SPAANS Medezeggenschap gemeente-personeel kreeg veel waardering De Mare-demping UIT DE OMGEVING R.K. Handelsavondschool in Leiden geopend Geen uitreiking van koffie op het feest van 3 October Laatste Berichten DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN VERGADERDE HAMERPUNTEN ZONDER OPONTHOUD De Leidse Gemeenteraad, die gis termiddag onder voorzitterschap van burgmeester Jhr. rar. F H. van Kin schot in openbare vergadering bij eenkwam, heeft slechts bij de laat ste der zeventien agendapunten eni ge tijd stilgestaan, toen het voorstel ter tafel kwam tot het vaststellen van een verordening, houdende re geling van de medezeggenschap van het personeel in dienst van de ge meente Leiden. De overige punten gingen practisch zonder slag of stoot onder de hamer door. De inhoud van bovengenoemd voorstel werd reeds eerder gepubli ceerd, zodat we er thans kort over kunnen zijn. De heer Schüller (P. v. d. A.) wilde het voorste] aanhouden tot een volgende vergadering, nadat de heer Woudstra (Prot. Chr.) had voorgesteld een aantal wijzigingen in het concept aan te brengen. De voor zitter achtte dit echter niet nodig, evenmin de heer Woudstra zelf, die opmerkte, dat zijn voorstellen niet zeer belangrijk waren en slechts in een enkel geval een principiële zijde hadden. De algemene beschouwingen wer den geopend door de heer Van Oyen (K.V.P.), die zeer verheugd was, nu de medezeggenschap van het gemeen te-personeel werkelijkheid gaat wor den. Spr. verwachtte niet, dat er di rect al grote resultaten geboekt zou den worden, maar dit doet niets af aan de waarde van het voorstel, om dat de medezeggenschap van hoofd en handarbeiders gebaseerd is op de irkenning van de factor arbeid in het maatschappelijk leven. De heer van Oycn bracht hulde aan de Commis sie van Georganiseerd Overleg en in net bijzonder aan haar voorzitter, wethouder St Menken. L'e heren Woudstra cn Schüller konden zich grotendeels bij de woor den van de neer Van Oyen aanslui ten en betuigden eveneens hun er kentelijkheid aan commissie en wet houder. De heer Woudstra stelde bo vendien enige algemene vragen, o.a. of het waar" is, dat de ongeorgani seerden geheel uitgeschakeld zijn. Weht. Menken bevestigde dit, er op wijzend, dat het aantal ongeorgani seerden zeer gering is. Tenslotte be tuigde ook mevr. Goudswaard-Knip- scheer namens de V.V.D,-fractie in stemming met het voorstel. By de puntsgewijze behandeling werden de diverse wijzigingen, die de heer Woudstra voorstelde behandeld, waarvan de belangrijkste een toevoe ging was, die zou verhinderen, dat leden van de Gemeenteraad worden toegelaten als vertegenwoordiger of plaatsvervangend vertegenwoordiger van een afdeling der vakbeweging. De heer Schüller meende daarente gen dat de organisaties geheel vrij moeten zijn in het aanwijzen van hun vertegenwoordigers en weth. Menken wees er op. dat er bij B on W. geen overwegend bezwaar bestaat tegen deze wijziging maar dat hij zich de bezwaren der organisaties wel kan indenken, omdat zij niet altijd ruim schoots ove- geschikte personen be schikken. die dergelijke functies kun nen vervullen Het voorstel-Woud- stra werd met 21 tegen fi stemmen verworpen. De overige voorgestelde wijzigingen, deels van taalkundige aard, werden gedeeltelijk ingetrok ken. Enige werden door B. en W. overgenomen. Tenslotte werd de ge hele verordening zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Critick van een ambtenaar. Bij de aanvang der vergadering legde de heer Woudstra namens de Prot. Chr. fractie de volgende ver klaring af: De Protestants-Christelijke Raads fractie; Kennis genomen hebbende van het onderhoud, dat de geneesheer-direc teur der gestichten „Endegeest" c.a., Dr. C. P. J. Stotijn, gehad heeft met de pers en waarvan een verslag ge publiceerd is in de dagbladen van 4 Augustus 1951; Van oordeel, dat een ambtenaar, zolang hij in dienst