U.V.S. - GOAL Wanneer krijgen wij een „kunstmaan"? Met raketten is alles mogelijk ZeCfe een %eiaje tiaat Jlató Buitenlanders boekten opnieuw successen te Rotterdam Frans maakt ruzie in 't Glippertje De komende competitie-dag De eerste voetbal-Zondag met allemaal open kansen ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 T^WEE EMINENTE GELEERDEN op het gebied van de moderne natuur- kunde hebben op het internationale congres voor de ruimtevaart te Londen opzienbarende mededelingen gedaan, waaruit blijkt, dat de con structie van een kunstmatige aard-satelliet en de bouw van hemel-raket- schepen geenszins meer hersenschimmen zijn. Deze beide mannen zijn de Britse atoomgeleerde L. R. Ehepherd, bekend door zijn werk in het Britse atoomcentrum te Harwell, en de Duitse raketdeskundige Werner von Braun, de schepper van de V-2. Shepherd deelde mede, dat men kennelijk reeds van militaire zijde bezig was met plannen voor een aardsatelliet, die op een afstand van ongeveer vijfhonderd kilometer van de aarde rondom onze wereldbol zal moeten cirkelen. De middelpuntvliedende kracht van de satelliet zou op deze afstand van de aarde de aantrekkingkracht in evenwicht houden. Shepherd zei, dat het niet al te moeilijk zal zijn om raketten af te vuren met zulk een snelheid, dat men ze een permanen te baan zou kunnen geven op vijf honderd kilometer van de aarde. De ze raketten zou men dan buiten de aarde kunnen verenigen tot een plat form als uitgangspunt tot verdere tochten in het heelal. Hij meende dat dc hieraan verbonden problemen niet buiten de huidige technische moge lijkheden liggen. NAAR MARS! Van de aldus verkregen kunstjna- tige satelliet (of „kunstmaan") zou men door middel van een ionenstraal een kleine raket naar Mars kunnen geleiden. Deze ionenraket zou slechts over een betrekkelijk klein vermogen moeten beschikken voor de reis door het wrijvingloze heelal. De raket zou niet op planeten kun nen landen in verband met de ster ke aantrekkingskracht, waardoor de raket te pletter zou vallen. De luchtruimreiziger zou dus niet op Mars landen, maar op een soort gelijk station in het heelal als van waar hij vertrokken was. Dr. Shep herd meende, dat Deimos en Phobos kleine manen van Mars als eindstation gebruikt zouden kunnen worden. Van het luchtstation Deimo.s of Phobos zou de reiziger dan met een gewone oftewel chemische ra ket naar Mars gebracht worden. TIEN RUIMTESCHEPEN. Een andere maar geweldig kost bare manier om naar Mars te ko men werd beschreven door dr. Wer ner von Braun. Deze geleerde was zelf niet aanwezig, maar zijn plan werd voorgelezen door de directeur van het raketproefstation der Ameri kaanse marine, kapitein-luitenant ter-zee Fred Durant. Voordat de Mars-expeditie van dr. von Braun kan beginnen, moeten er ergens buiten de stratosfeer tien ruimteschepen gemonteerd worden. De onderdelen en benzine hiervoor worden door 46 drietonsraketslepers, welke in totaal 950 reizen maken, naar een baan in het luchtledige rond de aarde gebracht. De te bouwen tien ruimteschepen zouden geen stroom lijn behoeven te hebben, omdat er op de reis in het luchtledige heelal geen luchtweerstand is te overwinnen. Men kan ze dus de meest practische vorm geven. De montage van deze tien ruimte schepen buiten de aarde zou onge veer acht maanden vergen. Daarna zouden ze elk met een bemanning van zeven man het heelal