S)e CcidócSou^cmt Marshall afgetreden als minister Een wilde leraar Om „persoonlijke" redenen Robert Lovett volgt hem op Schietpartij in Prov. Staten van Belgisch Brabant Twee doden Frans vliegtuig vermist VaCkódtacfttenfeeót in £uzew Van Fleet hoopt op offensief De Tsjechische vrijheidstrein Goede gaven uit het Westen Jaap, SiafifeCen aió toeócfiauiuvt Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12383 Papengracht 32. Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. nun. Telefoontjes f 1.50 /^•ENERAAL MARSHALL, de 70-jarige Amerikaanse minister van Dc- fensie, is gisteren afgetreden om redenen van „zeer persoonlijke aard". Marshall, die precies één jaar geleden deze portefeuille op zich nam, wordt opgevolgd door zijn 56-jarige onderminister Robert A. Lo vett, die zijn chef ook als onderminister diende aan het departement van Buitenlandse Zaken. De soldaat-staatsman Marshall, drager van vijf sterren als generaal, was stafchef vna het leger in de tweede wereldoorlog en werd later mi nister van Buitenlandse Zaken. Hij zette het Europese herstelprogram op stapel, dat als „Marshall-plan" bekend werd. Een jaar geleden volg de Marshall de afgetreden minister van Defensie Louis Johnson op. Hij werd daarmede de eerste beroepsmilitair sinds 1916 aan het hoofd van het departement van Defensie. Geen koerswijziging De generaal maakte het nieuws zelf op een persconferentie wereld kundig. President Truman willigde zijn aanvraag met. „grote tegenzin", maar met onmiddellijke ingang, in. Generaal Marshall heeft laten me dedelen. dat zijn gezondheidstoe stand niet de doorslag had gegeven als reden voor zijn ontslag. Hij was aanvankelijk van plan geweest tot 30 Juni aan te blijven, maar in ver band met de belangrijke militaire wetgeving in het Congres was hij op verzoek aangebleven. Hij had beloofd te blijven tot een aanbeveling gereed zou zijn voor de richtlijnen van een algemene militaire opleiding. President Truman heeft generaal Marshall gehuldigd als een van de voornaamste generaals van alle tij den en een van de meest vooraan staande vaderlanders. De visie van de Gaulle. Aanval in plaats van verdediging in geval van Russische agressie: een Fransman verantwoordelijk voor de verdediging van het gebied „tussen de Noordzee en de Middellandse Zee" en een rechtstreekse overeen komst tussen Frankrijk en Duitsland dit waren de voornaamste punten, die generaal Charles de Gaule in een rede voor de Britse en Amerikaanse pers uiteenzette. Volgens de Gaulle was Frankrijk onder het huidige defensiestelsel niet voldoende beschermd. De Gaulle noemde het voorstel, een Europees leger te vormen een poging de veiligheid van Europa op te lossen door „alchemitische brouw sels, algebraïsche combinaties en ka- balistische formules". Slechts door een samengaan van Frankrijk en Duitsland kan een eenheid van dat deel van Europa, dat nog vrij is, worden bereikt. NIEUW SUBSTITUUT VOOR TIN VOLKOMEN VERRASSING. Het nieuws van Marshall's aftre den kwam in alle Westelijke hoofd steden, zoals Den Haag het uitdruk te, „als een volkomen verrassing". In Washington werd er de nadruk op gelegd, dat er geen koerswijziging op handen was, ook al omdat Lovett uit de school van Marshall stamt. In alle hoofdsteden werd diepe teleur stelling over het aftreden kenbaar gemaakt, omdat Marshall zoveel voor het herstel in West-Europa heeft be tekend, zowel in economisch als in militair opzicht. In Den Haag vraagt men zich af waarom Marshall zijn besluit juist op dit ogenblik genomen heeft, nu er belangrijke beslissingen op inter nationaal