Wat Helsinki 1952 zal brengen De kanaalzwemmerij £2nze Samrubriek ill m m m i b s I m i m m as BEURS - O VE R ZICHT het fdivaze fiait WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Karei Lotsy over zijn bezoek aan het land der Olympische Spelen „l^E FINSE sportautoriteiten zullen in Juli van het volgend jaar, als alle landen van de wereld naar Helsinki komen voor het vierjaar lijks sportfeest, met een goede organisatie klaar staan, dat is mijn vaste overtuiging", aldus uitte de Nederlandse chef de mission, de heer K. J. J. Lotsy zich na zijn terugkeer uit Helsinki tegenover een redacteur van het A. N. P. Als chef de mission voor de Ne derlandse ploeg van 1952 en als be stuurslid van de FIFA was hij met bepaalde opdracht naar Finland ge gaan, heeft met talrijke autoriteiten en sportofficials in diverse steden besprekingen gevoerd en keerde te rug met een tas vol gegevens, wel ke de heer Lotsy in rapporten, be stemd voor het N.O.C. en de FIFA, zal verwerken. De vraagpunten had den betrekking op voeding, onder dak, vervoer, kosten en technische aangelegenheden ten behoeve van de Nederlandse ploeg, welke naar Helsinki wordt uitgezonden en ver der op de voetbalvelden en de acco- modatie daarvan, waarvoor, naar het vanzelf spreekt, de FIFA, die technisch verantwoordelijk is voor het Olympisch voetbaltournooi, gro te belangstelling heeft. „Bij mijn bezoek aan Helsinki, Turku, Tampere, Lahti en andere gteden", zo ging de heer Lotsy voort, „heb ik overal geconstateerd, dat men met groot enthousiasme en een enorme hoeveelheid energie aan het werk-is, waarbij ontzaglijke moeilijkheden op velerlei gebied moeten worden overwonnen. Het zal misschien krap aan zijn, maar de Finnen komen op tijd klaar. Het Fin se volk en de Olympische gedachte vormen op het ogenblik een een heid. Zo kunnen bergen werk wor den verzet. Om een voorbeeld te noemen. Het parool is uitgegeven: Helsinki moet er het volgend jaar fleurig uitzien. En prompt zijn ar beiders en intellectuelen aan de ar beid getogen. Ik heb professoren met de verfkwast in de hand bezig gezien het uiterlijk van de univer siteit te verfraaien. Meisjes en jon gens zijn aan het metselen en tim meren; nieuwe gebouwen worden uit de grond gestampt, overal komt men handen tekort. Het Olympisch dorp. Het Olympisch dorp bestaat uit flatwoningen, welke na de spelen onmiddellijk door de Finnen zelf zullen worden bewoond. Er is plaats voor 4500 tot 5000 mannelijke deel nemers plus de chefs de mission en de chefs d'equipe. Op dat laatste heb ik gestaan, zij horen bij de ath- leten te zijn. Juryleden, scheids rechters, trainers en masseurs zul len waarschijnlijk bij particulieren worden ondergebracht, indien het niet mogelijk zal blijken kamers voor hen in het Olympisch dorp te reserveren. Het dorp bestaat uit hui zenblokken, die veel op elkaar lij ken. De kamers in elk blok zullen plaats bieden aan drie of vier deel nemers. Grote gezellige eetzalen worden ingericht. Aan de maaltij den is ook al gedacht. Ik kreeg drie menu's mee, een van de Franse, een van de Amerikaanse en een van de Scandinavische keuken. Wij mogen die menu's critiseren en er aan dokteren. Met op- en aanmerkingen zal men zoveel mogelijk rekening houden. Tenslotte is de samenstel ling van een maaltijd zeer belang rijk, het Finse sportvolk weet dat zeer goed. Groenten en fruit zullen er voldoende zijn, dank zij het prach tige geschenk van de Nederlandse producenten. Dat aanbod van 50.000 kg. heelt diepe indruk gemaakt op het Finse volk, hetgeen mij uit re acties in de bladen heel duidelijk is geworden. Vooral, omdat het ini tiatief van dit eerste „buitenlandse" geschenk