doorklie ven en rond Mars blijven cirkelen. Vijftig van de ruimte-veroveraars zouden met voorraden in drie kleine raketten van 200 ton naar de rode planeet afdalen. GOEDKOPER DAN DE BEWAPENINGSWEDLOOP. Dr. von Braun rekent, dat de eigen lijke tocht van de aarde naar Mars in de tien ruimteschepen twee jaar en 239 dagen in beslag zal nemen. Hoe hoog de kosten van zijn methode ook zullen zi.in, toch zullen deze klein zijn vergeleken met de bedragen, welke nu voor de internationale be wapeningswedloop worden uitgege ven. De 950 voorbereidende vluchten zullen ruim 5 millioen ton brandstof vereisen; de eigenlijke expeditie door het heelal zou niet meer dan 36.500 ton brandstof vragen. De tien hemelschepen zouden kun nen volstaan met betrekkelijk zwak ke raketmotoren. Om deze reden kan men gebruikmaken van de bestaande brandstoffen en behoeft niet te wor den gewacht op het gereedkomen van doeltreffende atoommotoren wat nog wel 25 jaar zou kunnen duren. SVLV. De leden van SVLV worden hedenavond verwacht op de Godsdienstige oefening en morgen ochtend in de H. Mis, waarna ge meenschappelijk. ontbijt. Ook de jeugd wordt beslist verwacht. MICHELS WORDT PROF De bekende ajacied en oud-inter nationaal Rinus Michels heeft een contract voor twee jaar getekend met de Franse voetbalclub Lille (Rijssel), met voorbehoud dat hij om studieredenen uitstel voor de mili taire dienst verkrijgt. Michels heeft namelijk het voornemen om met het geld, dat hij als beroepsvoetballer verdient, voor zijn doctoraal te gaan studeren aan de universiteit te Rijs sel. Zulks is in Nederland op het ge BRIEFKES UUT D'N VLAONDERS Neen, geachte lezer, dat in een costuum gewikkelde geraamte met de rare pet op is niet weggelopen uit het knekelhuis aan dc Raamsteeg, waarop dat bordje staat „Natuur His torisch Museum". Het is Frans uit St. Joris Weert. Hij is met ons meege gaan, om op zijn beurt een kijkje te nemén in Leiden en omgeving. De werkzaamheden op het land waren weliswaar nog niet achter de rug. maar „allez, die patatten lopen niet e'weg". „Leiden is een oude vestingstad, omsloten door zeven singels", zei de omroeper in het Glippertje. Deze me dedeling maakte niet de minste in druk op Frans. Er is slechts een be paald soort bijzonderheden, dat hem interesseert en daar waren we pas aan toe bij het Galgewater. „Hier werden vroeger de boosdoe ners opgehangen en hun lijken ble ven hangen tot de kraaien ze hadden opgegeten". Ineens zat Frans kaarsrecht. „Heb ik daot goed geheurd". vroeg hij aan een juffrouw die naast hem zat. „tot de kouwkes ze opgevrette hadden? Minske, minske, waot zei ze daor in St. Joris Wèrt van opkieken". 'n Aorige boel hier! werden vruuger de minskes begrao- ven". „Die vent is stapel gek", merkte de man van de wetenschap op, „alleen weet hij het niet!" En toen was de dikke juffrouw weer meteen op de hand van Frans. Er ontstond een luidruchtig menings verschil, dat pas eindigde bij de me dedelingen over burgemeester Van der Werf. Diep geroerd. Diep geroerd was Frans, toen hij vernam, dat burgemeester Van der Wref tegen de hongerende bevolking zei: „Eet mijn beide armen maar op". Begrijpen deed hij het echter niet helemaal. Waarom alleen die armen? Als je eenmaal aan het geven ben, dan alles maar. - De juffrouw moest er heel lang j waarts gekeerd. over nadenken, maar toen schiep ze ook een nieuw probleem. Wat bete kende