Studenten collecteerden een kerk bij elkaar De „Vliegende K.R.O. Brigade" ter bruiloft JCattienleden G&zaeken induttïiën Twee jaar onschuldig in de gevangenis WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nederlandse hulp 'm diaspora Een deputatie van Katholieke studenten van Nederland heeft Zon dag de vreugde beleefd, de inwij ding van het kerkje te Freienstei- nau in het Vogelgebergte mee te maken, welke zij in het kader der Oostpriesterhulp voor de uitgewe ken Katholieken uit Oost-Duitsland, vertoevend in de diaspora, hebben bijeen gecollecteerd. Pfarrer Schneider begroette Za terdagavond de deputatie van de Katholieke studenten en van Oost priesterhulp, die tegenwoordig wa ren bij de plechtigheid van de kerk wijding. Zondag 9 September zegen de de Hoogwaardige Heer Dr. M. Ondersteijn, prelaat van de Abdij van Beme te Heeswijk, onder de ontroerende aandacht van de ont heemden -in Freiensteinau het kerkje, dat onder de schutse werd gesteld van Maria, Koningin van de Vrede. Dit op zich zelf bescheiden gebeu ren groeide Zondag in Freiensteinau uit tot een warm feest van de liefde, die reikt over alle grenzen. Na de inzegening celebreerde de prelaat met assistentie van pater Koning O. Praem., leider van Oostpriester hulp in Duitsland, en Dr. Reiz, dio cesaan vluchtelingenzielzorger, de eerste H. Mis in dit vergeten dorp van het Vogelgebergte, waar sinds vier eeuwen Christus niet meer in Zijn verheven Sacrament had ge woond. Toen sprak de pastoor van het kerkje, de onvermoeide Pfarrer Schneider. Deze zwoegende „rug zakpriester" is een van de 28Ö0 over geblevenen van de 6000 priesters, die meetrokken met hun verjaagde kudde. Hij vertelde, hoe de studen ten een groot gedeelte van de mid- „jaar je moet het weten: Veilig wast U, indien U tpcciaal alkalivrij mast. Speciaal Ikalivrij voor wol is Echfalon en speciaal Ikalivry voor zijde is Vivalon. (Advertentie), delen bijeen hadden gebracht; er werd begonnen met de bouw van een huis, dat niet alleen als woning van God, maar ook als pastorie en parochiehuis zou worden ingericht. In de tijd van drie maanden kwam het gebouw tot stand en de ijver en het verlangen van de Katholieke vluchtelingen was zo groot, dat zelfs de vrouwen en de kinderen deel namen aan de zware arbeid. Winkelsluiting aan de orde De voorzitter van de Tweede Ka mer heeft aan de leden meegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat, dat in de vergadering van Donderdag 20 September bij de regeling van werk zaamheden zal worden besloten in die vergadering onmiddellijk een aanvang te maken met de beraad slaging over het ontwerp van de Winkelsluitingswet. Na het „eierenzoeken", en de rennaar het ijscokarretje, heeft de K.R.O. voor de komende wintermaanden een „vliegende K.R.O.-brigade" op haar programma geplaatst. Deze brigade zal een strooptocht door Nederland ondernemen en zo op gezette tijden tijdens een bruiloft of verlovingsfeestje voor de nodige af wisseling zorgen. Nu is het bezoek van een K.R.O.-gezelschap, vergezeld van muziek, op zichzelf al een aardige attractie, maar de K.R.O. wil zijn luisteraars ook feest laten vieren en daarom nodigt hij de K.R.O.-luiste- raars ter stede ook uit, om op het feest te komen. Om nu te voorkomen, dat de gehele stad uitloopt, heeft zij aan de toe komstige feestvierenden een kleine verplichting opgelegd. Men kan na melijk alleen op het feest verschijnen, indien het costuum, dat men draagt, voldoet aan de eisen, welke de omroeper, die tijdens een daarop ingestelde uitzending de plaats van het festijn bekend maakt, opsomt. Denk er niet te licht over, argeloze lezer en enthousiaste lezeres! We hoorden al opsommen, dat men moet verschijnen in tennisbroek met hoge hoed, in de linkerhand een vogelkooi en als transportmiddel een step. Wie nu het eerst in de voorgeschreven kledij op het feest verschijnt, ontvangt een prijs. Het is natuurlijk overbodig te melden, dat het tenue iedere keer anders zal zijn. Wat ons betreft, wij hebben in allerijl een crinoline en opvouwbaar kerk- orgeltje met schuifaccoorden aangeschaft om op alle gebeurlijkheden te zijn voorbereid. