Celgenoot vermoordde een medegevangene Nederl. Regimentsgevechts groep trok Duitsland binnen Viva üti dwaze fuvtt DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 BIJ EEN ZILVEREN PRIESTERFEEST verheffing, viert de Leidsc studentenpastoor, professor dr H. van Rooijen, O S.C., zijn zil veren priesterfeest De Leidst studentenwereld, de katholieke zowel als de niet-katholieke, za dit feest gaarne aangrijpen on de priester te huldigen en t- danken, die zo vele jaren vai zijn priesterleven aan hun gees telijke en stoffelijke zorgen heef gewijd. Pastoor H. van Rooijen moch' heel z'n priesterleven schenker aan de belangen van studenten Na zijn promotie te Rome wat hij enkele jaren aan het colleg te Uden werkzaam In 1931 were hij professor aan bet Philosophi cum dei Kruisheren te Zoeter woude. Hier kon hij zijn gaver en talenten breed ontplooien Van hieruit werden de eerstr contacten met de katholiekf Leidse studenten gelegd, die ir 1939 leidden .ot de benoemin; van moderator van de katholie ke studentenvereniging „Sanctut Augustinus" Kwam tijdens zijn Zoeterwoud se jaren vooral zijn historische, philosophische en litteraire aan. leg naar voren, als moderator van „St. Augustinus' kon hij deze gaven nog rijker en breder ont plooien en k wam vooral z'n diepe en grondige theologische vorming tot uiting. Wat pastoor Van Rooijen voor „St. Augustinus" betekent, bleek klaar bij het 10-jarig pastoraat in 1949. Bij die gelegenheid mocht hij de dank van alle oud- en nieuw-Augustijnen ontvangen. Toen ook kwam naar vo ren, hoe grote sympathie en eerbied hij bij de niet-katholieke universi teitskringen had verworven. Cura toren en professoren en studenten toonden hun grote waardering voor zijn werk. Zeker, pastoor Van Rooijen heeft door zijn werken en zijn studies op historisch gebied de Orde van het H. Kruis aan zich verplicht en zijn liefde hiervoor blijft steeds levend; toch ligt het zwaartepunt van zijn priesterarbeid bij de Leidse studen ten. We stippen heel even aan z'n theologische cursussen, z'n fijnver- zorgde preken in de Lodewijkslcerk, z'n spreekbeurten op de bijeenkom sten van de Christen-studentenraad. Hoevele initiatieven van „St. Augus tinus" vonden in hem de geestelijke vader of de enthousiaste bevorde raar Pastoor Van Rooijen heeft dat werk gedaan met eenvoud. Hij vond 't vanzelfsprekend zich geheel te geven aan de hem opgelegde taak. Dit is 't aantrekkelijke, 't" sympa thieke in deze priester-Kruisheer, zijn eenvoud en zijn toegankelijk heid. Alle pose is hem vreemd. Zijn omgang is gekenmerkt door fijne humor en geestige opmerkingen, welke 'n gesprek met hem tot een waar genot maken. Zijn brede be langstelling voor de verschillende takken van wetenschap, letteren en kunst geven aan zijn gesprekken een verheffend peil. Pastoor Van Rooijen kan u genietend laten lachen en te vens ontroeren door diepzinnige ge dachten. Tallozen zullen dit op 14 Septem ber dankbaar zich herinneren. Met hen en met allen, voor wie pastoor Van Rooijen in de afgelopen 25 jaren 'n priester was, die door z'n warm voelend priesterhart en z'n fijne en rijke geest, hen weldeed en optrok Steriliseerketel ontploft Een dode en gewonde Woensdagmiddag is door het weg slaan van een afsluitdeur van een onder druk staande steriliseerketel een ernstig ongeluk gebeurd in de Goudse Melkinrichting te Gouda, waardoor twee arbeiders, beiden uit Gouda, in zorgwekkende toestand in het Van Itersonziekenhuis moes ten worden opgenomen. Van de 36- jarige E. van der Vliet werd een arm van het lichaam geslagen, ter wijl hij bovendien een ernstige hoofdwond opliep. Vele van de on geveer 1.000 