militair gebied genomen moeten worden. OPVOLGER ROBERT A. LOVETT. Robert A. Lovett, de nieuwe Ame rikaanse minister van Defensie, heeft de naam dat hij spoedig en zonder drukte dingen gedaan weet te krij gen. Hij kreeg die naam tijdens de meer dan tien jaar, dat hij werk zaam was als assistent secretaris voor de luchtmacht (1940) aan Defensie, als onderminister van Buitenlandse Zaken (1947) en als onderminister van Defensie (1950). Tussen de ver schillende regeringsfuncties in was hij verbonden aan een bankiershuis te New York. In al zijn regeringsfuncties werkte Lovett samen met Marshall, die hij thans opvolgt als minister van De fensie. De nieuwe functie zal een verjaardagsgeschenk voor Lovett zijn die Vrijdag 56 jaar wordt. De lange, magere Lovett is vriendelijk en staat bekend als een hardwerkende be stuursambtenaar. President Roosevelt benoemde hem in 1940 tot assistent-secretaris voor de Luchtmacht aan het departement van Defensie. Lovett nam op zich de ogenschijnlijk onmogelijke taak om de productie van bommenwerpers op te voeren van 3 a 4 per maand tot 500 daarna 775 en ten slotte 1000 per maand. Als diplomaat heeft Lovett een krachtige houding tegenover de Rus sen aangenomen. ^^OENDAGMIDDAG heeft, tijdens de zitting van de Provincale Staten van Belgisch Brabant, een leraar aan een provinciaal instituut voor onderwijs, tegen wie een voorstel tot ontslag wegens wangedrag was ingediend, zijn revolver getrokken en geschoten op verschillende leden van de Staten. Eén hunner werd daarbij gedood, Twee der leden werden zeer ernstig gewond en moesten naar het ziekenhuis worden over gebracht. De dader heeft de revolver op zichzelf gericht en zelfmoord ge pleegd. De vergadering zou Tchetceroukl ILaer en Ebrand zwaar gewond wer den en naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Tchetceroukine vuurde bovendien in de richting van derwijs en onderzoek der voedselin dustrieën horen, tegen wie een voor stel van afzetting wegens tuchteloos heid was ingediend door de centrale administratieve commissie van deze provinciale inrichting. Tchetceroukine had tegen dit voor stel beroep aangetekend bij de Staten en werd bijgestaan door twee advo caten. Na uitleg te hebben verschaft en zonder te wachten op de uitspraak van de staten trok Tchetceroukine plotseling een revolver en vuurde op de heren Sterckx, onderdirecteur van voornoemd centrum, Van Laer, direc- De V. S. hebben thans een nieuw l teur van het centrum, en Erbrand, substituut voor tin, dat misschien de directeur van het technisch onderwijs tinprijzen naar beneden zal halen en i der provincie Brabant, het tekort aan strategisch tin voor Sterckx werd gedood, terwijl van de defensieproductie zal helpen op- lossen, aldus heeft de administra teur van de „Reconstruction Finance Corporation" te Washington ver-1 klaard. Het substituut, vervaardigd door de „Reynolds Aluminium Company" is van geweldig belang voor de ge hele economie, aldus de administra teur. Het nieuwe product is gereed voor de productie, maar zal in het begin slechts door de strijdkrachten wor den gebruikt. leraar aan het centrum voor on- a^dere leden zonder hen te raken en Tiapxtqo-i faenqt %ijn iietn uit MET 23 PASSAGIERS Een „Dakota" van de „Alpes de Provence", een kleine particuliere luchtvaartmaatschappij, is Woensdag op een vlucht van Perpignan (Fran se Pyreneeën) naar Oran, in Noord- Afrika, vermist. Er bevonden zich 23 passagiers aan boord. Het toestel is >het laatst boven Valencia waarge nomen. Het volbracht een vlucht in de geregelde luchtverbinding tussen Perpignan en Oran. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Om ongeveer 9 uur vanmorgen heeft het Nederlandse schip „Een dracht" gemeld, dat bij de Goodwin Banks (bij Northforeland) een vlieg tuig in zee is gevallen. Later meldde de „Eendracht", dat het een grote olievlek in de buurt van de South- goodv/in boei 1 en een gele bus heeft waargenomen Om half tien meldde de „Een dracht", dat het vliegtuigen van de opsporingsdienst heeft waargenomen. De „Eendracht" keert nu terug naar de plaats, waar het vliegtuig zou zijn neergestort om naar de vlieger te zoeken. Reuter meldt uit Londen, dat een Amerikaanse „Thunderjet" bij de Goodwin Sands is neergestort. STRATOCRUISER NEERGESTORT. Een grote stratocruiser van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „United Airlines" is ten Zuiden van San Francisco in de baai bij de San Veldmaarschalk Alexander Papagos. Mateobrug neergestort leider van de Griekse Concentratie- Volgens latere berichten is de partij, brengt te Athene zijn stem uit stratocruiser in ondiep water terecht tijdens de parlementsverkiezingen m gekomen en ondersteboven gerold Griekenland. De politieke situatie De United Airlines" verklaarde schijnt, nu het merendeel der stem-1 dat een van haar stratocruisers een men geteld is, even onstabiel te zijn oefentocht maakt met een drie kop- als voordien. Volgens deskundige pen tellende bemanning aan boord, waarnemers hebben de verkiezingen Men gelooft, dat alle drie om het geen beslissing gebracht. I leven zijn gekomen. pleegde daarna zelfmoord door zich een kogel door het hoofd te jagen. De Neeff, gouverneur van Brabant, heeft tegenover de journalisten bij zonderheden verstrekt over het voor val. Tchetceroukine, een genaturali seerde Rus, had in totaal 28 schoten gelost. Toen Tchetceroukine tot Sterckx zei: „Ik geef u vijf seconden om uw beslissing in te trekken", verklaarde deze aan de gouverneur: „Ik trek niets in". Hierop zei Tchetceroukine: „Ik heb onweerlegbare argumenten, ik zal u het document tonen". Op dat ogenblik haalde hij twee revol vers te voorschijn en begon te vuren. Oud-planters naar Algiers? Naar het Franse persbureau A. F. P. meldt, hebben de Nederlandse autoriteiten zich tot de directie van de landbouw in Algerië gewend met het verzoek, om aan Nederlandse planters, die van Indonesië naar Ne derland zijn gerepatrieerd toestem ming te verlenen, zich te vestigen in Algerië. Onder deze planters bevin den zich landbouwkundige inge nieurs, die zich hebben gespeciali seerd in de tabakscultuur, de suiker cultuur, in het kweken van tropische planten, in de veefokkerij en in de zuivelindustrie. SAMENWERKING OP RADAR- GEBIED. Belgische en Nederlandse radar specialisten zijn in de afgelopen we ken samengekomen te Brussel om gemeenschappelijk het vraagstuk te bestuderen van de toepassing van aan de vaste wal opgestelde radar stations ter bevordering van de vei lige navigatie op de Schelde Als resultaat hiervan heeft? men besloten alle wetenschappelijke en technische hulpmiddelen, kennis en ervaring samen te voegen in een Belgisch—Nederlands syndicaat ter bestudering van de toepassing van radar voor de navigatie op de Schel de. Het syndicaat staat onder een ge combineerde BelgischeNederlandse leiding. De Nederlandse deelneming staat onder leiding van de heer J. M. F. A. van Dijk, directeur van het „Neder- landsch Radar Proefstation" te Noordwijk aan Zee. Perzisch ultimatum verzonden Het Perzische ultimatum is Woens dag naar Washington gezonden ter doorzending naar Londen door tus senkomst van Harriman, aldus heeft de Perzische