Hoe winnen we de eerste veldslag Vrede in de margarine-oorlog op komst Het publiek spaart weer De bekentenis in ruil voor vrijheid Levensstandaard ging omlaag Wie is Rita Waterpokken na val van 18 meter BEURS - Q VERZICHT ,De vierde man' DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD RAGINA 1 700 Ned. militairen gaan oefenen in Britse zóne In de laatste tyd hebben voortdu rend berichten de ronde gedaan over een mogelijke oefening van Nederlandse legeronderdelen in ge allieerd verband op korte termijn. De „Volkskrant" weet nu te melden dat van 13 tot 24 Sept. 7000 Ned. militairen deel zullen nemen aan de grootste geallieerde manouvres sinds de oorlog. Een aanval op Blauwland. De manoeuvres zullen een vrij rea listisch karakter dragen, zowel wat object, als wat plaats betreft. Rusland wordt met name (als vyand) genoemd. Het wordt voorge steld als een machtig land, dat zich de laatste jaren niet zo erg prettig gedragen heeft en ten slotte zijn grijp grage vingertjes uitstrekt naar Blauwland. Blauwland. hoewel verlangend de oorlog te vermijden duldt geen agressie en verzet zich met alle kracht, die het kan opbrengen. Daar dit niet voldoende is om de aanval af te slaan, komen andere landen het daarbij helpen. Historische plaats. Ook wat betreft de plaats, waar de „slag1' geleverd zal worden, zal niet veel fantasie van de deelnemende troepen gevraagd worden, om zich de werkelijkheid in te beelden. Het operatieterrein is de traditionele in valsweg van het Oosten naar West- Europa, in de Noord-Duitse laagvlak te, welke ten Noorden wordt begrensd door Bremen en Hamburg en in het Zuiden door Bad Oeynhausen. De Oostelijke grens loopt parallel met de Russische zóne-grens, de Westelijke grens is de Wezer, de eerste grote ri vier waarop een naar het Westen optrekkende strijdmacht zou stiuten i de Elbe. Deelnemende landen. Alhoewel het Britse Rijnleger het grootste aandeel manschappen aan de manoeuvres zal leveren, zenden ook vele landen een meer dan sym bolische deelneming. Deelnemende landen zijn: Engeland Ver. Staten. Frankrijk. Denemarken Nederland, Noorwegen en België Bovendien zul len 7.500 leden van het uit Duitsers samengestelde „Service Corps'' in het •eld gebracht worden. KATHOLIEK TIJDSCHRIFT VOOR EMIGRANTEN De Katholieke Centrale Emigratie Stichting deelt ons mede, dat op 6 October a.s. het eerse nummer van de „Emigrant", het officiële orgaan van de Katholieke Centrale Emigra tie Stichting zal worden uitgegeven. Het blad zal elke veertien dagen verschijnen en is bestemd a. voor de adspirant-emigranten, b. voor de ou ders, wier kinderen ewentueel in de toekomst zullen gaan emigreren, c. voor hen, aan wie uit hoofde van hun functie regelmatig om advies wordt gevraagd op alle terreinen des levens en in de tegenwoordige tijd vooral op emigratiegebied; tenslotte d. voor hen, die 't thuisfront dienen te vormen voor alle vertrekkenden, die als vertegenwoordigers van het Nederlandse Volk onder niet lichte omstandigheden een nieuw bestaan gaan opbouwen. De redactie van het blad berust bij de Katholieke Cen trale Emigratie Stichting en opgave voor abonnementen gelieve men te richten tot Insulindelaan 2, te Hil versum. MINSTE KWALITEIT IETS DUURDER P. C. Sloots 40 jaar Minderbroeder Als men 40 jaren in een Orde heeft geleefd is dat geen titel om feest te vieren, maar wel biedt het feit een gelegenheid om te wijzen op de ver dienstelijke arbeid, welke men gedu rende die jaren heeft verricht, te meer als het een persoon betreft ge lijk Pater Cunibertus Sloots, O.F.M. Hij zag het levenslicht te Leiden (5 April 1893), trad in de Orde der Minderbroeders te Alverna 1. Sep tember 1911 en werd priester gewijd in het jaar 1918. Grote-bekendheid verwierf Pater Cunibertus in Weert, waar