Opschudding in Weerselo Haagse politie staat voor een raadsel Berechting van een dodelijke aanrijding Stengun ratelde in Haarlem Fabrieksgeheim van zijn werkgever bekend gemaakt? VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het leger oefent in Duitsland (Van een A.N.P.-verslaggever) WEERSELO is een klein boeren dorpje ine de onmiddellijke omge ving van Oldenzaal. Een dorp je, dat waarschijnlijk nimmer in de militaire historie van ons land gen oemd zou zijn, ware het niet, dat de staf van de 31e Regimentsgevechts troep, met al zijn aanhang er de nacht van Woensdag op Donderdag had doorgebracht en het had be stemd tot een van de belangrijke voor-concentratieplaatsen van deze gevechtseenheid. Het Ned. leger verzorgt zichzelf van deze internationale oefening wordt hoog aangeslagen. Generaal Eisenhower, maarschalk Montgo mery, generaal Juin en ook generaal Hasselman zullen in de loop van de oefening een kijkje komen nemen en zo vernamen wij wanneer de manoeuvres op de Lunenburger- heide ten einde zijn, zal de 31e regi mentsgevechtsgroep meteen door gaan naar het Zuiden om deel te ne men aan een aansluitende Franse oefening. De Nederlandse eenheid zal ten Zuiden van Frankfurt op eigen kracht de Rijn overtrekken, zelf bijvoorbeeld een brug slaan, en daarna Schaffenburg veroveren. De jeugd van het dorpje heeft Woensdagavond de ogen uitgekeken en zich meer dan verbaasd over al le wonderlijke zaken, die in de tien tallen voertuigen, die langs de stille landweg een parkeerplaats hadden gevonden, waren opgeborgen. Een gevechtseenheid, zoals de 31e Regi- mer^jgevechtstroep, is volkomen „selfsupporting", zelfs het nodige water voor drinken en wassen wordt meegevoerd, al moet onmiddellijk worden bekend, dat wassen bij de waterwagen 's morgens om vier uur, temidden van een hoop kerels, die dezelfde bedoelingen hebben, name lijk ook even het hoofd onder de kraan te houden, niet eenvoudig is. De spreekwoordelijke netheid van de Nederlandse .soldaat overwint echter alle moeilijkheden. Om kwart over vijf begon Don derdagochtend de motor van de drie tonner, waarin uw verslaggever een plaats had gevonden, te ronken en kort daarna werd de weg naar de grens ingeslagen. Het eerste schuch tere licht van de nieuwe dag begon schaduwen te tekenen op het nog slapende land, toen de Nederlandse militaire voertuigen bij de grens kwamen en de invasie in Duitsland begon. Vijfde colonne en parachutisten Kolonel B. M. P. van Griethuysen, commandant van de 31e Regiments- gevechtstroep, heeft grote ervaring op het gebied van internationale mi litaire samenwerking. Gedurende twee jaar was hij verbonden aan de staf te Fontainebleau, waar hij o.m. voorzitter is geweest van de „Plan ning-staf voor West-Europa". Maar schalk Montgomery en generaal de Lattre de Tasigny waren daar o.a. zijn directe chefs. In Duitsland, direct na aankomst, zal de Nederlandse gevechtseenheid onder zijn commando, worden ge voegd bij de zevende Britse Pant serdivisie onder commando van ge neraal majoor Johns. De Nederlan ders, zo vertelde de kolonel, zullen gebruikt worden om, mochten de troepen van „Roodland" de moed hebben een aanval op „Blauwland" te doen en wie zou daar aan twijfelen? tezamen met de Britse tanks een grote tegenaanval in te zetten. Het zal daarbij onzè jongens niet gemakkelijk worden gemaakt. De inlichtingendienst heeft tenmin ste gewaarschuwd voor de vijfde co lonne en voor parachutisten. Ter bestrijding van beide zijn alle Ne derlandse voertuigen uitgerust