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo- foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramo- foonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Morgen wijding; 9.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuz.; 10.30 De Antwoordman; 10.45 Gra mofoonmuziek; 10.50 Voor de kinde ren. 11.00 Orkestconcert; 11.45 Wen ken voor de tuin; 12.00 Gramofoon muziek; 12.30 Land- en tuinbouw - mededelingen; 12.33 „In 't spionne tje"; 12.38 Accordeonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gra mofoonmuziek; 13.20 Orgelspel; 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gramofoonmuziek; 14.30 Pianoreci tal; 15.00 Voor de zieken; 16.00 „Van Vier tot Vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.50 Rege ringsuitzending: L. Bos-Vergouw: „Kinderspelen in Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.30 Lichte muziek; 19.05 Voor burger en militair; 19.15 Fins Harmonie-orkest; 19.40 „Geestelijke weerbaarheid: Om een vrije wereld", causerie; 19.55 Nieuws; 20.00 „Hallo Holland Hal lo Engeland" een twee-landen pro gramma; 21.00 Actualiteiten; 21.10 Residentie-orkest en solist; 22.30 Gramofoonmuziek. Intermezzo: Ge sproken brief uit Londen; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Dansmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio NCRV: 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Koorzang. KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramo foonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuz. (12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws; 13.20 Gramofoonmu ziek; 13.35 Zang en piano. NCRV: 14.00 Promenade-orkest en soliste 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramo foonmuziek; 15.30 Pianorecital; 16.00 Bijbellezing: 16.45 Gramofoonmu ziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gra mofoonmuziek; 17.45 50-jarig bestaan van de Centrale bond voor Inwen dige Zending en Chr. Maatschappe lijk werk; 18.00 Verzoekprogramma; 18.30 „Sombere perspectieven", cau serie; 18.45 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Mariniers kapel; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws 20.05 „Unie Avond" van de Unie „Een School met den Bijbel"; 21.15 Gramofoonmuziek; 22.05 Reportage; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. Eigen wethouder laten vallen In Zuidlaren is een kwestie in de raad, ontstaan, toen door B. en W. zonder voorkennis van de raad gel den zijn verstrekt aan een particu liere bouwondernemer. Eerst werd een motie van wantrouwen tegen B. en W. aangenomen, en later werd een voorstel tot ontslag van beide wethouders (een van de P. v. d. A. en een van de A.R.) gelanceerd. On danks het feit, dat de leden van de fractie van de P.v.d.A. tot de voor stellers behoorden, stemden zij om verschillende redenen toch niet voor het voorstel tot ontslag. Beide wet houders bleven aan. In een gistermiddag gehouden ver gadering van de raad is deze aan gelegenheid wederom ter sprak ge komen. De fractie van de P.v.d.A. heeft daarin aan de voorzitter de wethouders en de leden van de raad meegedeeld, dat zij de heer M. Schil- tens (wethouder voor de P.v.d.A.) niet meer als lid van deze partij be schouwt en dat zij geen enkele ver antwoording op zich neemt voor handelingen door B. en W. buiten de raad om verricht. Op zijn basis teruggekeerd Vermiste piloot maakte noodlanding Eergisteren maakte men zich op het vliegveld Ypenburg grote zorgen omtrent een Fairchild sportvliegtuig PH-NFW, bestuurd door de Rotter dammer J. E. Barendsen, dat niet op de normale tijd op het vliegveld terugkeerde. De vlieger was in Le Havre opgestegen, maar door weers omstandigheden, was hij gedwongen, op een klein vliegveld bij Calais een noo 'landing te maken. Daar achtte men het met raadzaam, dat hy tij dens het ongunstige weer opsteeg om volgens plan