Vliegen moet goedkoper worden Oproer in Harderwijk Roofoverval bij Almelo DINSDAG 11 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ffiand aan de 2e ^Diuióie êaad „ZXiUchieö" muzikaal afóckeid aan Het uit zestig leden bestaande muziekcorps had een programma sa mengesteld dat klonk als een klok en geruime tijd duurde. De eerste luit. W. W. Dussel schrijft uit Korea: Zondag hebben we afscheid van de divisie genomen, tenminste zo kun je het het best noemen. Natuurlijk is er al officieel afscheid genomen door overste Eekhout en onze staf-officie ren van hun beroemde „Indianen- kop''-collega's, maar men kan moei lijk 18.000 man van 500 Hollanders afscheid laten nemen. Daarom kwam „de Band". De band, die al even beroemd is als de divisie zelf, de band. die uit zo'n zestig le den bestaat en die daar afgelopen Zondag met vijf grote trucks ons terrein op kwam rijden om daar een afscheidsconcert te geven. In een minium van tijd stonden hun klapstoelen uit, was de muziek open gevouwen en het wachten was slechts op het einde van de Mis, die pater Schins aan de andere zijde van het terrein in de open lucht opdroeg. En om precies elf uur klonken de tonen van een pittige mars over het terrein, gevolgd door de ouverture „De Barbier van Sevilla". Het aan tal nummers, dat de divisie-band die men het best kan vergelijken met de Mariniefskapel der Koninklijke Marine ten gehore bracht is bij benadering niet te zeggen, maar ze ker is, dat de laatste tonen om een uur of half twee klonken. Als interessante bijzonderheid mag niet onvermeld blijven, dat een Ne derlandse sergeant, Ben Middelman van de Regentesselaan in Den Haag, als gast-dirigent optrad. En hoe. Als met stomheid geslagen keken Hollan ders en Amerikanen toe hoe hij daar ,.Alte Kameraden", „Leichte Kavale- rie' en aan het einde van het concert het Wilhelmus dirigeerde. Vooral dat laatste ging zoals we het tot nu toe nog niet gehoord hadden. Onze Ame rikaanse wapenbroeders hebben al- meer dan eens bij parade's en bij de uitreiking van de Unit Citation ons volkslied gespeeld, maar het was vaak een tikkeltje te vlug. Nu, onder leiding van Ben Middelman ging het precies in het juiste tempo. En nadat volkslied ten einde was, gaf hij het dirigeerstokje over aan zijn Ame rikaanse collega, die daarop het Amerikaanse volkslied liet spelen, En dat was het afscheid, het scheid van de divisie van ons. „We hopen jullie nog eens in Amerika te zien", was de wens van de Amerika nen. „En wij jullie in Holland" grap ten v/ij terug. Maar dat laatste kan misschien nog wel eens gebeuren. Zo lang wij namelijk in Korea geweest zijn, is het gerucht niet van de lucht geweest, dat de tweede divisie ter aflossing van bezettingstroepen, naar Duitsland zou gaan. Zodat het „Till we meet again" nog niet eens zo gek klonk gEURS - QVERZICHT KALME MARKT. Nu de beursbezoekers geleidelijk van vacantie zijn teruggekeerd, wordt het uiterlijk aspect van de effecten beurs weer iets levendiger. Gisteren was de omvang van de handel wel niet uitzonderlijk groot, maar er heerste toch een vrij behoorlijke on dertoon, die zich over de gehele markt verspreidde. Cultuurfondsen vielen op door een goed prijshoudende stemming. H.V.A. werd 6 pet. dividend verhandeld en wist daarvan reeds 4 pet, in te halen. Ook Rubberwaarden trokken enige kopers aan. In Tabakken ging het zeer kalm toe, maar in al deze cul- tuurhoeken was de ondertoon aan de vaste kant. Ook Indonesische cre- dietinstellingen noteerden iets be ter, met name Cultuurbank, die in open hoek verhandeld