één burgemeester nou voor al die hongerende mensen? „Ewel zulle", zei Frans, „beter 'n klein bietje dan niks!" En daar bleef het bij want ieder een was er van overtuigd, dat die burgemeester geen volle maaltijd zou hebben opgeleverd. Bij het einde van de rit heeft Frans een flinke ruzie ontketend. Hij wilde nog eens iets meer weten over de Geuzen, die bij de Vlietbrug Lei den binnenvielen. „Miene kop d'r af", zei hij, „als 't genne katholieken geweest sien. Die hebben bij us in d'n Vlaonders ook altied 't spit eraf gebèten". „Nou heb ik niet gezegd, dat die man krankzinnig is", merkte de heer van de wetenschap op. En toen heeft hij de zaak eens duidelijk uitgelegd. Frans is er tegen in gegaan en als hij zijn karabijn bij zich had gehad, zouden er ongetwijfeld doden gevèl- len zijn. „Hij kost 't niet begriepen". Treu- gestemd is hij met ons huis- FLIP. de I Bij deze mededeling gierden Glipperianen het uit, maar Frans trok er zich niets van aan. Hij zei alles, wat hij op zijn hart had. Dc geveltjes op het Rapenburg vermochten hem niet te boeien, maar bij het Gerecht kwam hij weer in actie. „De kouwkes hebben hier 'n best léven gehaod! Bij d'n hemel waot 'nne lcwaod volk hed hier gewoond. Allegaor moordenaors! Hoe heette diejen kerel, die d'n letste keer op- geruumd wier?" „Arie v. d- Blom", antwoordde de juffrouw naast hem. „Genne compassie met d'n smeer lap", schreeuwde Frans door de Glip- per. ,,'t kost net zo goed mien Flo rence gewèst sien in plaots van dat meske uut Oud Ade. Aon de galg dermet. D'r moesten veul meer gal gen sien!" „Zoudt U een beetje minder luid willen spreken", vroeg een weten schappelijk uitziend heer. „We kun nen niets verstaan". Die opmerking viel niet in de smaak. Dc meeste aanwezigen sche nen reeds zodanig door Frans' rond borstigheid ontroerd te zijn, dat ze het ogenblikkelijk voor hem opna men. „Mag die man asjeblieft ook wat zeggen?", merkte een dikke dame in Leidse toonzetting op. „Hij heb ook z'n gulden betaald!" Tegen zo'n taal was de wetenschap niet opgewassen. Die hed siene vaoder geslaogen. Frans was metene dikke vrienden met die dikke dame. Hij ging een heel dispuut voeren naar aanleiding van de gedenksteen van John Ro binson. De belangstelling van Frans werd gewekt door het feit, dat die mijn heer Robinson iets met het geloof te maken had. Heel omstandig zette hij uiteen, dat de mensen in „d'n Vlaon ders" niet zo braaf waren. De juf frouw zeilde echter om het onder werp heen. Geloofsaangelegenheden schenen niet tot haar sterkste kant te behoren en ze was kennelijk ver heugd, toen Frans een nieuw onder werp vond. Hij ontdekte namelijk een hand boven in een gevel. „Die hed siene vaoder geslaogen", riep hij opgetogen. „Dan groeit oewe hand boven 't graf". De juffrouw vond echter, dat het geen graf was. „Waor ligt diejen knul dan be- graoven?", vroeg Frans en daar kon ze geen antwoord op geven. „Onder het huus", zei hij gedecideerd, „daor Voor morgen is het eerste volledige voetbalprogramma samengesteld en alle clubs komen dus voor de competitie uit. De harde strijd om de punten gaat weer beginnen en misschien is die strijd veel te hard. zodat het eigenlijke doel: sport, spel en ontspanning te veel uit het oog wordt verloren. Dat wil natuurlijk allerminst zeggen, dat we geen inspanning van de spelers zouden mogen verwachten. Integendeel, in eerlijke strijd kan men