BOEKHOUDEN De standenen hoe werken ze samen? Win'terseizoen van Leidse K.A.B. uitstekend geopend DINSDAG 11 SEPTEMBER 1951 DE Li^.ot COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Mr. W. M. VERBERNE OVER: DA \AAR WAREN ZE WEER, de oude getrouwen, die op geen enkele K.A. B.-bijeenkomst ontbreken. Na een rustige zomerperiode zonder veigaderingen, waren zij Zondagmor gen weer present toen de Leidse K.A. B. al haar kaderleden, besturen van vak- en onderorganisaties, propa gandisten, e.d., verzamelde aan de voet van het altaar, om daar hun nieuwe winter-programma te beginnen. Nadien begroette de voorzitter, de heer J. A. M. van Oyen, hen hartelijk, evenals de nieuwe gezichten, waaronder vele jongeren. Bovendien als gasten de heer St. Menken, weth. van Sociale Zaken, de heer L. Weeber, districtsbestuurder en dio cesaan bondssecretaris, de heer J. H. van der Ploeg uit Zoeterwoude, voorzitter van de Gewestelijke K.A. B., kring Leiden, en een vertegen- diging van de Arka. Grote belangstelling van het kader Dit grote gezelschap van bijna 150 man was om half acht aanwezig in de kapel van het St. Elisabeth Zie kenhuis, om het H. Misoffer bij te wonen, dat door de geestelijk advi seur, rector F. Bernefeld, werd op gedragen. De rector hield na het Evangelie een korte predicatie, en wees er op dat Christenen, die de we reld niet verzaken, evengoed toch uitstekende Christenen kunnen zijn, wanneer zij de wereld willen ver nieuwen en aldus Gods scheppings werk voortzetten. Ook van de K.A. B. zal het de taak zijn de wereld te vernieuwen in Christus, door het Christendom waarachtig te beleven. Medewerking nodig. In de zaal Maria Gijzensteeg waai den vrolijke symphonie-klanken de heren tegemoet, toen zij er binnen traden om aan een heerlijk ontbijt dit dank zij de uitstekende zor gen van enige K.A.V.-dames alle eer te bewijzen. Nadien riep de heer van Oyen al le kaderleden hun volle medewer king in, als een noodzakelijke voor waarde om het komende winterpro- gramma tot een goed einde te bren gen. De heer Weeber wees op de taak van de kath. arbeider in deze tijden, drong sterk aan op kadervorming in de Credo Pugno-club en op de Ge westelijke School van de K.A.B., die op Maandag 10 Sept. om 8 upr des avonds weer begint. Inmiddels was mr. W. M. Verberne uit Den Haag gearriveerd, om te spreken over „De standen.en hoe werken ze samen". Om tot een juist begrip te geraken moest spr. begin nen met droge theorie, een uiteen zetting over de verschillende soor ten van standen, die men in het maatschappelijk leven onderscheidt. De rangstanden. Men onderscheidt op de eerste plaats de rangstanden of maatschap pelijke standen, waarin spr. behalve de arbeiders, middenstanders boeren en intellectuelen ook de zgn. „nieu we middenstand" van employé's, vrije beroepen, ambtenaren e.d. een plaats toedacht. Bij het bepalen tot welke stand iemand behoort, stelde spr. twee criteria: wat is hij en wat doet hij. Onwikkeling, beschaving, bezit en beroep spelen er een be langrijke rol bij. Wat iemand is, kan men afwegen aan zijn „culturele ba gage", met andere woorden aan de ontwikkeling van zijn geest en de mate waarin hij het stoffeliijke door de geest beheerst. Wat iemand doet, wordt bepaald door de mate van oor zakelijkheid, die zijn daden hebben en de wijze waarop hij aan de pro ductie deelneemt. Bij het afwegen van culturele bagage cn prestaties komt men tot verdeling in lagere, midden en hogere stand. De hogere stand wordt over het algemeen uit gemaakt door mensen, die leiding ge ven, De lagere stand wordt uitge maakt door