werden. Van de internationale fondsen heerste een zeer vaste stemming voor certificaten Unilever, die 5 pet opliepen ingevolge aankopen uit Londen, en daarmee een goed her stel te zien gaven op het flauwe ver loop van Vrijdag. Philipswaarden lagen eveneens iets beter. Kon. Olie kalm, maar boven het vorig slotni- veau, als gevolg van het feit, dat er iets meer belangstelling is en het buitenlandse aanbod danig is ver minderd. Wederom traden Scheepvaartpa pieren op de voorgrond. Er werden hier koerswinsten geboekt van ver scheidene punten, speciaal in Scheep vaart Unie, Rott. Lloyd en maat schappij „Nederland". De Staatsfondsenmarkt verliep in kalmer banen dan de vorige week. Er was nu niet meer een bepaalde koper, die de markt beïnvloedde, maar kopers waren thans iets meer verdeeld. Desondanks waren de om zetten in staatsfondsen niet groot. De koersen kwamen echter algemeen weer boven het vorig slotpeil uit, hetgeen met name het geval was voor de Conversielening 1947. In de dollareningen heerste en kalme stemming. 4 pet. dollarlening Phi lips ontmoette weer enige vraag. Op de Amerikaanse markt verwekte het verloop van het dollar agio percen tag enige sensatie. Er werd eerst gesproken van een agio van 21 pro cent, maar het bleek dat dit percen tage Zaterdag jl behaald was, toen tienduizend dollar verhandeld is Gistermorgen werd dit hoge percen tage nog overgenomen, maar gister middag werd een agio vernomen, aanvankelijk van 19 3/4, later van 1919 1/2 procent. De markt sloot rustig. Prolongatie 3 1/4 pet. fS -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering KERNPROBLEEM DER LUCHTVAART De leiders van internationale luchtvaartlijnen, die in Londen bij een zijn, hebben Maandag de nood zaak van goedkope reizen per vliegtuig onderstreept. Warren Lee Pierson, hoofd van de „American Transworld Airlines", verklaarde, dat lage kosten het kernprobleem waren in het luchtvervoer. „Wij moeten allen hopen, dat de tijd niet ver meer zal zijn, dat een reis per vliegtuig binnen het bereik van iedereen zal zijn". Sir Miles Thomas, hoofd van de genationaliseerde „British Over seas Airways Corporation", ver klaarde, dat 1951 een nieuw tijd perk in het luchtvervoer scheen in te luiden. De LATA overwoog reeds het invoeren van toeristentarieven voor vluchten over het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan en elders. De president van de K.L.M., dr. Albert Plesman, schrijft in het spe ciale nummer van het tijdschrift „Airlines", dat de kosten van het luchtverkeer gedurende de laatste paar jaren een ongunstige invloed hebben ondergaan. De prijs van de vliegtuigen, brandstof, onderdelen, landings- en stallingsgelden is ge stegen. Het bedrag aan lonen en sa larissen steeg eveneens aanzienlijk en het was alleen door een grotere omzet mogelijk de prijs van „unit MARECHAUSSEE OEFENT Harderwijk was gistermorgen niet meer het kalme vissersplaatsje, dat rus tig zijn leventje leeft en dat hoogstens zo nu en dan opgeschrikt wordt, •loor schoten van militairen-in-training. Maandagmorgen, toen iedereen zoals gewoonlijk plichtsgetrouw de dage lijkse aroeid zou gaan verrichten, kwamen ongure sujetten, die de kalme bewoners van Harderwijk in felle bewoordingen tot staking aanzetten. In de beginne met zeer weinig resultaat, maar allengs werden de aanmoe digingen dreigender, zoals dit ook wel voorgekomen is op de Amsterdamse havens, waar werkwilligen, wanneer zij trots de stakingsoproepen wilden gaan werken, gemolesteerd werden. Anders dan toen in Amsterdam, was de marrechaussee