Ontwerp voor nieuw Staatkundig Program der K.V.P. Militair overvalt 'n taxi-chauffeur CLuantuien uan ffiitn C°B ontvoering Raad trok f3000 uit voor ontwerp van tweede gem. gymnastieklokaal DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 In verkiezings-reglement wordt verzacht punten- stelsel voorgesteld De commissie, die is ingesteld om het Algemeen Staatkundig Program van de Katholieke Volkspartij op nieuw te formeren, is thans met haar werk gereed gekomen. Dit ontwerp, dat op verscheidene punten afwijkt van het oude Program, geeft op overaichtelijke wijze de richtlijnen aan langs welke de K.V.P. moet wer ken. Er is uitvoerig aandacht besteed aan het buitenlands beleid, de defen sie en de sociaal-economische poli tiek, terwijl o.m. aparte paragrafen zijn gewijd aan de volksgezondheid en de volkshuisvesting. De indeling van het Program is grotendeels ge wijzigd, in wezen heeft het weinig verandering ondergaan, maar wel heeft men voor verschillende onder delen andere formuleringen gebruikt. Als een proeve van de formulering laten we hieronder een der paragra fen volgen. Zedelijke grondslagen van ons volksbestaan: 1. In de rechtsordening moeten de natuurrechtelijke grondslagen der samenleving geëerbiedigd èn be schermd worden. De Staat wake der halve tegen de ondermijning van het staatsgezag en erkenne de eigen ge bondenheid aan de natuurlijke en positieve rechtsorde. Hij eerbiedige de individuele rechten der burgers en drage zorg er voor dat deze niet door zijn organen worden aangetast. 2. Ter bescherming van de zede lijke grondslagen van ons volksbe staan is de Staat geroepen om binnen de grenzen van zijn taak de eerbied voor God en godsdienst te bevorde ren, de vrije werkzaamheid der Kerkgenootschappen te waarborgen en de openbare onzedelijkheid met gepaste middelen te bestrijden. 3. Openbare godsdienstoefeningen dienen ook buiten gebouwen en be sloten plaatsen te zijn toegestaan, tenzij er gevaar bestaat voor versto ring van de openbare orde en rust. 4. Aan de Kerkgenootschappen worde hulp en bijstand geboden. Zij hebben aanspraak op financiële steun van de Overheid voor zover nodig voor de voortzetting en ontplooiing van haar werk. 5. De vrijheid van de drukpers worde erkend de maatschappij, en haar leden worden echter beschermd tegen misbruik van vrijheid. Tegelijk is een nieuw verkiezings reglement ontworpen. Er zijn enkele belangrijke punten van verschil met het bestaande reglement. Terwijl in het bestaande reglement de verkiezingsraad de bevoegdheid heeft, bepaalde zetels definitief aan te wijzen en over de rest na be handeling van de kringadviezen en de adviezen van re samengevoegde kringen een definitief advies geeft, bevat het voorgestelde reglement: a. de verkiezingsraad wijst definitief candidaten aan op verkiesbare plaat sen, ten getale van hoogstens een derde deel van het in de kringen (sa mengevoegde kringen) te verwachten aantal zetels b. de verkiezingsraad geeft na kennisneming van de voor lopige conclusies van de kringverga deringen een advies over de overi ge plaatsen aan de kringen (samen gevoegde kringen). Door de kringen (samengevoegde kringen) wordt dus een definitief advies gegeven. Het aantal uit te brengen stemmen is in het voorstel van de commissie gelijk aan het aantal te verwachten zetels, verminderd met het aantal van de door de Verkiezingsraad voor een te verwachten zetel definitief aangewezen candidaten. Voorgesteld wordt een verzacht puntenstelsel in te voeren. De waarde van een stem, uitgebracht als num mer 1, bedraagt een punt, die van een stem, uitgebracht als nummer 2, bedraagt een halve punt, als num mer 3 een derde punt enz. De stem men hebben dus evenredige waarde. De mitigatie van het puntenstelsel werd vereist om de algemeen erken de bezwaren in de practijk van