Gasprijs verhoogd met 1 ct. per rrv ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1951 UE LEIIJ5E COUKANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Feestelijke uitreiking van „Keyzerbeker" aan St. Jansfanfare te Zoeterwoude In een feestelijke bijeenkomst in het met vlaggen en bloemen ver sierde Parochiehuis te Zoeterwoude had gisteravond de uitreiking plaats van de wisselbeker „Keyzer" aan de Sint Jansfanfare op het laatste con cours te Berkel behaald met 374 punten. Zeer vele genodigden woonden deze heugelijke gebeurtenis bij. Het bestuur van de R.K. bond van Mu ziekgezelschappen in Zuid Holland was vertegenwoordigd door de heer J. van Dijk, secr. en de heer J. L. Weijers, penn. Mede waren aanwe zig burg. Smeets, beschermheer van de St. Jansfanfare, deken D. Bont, prior Y. Snabel, pater van Beurden, weth. M. Kraan, de raadsleden van der Ploeg en Dorrepaal, de besturen van de LTB, Hanze, KAB, Oranje vereniging, R.K. Rederijkerskamer ,.In Liefde Bloeyende", „Santa Lu cia", „Canita Tuba", Lisse, „St. Mat thias", Warmond, „Juliana", Stomp- wijk, Harmoniekapel, Leiden, „De Groene Hazelieren", Groenendijk en „de Heerlijk van Hoogmadë" en de vele familieleden en introducees van de muzikanten. De voorz., de heer C P. J. Paar- dekoper opende de bijeenkomst met een openingsrede waarin spr. het Bondsbestuur dankte voor de aar dige geste door bij hoge uitzonde ring de beker ter plaatse te komen uitreiken. Het is spr. een vreugde op deze avond te kunnen bewijzen aan deken D. Bont, de burgemees ter, wethouder en raadsleden, dat de St. Jansfanfarc de financiële steun en subsidie waard is. Met de forse mars „Saint Triton" werd het muziekfeest ingezet, ge volgd door het concoursnummer „Marche Jubilaire", waarna de heer J van Dijk het woord nam bij de overreiking van de wisselbeker. Uit het archief van de Bond was het wel en wee van de St. Jansfan fare gedurende het bijna 50-jarig bestaan gevonden. De laatste vier jaar, onder de directie van de heer B. A. van Veen is de Fanfare tot bloei gekomen tot het hoogtepunt: het behalen van het hoogst aantal punten. Met hartelijke gelukwensen tot de voorzitter, directeur en leden reikte dc heer Van Dijk de beker aan de voorzitter over. Voor het behalen van de le prijs in de 2e afd. verkreeg de Fanfare een zilveren lauwerkrans en een muzieknummer geschonken door de firma Molenaar. Afgewisseld door muzieknummers werd gesproken door deken Bont, burgemeester Smeets, de heer A. J KOLEN voor alle doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 Tel.20114 Adventnlie). BOSKOOP Jeugdzwcmdag 1951. Onder aus piciën van de Reddings- Zwem- en Poloclub „Boskoop" werd in het Zuiderbad de jeugdzwemdag van de K.N.Z.B. gehouden. Het was een uit gezochte dag voor dit zwemfestijn, doordat dc zon een zomerse bui had en het water een behaaglijke tem peratuur. Niet minder dan 60 deel- nemers(sters) legden "met goed ge volg de jeugdzwemvaardigheids proef af en zullen het daaraan ver bonden insigne van de K.N.Z.B. mo gen dragen. De geslaagden zijn, meis jes t.m. 12 jaa^: Corry van Éijk, An nie de Jong, Ria van Tol, Greetje v. Otterloo, Willy van Bemmel, Ria v. E'lswijk, Emmy Kleinhuis, Ria Ba- rendse, Lyda van de Plaat, Ada Koetsier, Wily Guldemond, Inge van Elswijk, Irma Kluis, Ella Dortland, Elisabeth Blonk, Coby Goudriaan, Marijke Bakbuijzen, Margo Koster, Margaretha Harmsen, Mary Ver- weij, Ria Schuurman, Astrid van der Kraats, Sonja van xder Berg, Jeantje Bosman, Mieke Hage, Gerda van der Sluis, Nelly van Beek, Liesje Hornis, Marian Slingerland, Emmy Eller- broek, Coby Spijker, Gerda v. Bar- lingen, Marian