met lichte mitrailleurs, zodat de vijand er op kan rekenen warm ontvangen te worden. Het doel van de manoeuvre Wat zullen deze oefeningen de Nederlandse legerleiding moeten leren? In de eerste plaats of de ge- vechtswaarde van de lichting 1950 II, waartoe de manschappen van dit regimentsgevechtstroep behoren, groot is, met andere woorden of de opleiding, die de soldaten hebben gekregen, voldoet. Andere zaken, die de volle aandacht zullen ver krijgen zijn: het functionneren van de veldpost en de interne verbindin gen. Ook de intendance zal moeten bewijzen in orde te zijn. De voeding van de troep is op het ogenblik, dat wij u dit schrijven, al in Duitsland. Slechts de „verse waar", het fruit, Tolken, cm een „modern Babel" te voorkomen De verbindingen tussen de troe pen van diverse nationaliteit vor men nog altijd een grote moeilijk heid. De legers van de West-Euro- pese landen bestaan grotendeels uit reserve personeel, dat uiteraard door de duur van de opleiding geen gelegenheid heeft een andere taal te leren. Als dit zou moeten gebeu ren, zou de duur van de opleiding nog eens zo lang worden. Intern ge bruiken de troepen van de diverse West-Europese landen dus de eigen taal en daarom zijn bij samenwer king over en weer liaison-officieren ingedeeld, die als vertalers optreden. Het goed functionneren van deze liaisondiensten is uiteraard voor de snelheid en soepelheid waarmede de troepen optreden van het hoog ste belang. Een belangrijk onderdeel van de komende oefeningen zal aan dit probleem gewijd zijn, want een vechtend soldaat moet gedirigeerd worden en nauw kunnen samenwer ken met zijn wapenbroeders. Dat kan alleen als men elkaar goed kan verstaan. Televisie-nieuws van de Jaarbeurs Het blijkt uit de grote drukte vóór en in de Jaarbeursstand van de firma Pije op het Croeselaanterrein te Utrecht, dat er ook uit niet-vak- kringen nauwkeurig wordt gelet op de vorderingen van de televisie techniek. Het drietal apparaten, dat indien de omstandigheden zulks toelaten in werking wordt gede monstreerd, trekt continu een reeks van toeschouwers. Het spreekt van zelf, dat de vakmensen een zeer technische interesse hebben, die voor namelijk gaat over de vraag, of de Engelse toestellen zullen voldoen aan de eisen, die in Nederland aan tele visie-toestellen moeten worden ge steld en in verband met de kwaliteit van de nieuwe zender in Lopik en de zendtechniek, die naar men weet, is vastgelegd op een aantal van 625 beeldlijnen. De Pije-apparaten heb ben deze bijzonderheid, dat de katho- destraalbuis een vierkant kijkzijde heeft, zodat het beeld aan de randen niet „afloopt". Het Pije-systeem voor kleurentele visie, waarmee in het najaar in Hil versum werd gedemonstreerd, is thans in de Verenigde Staten aan vaard. Het schijnt evenwel nog niet aan alle eisen te voldoen. De kleurentelevisie verkeert nog in het stadium van het experiment. „De kosten van een kleurentelevi siezender, die signalen afgeeft, waar op een driekleuren-kathodestraalbuis reageert, zijn zo enorm hoog, dat Ne derland er goed aan zou doen zich voorlopig, bij zwart-wit-televisie te bepalen", aldus de exposanten van deze apparaten. Daders van overval opgespoord Het is de Rijkspolitie in Den Ham gelukt de daders van de overval, vorige week gepleegd op de 79-ja- rige alleenwonende weduwe Kruit hof aan de Geerdijk aldaar, op te sporen. Het zijn de twintigjarige A. H„ landarbeider te Dien Ham en de achttienjarige H. H„ wever te Vroomshoop. Na een langdurig ver hoor hebben