hen, wier werk minder oorzakelijke gevolgen heeft voor an deren. Tussert culturele bagage en prestatie ligt een zeker verband; er is een wisselwerking. De beroepsstanden. Men zou de maatschappij ook kun nen verdelen in „beroepsstanden", waar-bij allen, die hoe dan ook een functie vervullen in een bepaal de branche, in één beroepsstand worden ondergebracht. Deze corpo ratieve maatschappij bestaat in we zen nog niet, moet nog gevormd wor den. Volgens spr. in de vorm van be drijfsorganen, niet als een verleng stuk van de overheid. Vorming van beroepsstanden kan belemmerd worden door de klasse- strijd, die bezitters en bezitlozen scherp scheidt. In „Quadragesimo Anno" heeft Paus Pius XI de vor ming van „beroepsstanden" warm bepleit. DE HEER J. A. VALK WERD BENOEMD IN SANTPOORT Als administrateur van grote psychiatrische inrichting Met ingang van 1 October a.s. is de heer J. A. Va.k, administrateur van de Psych. Inrichtingen Ende geest, Voorgeest en Jelgersma-kli- niek te Leiden, benoemd in gelijke functie aan de Psygiatrische In richting Prov. Ziekenhuis bij Sant poort (Voorheen Meerenberg). De heer Valk wordt in zjjn nieu we functie belast met de zakelijke administratieve leiding van een der grootste psychiatrische inrichtingen van ons land, waar momenteel 1.400 patiënten verpleegd worden. Het is nog niet gekend wie de heer Valk in Leiden zal opvolgen Huidige verhouding. Na aldus enige begrippen scherp gesteld te hebben, kwam spr. tot de huidige verhouding tussen verschil lende standen en zonder in de po litieke sfeer te komen ging daar bij uit van de „kwestie-Duynstee", die enige maanden geleden veel stof deed opwaaien. Mr. Verberne meen de het standpunt van „St. Adelbert" misschien iets overdreven als volgt te mogen omschrijven: De K.A. B. is te zeer geconcentreerd op eigen belangen en ziet te weinig die van anderen. Omdat de K.A.B sterk is, zullen zij in de verleiding kunnen ko men hun macht in de strijd te wer pen. De arbeiders aanvaarden te wei nig leiding van de hogere stand en stellen te hoge eisen, o.a. ten aanzien van de sociale voorzieningen. Het standpunt van dc K.A.B. eveneens zeer scherp gesteld om schreef spr.: de hogere stand is reac- tionnair en behoudzuchtig, te zeer bedacht op zichzelf, te weinig lei dinggevend, te weinig bereid om in contact met andere standen te tre den, niet doortastend genoeg. Wie van beide heeft gelijk? Waar er twee kibbelen, is het heel vaak zo, dat er twee schuld hebben. Ook in dit geval. Aan beide zijden zijn er natuurlijk tekortkomingen. Spr. ziet men niet zo gauw, dat mijn haren in de vacantic wat uit hun fatsoen zijn geraakt. Maar ja, eigenlijk moest ik naar de kapper!" zegt u? Stel het niet tè lang uit, mevrouw. Het nieuwe seizoen vraagt om mensen, wier uiterlijke verschijning spreekt van de frisse moed, waarmee nu alles weer wordt aangepakt. Bovendien nadert de herfst met een nieuwe mode en eist een modern costuum algehele verzorging van de persoonlijkheid, ook van uw Wanneer u een kort kapsel draagt, is dit wel zéér dringend, doch ook het lange of half-lange haar vraagt om shampo en watergolf; maar boven al om de bekwame vingers van de vakman. Heeft de zomerzon niet onge hinderd haar uitdrogend werk kunnen doen? Zijn uw haren niet verschoten? Heeft de wind niet alle coupe wegge blazen? Groeiden er nergens pieken? Verstoor de harmonie van een mooie hoed niet door een onverzorgd kapsel en zorg ervoor, dat u ook zonder hoed voor de dag kunt komen. Onze salon heeft in de vacantie óók een vernieuwing ondergaan. Hierdoor is het ons mogelijk u