„Circus" grootser dan vorige manoeuvres Weer zuivelproducten van Nederl. naar Amerika De 57e Jaarbeurs geopend Gevaarlijke rode penetratie Een pyromaan te Stadskanaal Stier brengt een verdord mensenleven tot nieuwe bloei DINSDAG 11 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Europese luchtmacht gaat oefenen Nadat in de afgelopen jaren de luchtstrijdkrachten van de landen, verenigd in het Atlantisch Pact, reeds enige malen in groot verband ge oefend hebben, zal eind dezer maand een luchtmaneuvre gehouden wor den, die al zijn voorgangers wat be treft omvang en aantal deelnemende toestellen zal slaan. Het Hoofdkwaïtier van generaal Eisenhouwer maakt bekend, dat 28 Sept. a.s. te middernacht de oefening „Circus"' een aanvang zal nemen. Aan deze oefening nemen 8 landen van het Atlantisch Pact deel, t.w. Ameri- Rangeerlocomotief „aan de haal" Na botsing tot stilstand gekomen Een Diesel rangeerlocomotief, die gistermiddag tijdens het rangeren op het Goese spooremplacement plot seling zonder bestuurder aan het rij den is gegaan, is op de lijn tussen Goes en Kapelle Biezelingc, kort voorbij het viaduct, in botsing geko men met een locomotief. Er was aan zienlijke materiële schade, doch per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De rangeerder, die de rangeerloco- matief bestuurder, was even afgestapt om een handwissel om te zetten. Tot zijn verbazing zag hij hoe de motor wagen plotseling begon te rijden en over de spoorwegovergang, waarvan de bomen nog open stonden, in de richting Kapelle verdween. Zijn po ging om de wagen in te halen mis lukte. Hij waarschuwde de seinhuis wachter bij de overweg en deze alarmeerde het station. Van het sta tion uit trof men onmiddellijk de no dige maatregelen. Inmiddels was uit Kapelle echter een enkele locomo tief vertrokken, waarvan men de machinist niet meer kon waarschu wen. Rijdende tussen blokpost 40 en 41 zag deze de „op hol geslagen" L. M.T, wel naderen, doch kon een bot sing niet meer vermijden. De Diesel- trein, die om 15.00 uur in Goes moest arriveren, kon men over een ander spoor leiden. De trein had slechts weinig vertraging. De beschadigde rangeerlocomotief is 's avonds naar Roosendaal gesleept. ka, Engeland, Frankrijk, België, Ne derland, Denemarken, Noorwegen en Italië. Het aantal vliegtuigen, dat aan de ze manoeuvre zal deelnemen, zal het dubbele zijn, van het aantal, dat deel uitmaakte van de voorlaatste oefe ning „Ombrelle". et doel van de oefening is het commando- en controlesysteem van alle luchtmacht- en luchtafweerorga- nisaties in West Europa zo realistisch mogelijk voor te stellen, waarbij spe ciaal de nadruk zal worden gelegd op voorzieningen voor wederkerige steun Ook zal veel aandacht worden be steed aan het controle- en meldings systeem, voor het observeren van vijandelijke vliegtuigen en het door geven vtn waarschuwingen, het uit wisselen van informaties en het over. geven van waarschuwingen, het uit- diverse verdedigende luchtmachten op het continent onderling en tussen deze en die van Engeland. De acties, die zowel over dag als des nachts zullen worden gehouden, staan onder oppercommando van ge neraal Norstad, de opperbevelhebber van de geallieerde luchtstrijdkrachten in Centraal Europa en zulien tot en met 30 September duren. De ober is aan het noteren En vraagt: Wat gebruiken dc heren Eén gast telt tot acht En de ober fdie lacht) Brengt dan TIP zonder mankere Inz. Hr. P. d. K. te Leiden c (Advertentie). DRIEDAAGS CONGRES R.K. VERBOND VOOR KINDERBESCHERMING Op het kasteel Bouvigne te Breda wordt thans een congres gehouden door het Katholiek Verbond voor Kinderbescherming. Het ontwerp van deze studiedagen is: opvoeden voor de maatschappij. Tijdens deze vergadering werd de nieuwe bondsvoorzitter, mr. J. de Haas uit Nijmegen geinstalleerd Uitgaande van een ontwerp voor een nieuw kinderstrafrecht legde mr. de Haas er de nadruk op, dat het volgens dit ontwerp mogelijk zal zijn, dat tal