minister-president Mos- sadeq verklaard. In het ultimatum wordt geëist, dat Engeland de oliebesprekingen bin nen vijftien dagen hervat, anders zul len de verblijfsvergunningen van het Engelse olicp^A'soneel van de olie raffinaderij te Abadan worden inge trokken. Mossadeq heeft het ultimatum ver zonden, hoewel de oppositie-fractie van het parlement de zitting, waarop een stemming over zijn politiek zou worden gehouden, had geboycot. De Senaat heeft de minister-president echter zijn vertrouwen geschonken voor het ultimatum. Henry F. Grady, de Amerikaanse ambassadeur in Perzië, heeft zijn ont slag gevraagd. Truman heeft het ont slag „met de grootste tegenzin" aan vaard. Loy W. Henderson, de huidi ge Amerikaanse ambassadeur in In dia, is tot zijn opvolger benoemd. FINS KABINET AFGETREDEN De Finse coalitieregering, waarin de agrariërs de leiding hebben, is af getreden. Het aftreden houdt geen politieke crisis in, doch wil het kabi net de mogelijkheid geven tot her vorming na de algemene verkiezin gen van Juli. Bij deze verkiezingen verdreven de sociaal-democraten de agrariërs van de eerste plaats in het parlement. De agrariërs zijn daar thans op een na de sterkste partij, gevolgd door de vo'lksdemocraten, een combinatie van communisten en linkse socialisten. Ondanks deze lichte verschuiving in de sterkte der partijen verwacht men, dat Urho Kekkone (agrarische partij) aan het hoofd zal staan van een nieuwe coalitie, waarover de partijen reeds besprekingen hebben gevoerd. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Zwitserse Volksdrach- tenvereniging werd in Luzcrn ccn groot volksdracht en feest gevierd, waaraan meer dan tienduizend personen uit alle delen van het land hebben deelgenomen. Klederdrachten in alle verscheidenheid, alsmede voorstellingen van oude volksgebruiken werden in een kleurrijke stoet, welke uren duurde, aan het publiek getoond De wiegendraagsters uit Isérablcs (kanton Wallis) trokken wel zeer dc aandacht van de talloze toeschouwers. Noordelijken willen toch vrede Generaal Van Fleet, opperbevel hebber van het achtste leger in Ko rea, heeft bij ccn bezoek aan het front verklaard te hopen, dat de communisten een nieuw offensief zullen beginnen. Dat zal de geallieer den de kans geven „hen af te maken". EEN AMERIKAANS VLIEGTUIG heeft gisteren boven Selb aan dc grens tussen WestDuitsland en Tsjechoslowakije 1000 sigaretten uitgestrooid voor de 86 Tsjechoslowaken, die met de „vrijheidstrein" uit Praag in Beieren aankwamen, maar niet wilden blijven. De Amerikanen zetten hun volledige legerrantsoenen voor, bestaande uit spek, aard appels, wortelen, vruchtensap, brood, Deense boter, kaas en koffie met suiker en melk. Op hun verzoek werd gisteravond een film vertoond over het leven in het Westen. De regering te Praag heeft in een officiële nota gevraagd, welke maat regelen genomen moeten worden voor de tèrugkeer van de trein. On derhandelingen zijn reeds gaande. De conducteur van de trein, die vergeefs aan de noodrem rukte, heeft een te lefoongesprek gevoerd met de spoor- De ex-Ajacied en oud^aanvoeder van het Nederl. elftal Joop Stoffelen, die thans als beroepsvoetballer deel uitmaakt van de Franse club Tou louse, zien we hier als toeschouwer bij een voetbalwedstrijd in het sta dion van Monaco. Links Nordine Ben Ali, een speler uit het plaatselijk elftal. wegautoriteiten achter het ijzeren gordijn. Hij moet er na dit gesprek uitgezien hebben als een ..geest". De vlucht met de sneltrein was dagen te voren in elkaar gezet, maar eerst enkele uren voor het vertrek uit Praag was een machinist