practisch zonder enige stagnatie te helpen. Zo verliest u zo weinig mogelijk van uw kostbare tijd en wint het zelfvertrouwen, dat iedere goed-geklede en -verzorgde (Advertentie). MODESHOW v. EGMOND MESSCHERHOLLANTS Donderdagmiddag te 3 uur zal in het café-restaurant „In den Vergul den Turk'' de eerste modeshow wor den gehouden sedert het bestaan van dit welbekende café restaurant. De firma's van Egmond, Messcher en Hollants zullen deze modeshow orga niseren om daardoor het publiek uit Leiden en omgeving te laten zien, dat men niet naar Den Haag of Am sterdam behoeft te gaan om op het gebied der mode te kunnen slagen. Men zegge nu niet „wat kunnen de Leidse firma's nu brengen'* of „daar is hier imrr/ers geen keus!'' Deze mo deshow zal de bezoekers bewijzen, dat men evengoed 'n Nertz-bontman- tel van f 20.000 als 'n Seal van 250 hier kan kopen. Deze modeshow zal het publiek tonen wat Leiden speciaal kan bren gen op het gebied van hoeden, schoe nen en bont en daaruit zal men kun nen zien dat Leiden zeker niet bij dc grote steden in de omgeving behoeft achter te blijven. Het kopen in eigen stad biedt evenwel talrijke voordelen. We noe men b.v het vertrouwen dat men in eigen middenstand moet hebben en daardoor het gemak om bij ev. moei lijkheden. welke men zou kunnen hebben, gemakkelijker bij de koper te kunnen terugkomen. Op deze show zal men op het ge bied van de hoeden naast de gang bare modellen ook hoeden voor spe ciale gelegenheden kunnen bewon deren. exclusieve ontwerpen, waarbij oor en oog in Parijs en Wenen ge zien en opgenomen hebben wat de laatste snufjes brengen. Drie mannequins. met aan het hoofd mevr. Lohrs, winnares van het concours d'elegance te Noordwijk, zullen de modellen ronddragen. Het belooft inderdaad iets bijzonders te worden. meende, dat in de K.A.B. de geest van de klasse-strijd niet helemaal verdwenen was, hetgeen begrijpelijk is en hetgeen „St. Adelbert" zou moeten begrijpen. De K.A.B. moet overigens niet denken, dat de in tellectuelen het zo gemakkelijk heb ben. De problemen van deze tijd zijn dermate ingewikkeld en onoverzich telijk, dat de leidende stand nauwe lijks in staat is leiding te geven aan anderen. Echter ook in de hogere stand zijn er mensen, die lijden aan de fouten van hun kwaliteiten. Bo vendien zijn mensen, die gestudeerd hebben, vaak niet zo heel erg prac tisch. Hoe de samenwerking zou moeten zijn, is kort gezegd: niet langs elkaar heen leven, maar overleg plegen en elkaar leren begrijpen. De catholici- teit van personen moet hierbij buiten beschouwing gelaten worden en in ieder geval dient er voor gezorgd te worden, dat de katholieken, ondanks hun begrijpelijke meningsverschillen, niet in twee kampen verdeeld wor den. Van een splitsing kunnen andere partijen slechts voordeel hebben! E«n even vruchtbare als uitvoeri ge gedachtenwisseling sloot dit met stijgende aandacht gevolgde betoog af. De voorzitter constateerde ten slotte, dat hiermede niet alle moei lijkheden waren opgelost, maar dat op deze wijze toch toenadering ge vonden werd. Spr. sprak hartelijke dankwoorden tot mr. Verberne. niet minder hartelijk tot de in zo'n groot aantal opgekomen leden, tot de K.A. B.-symphonie, die onder leiding van de neer Schamp deze ochtend opluis terde. en tot de K.A.V.