een dergelijk stelsel te couperen of te verzachten. Daarom is voorgesteld: het stemmen op een bepaald aantal candidaten de vaststelling van de eer ste plaats primair alleen door stem men als nr. 1 uitgebracht de vaststel ling van de tweede plaats primair alleen door stemmen als nummer 1 en nummer 2 uitgebracht enz.; primaire eis van het behalen var kiesdeler om een verkiebave plaats te bezetten: een waardetoekenning aan het advies bij verdeelde stem mingen. Terwijl de vorige reglementscom- Televisie ontdekte „Affray" De Britse admiraliteit heeft be kendgemaakt, dat gebruik gemaakt is van televisie bij de opsporing van de Britse duikboot „Affray", die in het begin van het jaar met 75 man in Het Kanaal is gezonken. Men ge looft, dal dit de eerste keer is, dat met televisie oiider water is gewerkt. De admiraliteit heeft bekendge maakt, dat men gebruik heeft ge maakt van een draagbare waterdich te televisie-uitrusting. Drie weken lang hebben technici van de Britse marine gewerkt om de uitrusting voor gebruik onder water geschikt te maken. Op het televisiescherm aanboord van het bergingsvaartuig werden wrakstukken van de „Af fray" gezien. Het hoogtepunt was liet moment, waarop de naam van het schip werd waargenomen. Twee uur later waren duikers in staat, de gezonken onderzeeboot te indentifi- ceren. unaniem van oordeel was, dat het verbod van zitting nemen, na een verkiezing door voorkeurstemmen diende te worden gehandhaafd, bleek deze eenstemmigheid in de huidige commissie geenszins aanwezig. De kleinst mogelijke meerderheid was voor afschaffing van dit verbod. Eenstemmigheid werd tenslotte be reikt over dit compromis: „Hij zal schriftelijk verklaren, dat hij geen plaats in de Tweede Kamer zal aan GEEN VIS VERGIFTIGING. Het eten van vergiftigde vis was niet de oorzaak van de dood van een jongen, enige dagen geleden te Alk maar. De directeur van de keurings dienst voor waren heeft verklaard, dat hier geen sprake is van z.g. vis- vergiftiging. De werkelijke oorzaak is nog niet bekend. GOEDE VANGST. Een goede vangst deed schipper L. Kamper van de UK 40 uit Urk, toen hij tegelijk met een hoop wriemelen de palingen een trommeltje binnen boord haalde. Aanvankelijk werd geen aandacht aan de bus geschon ken, maar toen het net opnieuw over boord v/as gezet en er dus een ogen blik tijd was, opende de schipper de bus, waarvan het deksel tamelijk vast geroest zat. Er bleek een vrij groot vaarden dan met instemming van het i bedrag aan gangbaar geld in de bus Partijbestuur, indien hij bij officiële I te Zitten. Op verzoek van de politie verkiezing door voorkeurstemmen I ri het bedrag voorlopig geheim gehou- zou worden gekozen". den. Dinsdagavond te omstreeks half tien belde een militair aan bij de ga rage Bosman te Breukelen en vroeg een taxi om hem onmiddellijk naar kazerne in de Croeselaan te Utrecht te brengen. De heer Bosman reed zijn klant zelf naar Utrecht. Bij de kazerne aange komen, zei de militair hem, nog even door te rijden, hetgeen geschiedde. Plotseling voelde de heer Bosman een zware klap met een hamer op het hoofd en terwijl hij ijlings de wa gen tot stilstand bracht, trachtte hij zich tegen de aanvaller te verdedi gen. In de beginne lukte dit niet bijster goed, doch ten slotte slaagde hij erin, over de voorbank bij zijn passagier te komen en trapte hem de wagen uit. De militair wilde hierop de vlucht nemen, doch de heer Bosman hield hem buiten de auto vast en een hevi ge worsteling ontstond, waarbij de chauffeur nog verschillende slagen met de hamer opliep. De militair rukte zich uiteindelijk los en nam de vlucht. De heer Bos man, die hem aanvankelijk wilde vol gen, zakte na enige tientallen meters Positieve Filmkeuring Na langdurige voorbereidingen en proefnemingen is het eindelijk zover gekomen, dat de