2e VERKOOPSTER Drielandenbiljarttournooi te Amsterdam begonnen ENORME LAGE PRIJZEN! GROENVELD Modelpaardenslagerij - MAISON ZURL0H - REGENKLEDING DRUKKERIJ -„KENNIS IS MACHT" DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1951 OE LEID5E COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Een slecht begin der Nederlandse spelers De twaalf sterkste biljartspelers uit Frankrijk, België cn Nederland (vier van ieder land) zijn in Kras- napolsky begonnen aan de drie- landenwedstrijd (internationaal in- vitatie-tournooi), waarmede de Ne derlandse Biljartbond, na het grote nationale jubileumtournooi van de vorige week, zijn 40-jarig bestaan viert. Vier dagen lang zullen des mid dags en des avonds deze twaalf bil jartvirtuozen tegen elkaar uitko men, zes van hen in het ankerkader 47/2 en zes in het driebandenspel. Voor ieder der drie landen komen in de.ze beide speltypes twee spelers uit. Ieder van hen zal 4 partijen in totaal spelen en wel tegen de vier tegenstanders van de beide andere landen, niet dus tegen de eigen land genoot. Het land. dat aan het slot van het tournooi het meeste aantal matchpunten heeft behaald, konvt als winnaar uit de strijd. De vier Nederlandse spelers heb ben weinig groots ingezet. Met slechts 2 punten uit 4 partijen zijn onze landgenoten slecht gestart. De Ruyter, Sweering en dr Kok verlo ren hun partijen en slechts van de Pol wist voor ons land, dank zij een overwinning op de wel bijzonder zwak spelende, zenuwachtige Frans man Delforge, 2 matchpunten te be machtigen. De Belgen deden het beter. Slechts twee van de vier kwa men aan bod, maar zij wonnen bei den. Van Hassel sleepte in een lang zame partij de overwinning uit hei vuur in zijn 47/2 partij tegen de Ruyter en wereldkampioen Vinger- hoedt gaf dr Kok geen schijn van kans. Bij de Fransen verloor, zoals gezegd, Delforge van van de Pol. maar de nog immer sterk spelende Lagache wist met zeer sterk eind spel Sweering op driebanden te verslaan. Dat van de Pol nog met een ge middelde van 16 zijn partij tegen Delforge won, was te danken aan zijn extra inspanning tegen het ein de van de partij, toen hij flinke se ries noteerde. Zijn rappels misten echter de juiste richting, hoewel hij voldoende maatgevoel toonde. Moge lijk speelden de nieuwe ballen, ver vaardigd volgens het nieuwe Franse recept, hem parten. Deze ivoren bal len zyn op speciale wijze bestraald. Naar men zegt, behoeven zij dan niet zoals tot dusverre steeds werd ge daan, lage tijd gedroogd te worden, nadat ze gedraaid zijn. Bij het rap peleren van van de Pol zag nren echter telkens de rode bal in een flauwe cirkel rollen, soms bij lichte stootjes ook terugvallen. De Fransman was er volkomen uit en had na 24 beurten slechts 100 caramboles. In de nastoot scoorde hij met 51 zijn hoogste serie. Intussen poedelden de Ruyter en van Hassel aan de andere tafel tot vervelens toe. Met een gemiddelde van 8.69 won de Belg deze partij, een der slechtste, die hij ooit tegen onze landgenoot gespeeld heeft. Om van de Waalwijker maar te zwijgen diens gemiddelde van 5.65 sprak boekdelen. Lagache en Sweering gingen aan vankelijk in een uitstekende partij driebanden gelijk op. Beide spe lers scoorden punten met prachtige stoten, rijk aan fantasie en risico. Na 57 beurten was de stand gelijk: 34 Daarna maakte Lagache met 16 17 heurten de partij uit en liet Sweering op 44 staan. ingerhoedt deed het nog beter dan Lagache en had slechts 71 sto len nodig voor zijn 50 caramboles, hoewel hij met zijn hoogste serie van 5 onder de drie anderen bleef. Dr Kok scoorde een fraaie hoogste serie van 7, doch haalde niet meer dan 34 caramboles. Uitslagen: 472: Van de Pol (Ned) 400 25 16.00 114 Delforge (Fr.) 157 25 6.28 51 Van Hassel (Belg.) 400 46 8.69 88 De