hij bijna 30 jaar lang onver moeid godsdienstonderricht gaf aan de leerlingen der verschillende al daar gevestigde instituten en waar bonderden personen zich nog steeds dankbaar herinneren zijn gedegen lessen en verklaringen van de Ka tholieke Geloofs- en Zedeleer. Pater Cunibertus publiceerde een Kom- mentaar op de Katechismus, die in drie jaar tijds 16 drukken beleefde, wel een bewijs dat zijn arbeid op dit gebied werd gewaardeerd en op prijs gesteld. Jarenlang was deze hoogst begaaf de kloosterling archivaris van de Ne derlandse Provincie der Minderbroe ders. Als zodanig heeft hij een uitge breide kennis verworven van de ar chieven zijner Orde en Provincie, maar ook van Rijks- en locale archie ven en van alle uitgaven op histo risch gebied. Van die kennis getui gen de verschillende uitgaven en dan mogen wel met grote lof vermeld worden Het Gedenkboek versdienen bij gelegenheid van het 25-jarig be staan van dè Rooms-Katholieke H.B. S. in Heerlen, de uitvoerige rijk gedo cumenteerde geschiedenis van het klooster en de Statie der Minder broeders te Leiden; het alom gepre zen, van veel studie getuigend werk: Haga Mariana, Bisschoppelijk Col lege Weert 16491948, 300 jaren On- derwijs-geschiedenis; de verschillen de zorgvuldig bewerkte biografieën van Minderbroeders verschenen in Publications de Limbourg, Taxandria, Franciscaans Leven enz.; De Bijdra gen voor de geschiedenis van de Pro vincie der Minderbroeders in de Ne derlanden, welke P. Cunibertus in samenwerking met een medebroeder uitgaf en waarvan spoedig de ze vende Bundel zal verschijnen. Zeer velen in het land hebben de hulp van deze kundige archivaris op historisch gebied ingeroepen en met de meeste welwillendheid werd steeds naar vermogen hulp verleend. En daarom zullen zeker allen, die van zijn kennis hebben geprofiteerd (en niet het minst ondergetekende) op 7 September a.s. dankbaar geden. ken alle hulp en voorlichting, welke men van deze geleerde en bereid willige, maar altijd eenvoudige kloos terling (die om gezondheidsredenen tijdelijk op het Gymnasium I.C.. te Venray verblijft) mochten ontvan gen. Moge Pater Cunibertus ons nog vele jaren verblijden met verschil lende uitgaven, getuigend van zijn uitgebreide historische kennis, maar ook van zijn liefde voor Orde en Pro vincie. TOMATENUITVOER NAAR ENGELAND STOPGEZET. De tijdelijke hervatting van de tomatenuitvoer naar Engeland is van korte duur geweest. Met ingang van Dinsdag 4 September kunnen uit- voermachtigingen voor tomaten niet meer worden afgegeven, zo vei men wij van de zijde van het Minis terie van Landbouw. Alleen de gis teren voor verzending gereed ge maakte partijen kunnen nog voor uitvoer naar Engeland worden be stemd. De margarine-oorlog, die vele fa brikanten kapitalen gekost heeft, zal wanneer de voortekenen niet be driegen spoedig tot het verleden behoren. In het voorjaar, toen de prijzen overeenkomst tussen de fabrikanten ten einde liep en de regering de mar- garineprijs vrij gaf, waren vele fabri kanten niet meer genegen een nieuwe prijzenafspraak te maken en het ge volg hiervan is geweest, dat de mar garine-oorlog met stijgende en da lende felheid uitbrak. Nu dient men een onderscheid te maken tussen kwaliteits- en minder soorten margarine. In de laatste soor ten wordt nogal veel aardappelmeel verwerkt en de fabrikanten van kwa- liteits-margarine verzetten zich hier tegen. Om even in de cijfers te duiken, kost een kilo margarine de fabrikan ten zoveel, dat, wanneer zij voor een grossiersprijs van 1.74 op de markt gebracht wordt, er nog 6 cent per kilo verlies geleden wordt. Wil de KOMEN „BROEDERS MET DE BLAUWE KOORDEN" IN EINDHOVEN De Congregatie van de Broeders van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten is voornemens in