flessen, die in de ketel stonden, werden met stoom en ko kend water naar buiten geperst. De arbeider A. de Joode werd onder deze massa bedolven en moest met ernstige brandwonden worden opgenomen. In de loop van de avond is de heer van der Vliet, vader van twee kinderen, overleden. De toe stand van de andere arbeider is zor gelijk. Dr. Henri van Roo„ naar God, zal het zilveren priester feest van deze eminente priester 'n gelegenheid zijn om God te danken en Hem te smeken, pastoor Van Rooijen nog lang te willen sparen voor zijn beminde studenten en zijn geliefd Leiden. Op 14 September zal de jubilaris in de intimiteit van het Zoeterwoud- se convent, van waaruit hij eens naar Leiden trok, een plechtige H. Mis van dankbaarheid opdragen. De studentenwereld wil dit feest in October vieren. H de G. H. M. de Koningin was hedenmid dag in de Nieuwe Kerk te Amster dam aanwezig bij de herdenkings bijeenkomst van het 50-jarig bestaan van de Centraal Bond voor Inwen dige Zending en Christelijk Maat schappelijk werk. De minister van justitie mr. H. Mulderije, sprak een rede uit. Melkprijs onveranderd Tot November Op een vraag van Kamerlid Vondeling (Arb.) over de garantieprijs van melk, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening schriftelijk o.m. geantwoord, dat tussentijdse wijzi ging van de garantieprijs of basis prijs in verband met, bijvoorbeeld, ten gevolge van bijzondere weers omstandigheden optredende afwij kingen van genormaliseerde opbreng sten in het algemeen niet zal moe ten plaats vinden. Deze gedragslijn past in het kader van de gevoerde landbouwpolitiek, waarbij het oogst- risico voor de boer gelaten wordt, doch waarbij het afzetrisico voor be paalde producten gedeeltelijk door de overheid wordt overgenomen. De vaststelling van de melkprijs voor de periode November 1950 November 1951 houdt derhalve in, dat de vastgestelde garantieprijs voor deze gehele periode blijft gel den. Een melkopbrengst, welke lager is dan bij de prijsvaststelling werd voorzien, zal geen aanleiding zijn om tot herziening van de melkprijs over te gaan. De minister is van oordeel, dat in het algemeen alleen dan de melk prijs zou moeten worden gewijzigd, indien de gevolgen van de loonsver hoging van Maart j.l. bij gelijk ge bleven garantieprijs voor de vee houders zodanig zouden zijn, dat aan het doel van het prijsbeleid in het algemeen te weten het redelijk bestaan voor de veehouders, tekort zou worden gedaan, hetgeen in de huidige omstandigheden niet het ge val is. Hoewel de minister in de hoogte van de thans van kracht zijnde melk prijs geen aanleiding kan vinden tot een herziening van deze prijs in verband met de loonsverhoging van Maart jl., hebben bepaalde overwe gingen hem er toe geleid, te bezien in hoeverre inderdaad bij handha ving van de melkprijs op 17.5 cent de beloning van de handenarbeid van de ondernemer onevenredig laag zou zijn. tineerden in een cel moeten worden ondergebracht, zulks niet dient te geschieden dan na een nauwkeurige selectie en een diepgaand onder zoek naar de antecedenten der be trokken gedetineerden. Hoewel het betreurenswaardige u rr feit niet in de psychiatrische obser- het Tweede De minister beantwoordt vragen In de toekomst nauwkeurig onderzoek toegezegd Op vragen van het Tweede Ka merlid jonkvrouwe YVttewaall van Stoetwegen (C.