Ruyter (Ned.) 260 46 5.65 85 Uitslagen driebanden: Vingerhoedt 50 71 0.704 h. ser. 5 Kok 34 71 0.478 h. ser. 7 Lagache 50 74 0.675 h. ser. 7 Sweering 44 74 0.594 h. ser. 6 De stand na de eerste dag luidt: 1. België 4 matchpnt. uit 2 part. 2. Frankrijk 2 matchpnt. uit 2 part. 3. Nederland 2 matchpnt. uit 4 part. Jloience QhaduncÈ aueA het Kanaai De 32-jarige Californischc zwemster Florence Chadwick, die erin geslaagd is het Kanaal over te zwemmen van Engeland naar Frankrijk. Zij ging te St. Margaret's Bay te water en stap te 16 uur en 22 min. later bij San- gatta, op 20 km. van kaap Gris Nez aan land. Zij is de eerste vrouw, die het Kanaal in beide richtingen is overgezwommen en tevens de eer ste zwemster, die de overtocht van Engeland uit heeft volbracht. Flo rence Chadwick wuift naar de toe schouwers bij het aanvangen van haar tocht. De Duitser Ernst Strobel, die gis termorgen om zes minuten over zes te Cap Gris Nez te water ging om te trachten het Kanaal over te zwem men gaf om twintig minuten over negen zijn poging op en ging aan boord van de volgboot. Hij bevond zich toen 10 km. van de Franse kust af. Zijn begeleiders zeiden, dat Stro bel last had van zeeziekte, slecht getraind had en dat zijn schoolslag te langzaam was. De Brit Tom Blower, die Dinsdag te St. Margarets Bay was gestart voor een Kanaalzwemtocht naar Frankrijk en terug, bereikte na 18 uur en 42 min. Woensdagmorgen Ca lais. Na een half uur rust aanvaard de Blower de terugtocht, doch na 5 uur te hebben gezwommen moest hij met een pijnlijke schouder de strijd tegen de steeds ruwer worden de zee opgeven. BOKSEN. In een gevecht, dat op 15 ronden was bepaald, heeft Ray Sugar Robin son de titel van wereldkampioen in het middengewicht heroverd op Ran dolph Turpin. De scheidsrechter staakte in de tiende ronde het ge vecht ten gunste van Robinson. Twee uur voor het begin van de wedstrijd lieten de promotors het bericht verspreiden, dat 60.000 toe gangsbewijzen waren verkocht. De Polo grounds, waar de boksmatch plaats vond, kon eigenlijk maar 55.000 toeschouwers bevatten. Waar men die 5000 personen extra gestopt heeft was niet zo gemakkelijk waar te nemen. De ontvangst bedroeg 725.000 dollars, hetgeen een som van ongeveer 2J4 millioen gulden uit maakte, In niet-zwaargewicht ge vechten betekende dit bedrag een re cord. In de avonduren was het in de open lucht aangenaam te verblijven; verscheidene toeschouv/ers hadden zich in zomerse kledij gestoken. Een volle maan troonde aan de heldere hemel, maar de felle schijnwerpers op de polo grounds wierpen hun witte stralen over de ring op de toe schouwersmassa, zodat het wel dag licht leek. De weddenschappen stonden in het voordeel van Ray Robinson, tegen 5. Vlak vóór de wedstrijd cir culeerde een merkwaardig bericht. Men fluisterde n.l., dat Turpin zich in September van het volgend jaar uit de actieve bokssport zou terug trekken. Dit besluit van Turpin stond bij voorbaat vast en een over winning noch een nederlaag tegen Robinson zou hierin een wijziging kunnen brengen. Maar, zó zeiden vertrouwde vrienden van Turpin, het is helemaal niet zeker, dat hij er in September 1952 nog zo over denkt. Onder de bezoekers, die de wed strijd bijwoonden, bevond zich ge neraal Douglas MacArthur, die naast kolonel Eddie Eagan, de voorzitter van de New Yorkse athletiek com missie zat. Met groot enthousiasme werden beide boksers, toen zij de ring betraden door de 60.000 toe schouwers begroet. Als scheidsrech ter fungeerde Ruby Goldstein, een van de meest deskundige boksoffi- cials van de Verenigde Staten. Scher pe ogen volgden zijn optreden, want Jersey Joe Walcott Joe Louis en Ez- zard Charles, de zwaargewichten, hadden ook een plaats rond de ring ingenomen. De beslissing van de