Eindho ven een z.g. „Open Tehuis" voor jongens te stiohten. De „Broeders met de Blauwe Koorden", die, zo als bekend is, op 15 September het eeuwfeest van hun Congregatie zul len vieren, hebben in Tilburg reeds een dergelijk tehuis, waar dertig jon gens van 13 tot 20 jaar met een aan tal broeders samen wonen. De broe ders trachten voor deze jongens zo veel mogelijk een gezinssfeer te scheppen, waardoor zij later zonder moeite een normale plaats in de maatschappij kunnen innemen. De jongens gaan naar de parochiekerk zijn normaal lid van allerlei vereni gingen en clubs, doen als normale jongens, die eens zin hebben om naar de bioscoop te gaan, kameraden op te zoeken of een eindje om te lo pen. In verscheidene van hun huizen hebben de broeders zoals b.v. in Amsterdam een zaal ingericht, waar de jongelui in een gezellige, huiselijke sfeer hun avonden kunnen doorbrengen en eventueel ook hun meisjes kunnen meebrengen. Overdag hebben de jongens ieder hun eigen bezigheden; ze gaan naar de H.B.S., de M.U.L.O. of de am bachtsschool, of zij werken op een .fabriek, kantoor of werkplaats. Naar broeder Hexius, de directeur van het open tehuis „De Johanneshof" te Tilburg, meedeelde, zullen de plan nen tot oprichting zo spoedig moge lijk worden verwezenlijkt. winkelier er dan nog wat op verdie nen, dan is hij verplicht een pakje voor 0.48 te verkopen, terwijl de kwaliteits-margarine 0.52 moet kos ten. Men hoopt nu binnen zeer korte tijd tot een nieuwe prijsafspraak te komen, waarin zal worden bepaald, dat de mindere soorten margarine 0.50 en de kwaliteits-margarine 0.52 per pakje zal gaan kosten. Men zou de laatste soort liever op 0.54 brengen, doch daarvoor heeft de re gering nog geen toestemming gege ven. De huisvrouw zal over dit bericht minder enthousiast zijn, maar ook voor haar is er een hoopvol geluid: Er wordt gefluisterd dat door de da ling van de wereldmarktprijs van oliën en vetten over enkele maanden de margarineprijzen zullen dalen. Voor het eerst na 14 maanden is bij de Rijkspostspaarbank in Augus tus 1951 meer spaargeld ingelegd dan terugbetaald. Deze gunstige ont wikkeling bleef echter niet beperkt tot onze grote nationale spaarinstel- ling; de particuliere spaarbanken in de drie grote steden vertonen n.l. dezelfde tendens. VICARIS-GENERAAL J. M. GROOT. H. Exc. de bisschop van Haar lem heeft de hoogeerwaarde heer Joh. Martinus Groot benoemd tot ka nunnik van het Haarlems Kapittel. BEGRAFENIS DR. A. L. BRENNINKMEIJER. Onder grote belangstelling vond gistermorgen in de parochiekerk van O. L. Vrouw van de Allerheiligste Rozenkrans te Amsterdam de uit vaart plaats van dr. A. L. Brennink- meijer in leven directeur van de N.V. Algemene Confectiehandel C. Sc A. Brenninkmeijer. In het met paar se draperieën beklede priesterkoor hadden plaatsgenomen mgr. H. J. J. M. van Straelen, hoofdaalmoezenier en oud-pastoor H. J. W. Hoosemans. De plechtige Requiemmis werd op gedragen door pastoor J. J. Lauw- rier met assistentie van de kapelaans C. de Ruijter als diaken en M. Kui pers als subdiaken. In de eerste banken hadden de fa milieleden van de overledene plaats genomen, onder wie twee zoons, die als Jesuieten- en Dominicanerfraters zich op het priesterschap voorberei den. Onder de vele aanwezigen merkten wij op oud-minister M. Steenberghe, de heer P. A. M. Speet, directeur van de K.R..O, de leden van het kerk bestuur, van welk college dr. Bren ninkmeijer lid was, mr. G. D. Krop man en de heer W. Dreesmann, di recteuren en oud-directeuren, tallo ze medewerkers en oud-medewerkers van het C. Sc A. concern. Voorts ver schillende leden van de Bisschoppe lijke Commissies inzake katholieke ziekenverpleging in het bisdom Haar lem, de heer H. Hollenkamp, voor zitter van de afd. Amsterdam van de