reeds lange tijd aangekondigde positieve keuring van de Katholieke Film-Centrale begonnen is. Thans wordt van elke film (ook van de zgn. documentaire film) een beknopt positief keuringsrapport op gemaakt, waarop een korte beschrij ving van de film wordt gegeven en een waardering van de zedelijke, sociale, artistieke, paedagogische, didactische en ontspanningskwali teiten van de film. Daarnaast bevat dit beknopte rap port een aantal technische gegevens over de film, zoals de Nederlandse en originele titel, het jaar van pro ductie, de naam van de producent en van het verhuurkantoor, de leng te van de film, de toelaatbaarheids keuring van de Centrale Comissie voor de Filmkeuring (Rijkskeuring) en van de K.F.C., een korte aandui ding van het genre waartoe de film behoort, en de namen van regisseur, scenarioschrijver en voornaamste acteurs. In enkele woorden wordt aan het slot van het rapport de po sitieve waarde samengevat: aanbe volen voor volwassenen, jeugdigen of kinderen, geschikt voor bepaalde groepen, alleen maar toelaatbaar zonder verdere positieve waarde, on beduidend, ontraden onz. Deze rapporten worden op fiches overgebracht en ter beschikking ge steld van diegenen die zich op deze fiches abonneren. Per week verschij nen er ongeveer 15 fiches; per jaar ongeveer 800. Een abonnement kost per jaar 25.Daarvoor ontvangt men een volledige documentatie over alle films die er in Nederland vertoond worden. Voor allen die op een of andere wijze met de film te maken hebben, voor zielzorgers, sociale en cultu rele instellingen, jeugdleiders, onder- wijsinstanties, bioscoopexploitanten, maar ook particulieren (ouders) is een dergelijke documentatie van on schatbare waarde. BENOEMING AAN MEDISCHE FACULTEIT TE NIJMEGEN. Het bestuur der St. Radboudstich- ting heeft benoemd tot lector bij de Faculteit der Geneeskunde voor het geven van onderwijs in de medische physica de heer dr. A. J. H. Ven- drik te Utrecht. bewusteloos in elkaar. Voorbijgangers vonden hem en waarschuwde de GGD politie. De aanvaller blijkt een ontvluchte militair uit het strafkamp Koning Willem III te Nieuwersluis, die met een in Breukelen geleende hamer, de heer Bosman heeft willen beroven. e Kon. Marechaussee te Utrecht heeft de zaak in onderzoek. De Internationale Stichting R.A.P. T.I.M., die speciaal is opgericht door generaals van de grote Missie orden en -congregaties te Rome voor het vervoer van missionarissen heeft besloten voortaan haar bijzondere vluchten te doen uitvoeren door de K.L.M. De overeenkomst hiertoe is op het hoofdkantoor van de K.L.M getekend door de directeur van de R.A.P.T.I.M., mr. J. M. van Wessum, en voor de K.L.M. door de heer C. A. Driessen. De eerste vlucht krach tens deze nieuwe overeenkomst zal worden uitgevoerd op Zaterdag 29 September a.s. van Schiphol via Ro me naar Middel Oost-Afrika met be stemming Tabora. Vrijheid van korte duur Naar eerst thans bekend wordt, zijn Zondagavond uit het strafge- sticht „Norgerhaven" (Drente) vier gedetineerden uitgebroken. Zij heb ben kans gezien bij de invallende duisternis zwaai traliewerk door te zagen en op deze wijze er van door te gaan Dinsdagmorgen vroeg zijn zij in de buurt van Coevorden weer gearresteerd. Zij zijn onmid- delijk naar „Norgerhaven" terugge bracht. Uit het onderzoek,- dat is inge steld naar aanleiding van de uitbre king van vier gedetineerden uit het strafgesticht Norgerhaven blijkt, dat de vier gedetineerden de invallende duisternis gebruikt hebben voor een vooraf zeer goed in elkaar gezette ontvluchtingspoging. Het viertal heeft enige stevige tralies, welke voor de ramen waren aangebracht, doorgezaagd en op deze wijze kans gezien te ontvluchten zonder dat de wachten, dit hebben opgemerkt. Zij hebben zich aanvankelijk verborgen in het dichte bos om het plaatsje