van maatregelen, die ten aanzien van jeugdige deliquen- ten worden getroffen, ten uitvoer worden gelegd in particuliere in- richf'ngen. Waar de overheid hier een beroep doet op het particulier initiatief, mag de vereniging niet te kort schieten. Naar aanleiding daar van zal aan het paedologisch insti tuut van de universiteit in Nijmegen een heil-paedagogische cursus in het leven worden geroepen. L'c secretaresse. mevr W. Smit van Mook uit Den Haag, deelde me de, dat het interne werk van de katholieke gezinsvoogdij en patrona ge in het voorbije jaar is uitgebouwd en verdiept. Pro Juventute weigerde een federatieve samenwerking. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature drs. M. Murkoster (Den Bosch) gekozen broeder Alexis uit Tilburg. Dr. P. Calon van het Paedolo gisch instituut te Nijmegen sprak over het onderwerp: Hoe zal men in de katholieke kinderbescherming opvoeden voor de maatschappij en voor het leven. De eerste studiedag werd o.m. bij gewoond door vertegenwoordigers van de Departementen van Binnen landse Zaken, van Justitie en van Sociale Zaken. Een commissie uit de Amerikaanse senaat heeft besloten na te gaan, of het mogelijk is een reeds aangeno men wet, welke zware beperkingen oplegt aan de import van zuivelpro ducten in de Ver. Staten, weer onge daan te maken, aldus seint „.Reuter". Enige tijd geleden heeft het Con gres, tegen de wil van de regering in een wet aangenomen ,weike voorziet in strenge beperkingen en eventu- 1 :,_:zetbiiL var de invoer van zuivelproducten, indien blijkt, dat Met meer ceremonieel dan gewoon- i Deze is geen onbekende in Neder- Duurte bedreigt Franse regering Men verwacht, dat de stijgende prijzen in Frankrijk wijdverbreide onrust en mogelijk stakingen tot ge volg zullen 'hebben, ondanks het re geringsbesluit, waarbij het minimum loon met ongeveer vijftien procent wordt verhoogd. De grote vakbonden zijn niet te vreden met de voorgestelde verho ging, welke slechts betekent, dat nie mand minder mag verdienen dan het nationale miniipum, maar geen automatische verhogingen voor alle arbeiders bewerkstelligt. De vakbon den eisen een verhoging tot 23.600 fr. inplaats van de door de regering toegestane 20.000 fr. Het door de communisten geleide Algemeen Vakverbond (C.G.T.) heeft de leiders van de andere vakbonden tot besprekingen over de strijd tegen de prijsverhogingen uitgenodigd. De spanning, veroorzaakt door de stijgende kosten van levensonder houd, maakt de positie van de rege- ring-Pleven nog wankeler. De rege ring heeft geen betrouwbare meer derheid meer in de Nationale Ver- gadPring. Zij ziet zich geplaatst te genover de gecombineerde oppositie van de Gaullisten, socialisten en communisten. lijk is vanmorgen te Utrecht de 57e Jaarbeurs geopend. Normaal is deze plechtigheid niet luisterrijk. Zij be staat in het openen van loketten voor de kaartverkoop, van de hek ken en deuren, die toegang geven tot de hallen op het Vredenburg en de terreinen op de Croeselaan. Vanmorgen was dat wel enigszins anders, omdat de aanwezigheid in Utrecht van het Harmonie-orkest van de Franse spoorwegen uit Tours er toe leidde, dat deze band enige wtlluidende feestklanken aan het geroezemoes van de eerste zakelijk heid heeft toegevoegd. Op het bordes van het jaarbeurs gebouw gaven mr. W. H. Fockema Andreae, voorzitter van de Raad van Beheer, mr. J. Milius, direc teur van de jaarbeurs en jhr. mr C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, van hun belangstelling blijk. Inmddels waren binnen de mu ren de zaken al begonnen Dit had nogal wat voeten in de aarde gehad, omdat tal van standhouders vanmor gen vroeg nog niet gereed waren. Zij hadden de mededeling van de technische dienst van de jaarbeurs, dat er Maandag niet mocht worden gewerkt, over het hoofd gezien. Er is zodoende vlak voor de opening nog heel wat getimmerd en gerang schikt, maar even negen uur van morgen stond alles er keurig bij. Bui ten was de laatste