Ramp, Atie Bouw man, Adri van Dam, Fieke Verkerk, en Maria van Koolbergen. Jongens t.m. 12 jaar: Hans van Veen, Kees van Helden, Henk van Pruisen, Jan Hooftman, Wim Koele- wijn, Kees Ravenhorst, Albert Nan- ninga, Jan Gerkema, Addie Metse laar, Piet van Vliet, Rob Soet, Loek van Gemeren, Eddy Spaarga ren, Cor Hogendoorn, Wim den Hengst, Henk Haring, Teun van der Willik, Rudy Beekhuizen. Meisjes t.m. 13/14 jaar: Karla Son- neveld; Trineke de Ruiter, Jongens 13/14 jaar; Max Verkerk en Hans Slijkhuis. v. Tienen namens de Leidse Harmo niekapel, de heer W. A. Simonis na mens „Canita Tuba" Lisse en de heer de Vette namens St. Matthias. Ook „de Gouden Bruiloft" waar mede op het concours te Moerkapelle een le prijs in de le afdeling werd behaald werd met veel succes uit gevoerd. Met vrolijke muziek werd deze feestelijkheid besloten. AARLANDERVEEN UIT HUIS GEZET! J. de B. te Aarlanderveen, die zon der de vereiste vergunning van B. en W. heimelijk in de nacht een andere woning had betrokken en naderhand aan de lastgeving van het gemeente bestuur, om de woning uiterlijk gis termorgen te verlaten, geen gevolg had gegeven, werd onder toezicht van de politie met inboedel uit zijn nieuwe „thuis" gezet. Voor het echt paar zat er nu niets anders op, dan naar de oude woning terug te keren. Tegen de B., alsmede tegen de eige naar van de beide woningen J. v. L.. die toestemming tot de „verhuizing" had verleend, is proces-verbaal op gemaakt. Ten nadele van J. v. Z. in Den Hoorn zijn in de afgelopen nacht 4 kippen ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. LEIDERDORP Drie oude getrouwen van de N.V. Ver. Touwfabrieken te Leiderdorp, de heren J. B. Tebrugge, A. Groene- weg en C. Heus werden Vrijdagmor gen 7 September in tegenwoordigheid van een afvaardiging van bazen uit het gehele bedrijf en de kernverte gen woordiger door de directie van het bedrijf, de heren J. van Deven ter en P. Kuiper, in de nieuwe ba- zencantine ontvangen. Deze drie mensen, die reeds van hun pensioen genieten, hebben hun vijftigjarig jubileum als werkers van de V.T. reeds gevierd. En op de ju bileumdatum zijn zij gehuldigd, aldus de heer J. van Deventer in zijn toe spraak. Nu. achtte spr. zich gelukkig om als bestuurslid van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel hun het vererend getuig schrift der Maatschappij en het zil veren insigne te mogen aanbieden. Namens de gedecoreerden dankte de heer J. B. Tebrugge de directie en hij gaf uiting aan zijn gevoel van blijdschap over deze blijken van waardering. Vervo^ens verklaarde de heer Van Deventer met een toepasselijk woord tot de bazen en onderbazen de nieuwe frisse cantine voor geopend. Namens de bazen aanvaardde de heer A. de Kruiff onder dank deze nieuwe aan winst. LEIMUIDEN Raadsvergadering. De raad van Leimuiden komt op Dinsdag 11 Sep tember 's avonds te half negen ten raadhuize bijeen. De agenda bevat o.a.: Verhoging Rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank v. Nederl. Gemeenten; Vaststelling re kening 19491950 Woningbedrijf en van de begroting 19501951 Woning bedrijf; Wijziging begroting dienst 1951; Voorstel van B. en W. inzake verkoop van perceeltje rietland. NOORDEN Oranjefeest. Op 11 en 12 Sept. worden in Noorden de jaarijkse Oranjefeesten gehouden. Voor Dins dag is het programma als volgt: 9 uur opening door de burgemeester, waarna kinderzang en optreden van fanfare. 9.30 uur optocht dar schoolkinderen door het dorp naar ,het feestterein. 10 uur kinderspelen en tractatie. 11.45 ballonwedstrijd. 2.30 uur autopedrace door de school jeugd, waarna vliegerwedstrijd en zo mogelijk vliegerdemonstratie. 