naar Ostende te vliegen. Door een laksheid van de autoritei ten van het vliegveldje werd het be richt over deze tussenlanding te lang vastgehouden, waardoor hier in Ne derland ongerustheid begon te rijzen, omtrent het lot van de vlieger. Als na het bal de gasten Geen der aanwezigen zal kun nen zeggen, dat het geen gezel lige bruiloft is geweest, die eni ge maanden geleden te Vrooms- hoven werd gevierd en waar de Vroomshovense chauffeur J. A. M. het middelpunt van de festi viteiten was. Maar toen de gas ten vertrokken waren, zat M. met de gebakken peren, in dit geval met de (onbetaalde) reke ningen. De bruiloft was een beetje boven zijn draagkracht gegaan en de zorg om uit de schulden te geraken, verduister de:- de wittebroodsweken. Ten einde het probleem radicaal op te lossen, nam M. wel een zeer merkwaardige remedie te baat. Op 2 Juni jl. ging hij naar het huis van een bejaard echtpaar, met het doel de oude mensen te beroven. Het is hem uiteinde lijk niet gelukt, want de krasse oudjes verzetten zich op een dusdanige wijze, dat M. ten slot te het hazenpad koos. Een jaar, waarvan 4 maanden voorwaar delijk eiste de Almelose rech ter gisteren. De uitspraak is be paald op over 14 dagen. AFSCHAFFING VAN VISA. De Nederlandse Kamer van Koop handel voor Duitsland te 's Graven- hage heeft zich, mede namens de Kamers van Koophandel en Fabrie ken te Arnhem, Heerlen, Hengelo, Maastricht, Meppel, Nijmegen, Roer mond, Veendam, Venlo en Zutphen alle Kamers van Koophandel en Fabrieken welker gebied aan Duits land grenst met een uitvoerig schryven tot de minister van bui tenlandse zaken gewend, waarin wordt aangedrongen op een verge makkelijking van het reizigersver keer tussen Nederland en West- Duitsland en met name op afschaf fing van het visum. Een afschrift van het bedoelde schrijven is toegezonden aan de mi nisters van economische zaken en van justitie. Een schrijven van overeenkomstige inhoud is door de Kamers van Koop handel en Fabrieken (Industrie- und Handelskammern) in Emden, Osna- bruck, Munster. Duisburg, Krefeld, München-Gladbach en Aken zijn de alle Duitse Kamers van Koophan del en Fabrieken welker gebied aan Nederland grenst tot de betrokken Westduitse ministers gericht. Hieruit blijkt, dat de stappen zijn onderno men na een intehsief contact tussen alle genoemde organisaties, die alle van oordeel zijn, dat een vergemak kelijking van het reizigersverkeer in het belang van de economische sa menwerking tussen beide landen no dig zou zijn. I I PROF. WESTRA KRIJGT GRATIE. Aan prof. mr. H. Westra, die ge durende de bezettingstijd burge meester van Den Haag is geweest, is met ingang van 16 Augustus jl, voorwaardelijk gratie verleend. Prof. Westra werd in 1946 door het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag veroordeeld tot een gevange nisstraf van 20 jaar met aftrek van voorarrest. De procureur-generaal, die de doodstraf had geëist, ging tegen dit vonnis in cassatie. De Bijzondere Raad van Cassatie legde aan prof. Westra op 6 Januari 1947 een gevangenisstraf op van 12 jaar met aftrek. Thans, nog geen vijf jaar na dit vonnis, is de voormalige burgemeester weer in vrijheid. De beweegredenen tot de vrijlating is zijn zeer slechte gezondhedstoestand Hij heeft zich weer in Den Haag ge vestigd. KABEL DOORGEZAAGD De nieuwe kabel onder de provin ciale weg bij Weesp is Maandagmoi- gen voor het personeel van het Pro vinciale Electriciteitsbedrijf dat hem had gelegd, een desillusie geworden meldt de „Tel." Er stond geen stroom op. Bij onderzoek bleek de kabel op één plaats met een zaag te zijn ver nield. Men vermoedt dat de dieven heb ben geprobeerd een stuk van de ka bel te stelen, doch dat zij daarbij zijn gestoord. Het gat, dat zij hadden moeten graven, was echter dichtge gooid. TWEE MEISJES VERMIST OP DE JUNGFRAUJOCH Men vreest in Gindelwald, dat twee Duitse schoolmeisjes om het leven zijn gekomen bij een poging om de bij-na 4.000 meter hoge Jung- frau-Joch te beklimmen. Sinds 24 Augustus