-dames voor hun keurige bediening. De heer van Oyen wees tenslotte op de pas ge opende R.K. Handelsavondschool, die velen gelegenheid geeft zich zeer nuttige kennis t° verwerven, en vroeg nogmaals aandacht voor de Geweste lijke School van de K.A.B. Het was een uitstekende ochtend, een prachtige start voor een goed winterseizoen! Burgerlijke Stand Geboren: Jacob, z van G. Ceder hout en J. van Egmond: Johanna Al- berdina, d. van A. de Mooij en A. Kralt; Anna Johanna, d. van D. Vooijs en J. N. Duijzer. Gehuwd: A. R. J. Koch en E. E. Lange. DE MENS IN ZIJN VRIJE TIJD. Het is in deze zorgelijke tijd wer kelijk een verademing mensen te ont moeten, die nog waarachtig plezier in hun leven hebben en die in de kleine dingen van het dagelijkse le ven een nimmer opdrogende bron van vreugde vinden. Mensen, die in kinderlijk Godsvertrouwen, niets an ders wensen dan bij elkaar te mogen blijven en nog heei veel jaren in de gelegenheid te zijn hun typische lief hebberijen voort te zetten. Zulke mensen hebben wij Zaterdagavond ontmoet en met ons enige honderden mensen, die naar dc Schouwburg ge komen waren, om de Centrale Werk groep van de N.A.T.U., afd. Leiden, in samenwerking met het W.K.A.. te zien, die het reeds overbekende blij spel „Je kunt het toch niet meene men" over het voetlicht bracht. tot een sluitend geheel. Zij droegen het publiek iets over van het een voudige levensgeluk, dat de familie Sycamore eigen was, en gaven op nieuw een voorbeeld van wat goede besteding van de vrije tijd vermag. Deze voorstelling helaas slechts voor een iets meer dan halfvolle zaal werd gegeven onder auspiciën van ,.De Mens is zijn vrije tijd. De heer W. S. Jongsma, voorzitter van deze Stichting, sprak een woord ter inlei ding en dankte na afloop de spe- lers(sters) voor hun spel, daarbij de dames bloemen aanbiedend. Ook weth. J. C. van Schaik woonde de voorstelling bij. Première van „Das gibt's nur einmal" De Schouwburg was gisteravond zo goed als vol, toen Julius Susan aantikte en de eerste tonen van een zwevend-lichte Weense melodie de zaal in dansten. Direct was de stem ming er; men kent haar wel, de sfeer van gespannen verwachting om iets prettigs dat komen gaat. Zo vergaat het ons altijd bij een Weense operette. Men komt niet om het spel critisch op zijn artistiek ge halte te schatten, noch om stemmen te horen van grote klasse, maar om zich als in een droom mee te laten voeren op de mousserende muziek van het oude Wenen cn zich te laten verblinden door het klatergoud van schitterende costuums met een ryk decor op de achtergrond. Zo was het ook gisteravond, toen de „Harden-Susan Operette" de drie delige operette „Das gibt's nur ein mal" van Leopold Jacobson en Ro bert Bodansky, op muziek van Bru no Granichstaedten, bracht. Dit nieuw-gevormde gezelschap, waarin wij oude bekenden ontmoetten uit het gezelschap van Meyer-Hamel en de Hofstad-operrete, had Leiden de eer toebedacht van de première en een dankbaar publiek heeft met her haald applaus bewezen, dat deze ro mantische operette goed inslaat. De intrige is zeer simpel. Een her togin heeft een commissie voor goe de zeden ingesteld en het hoofd hiervan, baron Prandler, heeft tot taak excessen op te sporen cn aan te brengen. De vergissingen, die hij hierbij maakt, hebben dramatische gevolgen: een meisje mag de keuze van haar hart niet volgen cn wordt gekoppeld aan een jonge man, die elders de ware Eva ontdekt had. Als de bruiloft reeds in zicht is, ontdekt de hertogin, dat er vergissingen ge maakt zijn en brengt zij ae zaak weer in orde. Dat is al. Een gegeven echter, dat voldoende gelegenheid biedt tot charmante ta fereeltjes, romantische duetten en kleurrijke scènes, alles overgoten door die heerlijk-lichte Weense mu ziek. We zagen Dora Schrama als een magnifieke hertogin, wier fraaie stem uitstekend tot haar recht kwam. Paul Harden was de komieke hof