beide verdachten een volledige bekentenis afgelegd. ENGELS STUDENT VERDWENEN Zondag niet teruggekeerd van een fietstocht „Ik ga wat fietsen in de duinen," i treft hier de 30 jarige student Robert zei de Engelse student, die in het Goodman uit Blachpool, die bij zijn Fries Hotel aan de Zwarteweg te aankomst in Den Haag bekend maak- Den Haag logeerde, „maak een te, een dag of tien in ons land te lunchpakket klaar, want ik blijf zullen blijven. Hij was bevriend met vandaag weg." Met het diner moest een bekende componistenfamilio uit men echter weer op hem rekenen en j de Den Haag, had gewone bagage dat deed de hotelhouder, doch wiebij zich en maakte een volkomen er 's avonds kwam, de Engelsman i normale indruk, keerde niet terug. Dit gebeurde Zondag en tot op he- Onderzoek gaf geen aanwijzing, den ontbreekt ieder spoor. Het be- HOOGOVENS BOEKTEN RECORDCIJFERS. De ongeruste hotelhouder waar schuwde ten slotte de politie. Deze gaf het bericht door aan de Engelse Ambassade en stelde een voorlopig onderzoek in. Op de kamer van de student trof men al zijn bagage aan, '51, blijkens het verslag recordcij fers behaald. Zij zijn o.m. het ge volg van verschillende verbeterin gen en toevoegingen die de laatste jaren in de fabriek zijn aange bracht. Een van 9 pet., waarbij er rekening me- In alle afdelingen van de Kon. - Ned. Hoogovens en Staalfabrieken i doch van enige correspondentie ont- N.V. werden in het boekjaar 1950—! brak ieder spoor. Verder schijnt nie- lijks van Nederland uit worden aangevoerd. De grote vraag zal zijn of de rantsoenen, die zijn uitgedacht voor dit „veldleger" voldoen en of het mogelijk is het volume geringer te maken zonder dat de voedings waarde vermindert. Hoge belangstelling De politieke- en militaire waarde 1 mand zich over zijn verdwijning druk te maken, want behalve de ge noemde Haagse familie, heeft nog niemand naar hem geïnformeerd. Men herinnert zich de verdwijning van de twee Engelse diplomaten en dividend wordt voorgesteld tracht dit mysterie daarmede in ver- band te brengen. Zowel de Haagss recherche, als de Britse Ambassade zetten het onder zoek voort. uitkering wordt gedaan van pet. over het in het boekjaar 1950 '51 verdiende salaris of loon. Voor deze uitkering is een bedrag van 900.000 gereserveerd. De voor uit kering beschikbare winst bedraagt dan ƒ4.686.358 (f2.869.104). Een punt van voortdurende zorg bleef de voorziening in de behoefte aan vakarbeiders en geschoold tech nisch personeel. Koninklijke rijtoer op Prinsjesdag Op Prinsjesdag, ditmaal 18 Sep tember, zal Koningin Juliana in de namiddag een rijtoer maken door Den Haag. De Koningin zal in een open calèche rijden, gevolgd door twee hofrytuigen en geëscorteerd door ruiters van de Haagse politie. Het vertrek is bepaald op kwart voor vier van het paleis Noordeinde. De zes kilometer lange rijtoer voert in draf langs het Noordeinde, de Hoge Wal, Elandstraat, Zoutman- straat. Laan van Meerdervoort, Val- kenboschplein. Beeklaan, Loosduin- sekade, Paul Krugerstraat, Herman Costerstraat, Hobbemaplein, Ruys- daelstraat, Vaillantplein, Zuid Bin nensingel, Prinsegracht. Jan Hen drikstraat. Groenmarkt en via de Hoogstraat weer naar het paleis. De tocht zal drie kwartier duren. Protest vergadering van Ambonnezen Een petitie verzonden Het Comité Rechtspositie Ambone- se militairen en schepelingen heeft gistermiddag in een zaal van de Haagse Dierentuin een protestverga dering belegd, bijgewoond door zeer veel Ambonezen, bewoners van woonoorden