van Nederland is uitgegaan. Ook voor d? gezelligheid wordt in het Olympisch dorp gezorgd. Er komt een bioscoop, maarde avondklok is op 11 uur gesteld, dan moet beslist alles binnen zijn. Vrou wen worden niet toegelaten en om gekeerd wordt er in het meisjes te huis men rekent op 'ongeveer dui zend vrouwelijke deelnemers geen man toegelaten. Dat vrouwen tehuis is nog niet klaar, er wordt druk aan gebouwd, door vrouwelijke en mannelijke studenten. Het ligt in Otaniemi, op 12 km. van het cen trum van de stad, aan een meer, te midden van de pijnbomen". Alle sportcentra in Helsinki zijn, vol gens onze begrippen", zo ging de heer Lotsy voort, „vlak bij elkaar. De Finnen zijn van mening, dat Otaniemi nogal excentrisch ligt, maar wij, die Berlijn en Londen hebben gekend, vinden dat dat nog al gaat. Bovendien komen er voor de deelnemers en de officials 200 bussen, welke pendeldiensten zul len onderhouden." Finse toeristenmarken? De verslaggever informeerde naai de verblijfkosten in Finland, welke zeer hoog zouden zijn. „Inderdaad", zo bevestigde de heer Lotsy ons vermoeden, „men mag wel aannemen, dat degene, die niet in een tentenkamp wordt on dergebracht, 50.-— per dag per per soon kwijt is. Dit hoge bedrag is begrijpelijk, indien men de na-oor- logse moeilijkheden van Finland kent. Misschien valt het echter nog De mogelijkheid is namelijk groot, zo heb ik te Helsinki vernomen, dat de Finse regering speciaal met het oog op de Olympische Spelen voor de buitenlandse gasten zoge naamde Finse toeristenmarken ter beschikking zal stellen, welke der tig procent goedkoper zijn. Een definitief besluit is echter nog niet genomen". De heer Lotsy deelde vervolgens nog enkele interessante bijzonder heden mede. De wielerbaan is goed. Binnenin ligt een uitstekend hockeyveld. Het wegcircuit is 10 km., zestig procent van het wegoppervlak is geasphal- teerd, veertig procent verhard. Het zwemstadion is reeds door de Fina goedgekeurd. De roei- en kanobaan zijn stroomvrij. Bij wind kan er ech ter een flinke golfslag staan. De zeilers uit het buitenland zullen bij bij Finse zeilvrienden worden on dergebracht. De pers komt in het studentente huis. De hotels zijn gereserveerd voor officials. Belangstellenden uit het buitenland zullen bij particulie ren kamers kunnen vinden. En de genen, die het wat eenvoudig wil len doen, zullen in tentenkampen terecht kunnen. De voedingsmidde len en het materiaal voor buiten landse ploegen zullen belastingvrij kunnen worden ingevoerd, waarbij men er op rekent, dat van deze fa ciliteiten geen misbruik wordt ge maakt. Alle deelnemers, officials en pers krijgen identiteitskaarten. Speciale Olympische postzegels wor den uitgegeven. En zeer waarschijn lijk zal er te Helsinki geen tou»visie op het programma staan. Het voetbaltournooi. De heer Lotsy heeft de voetbal velden te Helsinki, Lathi, Tampere, Kotka, Turku, Kuopio en Vasa, welke vooi het Olympisch tournooi zullen worden gebruikt, in opdracht van de Fifa bezocht. Op alle velden is, ook voor Nederlandse begrippen, de grasmat magnifiek. Maar de af metingen zijn wat klein, hetgeen geen verwondering behoeft te wek ken, aangezien men in het ahtle- tiekland Finland eerst een 400 me ter-baan aanlegt, waar binnen het voetbalterrein moet komen. De ac- comodatie is zeer behoorlijk, som mige terreinen hebben tribunes of aarden wallen voor een toeschou wersaantal van 10.000 tot 15.000. „Aan mijn rapport aan de Fifa", zo besloot de heer Lotsy het onder houd, „heb ik verzocht het daar heen te willen leiden, dat alle vel den dezelfde afmetingen krijgen, nl. 64 y, bij 102 y3 meter, hetgeen tussen de minimum- en