-H.) in verband met het om het leven brengen van een gedetineerde in de psychiatrische observatiekliniek van het gevange niswezen te Utrecht door een mede gedetineerde, heeft de minister van Justitie schriftelijk het volgende geantwoord: Aangenomen moet worden, dat mede door hartzwakte en hoge bloedruk van het reeds bejaarde slachtoffer, de dood vrij spoedig is ingetreden en zodoende tot op de morgen van de 19de Juli onopge merkt is gebleven. Eén man in écn cel niet altijd mogelijk. Krachtens de haar verstrekte In de nacht van 18 en 19 Juli is in richtlijnen, wordt er door de direc- een cel van het Huis van Bewaring te Utrecht een gedetineerde overle den. Aangenomen wordt, dat hij door een medegedetineerde om het leven is gebracht. De vermoedelijke dader van dit betreurenswaardige feit is op 6 Juli in bovengenoemd Huis van Bewaring ingesloten, ten einde in de psychia trische observatiekliniek van het gevangniswezen, welke organiek bij dit strafgesticht behoort, geobser veerd te worden. Wegens plaatsgebrek kon deze ge- detineered niet dadelijk in de psy chiatrische observatiekliniek worden opgenomen, doch in afwachting van zijn overbrenging naar de kliniek werd hij tijdelijk in een cel van het Huis van Bewaring geplaatst in ge zelschap van het slachtoffer, alwaar waar hij ook in de nacht van 18 op 19 Juli nog verbleven heeft. Gedurende de tijd, dat beiden in dezelfde cel van het Huis van Be waring te Utrecht verbleven hebben, is nimmer enige inenigheid tussen hen geconstateerd. Bewakers bemerkten niets. In de nacht, waarin het noodlot tig voorval heeft plaats gevonden, is, ondanks de pediodieke controle van het bewakingspersoneel geen bij zonder gerucht van handgemeen ver nomen. ties der strafgestichten zoveel mo' gelijk naar gestreefd één gedetineer de in één cel onder te brengen. Evenwel kan door plaatselijke omstandigheden, gebrek aan vol doende celruimte er toe nopen, meer gedetineerden in een cel te le geren. bij voorkeur worden dan 3 gedetineerden in een cel geplaatst. In verband met de afmetingen van de cel en de mogelijkheden op het gebied van voldoende ventilatie is dit laatste in bepaalde gevallen niet verantwoord, zodat noodge dwongen dit aantal tot twee dient teruggebracht te worden. Met verwijzing naar het boven staande deelt de minister mede, gaarne bereid te zijn, de directies der strafgestichten nader te instrue ren, dat indien door plaatselijke om standigheden onvermijdelijk 2 gede- atiekliniek van het gevangeniswe- n heeft plaats gevonden, is de mi nister bereid d kwestie der onder brenging van meer gedetineerden in een vertrek van deze klniek nader te overwegen, al dient thans reeds te worden opgemerkt, dat het in het belang van een goede klinische ob servatie gewenst kan zijn, dat twee patiënten, uiteraard na een streng persoonsonderzoek, in eer vertrek worden geplaatst. Raadsleden op blote voeten Gisteravond ontlastte zich boven Goes een hevige wolkbreuk Verschei dene straten kwamen onder water te staan. Erg was het op de Grote Markt waar voor het stadhuis tenslotte ten minste 20 cm. water stond. Het was derhalve voor de raadsleden onmo gelijk om op tijd te komen voor de raadszitting. Velen vermanden zich echter en trokken op hel droge gedeelte van de markt schoenen en sokken uit en waadden door het water naar het stadhuis. HET LEGER OEFENT Ter verdediging van „Blauwland'' Kort voor het middaguur zijn gis teren de eerste mannen van de 31e Regimentsgevechtsgroep vertrokken in de richtingen Oldenzaal en Nij megen, de twee verzamelplaatsen vanwaaruit vandaag de grens over gestoken werd. De 31e Regimentsgevechtsgroep is een onderdeel, bestaande uit 7.000 man, dat Nederland zal vertegen woordigen tijdens de grote internati onale militaire oefeningen, die op 18 September op de Lunenburgerhei- de in de omgeving van Hannover vechtsgroep als onderdeel van de troepen van „Blauwland" zal worden verdedigd tegen de aanvallen uit „.Roodland". Tot de