hand gelegd aan park-architectuur volgens de beste Nederlandse tradities. Een gestadi ge stroom bezoekers werd door de huilen op het Vredenburg en door de Croeselaar. opgenomen. Nog voor dat de ontvangstruimte voor de buitenlandse bezoekers was geopend, meldde zich reeds de eerste buitenlander op de Utrechtse Jaar beurs. Het was de heer D. S. Grady uit Sittingborne (Kent) Engeland De Sovjet-Unie is erin geslaagd op gevaarlijke wijze binnen te drin gen in de Orthodoxe Kerk van het Nabije Oosten. De Patriarch van An- tiochië, Alexander III, is overgelopen naar de Patriarch van Moskou en heeft het contact met de Patriarch van Istanboel verbroken. Op het ogenblik verblijft hij gedurende eni ge weken in de zomerresidentie van de Patriarch van Moskou. Alexej I, in de buurt van Odessa aan de Zwar te Zee. Geen wonder, dat deze penetratie in de Orthodoxe Kerk van het Na bije Oosten door de communistische propaganda op grootscheepse wijze wordt uitgebuit. Een van deze pro pagandastunts is een interview, dat dezer dagen in dc Sovjet-pers ver scheen en waarin Patriarch Alexan der III verklaarde het geheel en al met de Sovjet-Russische „vredespoli tiek" eens te zijn. Hij schildert Paus Pius II en Truman als intieme vrien den, die gezamenlijk een politiek voe ren. welke gericht is op het ont kentenen van een derde wereldoor log. Tot zijn spijt kon hij niet alles zeggen, wat hem op het hart lag, daar hij, dank zij de Amerikaanse hulp, tot zijn huidige positie was op geklommen en zijn Kerk uit Amerika aanzienlijke financiële steun ver krijgt. NIEUWE BRITSE VOORSTELLEN AAN EGYPTE De Egyptische ambassadeur in Engeland, die tegen het einde van de week in Egypte verwacht wordt, zou volgens welingelichte Egyptische kringen nieuwe Britse voorstellen meebrengen. CONGRES R.K. BOND VAN KLEERMAKERSPATROONS. De RJC. Bond van Kleermakers- patroons St. Martinus is gisteren voor een tweedaags congres te Ven- lo bijeengekomen. In zijn openings woord tot de ongeveer 150 afgevaar digden besprak bondsvoorzitter M. Flipsen de moeilijkheden, waarmede de kleermakerspatroons en de orga nisatie te kampen hebben. Aan de actie, door de confectiebedrijven be gonnen, hebben de kleermakerspa troons niet mee gedaan. Thans on dervinden zij daarvan de nadelige gevolgen. Koopkracht en kooplust onder het publiek zijn bovendien ge ring. Rationalisatie in het bedrijf is nodig, ofschoon dit ook weer niet te ver mag worden doorgevoerd, waar door het vakmanschap in het gedrang komt. Een intensieve reclame, waar in op de voordelen van maatkleding wordt gewezen, is noodzakelijk. Doordat diverse patroons in loon dienst traden liep het ledental iets terug. Het bedraagt thans 970. In verband met de ongunstige finan- ciëel toestand werd besloten de con tributie met 20 te verhogen. In het bondsbestuur werden her kozen de heren A. Duchateau, Maas tricht, Th. Fluitsma, Haarlem en H. Peters, Sevenum. Als nieuwe leden van het bonds bestuur werden aangewezen de he ren Brannink Borne en Th. de Jong Rotterdam. Landurig werd nog van gedachten gewisseld over het feit, dat de werk nemers in de kleermakersbedrijven in hun vrije tijd voor eigen rekening voor particulieren werken. Terzake zal contact met de organisatie van werknemers in genoemd bedrijf worden opgenomen om aan deze on gewenste toestand een einde te ma ken. De tweede congresdag zal aan een bezichtiging van de stad en omgeving worden gewijd. Ook staat een offi ciële ontvangst ten stadhuize op het programma. land. Reeds in 1945, vlak na de be vrijding, bezocht hij ons land met ten regeringsopdracht. Hij stelde in die dagen een onderzoek in naar dc agrarische omstandigheden in het bevrijde gebied van Nederland en vertegenwoordigt thans een firma voor bestrijdings- en ontsmettings middelen. Hij verklaarde, dat hij in de afgelopen nacht uit Engeland is overgekomen om te kopen. „De Ne derlandse producten hebben een bij zonder goede naam in Engeland zo zei hij