is van de meisjes, die 17 en 19 jaar oud zijn, niets meer ver nomen. Zij zijn het laatst gezien op de Eigergletscher, ongeveer 300 me ter beneden de top. Zij maakten hun reis zonder gids, en waren niet vol doende uitgerust. Vee-auto kantelde Chauffeur bijna verdronken Gistermiddag reed een vee-auto, bestuurd door J. H. uit Vledder, waar in nog drie personen meereden en tevens 27 varkens vervoerd werden, langs de Drentse Hoofdvaart, nabij Sm*, ce. De auto geraakte in een onbewaakt ogenblik op de zachte berm van de weg, kantelde en verdween gedeelte lijk in het water. Onmiddellijk wer den reddingspogingen ondernomen. Een der mederijders had kans gezien, om uit het kantelende voertuig te springen, maar de chauffeur ver dween onder water en eerst na vijf minuten slaagde men er in, hem be wusteloos op het droge te krijgen. Door kunstmatige ademhaling wist men de levensgeesten weer op te wek ken en hij werd naar het Diacones sen Ziekenhuis te Meppel vervoerd. De twee overige mederijders bevon den zich achter in de laadbak en heb ben benauwde ogenblikken doorge maakt, doordat het water hen letter lijk tot aan de lippen stond. Ook zij konden ten slotte worden gered. On dertussen zwommen 26 van de 27 varkens lustig rond. Zij werden stuk voor stuk op het droge gebracht. De 27ste bleek de zwemkunst niet mach tig, althans bracht haar niet in prak tijk en verdronk. Pijnlijke stramheid - dat is bet begin. Maar dan... Chagrijnige Rhenmatische Pijnen in al Uw ledematen, nu hier, dan daar... Laat 't met U niet zo ver komen. Neem Kruschen Salts bij de eerste aanwij zingen van Rheumatische pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcircula tie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun wer king verslappen, demonstreert zich dat m pijn en stramheid hier en daar. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te wor den afgevoerd langs natuurlijke weg, ;aan deze zich vastzetten en Uw lij- len begint. Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers. Die weten van geen onzuiver bloed, nog minder van de pijnlijke gevolgen. Vraag Uw leve rancier een flacon Kruschen, om per soonlijk die radicale verbetering te ondervinden. (Advertentie). Aanrijding eist een dode en gewonde Gistermiddag is op de Zuidelijke zijde van de IJselbrug bij Zwolle een ongeluk met dodelijke afloop ge beurd. Een zware vrachtauto met aanhangwagen kwam uit de rich ting Zwolle de brug afrijden. Aan het einde van de oprit wendde de chauffeur het stuur naar links, om de dijk naar Hattem op te rijden, hoewel er uit de tegenovergestelde richting, dus van de kant van Amersfoort een personenauto na derde. De gevolgen waren catastrofaal Met een hevige slag vloog de per sonenauto, die werd bestuurd door de 33-jarige radiohandelaar C. W. H. Biegnolé uit Rotterdam, tegen de rechtervoorzijde van de aanhang wagen, na ook de achterzijde van de vrachtauto geraakt te hebben. De heer Biegnolé werd ernstig ge wond en is naar het R.K. Ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De naast hem zittende 26-jarige mej. W. Zeven boom, eveneens uit Rotterdam, werd cf) slag gedood. De personenauto werd totaal vernield. De vrachtauto en aanhangwagen werden slechts licht beschadigd. Ruim 70 leden van de Eerste en Tweede Kamer brengen gedurende vier dagen een bezoek aan een aantal industriële bedrijven in Neder land als gasten van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Katholiek Verbond van Werk geversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland. Het is de bedoeling, de volksvertegenwoor digers door dit bezoek in rechtstreeks contact te brengen met het in dustriële leven van ons land. Een gedeelte van het gezelschap bezichtigt Van Doorne's Aanhang wagen en Automobielfabriek te Eindhoven, de plaats waar het bezoek Dinsdag een aanvang nam. FAILLISSEMENTEN NEMEN TOE. Het aantal faillissementen heeft in Augustus een stijging te zien ge geven t.o.v. de voorafgaande maand Uitgesproken werden nl. 158 faillis