gevon den om als tweede man op dc loco motief te staan. De „ingewijden" wer den een half uur Voor het vertrek in gelicht. De leiders hadden de mees ten niet meer verteld, dan dat zij een kaartje moesten kopen. De loco motief droeg voorop een reusachtige rode ster. De 27 die vastbesloten zijn aan deze zijde van het ijzeren gordijn te blijven, bezitten niet meer dan de kleding, die zij dragen. De meesten willen Europa zo spoedig mogelijk verlaten en overzee een nieuw le ven beginnen. Zij waren buiten zich zelf van vreugde, dat de ontsnapping gelukt was. Sommigen wierpen hun kinderen hoog in de lucht om ze lachend weer op te vangen. Niemand wilde zich laten fotograferen of zijn naam openbaar maken, uit vrees voor maatregelen tegen hun achtergeble ven bloedverwanten. Er bevinden zich vijf gezinnen onder hen. De Amerikaanse hoge commissie heeft beslist, dat allen in Wcst-Duitsland mogen blijven en dat de 86 anderen met de trein kunnen terugkeren. BARRICADES BIJ DE SOWJET- SECTOR. De Oost-Berlijnse autoriteiten heb ben bij 63 van de 90 doorgangsplaat sen tussen Oost- cn West-Berlijn bar ricades opgericht, aldus maakt de Westberlijnse politie bekend. In krin gen der Westelijken gelooft men, dat de barricades ten doel hebben dc controle van het verkeer over de sectorgrens door de Oostberlijnsc po litie doelmatiger te maken. Van Fleet gelooft echter, dat dc Noordelijken vrede willen hebben vóór dc winter en vóór met hen wordt afgerekend: „Zij hebben klap pen gehad cn zijn in slechte condi tie". In een uitzending heeft radio-Pe king er zich over beklaagd, dat het achtste leger door de jongste aanval len aan het front „openlijk aan stuurt" op een oorlog op grote schaal. De uitzending scheen de verklaring te bevestigen die generaal Van Fleet korte tevoren had afgelegd. Dc uitzending heeft in Tokio het vermoeden versterkt, dat de com munisten, ondanks hun herhaalde beschuldigingen dat de Verenigde Staten pogen dc bestandsbesprekin gen in de war te sturen, de vrede werkelijk nodig hebben en wensen. BEPERKT OFFENSIEF IN KOREA. Donderdag zijn in Korea de gevech ten opgelaaid, toen de verbondenen ccn „beperkt' offensief begonnen. Na zware gevechten, waarbii dc Noorde lijken zware verliezen leden, slaag den de verbondenen er in een aantal belangrijke heuvel in dc centrale sector te veroveren. Aan het Oostelijk front zetten de geallieerde infanterie cn pantserwa gens hun aanvallen voort en lijden de communisten zware verliezen. Ook aan het Westelijk front verleggen de geallieerden hun stellingen in Noor delijke richting, waarbij matige te genstand wordt ontmoet, aldus het communiqué van het achtste leger. Grote aanval op West-Java Volgens Ass, Press zijn 28 Indo nesische burgers Dinsdagavond ver moord cn twaalf anderen gewond door een bende van ongeveer 200 ter roristen, die met machine geweren een aanval deden op dc Westjavasc stad Tjiparay. De aanvallers staken vijftig huizen in brand plunderden het plaatselijk ziekenhuis en de of ficiële gebouwen cn verschaften zich ten slotte toegang tot dc gevangenis, waar zij enkele politieke cn crimi- ne'o gevangenen de vrijheid gaven. De plaatselijke politie, die in de minderheid was, verloor elf man aan doden. Politie-troepen uit Bandoeng ver joegen de terroristen na een schrik bewind van vier uur uit dc stad. Volgens waarnemers zijn de ter roristen waarschijnlijk aangesloten bij de extremistische Daroel Islam. KuAAtftit... Woorden en voornemens hebben geen zin, als daar achter niet de bereidheid tot daden en stait.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1