bakker, vader van de onwillige brui degom, die geen moeite had de lachers op z'n hand te krijgen en Rob Milton had weer veel succes met z'n kronkelbenen in de voor hem ge knipte rol van kuisheid-commissaris. Lucia van der Ven was een charman te Lintscherl, het meisje, dat onge lukkig dreigde te trouwen, cn Ge rard Müller haar waardige tegen speler als Toni, zoon van dc hofbak ker. Met de rest van het gezelschap, het uitstekende dames- en heren ensemble inbegrepen, vormden zij een homogene groep, die deze char mante operette een gave vertolking gaf. Het orkest begeleidde uitstekend en kreeg eveneens warm applaus. Na afloop werden de dames cn hereo onder bouquetten bedolven. Over de inhoud van het stuk kun nen we kort zijn, nademaal er reeds vaker over geschreven werd in ons blad. Het gunt de toeschouwers een intiem kijkje binnen de muren van 'n eigenaardige Amerikanse familie, waarvan alle leden er nogal luidruch tige hobby's op na houden. Men ver draagt alles van elkaar, zowel het maken van vuurwerk als balletdan- sen, romans schrijven en xylophoon- spelen. De centrale figuur van dit al les is Opa, de man die geen belasting betaalt en die nauwelijks weet wat dat is. Hij is de optimist in eigen per soon en wie hem hoort bidden, be grijpt dat hij niet zo oppervlakkig is als men wel denken zou. Dit geluk wordt evenwel ver stoord, als een der dochters zich ver looft en haar a.s. schoonouders per vergissing een dag te vroeg op visite komen. Zij zien het gezin in zijn naïef vermaak en wanneer de politie een plotselinge inval doet. dreigt alles hopeloos mis te lopen. Uiteindelijk gaat het huwelijk natuurlijk toch door en komt alles weer op z'n poot jes terecht. XXX Het lijkt een oppervlakkig spel en wie niet tot de kern van dit verhaal weet door te dringen, zal er niets van meenemen. Toch ligt er een die pe menselijkheid aan ten grondslag en de waarheid, dat het leven nog wel mooi kan zijn, wanneer men slechts ontvankelijk wil zijn voor dit mooie. Natuurlijk, het is een Ameri kaans spel en er komen in de tekst enige uitlatingen voor, die wij min der kies zouden noemen. Maar een stuk mag hierop niet beoordeeld wor den en wie dat bezwaar,wil verdis conteren in de overigens uitsteken de kwaliteiten ,komt tot een alles zins aanvaardbaar geheel. De inleiding van Arend Hauer, die dit spel regisseerde, spreekt van een pretentieloze voorstelling, waarbij geen hoge verwachtingen gekoesterd mochten worden. Dit vooropstellend mag gezegd worden, dat deze combi natie van amateurs uit verschillende verenigingen het spel zeer acceptabel gebracht hebben. Weliswaar kwam het zelden tot een zodanige spelver- fijning, dat men de uit te beelden persoon in levende lijve voor zich zag, maar de spelers en speelsters be grepen hun rollen en maakten zonder uitblinkers de opvoering UIT DE OMGEVING KATWIJK Reddend zwemmen. Op initiatief van de Katwjjkse Reddingsbrigade werd aan 18 personen het examen reddend zwammen afgenomen. Te vens was er nog een deelneemster uit Noordwijk. Verschillende prestaties moesten worden uitgevoerd. Van de 19 deelnemers bleken er 15 voor het practische gedeelte geslaagd te zijn: P. van Diggelen, P. Schaap, Mevr M. A. van Tilburg te Noordwijk, C. J. Souverein, mej. A. van der Voort, M. P. Viool, A. Parlevliet. M. L. Mulder, K. v. d. Ben C. v. d. Bent, mej. Sip C. Schuitemaker, Nic Schuitemaker en H. Lugthart. Van 4 personen werd ook het theoretische gedeelte afge nomen. Alle vier mevr. van Tilburg, mej. A. v. d. Voort en de heren P. van Diggelen en Parlevliet slaagden. LISSE Raadslidmaatschap Dc