scheidsrech ter werd door Randolph Turpin na afloop van het gevecht sterk aange vochten. En Turpin motiveerde het aldus: Robinson was in die tiende ronde zeer vermoeid. Indien het ge vecht niet was gestopt, zou ik zeker een kans op de overwinning hebben gehad. Inderdaad was ik een beetje duizelig, gaf Turpin toe, maar ik wist, dat het einde van de ronde naakte en ik stond stevig op mijn voeten. De gisteren gespeelde wedstrijden voor de Engelse League luiden: Eerste divisie: Charlton Athletic Manchester United 22; Fulham- Stoke City 50; LiverpoolArsenal 0—0. Tweede divisie: BarnsleyNotts County 21; Birmingham City- Sheffield Wednesday 00; Leeds UnitedCardiff City 21; Notts Fo restEverton 20; Southampton Doncaster Rovers 20 DAMMEN LEIDEN—ROTTERDAM. A.s. Zaterdag speelt eon Leids- en een Rotterdams viertal een wedstrijd ten huize van de heer W. Huisman. Voor Rotterdam komen uit: D. v. d. Staay (deelnemer wereldkampioen schappen 1948), J. RL Bom (oud-kam pioen van Nederland), J. van Züylen- kom (deelnemer kampioenschap van Nederland 1951). De vierde speler is nog niet bekend. Voor Leiden: W. Huisman (kam pioen van Zuid-Holland); J. Slinger land (deelnemer jeugd kamp. van Z.- Holland); W. Terlouw (jeugdkam pioen van Zuid-Holland); C. Zijlstra (kampioen van Alphen). VOLLEYBAL ZUIDWIJCK IN DE A.S. COMPETITIE. De volleybalafdeling van de R.K. Sportvereniging „Zuidwijck" gaat het eerste competitieseizoen in met twee herenteams en 1 of 2 damesteams. Het ligt in de bedoeling deel te gaan nemen aan de competitie van het Leidse Volleybaldistrict van de Ned. Katholieke Sportbond. De training voor deze competitie begint a.s. Zaterdag 15 September in de zaal van de R.K. Jongensschool in de van Heeckerenstraat en wel van 7 tot 8.30 uur voor de dames en van 6.30 uur tot 10.30 uur voor de heren Dames en heren voor de seniorenaf delingen kunnen zich op deze trai ningsavond alsnog als lid melden. POSTDUIVEN. Leidse Concourscommissie. Wed vlucht met oude en jonge duiven van af Roozendaal. Aantal vogels 1539, gelost te 9.20 uur met N.W. wind, af stand pl.m. 70 km. Ie duif te 10-26-33 uur (1051.67 m. p. min.), laatste duif te 10-40-4 uur (855.88 pa. p. min.) Uitslag: C. v. d. Pluym 1; R. de Graaf 2; W. Burgy 3: J. Pracht 4 en 8; N. Bemelman 5; J. Dekker 6. 17 en 22; D. de Èomeijn 7; M. Jongeleen 9 en 1. Haasbeek 10. De Witpen (Zoetermeer). Con cours vanaf Duffel, afstand 106 km. In concours 181 duiven gelost om 9 uur. Aankomst eerste duif 10-55-22, snelheid 925.1 m., laatste 11-20-36, snelheid 766.7. Uitslag: 1, 11 en 17 Th. van Geijlswijk; 2, 22 en 25 A. L. J. Houtman; 3, 9 en 28 A. Hulst; 4, 5, 6, 14 en 31 M. Ponse; 7, 10, 19 en 36 A. C. Zwitzar; 8 en 13 Jac. van Elles- wijk. De Luchtklievers (Lisse). Uit slag van de Zondag gehouden wed vlucht: 1, 3, 12 en 25 Gebr. 't Hort; 2. 9, 13, 23 en 26 N. J. Dol; 3 G. Paar- dekooper; 4, 11, 19 en 20 A. de Wit; 15 A. v. d. Poel; 6. 16, 22 en 27 P. A. van der Zwet; 7, 17, 21 H. van Diest; 10 C. de Lange. De Vriendschap (Leidschendam). Vlucht vanuit Duffel (België), af stand 110 km.: gelost om 9 uur; aan komst eerste 10-58-34; laatste 11-26-55 uur. Uitslag: W. van der Kolk 1; G. Alblas 2, 13 en 14; J. van der Meer 3. 