R. K. Werkgeversvereniging, de heer Hardeveld, voorzitter van de St. Adelbertvereniging Amsterdam, een deputatie namens curatoren van de Ware heler bekent; dief pleegde meineed Na zestig uur in voorarrest gezeten te hebben heeft de Zaandamsc op koper A. H. B„ die op aanwijzing van de vrouw van een der dieven van een partij goederen bij de N.V. verffabriek A.V.I.S. te Westzaan werd ge arresteerd. bekend de goederen van de dieven te hebben gekocht. De dieven hadden als heler een andere Zaandamse opkoper, een zekere Bont aangewezen. Deze ontkende veertien dagen, maar gaf toen grif toe de heling te hebben gepleegd. Deze bekentenis zag de man als enig redmiddel om uit de cel te komen. Wel ontkende de man tijdens de behandeling van de rechtbank, dat de dieven gezegd zouden hebben, dat de goederen van diefstal afkomstig wa ren. Een van de dieven herriep zijn verklaring, maar dc tweede, bevestig de onder ede, dat hij deze man ervan in kennis had gesteld dat de goe deren gestolen waren. Het verbruik verminderd met 10 percent En waar is ze nu De Amsterdamse politie wor stelt weef eens met een pro bleem. Ongeveer 4 maanden geleden, meldde zich bij haar een jonge vrouw van ongeveer 20 jaar. Deze jongedame die gebrekkig Engels, Italiaans en Nederlands sprak, eigende zich de meest klankvolle namen toe, waarvan de best uitspreekbare Santrina luidt; gemakshalve werd er Rita van gemaakt. Rita nu, was niet geheel in or de, vooral haar geest scheen zo nu en dan, merkwaardige spron getjes te maken en daarom werd ze enige tijd in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam verpleegd Ondertussen speurde de politie ijverig naar haar indentiteit, echter zonder erg veel resultaat. Ten slotte was Rita zover op geknapt, dat ze het ziekenhuis verlaten kon. Ze werd overge bracht naar het provinciaal zie kenhuis Duin en Bos te Castri- cum en omdat het voor Rita ook niet zo leuk was. om als maar in een kamertje opgesloten te zijn, mocht zy zo nu en dan eens in de tuin wandelen. Deze beperkte vrijheid bleek voor Rita een te sterke bekoring want Zondagavond heeft zij tij dens zo'n wandelingetje de (vol ledige) vryheid gekozen. Nu is de Amsterdamse politie aan het zoeken naar de nog steeds geheimzinnige Rita. De consumptieve uitgaven per hoofd van de Nederlandse bevolking dat zijn alle uitgaven voor voeding, dranken, rookartikelen, kleding en schoeisel, huishuur, woninginrichting, brandstoffen, kapper, was, gas, elec- triciteit en water, dagbladen, boeken, vacantie, briefport, bioscoopbezoek en bezoek aan andere vermakelijkhe den, school- en lesgelden enz. zijn in het tweede kwartaal van 1951 be langrijk teruggelopen. Vergeleken met 1947 als basis jaar is de totale consumptie met tien procent verminderd tot het indexcij fer 90. De consumptie van voedings- en genotmiddelen vertoont eenzelfde daling, terwijl die van duurzame con sumptiegoederen (textiel, schoeisel, huisraad) een nog grotere verminde ring toont tot 88. Dit wil dus zeggen, dat onze le vensstandaard over het algemeen la ger is komen te liggen. De tweede helft van 1950 gaf in Juli en September bijzonder grote inkopen te zien, vooral van textiel en schoeisel. Ook in Januari, Fe bruari en Maart 1951 werden textiel- goederen, schoeisel en voedingsmid delen in meer dan normale mate in geslagen. Het peil van de totale con sumptie lag in deze drie maanden weer op de hoogte van 1948. Deze inkopen zijn te verklaren enerzijds als voorzorgsmaatregel i.v. m. de oorlogsdreiging, anderzijds als een poging om nog te kopen voordat de prijzen nog verder zouden stijgen. In 1948 bereikte de consumptie een naoorlogs hoogtepunt, dat zelfs iets boven het peil van 1938 lag. Con- sumentencrediet en uitkeringen aan oorlogsslachtoffers maakten vele