maximum- maat ligt. Ik heb de indruk gekre gen, dat de voetbalsport in Fin land sterk gestimuleerd zal wor den door het Olympisch tournooi. Mochten er 16 landen of minder aan het tournooi deelnemen, dan zullen de steden Kuopia en Vasa, die alleen per vliegtuig te bereiken zijn, afvallen. De organisatie van het tournooi zal in handen zijn van een technische commissie van de Fi fa, bestaande uit de Brit Drewry, de Italiaan Maure en de Fin Alssari". Florence Chadwick yeslaagd WIELRENNEN COPPI WINT DE GROTE PRIJS VAN BRASSCHAET Te Brasschaet in België werd een internationale wedstrijd voor profs gehouden over 147 km. om de gro te prijs van Brasschaet. De Italiaan Fausto Coppi werd winnaar in 3 uur 45 min. 36 sec., ge volgd op een band dikte door onze landgenoot Gerrit Peters. De uitslag luidt verder: 3. Buyl (België); 4. Debare (Belgie); 5. Brusselmans (België). Onzo landgenoot van Est bezette de elfde plaats. De Nederlanders Dekkers en Middelkamp werden 14e ex aequo met 24 renners. SCHAKEN EERSTE LUSTRUM PTT SCHAAK-VIERKAMP GEORGANISEERD Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de schaakclub PTT te Leiden, organiseert deze club een clubvierkamp. De le, 2e en derde ronde worden gespeeld, resp. op Vrijdagen 21 Sept. 28 Sept. en 5 Oct. Aanvang le ron de 7 uur 30 min. en de 2e en derde ronde 8.00 uur n.m. Deelnemers aan deze clubvierkamp zijn: LEITHEN I. S.C.L. I, V.T.L. I en P.T.T. I. De hoofdprijs bestaat uit een zil veren koning, de z.g. „GALVANO WISSELPRIJS". Het speellokaal is gevestigd Boommarkt 15 boven het Telegraafkantoor. LEIDSE BRIDGECLUB „D.D.S." Na het nieuwe seizoen met een drive te hebben geopend, hield de Leidse Bridgeclub „D.D.S." gister avond in „Zomerzorg" een goedbe zochte ledenvergadering. Bestuur en wedstrijdcommissie werden' in de oude samenstelling herkozen. Een jubileumfonds werd gevormd ter bestrijding van de kosten, verbon den aan de feestelijke herdenking van het eerste lustrum. Het wedstrijdplan voor het nieuwe seizoen, dat a.s. Vrijdag een aan vang neemt, omvat o.m. de jaar lijkse wedstrijden tegen VOG en Arnhem. Bovendien zal waarschijn lijk worden gespeeld tegen een nieuw opgerichte Haagse vereniging. „D.D.S." zal inschrijven voor het bondstournooi om de „Happee beker" en voor de districtscompeti tie om de „Oudshoornbeker". Deel neming aan de bondscompetities zal afhankelijk zijn van de besluiten der volgende week te houden ver gadering van de districtsraad. Als clublokaal werd opnieuw „Zomer zorg" aangewezen. POSTDUIVEN „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Duffel. Afstand 115.42 km. Gelost met N.W.-wind om 9 uur. Eerste duif 11 u. 48 sec. Snel heid 955.47 m. p. min. Laatste duif 11.16.38 sec. Snelheid 842.10 m. p. min. Uitslag: Fr. Hendriks 1-3-5-17; K. I. Waasdorp 2-4-6—9-12; P. d'Haans 7; C. Zwaan 8—35; A. G. Kleizing 10. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoord •traat 3. Nieuw-Vennep OPLOSSERS-WEDSTRIJD. (Voor geoefenden). Wederom hebben wij het genoe gen vraagstukken ter oplossing aan te bieden van problemisten uit on ze lezerskring. Onder No. 39 een god geslaagd vraagstuk van de heer Turk, waarin een bekende eindslag tot een mooi geheel verwerkt is. Wedstrijdprobleem no. 39. Auteur: L. W. Turk, Noordwijk. le publicatie. Florence Chadwick is er in ge slaagd het Kanaal van Engeland naar Frankrijk over te zwemmen. Er heerste veel misverstand over de identiteit van de zwem'ster. die te Dover was gestart en ergens op het verlaten strand van Frankrijk aan wal was gestapt. Enkele badgasten zagen haar aan wal komen. Na enke le minuten stapte zij in de boot, welke haar had begeleid van Enge land naar