ogen krijgen, waarbij hun zal opvallen (indien zij sterk zijn in vaderlandse geschiedenis), dat de kromstaf van Haarlem vrijwel dezelfde zwaai maakt als de schepter van de graven van Holland. Op 't Gooi na en de omgeving van Vianen en Geertrui- deniberg is de bisschoppen van Haar lem in geestelijke macht toegevallen, wat de brave Jannen, Dirken en Willemen van Holland tot wereld lijke macht bij elkaar hebben ge trouwd of Clandestien hebben inge palmd. Het bisdom Haarlem zou men even goed het bisdom van Holland en Zeeland kunnen noe men. Zoals Holland in staatkundig opzicht alle andere provincies over troeft, doet het dit in kerkelijk op zicht; het is, met ruim 1 millioen Katholieken, het voornaamste bis dom van de Nederlandse kerkpro- JVAT klinkt alles trots en fier als de klauwende Hollandse leeuw zelve, maar er is een „maar". En die maar is juist dat millioen Ka tholieken, dat voor een groot deel samengedrongen zit in de grote ste den, met alle nadelige gevolgen daaraan verbonden. Om een voor beeld te geven: van alle Neder landse Katholieken, die hun Paas- piicht niet vervullen, wonen er 2 op de 3 in het bisdom Haarlem. Met de gemengde huwelijken in het nog een graad erger. Ook het Zondagse kerkbezoek is in de drie grote ste den aan de slappe kant, vooral in die zeer volkrijke parochies, welke meer dan 9000 zielen als Katholiek aangegevenen tellen. Er zijn in dit bisdom 30 van zulke groot-bedrijf-parochies, waarvan som mige veel méér dan 9000 zielen tel len en tezamen moeten deze on overzienbare parochies óver een kwart van de gehele Hollandse Ka tholieke bevolking bestrijken. Het is met dat forse getal van 1 millioen dus maar zo-zo en, wan neer we alle cijfers voorlegden, zou er maar weinig reden blijken zijn om Hollands trots te laten bovendrijven. ^E Katholieke bewoners van mid- Italiaans vredesverdrag wordt herzien NIEUWE TOEKOMST VOOR OOSTENRIJK II7EST-DUITSLAND moet zo spoe dig mogelijk zelfstandig in de Euro pese gemeenschap treden en zijn plaats innemen in het Westerse defensiestelsel, aldus hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Drie" op hun vijfdaagse conferentie te Washington besloten. Italië heeft de goedkeuring van de drie ministers verworven op zijn streven naar herziening van het vredesverdrag, dat zijn gewapende strijdkrachten tot 300.000 man beperkt. Oostenrijk zal het onderwerp zijn van een nieuwe poging om met de Russen tot overeenstemming te komen over een accoord over de toekomst van dit land. Deze ver strek kende besluiten staan vermeld in een communiqué, dat de ministers gisteren na afloop van hun overzicht van de wereldsituatie wereldkundig hebben gemaakt. Verstrekkende besluiten De Westelijke mogendheden bieden West-Duitsland een „vredesovereen komst" aan, waarbij zij hun recht om zich in binnenlandse Duitse aan gelegenheden te mengen opgeven, maar hun recht om troepen op Duits grondgebied te legeren behouden. De ministers hebben plannen ont worpen (voorlopig tot een vredes verdrag met een verenigd Duitsland mogelijk zal zijn) die het West- Duitsland mogelijk maken een bij drage tot de Westerse defensie te le veren en zich „op voet van gelijk heid" aan te sluiten bij de Europese gemeenschap op het vasteland, wel ke deel zal uitmaken van een zich steeds verder ontwikkelende Atlan tische gemeenschap. De verdeeldheid van Duitsland en het veiligheidsprobleem, waarvoor de bondsrepubliek zich gesteld ziet, noodzaakt de geallieerden hun troe pen in Duitsland te laten. Het opge legde bezettingsstatuut zal echter vervangen worden door een vredes overeenkomst, maar de geallieerden handhaven hun rechten, die samen hangen met het legeren en de vei ligheid van hun troepen, alsmede met Berlijn en Duitsland als geheel, met inbegrip van