heer C. J. van der Zon heeft zijn benoeming tot lid van de raad dezer gemeente aangenomen. Gcm. Schoolsportdag Op 12 Sep tember wordt een gezamenlijke sportdag gehouden, die 's morgens om 8 uur begint en 's middags óm vier uur wordt besloten met een prijsuitreiking. Het programnr.'a om vat voor de jongens 80 m. hardlopen hindernisestafette en kastie. voor de meisjes: 60 m. hardlopen, hindernis- estafette cn kastie. Toelatingsexamen Rijkstuinbouw- school Voor het toelatingsexamen aan dc Rijkstuinbouwschool te Lisse slaagden voor: Klasse I: D. J. P. Balkenende, Lis- se; L. P. Beeren, Haarlem; P. J. Bernsen, Leiden; P. J. Boskamp, Katwijk a. d. Rijn; M. J. v. Bourgon- diën. Hillegom; R. L. Bijvoet. Haar lem: H. P. Duivenvoorden, Noord- wijkerhout; G. C. de Graaf, Heem stede; Th. de Groot, Noordwijk; C. Lindhout, Noordwijk; D. Mosselman, Enkhuizen; A. C- Moolenaar. Lisse; J. Nieuwenhuis. Lisse; J. Fhilippo, Sassenheim; R. J. Roos. Bennebroek; F. A. Roozen. Heemstede; A. J. Ruig- rok, Noordwijk; J. C. Schrama, Hil legom; H. C. Sogers, Lisse; G. J. M. Steenvoorden. Hillegom; C. J. M. v. d. Voorn, Lisse; J. H. v. d. Wal. Ben nebroek; G. W. R. v. Werkhoven, Lisse. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 Klasse II: J. Moerenhout, Katwijk; F. M. Moll. Alkmaar; R. A. v. d. Bennebroek. Afgewezen 7 leerlingen. De heer A. M. Hulkonberg slaagde te Amsterdam voor het exa men M.O. Duits A. NOORDWIJK Kampioenschappen politieveldloop. De kampioenschappen district West van de politieveldloop worden Donderdag 23 Sept. a.s. te Noordwijk in de omgeving van dc Golfbanen ge houden. Start te 14.30 uur. Er zal worden deelgenomen door A- cn klassers en veteranen. Vele bekende politielopers zullen aan de start verschijnen. Deze loop is een gene- vale repetitie voor de landelijke poli. tieveldloop welke op 4 October a.s. te Arnhem zal woraen gehouden DE ZILK ERNSTIG GEKWETST. Toen de scnipper M. bezig was met werkzaamheaen op z'n schuit, viel een bal ijzer van 3 kg. uit de mast. De schipper kreeg die op het hoofd. In het Academisch Ziekenhuis, waar heen de man vervoerd werd. werd vastgesteld, dat de schedel gedeelte lijk in elkaar was gedrukt. WASSENAAR Politienieuws. Door eigen on voorzichtigheid reeds de 16-jarige wielrijder C. S. uit Wassenaar met grote snelheid tegen de achterzijde van een auto, die op dc Storm van 's Gravesandeweg geparkeerd stond. De jongen b'eef liggen en bleek, be halve een hersenschudding en een shock ook een gebroken sleutelbeen te hebben opgelopen. Dokter Geerlings verleende de eer ste hulp en liet de jongen per Rode- Kruis-auto naar de ouderlijke woning overbrengen. Toen mevrouw S. uit Den Haag met flinke snelheid do beruchte hoog te in Rijksdcrp afreed en zij niet tij dig kon remmen voor een passerende auto, botste zij tegen de auto op en kwam zij en haar 9-jarig dochtertje, dat ook op de fiets zat. te vallen. Het kind liep een diepe vleeswonde op aan het rechterbeen er. is naar het Haagse Gemeenteziekenhuis overge bracht. Mevr S. kwam met de schrik vrij. Fiets en auto werden licht be schadigd Overleden: Adriana J. van den Bergh 71 jr weduwe van J. H. W. Albarda te 's Gravenhagc; Petrus van der Lel ij 83 jr man van C. Groe- newegen; Anna A. Lanser 29 jr vrouw van D. de Heer. Slicdrecht; Maria P. Storms 31 jr vrouw van J. Mager Sittard. Ondertrouwd: B. G. H. Verpoorten (Den Haag) en I. Oostwouder; T. Snik (Leiden) cn G. M. Gort. Getrouwd: P. J. de Groot en C. A. M. Hogewoning; P. Talma en A. A. Buss. ZOETERMEER Godsdienstcursus. Deze week begint in Zoetermeer weer de gods