sementen, tegen 134 in Juli en 135 iii Augustus 1950. Het totaal aantal uitgesproken faillissementen in de periode 1 Jan. t/m 31 Augustus 1951 bedraagt hiermede 1242, tegen 1108 in dezelfde periode van 1950. Volgens een opgave van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel beliep het aantal faillisse menten in Augustus in de provincie Noord-Holland (excl. Amsterdam) 18 (v.m. 12, v.j. 24), Amsterdam 19 (31, 22), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 11 (17, 8), Den Haag 14 (14, 5), Rotterdam 15 (7, 13), Utrecht 14 (17, 12), Gelderland 16 (13, 16), Noord-Brabant 16 (9, 16), Limburg 9 (5, 3), Zeeland 4 (2, 1), Friesland 4 (0, 3), Groningen 6 (6, 2), Drente 2 (2, 3) en Overijsel (10 (10, 7). MEISJE DOOR BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een hevig onweer, dat zich nagenoeg de gehele avond en nacht van Maandag op Dinsdag bo ven Breda heeft ontlast, is het vijf tienjarige meisje C. Boele te Etten, door de bliksem getroffen en ge dood. Zij schuilde met nog drei an- dood. Zij schuilde met nog drie an- ven ongedeerd. KOPPIGE DRENKELING. Even ten Westen van de Westpier van Terneuzen vond Maandagavond een aanvaring plaats tussen het vissersvaartuig KRA 5 en een kano, bemand door C. S. uit Terneuzen, ten gevolge waarvan de kano om sloeg. S. meende echter de, hulp van de bemanning van de KRA 5 niet te moeten accepteren aldus „Trouw" en trachtte zwemmend de wal te bereiken. Door de zeer sterke stroom was hem dit echter niet mogelijk, zodat de jongeman ter elfder ure toch nog met vereende krachten aan boord getrokken moest worden. Meinedige werd ter rechtszitting gearresteerd Na enkele ogenblikken van over leg in raadkamer besloot gistermid dag de Rechtbank te Amsterdam op verdachte Van T. uit Rotterdam op een beschuldiging van meineed ter zitting te doen arresteren. De mein eed was afgelegd in 1947, toen Van T. ambtenaar van de P.O.D. was. Dit is de nasleep van de moord op de Rotterdamse illegale werkster Kitty v. d. Have. Met het onderzoek in de zaak v. d. Have was destijds belast W. E. M. Hij had het meisje vrijgelaten, toen bleek, dat van verraad geen sprake was. Enkele dagen na haar vrijla ting, in de zomer van 1945, werd zij door een groep illegalen te Rotter dam vermoord. In deze zaak waren ook betrokken Van T. en de Rot terdamse brigadier-rechercheur S., die inmiddels is geëmigreerd naar Canada. De president van de Am sterdamse Rechtbank, de zaak re construerend, merkte gisteren op, dat Van T. en S. bang waren, dat door M., die immers het onderzoek in de zaak v. d. Have had geleid, hun aandeel in de moord op Kitty v. d. Have bekend zou worden. Zij brachten daarom M. voor de recht bank, op besohuldiging dat hij dui zend gulden en een briljant zou hebben gestolen. Geld en edelsteen waren, volgens de verklaringen, in beslag genomen bij de arrestatie van een notaris, die werd verdacht van politieke misdrijven. Op de ambts-edige verklaringen van beide collega's P.O.D.-mannen werd M. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. M. had, nadat hij zijn straf voor de verduistering had ondergaan, een nieuw onderzoek geëist en nu is de waarheid aan het licht gekomen. In zijn requisitoir merkte de Offi cier van Justitie op dat uit alles is gebleken, dat men in Rotterdam M. kwijt wilde. Daarom waren een valse beëdigde verklaring en valse verklaringen voor de Rechtbank in elkaar gezet. Hij betreurde het, dat de brigadier-rechercheur S. die naar Canada is uitgeweken bui ten het bereik van de Justitie was en noemde de handelingen bijzon der strafwaardig. De uitspraak is bepaald op 25 Sep tember. COMMISSIONAIR TOT 2 JAAR MET AFTREK VEROORDEELD. De Haagse arrondissements-recht- bank deed heden uitspraak in de zaak tegen de 60-jarige commissio nair in effecten G. van N. uit Bos koop, tegen wie de officier van jus titie 14 dagen geleden drie jaar ge vangenisstraf met aftrek had ge ëist. De rechtbank veroordeelde Van N. tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek, daar