S)e CöidóeSoii^ant Vredesverdrag met Japan ondertekend Na Japan volgt Duitsland Tijdens het weekend4 doden op de weg Geen antwoord meerwaard Emigrerende ambtsketen Directeur: C. M. v. HAMEKSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12360 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Meyen-en-aeettig. tanden tekenden Een korte en sobere plechtigheid TJET VREDESVERDRAG MET JAPAN is Zaterdag ondertekend. In de verguld marmeren zaal van het Operagebouw te San Francisco heb ben ministers en diplomaten van 49 landen Zaterdag hun handtekenin gen geplaatst onder het document. De laatste, die de pen opnam was de kleine Japanse premier Josjida. De 48 andere diplomaten hadden te vo ren in alphabetische volgorde hunner landen getekend. Rusland, Polen en Tsjecho-Slowakije waren niet ver tegenwoordigd. geen geval in werking treden, alvoT rens het door de Verenigde Staten is geratificeerd. Japan heeft daarnevens nog twee verklaringen getekend, waarin het zich bereid verklaart zich aan een aantal internationale conventies te houden, en waarin het de commis sie voor geallieerde oorlogsgraven erkent. Sfeer van opgeruimdheid Er heerste eens sfeer van opge ruimdheid, van gebroken spanning, toen de zaal zich voor deze laatste plechtige zitting der vredesconferen tie langzamerhand met de leden der onderscheidene delegaties vulde. Men groepte om het document, dat reeds op een der tafels gereed lag, men schudde handen, men praatte en lachte, tot om precies 12 minuten over tien (pi. tijd) minister Acheson's voorzittershamer het begin der plech tigheid aankondigde. Zijn ambtgenoot Morrison (Eng.) hield een korte openingsrede, waarin hy o.m. verklaarde: „Tegen Japan zeg ik, dat dit een daad van geloof en vertrouwen is. Wij beschouwen Japan als gelijke". Inclusief de openingsrede van mi nister Morrison en de slotrede van zyn Amerikaanse ambtgenoot Ache- son duurde de gehele plechtigheid 63 minuten. Acheson noemde het ver drag „iets unieks, een echte daad van verzoening", hieraan toevoegend: „Er steekt niets achter, niets dat het dag licht niet kan verdragen". Na Acheson's sobere woorden: „Ik verklaar het verdrag voor gesloten", verlieten de gedelegeerden de zaal. De vrede met Japan was. getekend. Het verdrag moet door de Japan se Rijksdag en 14 der voornaamste landen, die met Japan in oorlog zijn geweest, worden geratificeerd, alvo rens het van kracht wordt. Het zal in Mossadeq's ultimatum Op eigen houtje De Perzische eerste minister, Mo hammed Mossadeq heeft de Perzi sche Kamer meegedeeld, dat hij En geland een ultimatum zal stellen, zonder de motie van vertrouwen waarom hij de Kamer had verzocht. Er kon niet gestemd worden omdat het quorum van 78 leden weer niet aanwezig was. Mossadeq verklaarde, dat, indien Engeland de besprekin gen over het oliegeschil niet binnen 15 dagen na overhandiging van het ultimatum aan Averell Harriman zou hervatten, de achtergebleven 350 Britse technici in Abadan uit Perzië zouden worden gewezen. Deze ongebruikelijke wijze om het ultimatum via Harrimap aan de Engelse regering te doen toekomen, is wellicht Mossadeq's laatste poging om de Verenigde Staten te bewe gen definitief de bemiddelaarsrol op zich te nemen, zo menen diploma tieke kringen te Londen. In politieke kringen in Teheran gelooft men, dat de oppositie niel zal proberen de meerderheid tegen het ultimatum achter zich te krij gen. Zij weet, dat zij deze meerder heid niet kan behalen en dat de eni ge manier om Mossadeq's plannen te dwarsbomen is uit het parlement te blijven, zodat het quorum niet aan wezig is, aldus deze kringen. Buiten het parlementsgebouw ageerden verscheidene regeringsaf gevaardigden luidkeels tegen de af wezige afgevaardigden van de oppo- ritie. Aan de voorzitter van de Ka mer werd gevraagd, de namen be kend te maken van alle afwezige afgevaardigden, zodat het land zou weten, wie de „verraders" waren. Voor de ontwikkeling van Afrika De organisatie voor Europese Eco nomische samenwerking heeft Zon dagavond in Parijs bekend gemaakt, dat de acht