noodzakelijke aanschaffingen moge lijk anderzijds waren de consumptie BRAND DOOR EEN LOUPE IN DE ETALAGE. Zondagmorgen ontdekte een voor bijganger een begin van brand in de etalage van de opticien Koreman aan de Ged. Gracht te Zaandam. De man waarschuwde de politie en dc brand weer, doch voordat deze bij de win kel van de heer Koreman waren, was het brandje al uit. Uit een onder zoek bleek, dat het vuur waarschijn lijk is ontstaan, doordat de zonne stralen door een postzegelloupe op het celluloid handvat van een ver grootglas schenen. Om geen verder risico te lopen, trok de winkelier dé gordijnen voor zijn etalage. („Trouw"). van banket c.d. en de uitgaven voor vermakelijkheden vrij hoog. In Decmeber 1948 werden de sub sidies op een aantal levensmiddelen afgeschaft, hetgeen leidde tot en kele prijsstijgingen cn een geleide lijke daling van dc reële consumptie, welke aanvankelyk over verschillen de onderdelen van het verbruik ver deeld bleek. De geringste daling trad op bij dc duurzame consumptiegoe deren. Een ongeval met een verrassende afloop deed zich gistermorgen in Rot terdam voor. Het begin van het ver haal speelt zich af op een achttien meter hoog dak, waar een moeder bezig is de was op te hangen. Plotse ling valt haar vijfjarig zoontje, dat zij bij zich heeft van het dak. Vijf meter lager hangende waslijnen stuiten de vaart wel enigszins, doch verhinderen de verdere val in een tuintje niet. Het ergste vrezend, snelt de moeder naar beneden. Daar vindt zij het ventje met bui len en schrammen liggen. Snel werd de knaap naar het Zuiderziekenhuis gebracht, waar men tot de verrassen de ontdekking komt, dat hij geen verder letsel heeft opgelopen, maar dat hem toch iets scheelt, n.lwa terpokken. Zodoende komt het zie kenhuis toch nog van pas. GIRO-ENVELOPPEN DUURDER Met ingang van 1 September heeft het hoofdbestuur der P.T.T. in over leg met het bestuur van de postche que- en girodienst de prijs der giro- enveloppen verhoogd van f 0-50 per 100 stuks tot 1.—. CHAUFFEUR LIET GEWONDE LIGGEN In de nacht van Zondag op Maan dag werd de heer P. V. uit Maasniel te Roermond aangereden en zo ern stig gewond, dat hij later in het zie kenhuis overleed. De chauffeur die onbekend is gebleven, stopte even, toen het ongeluk was gebeurd, maar reed onmiddellijk verder, zonder zich om* het slachtoffer te bekomme ren. (N. v. d. D.) Kath. Econ. Hogeschool en de Til- burgse hoogleraar, prof. H. Kaag. een, studentendeputatie van Sanctus Tho mas Aquinas met de moderator pater dr. J. van Heugten S.J. a afloop van de plechtige Re quiemmis werd de baar, waarop al leen een kruis van bloeiende heide lag, de kerk uitgedragen en onder het gelui van klokken zette een lan ge stoet auto's zich in beweging naar het R. K. kerkhof Buitenveldert. Vrijheid van korte duur Zaterdagmiddag wist een der ge vangenen van de rijkswerkinrichting te Hoorn in een onbewaakt ogenblik te ontsnappen. Zijn vrijheid was evenwel van korte duur, want Zon dag is de vluchteling weer gepakt. De man had zich op een zolder verstopt, wist, toen de aandacht van de buitenwacht was afgeleid, over een muur te klimmen en zwom ten slotte een gracht over. Eenmaal in vrijheid zette hij koers in Zuidelijke richting. In een huisje bij een volks tuintje in Amsterdam-Noord vond hij een oud pak, dat hij verwisselde met zijn gevangeniskleding. Zondag wilde hij de reis naar Zuidelijker gebie den voortzetten. Zijn ontsnapping was inmiddels bekend geworden cn een oplettend agent van politie ont dekte hem bij dc Tolhuispont. Enkele ogenblikken later zat de man weer vast, nu op het politiebureau Mos plein. Vandaag zal hij terug naar Hoorn worden gebracht. OUD-COMMANDANT VAN OLDEBROEK KRIJGT 5 MAANDEN Conform de eis van dc advocaat fiscaal heeft het Hoog Militair Ge rechtshof hedenmorgen de oud commandant aan dc legerplaats Ol- debroek, de luitenant-kolonel der artillerie, Chr. Th. N. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de ge wapende macht te dienen. Aangezien luit. kol. N. reeds meer dan vijf maanden in voorarrest heeft door gebracht, blijft hij door deze uit spraak op vrije voeten. Luit kol N. heeft terecht gestaan omdat hij ervan werd verdacht zich in zijn functie van commandant van de legerplaats Oldebroek aan ver scheidene malversaties te hebben schuldig gemaakt. Zo heeft hij o.m. rijkslevensmidde- len verduisterd en werkzaamheden doen verrichten, die vreemd waren aan de belangen van de dienst. Dc krijgsraad te velde Oost te Arnhem' had hem deswege veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf na een eis van drie jaar. WEER SPOORWEG-ONGEVAL MET GOEDE AFLOOP. Op de onbewaakte, maar van flik kerlichten voorziene overweg tc Twello in de spoorlijn Mcppel Leeuwarden is gistermorgen de be stuurder van een truck met oplegger bijna het slachtoffer geworden van een aanrijding met een trein. De bestuurder -an de truck, J. de Buit Ondcrdendam (Gr.) naderde uit de richting Ruinerwold de overweg, waar werkzaamheden aan dc bestra ting werden uitgevoerd. Vermoede lijk is de B. daardoor afgeleid, hij merkte de uit Leeuwarden komende trein die om 8.10 uur in Meppel moet aankomen pas op. toen hij reeds op de overweg was. Hij gooide snel het stuur om. De locomotief met tender en de eerste twee wagons reden langs de truck doch dc derde spoorwagon raakte de auto bij dc motorkap. Wonder boven wonder liep het onge luk zonder persoonlijk letsel af. De auto werd beschadigd. De trein stopte, maar kon spoedig, met geringe vertraging doorrijden. Het spoorMeppelLeeuwarden, dat door de truck was versperd, kon tot 10.15 uur niet worden gebruikt. Slechts weinig verandering De eerste beursdag van de nieuwe maand bracht weinig verandering. Nieuws aspecten voor de beurs zijn er niet. Noch op politiek nooh op fi- nanciëel terrein is er dit weekeind belangrijk nieuws geweest. De acti viteit was dan ook zeer gering, waarbij het gesloten blijven van de New Yorkse beurs wegens Labour- day al evenmin de animo verhoogde. De maand Augustus heeft in het al gemeen koersniveau weinig veran dering gebracht. „HET GEVAL PIET" Waarschijnlijk gealarmeerd door de geheimzinnige uitlatin gen van inspecteur Posthuma op de persconferentie van Zaterdag, waarop deze sprak over „de der de man' die de justitie de tip voor Pitt's arrestatie gegeven zou hebben en die waarschijnlijk de 1000.— beloning niet zou willen accepteren, heeft zich vlug een andere tipgever gemeld. Daar hy laat doorschemeren, dat hij wèl prijs op de beloning stelt, kunnen we moeilijk aannemen, dat hy de door de inspecteur be doelde persoon is en daarom zullen we hem als ,,de vierde man*' in het „geval Piet" onder brengen Onze „vierde man" is de 22-jarige Geert Wekenborg uit Löbith. Deze jongeman heeft, ook alweer tijdens eetn trektocht door Frankrijk, Piet ontmoet en dit per brief doorgegeven aan de burgemeester van Amsterdam. Deze burgervader zou hem een dankbrief gezonden hebben, voor de „waardevolle tip". De reactie bij de politie te Amster dam, was geen renpartij, naar de kassier, om voor Geert de 1000 op te eisen. Volgens Geert zou Piet hem verteld hebben, dat hij de 113.000 gulden omgewisseld heeft tegen dollars en deze op 8 verschillende banken heeft geplaatst. Verkeer en Waterstaat, welke 1 Dec. a.s. in werking treedt. De stakers van de Tielse veiling die gistermorgen met do directÏQ tot een accoord kwamen, hebben dezelf de avond het werk weer neergelegd, omdat volgens hun zeggen de directie zich niet aan de afspraken 'hield. De veiling vindt trots de sta king voortgang. Moeder