heus wel om de overwinning vechten. In de vroege middaguren had zich reeds een talrijk publiek op de ter reinen van de Kralingse jockeyclub te Rotterdam verzameld voor het internationaal springconcours om de Prijs van de Kralingse Plas. Dit iochtparcours, waarbij de tijd de doorslag gaf en niet de fouten, werd een grote overwinning voor de bui tenlandse deelnemers. De strijd ging voornamelijk tussen de Engelse en de Franse ruiters, die met elkaar wedijverden om het parcours zo snel mogelijk te beëindigen. De bied der lichamelijke opvoeding nog wendingen werden zeer kort geno- 1JM- 1 men. Van de 14 hindernissen bleek vooral de driesprong, twee wit blauwe hekken met een wal, een goede reden voor enkele paarden om te weigeren, waardoor de ruiter aanzienlijk veel tijd verloor en meestal daardoor voor de prijzen werd uitgeschakeld. Een zeer be drieglijke hindernis was een wit- rood-wit hek met daarachter nog een wit hek, opgevuld met groen. De paarden bleken dit nog al eens te verwarren met een vaste bodem en enkele sprongen hier dan ook midden in, hetgeen valpartijen ver oorzaakte. Mevr. Kresin uit Den Haag kwam met „Goldmadel" nog het lelijkst te vallen. Zij brak haar neusbeentje. Bij dezelfde hindernis duikelde kort daarop de Engelse It. col. Stewart met „Pink Knight". Ook het paard van de Belg DuBoid „Savannah" sprong midden tussen het groen en paard en ruiter kwa men ten val, terwijl J. Gruppelaar met „Jan van Schaffelaar" bij een andere hindernis een ongelukkige val maakte, en van verdere deel neming afzag. Prins Bernhard, die met „Vero- nique" voor dit nummer startte, maakte een goed parcours. Bij de laatste hindernis evenwel, een dub- belsprong, weigerde „Veronique" hetgeen de prins in totaal op een tijd van 1601/5 sec. kwam te staan, waarmede deze combinatie voor de prijzen niet meer in aanmerking kwam. Bij het springconcours Puissance, een internationaal nummer om de Prijs van de Haven, leverde onze landgenoot W. G. Hendrickx uit Grathem met Byou een felle strijd om de eerste plaats met de Brit A. Massarella met „Snowstorm" en de Fransman Jonquiere d'Oriola met „Tramontane". Alleen deze drie rui ters wisten zich voor het derde barrageparcours te plaatsen, waarbij over twee hindernissen werd ge sprongen met een maximum hoogte van 1.75 meter. Onder ademloze stilte startte als eerste onze landgenoot Hendrickx. Bij de eerste hindernis weigerde „Byou" echter reeds. Deze combina tie werd uitgebeld. Als tweede reed nu de Engel man Massarella. Met „Snowstorm" wist hij wederom zonder fouten rond te komen. Hij had nu nog slechts één concurrent, namelijk de Fransman Jonquiere d'Oriola. Na dat deze met „Tramontane" reeds bij de eerste hindernis een fout maakte, was de Brit dus al van de eerste prijs verzekerd. Ook tweede hindernis werd door de De eerste klasse heeft de vuur proef alweer gehad en we zijn be nieuwd, of er op de eerste uitslagen reeks nog enige reactie zal volgen, m.a.w. of b.v. EDO, de Volewijckers, Blauw Wit. Willem II en PSV zich zullen herstellen, 't Zijn moeilijke opgaven om deze zonder meer te be antwoorden, maar dat er van enige clubs herstel zal komen, is nagenoeg toch wel zeker. In ieder geval 'ver wachten we zulks van de Ned. kam- pioensploeg PSV, welke NEC op be zoek krijgt. De tweede klasse B lijkt zo op het oog een zware afdeling te zullen worden. "UVS speelt hier met de oude