milliard dollar zullen worden toegewezen voor de econo mische ontwikkeling van Afrika ten Zuiden van de Sahara. Vijf milliard Veiligheidsverdrag Weinige uren na de plechtige on dertekening van het Japanse vredes verdrag hebben Amerika en Japan een veiligheidsverdrag getekend, dat de Verenigde Staten het recht geeft land-, lucht- en marinebases in en om Japan te handhaven, nadat de ge allieerde bezetting door het Japanse verdrag is geëindigd". Dit veiligheidsverdrag werd gete kend in het hoofdkwartier van het Amerikaanse zesde leger te San Fran cisco. Minister Acheson, John Forster Dulles en twee senatoren tekenden voor Amerika, premier Josjida voor Japan. Het verdrag le^t de wettelijke basis voor de aanwezigheid van Ameri kaanse troepen in Japan, tot de tijd, dat dit land zelf voor zijn defensie zal kunnen zorgen. Een der bepalin gen uit het verdrag luidt, dat Japan niet zonder toestemming van Ameri ka bases of andere militaire rechten aan een dorde mogendheid mag ver lenen. De sluiting van het Japanse vredes verdrag had de ondertekening van dit verdrag mogelijk gemaakt. Minis- 'er Acheson noemde het vandaag ,een deel van het verdedigingspa troon van de Pacific". STAAT VAN OORLOG OPGEHEVEN. Het Japanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat Maandag de Indische missie te Tokio op het ministerie een nota heeft overhandigd, waarin verklaard wordt, dat de staat van oorlog tussen India en Japan is op geheven. GROMYKO HAD WEER GEEN SUCCES. Andrei Gromyko, de Russische plaatsvervangende minister van bui tenlandse zaken, heeft Zaterdag te San Francisco op een persconferen tie verklaard, dat een vredesrege ling in het Verre Oosten onmogelijk is zonder de deelneming van de Sowjet-Vnie aan het vredesverdrag met Japan. Hij noemde het huidige verdrag „een ontwerp voor een nieuwe oor- log". De persconferentie was nog aan de gang, toen de afgevaardigden van dc 49 landen zich reeds verza meld hadden voor de onderteke ning van het vredesverdrag. De 300 verslaggevers werden hoe langer hoe rustelozer, terwijl Gro- myko's antwoorden steeds langer werden. Tenslotte riep één verslaggever uit: „Waarom riep u ons eigenlijk hier? U hebt niets nieuws verteld". Een ander riep: „U wilt ons al leen maar hier houden." Daarop renden alle journalisten naar de deur om op tijd te zijn voor de ondertekeningsplechtigheid in het operagebouw. Franse schoolwet aangenomen De Franse National vergadering heeft het omstreden wetsontwerp betreffende subsidie aan bijzondere (katholieke) scholen Maandagoch tend vroeg met 322 tegen 251 stem men aanvaard. Er werden dertien dagen lang verhitte debatten ge voerd, waarbij de regering van pre mier Pleven meermalen dreigde te vallen. e vergadering aanvaardde het ontwerp, nadat op verzoek van de radicale ministers een clausule was geschrapt, waarin het verlenen van onmiddellijke voorschotten door ge meenteraden aan bijzondere scholen werd goedgekeurd. De subsidie aan de katholieke scholen zal een jaarlijkse verhoging van de uitgaven met vijftien mil liard fr. betekenen, welke de rege ring hoopt te verkrijgen door verho ging van de omzetbelasting van 14.8 tot 15.1 procent. De positie van de regering-Pleven word niet veilig geaoht, voordat het ontwerp door de Raad van de Repu bliek is teruggezonden voor tweede behandeling door de nationale ver gadering. De Communisten, socialisten en de meeste radicalen stemden tegen het ontwerp, de Katholieken, gematig den conservatieven, de ;eden van generaal de Gaulle's R.P.F. en enige andere radicalen stemden voor. De leden van de regering onthielden zich van stemming. NOG DIT JAAR VOORLOPIG VREDESPACT? PJET VREDESVERDRAG met Japan is zo voorspoedig tot stand ge komen, dat Amerika nu dezelf de procedure wil toepassen voor West-Duitsiand. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken hoopt tenminste, dat de besprekingen, die hij deze week met zijn Engelse en Franse ambtgenoten, Herbert Morrison en Robert Schuman, zal voeren, de weg zullen effenen voor het ondertekenen van een document, dat neerkomt op een voorlopige vredesregeling met West- Duitsland, vóór het einde van dit jaar, zo verneemt Reuter te Washing ton. Tevens hoopt hij een veiligheids overeenkomst af te sluiten, waarin de West-Duitse bijdrage tot de Wes telijke defensie nader geregeld zal worden. Als de „Grote Drie" Woensdag bij eenkomen, zullen zij het ontwerp met richtlijnen van de drie geallieer de hoge commissarissen voor zich hebben. Dit ontwerp geeft in grote lijnen de volgende stap aan, die ge daan moet worden om West-Duits- land in zijn souvereine rechten te herstellen. In het ontwerp zijn de vorderin gen neergelegd welke de commissa rissen geboekt hebben, alsmede de verschillen, welke de drie ministers nog moeten oplossen. De ministers moeten richtlijnen opstellen, die de hoge commissarissen een grondslag moeten bieden om hun onderhande lingen met de West-Duitse afge vaardigden voort te zetten over een contract, waarin een nieuwe verbin tenis tussen de Westelijke mogend heden en West-Duitsland uiteenge zet zal worden. De nieuwe regeling, die het parlement te Bonn moet be krachtigen, zal het huidige bezet- zal worden gebruikt voor openbare«"jsstatuut vervangen. en drie milliard voor particuliere ontwerpen, aldus de bekendmaking. VERKIEZINGEN IN GRIEKENLAND. Zondag hebben in Griekenland verkiezingen voor het parlement plaats gehad. Volgens de officieel door het mi nisterie van binennlandse zaken be kend gemaakte cijfers, voor zover deze te middernacht geteld waren, heeft in geheel Griekenland de nieu we partij van veldmaarschalk Pa- pagos de leiding. Het overleg over een nieuwe con tractuele verbintenis met de versla gen vijand zal bekend staan als een „vredesconferentie", het daaruit volgende document als een „vredes verdrag" en het contact aangaande de West-Duitse bijdrage tot de Wes telijke defensie zal waarschijnlijk te boek staan als een „veiligheids verdrag". Deze documenten en ter men stemmen dus overeen met die, welke tijdens het Japanse vredes congres zijn gebruikt. Het aandringen om een regeling met West-Duitsland nog dit jaar te voltooien komt hoofdzakelijk van Amerikaanse zijde. Engeland wil OLIE IN DE PYRENEEëN. Na meer dan twee jaar explireren hebben Franse geologen aan de voet van de Pyreneeën, bij Pau, „betrek kelijk rijke" oliebronnen aangeboord. De olie werd volgens Reuter op 4082 meter diepte gevonden, volgens AP op 450 meter. De omgeving wordt nu verder geëxploreerd om de hoe veelheid aanwezige olie nader vast te stellen. niet te hard van stapel lopen. Frank rijk evenmin. VERBOND VAN DUITSE SOLDATEN GESTICHT Op een vergadering van de rond 50 voormalige generaals, stafoffi cieren en soldaten van de vroegere Duitse weermacht, die verschillende soldatenbonden vertegenwoordigen, is Zaterdag te Bonn het „verbond van Duitse soldaten" opgericht. Tot het voorlopig bestuur behoren 24 oud-militairen van alle rangen, on der wie de genqraals Guderian, Ramcke en von Hanteuffel en ad miraal Gottfried Hansen. Alle hui dige soldatenbonden zullen in de nieuwe organisatie opgaan. Haagse veilig verkeers- actie geen succes MEER ONGELUKKEN DAN NORMAAL De Haagse Veilig Verkeer Actie, waar men getracht heeft door aller lei aardige vondsten, het publiek aan te sporen, hun medewerking te ver lenen, tot het veilig maken van de Haagse straten, is geen succes ge worden. Een onderdeel van deze actie was het vrijwillig laten keuren van auto's door controleposten. In het begin maakten vele automobilisten gebruik van deze gelegenheit om hun wagen te testen, maar toen bekend werd, dat de controlepost nogal aan de scherpe kant keurden en dat er zo tussen de bedrijven door heel wat auto's afgekeurd werden, zakte het het enthousiasme aanmerkelijk. Het eindresultaat van de verkeers- week is tenslotte 34 ongevallen. Dit is 4 ongevallen meer, dan gemiddeld de eerste 7 maanden van dit jaar per week in Den Haag voorkwamen. Landdag van het W. K. A. Het Werkverband van het Katho liek Amateurtoneel heeft dit week end een landdag gehouden in de Stadsdoelcn te Delft. Uit alle delen van het land