Veenhuizen en zijn in de nacht in de richting Coevorden gewandeld. Lang heeft de vrijheid evenwel niet geduurd. De rijkspolitie heeft het voortvluchtige viertal nabij de ge meente Coevorden kunnen arreste ren. Het blijken te zijn de gedeti neerden W. van S., S. O., W. R. en H. R. Allen zijn weer in Norgerha ven in verzekerde bewaring gesteld. LIJKJE VAN VERDRONKEN KNAAPJE GEVONDEN. Het stoffelijk overschot van de ze venjarige Jan Korvink uit Scheve- ningen, is hedenmorgen omstreeks 10 uur door de bemanning van de vis sersboot „Stellendam 25" opgehaald. Het lijkje is in Scheveningen aan land gebracht. Ontactische brief bracht opgeblazen tumult in het rustige Valkenburg BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt: Casino: „God heeft de mensen no dig", volwassenen. Lido: „Een vrouw van slechte re putatie", volwassenen. Luxor: „Vier in een jeep", 14 jaar. Trianon: Afgekeurd. Rex: „Piratenbloed", 18 jaar. „De R.K. Leidse Courant heeft ook een verslag gepubliceerd van de laatstgehouden vergaderingen van de gemeenteraad van Valken burg, waarin, zoals men zich zal herinneren, werd gesproken over de paardenmarkt. Het verslag had een toon, die verscheidene ingeze tenen van ons dorp heeft gegriefd" aldus schrijft wethouder Ouwer- sloot van Valkenburg in de Nieu we Leidsche Courant. „Dit artikel" zo merkt hij na enige citaten te hebben gegeven op ;,is verschrikkelijk laag ge steld. Wij spreken hierover onze diepe verachting uit. Het artikel geeft de kwestie allereerst niet zuiver weer. Dat weet elke Val kenburger, die de gang van zaken heeft gevolgd. Maar erger is, dat hier een mentaliteit naar voren treedt, die ook naar voren trad in de brief, die door het paarden marktcomité aan het gemeentebe stuur werd gezonden, de mentali teit van: Geef ons brood en spe len. Het spreekt van anti-pret, maar wij zouden de vraag kunnen stellen: Is er dan eooit Oranje- feest geweest in Valkenburg? De deur, die 27 jaar geleden ge sloten is, is nu weer open gezet. Het heet onschuldig vermaak, maar wie heeft opgelet, proeft toch de verkeerde geest, die achter dit alles staat. Christenen van Val kenburg, laat ons nuchter- en waakzaam zijn." Tei oriëniaiie van de lezer die nen wij hier eerst even uiteen te zetten, hoe de kwestie in elkaar zit. In Valkenburg wordt jaarlijks een BINNLvlAAU Tot burgemeester van Maarn is met ingang van 1 October benoemd G. A. W. C. baron van Hemert tot Dingshof te Rotterdam, thans rijksinspecteur van het verkeer in Den Haag. Het beroep van de gemeente Breda tegen de beslissing van Ged. Staten, waarbij goedkeuring was ont houden aan het besluit tot demping van de haven, is ongegrond verklaard De demping, waarmee een bedrag van 562.000 gulden was gemoeid, gaat dus niet door Voor de eerste maal heeft een Perzisch schip de haven van Amster dam aangedaan. Het was de Iran groot 7134 brt., die met een lading kolen uit Baltimore kwam. De rijksweg EindhovenWeert is onder Leende bij regenweer ge vaarlijk voor het verkeer. De We genwacht noteerde een keer in -tien minuten slippertjes van vijf motorrij ders op dit bochtige en gladde traject. De A. N. W. B. heeft aan de Rijks waterstaat om maatregelen verzocht. In de destructor te Purmerend zijn 800 kippen van de heer C. te Landsmeer en zeventig kippen uit de Rijp vernietigd wegens hoenderpest. Valse muntbiljetten van een gul den zijn in de laatste tijd in kleine plaatsen op de Veluv/e ontvangen. Er bestaan namelijk muntbiljetten die bij een Engelse firma op een soort dub- belpapier zijn gedrukt Het is moge lijk die biljetten te splijten. Opge vouwen worden dan voor- en achter zijde uitgegeven. Vier Nederlandse mijnenvegers, de Jan van Gelder, Abraham van der Hulst. Pieter Florisz en Abraham Crijnssen hebben, op de thuisreis van Indonesië naar Nederland, eon bezoek aan India gebracht. Dinsdag verlieten ze de haven van Bombav. BUITENLAND. Een staking in O.