Indonesië, België, Duitsland, Oos tenrijk, Tunis en Hongarije nemen het landenpaviljoen op hét Vreden burg geheel in beslag. Duitsland, Tunis en Indonesië (het laatste land in samenwerking met de Rubber stichting in Delft) bepalen zich tot het geven van voorlichting. België, Oostenrijk en Hongarije stelden yol- ledig ingerichte verkoopstands sa men. Indonesië concentx-eert zich op deze beurs voor een belangrijk .deel op tw i1 van haar belangrijkste pro ducten: rubber en thee. In de Belgische afdeling wordt in de eerste plaats algemene voorlich ting gegeven over de Belgische han del en industrie. In een gi'ote stand in het landen paviljoen zullen 5 firma's hun pro ducten tentoonstellen en wel op het gebied van rubberlaaxzen en schoe nen, isolatiemateriaal chirurgisch verpakkingsrubber, modelpoppen voor het vervaardigen van damesja- ponnen. verlichtingglas. verpakkings materiaal, huishoudelijk glaswerk en sigarettenpapier. 'Hongarije brengt meubelen, zil veren artikelen, bekledingsstoffen, aardewerk, poppen en speelgoede ren. Utrecht een lichtstad Maandagavond heeft de burge meester van Utrecht, jhr C. J. A. de Ranitz. met een druk op de knop de feestverlichting ontstoken, die gedu rende de jaarbeurs Utrecht tot een lichtstad maken zal. De ingebruikne ming ging met enig ceremonieel ge paard. In het secretariaat gebouw van de Jaarbeurs was het college van B. en W. met vele raadsleden aanwe zig, voorts de voorzitter van de raad, van beheer van de jaarbeurs, mr W. H. Fockema Andreae, met de direc teur van de jaarbeurs, mr J. Milius, en een aantal leden van de raad van beheer. Het gezelschap reed hierna in lan dauers langs het verlichte parcours, dat behalve de binnenstad ook tal van oude pleinen en grachten en historische punten omvat, met als eindpunt de Raadskelder. De mid- denstandsfederatie „De Drie Zuilen" organisator van de verlichting, stelt het publiek in de gelegenheid deel te nemen aan een wedstrijd in het ra den van het aantal lampen in de feestverlichting langs het officiële parcours. Met deze wedstrijd is een hoofdprijs van 500.te winnen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN AUTO SLIPTE. In De Hoorn vond hedenmorgen om 8 uui' een auto-ongeval plaats, wat betrekkelijk goed is afgelopen. Een bloemenbestelwagen. komende uit de richting Leiden, slipte. De chauffeur wist te voorkomen, dat de wagen in de sloot terecht kwam doch hiervoor was 'n manoeuvre nodig, waardoor de wagen dwars over de weg vloog en tegen een houtloods terecht kwam. De wand van de loods werd inge drukt. De aidaar werkende arbeider P. A. Overvxiet werd gewond aan het schouderblao. De autobestuurder werd licht gewond en de auto werd vernield. AARLANDERVEEN SOLEXRIJDER GEWOND. Omstreeks 11 uur gistermorgen vond op het Zuideinde een vrij ernstig ongeval plaats, waarbij de 76-jarige solexrijder C. V. uit Nieuwveen het slachtoffer is geworden. Toen de N. A. L.-bus passeerde, maakte de solex ijder zich zenuwachtie begon te slin geren en botste tegen de achterkant van de bus. Hij viel en bleef bloedend liggen. De arts. mevr. v. d. Wind Perenboom Voller, constateerde vrij ernstige hoofdwonden Na eerste hulpverlening is C. C per zieken auto naar zijn woning vervoerd. DE KWAKEL F.I.T. I K.D.O. I 5—1. In de uitwedstrijd van deze eerste com-1 petitie-Zondag heeft KDO beide puntjes aan de Amsterdammers moeten laten. De uitslag was iets ge flatteerd, want KDO was vooral voor de rust sterker. Na een kwar tier spelen kreeg Verlaan een straf schop te nemen, maar schoot de bal recht op de keeper aan. Dit was een teleurstelling. De KDO-ei's bouwden wel mooie aanvallen op, maar de afwerking was niet best. Door een fout van keeper de Jong wist FIT de leiding te nemen 1-0. Na de rust zet te KDO alles op alles, maar de voor hoede was niet bij machte te doel punten. 