der gemeente is, zich dient te onthouden van publie ke critiek op organen dier gemeente; Ziet zich genoopt in het openbaar uit te spreken, dat zij de handelwijze van genoemde geneesheer-directeur afkeurt. Haraerpunten: De heren W. Blok en mr. dr. A. T. J. Etmans werden benoemd tot leraar in tijdelijke dienst en de heer W. L. Langenberg tot leraar in vaste dienst aan het Gymnasium. Tot tijdelijke leerkracht aan de H.B.S. voor Meis jes werden benoemd mej. M. L. W. Baron, mevr. N. A. J. Strack-Hage- man, W. Klerks, mej. T. Cleveringa en mr. J. Th. Vermeulen. Mej A. M. Timmer werd benoemd tot onderwij zeres aan de Openb. School voor V. G.L.O., Oude Vest. Eervoi ontslag werd verleend pan mej. A.V.H. Penn, onderwijzeres aan de Openb School voor B.L.O. Mej. C. C. de Hertogh werd overgeplaatst van de Oplei dingsschool Aalmarkt naar de Open bare School voor B.L.O. De Gereformeerde Schoolvereni ging kreeg f 1.300 voor leermidde len aan de school Hoogl. Kerkgracht. Voor de Openbare School Da Costa- straat werd 5.750 beschikbaar ge steld, voor de aankoop van leermid delen. Vier andere openbare scholen kregen voor dit doel 3.150 Het voorstel tot wijziging van de begroting 1951 werd aangenomen, evenals het voorstel tot aangaan van geldleningen, tot een bedrag van 1.252.350. De heer Van Dijk (K.V. P.) informeerde naar de stand van zaken betreffende het overleg met het Rijk over de uitkering uit het Gemeentefonds. Weth. Van der Kwaak antwoordde, dat hij onlangs nog contact gehad heeft met de Grif fie, waar hem werd medegedeeld, dat de gemeente Leiden nog in maand September in behandeling zal worden genomen. Tijdens de rondvraag stelde de heer Woudstra een vraag ten aanzien van de Mare-demping, waarop de voorzitter antwoord de, dat inderdaad na verloop van een jaar een raadsbesluit, dat ter vernietiging aan de Kroon is voorgedragen, KAN worden uitgevoerd, maar dat de Kroon het recht van schor sing behoudt, zelfs als aan de uitvoering reeds begonnen is. De heer Knetsch (Prot. Chr.) in formeerde daarop, wanneer aan de uitvoering wordt begonnen!!! Rondvraag. Weth. Van Schaik deelde de heer Aalders (K.V.P.) op eerder gestelde vragen mede, dat zowel van de ouders als van de docenten en leer lingen de overgrote meerderheid voorstander is van de wijziging in de lesuren, die het vorig jaar op het Gymnasium werd doorgevoerd. Het aantal zittenblijvers bedroeg in 1949 23 pet., in 1950 15,7 pet. en in 1951 18,4 pet. De heer van Dijk wenste een over zicht van de dit jaar gebouwde en nog inaanbouw zijnde woningen. Weth. Jongeleen zal op de volgende vergadering antwoorden. De heer Schüller meende, dat de schutting op het Stadhuisplein, waarbinnen de monumentale lan taarn verrijzen zal, het uitzicht be lemmert, wanneer men de hoek Ko- renbeurssteegVismarkt opgaat, Reeds om kwart voor vier viel de laatste hamerslag. /"\NDER BELANGSTELLING van afgevaardigden van verschillende plaatselijke standsorganisaties, heeft gisteren in het gebouw van de R.K. M.U.L.O. aan het Vrouwenkerkhof de eerste cursusavond van de pas opgerichte R.K. Handelsavondschool, een aanvang genomen. zigen. Spr. vertelde, dat hy altijd werd gesticht bij het zien van grote belangstelling voor avondonderwijs. Het is een vrijwillige opoffering, die men zich getroost omdat de cursist begrijpt, dat verbreding van inzicht een gebiedende noodzakelijkheid is. Tot de cursisten, die lid van de K.A. B. zijn, zei spr., dat deze organisatie in de toekomst mensen nodig zal heb ben, die over vraagstukken kunnen oordelen en die de rechten van haar leden zullen kunnen verdedigen en haar plichten zullen kunnen waarne men. Ook gezien in dit licht, achtte spr. de nieuwe school van grote be tekenis. Praatjes vullen geen gaatjes. Nadat de heer J. v. Zijp met enige sympathieke woorden het bestuur ge feliciteerd had en de cursisten had aangespoord, de schouders onder