roden, de aan vallende troepen, behoren Franse, Deense en Amerikaanse eenheden. De legermacht van „Blauwland" be staat uit Nederlandse, Britse, Bel gische en Noorse eenheden. Opper bevelhebber van het leger van „Blauwland" is de Engelse luite nant-generaal M. Ward. Hedenavond zullen de Nederland se troepen op de plaats van bestem zullen beginnen. Het bevel over deze j ming aankomen en in de loop van de Nederlandse eenheid voert kolonel nacht en van Vrijdag zullen zij wor- B. M. P. van Griethuysen, kolonel den ingepast in het leger van van de grenadiers, de mannen beho- „Blauwland". ren allen tot de lichting 1950 en zijn j thans ongeveer een jaar onder de wapenen. Regimentsgevechtsgroep be staat uit drie bataljons infanterie- grenadiers en jagers, het bataljon Johan Willem Friso en de stoottroe pen uit Den Bosch luchtdoelartil lerie, veldartillerie, cavalerie tanks en gevechtswagens pioniers geneeskundige troepen en verbin dingsdiensten. Het vervoer van deze troepen eenheid is geen eenvoudig probleem Niet minder dan 850 vo tuigen van diverse types zijn hiervoor nodig gebleken. Gisteraivond concentreer den de onderdelen, die in de loop van de middag hun vredesgarnizoen hadden verlaten, zich in Oldenzaal en Nijmegen. Vandaar ging heden ochtend in alle vroegte de reis verder naar Neustadt en Nienburg, de twee stadjes in de omgeving van Hanno ver, waartussen de sector ligt die door de Nederlandse regimentsge- Onder meelzakken bedolven Op tragische wijze is Woensdag middag het vierjarig zoontje van de familie Van Telering te Zevenberg- schenhoek om het leven gekomen. Men trof het stervende kind aan in de schuur van zijn grootvader, de heer J. Kuijpers, waar hij onder twee meelzakken was bedolven. Ongeveer een uur tevoren was het jongetje van huis gegaan om bij zijn grootouders te gaan spelen. Hij v/as in een schuur van zijn grootvader te recht gekomen waar een voorraad rogge lag opgeslagen In een van de zakken was een gaattje Dit trok de aandacht van het jongetje Hij is met j zijn vinger in het gaatje gaan peute ren. waardoor de zak plotseling leeg begon te lopen. Twee zakken, die er boven op stonden gingen schuiven en kwamen op het jongetje terecht. Men heeft hem eerst een half uur later gevonden. De levensgeesten waren toen nog niet geheel geweken, maar kunstma- ige ademhaling baatte niet meer. STERKE INKRIMPING ARBEIDSBUREAUX. 6cl\|aljcr\. HET GEHEIM De ervareo lexi.elv.km.o ie*. Hei brillanle effect van oieuwe loffen krijg ik zo: Ik neem voor iedere 6jnc »iof hei speciale alkali vrije wasmiddel, dal cr bi) hoort. U kunt Uw fijne stoffen ■neuw houden door deze ook (Advertentie). Verwacht wordt meldt de .Volkskr." dat de Gewestelijke Arbeidsbureaux en de gewestelijke inspecties met ingang van 1 Januari 1952 worden opgeheven De provin ciale bureaux zullen de taak van de 24 Gewestelijke Arbeidsbureaux overnemen. Het ligt in de bedoeling het aantal arbeidsbureaux en bijkan toren (buitenposten)), dat 130 be draagt, tot 81 terug te brengen. De reorganisatie di nog niet offi cieel is, beoogt een betere werkver deling en zal geen ontslag aan per soneel tot gevolg hebben. Compleet ameublement in een kistje Op de jaarbeurs zijn uiteraard al tijd aardige vindingen te bewonde ren. OpvaTlend is dit jaar de inzen ding van een meubelfabrikant uit de Zaanstreek, die een nieuwtje voor toekomstige emigranten heeft. Deze fabrikant heeft namelijk een huiskamerameublement vervaardigd, bestaande uit twee fauteuils, vier stoelen, dressoir en tafel, dat opge borgen kan worden in een kist van een kubieke meter inhoud, hetgeen de omvang is van de bagage, die een emigrant gratis