tegenstanders van vorig jaar: Excelsior, VUC en Leerdam, terwijl het seizoen daarvoor weer aantreden Coal, Quick, Scheveningen, Over maas en Unitas, terwijl Gouda de nieuweling in deze afdeling is. Wat Gouda in haar nieuwe omgeving zal presteren, weten we natuurlijk niet, maar de overige clubs lijken niet voor de poes. Het eerste treffen op morgen brengt een thuiswedstrijd van UVS tegen het Rotterdamse Coal, een wedstrijd dus, die onmiddellijk alle inspanning van de Leidenaars zal vergen. De gehouden oefenwedstrij den van UVS hebben zeker niet in alle opzichten bevredigd: de ploeg bevatte nog verschillende onvolko- mendheden en of deze voldoende kunnen worden ondervangen, zal de toekomst moeten leren De opstelling van het UVS elftal is morgen als volgt: v. d. Putten J. de Wolf J. v. Leeuwen Fasel Breton v. Grol Sloos Lieshout Hiensch Kantebeen Verhoogt Blom Verder staan op het programma UnitasQuick, Scheveningen—Over maas. VUCGouda en Excelsior- Leerdam, wedstrijden om' van t« smullen! In de derde klasse A is Rooden burg als enige Leidse club onderge bracht, terwijl RKAW uit Leid- schendam, Blauw Zwart uit Wasse naar en Hillegom de clubs uit de naaste omgeving zijn. Met TYBB uit Haarlem en Hoek van Holland zijn hier voorts zes clubs uit Den Haag en omgeving ondergebracht. Blauw Zwart ontvangt morgen VTOS en Hillegom krijgt bezoek van de Postduiven, terwijl Roodenburg naar HPSV trekt en RKAW naar Hoek van Holland. In de derde klasse B treffen LFC en Alphen aan. De Leidenaars gaan morgen op bezoek bij Westerkwar- niet mogelijk. Michels hoopt nu met het behalen van deze graad en met grondiger kennis van de Franse taal en cultuur in de toekomst grotere mogelijkhe den in eigen land te bezitten. Zoals bekend speelt ook zijn oud-clubmak ker Cor van der Hart in deze Fran se profploeg. ,.,H.ibld" ATHLETIEK K.A.V. DE BATAVEN. De meerkampen voor de jongens en meisjes zullen alsnog doorgang vinden. Daar de sintelbaan voor een weekend niet meer beschikbaar is, zullen deze wedstrijden op de trai ningsavonden gehouden worden. Tegelijkertijd met deze meerkam pen zullen er enige selectie-wedstrij den gehouden worden, in verband met de 10 x 400 m. Dwars door Lei den. Verder zullen er in de komende weken enige recordpogingen gedaan worden om enkele Batavenrecords te verbeteren. Het volledige programma is als volgt: VRIJDAG 7 Sept.: Jongens meer kamp 100 m., speer, vèrspr. Maandag 10 Sept.: Meisjes meer kamp 80 m., hoogspringen. Woensdag 12 Sept.: Jongens 300 kogelstoten, discuswerpen. Meisjes: kogelstoten. Recordpo ging 600 m. heren. Selectie 10 x 400 m. Vrijdag 14 Sept.: Jongens 800 m. hoogspr. Recordpoging 1 mijl (1609 meter). Maandag 17 Sept. meisjes: vér- springen, discuswerpen. Woensdag 19 Sept. selectie 10 x 400 m. Recordpoging 1500 m. jon gens A, 80 m. jongens B, 60 m. jon gens B. Vrijdag 21 Sept.: Recordpoging 300 m. jongens B. SLIJKHUIS VESTIGT NIEUW NEDERLANDS RECORD. Tijdens internationale atletiek wedstrijden te Stockholm heeft Slijk huis op de twee mijl een nieuw Ne derlands record gevestigd. Met een tijd van 8 min. 55.bleef onze land genoot ruim zeven seconden onder het oude record, dat sinds 14 Juli 1946 met 9 min. 2.2 sec. op zijn naam stond en te Amsterdam werd geves tigd. Slijkhuis werd op dit nummer achter de Belg Gaston Reiff, die 8 min. 50.voor zich liet afdrukken. Nadat de Belgische athleet van