zij hem schuldig achtte aan de ten laste gelegde op lichting van zijn clientèle voor een bedrag van 182.000 gulden. Fiscus op 't kerkhof ,Naar het kerkhof met die lui!", schreeuwde hij verhit en wij deden niets anders dan sussen. Tenslotte mag een mens zich wel eens nijdig maken, maar zulke verwensingen neen, dat is te boud. Het ging over belastingambtena- Die kennis van ons betaalt negen soorten belasting en dat is iets, waar noch en portemonnaie, noch de men selijke gemoedelijkheid tegen opge wassen is. Maar nu zij ze gegaan. Naar het kerkhof! Heeft die opgewonden ken nis met zijn geschreeuw de belas tingdienst op een goed idee gebracht. Kort gezegd zit de zaak als volgt in elkaar. Wie tegenwoordig een graf steen laat maken, moet hiervoor weeldebelasting betalen. De weelde wordt afgeleid uit de steensoort. Ge woon hardsteen is het goedkoopst d.w.z. zes procent van de prijs. Maar o wee als er. een stukje marmer aan zo'n zerk te ontdekken is. Dan mag je dertig procent betalen. De meeste mensen voelen hier niet zo erg veel voor. Als ze bij een steenhouwer komen, zeggen ze: „Zes procent is mooi genoeg. Ik denk er niet over om meer te betalen". Nu tref je onder de steenhouwers een heleboel gemakkelijke mensen aan. „In orde", zeggen ze joviaal, „we doen net of het hardsteen is en dan betaalt u het laagste percenta ge". Maar de fiscus is uitgeslapen. Erg onschuldig uitziende belastingamb tenaren hebben de boeken van steenhouwers gecontroleerd en ge lijk even opgeschreven waar de stenen geplaatst zijn, uit welke steen soort ze vervaardigd werden en hoe veel procent belasting ervoor betaald is. En nu vertoeven vele belasting ambtenaren op kerkhoven. Ja, in levende lijve wel te verstaan.Met de nauwkeurigheid van horlogema kers bekijken ze de grafzerken en dan fluisteren ze in zichzelf: „Hé, dat is geen hardsteen, dat is mar mer." In hun noodlotboekjes tekenen zij hun ontdekkingen aan en dadelijk komen de verrassingen weer in die gele enveloppen. Navordering we gens te weinig betaalde weeldebelas ting. En zo ploetert de fiscus maar voort. Dan hier dan daar. Wij staan nooit te kijken van hun verrassingen maar ditop het kerkhof Zou een mens nu nergens meer rust kunnen vinden? FLIP Een Amerikaanse geoloog is van mening, dat de voortdurende toena me van de hoeveelheid water op het aardappervlak wordt veroorzaakt door het ontsnappen van gassen uit het inwendige der aarde naar de atmosfeer en wel voornamelijk door de hete bronnen. Deze theorie is na der uitgewerkt door William W. Ru- bey, een geoloog van de Amerikaan se geologische dienst, op grond van een studie over het gedrag van wa ter, koolzuurgas, chloor en stikstof, bestanddelen, die door hitte uit de vaste massa var. de aarde ontwijken. Deze betrekkelijk lichte en vluch tige stoffen komen in te grote hoe veelheden in de bestaande aard-at mosfeer, in oceanen en oude aard lagen voor, dan dat men ze voor pro ducten van de gesteenten aan de op pervlakte zou kunnen houden, zo zegt William Rubey. Wanneer de gesmolten gesteenten diep in de aarde afkoelen zullen de zwaardere mineralen vóór de andere uitkristalliseren. Bij het voortschrij den van de kristallisatie wordt het gasghalte groter en neemt dienten gevolge de druk ervan toe. Wanneer de druk te groot wordt, ontsnappen de vluchtige bestanddelen in plotse linge vulkanische uitbarstigen of meer geleidelijk door breuken in het er boven liggende gesteente. Volgens Wiliiam Rubey wordt door ditzelfde proces ook de omvang van de oceanen vergroot en wordt de atmosfeer met gassen aangevuld. De betrekkelijke overmaat van vluch tige bestanddelen op of dichtbij het aardoppervlak, wijst er op. dat zij al gedurende ongeveer 2.000 000.000 jaar uit het binnenste van de aarde laar het oppervlak stijgen. Rubey heeft deze theorie onlangs op de jaarlijkse vergadering van het Amerikaanse geologisch genootschap, waarvan hii president is, uiteengezet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6