een eventueel vre desverdrag en de vreedzame her eniging van Duitsland. De ministers scharen zich achter het initiatief van de Franse regering om een Europese kolen-, staal- en verdedigingsgemeenschap te vormen, (plan-Schuman en plan-Pleven) als een belangrijke bijdrage tot de Eu ropese eenheid. De Engelse regering wenst zich zo nauw mogelijk te ver binden met de Europese gemeen schap op het vasteland in haar ge hele ontwikkelingsgang. Het algehe le doel is het verstevigen van de veiligheid en de welvaart van Euro pa zonder het zuivere defensieve ka rakter van de organisatie van het Noordatlantisch pact aan te tasten, aldus de bekendmaking. De geallieerde hoge commissaris sen in Duitsland zullen opdracht ont vangen om onderhandelingen over wederzijds aanvaardbare overeen komsten met de Westduitse regering te voeren, waardoor de betrekkingen tussen de Westelijke mogendheden en de Bondsrepubliek volkomen zt>l- len veranderen „in het licht van de Duitse deelneming aan de Westerse defensie", die binnen het verband Er blijkt enig misverstand te zijn van Atlantische organisatie onder ontstaan over de berichten van Don- opperbevel van generaal Eisen- Eerst Europees leger Daarna Duitse soldaten ADENAUER: „GOED NIEUWS." Konrad Adenauer, kanselier van de Westduise bondsrepubliek, zei bij de ontvangst van het communi qué: „Dit is goed nieuws. Deze be sluiten openen de deur voor onder handelingen, die de ware vrijheid aan het Duitse volk zullen geven." Te Bad Ems sprak dr. Adenaur de bevolking toe. Hij noemde de beslis sing van Washington een nieuwe phase in de geschiedenis van het Duitse volk. „Wij danken God, dat de beslissing zo is uitgevallen. Wij moeten allen de gelofte afleggen, dat wij met ver eende krachten zullen samenwerken aan de toekomst van Duitsland en Europa. Alles wat wij tot dusverre in Duitsland hebben gedaan, had slechts één doel: de vrede te behou den voor ons volk en Europa. Wan- ze kinderen en alles wat ons lief is, zijn weggenomen door het barbaren dom uit Azië". ALGEMENE VOLDOENING In Parijs was men voldaan over de resultaten, voornamelijk omdat een democratisch Duitsland opgeno men wordt in de Europese en daar mee in de Atlantische gemeenschap en omdat het Franse plan om de eenheid van Europa tot stand te brengen via een gemeenschappelijke legermacht en zware industrie wordt aanvaard. In kringen, welke in nauw con tact met de Oostenrijkse regering staan, zijn de besluiten van Washing ton met grote voldoening ontvangen. Een woordvoerder van de Oosten rijkse Volkspartij, die de grootste fractie in het parlement heeft, zeide te hopen, dat het aanbod van de Wes telijke geallieerden aan West-Duits land ook een stap voorwaarts zou betekenen naar een Oostenrijks ver drag. U.ïïl. Koningin Juliana be^ocAt Wageningen derdag uit Washington, waaruit bleek, dat Frankrijk had toege stemd in de onmiddellijke recrute- Atlantische landen zal zijn goedge keurd en voordat de benoeming van een „defensie-commissaris" (een Europese minister van defensie) en de vorming van een parlement voor het behandelen van internationale problemen, welke het optreden van het Europees leger raken, hun be slag hebben gekregen. Frankrijk wil namelijk zeer beslist voorkomen, delgrote steden en de landelijke I ring van Duitse soldaten voor het bevolking beschouwen soms zichzelf, J Europese leger. De Franse regering bij de geruisloze afval en verslap-1 heeft daarom gisteren bekend ge ping, die in de grootsteden aan de I maakt, dat er volgens het Franse dag treedt, als Abels, maar zij zou- j standpunt geen Duitsers als solda den meer op Kafns lijkjen, als zij de i ten mogen worden geworven, voor zorg luchthartig van zich afschud- i dat het plan-Pleven voor een Euro den met de uitroep: „Ben