-Berlijn is iets dat niet voorkomt. En als het toch voorkomt, wordt er niet over gespro ken. Maar nu maakt niet minder dan het Oostduitse persbureau A.D.N. melding van een staking bij een klei ne in particulier eigendom zijnde scheepvaartmaatschappij in het dis trict Lichtenberg. Vermoedelijk is de staking door de communisten op touw gezet, met het doel een motief te scheppen voor onteigening van de firma door de Oostduitse communisti sche autoriteiten. Twee Amerikaanse piloten heb ben gemeld, Dinsdag boven New Jersey een „mysterieus rond voor werp" gezien te hebben Het was wit of zilverachtig en had de grootte van een straaljager. De snelheid schatten zij op 1450 kilometer per uur. Zij hadden het voorwerp ieder met hun toestel nagezet met een snelheid van 720 km. per uur. President Peron heeft Woens dag een wet afgekondigd, waarbij de staat van oorlog met Duitsland wordt 1 beëindigd. paardenmarkt gehouden en het co mité dat deze markt organiseert, zou er graag enkele openbare verma kelijkheden aan verbinden. Nu be staat er in die gemeente sinds 1924 een verordening, waardoor de com binatie paardenmarkt-attracties on mogelijk is. Het paardenmarktcomité richtte derhalve een brief tot de ge meenteraad met het verzoek de ver ordening van 1924 op te heffen. Uit tactisch oogpunt was deze brief geen juweeltje. „Eet, drink en wees vrolijk", werd er o.a. in betoogd, „want morgen moeten we sterven". Indien iemand deze leuze werke lijk tot levensbeschouwing zou heb ben, was hij een verachelijk indivi du. Het paardenmarkt-comité ken nende, weten wij echter, dat er in dit geval slechts sprake is van een ongelukkige formulering, die als grappig was bedoeld. In de raadsvergaderingen, waarin deze brief ter sprake kwam, is nogal enige deining geweest. De ongeluk kige formulering heeft aanleiding gegeven tot debatten, tijdens welke men enigszins het idee kreeg, dat een paar mensen de anti-christ in het vredige Valkenburg wilden bin nenloodsen. Wij hebben in ons verslag ge tracht de komische kant van deze opgeblazen kwestie te doen uitko men. Het feit, dat de wereld wor stelt met schier onoplosbare pro blemen en de meest wijze mannen van Valkenburg, zoals burgemeester De Wilde de raad betitelde, tegelij kertijd zich opwinden over een draai molen en enkele autoscooters, leek ons bepaald amusant. Wij betreuren het oprecht door ons verslag enkele Valkenburgers gegriefd te hebben, maar wij zijn er van overtuigd, dat de zaak der vermakelijkheden tijdens de paar denmarkt tot belachelijke proporties is opgeblazen. Als de wethouder ons beschudigt een mentaliteit te prediken van „Brood en spelen" dan heeft hij in zoverre gelijk, dat wij ons op het standpunt stellen, dat een mens bij feestelijkheden in zijn dorp zonder gewetenswroeging met een ijsje in een autoscooter of draaimolen mag gaan zitten. Hij mag o.i. zelfs op een pleintje rondhossen en zingen: „En van je hela, hola, houdt er de moed maar in". Dat is een gezonde ontspanning na vele maanden arbeid. „De deur, die 27 jaar geleden gesloten werd, is nu weer openge zet. Het heet onschuldig vermaak, maar wie heeft opgelet, proeft toch de verkeerde geest, die achter dit al1"** sta2tschrijft de wethouder. Met de opening van de deur be doelt hij, dat de raad voor één jaar één attractie heeft toegestaan. Vol gens het Leidsch Dagblad komt er vermoedelijk een draaimolen. Wij geven graag iemand gelijk, maar helaas kunnen we in een draaimo len of autoscooter slechts eèn zeer onschuldig vermaak zien. De opwekking „Christenen van Valkenburg, laat ons nuchter en waakzaam zijn" zal naar wfj hopen ter harte worden genpmen. Maar dan bevelen wij niet alleen de waak zaamheid, maar vooral het „nuch ter