hier waakzaam. Nauwelijks hadden de berichten over moeilijkheden de kazerne bereikt, of men rukte op volle sterkte uit. De botsing tussen uitvoerende macht en stakers droeg een hevig karakter. Er werd, wat men noemt, man-tegen-man gevochten en niet zelden, waren er drie kloeke marechaussees nodi'g, om een fanatieke staker te arresteren. De dappere politiemannen waren echter niet in staat om het oproer volledig de kop in te drukken. Geweren wer den gestolen en ten slotte werd om half vijf in de middag het stadhuis be stormd ingenomen en de noodklok geluid. Hierna werd het pas echt „menens". Fluitend schoten rookgranaten de lucht in en tegen het vallen van de avond, trad er een kleine gevechtspauze in. Wie echter gedacht had dat de onruststokers hun pogingen om het maat schappelijke leven te desorganiseren, hadden opgegeven, gaf blijk van een onderschatting van de vijand, In de avonduren laaide de strijd weer hoog op. Op verschillende punten van de stad werden betogingen georganiseerd, die de marechaussee weer noodzaakte tot actie te komen. In de grootste onrust ging Harderwijk de nacht in. Gelukkig betrof het hier slechts een oefening van de marechaussee en de officieren, die de manoeuvre gecontroleerd hebben, zijn uiterst tevreden over de gebleken paraatheid van hun mensen. cost" zij het gering te verlagen. Het invoeren van luchtverkeer van zeer grote dichtheid zou de passageprijs voor dit soort vervoer kunnen ver minderen tot ongeveer zeventig pro cent van de normale passageprijs. Dit zal leiden tot de zo gaarne verlangde toeneming van het luchtverkeer, maar het kan er niet de enige op lossing voor zijn, aangezien vele luchtreizigers zich niet tevreden zul len tonen met het lagerre geriefelijk- heidspeil dat door dit zgn. goedkope luchtvervoer wordt geboden. Naar de mening van dr. Plesman is het zaak aan het publiek een gelegenheid te geven meer gebruik te maken van het luchtverkeer door hogere fre quenties, betere verbindingen en be tere vrachttarieven. Volgens sommi ge verwachtingen zal het passagiers vervoer door de lucht binnen acht jaar zijn verdubbeld en het vracht verkeer verviervoudigd zijn. VIJF EN TWINTIG JAAR TROUWE DIENST. A.N.W.B.-chauffeursinsignes uitgereikt. Op Zaterdag 8 September heeft in het Jaarbeursrestaurant Utrecht de jaarlijkse vergadering van de afdeling Utrecht van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. plaats gehad. De heer W N. J. Baekers, lid van het Dagelijks Bestuur van de AN. W.B., heeft daarbij de traditie ge trouw, weer een aantal chauffeurs- insignes met bijbehorende diploma uitgereikt. Deze Bondsonderscheiding „Trou we Dienst" wordt verleend chauffeurs die 25 jaar onafgebroken in dienst van firma's of particulie ren Bondsleden zijn geweest. Ditmaal werden onderscheiden: C. van Gerenstein, A. D. J. Riemsdijk, J. Rouwendaai, allen sinds 1926 in dienst bij de Autobus- onderneming fa. W. C. Tensen te Soest en T. van de Kemp sedert 1926 in dienst van de heer F. W. Swane, te Utrecht. WEDUWE VOOR f 400,- BESTOLEN Twee onverlaten heÈben in het nachtelijk uur de alleenwonende 79- jarige weduwe Kruithof in Den Ham bij Almelo overvallen. De buit bestond uit circa ƒ400. De indringers hebben zich toegang tot de woning verschaft door een kleine achter deur open te breken. Nadat zij de stoppen uit het schakelbord voor het electrisch licht hadden gehaald, drongen zij tot de slaapkamer van de vrouw door, waar zij het gemunt hadden op de linnenkast. Een van de bandieten dreigde de vrouw te zullen neerschieten, indien zij al arm