11 en 16; Gebr. Nieuwenbroek 4 en 10: J. Verhagen 5, 15 en 18; J. Ver laan 6 en 7; P. van der Veen 8 en 9. „De Vrije Vliegers", (R'veen). Wedvlucht vanaf Duffel, afstand 123 km., gelost om 9 uur; aankomst eer ste 11.18.04; snelheid 897.14 m. Uit slag: A. van Beek 1, 5; Castelijn 2, 9. J. Leune 3, 4; Vesseur 6; Warmerdam 7, 20: H. van Veen 8, 17; R. Paauw 10, 16. Wedvlucht Roosendaal: Mart. Hoo- genboom 1, 19; A. v. Beek 2, 5; Ves seur 3, 18; J. J. Rietbroek 4, 15; C. van Veen 6, 7; J. Stam 8; J. Leune 9, 11; H, van Veen 10, 12. „Hoe ik aan m'n vrouw ben ge komen?". zegt Stuurman Steven; „dat zal ik jullie eens vertellen. Toen ik voor het eerst in de States kwam ontmoette ik daar bij een nichtje een beeldschoon meisje, Virginia, met haren zo blond als de onvolprezen goudkleurige tabak van die naam. Op deze Virginia nu werd ik hals over kop verliefd. Maar jaik was nog wat )e noemt een broekie en ik kon haar mets aanbieden. Bovendien hadden haar ouders andere plannen met haar. Ik trachtte haar dus uit m'n gedachten te zetten, maar dat lukte niet erg. M'n hart bleef bij Virginia, doch helaas waren we slechts in mijn dromen bij elkaar! Het leven kan echter raar lopen Op een goede dag schrijft mijn nichtje me, dat Virginia Van huis is weggelopen, omdat ze van haar ouders met een fabrikant moest trouwen, en dat ze nu (dat weet haar familie niet) als gouvernante in Vera Cruz zit. En ze stuurt me meteen haar nieuwe adres De rest laat zich raden. Al gauw zag ik kans een bezoek aan Vera Cruz te brengen en wat bleek toen? Virginia had mij óók niet kunnen vergeten en was zelfs om mij van huis weggelopen. Dat alles is nu al jaren geleden. Virginia, is een echt Hollands huisvrouwtje geworden en onze onvolprezen Sterling heeft haar zelfs met dit klimaat ver zoend. En nu snap je zeker wel, wat haar eerste woorden in het Nederlands zijn geweest? „IK STA OP STERLING" ik was pas 4 maanden klant, toen ik voor het eerst mijn cassabons natelde. Ik had er voor een bedrag van even méér dan 150 gulden! Ik kon mijn ogen niet geloven: zou ik nu heus 16 gulden terug krijgen? 't Was in een wip) gebeurd in de winkel. De juffrouw telde vlug mijn stapeltje na en gaf me die 15 gulden somaar over de toonbank. Ik vind 't iets geiveldigs Schrijf dat maar gerust in de krant!" Dat is het grote gemak van de cassabons: U wisselt ze in, wanneer het U schikt. Of wanneer U iets extra's nodig hebt. Voor elke tien gulden aan cassabons wordt U prompt één gulden con tant uitbetaald. Profiteert deze week van onze Nog steeds onze ROOKWORST fl. 0.90 per 500 gram Kijk eens even in onze etalage en U koopt beslist bij Haarlemmerstraat 246 VRAAGT Leeftijd boven 18 jaar CAMOUFLAGE JASSEN - GROENE JEKKERS en BROEKEN, alle maten - RUBBERLAARZEN - MOTORBROEKEN - BEENPIJPEN - SLOVEN en WERKHANDSCHOENEN Lederhandel A. VERHOOG HAARLEMMERSTRAAT 57 t.o. BIOSCOOP LEIOEN TEL. 20578-26220 BUSTEHOUDERS ARNECKE, Stationsweg 6 b ter overname gevraagd of deelname in klein maar behoorlijk geoutilleerd bedrijf, bij voorkeur in het Westen des lands, dat maandelijkse capaciteit (over) heeft voor plusminus 6 mille vast werk aan zetten en drukken. Brieven onder no. 7616 bureau van dit blad. )(L U hoeft er niets voor te plakken. U hoeft er niet naar te raden, y U hoeft er niet op te wachten: De Gruyter's cassabons zijn ALTIJD geldig, ALTIJD inwisselbaar en IJ krijgt ALTIJD een gulden terug voor tien gulden aan bons LAATSTE INSCHRIJVING voor nieuwe leerlingen op Vrijdag 14 September a.s. dee namiddags van 7 tot 9 uur in de sohool Pieterskerkstrast no. 2, te Leiden. Tevens inschrijving VOOR DE CURSUS VOOR HET MIDDENSTANDSEXAMEN 1952. HET BESTUUR Biedt zich aan meisje voor verstel-, borduur- en breiwerk. Br. met prijsop gaaf onder no. 3963 bureau van dit blad. Piano of vleugel van particulier ter overname gevraagd, geschikt voor Zangvereniging. Br. met merk. kleur, maat en uiter ste prijs onder no. 3938 bu reau van dit blad. 3? Accordeon te koop ge vraagd, pianoklavier. Kore- vaarstraat no. 5. Telefoon 24358. 7635 „Rosine" geeft de hoog ste prijs voor goud. zilver en juwelen. Grote keuze in verlovingsringen, gou den zilveren en verzilver den artikelen. Het adres voor alle reparaties en uur werken, Steenstraat 16, Tel. 26854.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6