den Reydt, die met een tijd van 10 min. 05.zesde werd, lange tijd de leiding had gehad, nam Reiff deze 3 ronden voor het einde van hem over. Slijkhuis bleef Reiff goed vol- geq, doch kort voor de finish wist de Belg zich van onze langenoot los te maken en als eerste over de eind streep te gaan. Met zijn tijd van i min. 50bleek Reiff in zijn po ging om het met 8 min. 42.8 op naam van Gunder Haegg staande wereld- illllllllllllllllIllllllll)llltllllllllllllll Zondag 2 uur Teylingen. Teylingen speelt morgen de eerste competitiewed strijd op het sportpark te Noordwijk. Aanvang 2.30 uur. Teylingen 2 speelt thuis tegen LFC 5 om 2 uur. Teylingen 3 maakt een verre reis naar Alphia 3. Aanvang 12 uur. Ook Teyl. 4 speelt uit tegen VNA 3 in Leiden. Aanvang 12 uur. Teylingen 5 krijgt Alphen 6 op bezoek, aan vang 2 uur. Junioren: Teylingen ASJC A, aanv. 12 uur. Adsp.: Teylingen bSVLV b, aanv. 12 uur (Zondag). SJC cTey lingen c, aanv. 3 uur (Zaterdag). slaagd te zijn. tier, een oude tegenstander van het vorig jaar, terwijl A'.phen bezoek krijgt van Woerden. IHQPHI Dc vierde klasse A, die vorige i record te verbeteren, echter niet ge- week de vuurproc heeft ondergaan. heeft morgen een volledig program ma af te werken. Een der belang rijkste is ongetwijfeld SJCTeylin gen, twee oude rivalen, die elkaar niet veel toegeven'. Ook Lisse WSB kan een interessante wedstrijd worden, waarbij we Lisse helemaal niet kansloos achter, gezien het vo rige week vertoonde spel. Warmunda gaat in Hillegom op bezoek bij Concordia, waaruit, gezien het goede begin der Warmongers te gen SJC, vermoedelijk wel opnieuw een puntje gehaald worden, terwijl ASC in Voorschoten van Rouwkoop moet kunnen winnen. Lugdunuirf heeft als elfde club vrijaf. De vierde klasse E is 'n zo goed als gehele Rijnstreekafdeling gewor den. Meerburg is o.m. hierin opge nomen met Alphia, VEP en DSO. Naar het zich laat aanzien zal het een zware afdeling worden en we vermoeden, dat het niet zal meeval len hier boven aan de ranglijst te komen. Meerburg ontvangt in de eerste wedstrijd Unio. de debutant in deze klasse, wat waarschijnlijk geen gemakkelijke ontmoeting voer se club zal worden. VEP ontvangt Alphia en DSO treedt als gastvrouwe op voor Stol wijk. Franse combinatie niet foutloos ge nomen. Jonquiere d'Oriola eindigde derhalve met 8 fouten als tweede, terwijl Hendrickx als derde werd geklasseerd. De Britse ruiter lt. col. Llewellyn kon deze middag niet, zo als oorspronkelijk het plan was, met „Fox Hunter" starten, omdat dit paard in de box zijn peesklap aan het rechter voorbeen verwondde. WIELRENNEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE UTRECHT. Op de stadionbaan te Utrecht werden de internationale wielerwed strijden gehouden. De voornaamste resultaten luiden: Sprint wedstrijd voor amateurs over 800 meter: le rit: 1. Maspes (It.) 12.4 sec. over de laatste 200 m.; 2. Hijzelendoorn (Ned.). 2e rit: 1. Hijzelendoorn (Ned.) 12.4 sec.: 2. Maspes. 