zou maken. Nadat het doosje met geld, inhoudende 400 was ge vonden, sloegen de indringers op de vlucht. De bejaarde vtouw waar schuwde daarna de buren. De po litie heeft tot op heden de indrin gers niet kunnen grijpen, hoewel onmiddellijk een achtervolging is in gezet. De laatste kam „Geef hem nog een laatste kans", pleitte de verdediger van een zekere S. enige dagen gele den voor de Amsterdamse rechtbank. De Officier van Justitie zwichtte voor het dringende verzoek van de verdediger en S. werd in vrijheid gesteld. De volgende dag ging de suc cesvolle advocaat, mr. K. R. Beks uit Hilversum met vacantie en terwijl hij onbezorgd op het Noordwykse strand verpozing zocht na de vele inspanningen, die een jurist zich moet getroos ten, stond plotseling zijn cliënt voor hem, die hij juist voor zijn vacantie door het krachtig plei dooi de vrijheid bezorgd had. We kunnen ons zo voorstellen, dat verdediger en cliënt een ge zellig babbeltje gemaakt heb ben, over de recente gebeurte nissen en wellicht heeft de ad vocaat S. nog eens op het hart gedrukt, om nu vooral op het rechte pad te blijven. Toen men elkaar nog eens hartelijk de hand schudde ten afscheid, kwam S. tot de ontdekking, dat hij geen geld voor de terugreis had. Geen nood, de jurist gaf blijk niet alleen op wetsartike len te leven, doch ook een ruim hart te bezitten en hij gaf S. het benodigde reisgeld. S. is met dit reisgeld naar Hilversum ge reisden brak diezelfde nacht nog in bij zijn weldoener. Hierop vluchtte de ondankbare naar België, maar een dezer da gen keerde hij terug en werd prompt door de politie gegre pen. Hij had zijn laatste kans niet benut. Het bericht ver meldt niet, wie de verdediging van hem op zich zal nemen HET LECTUURDEPOT VAN HET ROODE KRUIS NIET ONTEVREDEN. Men schrijft ons van de zijde van het Nederlar.dsche Roode Kruis: „Een nauwgezette controle bij het lectuurdepot van het Nederlandsche Roode Kruis heeft uitgewezen, dat er van de 15102 naar langdurig thuislig- gende patiënten uitgezonden boeken slechts vijftien exemplaren bescha digd of vermist werden. Dit getal komt practisch neer op het verlies van één boek per duizend. Als men daarbij in aanmerking neemt, dat de ze lectuur naar allerlei adressen in ons land v/ordt gezonden in pakjes van ten hoogste twee boeken per patiënt, dan bewijst dit cijfer wel, dat de boeken met. zeer veel zorg door de belanghebbenden worden behandeld. Een ander verheugend feit is de vermindering van de vernieling der lectuurhuisjes, die in 80 gemeenten van ons land zijn geplaatst en die tot voor kort zeer veel te lijden had den van de baldadige jeugd. Onder wijzers en opvoeders hebben hier een belangrijke verbetering bewerkt, door duidelijk te maken, dat in deze huisjes lectuur wordt verzameld voor zieke en niet-erg-gelukkige mensen. Als nu de tijdschriftenvoorziening nog verbeterd zou kunnen worden, doordat een ieder zijn gelezen week en maandbladen niet in de prulle- mand maar in het lectuurhuisje de poneerde, dan zou er op het lectuur depot van het Nederlandsche Roode Kruis aan de Gevers Deynootweg te Scheveningen algehele tevredenheid heersen." In Zuid-Laren worden reeds enige tijd de gemoederen in beweging ge bracht door een kwestie in de Raad. welke is ontstaan, doordat door B. en W'. zonder voorkennis van de Raad uit de gemeentekas voorschot ten zouden zijn verstrekt aan een particuliere bouwondernemer. Eerst werd een motie van wantrouwen te gen het college van B. en W. aange nomen en later werd een voorstel stel tot ontslag. Beide wethouders (een