over geheel Nederland, en een klein aantal Nederlanders. Na afloop van de vergadering werd een petitie opgesteld en ver zonden naar de secretaris-generaal van de Verenigde Naties en de voor zitters van de beide Kamers der Sta ten Generaal. In de petitie wordt verklaard, dat de Ambonezen in Ne derland zich beschouwen als staats burgers van de Republik Maluku Se latan. „Wij eisen de erkenning van dit recht, aldus de petitie, dat wij verkregen hebben krachtens de uit roeping van de R.M.S. tot souvereine staat op het ogenblik, dat de Repu blik Indonesia Serikat ontbonden werd". Voorts wordt geëist afvoer naar een gebied binnen de R.M.S. dat niet door de Republiek Indonesia is bezet of wel naar Nieuw Guinea. Na afloop van de vergadering werd een optocht door de stad gehouden en een krans gelegd bij het monu ment voor het paleis Noordeinde. Ambonnezen gaan voor zichzelt zorgen Generaal Soholten, die onlangs aangesteld is als regeringscommissa ris voor de Amibonnese woonorden, heeft enige bepalingen in het leven geroepen, waardoor de hier in Ne derland verblijvende Ambonnezen enigszins in het arbeidsproces zullen worden ingeschakeld. Zij zullen, wanneer de bepalingen van kracht worden, de werkzaamheden in de eigen kampen, zoals koken en schoonhouden, iets dat tot nu toe door burger-corveeërs geschiedde, zelf op zich nemen. De Ambonnezen kosten de regering jaarlijks 7000 gulden per gezin en behalve, dat de kosten enigszins gedrukt zullen worden, zullen zij het zelf prettig vinden, dat zij door de beslissing van generaal Scholten, productief werk zullen kunnen verrichten. De overheid blijf zich met de zorg en het toezicht over de inrichting der centrale keukens «belasten. KIND IN PUT GESTIKT De anderhalfjarige Cokkie Dem- mers, wonende in de Pieter Kies- straat te Haarlem is Donderdagmid dag in een afvoerputje terecht ge komen en gestikt meldt het Alg. Dgbl. Het kind speelde achter het huis bij de keuken en kwam in het putje, dat niet door een deksel ge dekt was, met het hoofdje naar be neden terecht. De verslagenheid in de buurt, waar de ouders een kruide nierszaak hebben, was zeer groot. PaLm Re'mha'id onthult heu-h.ijxlinqi monument Gistermiddag heeft Z.K.H. Prins Bernhard te Wageningen een bevrij dingsmonument onthuld voor hotel „De Wereld", waar in Mei 1945 de officiële capitulatie van de Duitse troepen in Nederland werd getekend. Jeze plechtigheid, welke in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van geallieerde ambassades en en ige ministers geschiedde is een onderdeel van het feestprogramma ter gelegenheid van hef 75 jarig be st *an van de Landbouwhogeschool te Wageningen. De foto toont een moment na de onthulling; op de voorgrond burgem. mr M. de Niet Gz.; ZK.H. Prins Bernhard; op de achtergrond prof. dr H. J. C. Tendeloo. Op de Eerste Pinksterdag van dit jaar had de vijfentwintigjarige grondwerker A. F. de B. uit Assen delft een aantal café's oezi cht in Be verwijk. Geschat werd, dat hij tot des avonds elf uur zeventien glazen bier had gedronken. Op dat uur ver liet hij een café aan de Alkmaarse- weg en zag een auto staan, waarin niemand zat, doch waarvan de motor Jiep. Hij stapte in en op het ogen blik, dat de wagen in beweging kwam vloog de eigenaar uit het café. Deze slaagde er nog in op de tree plank plaats te nemen. In een snelle vaart reed de grondwerker in de richting van het dorp Beverwijk. Toen hij een bocht maakte en daar door vaart verminderd had, sprong de eigenaar er af, en werd licht ge wond. In