7.30 uur volksspelen: stoelendans, tonknuppelen enz. Voor Woensdag: 9.30 uur paar denrace op het terrein. 11 uur ring- rijden op de fiets voor dames en he ren; 2 uur de traditionele ronde van Noorden voor ingezetenen. OUDE-WETERING Wet. Boys. Het eerste elftal begint de competitie in de le klasse tegen Docos I. Dit belooft reeds direct een zware opgave te worden, maar wij zijn ervan overtuigd, dat de Boys het de Haagwegbewoners neit gemakkelijk zullen maken. Deze wedstrijd welke te Leiden wordt gespeeld, begint om half drie. Ver trek per dienstbus van 1.15 uur. Voorts: Wet. Boys IIVNA II, 2.15 uur; Wet. Boys III—Roodenburg 9, 12 uur; ZLC 5—Wet. Boys 4. Ver trek 1.15 uur per dienstbus. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het ter rein aan de Da Costastraat. Meer burg A—Wet. Boys A, 12 uur. Ver trek per fiets vanaf Nieuwe Wete ring 11 uur. Zaterdagmiddag 4 uur asp. Wet. Boys A—Docos asp. C. ROELOFARENDSVEEN „Treffers" (R'veen). Heden avond te 7 uur wordt in de Pancra- tiuszaal de 4e ronde der selectie wedstrijden voor het hoofdklasse team gespeeld. Zeer veel spanning is er tussen de beide rivalen J. v. d. Zwet en Jos. v. d. Meer, die slechts een punt verschillen Een talrijke supportersschaar zal dan ook heden avond met belangstelling de diverse prestaties weer volgen, waarbij nog vele verrassingen mogelijk zijn. Het programma zal in de zaal bekend gemaakt worden. ZWAMMERDAM 25 jaar directeur. De gemengde zangvereniging „Eendracht maakt macht" te Zwammerdam heeft feest. De directeur dhr. Kouwenhoven (die tevens dirigent is van het pa rochiaal zangkoor „Laudate Domi- num"), woonachtig te Bodegraven zwaait een kwart eeuw het dirigeer stokje bij genoemde vereniging. De receptie zal gehouden worden <in „De Rustende Arend", waar het on getwijfeld druk zal zijn van de vele die hem gelukwensen zullen komen aanbieden. GEMEENTERAAD LISSE Gisteravond kwam de yaad van Lisse in vergadering bijeen. Afwezig was de heer F. J. van Kesteren. De voorz. deelde mede, dat de heer van Kesteren heeft bedankt als lid van de Raad. Hij bracht hem dank voor de prettige samenwerking in het be lang van de gemeente. Bij de wijziging der begroting voor het gasbedrijf merkte de heer van Leeuwen op, dat het wenselijk was om de leidingen voor gas en water te leggen voordat de bestra ting wordt aangebracht. De voorz. deelde mede, dat deze post waarschijnlijk niet zal worden uitgegeven. Aan de R.K. Meisjesschool werd een bedrag van 725.voor leer middelen ten dienste van het gods dienstonderwijs verstrekt en aan de R.K. Ulo-school een bedrag van 698.voor nieuwe leermiddelen. Het voorstel tot het verhogen van een tweetal bouwcredieten werd zon der bespreking goedgekeurd, alsme de het voorstel inzake wijziging van het machtigingsbesluit tot het aan gaan van kasgeldleningen in 1951. Wachthuisjes van de N.Z.H.V.M. De wijzigingen van de begroting 1951 kwamen daarna aan de orde. De heer van Leeuwen vroeg of het wachthuisje voor de bus door de gemeente en de N.Z.H.V.Mij geza- melijk werd bekostigd en of er nog voorwaarden aan verbonden zijn, b.v. omtrent vorm en uiterlijk. De voorz. deelde mede, dat de ge meente een bepaald type wachthuis je verkrijgt door deze bijbetaling en dat zij 'de plaats kunnen bepalen. Het onderhoud komt ten laste van de gemeente. De heer de Vries wees op de wachtgelegenheid bij de Oranjelaan. „Dat komt ook nog", aldus de voorz. Vervolgens wees de heer de Vries nogmaals er op, dat hij gaarne zag, dat bij de opmaking der begroting de verschillende eigendommen wer den nagegaan ter controle op het onderhoud, dat plaats moet