het werk te zetten, ten einde beter in het leven te kugnen slagen, sloot een kort en krachtig woord van de direc teur der R.K. avond M.U.L.O., de heer Scholte, de officiële openings plechtigheid. De heer Scholte meen de, dat praatjes geen gaatjes vullen en hij verwachtte, dat de cursisten daden zouden stellen. Ten einde hen hiertoe de gelegenheid te geven, stelde hij voor, onmiddellijk met de lessen te starten, De dames en heren cursisten verdwenen naar de diverse lokalen, waar middenstandscursus, Franse-, Engelse- en Duitse handels correspondentie en meerdere vakken op handelsgebied gedoceerd worden. Enige minuten later was 't nieuwe en voor deze school eerste cursusjaar gestart. Kennis een onmisbare factor in de huidige maatschappij Rector Bemefeld, die als voorzitter van het R.K. Schoolbestuur het ope ningswoord sprak, wees de cursisten op het feit, dat diverse verenigingen in Leiden de opening van deze cursus zó belangrijk vonden, dat zij een af vaardiging stuurden. Vervolgens heette de rector welkom de heren J. A. M. v. Oyen en J. Kruiff, voorzitter en penningmeester der K.A.B. Lei den, de heer Th. de Wilde, secr. H. K.W. (Handels-, Kantoor- en Winkel personeel) en de heer J. v. Zijp, vice- voorzitter R.K. Middenstandsbond, afd. Leiden. Kennis, zo vervolgde spr. tot het vrij grote aantal cursisten, is in deze maatschappij een onmisbare factor. Zelfs wanneer de toekomstige werk zaamheden zich meer tot uitvoerend- dan tot leidinggevend werk zouden bepalen, dan nog is kennis uiterma te belangrijk, omdat het de blik ver ruimt, waardoor begrip ontstaat. In dit verband memoreerde spr. even de P.B.O. Nadat enkele jaren geleden in Leiden een R.K. avond M.U.L.O. werd opgericht, heeft men na ver loop van tijd de behoefte gevoeld aan een vervolg op dit onderwijs. Welnu, aldus spr., dat dit vervolg er is, is te danken aan de samenwerking tussen K.A.B.H.K.W. en de Middenstands bond en niet op de laatste plaats aan de stimulerende werkzaamheden van de directeur van de nieuwe handels school, de heer J. Meys, in samen werking met de heer Scholte, dir. der R.K. avond M.U.L.O. Beide heren, die uiteraard bij de openingsplechtigheid tegenwoordig waren, feliciteerde de rector met deze dag, terwijl hij be sloot met de cursisten een succesvolle studie toe te wensen. Uit vrije wil. Hierna sprak de heer J. A. M. v. Oyen enkele woorden tot de aanwe- Corrcsp. - Converiatl« Snelste opleiding Ass. Kon. Erk. Pitmanschool PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 Prof. dr. K. Fokkema Prof. dr. K. Fokkema, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam, die tot voor kort privaat-do cent was in de Friese taal aan de Leidse Universiteit en die dezer da gen tot bijzonder hoogleraar in het Fries te Leiden werd benoemd. Bijna 7.600 aanmeldingen ALLEEN HARING EN WITTEBROOD I De inschrijving voor de traditione le feestgave op 3 October, haring en wittebrood, is ditmaal op een grote verrassing uitgelopen. Vergissen wij ons niet dan bedroeg het hoogste aantal gegadigden, dat zich in de loop der jaren ooit hiervoor aan meldde, totdusverre ruim 5000, zijn de dit de eerste 3 October na de Be vrijding. toen de levensmiddelen nog schaars en het brood nog „op de bon" was. Het vorige jaar waren het er 2859. Het bestuur der 3 October ver eniging heeft er in de na-oorlogse jaren bij voortduring op gewezen, dat deze uitdeling geenszins een uiting van weldadigheid is. doch de voortzetting van een historische tra ditie, die, evenmin als op 3 October 1574, iets met rang of stand te ma ken heeft. In dit licht beschouwd mag het recordcijfer van Zaterdagavond ten bedrage van welgeteld 7575 wor den beschouwd als een symptoon. dat de Leidse burgerij een groeiend begrip en waardering toont voor de waarde van deze traditie. Er is evenwel voor deze ongekend- grote belangstelling nog een andere verklaring die de