de Breestraat reed de grondwerker zeer gevaarlijk langs het trottoir en raakte het echtpaar S. Rumping, dat uit de bioscoop kwam. De heer Rumping werd door de ruit van een drogisterij geslin gerd en was op slag gedood. Mevr Rumping werd ernstig gewond en heeft tot half Augustus in een zie- Kenhuis gelegen Het echtpaar had elf kinderen. Kort na de aanrijding kwam de auto tot stilstand. Ter zake van poging tot doodslag, diefstal en overtreding van alle le- den van artikel 36 der Wegenver keerswet had de grondwe'ker zich Donderdagmiddag voor de Haarlem se Rechtbank te verantwoorden Ver dachte kon zich wei Herinneren dat hij op Eerste Pinksterdag een aantal café's had bezocht. Dat wat er met de autc gebeurd was. wist hij niet. Ook kon hy zich niet herinne ren in de auto gestapt te zijn. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van twee jaar en ont zegging gedurende vijf jaar van het recht motorrijtuigen te besturen. De verdediger mr. J. H. Junge was van mening, dat poging tot diefstal niet bewezen is Er blijven echter voldoende andere feiten van dit drama over Spreker herinnerde er aan, dat verdachte thuis moeilijk heden had, dat h'i claarrm café's be zocht had en niet geweten heeft, wat hij gedaan heeft. De rechtodiik zal p 27 September uitspraak doen. DEPOTHOUDER MEELFABRIEK, VERDACHT VAN VERDUISTE RING, GEARRESTEERD Verdacht van verduistering werd P. S. uit Leende (N.Br.), depóthou der aldaar van een meelfabriek te Sas vas Gent, aan de officier van justitie te 's Hertogenbosch voorge leid. S„ die aan de bakkers uit zijn omgeving meel verkocht en het ge leverde ook met hen afrekende, ver effende niet alle geïnde bedragen met de fabriek in Sas van Gent. Doordat de bakkers rechtstreeks van de fabriek voor geleverd meel reke ningen kregen aaifgeboden, kwam de verduistering, die een vrij groot bedrag uitmaakt aan het licht. De verduistering geschiedde in de pe riode van 1 Juli tot 20 Augustus j.l. Omtrent de omvang van het verduis terde bedrag kan nog niets worden medegedeeld. Angstige bewoners van de Korte Begijnenstraat te Haarlem, alarmeerden gisteravond de politie, dat er uit een huis van hun straat met een stengun geschoten werd. Onmiddellijk rukte een patrouille uit, doch in de straat aangekomen, kon deze het huis niet binnendringen Kogels floten in het rond en een geforceerde aanval van de zijde der politie zou zeker slacht offers gekost hebben. Ten slotte wisten de politiemannen van «en vuurpauze, waarschijnlijk ontstaan door gebrek aan munitie, gebruik te maken en kwamen in het huis. Daar bevorid zich een 30-jarige man, die in ernstig overspannen toestand bleek te verkeren. Voordat de politie hem kon overmeesteren, trachtte hij een der mannen nog met een kris in het dijbeen te steken. De man zelf had een verwonding aan de schouders opgelopen en werd naar het ziekenhuis overgebracht. De politie nam sten en kris in beslag en de rust in de Korte Bcgijnenstraat was weergekeerd. „Dit is een heel bedenkelijke manier om zaken te doen'' Een gevangenisstraf van zes maan den eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 37-jarige kantoorbediende J. A. v. d. Does uit Amsterdam. De man, die van 1938 tot 1944 cn van 1945 tot 1949 bij de N.V. Chemi sche fabriek „Schiedam" in Schie dam werkte, zou bijzondeheden van twee recepten voor soldeervloei- stoffen, waarvan hem de geheimhou ding was opgelegd, hebben bekend gemaakt aan de „Codima" te Schie dam. Verdachte verklaarde, dat hij uit hoofd van zijn functie