hebben, omdat dit begrotingswijzigingen voorkomt. De voorz, zal hiermede rekening houden. De heer van Briemen ziet een post van 5700.voor 2 losse werklie den. Hieraan werken evenwel 2 ar beidskrachten die slechts 70% van het loon genieten. Is het niet moge lijk dat er dan 3 van dergelijke krachten komen. De voorzitter zegt, dat een en an der eerst met 1 Sept. is ingegaan, zodat hij wenst af te wachten. Hier na werden de verschillende wijzi gingen aanvaard. Gasprijs verhoogd. De verhoging van de gasprijs met een cent per M3 over de gehele linie werd aanvaard. De heer van Leeuwen merkte nog op, dat het argument in de vorige raadsvergadering om de grootver bruikers niet te verhogen, thans der halve is vervallen voor deze verho ging. De heer Tibboel lichtte een en ander toe. Zonder stemming werd besloten tot ruiling van grond met de heer H. Kuipers langs de Hyacinthenstraat- Gladiolenstraat. Een voorstel tot wijziging van de bestrating van de Hereweg en de daarmede verband houdende werk zaamheden werd geaccepteerd na een kleine discusie. In verband met een mededeling in formeerde de heer van Buuren naar de gang van zaken nu Ged. Staten hun goedkeuring hebben onthouden inzake de overeenkomst tussen de heer Brouwer en de gemeente ten aanzien van het huis Mastenbroek aan de Gladiolenstraat, De voorzitter zei, dat de adviseurs van de heer Mastenbroek inmiddels een bespreking hebben aangevraagd, zodat verdere mededelingen niet ge daan kunnen worden. De heer Mesman wees er op, dat onlangs iemand verboden is om zijn bedrijf op de openbare weg uit te oefenen. Ter voorkoming van sche ve verhoudingen en uit billijkheids oogpunt wees spreker op een soort gelijk euvel. Vervolgens informeer de hij naar de bestrating van de le Poellaan en wanneer de huizen aan de Wagenstraat zullen worden aan gesloten aan de gas- en waterleidin gen. Ten slotte gaf hij het college in overweging om verschillende andere arbeidskrachten in dienst der ge meente te houden. De voorz. nam van een en ander goede nota. De heer de Vries verzocht om bij de harddraverij de straatartisten zo veel mogelijk te weren. Hierna sloot de voorz. de vergadering. LEIDSCHENDAM Herenhandbal. Woensdag j.l. vond de oprichtingsbijeenkomst plaats van de handbal afd. heren. Toen de voorz. van R.K.H.V.L. de bijeenkomst opende, waren een twin tigtal jongemannen aanwezig. De heer E. de Caluwe begon daarna di rect met de vraag te stellen, welke heren zich als lid wilden melden. De meeste gaven zich op, 'n paar vroe gen bedenktijd. Toen bleek, dat de nieuwe afdeling tesamen 22 leden zou gaan tellen, werd tot de definitieve oprichting besloten. Het bestuur hoopt, dat er zich spoedig nog een paar jongemannen zullen aansluiten en dat dan reeds dit seizoen met twee seniorenelftallen aan de competitie zal kunnen deelgenomen worden. Na een bespreking van de contributie en de uniform t.w. witte broek en wit shirt met rode balk vóór en ach ter, werden door de trainer, de heer Veen, de spelregels van de handbal uiteengezet. Onder leiding van deze trainer zal a.s. Zondagmiddag om half drie reeds met de training be gonnen worden. Opgave van nieuwe leden kan ge schieden bij: de heer E. de Caluwe, Damlaan 72; de heer Th. la Rondelle, Voorburgseweg 7, en bij mevr. M. Heydt-Dieben, Delftsc'nekade 14. NOORDWIJK ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN I PASTOOR W. BENDE. Het zilveren priesterfeest van pas toor W. Bende, dat destijds door fa milie omstandigheden van de jubi laris werd uitgesteld zal morgen kerkelijk worden gevierd. Om half elf zal de pastoor een Hoogmis celebreren tijdens welke kapelaan Th. Plaat van de St. Pe trusparochie in Leiden de feestpre- dicatie zal houden. 