3e rit: 1 Maspes (It.) 12.8; 2. Hijzelendoorn (Ned.). Einduitslag: 1. Maspes (It.) 4 pnt.; 2 Hijzelendoorn (Ned.) 5 pnt. De uitslag van de 100 km wed strijd achter grote motoren luid: 1. Schorn (Duitsl.) achter Merkens 1 uur 24 min. 12; 2. Pronk (Ned.) achter Wiersma op 50 meter; 3. Loh- man (Duitsl.) achter Groslimond op 120 m.; 4. Bakker (Ned.) achter De Graaf op 220 m.; 5. Leliaert (Belg.) achter Van den Bosch op 560 m. WEER EEN RONDE VAN LEIDEN Onder auspiciën van de Leidse Sportraad zal op Zaterdag 15 Sept. a.s. op het traject Burggravenlaan- Verdamstraat Kernstraat een wie lerronde worden gereden. De orga nisatie is opgedragen aan de L.N. en T.V. Swift-Combinatie. Deze heeft in navolging van Noordwijk een programma gekozen, dat zowel voor persoonlijke als voor ploegkoers zal gelden. Daar de ondervinding heeft geleerd, dat de persoonlijke wedstrij den door de deelnemers veelal in combine wordt gereden,, gaan steeds meer organisatoren van wielerwed strijden er toe over aan hun wed strijden *t ploegverband vorm te ge ven. Daarom meende de Swift-com- binatie er goed aan te doen dit ook in Leiden te introduceren, zodat de kampioen uit Haarlem en de Spar taan uit Den Haag werden aange zocht en bereid gevonden om te ra men met de Swift-comb. een ploeg koers te rijden. Alle drie verenigin gen steilen het uiteraard op prijs om als winnaars uit de strijd te komen, en hebben hun 20 beste renners aan gewezen om deel te nemen. Van de Spartaan komen o.a. P. Kooiman Ka/mp. Z.-H. '51; G. Bontekoe; A. v. d. Putten; C. Mooiman. Voor de Swift combinatie Jac. de Groot; R. Riethoven; Krijn Post (winnaar van Noordwijk) R. Walles, J. Slingerland; Voor de kampioen: P. van Roon wegk. '51; A. Visser achtervolging kamip. '51; P. Pieters baankarnpioen '50; A. Voorting; P. Peters en waar schijnlijk de Tour de Franse renners G. Voorting en G. Peters, indien beiden vóór Zaterdag terug zijn uit Italië. Swift-Combinatie. Voor Zondag staat voor A en B klas een 100 km. trainingsrit op het programma. Voor de C klas 50 km. Vertrek 9 uur. VOLLEYBAL R K. DISTRICT LEIDEN Gisteravond is onder auspiciën van de kath. Sportcentrale het districts- bestuur volleybal samengesteld. Deze tak van sport die meer en meer in de belangstelling komt te staan telt in Leiden en directe omge ving verschillende verenigingen, die deze sport in Kath. venband beoefe nen. Aangesloten zyn reeds de be staande verenigingen uit Leiden en Wassenaar, terwijl contact is ge- j maakt met verschillende verenigin- gen uit omliggende plaatsen. Ook T7AN HET GESLOTEN SEIZOEN zullen naar wij hopen alle clubs ligt het in de bedoeling reeds dit een dankbaar gebruik gemaakt hebben om hun elftallen vooral j seizoen te beginnen met een nood het eerste te restaureren. Hopelijk zal er flink getraind zijn en zul- competitie, waarvoor reeds 6 heren len oefenwedstrijden een nieuwe kijk gegeven hebben op de samenstelling teams hebben ingeschreven. Deze TWEEKAMP ROOZENBURG—KELLER. De derde van de 18 partijen om het wereldkampioenschap dammen tus sen Roozenburg en Keller, die gis teravond te Hilversum werd gespeeld is na 45 zetten in remise geëindigd. De stand luidt nu 1. Roozenburg 4 pnt., 2. Keiler 2 pnt. LEIDSE VOETBALBOND van het elftal, dat morgen voor het eerst weer binnen de arena van Ko ning Voetbal treedt. Er zullen oudere spelers vervangen zijn; jongeren zullen hun intrede gedaan hebben. En zo starten dan morgen 19 van de 24 kop-elftallen in de Leidse Voetbalbond, die in het komend seizoen onze bijzondere belangstelling zullen hebben. We zijn benieuwd hoe hun ver nieuwde elftallen er uit zien en hoe de eerste resultaten zullen zijn. Ook al kunnen aan het laatste nog niet veel conclusies vastgeknoopt worden, omdat ieder elftal de tijd moet hebben zich even in te spelen. Eerste