van de P. v. d. A. en een van de A.R.) gelanceerd. Ondanks het feit dat de leden van de fractie van de P. v. d. A. tot de voorstellers be hoorden, stemden zij om verschillen de redenen toch niet voor het voor stel tot ontslag. Beidewethouders bleven aan. In een gistermiddag gehouden ver gadering* van de Raad is deze aange legenheid wederom1 te sprake geko men. Door de fractie van de P. v. d. A. werd de volgende verklaring af gelegd: „Ondergetekenden, leden van de Raad van Zuid-Laren voor de P. v. d. A., doen mededeling aan de voorzitter, de wethouders en de le den van de Raad, dat 1. de heer M. Scholtens (wethouder voor de P. v. d. A.) niet meer als lid van deze partij wordt beschouwd; 2. Zij geen enkele verantwoording op zich nemen voor handelingen van B. en W. buiten de Raad om ver richt". Deze mededeling was getekend door drie raadsleden, aangesloten bij de P. v. d. A. De schoolgelden bij H.B.S. en gymnasium Thans is verschenen het Staatsblad ter regeling van het schoolgeld voor middelbaar en gymnasiaal onder wijs. Het schoolgeld zal per leerling en per schoolgeldjaar f 15.bedragen, vermeerderd met zeven pet. van elk bedrag van 20.waarmede de aanslag in de directe belastingen (dus inkomstenbelasting, loonbelas ting a.d.) 60.te boven gaat. Men zal ten hoogste 600 verschuldigd zijn. Wanneer de aanslag in de dir. belastingen minder dan 60 is be hoeft men geen schoolgeld te beta len. In de onderstaande tabel is voor enige aanslagen in de directe belas tingen 't daarvoor geldende school geld aangegeven. Aanslag 500.— 1000.— 2000.— 3000. Schoolgeld 45.80 80.80 150.80 220.80 De volgens de bovenstaande maat staven verschuldigde bedragen wor den verminderd met een vierde deel, indien twee of drie, en met de helft, indien vier of meer kinderen uit het zelfde gezin bij de aanvang van het tijdvak, waarover het schoolgeld is verschuldigd op een dagschool van lager, middelbaar of hoger onder wijs zijn. Zij behoeven dus niet op eenzelfde soort school te gaan. GEDENKSTEEN VOOR GEBROEDERS ERENS. Het gemeentebestuur van Schaes- berg zal aanstaande Zondag 16 Sep tember aan de afmilie Erens, huize De Kamp te Schaesberg, een ge denksteen aanbieden ter nagedachte nis aan Emile en Frans Erens, die beiden in Schaesberg zijn geboren. Frans Erens werd geboren in 1857 en stierf in 1935. Hij maakte deel uit van de groep van de tachtigers en genoot een roep behalve een uit muntend verteller ook een scherp opmerker en criticus te zijn. Zijn broer Emile Erens werd ge boren in 1865. Hij heeft veel bijge dragen tot de vernieuwing van de habiografie in Nederland en wordt als een van de beste katholieke ha giografen van de léatste eeuw be schouwd. Hij werd voor zijn ver diensten geëerd door de toekenning van de Pauselijke orde van de H. Gregorius. Hij overleed op 16 April 1951. Het gemeentebestuur van Schaes berg zal de gedenksteen in de gevel van het geboortehuis der gebroe ders ETens laten aanbrengen. Mr. dr. iP. D. van Banning, burgemeester van Schaesberg zal de steen onthul len. Legertentoonstelling Zoals bekend is het het streven van de militaire overheid om het Nederlandse bedrijfsleven zoveel mogelijk in te schakelen in de mi litaire productie Reeds werd in Augustus in de Oranje Nassau-ka- zerne te Amsterdam een tentoonstel ling gehouden van artikelen beho rende tot de militaire uitrusting, welke artikelen door de Nederland se industrie geleverd zouden kunnen worden. Thans wordt een tweede tentoon stelling van andere artikelen gehou den in dezelfde kazerne en wel van 18 tot en met 