's Avonds is er een danklof met Te Deum. CONSECRATIE VAN DE NIEUWE KERK. De nieuwe kerk te Noord wijk aan Zee, onder bescherming van Maria ter Zee, zal op 18 Sept. door mgr. Hui- bers, bisschop van Haarlem, worden geconsacreerd. Gemeenteraad. Dinsdag 11 Sep- September a.s. zal de raad 's avonds te 8 uur in openbare zitting bijeen komen ter behandeling van de na volgende agenda: Verordening op het beheer der bedrijven en besluit tot niet-reservering bij de bedrijven over 1951. Regeling controle gemeentegel den. Aankoop grond aan de Nieuwe Zeeweg. Verhoogd crediet voor ver vanging geteerde- door tegelvoetpa den. Subsidie voor Gezinszorg. Ver ordening inning van leges voor jacht en logeeracten. Bioscopen Luxor vertoont deze week „Ko rea, een helpenepos". Wie in de me ning verkeert, dat het hier een do cumentaire film betreft, zal bedro gen uitkomen. Het is een zeer mid delmatige oorlogsfilm, waarin de moeilijkheden van het soldatenle ven aan de fronten in beeld wordt gebracht. Men ziet zware gevechten, slopende patrouilletochten en krijgt begrip voor de geestelijke inzin kingen, waaraan de manschappen na de veldslagen ten prooi vallen. De naam Korea is vermoedelijk uitsluitend aan deze film verbonden om er iets actueels aan te geven. Degenen, die een voorkeur heb ben voor oorlogsfilms, zullen „Korea, een heldenepos" wel kunnen waar deren. Het magere verhaal je probeert men nog wat glans te geven door RIJNSBURG Wegens het bereiken van de pen- sioengerechigde leeftijd zal de ge meenteontvanger de heer Jac. Krom hout per 1 November a.s. de dienst verlaten. WASSENAAR J. K. Veenendaal verlaat Midden- standsbank De heer J. K. Veenen daal, wonende te Oegstgeest, direc teur van de Middenstandsbank te Wassenaar zal deze functie oir? ge zondheidsredenen op 15 September a.s. neerleggen. In de loop van de volgende week zal er gelegenheid zijn van deze functionaris afscheid te nemen. In '46 werd de heer Veenendaal benoemd tot directeur van de Mid denstandsbank te Wassenaar. De heer Veenendaal, die penning meester is van de Kon. Ned. Midden standsbond, afd. Wassenaar, zal wor den opgevolgd door de heer M. Bol die op het ogenblik werkzaam is als chef van de Boekhouding op het Haagse kantoor van de Midden- stansbank. ZOETERMEER ORANJEFEESTEN TE ZOETERMEER. Nadat te Zoetermeer de kin derspelen waren gehouden, werd 's middags het Oranjefeest voortge zet, nu meer in het bijzonder voor de volwassenen. Het muziekgezel schap „Kunst en Vriendschap" maakte om half 2 een mars van de Julianalaan naar het feestterrein Daar werd een grote demonstratie gegeven door de Gymnastiekvereni-1 ging Pro Patria. Een'keurig verzorgd j programma werd vlot uitgevoerd, j De daarna gehouden demonstraties i met landbouwtractoren mocht zich j in een brede belangstelling van het publiek verheugen. Aan de volks- j spelen werd door velen deelgeno- j men, vermakelijke taferelen waren j te zien. De uitslag van de wedloop met hindernissen werd: 1. W. Graas, 2. mej. J. H. Hörters en 3. C. Moers. j De uitslag van het boegsprietlopen j luidt: 1. A. Verheul, 2. mej. B. Ver- heul, 3. B. v. Zetten. Ook voor de motorbehendigheids-1 wedstrijden bestond grote belang- stelling, al ging een en ander ge- j paard met een oorverdovend lawaai. Voor deze wedstrijd zag de uitslag er als volgt uit: 1 B. Olie, Wad- dinxveen, 2. C. Lagendijk Berg- schenhoek, 3. L. Moers, Zoetermeer, 4 Wennes, Wassenaar, 5. J. v. El- leswijk, Zoetermeer en 6. P. v. Vliet, Bleiswijk. De prijzen bestonden uit bekers, medailles en lauwertakken. Het