klasse A. In deze afdeling begroeten we Do- cos als een nieuweling, die uit de K.N.V.B. gedegradeerd is. Ook de Wet. Boys heten we welkom als kam pioen van de 2e klasse A, op welke titel promotie gevolgd is naar deze afdeling. Toevallig ontmoeten beide nieuwelingen elkaar morgen reeds aan de Haagweg. Zo op het eerste ge zicht liggen de kansen voor Docos beter dan die van de gasten. Maar vooral aan het begin van de compe titie is daarover eigenlijk niets te zeggen. DOSR krijgt bezoek van Stompw. Boys, twee clubs, die verleden jaar gelijkwaardige krachten waren. LD WS ontvangt Oranje Groen. Wanneer de laatste even beroerd start als in de vorige competitie het geval was, zal LDWS, dat bijna kampioen werd, een gemakkelijke dag hebben. Maar misschien heeft Oranje Groen iets over gehouden van de spirit waarme de de competitie beëindigd werd. In dat geval is de uitslag voor ons een vraagteken. Dat vraagteken plaatsen we ook achter de wedstrijd Rypwetering— SVLV, waarbij het voordeel van de thuisclub vermoedelijk zal opwegen tegen het (althans vorig jaar) iets betere spel van de Voorschotenaren. Tweede klasse A. Ook in deze afdeling ontmoeten twee nieuwelingen elkaar: KRV, dat uit 2B kwam, en ZLC, dat het in de eerste klas niet kon bolwerken. We wagen ons niet aan een voorspelling, maar de Katwijkers zullen het op deze eerste Zondag lang niet gemak kelijk hebben. De Leidse Boys ontvangen Mors- kwartier en waren in de vorige com petitie iets sterker dan hun gas ten. Nu nog? VNA krijgt VTL op bezoek, een plaatselijke ontmoeting met wisselende kansen. Tweede klasse B. VNL moet naar Roodenburg 4, UDO krijgt Lisse 3 op bezoek (een goede oude bekende!) en AZL krijgt visite van ZLC 2. Drie wedstrijden, waarvan we niets weten te zeggen. Afwachten maar! Mogen we aan het begin van de competitie onze heren voetbal-cor respondenten vriendelijk verzoeken de grootst mogelijke medewerking te verlenen? Slechts met hun hulp zul len wij in staat zijn op Maandag met volledige overzichten en uitslagen uit te komen. competitie gaat per 1 October be ginnen. Verenigingen of groepen, die nog aan deze competitie willen deelne men, kunnen zich opgeven bij het secretariaat p.a. de heer H. de Kruys Melchior Treublaan 43 Leiden. Het districtsbestuur is voorlopig vastgesteld als volgt: Voorz. S. v. d. Lee; Secr.-penn. H. de Kruys; Mel chior Treublaan 43; Comp. leider H. J. Knijnenburg. R.K. VOLLEYBALCLUB „CYCLOON". Eindelijk is hel dan zo ver, dat er voortaan in een zaal getraind kan worden. Voor de volgende week leeds is de gymnastiekzaal aan de Herensingel beschikbaar en wel Donderdag: 7—8.30 uur meisjes, 8.3010 uur dames; Vrijdag; 9.30— 11 uur heren. De leden worden er op attent ge maakt, dat het gymnastieklokaal alleen met gymnastiekschoenen of op kousen mag worden betreden. Verder wordt men aangespoord trouw op de trainingsuren aanwezig te zijn. Iedereen kan nu een eigen uniform aanschaffen. Voor de da mes is dit wel voldoende bekend, voor de heren is deze dus met kraag. Het groen voor de biezen is te ver krijgen bij mej. R. van Teylingen, Mauritsstraat 52, Leiden. Ook de emblemen zijn in bestelling. De kos ten hiervan zullen waarschijnlijk f 0,75 a 1,bedragen. Om een oneven aantal te hebben, heeft het bestuur een uitbreiding ondergaan. Tot bestuurslid is nu ge kozen N. de Groot.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6