29 September. Deze goederen liggen nu in hoofdzaak op het gebied van huishouding, brand bestrijding en verlichting, van rij wielen en onderdelen, van sport-, keuken-, transport- en tuingereed schap alsmede van versperrings- materieel, tezamen ruim 300 ver- schillenre artikelen. OP DE BROMFIETS IN HERFST EN WINTER. Kleding moet afdoende beschutten. Het is gebleken dat het berijden van een bromfiets bij velen, die zich hierop onvoldoende hadden •kleed, aanleiding tot ziektegevallen heeft gegeven. Nu de herft weer voor de deur staat, meent de Toeristenbond A.N. W.B. dan ook, mede naar aanlei ding van verzoeken welke de Bond van medische zijde ontving, een waarschuwing te moeten laten ho ren. Daar de bromfietser constant met een grotere snelheid pleegt te rijden dan de „gewone" fietser en daarbij stilzit, heeft hij van regen en koude veel sneller last. Wil men zijn kostbare gezondheid sparen, dan zal men door het kie zen van warme, winddichte kleding hiermede rekening dienen te hou den. De ervaring heeft overigens ge leerd, dat zelfs speciale motorkle- ding in het koude jaargetijde op de bromfiets niet geheel voldoet. De motorrijder is nl. gewend de pan den van zijn leren jas tussen ben zinetank en knieën te klemmen, waardoor een goede winddichte af sluiting ontstaan. Op de bromfiets ontbreekt deze mogelijkheid uiteraard. En speciaal het voortdurende opwaaien van de jas kan bij koude en nattigheid de bromfietser, die zich niet zoals de fietser door gestadige trapbewegin- gen warm houdt, heel wat narigheid bezorgen. Verschillende pientere dames lossen dit probleem op, door een uit een oude regenjas vervaardigde „voorschoot" over haar mantel te binden. De Nederlandse industrie besteedt overigens zo deelt de A.N.W B. mede reeds aandacht aan deze vraagstukken en brengt zelfs al speciale bromfietskleding in de han del. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. ZOONLIEF KOCHT MAAR. Een Leidse vertegenwoordiger, die voor de Haagse Politierechter ver scheen, had heel wat op zijn gewe ten al werd hem slechts diefstal van acht liter benzine ten laste gelegd. Hoewel hij geen cent had kocht hij een boot. Toen het puntje bij paaltje kwam moesten zijn ouders betalen om hun zoon uit handen van de justitie te houden. Nog erger maakte zoonlief het door een auto te kopen waarvoor hij geen geld had. Ook hier pasten zijn ouders bij. Hij had zelfs voor benzine geen geld en kocht daarom maar op rekening van „Kwatta", waarvoor hij vertegenwoordiger zou zijn. Nu zit zoonlief in de gevange nis en zijn ouders zitten diep in de schuld. Een door en door misselijke, sme rige en ondankbare manier van aoen, noemde de off. van justitie het gedrag van verd. Hij moest wel volkomen losgeslagen zijn om zo maar een boot voor 525,te ko pen zonder te betalen. Wegens her haalde oplichting en diefstal acht liter benzine om te varen in een anders boot, een soort joyriding dus eiste de off. van justitie vier maanden gevangenisstraf. De politierechter wilde de jongen nog een kans geven en veroordeel de hem tot zes maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, met de be paling er bij, dat de schade binnen twee jaar vergoed moet worden. STEUNFRAUDE. Reeds vijfmaal was een Leidse transportarbeider veroordeeld, maar hij scheen hiervan niet veel geleerd te hebben. Nu stond hij tenminste weer terecht voor de Haagse po litierechter, omdat hij tijdens het steuntrekken zijn inkomen te laag had opgegeven. In totaal had hij 56,te veel ontvangen. „NIET IN DE RIMBOE". „U bent hier niet in de