programma, dat nog een bio scoopvoorstelling in de open lucht i vermeldde, sloot laat in de avond i niet een vuurwerk, waaraan vele kijkers zich verlustigden. De uitslagen van de etalagewed strijden luiden nog als volgt: Slagers en Bakkers: Ereprijs A. v. Aalst, le prijs J. Vollebregt, 2e pr. Gebr. van Vliet. Kleine ramen: Ereprijs A. v. Waay, le prijs G. Smolenaars, 2e prijs A. v Waay, 3e prijs J. Boonekamp en J van Bergen Henegouwen. Grote ramen: Ereprijs C. Fischer, le prijs W. v. d. Tas, 2e prijs J. C. Baxmeier en J. v. d. Goes, 3e prijs Wed. Oosterom en G v. d. Hoogen. Ongelukjes. Op de eerste avond van het feest viel een jongmens uit de zweefmolen. Dr. Vegt verleende de eerste hulp. De tweede avond werd een onbekend gebleven per soon door een auto aangereden. Dit ongeluk liep echter nog goed af. Een man, die teveel aan Bacchus had ge offerd, dwaalde van het rechte pad af en liep de watering langs de Zeg- waartseweg in. Hij was meteen weer aan het slot een brief van een vrij williger voor te lezen, die intussen gesneuveld is. Hij geeft een uiteen zetting aan zijn kinderen, waarom hij naar Korea ging. Of de Ameri kanen, die weinig sympathie kun nen opbrengen voor het Koreaanse avontuur, door deze brief tot ande re gedachten zullen komen, lijkt ons onwaarschijnlijk. Boven 14 jaar. Trianon heeft Francis, de spre kende muilezel, weer eens terug, in het vervolgverhaal „Francis weet het beter". Peter Stirling maakte in Birma kennis met Francis en nam het intelligente dier mee naar Ame rika. Daar heeft hij er veel gemak van, maar ook veel narigheid Want hij mag dan al profiteren van Fran cis' buitengewone kennis van paar den en wedrennen en zo, maar ver tel de mensen maar 'ns, dat een muilezel je zo wijs gemaakt heeft Bovendien is Francis zo koppig als een muilezel en verdraait het te praten als er vreemden bij zijn. Dat kan tot gekke situaties aanleiding geven, hetgeen dan ook in ruime mate gebeurt, vooral omdat Peter Stirling en goede jongen is, maar niet al te snugger. In elk geval is ook deze Francis-film een kostelijk kolder-verhaal waar jong en oud hartelijk om lachen kan. Voor alle leeftijden. Casino laat de bekende komieken Heinz Rühmann, Hans Moser en theo Lingen weer eens hun grap pen verkopen op het witte doek in de film „Wie het laatst kust...." Het gaat hier om een kus bij opbod op een weldadigheidsbal. Nu is het een kus van een buitengewoon knappe vrouw, zodat men het be grijpen kan als de fabrikant van gramofoonplaten Wiesinger er veel geld voor over heeft, om die kus te krijgen. Om dit gegeven draait het hele verhaal, dat de toeschouwer tot het laatst in spanning houdt, hoe alles toch wel af zal lopen. Het loopt best af want het is een hu moristisch verhaal, dat door alle leeftijden kan worden genoten. Lido. De Tarzan-films, welke jarenlang het grote publiek in haar greep hebben gehad, zullen zeker niet uitsterven, nu Tarzan een op volger heeft gekregen in Tarzan's zoon „Boy", die als Bomba in een spannende film van gelijke naam fungeert. De mystiek van de jungle, van het oerwoud met al zijn ver schrikkingen, van de natuurpracht, in zo grote verscheidenheid aanwe zig, van het dierenleven in zijn veelsoortige en veelkleurige ge daanten, vindt men in elke jungle- film terug en toch heeft iedere film van dit genre haar eigen bekoring en iedere film heeft ook iets nieuws. Dat is het ook het geval met deze „Bomba", waar een natuurgetrouwe afbeelding wordt gegeven van alles wat er zich in de uitgestrekte wil dernis afspeelt, maar waarbij hier wel bijzonder de nadruk gelegd wordt op de strijd, die de wilde die- ien