Frankrijk. Aanvankelijk dacht men, dat de Deense zwemster Elna Andersen een geslaagde poging had gedaan, maar tenslotte wees een onderzoek uit, dat de 32-jarige Californische zwemster Florence Chadwick aan het Franse strand was aangekomen. De laatste berich ten waren geweest, dat zij omstreeks 12 uur Dinsdagmiddag ergens in de mist bij de Franse kust zwom. 20 km van Kaap Griz Nez is de Amerikaan se zwemster, bij het plaatsje Sangat- ta aan wal gestapt. De mystificatie was nog groter geworden door het feit, dat honderden belangstellenden die van de poging op de hoogte wa ren, aan het strand bij Kaap Griz Nez de zee aftuurden. Er was nl. het bericht binnen gekomen, dat Floren ce Chadwick het laatste gedeelte al leen had afgelegd, omdat zij de volg boot in de mist was kwijt geraakt. Florence Chadwick is de eerste vrouw, die het Kanaal in de richting EngelandFrankrijk heeft overge zwommen. De Cubaan José Cortinas. die bij Kaap Griz Nez was gestart om het Kanaal over te zwemmen, heeft na 14 uur in het water te hebben gele gen. zijn poging opgegeven wegens kramp. Hij was toen 4 mijl van de kust van Kent verwijderd. De Argentijn Abertondo, die een poging deed het Kanaal van Enge land naar Frankrijk over te zwem men, heeft eveneens de poging opge geven. Hii had 11 uur en 31 minuten in het water gelegen. Voor de eerste maal na de oorlog doet een Duitser een poging om het Kanaal over te zwemmen Het is de 35-jarige mecanicien bij de admini stratie van het Amerikaanse leger te Wiesbaden, Ernst Strobel Zijn colle ga's hebben het geld bij elkaar ver zameld om Strobeis onkosten te be talen Hedenmorgen om zes minuten over zes ging hij bij Cap Gris Nez te wa- tet. De zee was ideaal en Strobel hoopte in 13 uren de Britse kust te bereiken. Strobeis trainer. Erich Barerschee, vergezelt zijn pupil, alsmede de tech. nicien, de sergeant Joseph Stork van Minneapolis (Minnesota), die de in zameling hield onder zijn landgeno ten te Wiesbaden, teneinde Strobel in staat te stellen de poging te onderne men Strobel wordt tijdens zijn zwem tocht gevoed met bananen, honing, thee en suiker. MISLUKTE POGING Mevr. W. Temmevan Rijsel. die voor de tweede maal trachtte het 17 mijl brede kanaal van Bristol over te zwemmen, staakte de strijd omdat zij zich onwel voelde, nadat zij bijna 9 uur in het water had gelegen. Zij was ongeveer oen halve mijl van de oever van Somerset verwijderd. Mevr. Temme was te Barry, een plaatsje aan de kust van Zuid Wales gestart. Q - Zwart 11 schijven op: 7, 9, 10, 12, 13, 17, 19, 23, 31, 35 en 36. Wit 11 schijven op: 21, 27, 32/34, 38, 40, 44, 45, 47 en 50. Wit speelt en wint. Vervolgens een vraagstuk varj de heer Pellekoorne. Deze proble mist ontpopt zich steeds meer als problemist wan betekenis. De zwar te schijven 37 en 41 doen wel wat vreemd aan, doch de afwikkeling men werke even het naspel na I de 6e zet van wit uit vergoedt veel. Wit: 20. 24, 26. 32. 35, 37, 38, 42, 43, 46 en 48. Wit wint door: 4439, 4843, 37—31, 39—34, 35x4, 4x34. Een goed bewerkt tempo-probleem, waar door de rondslag tot stand koxnt. No. 32. Auteur: Th. de Zwart. Zwart: 7/9, 12, 17/19, 22, 29 en 34. Wit: 26, 31, 35, 37, 38, 41, 44, 45, 49, 50. Wit wint door: 2621, 4439, 37x17, 49—43, 47—41, 50—44, 45x1. Eveneens een aardig tempo-pro bleem op een bekend thema. Oplossingen ontvangen van de lie ren: P. v. d. Kwartel, Leiden, J. W de Rooij, Warmond, J A. J. Wort- man Th. de Zwart, Sassenheim, H. v .d. Kamp, Lisse, A. C. v. Vliet, L. Koster, D. Bakker allen te Vinke- veen en G. Rysdam te Leiden. Ladder-wedstrijd. (Voor onze begieren) Eerst een miniatuurtje van de heer Th. de Zwart. In een 4-tal zet ten, door middel van ineerslag, heeft wit zijn doel bereikt om tot de genadeslag voor zwart over te kunnen gaan. Wedstryd-probleem No. 63. Auteur: Th. de Zwart, Sassen heim. le publicatie. KIESPIJN! Mijnhardt's Kiespijopoeders. Doos 4^ct (Advertentie) Wedstrijd-probleem No. 40. Auteur: A. J Pellekoorne, Delft, le publicatie. Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op: 5, 9, 12, 13, 16, 18/20, 23, 25, 37 en 41. Wit 11 schijven op: 22, 27, 28, 32, 34/36, 38, 40, 45 en 47. Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht tot 26 September a.s. aan bovenstaand adres. Oplossingen pr. No. 31/32. No. 31. Auteur: A. J. Pellekoorne. Zwart: 9, 11, 12, 14, 17, 21/23, 27, I -uk i i O Zwart 7 schijven op: 7 12, 18, 19, 20. 23 en 38. Wit: 7 schijven op: 16, 26, 27, 30, 32 40 en 43. Vervolgens een vraagstukje van onze medewerker H. J. v d. Kamo uit Lisse Ook nier weet wit zich in een mooie stand, in 4 zetten mees ter te maken van het veld. Weastrijd-probleem No. 64. Auteur H. v d Kamp I sse. j le publicatie. I Stand in cijfeis: i Zwart 9 schijven op 17, 18, 19. 20 22, 24, 26, 29 en 30. Wit 8 schijven op 26 31, 33. 38, 43. 47. 49 en 50. Voor be.ut vraagstukken geidt wit speelt n wint. Opicss'ngen bin nen 3 weken aan bovenstaande adres. Oplossingen en lijs". ïr. de vol®-n- dc rubriek. Eindspel. Auteur: C. Blankenaar. Stand in cijfers: Zwart één schijf op 10 en één dam op 5. Wit één schijf op 46 en twee dam men op 6 en 50. Bovenstaand eindspel heeft een stand, welke men eens gezien nimmer vergeet. De tweede plaats, hoogst origineU eigenschap van dit eindspel, is de witte schijf op ruit 46; terwijl de dammen ijverig in de weer zijn, speelt hij, rustig toeziende, de hoofd rol. alleen aan het slot treedt hij ac tief op. En nu de oplossing. De eerste zet van wit is het bezetten van veld 22 door een der twee dammen. Zwart is gedw. tot 1014. Nu wit 224. dit is de-> krachtzet, zwart 1419x. Wit bezet met de andere dam veld 17. zwart 1923x, wit 17—26. Zwart vervolgt zijn wande ling met 2328. Thans treedt het spel een andere pnase in. Wit 26 48. Als nu de zwarte dam verplaatst wordt. b.v. naar 19, dan uit 4—22 en 4837, waarna de schijf op 46 de zwarte dam slaat en verder tegen de zwarte schijf op tempo wint. Dus zwart speelt 2832 Wit herstelt het verband door 415, dreigende 15 33. Zwart, ten einde raad, offert de schijf en de witte schijf op 46 doet de zwarte dam triomfantelijk ver dwijnen. Wie aan het eindspel zijn dam- studie wijdt, wint waar een ander remise verwacht. CORRESPONDENTIE. L. W. T, te N. Problemen alsme de uw zeer gewaardeerde medewer king in dank ontvangen. A. J. P. te D. De stand van het bedoelde probleem, is onlogisch. Immers hoe komt zwart met schijf 14 op slag te staan? P. v. d. K. te L. Uw prijs zeker wel ontvangen? J. M. de B. te V. u heeft gelijk; ik heb het veranderd, J. v. C. te L. Voor deze keer dan! S. V. C. te L.. inderdaad als men als le zet 2923 speelt, zou het remise zijn, maar Op alle problemisten doen wy een dringend beroep tot het inzenden van problemen enz. Wij zitten nage noeg op de bodem!! EEN VRIJ VASTE MARKT_ De jaarlijkse bijeenkomst van het internationale Monetaire Fonds en van de Wereldbank heeft het pro bleem van de valutaverhoudingen weer op het podium gebracht, en on willekeurig herinneringen opgeroe pen aan September 1950, toen na af loop van deze internationale mone taire besprekingen de devaluatie van het pond sterling en vervolgens van de overige West-Europese valuta's werd bekend gemaakt. De vraag of er al dan niet wellicht weer een de valuatie verwacht moet worden, werd wel ter beurze onderling ge steld, maar dat zy het