dienstcursus voor de achttienjarigen. Op advies van de bisschoppen van Utrecht en Haarlem zijn deze cursus sen vorig jaar aangevangen, omdat het in de practijk noodzakelijk bleek, dat de jongelui zich verdiepen in de hoofdzaken van hun geloof. Dit jaar zal de cursus voor meisjes geboren in 1933 gehouden worden op Woens dagavond om 7 uur in het parochie huis; voor de jongens geboren in 1933 zal deze cursus gehouden worden op Zaterdag kwart over 8 uur. De ouders en de jongelui zelf worden aangespoord om van deze gelegen heid een dankbaar gebruik te maken, vooral omdat Zoetermeer, vergele ken met dc omliggende plaatsen, het vorig jaar niet zo'n mooi figuur heeft geslagen. In verband met godsdienstlessen valt de congregatie van de meisjes boven 17 jaar voor taan op Vrijdagavond en de congre gatie voor jongens boven de 17 jaar op Woensdagavond te 7.30 uur. Uit zee opgepikt. Een van de ballonnen van de ballonnenwedstrijd op het Oranjefeest is met een bege leidend schrijven van de loodsboot „Procyon" bij L. Bezuijen in Zoeter meer teruggekomen. De ballon werd gevonden 12 K.M. uit de kust Hoek van Holland. Er zullen dus wel veel ballonnen in zee terechtgeko men zijn. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplage). Ex—burgemoester van Hilversum gerehabiliteerd Enige dagqn geleden is voor de rechtbank een geschil behandeld over een radiotoestel, dat de burge meester van Hilversum na dient internering als N.S.B.-er weder rechtelijk uit de woning van een zekere J. uit Bergen op Zoom zou hebben gehaald. Na een zitting, tijdens welke J. hardnekkig en onder ede volhield dat hü het toestel na de bevrijding van een Canadees gekocht had, bleek dat zich in het toestel een lamp be vond waarop een stempel stond van een N.S.B.-winkelier, tijdens de oor log erop geplaatst. Voor dit argu ment zwichtte J. en legde een be kentenis af. Hij verklaarde, dat het toestel inderdaad van de burgemees ter was en dat hij een meinedige verklaring had afgelegd. De ex-bur gemeester is hierop gerehabiliteerd van de verdenking, die op hem rust te. Er wordt een onderzoek ingesteld of er een vervolging tegen J. zal plaats hebben wegens meineed. Laatste Berichten BESPREKINGEN GRADY-MOSSADEQ Henry Grady, de Amerikaanse ambasadeur te Teheran, heeft van daag een bespreking van een uur gehad met dc Perzische premier Mossadeq. Nadere bijzonderheden zyn niet bekend gemaakt. TWEE GEARRESTEERDE RUSSISCHE MILITAIREN UITGELEVERD. De beide Sow jet-Russische militai ren, die gisteravond na een opwin dende jacht in West-Berlijn gearres teerd werden, zijn heden aan de So wj et-Russische autoriteiten uit geleverd. De officier cn zijn chauffeur, die beschonken waren, werden door de West-Duitse politie cn Amerikaanse militaire politie gearresteerd, omdat zij de openbare veiligheid in gevaar brachten. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1U Sept. Groente. Per 100 kg.: rode kool 7.60—11.10, groe ne kool 7.20—13.60, prei 8.60— 10.40, kroten J 818, kroten, gekookt f 14—20, uien 6.4012.?0, peen 10 29. aardappelen 6.80—10.10, an- dyvie 5—11.60, stoofsla 8—14, druiven 44—84, snijbonen 20—97, stokboncn 20—81. pronkbonen 15 46, stambonen 20—86, postelein f 6 —14. appelen 3—26, peren 6—28, pruimen 8—41. spinazie 7—28, to. maten A f 16—31, Augurken 16— 107. winterpeen 5.10—6.30; per 100 stuks: komkommers 821, bloem kool 835, meloenen f 648, sa lade 2—7.90, perziken 2.30—29. knolselderic J 9.40—14.10, per 100 bos: kroten 5.106.70, pieterselie 1.102.10, blcekselderie 22.80, en peen 1138 11 Sept. Varkens. Aanvoer: 192 stuks. Prijzen: zware 2.!3—2.18, lichte 2.002.05 en zeugen 1.9C 2.00 per kg. levend gewicht. Handel vlug. ROTTERDAM, 11 Sept. Vee. Aanvoer 4119 totaal, waarvan 850 vette koeien cn ossen, 1113 gebruiks- vee, 195 vet>e kalveren, 403 graskal veren, 340 nuchtere kalveren. 