zijn" aan. Dit laatste lijkt ons in de paardenmarktkwestie nogal ver waarloosd te zijn. VAN TANTE 20. „Wanneer wij de foto die ik heb genomen van de voetafdruk van de man die mijn auto heeft gestolen, ver gelijk met de afdruk,, die jij in de tuin zag, komen wij tot de slotsom, dat de man die zich hier in de tuin heeft opgehouden, dezelfde is als de man die mijn auto heeft gestolen," zei Basli en hij keek daarbij als een professor. „Als wij verder vaststellen dat jij zelf hebt gezien dat de voet stap die je hier op een tekening bezit, afkomstig is van jouw tante, dan mo gen wij aannemen, dat jouw tante je tante niet is!" „Dat is ingewikkeld", zei Bim, maar het zal wel zo zijn. ,.Om je het bewijs ie leveren, dat mijn ver onderstelling juist is, zullen wij deze zogenaamde tante dadelijk gaan op zoeken!" zei Basil zelfbewust. Fier klopte hij op de deur van de zwijgza me dame. „Ja", klonk het schor wrevelig. Gemeenteraad Voorschoten Gisteravond kwam de raad van l ct per m3 te verhogen. Het voor Voorschoten in openbare vergade ring bijeen. De raadsleden Korthals, Viveen en Dekker waren met ken nisgeving afwezig. Bij de ingekomen brieven bevond zich een schrijven van het hoofd van de Beplantingsdienst inzake de uitbreiding van de vaste kern van deze dienst van 5 op 6 personen, zulks in verband met de uitbreiding van de oppervlakte van de plant soenen met ongevepr 114 hectare. Derhalve stelden B. en W. voor, de werkman L. A. J. Westerbeek, die sinds 24 Oct 1949 in losse dienst werkzaam is, per 1 Oct. a.s. in vaste dienst aan te stellen. Dit voorstel kreeg de goedkeuring van de raads leden. Bouw tweede gymnastieklokaal Daarna kwam het eerste voorstel aan de orde n.l. de bouw van een tweede gymnastieklokaal. Zoals reeds gemeld achtten B. en W. als mede de Consulent voor de Licha melijke Opvoeding in de Inspectie Delft de bouw een dringende nood zaak. De heer Bolle had ten aanzien van dit voorstel een drietal vragen. Al lereerst informeerde hij naar de be- grotingskosten van dit bouwwerk, waarop de voorzitter mededeelde, dat de bouw globaal begroot wordt op ongeveer 70.000.—. Ten tweede vond hij het bedrag van 3000. voor de plannen niet weinig en vroeg of hiermede niet gewacht kon worden tot de toestemming binnen was. Voorz. zeide, dat dit geen ver schil maakt, want wanneer de toe stemming wordt verleend, wordt dit bedrag in mindering gebracht Op de derde vraag van de heer Bolle, of meerdere architecten wa ren gevraagd, deelde de voorz. me de, dat de opdrachten billijk wor den vereeld. Mevr. RomijnOostveen achtte de bouw een dringende noodzaak, maar had nog enige wensen. Zij vroeg, of er bij de plannen ook re kening gehouden werd met open lucht gymnastiek en wanneer, dat zo is, of dan de mogelijkheid ge schapen kan worden, dat de kleed kamers zowel vanuit het gebouw als vanaf het openluchtterrein te be reiken zijn. Deze voorstellen wer den door B. en W. genoteerd en kre gen de aandacht. De heer Schrama bracht de nood zaak van het gebouw in het geding en overzag enige consequenties. Moet er nu straks ook een 2e gym nastiekleraar worden aangesteld? De voorzitter verwees voor de nood zaak naar de stukken en wees op het belang van het onderwijs. En wanneer een tweede gymnastiekon- derwijzer nodig zal zijn, dan zullen er van de onderwijsinstanties wel voorstellen komen. Daarna werd het voorstel z. h. st. aangenomen. Aan Cotuvo, het comité tot opspo ring van tuberculose werd een sub sidie van 200.