marktboeld beheerste en al een serieus onder werp van gesprek vormde, zou toch te veel gezegd zijn. Het verloop van de effectenhandel verschilde gisteren niet sterk van Maandag: internationale fondsen wa ren opnieuw vast gedisponeerd. Switch transacties dreven Unilever omhoog en in Philips vormde zich een grote hoek, waarbij de nieuwe aandelen de 160 procent ver over schreden. Kon. Olie kwam op 2 pro cent hoger peil en in sympathie daarmede waren ook Dordtschc Pe troleum vast gedisponeerd. Aande len Billiton liepen 4 pet. tot 194 om hoog. Staatsfondsen waren ietwat ver deeld. De staffcllening nam het hoog ste punt van Maandag terstond over en steeg tot boven de 84, maar in vesteringscertificaten bleven bene den 87. Dollar-obligaties Philips handhaafden zich op het verhoogde peil van Maandag, zodat de 4 pet. lening nu een vol punt boven de oor spronkelijke koers van afgifte ligt. Op de Aandelenmarkt werd de niet ongunstige ondertoon van Maan dag, toen voor 1.791,000 werd om gezet, vrij aardig voortgezet. Het pu bliek toonde in de Cultuursector be langstelling voor Sumatra Tabak ken, met name voor Senembph, die in koersontwikkeling waren achter gebleven. Op de Scheepvaartmarkt was eer der hier en daar een lichte reactie te bespeuren. Het dollaragio daalde tot 19 procent. De markt sloot in een betrekkelijk vriendelijke stemming. Prolongatie 3 1/4 pet. Roman van Magda Trott 24) Seta was met Sigmund aleen. Met woeste triomf zag zij neer op de ge broken man. „Je hebt het gehoord, Sigmund zou je nu nog tedere gevoelens voor deze dame kunnen koesteren?" De aangesprokene verroerde zich niet. Hetgeen hij zoeven gehoord had, warrelde door zijn hersens; hij kor. het niet begrijpen, dat nu alles uit was, dat het uit moest zijn. Hen- riete nog steeds onder verdenking van diefstal en dan die zuster! Aangezien Senta zag. dat zij van Sigmund geen antwoord had te ver wachten, ging zij de kamer uit. Door de scène van zoeven was zij aan merkelijk dichter bij het verlangde doel gekomen. Slechs met inspaning van al haar energie gelukte het Henriette haar zaken in te pakken. Van tijd tot tyd moest zij even haar werk staken, moest ze even de handen op het heftig kloppend hart drukken, want te sterk had haar de zoeven beleef de ontgoocheling aangegrepen. Zij had een gevoel, alsof ze met gloeien de naalden gemarteld werd. Daarom brandde zij van haast, om de laatste voorwerpen in haar koffer te bergen. Weg, zo vlug mogelijk weg van hier! Plotseling ging de der open. Baro nes Senta en mijnheer von Paxwei- ten kwamen binnen: enigszins ver legen volgde de kamenier. „U maakt nogal haast met inpak ken," hoonde Senta. „Ik mis mijn Brusselse kantsjaal. Zou u dat kost bare stuk misschien bij vergissing in uw koffer gepakt kunnen heb ben?" j Alle kleur was uit Henriette's ge- I zicht verdwenen. Zij zag het glim lachende gelaat van Paxweiten, ze zag de kamenier op de achtergrond staan het was haar, of ze een zweepslag had ontvangen. ..Pakt u uw koffer maar eens uit, juffrouw." ,„De kanten sjaal bevindt zich niet tussen mijn dingen, mevrouw." De woorden werden er met moeite uit gestoten. „Pak onmiddellijk uit," zei Senta. „U heeft het recht niet, mijn eigendommen te doorzoeken, me vrouw." Paxweiten mengde zich in het ge val. U vergist zich. juffrouw, iemand die ergens een portefeuille heeft ge stolen, neemt ook gaarne kostbare kledingstukken weg." „Ik verzoek u, mijnheer, deze ka mer te verlaten." „U heeft hier niets meer te ver zoeken, juffrouw, want u bevindt zich in mijn huis. Ik heb met opzet mijnheer von Paxweiten meegeno men als getuige." „Schandelijk „Wilt u nu eindelijk uw koffer