niets met de recepten te maken had Hem was mondeling geheimhouding opge legd, verklaarde de adjunct-direc- tcur van de Schiedamse fabriek. Dit jaar minder suikerbieten De suikerbietenoogst zal, naar men verwacht, dit jaar minder zijn, dan voorgaande jaren. Weersorrrstandig- heden hebben de groei van de bieten vertraagd en werkten vooral in het Zuiden de vergelingsziekte in de hand. Hoewel het suikergehalte van de bieten thans slechts weinig ver schilt met dat van andere jaren ver wacht men, dat de opbrengst aan gewicht per hectare geringer zal zijn. De schattingen variëren van tien tot twintig procent lagere opbrengst. KATH. KLEERMAKERS MOETEN CONTRIBUTIE VERHOGEN. Tijdens het Congres van de Kath. Bond van Kleermakers, dat te Ven- lo is gehouden, is een dreigend con flict ontstaan met det Kath. Midden standsbond. De kleermakersbond „St. Martinus" zag zich vele leden ontgaan, die het als zelfstandige pa troon niet meer konden böUwken. De enorme prijzenslag in de confec- tie-industrie had het zelfstandige maatkledingbedrijf ook niet gunstig beinvloed. Een contributieverhoging van 20 pet. bleejc noodzakelijk, waarmede verscheidene gedetailleer de regelingen verband hielden. Doch deze methode van doen heeft tot consequentie, dat „St. Tvlartinus" zich niet zal storen aan de contribu tieregeling van de Katholieke Mid denstandsbond en daardoor uit de vakraad zal treden. De afdelingen zullen over deze kwestie vóór 1 No vember beslissen. KORT DE ACCORDEON-REVUE. Bij de firma J. J. Lispet te Hilver sum is een nieuw tijdschrift versche nen wel voor accordeonspelers, de „Accordeon-revue" geheten. In een voorwoord bij het eerste nummer wordt o.a. gezegd: De Accordeon revue is bedoeld als communicatie middel en dus als voorlichtend en samenbindend orgaan voor de accor deonspelers. Naast algemeen muzi kale onderwerpen, zullen speciaal het instrument, de bespreking ervan, en de muziek die er voor bestaat of nieuw verschijnt door prominente schrijvers worden behandeld. DATUMSTEMPELTJE VEROORZAAKTE VERKEERDE DAGVAARDING. De 57-jarige financieel en econo misch adviseur P. K. uit Den Haag was door de rechtbank veroordeeld tot een geldboete van 2500, subs. 3 mnd. hechtenis en tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van 3 maan der. me» een proeftijd van 3 jaar, wegens een deviezei.overtredi.ig. Ei, was in hoger be roe gegaan te gen dit vonnis dat gistermorgen de or het gerechtshof weid beian- de'd. Op de vraag van de president waarom appellant in beroep was ge- goan, antwoordde hij, dat zijn zaax, zonder zijn weten, b'j \C stek dw de rech'.bc.r.K was ben.jdeld. De dagvaarding ve? meldde als datum van behandeling 14 Aurii. Teen hij op 3 April hij zijn raaus- inan kwam, ontdekte men, dat de rr-ak reeds op 4 April was behan deld. Op de zitting vrn giste/en stelde men van, dat de rand van net stempeltje, waarmee de datum op de dagvaarding aangegeven, even eens een afdruk had gemeakt, waar door de datum lt u* plaats van 4 aangaf. De raadsman vroeg nietigverkla ring van de dagvaarding Overigens had hij nog een brief van de Neder- iandsche Bank overgelegd waardoor de zaak weer in een geneel ander licht kwam te staan. Kei gerechtshof zal over 14 dagen uitspraak doen De officier ven justitie wees er op, dat alle geheime recepten van de Schiedamse fabriek bij verdachte thuis zijn gevonden. De producten waren wel in België, maar niet in Nederland wettelijk beschermd, aldus de officier. ,Dit is een heel bedenke lijke manier om zaken te