mee mag nemen. Enige tijd geleden is op deze uit vinding reeds octrooi aangevraagd en momenteel wordt de eerste serie van deze meubelen voor de handel vervaardigd. BEURS - O VERZICHT Ondertoon blijft vast Voor het eerst sedert geruime tijd werd gisteren de stijging op de staatsfondsenmarkt onderbroken. De „onbekende koper" van de Conver sielening 1947 trad weliswaar nog op dooh het aantbod was zo groot, dat als eerste notering 83 1/4 (84) uit de bus kwam. Hierna trok de koers iets aan tot 83 3/4, op welke prijs ook gesloten werd. In hoeverre thans een zeker stabilisatiepunt is bereikt na de wilde fluituaties van de laat ste weken, dient te worden afge wacht. De overige guldensbeleggin gen, waarvan vele in open hoek ver handeld werden als gevolg van het grote aantal ruilorders, waren in sympathie met de conversielcning eerder wat luier. Op de Aandelenmarkt bleef de gunstige ondertoon aanhouden. Het blijft echter een gissen naar de re den hiervan. September, de maand waarin de jaarlijkse vergaderingen van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank gehouden worden, schijnt bij uitstek de maand te zijn voor devaluatiegeruchter Van een devaluatievrees valt ter beurze echter niets te bespeuren. D< markt blijft rustig en de omzetter zijn weliswaar iets groter dan in de vacantiemaand Augustus, doch re den tot juichen voor de handelaren geven zij allerminst. Unilever en Philips waren vast en Olies bijna twee punten lager, waar schijnlijk een gevolg van ruiltrans- acties in deze fondsen. Aandelen AKU verbeterden drie punten en ook de minder courante Industrie- papieren waren vry vast. De Scheepvaart-sector viel enigs zins uit de toon met een nauwelijks prijshoudende stemming. Cultures daarentegen overwegend iets hoger met name voor de Rubberpapieren, waar vooral voor de incourante soor ten wat meer belangstelling valt te constateren. Tegen het slot vormde zich een grote hoek voor certifica ten Deli Mij, die van 80 1/2 stegen tot 84. De „Amerikaantjes" tenslotte slo ten zich vrijwel aan bij het verloop in Wallstreet, zodat het agiopercen- tage op circa 19 pet. onveranderd bleef. De dollarleningen konden zich licht verbeteren, met name de 4 pet. Philips, die 110 gold. Prolongatie 3 1/4 pet. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10 20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VP RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws, 7.18 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gra mofoonmuziek. (9.30—9.35 Water standen). VPRO: 10.00 „Thuis", cau serie; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw 10.45 Sopraan en piano; 11.05 Radiofeuillcton; 1125 Orgel spel. AVRA: 12.00 Orkestconcert; 12.30 Land- en tuinbouwmedclingen. 12.33 Gramofoonmuziek; 12.45 Sport- praatje; 13.00 Nieuws; 13.15 Medede lingen of gramofoonmuziek; 13.20 Orgel en accordeon; 14.00 Kook- praatje; 14.20 Groot koor, Omroep orkest en solisten; 15.10 Voordracht; 15.30 Dansmuziek. VARA: 16 00 Gra mofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Pianoduo; 17.20 Muzikale cau serie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Pianospel; 19.10 Spreekuur voor emi granten. VPRO: 19.30 .De nieuwe Kerkorde", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Gramofoonmuziek; 20.30 „Be nelux", causerie. 20.40 „Een sterk volk", causerie. VARA: 21.00 Ver zoekprogramma. 