— gegeven teneinde haar werkzaamheden tussen de grote rustperioden van het onder zoek te kunnen voortzetten. Ook aan de Stichting Tuberculosebestrij ding te Leiden werd een bedrag van 1.538.90 gesubsidieerd als bijdra ge in de exploitatiekosten van Sole M-io. Aanbieding begroting 1952 Bij de aanbieding van de begro ting 1952 complimenteerde de heer Fortanier namens de K.V.P. de sa menstellers van deze begroting met hun grote voortvarendheid. Met alg. stemmen werd de heer A. Oosterbaan benoemd tot tweede bezoldigd ambtenaar van de burger lijke stand. Idem met algehele stem men werd de heer A. W. C. van Dongen herkozen in de Commissie van toezicht op het Middelbaar On derwijs. Krachtens een stijging van de brandstoffenprijzen kan een stijging van de gastarieven niet uitblijven. stel werd aangenomen. Deze tarieven worden daardoor voor de eerste 20 m3 0.18 per m3; voor alle overige m3 0.17 en bij toepassing van het vastrechttarief 0.14 per m3. Bij raadsbesluit van 15 Juni werd besloten tot de bouw van een hoge druk-gasliouder. Met de bouw kon echter nog niet worden begonnen, omdat nog geen vaste lening werd verkregenen. Ondanks de nagenoeg volkomen onmogelijkheid tot plaat sing op de kapitaalmarkt is het B. en W. gelukt een aanbieding te ont vangen. Deze luidt: hoofdsom f 125.000. koers pari, rente 4 halfjaarlijkse betalingen; looptijd 25 jaar; aflos sing gelijke jaarlijkse termijnen; commissie 1/8 stortingsdatum 3 October a.s. De heer Schrama com plimenteerde B. en W. met dit succes. Het voorstel inzake de sociale voorzieningsmaatregelen zowel voor de handarbeiders als voor de hoofd arbeiders werd aangenomen. Hier over schreven wij uitvoerig in ons blad van gisteravond. Rondvraag De heer Van der Hulst vroeg, of het rapport van 't Economisch Insti tuut nog nieuwe perspectieven voor de gemeente geopend had. De voorz. deelde mede, dat hij met de behan deling van dit rapport wilde wach ten tot bij de begroting De heer Lamboo kwam terug op zijn vragen in de vorige raad ge steld. Namelijk of het mogelijk was maatregelen te nemen, dat de braak liggende bouwterreinen niet verder in wildernissen zouden veranderen. De voorzitter deelde mede, de wet te zullen nazien, of hiervoor maat regelen genoomen zouden kunnen worden. Tevens deelde de voorzitter mede,dat er voor de bouwterreinen nabij de Krimkade een aanvraag was ingediend tot de bouw van 51 woningen door de K.L.M. Het luiden van de klok om 12 uur 's middags stuit nog op moeilijkhe den. De mogelijkheid zal worden bezien of dit met een electrische in stallatie kan geschieden en dan zal er binnen afzienbare tijd wel een voorstel dienaangaande ter tafel ko men. Te vroeg uitgestapt. Gisteren middag stapte mej. O., die thans bij familie te Voorschoten verblijft, te vroeg uit de tram. Zij kwam met de tram van 1 uur uit Leiden en stapte n.l. reeds bij het Kerkplein uit, voordat de tram tot stilstand was gekomen. Mej. O. kwam daar bij te vallen en bekwam een her senschudding en een bloeduitstor ting in het achterhoofd. Floralia-tentoonstelling. Vrij dagavond as. om kwart over acht zal de floralia-tentoonstelling in het gebouw van Chr. Belangen aan de Wijngaardenlaan officieel worden geopend door de loco-burgemeester, wethouder L. A. Mooy. N.K.J.B. hield puzzlerit. Voor ae tweede maal dit jaar heeft de N.K.J.B. een puzzlerit voor de fiet sende leden uitgeschreven. De rit was uitgestippeld door enige be stuursleden en was wederom een groot succes. Ondanks de dikke mist die er hing en die een moeilijkheid op zichzelf vormde, zijn de resulta ten toch zeer goed geweest. Dit keer hebben de groepen in de omgeving van Valkenburg en Rijnsburg ge tracht de gestelde opgaven te vol brengen. Via een wirwar van aller lei binnenwegen kwamen zij ten slotte bij het Haagsche, Schouw aan om vandaar langs de controlepost aan den Deyl rechtstreeks op het clubgebouw aan te koersen. Aan het einde van de gezellige avond bleek, dat de groep bestaande uit Frans Zonneveld, Andrié van Leeuwen en Jan van Gent met 50 punten over Voorgesteld werd de tarieven met winnaar was geworden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2