doen". Mr. de Kadt, verdachte's raads man, meende dat van het opleggen van geheimouding geen sprake was geweest, omdat het niet conform de wet is geschied. Het fabrieksgeheim is niet bekend gemaakt, zo vervoigdo pieiter, want het product van de „Codima" week af van het orginele. Mr. de Kadt meende, dat vrijspraak zou moeten volgen. Uitspraak 25 September. MAASTRICHTSE NOTARIS VOOR DE RECHTBANK OPGEROEPEN Het op last van de officier van justitie te Maastricht ingestelde on derzoek naar aanleiding van do langdurige afwezigheid van notaris H. Q. te Maastricht, werd inmiddels afgesloten. Deze zaak is thans nog aanhangig bij de officier van justitie, die eerstdaags de meer dan een maand zonder verlof in het buiten land vertoevende notaris zal oproe pen om te verschijnen in de raad kamer van de arrondissementsrecht bank te Maastricht. Dc uitspraak van de rechtbank betreffende cvt. ontheffing van notaris Q. uit zijn ambt zal in het openbaar geschie den. Kijk niet alleen in de autospiegel Autorijder veroorzaakte ongeval „Ik keek in mijn auto-spiegeltje", verdedigde zich gisteren de verze keringsinspecteur, die zich voor de 4e kamer der Amsterdamse recht bank te verantwoorden had, voor een door hem veroorzaakt ongeval. Hij werd beschuldigd, op onvoor zichtige wijze zijn autoportier ge opend te hebben, waardoor een wielrijder was konu-n te vallen. Een achterop rijdende auto had het slachtoffer over de hand gereden en het gevolg was geweest, dat een van zijn vingers geamputeerd moest worden. De rechter was van mening, dat kijken in een autospiegcltje niet voldoende is. Wanneer men ,door de toestand ter plaatse gedwongen is, het portier te openen, terwijl dit ge vaar op kan leveren voor het passe rende verkeer, dan dient men zich op meer doeltreffender wijze te overtuigen, dat de weg vrij is, b.v. door zich uit het portierraampje te buigen. De eis luidde 100,boete en de uitspraak werd uitgesteld tot over 14 dagen. BELASTING-ONTDUIKER VOOR DE RECHTER. J. de W. 61 jaar, veehouder te Bo- zum, nam het met de invulling van de aangifte-biljetten voor de inkom sten en vermogensbelasting niet zo heel nauw. Achteraf bleek, dat hij 12.QOO te weinig inkomsten cn 34.000 te weinig vermogen heeft opgegeven, feiten, die werden ont dekt, nog voor de definitieve aanslag werd verstuurd. Zijn effectenbezit bij de Coöp. Zuivelbank verzweeg hij geheel, dc opgaaf van de Amster damse Bank verminderde hij met 1.000 en in de veeverkopen knoei de hij ook zodanig, dat zijn inkom sten belangrijk daalden. Nu stond hij terecht voor de rechtbank te Leeu warden. De officier van justitie merkte op dat dit misdrijf het misdrijf is van de „fatsoenlijke" man, die geen be hoefte heeft aan andere vermogens delicten. Het is niet de man met het vaste inkomen en ook niet de groot industrieel, maar de eenmanszaak, waar dit feit pleegt te geschieden. Wat de een hier naar zich toetrekt, moet de ander bijpassen. Voor dit hoogst ergerlijk feit zou een gevan genisstraf zeker op zijn plaats zijn, aldus de officier, maar hij wilde re kening houden met de leeftijd van verdachte, diens berouw en mede werking bij het onderzoek De eis luidde daarom een maand gevange nisstraf voorwaardelijk en bovendien 10.000 boete of drie maanden hech tenis. De verdediger meende, dat verdachte's grootste fout is geweest niet de hulp van een accountant te hebben ingeroepen en zich niet te hebben gerealiseerd wat hij deed. Uitspraak over 14 dagen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5