Anna viert vandaag haar zilveren feest bij de Haarlemse politie. Zij is 25 jaar lang dc enige fouilleuse geweest in het Haarlems politiecorps. Haar vertrouwelijke bij naam dankt mevr. A. v. Kloosterv. d. Wallc aan de vele huiselijke kar- wijtjes, die zij tussen de bedrijven door voor de politiemannen opknapt. BUITENLAND Een tropische orkaan passeert op het ogenblik ten Noorden van de eilanden Curasao. Aruba cn Bonaire. Gelukkig op een afstand van 280 KM. zodat deze Benedenwindse eilanden slechts betrekkelijk kleine storingen in het weer ervan onder vinden. Emir Naif, de huidige regent van Jordanië, is onderweg naar Go- nève aan het hoofd van de delegatie die emir Tatal. de oudste zoon van koning Abdoellah, Donderdag naar Amman zal begeleiden. Ten aanschouwe van 28.000 personen zijn Maandag bij oen vlicg- demonstratie te St. Paul (Minnesota) een stuntvlieger en een 17-jarig meisje, dat acrobatische toeren aan het toestel verrichtte, omgekomen. Het vliegtuig stortte neer en ging in vlanvmcn op. Meer dan 2000 sardijnen, van gele en rode plastic etiketten voor zien, waarop een nummer en dc ini tialen R.F. (Republiuc Franraise) is aangebracht, zijn door het Franse ministerie van visserij in zee losge laten. Vissers, die deze vissen van- grn »-n naar het Franse mioilttrlfl opsturen met de mededeling waar en wanneer de vangst werd verricht, zullen een beloning ontvangen. Het doel van dc actie is, meer te weten to komen over de bewegingen van sar dijnen. Voor dc kust van Carnarvonshi re (Wales) is gisteren oen jacht om geslagen. Drie mannen en 6 jongens geraakten te water. Vier jongens zijn door een reddingsboot opgepikt, de anderen verdronken. - Bij Aspcl in Luxemburg is een extra trein met bezoekers van het Nederlandse circus Mikkenie Zondag op een personentrein gelopen. beide machinisten, een stoker en eon passagier kwamen om het leven. Er werden 24 passagiers gewond. Naar eerst tharis bekend is ge worden, is op 28 Augustus dr Wa terstraat van het Robert Koch insti tuut te Berlijn door Oost-Borlijnsc politie ontvoerd. De geleerde hield zich vooral bezig met de studie van streptomycine. Uit Porto Alcgre wordt gemeld, dat nven ondanks alle pogingen van de afgelopen week dc bosbranden in de staten Rio Grande do Sul en San ta Catarina niet meester is gewor den. Duizenden personen zijn dak loos en de schade beloopt reeds tien millioen cruzeiros. BINNENLAND Emigrantenvluchten naar Ca nada worden door de K.L.M. uitge voerd op 5, 10 en 15 September. Er komen nog meer emigrantenvluch ten in deze maand naar Canada, de data moeten nog worden vastgesteld. In elke bus een blusapparaat, is de beschiking van het ministerie van HAAGSE POLITIERECHTER. Conducteur behield portcmonnaic. Een tramconducteur uit Lelden had wel een heel scheve schaats ge reden, toen hij een in de tram ge vonden portemonnaie niet op zijn dagstaat vermeldde, niet afgaf en stiekum mee naar hui:; nam. Het geld had hij er uit gehaald en de portemonnaie had hij de volgende dag in de Vliet gegooid. Wat hem vooral door de Haagse politierechter kwalijk genomen werd was, dat dit tijdens een proeftijd van een vroegere veroordeling gebeurd was. Eerst had verd. hardnekkig ont kend, doch toen er niet meer aan te ontkomen viel had hij alles toegege ven. De verd. pleitte clementie, daar hij iijn betrekking kwijtgeraakt was en nu juist weer vast werk had gekre gen. „Ik heb gevonden voorwerpen eerder altijd aangegeven", zei hij verontschudigcnd. „Dat is Uw plicht ook en daar kunt U zich heus niet op laten voorstaan", zei de rechter streng en hij veroordeelde verd. con form de pis tot twee maanden gevan genisstraf. „Ik teken hoger beroep aan", was verdachtes enige commen taar.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5