ik mijns pees leger door de parlementen der broeders hoeder!" Zou hun gemeen- schapszin te zwak zijn om zorg voor anderen te koesteren, dan mogen zij wel eens aan hun eigen belang en het be'ang van hun nageslacht den ken. Velen toch verkeren in de waan degelijk Katholiek te zijn, ter wijl uit de practijk blijkt, dat zij slechts degelijk Katholiek zijn, om dat zij in een degelijke omgeving wonen. Tot ere immers van de grote ste den en tot oneer van het platteland moet geconstateerd worden, dat, ter wijl de echte, inheemse kern van de grote steden zeer trouw is aan het geloof der vaderen, het vaak de van buiten binnenkomenden zijn, die in de vreemde omgeving hun geloofs ijver lat,en verslappen en vaak het geloof zelf verliezen. De trek van buiten naar de indus trie-centra is echter niet te stuiten. In de industrie-centra is werkgele genheid, maar dan moet er ook ge zorgd worden voor kerkgelegenheid. Er moet voor gezorgd worden, dat er in de reusachtige nieuwe woon wijken van de industrie-plaatsen ook nieuwe parochies en nieuwe kerken komien, om de van buiten emigrerenden op te vangen en in de godsdienstige sfeer te houden. QE nieuwbakken stedelingen heb- ben het toch al moeilijk door de verandering in hun dagelijkse om geving en 'beroep; het is onverant woordelijk en die verantwoording drukt zwaar op iedere Katholiek van dit bisdom het hun nog moei lijker te mak/en door hen in men sen-pakhuizen te vestigen en Chris tus niet in hun midden te brengen. Ieder Katholiek kan een „Christo- foor", een Christusdrager zijn, als hij wekelijks een flinke gift geeft aan zijn bisschop, voor de bouw van nieuwe kerken. Over de besteding van de gelden vindt men elders in dit blad bijzonderheden. Zij worden goed besteed, zonder strijkstokken! Maar wanneer we even op de kaart van het bisdom terugkijken, krijgt men de indruk, dat de klem mende nood van nieuwe kerken in de stad Leiden, Duinstreek en Rijn streek niet al te scherp wordt ge zien. „De donkerste dekenaten gaven de hoogste bijdrage per paschant" staat er op de toelichting van de kaart. Maar de donkerste dekenaten lig gen niet hier Het zijn gestreepte, geruite of ge- puncteerde dekenaten, een pikzwart dekenaat is er niet bij. Het zijn hower zal staan. Zeven mijnwerkers opgesloten Zeven mijnwerkers zes Italia nen en één Belg zijn gisteren door een instorting in een mijn te Queregnon, nabij Bergen, in Bel gië, van de buitenwereld afgesne den. Het ongeluk geschiedde ruim dat «"óóit" zelfs* maar 'e'enTmbóyo «^onderd meter onder de grond, van een Duits nationaal leger zal i Reddmgploegen werken koortsach- bestaan B om ingeslotenen, die zich ach- I ter een vijftien meter dikke muur van steenkool bevinden, te berei- 1 ken. 's Avonds om 23 uur waren de lij- J ken van drie der ingesloten mijn werkers geborgen. Twee mijnwer kers, waarvan men weet, dat zij nog zwarte schapen, omdat zij niet zwart zijn; het zijn verduisterde ge bieden, omdat zij zo licht zijn. Moge er een edele wedijver ont staan onder de bevolking der deke- naten, om bij een volgende telling in leven zijn, waren nog niet bevrijd, tot de donkerste te worden gere- Omtrent het lot van de twee over- kend. blijvenden is nog niets bekend. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Landbouwhogeschool, bracht H. M. de Koningin Vrijdag een bezoek aan Wageningen. De 7- jarige Michcline Klein, die tijdens de bezetting in het Concentratiekamp Vught werd geboren, biedt H. M. de Koningin bloemen aan. Links de Rector Magnificus van de Landbouwhogeschool, Prof. Dr. H. J. C. Ten- delo, rechts de burgemeester van Wageningen, Mr. M. de Niet. Zondek oookicfdp de Haioe uoekeld kond Het Zweedse vrachtschip „Christer Salen" van ongeveer 5000 ton, arri veerde in de haven van Bremen met een provisorische voorsteven. Op weg van Yokohama naar Vancouver geraakte het schip op 15 Februari in een typhoon en verloor zijn voorschip. De bemanning van 37 koppen en tien passagiers kwamen met de schr ik vrij. Op eigen kracht kon het naar Yokohama terugkeren, waar een pr ovisorische voorsteven werd aange bracht. Tijdens de réis naar de scheepswerf te Bremen over.de Indische Oceaan, de Rode Zee. de Middelland se Zee en de Atlantische Oceaan nam de gehalveerde vrachtboot zelfs nog op de Philippijnen een lading van 3000 ton copra en cocos-olie aan bo ord. De „Christer Salen" in de haven Bremen, waar het schip van een nie uwe voorsteven zal worden voorzien. De strijd in Korea|^eer een overval op Java De verbonden troepen zijn Vrij dag langs vrijwel het gehele front langzaam verder opgetrokken, waar- J bij hevige tegenstand werd ontmoet, vooral aan het Oostelijk front. Aan het centrale front ten Noor- den van Koemhwa schijnen de Noordelijken hun hoofdmacht te hebben teruggetrokken. Vliegtuigen van de verbonenen zettn hun aanvallen op en achter de frontlinie onophoudelijk voort. Lhasa „bevrijd"' Chinezen in Tibetaanse hoofdstad Radio-Peking heeft Vrijdag omge roepen dat eenheden van het Chine se communistische volksleger de Ti betaanse hoofdstad Lhasa zijn bin nengerukt. Radio-Peking meldde verder nog, dat de Chinese troepen „op uitbun dige wijze werden verwelkomd" door de Tibetanen. „Leden van het plaatselijk bestuur en geestelijken namen aan het welkom deel. Zij bo den de Chinese bevelhebber bloe men en andere geschenken aan, om uiting te geven aan hun dankbaar heid voor de bevrijding", aldus het communistische omriepstatoon. De Amerikaanse Senaat heeft Vrijdag de benoeming van Robert Lovett tot minister van defensie, als opvolger van de afgetreden gene raal Marshall, bevestigd. Een bende van ongeveer 400 man heeft het district Kadanghauer in het Indramajoese aangevallen, waarbij de kantoren van het dis trictshoofd en de voorlichtingsdienst in brand werden gestoken. In totaal werden ruim 150 hui zen vernield. Onder de aanvallers waren kinderen beneden de 10 jaar. Zeventig procent van alle Russen is ontevreden over de toestanden in de Sowjet-Unie", zo verklaarde 23-jarige Orlof, een voormalig sol daat van een nabij Berlijn geleger de Russische artillerie-brigade, te Hannover. Orlof deserteerde in Juli j.l. Hij zei naar het Westen te zijn ge vlucht, omdat: 1) Zijn broeder, die van spion- nage werd beschuldigd, is verdwe nen; 2) zijn ouders slecht werden be handeld; z3) hij gunstige berichten had ge hoord over de toestanden in het Westen. Voor hij bij het rode leger werd ingelijfd werkte Orlof als werktuig kundige te Tsjelyabinsk, in de Oeral. Hier hoorde hij Russen, die hun mi litaire dienstplicht hadden vervuld, vertellen over de betere levensom standigheden op de Westerse boer derijen en de hoge graad van ont wikkeling der Westerse cultuur. EEN GROOT MAN MET GENERAAL MARSHALL, die dezer dagen is afgetreden, is een heengegaan, die stellig een der grootste figuren uit deze eeuw ge noemd mag worden. Truman zeide terecht, dat „in feite geen man ooit zijn land met een meer bijzondere staat van dienst en meer vaderlandsliefde heeft gediend dan Marshall". Maar hij heeft niet alleen zijn va derland Amerika, maar de hele de mocratische wereld aan zich ver plicht door de organisatie van de grote economische en militaire weer stand tegen het opdringende rode gevaar uit het Oosten.' Een werk, zo groots van conceptie als de wereld nog nooit heeft meegemaakt. Hij gaf niet alleen zijn naam aan het beken de Marshall-plan, maar hij was er ook de ontwerper van: eqn plan, dat met name Europa heeft verhoed weg te zinken in het moeras van een to tale ontreddering. Het is reeds