21.45 Buitenlands overzicht; 22.00 Lichte muziek; 22,25 Gesproken portret; VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avond- wijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.2524.00 Kamerorkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Instrumentaal .sep tet; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolra dio; 9.45 Gramofoonmuziek; 10.25 Piano, viool en cello; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Kamerkoor; '2 00 An gelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmcdcdelingcn; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Metropole orkest; 13.45 Voor de huisvrouw. 14.00 Schoolradio; 14.20 Twee violen en piano. 15.10 Gramo foonmuziek; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kindcr- i koor; 17.45 Politiekapol; 18.18; Ka- j tholiek signaal; 18.22 Gramofoonmu- j ziek; 18.30 Amusementsmuziek; 18.52 Vraaggesprek met de voorzitter van het comité „ProPalcstina", 19.00 I Nieuws; 19,15 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting; 19.35 Lichte muziek; 19.48 Katholiek sig- naai en buitenlands overzicht; 19.56 Gramofoonmuziek; 20.00 Nieuws; I 20.05 De gewone man zegt er 't zijne' j van. 20.12 Omroeporkest en solisten; 21.10 Brabants halfuur; 21.40 Piano recital; 21.55 „Opbouw in Liefde", causerie. 22.10 Actualiteiten; 22.17 Harprecital. 22.35 „Als die van Ons", klankbeeld; 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23,15 Amusementsmuziek; 23.35— 24.00 Lichte muziek. HET Roman van Magda Trott 25) „In mijn kamer?" stotterde Pax- weiten en zichtbare verlegenheid weerspiegelde zich op zijn gelaat. Sigmund beval de kamenier, de sjaal te halen. Toen zij zich verwij derd had, wendde hij zich opnieuw tot Paxweiten. ,„Wat heb jij hier in de kamer van juffrouw Grape te maken?" „Beste Sigmund, Ik nam hem als getuige mee. Zet toch niet zo'n boos gezicht. Sigmund het is toch be grijpelijk, dat ik juffrouw Grape wantrouw." „Genoeg," onderbrak hij haar. „Sta mij toe, juffrouw dat ik u mijn verontschuldigingen aanbied ik betreur het ten zeerste, dat u in mijn huis een dergelijke belediging heeft moeten ondervinden." Heftig snikkend viel zij uit: „Mijn zuster verleid mij als die vegge beschuldigd o, mijn God, het is te veel mijnheer von Pax weiten heeft eer van zijn werk!" „Toe, Sigmund „Senta, ga de kamer uit. Met jouw echter", hij greep von Paxweiten bij de pols, „heb ik nog een woord je te spreken, en wel hier in tegen woordigheid van juffrouw Grape" „Laat me los, Sigmund!" „Je hebt gelijk, aan jou mag een Baron Robben zich niet vuil maken". Sigmund slingerde hem naar de deur „Er uit, schoft! Als je binnen een uur niet weg bent, laat ik je er uit gooien!" Dan tot Henriette: „Ik had je dit gaarne bespaard." Henriette beet in grote smart op haar lippen. Zij vreesde hetgeen zou volgen. Toen ze daar straks in harts tochtelijke opwinding haar ontslag had gevraagd, was er geen woord over de lippen van de baron geko men. Wat wilde hij nu nog van haar? Op zijn somber gelaat tekende zich niets af van liefde, slechts smart en ontgoocheling. „Henriette," zei hij zwaar ade mend, „laten wij nog eens in alle op rechtheid met elkaar spreken. Wij zijn hier zonder getuigen. Ik kan en wil niet geloven, dat je zoeven de waarheid hebt gesproken, je zag het te donker in. Kom, lieveling, laat mij mijn arm om je schouders leggen. vertrouw mij. Niet waar, die woor den ontglipten je in opgewondenheid en „Wat ik gezegd heb is de waar heid!" „Henriette het kan, het mag rjiet waar zijn, ons geluk zou daardoor in duigen vallen Een trek van smartelijke bitterheid lag om haar lippen. „Ons geluk!" antwoordde zij dof „een zeepbel, die uit elkaar spat te bij het eerste windzuchtje". „Spreek zo niet, Henriette. Je kunt niet beoordelen, wat er op het spel staat. Wat voor mij je getuigenis be tekent „O. ik weet het" viel zij hem met moeilijk te beheersen stem in de rede „de trotse