onderling voeren. Het. verhaal rond dit alles heeft als steeds niet de grootste beko ring. maar het wordt aardig ge speeld met Peggy Ann Garner, Onslow Stevens, Charles Irwin en Jonnny Sheffield in de hoofdroller. Een film voor 14 jaar. Rex zoekt het deze week in het zwaardere genre met de film „The sleeping city". Als 's nachts de stad slaapt, sluipt de misdaad uit holen en gaten. Dan spelen zich drama's af, klinken revolverschoten en wordt de politie aan het werk gezet. „The sleeping city" is een detective verhaal met raadselachtige moorden en knap speurderswerk. Een span nende film voor 18-jarigen en ouder. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplage). TWEE KINDEREN OP DE FIETS Fietsend Nederland kan weer ge rust zijn, want het is nu afficieel. dat kleine kinderen beneden de tien jaar op de fiets mogen worden meegenomen, als ze maar een be hoorlijke zitplaats hebben. Dit is de belangrijkste bepaling van het giste ren verschenen Staatsblad no. 331, dat het Koninklijk besluit bevat, waarbij het wegenverkeersreglement op dit stuk wordt gewijzigd. Er staat nog meer in, namelijk, dat iemand beneden de achttien jaar niet een oudere op zijn fiets mag vervoeren en dat men tenminste achttien jaar moet zijn oir? twee kleine kinderen tegelijk bij zich op de fiets te mogen hebben. HE»T [divaze fiavt Roman van Magda Trott 21) Het kindermeisje in de aangren zende kamer kwam binnengevlogen. Zij had een doffe val gehoqrd. Naast het bed van de kleine patient lag juffrouw Grapc. Men legde de bewusteloze op de divan in de aangrenzende kamer. Het duurde niet lang of zij kwam weer bij. Met angstige ogen keek ze om zich heen. Het meisje vertelde haar, hoe men haar had gevonden. Henriette wilde opstaan, doch voelde zich zo gebroken, dat zij weer te rugzonk. „Blijft u maar liggen, juffrouw, ik zal wel op jongeheer Milan pas sen." Daar lag nu Henriette en hield j haar starre blik op het divandek gericht. In haar vuist ritselde nog de noodlottige brief. Een smartelij ke steunen klonk uit haar keel. „Tevergeefs! Alles tevergeefs!" Koude rillingen golfden over heel haar lichaam. Zij voelde het kramp achtig bonzen van haar hart en ter wijl bittere tranen over haar gelaat rolden, fluisterde de verbleekte lip pen onophoudelijk: „Tevergeefs! Al les tevergeefs." In haar staat van halve verdoving hoorde zij niet, dat baron Sigmund de aangrenzende kamer binnenkwam en naar haar vroeg. Het meisje licht te hem in. Eerst toen er aan de deur geklopt werd, richtte zij zich op. „Ik kom," klonk het toonloos. Zij streek de verwarde haren van haar voorhoofd, strompelde naar de deur om die te openen en zag de be zorgde blik, die Sigmund op haar rirfitte. „Ik hoor zojuist, dat u zich niet wel gevoelde." „Het is nu weer veel beter, mijn heer." „Uw uiterlijk weerspreekt uw be wering. Wat is er gebeurt?" Zij geraakte geheel van streek. „Vraagt u mij niets," snikte zij. „Och, kwelt u mij tooh niet,, ik kan het niet langer uithouden." By deze uitbarsting van wanhoop schrok hij geweldig. Èn toen hij haar opnieuw zag wankelen, sloeg hij zijn arm om het sidderend meisje. „Henriette"! Het woord dat o.p tedere toon over zijn lippen was gekomen, scheen tot haar verward brein door "te dringen Een smartelijk glimlachje gleed over haar gelaat. Zij voelde zich ver weggedragen uit deze wereld van deed en nood. Zij leunde tegen hem aan om steun te zoeken tegen haar onmacht. „Henriette," zei hij nogmaals en zijn hand gleed liefkozend over haar golvende haren. Toen klemde zij zich aan hem vast. „Laat komen wat wil, maar laat mij zo een ogenblik bij u uitschreien. Het klonk als een