10 minuten na rust maakte van Egmond hands, de scheidsrech ter wees naar de witte stip en het werd 20 voor FIT. Na een kwar tier spelen brak Verhoef door de vijandelijke verdediging heen en gaf goed af aan de vrijstaande De Jong. Deze bracht de stand op 21 De tegenpartij kwam steeds meer opzetten en wist voor het einde nog driemaal te doelpunten. Zodoen de kwam het einde met 51. ROELOFARENDSVEEN Aardbeien naar Engeland. Maak ten wij enkele weken terug feeds melding van de eerste aanvoer van aai'dbeien 2e oogst, thans heeft ook de eerste exportzending naar Engeland weer plaats gehad. Deze zending wel ke verzorgd werd door de Firma P. de Jong Czn., werd verzonden per K. L. M. Natuurlijk is deze Engelse belangstelling voor dit specifiek Veense product, de Veense kwekers zeer welkom deze een nadelige invloed hebben op de binnenlandse productie en de prijs. Vooral minister Acheson en Char les Brannan, de minister van land bouw, waren fel gekant tegen de aanneming van deze wet, omdat zij voorzagen, dat daardoor Nederland een verlies zou lijden van een mil- lioen dollar en Denemarken zelfs bijna het dubbele zou verliezen. Bo vendien ontving het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken protesttelegrammen uit Nederland, Denemarken, Italië, Frankrijk, Nieuw-Zeeland en Canada. De regering wees in het Congres er op, dat de benadeelde landen ongetwijfeld tegenmaatregelen zou den nemen door hun importen uit Amerika te beperken. Tenslotte heeft senator Maybank een wetsont werp voorgesteld, dat de eerder aangenomen wet ongedaan moet ma ken, en dit ontwerp zal thans door de senaatscommissie worden bestu deerd. Wanneer is echter nog niet bekend. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING. Vanavond, vannacht en mo gelijk ook nog morgenochtend op vele plaatsen mist. Overdag veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen, of on weersbuien, Aanvankelijk zwak ke, later matige wind uit Zuide lijke richtingen. Vrij warm. 12 Sept.: zon op 6.08 en onder 19.04; maan op 18.07 en onder 1.28 uur. Naar wij van de zijde der Holland Amerika lijn vernemen betreft de vermissing van een man op de „Nieuw Amsterdam", de 36-jai'ige olieman Herman Kooi uit Rotterdam. Kooi, die ongehuwd was, wordt sinds Zaterdagnacht vermist en is ver moedelijk op een hoogte van 600 mijl ten Westen van de Scilly-eilanden overboord gevallen en verdronken. RIJNSATERWOUDE Gemeenteraad De raad van Rijnsaterwoude kwam in openbare vergadering bijeen on der vooi-zitterschap van burgemees ter J. A. Bakhuizen. Met kennisge ving was afwezig de heer A. van der Knijff, wethouder. De raad ging accoord me', de ver koop van de resten van de oude handbrandspuit voor 32,50. De raad gaf voorts goedkeuring dat het vroeger aan het Rijnlands Borgstellingsfonds verstrekte bedrag wegens renteloze lening ad 70, thans omgezet wordt in een kapi taalsbij drage a fonds perdu. Op voorstel van B. en W. werd be sloten enige wijzigingen aan te bren gen in de begroting dienst 1951. Tot de betreffende uitgaven was in een vorige vergadering reeds besloten; de dekkingsmiddelen ontbraken toen. Daar een extra uitkering uit de be lasting, kon de begroting thans weer in evenwicht gebracht worden. Een bedirag van 25 werd beschik baar gesteld voor het aanschaffen van een medaille aan de VEBO te Leiden. Aan de orde kwam vervolgens de benoeming van een onderwijzeres aan de o.l.-school. De voorz. deelde mede, dat er een zestal sollicitanten waren. De een na de ander trok zich echter terug. Gelukkig is er nog een goede kracht. B. en W. stelden daar om voor mej. S. W. Ran uit Heem stede te benoemen. De raad kon hier mede accoord gaan. HAZERSWOUDE (Gr.) Harmonie De muzikale rond gang, die het harmoniegezelschap ..De Groene Hazelieren" langs de Rijndijk ten bate van het instrumen tenfonds heeft gehouden, bracht ƒ240.op. Hartelijk dank aan dege nen, die voor dit mooie doel hebben bijgedragen. Naar alle waarschijnlijkheid is gisteravond te Stadskanaal brand gesticht in een viertal korenmijten. Een wielrijder, die omstreeks half elf langs de op dat tijdstip