baron Robben mag er na tuurlijk nooit aan denken, een meis je te kiezen, op wier naam een schandvlek rust. Maak u niet bezorgd baron Robben, ik wist het zelf, dat ir/ijn hart mij parten speelde, toen het zich voor u ontsloot. Ik heb eer lijk tegen die liefde gestreden het ging niet. Maar in dit uur wordt mij mijn trots teruggeschonken. Indien ik misschien in uw ogen een paria ben voor mijzelf heb ik mijn eer ongeschonden bewaard niemand kan mij daarvan beroven ..Waarom zeg je zulke harde woor den tegen me?" „Laten wij dit onderhoud beëindi- ge. mijnheer, waarom het afscheid zwaarder maken, dan het reeds is? Ik bedank u voor al de goedheid, mij bewezen. Dank ook. voor die mooie gelukkige ogenblikken! Wij zullen beiden ons best dopn te vergeten" In zijn ogen flikkerde een onrustig vuur. „Kan je mij met zo'n luchtig hart opgeven?" Slechts met moeite hield zij de uitroep van smart terug, die over haar lippen wilde. Had hij er dan geen flauw vermoeden van, dat zij al haar trots moest te hulp roepen, om zo te spreken? ,.7.oudt u aan mijn zijde gelukkig kunnen worden?" was haar ernstig antwoord. „Neen nooit! Misschien zoudt u enige uren de schandvlek vergeten die op mijn naam rust, maar dan zou voor u zoveel vrese lijker het ontwaken zijn. U kunt zich niet los maken van de oude tra dities van uw huis. U is nog te vast aan oude begrippen gekluisterd. U zoudt de ogen neerslaan tegenover uw voorvaderen, in het bewustzijn een onwaardige gehuwd te hebben. En waar zou dan ons geluk blijven? Het was dwaas van mij, die ogen blikken van vluchtig geluk ten volle te genieten maar het waren zulke heerlijke minuten!" „.Ik doe geen afstand van je, Hen riette. Je onschuld is bewezen; nie mand kan je iets verwijten". „En mijn zuster?" Hij drukte de handen tegen het voorhoofd. „Spreek daar niet over!" „Ik moet-1' „Zij zal zij heeft zich beBlist verbeterd!" „Neen!'' snikte zij, „mijn offer was tevergeefs. Zij is wederom de slechte weg opgegaan. Geve God, dat het mij moge gelukken, haar van de afgrond te redden". „Je moet je niet meer met haar bemoeien, je mag haar niet meer kennen" Met een vermoeid lachje weerde Henriette af. „Waartoe dient dit alles? U zult immers nooit over dat struikelblok heen kom, en ook ik wil in uw huis niet iemand zijn. die slechts geduld wordt. Ieder van ons ga dus de weg, die het lot voor hem heeft bestemd. Ik hoop, dat u gelukkig moogt wor den!" Met gebogen hoofd stond hu voor haar Wat het beminde meisje hem verklaarde, had ook hij gedurende de laatste minuten bij zichzelf gezegd Maar zijn hart kromp van hevige smart. Moest hij haar opgeven? Al leen om het wapenschild van de von Robben's „rein" te houden? Had hij geen recht op geluk? De oude voor oordelen wortelden nog te diep in hem. Hij kon zich niet zo gemakke lijk daar van losmaken als anderen. Hij schold zichzelf voor een dwaas, maar voelde van de andere kant, dat voor hem geen onbewolkt geluk uit dit huwelijk zou voortspruiten. Henriette deed hem uit zijn ge peins opschrikken. „Laten wij afscheid nemen, baron. Het is het beste voor ons beiden!" „Maar als het hart niet wil Hen riette?" - „Stoort u niet aan de stem van het dwaze hart, volg een inwendig ge voel, dat u de raad geeft, van el kaar te gaan." „En wat moet er van jouw wor den?" „Ma^kt u zich over mijn toe komst geen zorgen. Ik ben gewend onder vreemden te leven. En voor de eerste tijd heb ik een vriend, die mij gaarne de behulpzame hand wil reiken." „En die gelukkiger is dan ik." „In ieder geval is hij vrijer. De boeien, waarva nu zich nooit zult kunnen bevrijden, klemmen hem niet" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5