eerlijkheid ge biedt het mede te delen aanneme lijker moet worden geacht. Het bestuur had n.l. teneinde al thans enige contróle te kunnen uit oefenen op het aantal uit te reiken kaarten, aangekondigd dat de toe wijzing zou geschieden op vertoon van de koffiebon van de algemene bonkaart. Waar de ervaring heeft ge leerd, dat vele geen distributiestam kaart meer bezitten of deze nooit be zeten hebben en iedereen wel geacht wordt in het bezit te zijn van een bonkaart, leek dit het enige middel om althans een minimale contróle uit te oefenen. Geen koffie! Blijkbaar hebben evenwel velen hieruit ten onrechte afgeleid, dat be- hadve haring en wittebrood ook kof fie zou worden uitgereikt. Deze ver onderstelling is natuurlijk volkomen onjuist. Zelfs al zou het Bestuur overwegen om uitbreiding te geven aan de traditionele gave iets waar- HILLEGOM Moeilijke verkeerssituatie opgelost Nabij de kalkzandsteenfabriek te Hillegom buigt het rijwielpad langs de rijksweg Den HaagHaarlem, dat op de vroegere trambaan is aange legd, van de weg af. Bij nristig en donker weer bleek dit moeilijkheden voor het verkeer te veroorzaken. Op verzoek van de Toeristenbond ANWB heeft de Rijkswaterstaat thans langs de berm van de rijksweg bermplankjes met reflectoren aange bracht, terwijl de as van de weg met een witte streep is aangegeven. LEIDSCHENDAM Heren gaan handballen. Mor genavond om 8 uur wordt er in het verenigingsgebouw aan de Damlaan een oprichtingsbijeenkomst gehou den voor een herenafdeling van de R.K. par. handbalclub H.V.L.. Alle jongemannen van 17 jaar af zijn welkom. Op deze avond wordt ook een uiteenzetting van de spelregels gegeven. De eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau is toegekend aan de heer C. Topsvoort, chef van de afdeling Sociale Zaken bij de 'N.V. Tele-Communioatiein- dustrie van Philips te 's-Gravenhage. NOORD WIJKERHOUT Ouderavond verkenners St. Jozef parochie. Het zomerkamp is het jaarlijkse hoogtepunt in het verken nersleven en het was dan ook goed gezien van de leiding der verken ners in de St. Jozef parochie om zo spoedig mogelijk na dit kamp de ouders eens bij eikaar te trommelen om hun met woorden en daden te vertellen uit en over het zomer kamp en hun zodoende meer kennis van en begrip voor de verkenners- beweging bij te brengen. Gisteravond hebben wij een en an der mogen meemaken in de zaal van Gebr. Brama en wij geloven wel, dat aile aanwezigen met ons hebben genoten van hetgeen deze avond te •horen en te zien is geweest. Hopman v. d. Weijden opende met een kort welkomstwoord, waarna de reveille werd geblazen en de jon gens zich met de leiders verzamel den rond een net echt kamp vuur, om rond dit vuur te zingen, te vertellen en te acteren, alsmede de nodige yelis door de zaal te la ten daveren. En natuurlijk was het zomerkamp, dat dit jaar wel bijzon der geslaagd is en waarvan alle ver kenners klaarblijkelijk nog vol wa ren, het onderwerp, waar alles om draaide. Ter afwisseling hield hopman van der Weijden een zeer enthousiaste propagandaspeech, waarin in 't kort de ups en downs van de verkenners beweging in de St. Jozefparochie memoreerde. Na deze met veel vuur voorgedra gen rede, gingen de jongens zelf weer aan de slag met liederen en voordrachten en tot slot sprak de nieuwe aalmoezenier kapelaan van der Zwaan nog enige woorden, waarin hij vertelde, dat ook hij aan vankelijk sceptisch tegenover deze vorm van jeugdbeweging heeft ge staan, maar dat juist zijn praktijk als aalmoezenier hem geheel van ge dachten heeft doen veranderen. Vermeldenswaardig is tenslotte nog, dat enige ouders in een gees tig lied niet alleen hulde brachten aan de leiders van hun zoons, maar ook in dit lied van hun kant herin neringen ophaalden aan het zomer kamp. VOORSCHOTEN DRAADBREUK OP BAANVAK DEN HAAG VOORSCHOTEN In de electrische bovenleiding op het baanvak Den Haag Voorscho