233 varkens, 310 biggen, 136 paaiden. 70 veulens. 427 schapen en 42 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.50 2.70, 2.20—^.40, f' 1.95—2.10 en vette kalveren 2.752.95, 2.502.65 en f 2.252.45 ptd kg. levend gewicht. Graskalveren 350250180; nuch tere kalveren 585450; biggen 605545, slachtpaarden 2,05, 2.00 1.95 per kg. levend gewicht; schapen 1309580: lammeren f 10080—65; kalfkoeien en melk koeien f 1000875750; varekoeien 800—600— 540; vaarzen 700—650 —550; pinken 500—450—370. Vette koeien aanvoer als vorige week. han del traag, prijzen als gisteren; vette kalveren aanvoer flink, handel rtde- lijk. prijzen iets minder; grasknlvercn aanvoer groter, handel stroef, prijs houdend; nuchtere kalveren aanvoer gewoon, handel stug, niet geheel prijs houdend; biggen aanvoer korter, han. del lui, prijzen onveranderd; slacht paarden aanvoer iets minder, handel slepend, prijzen onveranderd; schapen en lammeren aanvoer iets groter, handel tamelijk, prijshoudend; kalf- en melkkoeien aanvoer iets kleiner, handel stil, prijzen onveranderd: va rekoeien aanvoer flink handel lui. niet geheel prijshoudend: vaarzen aanvoer kleiner, handel kalm, prijzen stabiel. BODEGRAVEN, 11 Sept. Kaas. Aangevoerd 165 partijen Prijzen: le soort 2.27—2.33 2e soort 2.17 2.26. extra tot 2.52 per kg. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN, 10 Sept. Groente. Aardbeien 4264 cent, bramen 2325 cent per doosje; me loenen 10—28, tomaten A 22—38, idem B 2°42; idem C 16—26; idem bonken 2127; natuurtomaten 12—27, kropsla I 7.80—15,10, id. II 29.60; andijvie 610; bloem kool 1636 per 100; snijbonen 3.20 —5.60; snijbonen stek 1.30—1.60; pronkbonen f 2.104.80; princesse- bonen 4 20—6.40 per 10 kg.; Augur ken D 13.80—13.90, idem E 1 3.30— 3.40 en idem CD 11 per 25 kg. Bloemen. Asters 4—12'cent; Gladiolen 821 cent; Dahlia's 9—17 cent; Scabiosa 57 cent Anemonen 10—18 cent, Precosc 10—25 cent; Se renade 30—35 cent; Samaria 2836 cent; Wendy 13—18 cent; Sopt. Wit 1220 cent per bos; Rayonanten: wit 5—14 cent, geel 5—13 cent en lila 5 14 cent; Day Dreams 2.57 cent, Corona 38 cent, Arnhem 5—11 cent; Blanche 5—10 cent; Milledijy 4—12 cent, Ronald 4—8 cent, Alfreton 5— 10 cent, Pulling 18—24 cent, E. Page 10-22 cent. Alston 1015 cent, Lelie White Excelsior 4(Fcent en Anjers 56 cent, z TER AAR. 10 Sentember. Groente. Kassnijbonen 6.50—8.80, idem stek 2.—, snijbonen 3.40—5.50, idem B. f 2.00—2.70, idem stek 1.10—1.80. stamprinscssen f 4.30—6.00, stokprin- sessen f 5.40-6.20, idem stek 3.10, spekboncn 3.90—4.30. idem stek 1.101.50: witte pronkers 2.20 3.60, idem B 1.201.60, alles per 10 kg.; andijvie 613 cent, groene kool 914 cent, witte kool 4 cent, rode kool 510 cent, uien 11—14 cent. id. stek 5 cent, spinazie 17—23 cent. was- peen 911 cent, idem stek 3 cent. pos telein 1216 cent, aardappelen 7 10 cent, kroten 811 cent, rabarber 5 cent. tomaten A 30—38 cent, idem B 3239 cent, idem C 2029 cent, idem CC 1222 cent, idem bonken 2226 cent. idem ongesorteerd 21 cent. idem afw. 20 26 cent alles per kg., bloemkool I 29—37 cent, idem II 18—29 cent, idem III 8—15 cent, sla I 510 cent, idem II 2—4 cent, kom- komers 89 cent alles per stuk; bos- peen 22 cent, idem B 1516 cent per bos- Bramen 44 cent per doosje. Me loenen 2018 cent per stuk.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3