uitpakken?" Het was Henriette nauwelijks mo gelijk een woord uit te brengen. Zij wees op de kamenier, dan op de koffer en hijgde tenslotte: „Zoek dan." „Goed," zei Senta, „bij deze gele genheid kunen wij tevens vaststellen of er nog andere kleinigheden bij vergissing ingepakt zijn." Henriette beet zich top de lippen, ging aan het venster staan en keek over het park. Haar knieën sidder den, doch met grote moeite hield zij zich staande. Ze mochten haar kof fer omwoelen, binnen een uur zou zij toch het huis verlaten hebben, waar haar zoveel leed was berok kend. De kamenier nam inmiddels de kleren uit de koffer en Senta wierp een en ander achteloos door elkaar. „Hier is de sjaal niet waar kan hij zijn?" „Daar staat nog een klein hand koffertje, mevrouw," zei Paxweiten. Als geëlcctriceerd kwam Henriet- te naderbij. In dat handkoffertje had zij brieven, die zij tot geen prijs wilde tonen. Met een vlugge greep nam zij het koffertje. „Dit koffertje open ik niet," zei ze bevend. „Aha," lachte Senta. „Genoeg beledigingen mevrouw!" klonk het woedend van Henriette's lippen. ..Open het koffertje!" „Nooit"! „Dan zal ik de politie laten halen. „In dat geval kan de politie dat openmaken, maar door uw hand ge beurt dat niet!" „Waartoe al die drukte," viel Pax weiten in, „wij' kunnen het zaakje zeer gemakkelijk in orde brengen. Kom eens hier," hij wenkte de ka menier. „U neemt het koffertje en ik zal de kleine weerspannige vasthou den." Hij trad op Henriette toe en greep haar bovenarmen. De zelfbeheersing van het jonge meisje was nu ten ein de. Zij slingerde de tengere mijn heer von Paxweiten met een bewe ging van afschuw van zich af. „Raak mij niet aan! Is het niet ge noeg, dat u mijn zuster ongelukkig hebt gemaakt?" „Enige ogenblikken spitste Senta de oren. Henriette barstte in tranen uit. „Tot nu toe heb ik gezwegen," riop zij bevend, „waarom zou ik die man nog langer sparen,, die het on geluk van mijn zuster op zijn gewe ten heeft. Hij was het, die de on gelukkige op het slechte pag bracht." „Zwijg!" sehreeuwe Paxweiten. „En die de maat van zijn gewe tenloosheid voldeed, door mij op nieuw van diefstal te beschuldigen. Schande over de schurk, die zich op weerloze meisjes werpt!" Paxweiten wilde opnieuw op haar toetreden. „Terug!" riep zy, „of ik sla u in het gezicht, mijnheer von Paxwei ten!" De fonkelende ogen van Henriette maakte Senta aan het schrikken. Zij vloog naar de deur, rukte haar open en over de gang klonk haar angst kreet, die tot alle vertrekken door drong. „Help! Help!" „Slang!" siste Paxweiten, „dat zal ik je betaald zetten. Onthoud je dag!" „Wat is hier gebeurd?" Sigmund stond op de drempel. Met zijn sombere blik keek hij naar de kledingstukken, die in de kamer verspreid lagen. Er heerste oen ogenblik een be nauwende stilte. „Wat is hier gebeurt?" „Men heeft mij opnieuw beschul digd van diefstal, mijn koffer door zocht; in tegenwoordigheid van ge tuigen beledigt men mij Henriet te bedekte haar gelaat met de han den. Senta had haar kalmte herwonnen „Je zult wel begrijpen, beste Sig mund, dat ik de koffer moest laten controleren, omdat ik mijn kostbare sjaal van Brusselse kant mis." „En meen je die sjaal hier te vin den?" Donderend klonk zijn stem. „Hij moet mij ontstolen zijn want gisteren heb ik hem nog gedragen." „Is het dezelfde sjaal die je gister avond om had?" „Ja, dezelfde." Sigmund's blik richtte zich nu op mijnheer von Paxweiten. „Wat heeft die sjaal in jouw ka mer te maken?" „In myn kaïmer?" „Ik had zoeven het plan naar je kamer te gaan, omdat ik je wilde spreken. In jouw kamer ligt de ge zochte sjaal." (Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5