rimboe", sprak de off. van justitie bij de Haagse politierechter geërgerd tegen de cafetariahouder en slager uit Hil- legom, die terecht moest staan we gens mishandeling. „U hebt hem bet haar uit het hoofd getrokken!" „Zoveel haar had het slachtoffer niet", repliceerde verd. waarop de officier antwoordde „Des' te erger". De voldoening over het mishande len van de man waartegen hij „iets" had spreekt boekdelen, constateerde de officier en hij eiste 25,subs, vijf dagen. Conform deze eis werd verd. veroordeeld. BINNENLAND. - Het huis van Betje de Wolff in Beemster, zal door het histo risch genootschap Jan Adriaansz, met financiële steun uit het Anjer fonds en andere genootschappen, ge restaureerd worden. De kermis te Edam vond Zon dagavond een ontijdig einde, doordat een muisje in het transformator huis gekropen was en kortsluiting veroorzaakte. Met de kermis was geheel Edam van licht verstoken. Het muisje is aan het ongeval over leden. Door blikseminslag is gister avond brand uitgebroken in de boer derij van de heer 't Mannetje, te Zuidwijk. Een geval van pseudo-vogelpest deed zich voor te Lexmond (Vijfhe- renland) Ruim 1700 hennen moes ten worden afgemaakt. Groeperingen van handelaren in gebruikte partij- en ongeregelde goederen, antiek en curiosa zijn overgegaan tot oprichting van een vrije organisatit genaamd ANEVA. Een felle brand woedde heden ochtend te Groesbeek. Een woon huis werd geheel in de as gelegd. Van de inboedel kon niets worden gereed. De kinderen, die in het huis aanwezig waren en nog sliepen, konden met moeite gered worden. De moeder liep bij deeze geslaagde redding brandwonden op. De 7-jarige Jantje Korvink uit Scheveningen, die gisteren met zijn tweeling broertje in Schevenin gen bij de vuurtoren aan het zwem men was, raakte plotseling in een diepe kuil en verdronk. Zijn broer tje kon door een badgast worden gered. H.M. de Koningin ontving eni ge kilo's selderij uit Michigan, wel ke per K.L.M. naar Nederland ge bracht zijn, als een speciale groet van de inwoners dier stad, die zoals 'n bijgaand schrijven vermeld de bijna allen Nederlanders van geboorte zijn. De visser J. v .d. Toorn uit Scheveningen, die enige dagen gele den door de Haagse brandweer uit een brandende logger werd bevrijd, is heden aan zijn verwondingen be zweken. BUITENLAND. Te Westcliff (Essex) is een me- teor-straalvliegtuig in de lucht ont ploft. De piloot en twee personen in een huis, waarop een der motoren terecht kwam, zijn om het leven ge komen. Koning Faroek, die zijn witte broodsweken aan de Rivière heeft doorgebracht, is met zijn echtgenote, koningin Narriman, naar Egypte te ruggekeerd. Bij een autobusongeluk in de buurt van Recife, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Pernambuco, zijn twaalf personen om het leven gekomen. Talrijke inzittenden wer den gewond. Een visser te Kairo haalde in zijn net een pakje brieven op uit de Nijl. Bij onderzoek bleek, dat een luie brievenbesteller de brieven in de rivier had geworpen om zich zelf de moeite te besparen ze te be zorgen. Duitse douane-beambten heb ben een man gearresteerde die uit België Duitsland binnenkwam met juwelen ter waarde van meer dan 80.000 gulden. De arrestatie heeft de douane op het spoor gebracht van een smokkelbende, die juwelen ter waarde van meer dan 400.000 gul den naar Duitsland heeft gesmok keld. Verder werden leden van een organisatie, die in de afgelopen we ken 122 ton koffie uit Antwerpen Duitsland heeft binnengesmokkeld, gearresteerd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6