zeer eenzame erkeetsweg tussen Stadskanaal en Onstwedde reed, ontdekte, dat een vier tal korenmijten in brand was geraakt. Toen hij zich, naar hij tegenover de politie heeft verklaard, naar de brandende mijten spoedde, bleek daar een man aanwezig te zijn, die zich ijlings uit de voeten maakte, in een verderop geparkeerde auto sprong en daarmede verdween. Teen de brandweer uit Stadskanaal arriveerde, bleek, dat aan blussen niet meer behoefde te wor den gedacht. De oogst van 5 H.A. land ging totaal verloren. De politie be schikt slechts over een zeer vaag signalement van de vermoedelijke dader. dien op wraak. Toen hij Zondagavond terugkeerde van een bezoek aan zijn meisje bracht hij zijn plan ten uit voer. DADER AANGEHOUDEN. Als dader van de brandstichting te Stadskanaal, waardoor Zondag jl. een viertal korenmijten in vlammen op ging, is een achtienjarige jongeman, woonachtig te Annerveenschekanaal, in arrest gesteld. Dezelfde jongeman, die aanvanke lijk voorgaf de brand te hebben ont dekt, een der eigenaren waarschuwde en een sensationeel verhaal opdiste, over de achtervolging, die hij zou hebben ingezet op de dader, die in een auto zou zijn ontkomen, heeft na een streng verhoor bekend uit wraak de vier mijten in brand te hebben gestoken. Tijdens een onlangs te Stadskanaal gehóuden bijeenkomst van gerefor meerde jongeren fungeerde de land- bouwschuui' van een der eigenaren als rijwielbergplaats. De jongeman schijnt niet tevreden te zijn geweest over de zorgen bij die gelegenheid aan zijn rijwiel besteed en zon sedert In verband met de bronsttijd van het edelwild zal het middengedeelte van het nationale park de Hooge Ve- luwe voor het publiek afgesloten zijn van Maandag 17 September tot en met Zaterdag 13 October. De auto wegen van Rijzenburg en Oüd Reemst naar het rijksmuseum Krol- ler-Muller zijn van 8 tot 18 uur voor het verkeer opengesteld, doch het wordt niet toegestaan deze te verla ten en zich in bos en veld te bege ven. Het nooi-delijk gedeelte het zg. cultuurgebied, waarin o.m. het huis St. Hubertus en het rijksmuseum Kroller-Muller liggen, blijft geopend, evenals het zuidelijk deel van het park (Kemperberg en Rijzenburg). Whitby Home Society is een van die Engelse clubs, waar alleen men sen bijeen komen, die van orde en rust houden. Elk onnodig lawaai be schouwen zij als een ernstige inbreuk op de weldadigheid dezer wereld. Na deze uiteenzetting zal het wel overbodig zijn te vermelden, dat de secretaris van deze club, een zekere James Nickson, niet op klompen loopt, geen saxafoon speelt en onge trouwd is. Maar vergist U niet! In dit stukje zal blijken, hoe drastisch een men senleven gewijzigd kan worden. Tot voor enkele weken was Nick son de rust zelve en beschouwde het als zijn hoogste plicht liefhebbers van jazz te weren en beoefenaars van pa tience aan te trekken. Een paar dagen geleden zat hij aan zijn werktafel in de ontspanningszaal van de soos. Hij hield zich bezig met de schaarse administratieve werk zaamheden van de club. De tuin lag in een warme middagrust en alleen een grote bromvlieg verstoorde de stilte door hinderlijk tegen de ven sters te vliegen. Plotseling zag de heer Nickson een schaduw van eigen aardige vorm. Hij keek verschrikt op en staarde in de ogen van een bonki ge stier, die met zijn staart een kaarttafeltje afstofte. Het beest stapte brutaal weg op hem toe en snoof eens aan het boord je van de secretaris. Weg rust! Ten slotte mag een mens wel een beetje zenuwen hebben. De heer Nickson begon als een razende langs en om de tafeltjes te lopen en de stier deed hem dat na. Toen de inventaris zo danig bewerkt was, dat je nergens meer omheen kon lopen, rende de secretaris de straat op. Alle mensen stoven uiteen, maar de stier veran derde niet van prooi. Hij dacht ken nelijk: „Die vent moet ik hebben". Nickson vond dit zeer onaange- het loket. naam. Hij liep het eerste gebouw binnen, dat hij op zijn lijdensweg te genkwam en dit