waren de led^n toege stroomd en ook vele autoriteiten, on der wie afgevaardigden van het de partement van O. K. en W. gaven blijk van belangstelling. In een inleidende bespreking gaf de bekende acteur Ton Lutz een overzicht van het werkprogramma, dat gevolgd zou worden, waarna het Hoofdbestuur van het W.K.A en het College van de Alg. Raad door het gemeentebestuur van Delft officieel ten stadhuize werd ontvangen. Bur gemeester mr, G. E. van Walsum hield tijdens deze ontvangst een gloedvolle rede, waarin hij de grote culturele waarde van het toneel be nadrukte. Om 8 uur 's avonds hield het Hoofdbestuur een vergadering, waar in enkele belangrijke besluiten wer den genomen. De diocesane indeling van het W.K.A. zal worden vervan gen door een provinciale. Voorts zal een zelfstandig verenigingsorgaan worden uitgegeven. De commissie, die belast werd met de organisatie hiervan, bestaat uit de heren drs. G. van Lieshout, Den Haag, D. Ie Feber, Leiden en F. Bloemkolk te Amster dam. De na-competitie zal plaats vinden tussen de diocesane kringen. De to neelcompetitie van het bisdom Haar lem had grote waardering bij het hoofdbestuur gevonden en speciaal de kring Rijnland werd om zijn wij ze van organisatie geprezen. De Zondag werd begonnen met eer. H. Mis in de kapel van het gebouw van de congregatie van R.K Jonge lingen, waarna een gemeenschappe lijk ontbijt plaats vond. Tijdens een werkvergadering wer den toneelproblemen besproken. Er ontstond een vruchtbare gedachten- wisseling tussen de zeer talrijke be zoekers. Het besluit van deze landdag was bijzonder interessant. Ton Lutz gaf een beschouwing over de taak van de toneelspeler en verduidelijkte zijn betoog aan de hand van enkele op voeringen van studiescenes van Thorton Wilder. Wederom namen een zeer groot aantal personen deel aan de discussie, die hierna volgde. Deze bijeenkomst in Delft was buitengewoon leerzaam en zal in het komende seizoen ongetwijfeld vruch ten afwerpen. Jup,an& ntedemeuUtag- andettekend Vertegenwoordigers van 49 landen hebben te San Francisco het vredes verdrag ondertekend, dat een einde maakt aan de staat van oorlog tussen Japan en de geallieerden. Sjigeroe Josjida, dc premier van Japan, te kent, terwijl de leden van de delegatie toezien, het verdrag voor zijn land. TELE-foto ONVOORZICHTIGHEID MEESTAL OORZAAK Door het gehele land heen, zijn tijdens't weekend door verkeersongevallen vier doden te betreuren. Het eerste ongeval geschidde te Apeldoorn, waar Zaterdagmiddag de 19-jarige motorrijder H. v. d. Scheur met als duo passagier de 21-jarige J. Wijnand, met grote snelheid op de Deventer - straat nabij de Tol reed. De bestuurder kon in de bocht zijn stuur niet meester blijven en vloog tegen een boom. De beide jongelui werden op slag gedood. Omstreeks dezelfde tijd verliet de 46-jarige mevr. H. de Witte-Politiek het huis van een harer familieleden te Nijhuizen. Op weg naar huis moest zij een onbewaakte overweg passeren. Zij werd door de trein uit Sneek gegrepen en op slag gedood. De twaalfjarige Marinus Burgemeester uit Hilversum, wilde vlak voor een rijdende vrachtauto de weg oversteken. Hij kwam te vallen en dc bestuurder kon de jongen niet meer ontwijken. Een uur na aankomst in het ziekenhuis, is hij aan zijn verwondingen bezweken. Weer beschuldigingen De geallieerden hebben kort en bondig geweigerd antwoord te geven op de laatste communistische be schuldigingen aangaande de geschor ste wapenstilstandsbesprekingen. Voor het eerst weigeren de gealli eerden te antwoorden. Tot dusver hebben zij van repliek gediend op elke beschuldiging sinds de commu nisten op 23 Augustus de besprekin gen schorsten. Radio-Peking heeft Maandag een nieuw protest van generaal Nam H, gericht tot vice-admiraal Turner Joy, uitgezonden, waarin wordt ge zegd, dat militaire toestellen van de verbondenen van 1 tot 9 September 139 vluchten hebben uitgevoerd bo ven de neutrale zóne van Kaesong. Te Tokio is Maandag medegedeeld, dat de Britse kruiser „Belfast", het fregat „Cardigan Bay" en het Austra lische fregat „Murchison" Zondag de mond van de rivier de Han aan de Westkust van Zuid-Korea, even ten Zuiden van de 38ste breedte graad zijn opgestoomd en Noorde lijke troepenconcentraties en ver bindingen hebben bestookt. Een communiqué van het Ameri kaanse achtste leger meldt weinig activiteit van het front. WEER „TREINBRIEVEN" De Nederlandse Spoorwegen stel len van 7 October a.s. af de gelegen heid tot verzending van zgn. „trein- brieven" weer voor iedereen open. Dit geschiedt op aandrang van PTT en bedrijfsleven. Treinbrieven zijn gefrankeerde briefkaarten en gewone of expresse- brieven tot een gewicht van 500 gr. per stuk, die ook bijgevoegde stuk ken, zoals foto's mogen bevatten. Aangetekende brieven, drukwerken en pakjes of brieven die cliche's ma trijzen of monsters bevatten kunnen niet als treinbrief worden verzonden. Het vervoer van de, bovendien van een treinzegel voorziene, trein brieven geschiedt met alle reizigers treinen. trams of busdiensten van de NS In Keulen is Zaterdag de groot ste hangbrug van Europa geopend. De brug verbindt de Rijnoevers. In een gevecht tussen twee groepen Columbiaanse bandieten zijn veertig personen gedood. Het gevecht had in het Columbiaanse gebied van Boyaca plaats. Tweehonderd gewa pende mannen gaven zich later aan de politie over. Bij Sao Paulo (Brazilië) is Za terdag kort na het opstijgen een Braziliaans vliegtuig op een huis ge stort. In het huis werden drie per sonen gedood. Voorts zijn de beman ning van vier koppen en zes passa giers omgekomen. Vijftien passagiers werden gewond. Ruim 2.000 bewoners van het eiland Ambrim, behorende tot de Nieuwe Hebriden, een eilandengroep van Melanesië, zijn naar omliggende eilanden geëvacuurd, daar de vul- caan Maroem actief is. Bijna 6.000 andere bewoners weigeren echter het eiland te verlaten en worden door de Franse autoriteiten van voedsel voorzien. Er zijn geen mensenlevens te betreuren. Bijna alle kokosaan- plantingen zijn echter door uitbar stingen vernietigd. Een wervelstorm, die zich met een snelheid van 250 km per uur in de richting van Bermuda bewoog, is met een minder krachtige wervel storm in aanraking gekomen. Als gevolg hiervan is de kracht van de storm afgenomen en door de koers gewijzigd, zodat de Bermuda eilan den, op rukwinden met een wind kracht van 80 tot 115 km per uur na, weinig last zullen ondervinden, al dus bericht de meteorologische dienst te Miami. Burgemeester tevreden met voorzittershamer Een dezer dagen was de ge meenteraad van Steenderen on plechtige openbare vergadering bijeengeroepen, om de ge meente tijdelijk van burgerva der te laten verwisselen. De heer J. Heersink, die tot dan toe het hoofd der gemeente was gev/eest, zou voor twee ja ren naar Canada vertrekken, om de kerkelijke belangen van de aldaar wonende Hervormd Nederlandse emigranten te be hartigen. Tot zijn tijdelijke op volger was benoemd mr. H. N. C. baron van Tuyll van Scroos- kerken. Toen men aldus om de groene tafel vergaderd was en met een variatie op het Franse gezegde „Le roi et mort, vive le roi" wilde uitroepen: „De burge meester vertrekt, leve do bur gemeester", ontstond op het plechtige ogenblik, dat de nieu we burgemeester geïnstalleerd zou worden, een kleine conster natie. Terwijl de tijdelijk-brt- noemde burgemeester reeds het hoofd boog, om het teken van zijn nieuwe waardigheid, de ambtsketen, langs het hoofd te laten glijden, bemerkte hij tot zijn verbazing, dat de han den van de vertrekkende bur gervader alleen de voorzitters hamer bevatte. Met een verlegen lachje deelde deze mede, dat de ambtsketen in zijn jacket zat en dit jacket... was reeds op weg naar Canada. De waarnemend burgemeester nam daarom voorlopig maar genoegen met de voorzittersha mer doch kon niet nalaten zijn voorganger ernstig aan te ma nen het teken van zijn waardig heid spoedig op te sturen, wel ke verzekering grif gegeven werd. KoAAeftj,&... De volstrekte toewijding is voor edele naturen het voortreffelijk genot en een soort van behoef'

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1