wanhoopskreet. „Wij zullen gelukkig worden," fluisterde hij. Sidderend vlijde zij zich tegen hem aan. Neen, voor haar was dat vurig verlangende geluk niet weg gelegd; dat was reeds lang tot scher ven vergruisd. Maar dit hart, dit dwaze hart klopte van liefde voor de man, die haar reeds zoveel had aangedaan en die haar het grootste leed van haar leven zou bezorgen. Hij wist immers niets van de scha duwen, die haar leven verduisterde en nooit zou de trotse baron von Robben het van zich kunnen verkrij gen om over het hoofd te zien, dat het geliefde meisie noe steeds o^°r verdenking stond, een eerloze die vegge te zijn. Zodra hij dat vreselij ke zou vernemen, was haar geluks- droom vervlogen. Hoe was het toch zo machtig over haar gekomen? Baron Sigmund had haar in het begin steeds koel be leefd toegesproken en toch en toch Geleidelijk had zich uit haar ge negenheid voor hem een warmer ge voel ontwikkeld, tot Henriette op zekere dag wist, dat zij hem bemin de. Zij was zelf over de dwaling van haar hart geschrokken. Maar kon men zijn gevoel dwingen? „Ach, kon ik nu maar sterven," stamelde ze wanhopig. „Jij sterven! Juist nu ik je heb ge vonden? Nu ik eindelijk mijn hart leerde kennen?" Zij beproefde zich uit zijn omhel zing te bevrijden, doch hij drukte haar nog inniger tegen zich aan. „O, laat mij gaan," hijgde zij, „dit uur moeten wij beiden vergeten." „Hoe kan dat mogelijk zijn! Dit uur moet het begin zijn van een groot, rein geluk!'" „Neen, neen!" Zacht drukte hij haar handen. „Ik weet wat je zeggen wilt," riep hij met stralende ogen. „Je gelooft mij niet, je wantrouwt mij. O, Henriette ik sta hier beschaamd voor je, omdat ik hard en onvriendelijk ben ge weest. Deze lieve handen heb ik ge slagen! Vergeef mij! maar nu weet ik, waar ik mijn geluk moet zoeken en vinden. Ik bemin je, lief meisje, stel vertrouwen in mij." Hij voelde haar sidderen en zijn hart dat klopte van eerbiedige liefde werd door een gevoel van geluk zaligheid doorstroomd. Behoedzaam boog hij zich over haar en drukte eerbiedig zijn lippen op haar geslo ten ogen. Zij weerde hem niet af, Slechts een overgelukkig zuchtje was haar antwoord. „Mijn liefste"! In de aangrenzen de kamer klonk een gedempte man nenstem. Verlegen en langzaam be vrijdde zij zich uit zijn omhelzing. ,„Daar is de dokter! Ik moet er heen." Dan sloot hij haar nog eens in zijn armen. „Jouw verdriet is voortaan het mijne. Ik geloof, dat ik je spoedig zal zien glimlachen, omdat je geluk kig bent." Niet te beschrijven zaligheid door stroomde haar. Nog eenmaal keek zij in zijn ernstige ogen, waarin zij duidelijk het liefdesvuur zag vlam men. Dan verborg zij haar gelaat in haar handen. „Waarom die tranen, Henriette?" „Tranen van geluk, van grenze loos geluk." De dokter zette een zeer beden kelijk gezicht. „Ik vrees dat er een zware ziekte op komst is. Heeft u een bekwame verpleegster in huis? Dat is beslist nodig." Milan soheen de laatste woorden gehoord te hebben. Hij strekte zijn armen uit. „Juffrouw Grape moet komen." Zij was ogenblikkelijk bij hem. „U moet bij mij blijven," fluister de de jongen angstig. „Ja Milan, dat zal ik." Op dat ogenblik verscheen Senta op de drempel. De dokter fluisterde haar iets in het oor. Zij schrok ge weldig. „Wat zegt u?" „Het zal misschien nodig zijn, de jongen te isoleren." „Lieve hemel, juist nu, nu mijn reis voor de deur staat!" „Jpffrouw Grape moet hier blij ven," klonk het klagend uit het bed van het zieke kind. „Wilt u werkelijk deze moeilijke verpleging op u nemen?" Baron Sigmund keek haar met welwillende blik aan. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2