bleek een bank te zijn. Achter het loket stond een zekere juffrouw Patricia, die, evenals de achtervolgde, een lang leven van trouw en accuratesse achter de rug had. De romantiek dezer aarde was aan haar voorbijgegaan. Nooit had iemand haar rode rozen gegeven en zij was er reeds geheel op ingesteld op een emotieloze en rimpeloze stroom naar de pensioengerechtigde leeftijd te drijven. Maar toen kwam mijnheer Nick son binnenstuiven met die stier op zijn hielen. Met kloek hand greep zij hem bij de nek en trok hem dooi de nauwe loketopening naar binnen. Daar stond de sti^r. Hard gelopen en nog niets! Nickson zei niets, maar zag bleek en dreigde de een of andere aanval te krijgen. Met water wist de tacti sche juffrouw wat beterschap te be werkstelligen. En toen zijn ze gaan praten. „Ik houd zo van rust", zei Nick son. ,,Ik ook", antwoordde juffrouw Pa tricia. Toen was het even stil, gelijk dat op eritieke momenten behoort. „Zouden we samen.vroeg de secretaris en hij deed iets, wat zijn clubgenoten verbaasd zou hebben. „Zeg", riep de directeur van de bank, „dat moeten jullie maar in je vrije tijd doen". „Dat zullen we!", antwoordde juf frouw Patricia. „Ik wil op de kortst mogelijke termijn ontslag hebben". „U kunt gaan", zei de directeur. En toen zijn ze gegaan samen mijnheer Nickson en juffrouw Pa tricia. Maar door de achterpoort, want de stier stond nog steeds voor Aetherklanken HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram. muziek; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.18 „Tussen twee plaatjes ge zegd"; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram. muziek; (9.309.35 Water standen); VPRO: 10.00 Boekbespre king; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Gram. muziek; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gram. muziek; 12.00 Accordeonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Licht muziek; 13.45 Gram. m'uziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Gram. mu ziek; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Piano spel; 15.30 Voor de zieken; 16.05 Voor de jeugd; 17.30 Gram. muziek; 17.45 Regeringsuitzending: Drs. C. A. O. van Nieuwenhuyze: „Het grote of ferfeest van de Islam in Indonesië" 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 Militaire reportage; 18.30 Ac tualiteiten; 18.35 Instrumentaal kwar tet; 19.00 „Socialisme en Utopie" le zing; 19.15 Instrumentaal trio; VPRO 19.30 Voor de jeugd; VARA; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Metropole orkest; 20.45 „De grond waarop ge leeft" hoorspel; 21.50 Reportage; 22.00 Omroeporkest; 22.45 „Aardappelen" causerie; 23.00 Nieuws 23.15 Sport; 23.30 Gram. mu ziek; 23.45—24.00 Orgelspel. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram. muziek; 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws cn weerberichten; 8.18 Gewijde muziek: 8.45 Gram. m'uziek; 9.00 Voor de zieken: 9.30 Gram. mu ziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano recital; 11.30 Gram. muziek: 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Piano en viool; 13.00 Nieuws; 13.15 Militaire reportage of gram. muziek; 13.20 Marinierskapel: 14.00 De 60e centrale diaconale Conferen tie van de Gereformeerde Kerken in Nederland; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Kamerorkest; 15.45 Gram. mu ziek; 16.15 Voor de jeugd; 17.20 Gram. muziek; 18.00 Koorzang; 18.30 Metropole orkest; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 „Fotografische schatten uit Amerika", causerie; 19.30 Gram. muziek; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram', muziek; 20.15 Residentie-orkest en solist: 21.05 „Emigratie naar Cana da", causerie; 21.25 Gevarieerde mu ziek; 22.00 „Zwerftocht door het Verre Oosten" reportage; 22.10 Piano duo; 22.25 Vocaal ensemble; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws: 23.15 Amusementsmuziek; 23.35— 24.00 Gram. muziek.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2