de derde maal, 0 dat Marshall afscheid neemt van een taak, welke hem op de schouders werd gelegd. In 1945 legde hij zijn functie van chef van de generale staf neer en vbor vele anderen zou dit het einde betekend hebben van een alleszins geslaagde carrière. Twee jaar later werd echter een beroep op hem gedaan om de leiding van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken op zich te ne men en van die tijd dateert de ge boorte van het groots opgezette Marshall-plan. In 1949 legde Marshall zijn ambt neer, in de zekerheid, dat hij gedaan had wat mogelijk was en dat de grondslag was gelegd voor het eco nomisch herstel van de oude, zwaar geschokte wereld. Hij ging voor de tweede maal naar huis, vermoeid cn pas herstellend van een nier-opera tie. Maar toch zou dit nog niet het einde van zijn loopbaan zijn. Verle den jaar werd hjj geroepen om als minister van defensie orde te schep pen in de chaos, welke in Amerikaan se legerkringcn was ontstaan na de liquidatie van de oorlogsorganisatic. Er was gebrek aan samenwerking tussen de marine, het leger en de luchtmacht en er waren allerlei ge ruchten omtrent corruptie. Het uit breken van de oorlog in Korea zette deze fouten in een onbarmhartig schel licht en maakte het een ieder duidelijk, dat hier diende te worden ingegrepen. Weer dacht president Truman aan Marshall, als de man, die door zijn organisatietalent en zijn onkreukbaar karakter de aangeweze ne was om dwars tegen elke opposi tie in schoon schip te maken op dit departement en „een gezonde basis te leggen voor het Amerikaanse le ger en de militaire productie". QPNIEUW gaat hij heen en hij weet, dat hij zijn taak volbracht heeft. In Amerika is dc opbouw van het militaire apparaat op een gezon de basis gebracht en in volle gang; in Europa is Eisenhower bezig met dc organisatie van de Atlantische strijdkrachten, wier opbouw is moge lijk geworden dank zij het vooraf gaand economisch herstel door mid del van de Marshall-hulp. Nog is alles niet in kannen en kruiken en verscheidene problemen moeten nog worden opgelost, maar de taak, welke Marshall op zich ge nomen had, kan hij thans gerust aan een ander overdragen. De thans reeds 70-jarige krijgsman, staatsman en di plomaat heeft zijn rust wel verdiend. Dat er iets anders steekt achter dit als een verrassing gekomen ont slag, is niet waarschijnlijk. Bij het motief „gezondheidsredenen" denkt men al spoedig aan „politieke ziek ten", maar in dit geval is er niets dat op een politieke reden wijst, ter wijl het aan de andere kant zeer aan nemelijk is, dat dc grijze staatsman eens eindelijk zijn slofjes wil aan trekken en een beetje scharrelen wil in zijn tuin. Zich helemaal terugtrekken doet hij nog niet, want hij heeft president Truman verzekerd, dat deze op hem rekenen kan als er nog eens een kar weitje valt op te knappen. Overigens betekent zijn heengaan geen wijziging in de Amerikaanse politiek, want Marshall's opvolger Lovett is geheel en al doorkneed in de school van zijn voorganger en is het met diens politieke lijn volkomen eens. Hij heeft evenwel niet (of nog niet) het gezag van generaal Marshall cn als bijv. de Korca-generaals weer eens een eigengereide houding zou den gaan aannemen, is zijn positie niet zó onaantastbaar als die van zijn grote voorganger, die het rustig kon opnemen tegen een MacArthur en diens oppositie vrij gemakkelijk de. baas is kunnen worden. Maar iedere tijd heeft zijn eigen problemen cn z'n eigen mensen, om die problemen weer op te lossen. Generaal Marshall heeft zijn taak volbracht cn uitste kend volbracht. De wereld zal zich dit blyven herinneren. Kokkeftpe... Het leven is strijd, moeite en zorg, maar daardoor wordt het gevuld en

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1