ten is gisteravond omstreeks 10 uur een draadbreuk ontstaan. Het reizi gersverkeer werd over enkel spoor voortgezet, waardoor de laatste trei nen enige vertraging ondervonden. Hedenmorgen had men de storing hersteld. De oorzaak van. de draadbreuk is nog niet bekend. Volgens de pers dienst van de N.S. is het niet mo gelijk dat een stoomlocomotief met de te laag hangende bovenleiding in aanraking is gekomen. Simultaan schaken. De Voor- schotense schaakvereniging hervat Vrijdag, 7 Sept. haar speelavonden. In verband met de ingebruikname van een ander clublokaal is op deze avond een simultaanwedstrijd geor ganiseerd, waaraan ingezetenen van Voorschoten kunnen deelnemen. Als simultaanspeler zal optreden de be kende hoofd-klasse speler, de heer W. H. v. d. Nat, schaakredacteur van onze courant. Aanvang des avonds 8 uur in het clublokaal Schoolstr. 48, (tekenschool). WASSENAAR De eremedaille in brons verbon den aan de orde van Oranje Nassau is toegekend aan de heer F. L. Wis- senburgh, chauffeur van jhr. J. A. G. Sandberg. WARMOND Zilveren jubileum. De Heer G. Flint herdacht gisteren een dubbel jubileum n.l. zijn 25-jarig huwelijks feest en het 25-jarig bestaan van zijn zaak. De heer en mevr. Flint hebben een zeer werkzaam aandeel in verschillende organisaties der ge meente, die het sociale en culturele leven bestrijken. Geen wonder, dat voor dit dubbele jubileum grote be langstelling bestond en zeer velen hebben dan ook van deze belang stelling doen blijken door het aan bieden van bloemen en geschenken. Des avonds werd een muzikale hulde gebracht. „Natuur en jeugd". Als onder deel van de landelijke stichting „Na tuur en Jeugd" is onder voorzitter schap van burg, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne een plaatselijk comité van die naam opgericht. Als secr. fungeert de gemeente architect, de heer A. J. P. Bakkers terwijl als leden zitting hebben ge nomen de heren H. Moret, hoofd van de school m. d. Bijbel, T. H. v. d. Zalm, hoofd van de R.K. jongens school, en J. Timmer, postcomman- dant van de rijkspolitie. Door het bijbrengen van kennis omtrent datgene wat zich afspeelt in het leven van bloemen, planten en dieren meent het comité de liefde tot de natuur bij de jeugd te kun nen aankweken en het vernielen van bossen en plantsoenen te beteu gelen. Uit jongens en meisjes van de hoogste klassen der lagere scholen zal een Jeugd Natuurwacht worden gevormd. Aan hen, die zich voor deze Na tuurwacht hebben aangemeld, zal binnenkort een insigne worden uit gereikt. ZOETERMEER Kinderfeesten. Zoetermeer zal dit jaar weer de kinderfeesten orga niseren op de verjaaradg van dc kroning van de koningin, 's Mor gens om 8 uur wordt begonnen met het uitreiken der ballonnen bij de heer C. Groenheyde aan de Stations straat. Daarna worden de kinderen opgesteld in de Julianalaan en ver trekt de stoet met het muziekgezel schap „Kunst en Vriendschap" door het dorp naar het feestterrein aan de Vlamingstraat. Op het feestter rein aangekomen worden onder het zingen van het Wilhelmus de ballon nen opgelaten. Aan de ballonwed strijd zijn prijzen verbonden. Daar na beginnen voor alle kinderen de vastgestelde spelen waaraan ook prijzen verbonden zijn. Na de spelen worden de kinderen getracteerd. De kleuters worden getracteerd op de scholen. Sport. In het tournooi uitge schreven door de voetbalvereniging „Wit-blauw RK" te Voorburg wist DWO L beslag te leggen op de eer ste prijs. De eerste wedstrijd tegen de Wilhelmuscombinatie werd met 1o gewonnen; de tweede tegen Wit-Blauw met 21 Het tweede was te gast te Boskoop en verloor met 42 van GDS-comb. Ook het derde van DWO kwam met een 72 neder laag van Boskoop thuis, waar het tegen GDS 3 gespeeld had. Zaterdag speelde een DSO-veteranenploeg in Moercapelle tegen Blauw-Wit-vete- ranen. Na een prettige wedstrijd kwam de eindstand met 00. Na de strafschoppen werd DSO overwin naar. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). IETS WARMER. Aanvankelijk veel bewolking, maar morgen overdag ook plaat selijke opklaringen. Overwegend droog weer. Meest matige Zuide lijke wind. Iets warmer. 5 Sept.: zon op 5.56 en onder 19.21; maan op 10.48 en onder 20.13 uur. Twee vrije dagen in jaar-eind Bij beschikking van 28 Augustus jl. van de staatssecretaris van So ciale Zaken (Arbeid) is een algeme ne vergunning van de arbeidsinspec tie vastgesteld voor het inhalen van de verzuimde uren. Wanneer onder nemingen op Maandag 24 December en /of Maandag 31 December a s. wensen te sluiten. Voor het inhalen van deze verlet uren uitsluitend op de eerste 5 werk dagen der week mag per dag niet meer dan een uur langer arbeid bo ven de normale dagelijkse werktijd worden verricht. Deze extra-arbeid dient in een tijdvak van ten hoogste 4 achtereenvolgende weken te wor den volbracht, met dien verstande, dat voor elk der bovengenoemde verzuimdagen zulk een tijdvak is gesteld. De grenzen, waarbinnen de ze twee perioden die ook mogen aaneensluiten moeten liggen, zijn 1 September 1951 en 1 April 1952. Ten aanzien van de extra-arbeid, door jeugdige en vrouwelijke werk nemers te verrichten, dient voorts rekening te worden gehouden met de voor hen geldende bepalingen in de arbeidswet. Dc te volgen inhaalregeling moet worden bekend gemaakt aan de be trokken werknemers, het districts hoofd van de arbeidsinspectie en aan de burgemeester der gemeente, waarin de onderneming is gelegen. Een auto, die gister met een grote vaart over de Laan van Meerder- voort te 's-Gravenhage reed botste aan het eindpunt van lijn 2 tegen een lichtmast. Een der inzittenden, de 18-jarige A. C. W. liep daarbij een" zware hersenschudding en een bekkenfractuur op. De andere inzit tende, de 20-jarige H. L. kreeg een wond aan de linkerhand en een hoofdwondje. Beiden werden naar het ziekenhuis aan de Zuidwal ge bracht. De auto werd aan de voor zijde zwaar beschadigd. L. werd kort daarna naar het po litiebureau overgebracht en aange houden. Hij deelde mee, dat hij en W. een lift hadden gekregen Van de „bestuurder" was evenwel niets te ontdekken. Het bleek, dat de jonge lui de aan de Mesdagstraat gepar keerd staande auto hadden meege nomen. Van die ontvreemding was in de loop van de dag aangifte bij de politie gedaan. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK aan het overigens niet denkt of ook maar de minste behoefte koestert! dan nog zou een uitdeling van koffie tot de onmogelijkheden behoren, omdat koffie nu uitgerekend het enige artikel is dat nog aan rantsoe nering onderhevig is (tezamen met krantenpapier!) en bovendien van de kas ondraagbare offers zou ver gen. Om aan elk misverstand thans een einde te maken, verzoekt het Bestuur der 3 October-Vereniging ons er met nadruk op te wijzen, dat op 3 Octo ber geen koffie wordt uitgereikt en dat iedereen zijn of haar koffiebon op de normale manier kan besteden. Er zullen maatregelen worden ge nomen om de stroom van gegadig den op 3 October in de kortst moge lijke tijd te verwerken, zodat het wachten tot een minimum beperkt blijft. ALPHEN AAN DEN RIJN Modeshow in Avifauna Enige duizenden dames, gezeten rondom de Avifauna-vijver of in het pavil joen hebben gekeken naar het „hoeden-festijn 1951". Deze show, die behalve dameshoeden ook kapsels en japonnen bracht, was op gezet door het „Hoedeninformatie- centrum" een stichting waarin de dameshoedenindustrie, de hoeden en -modisterij samenwerken met het doel om de Nederlandse vrouw vooral de jongere weer te bren gen tot het dragen van hoeden. Voorts werkte de bond van techni sche clubs in het kappersbedrijf mee. BOSKOOP R.K. JEUGDWERK TE BOSKOOP. Voor de R.K. jeugd van 12 tot 16 jaar is onder leiding van kapelaan B. van Balgooy een winterprogram- ma samengesteld. Een comité werd gevormd om het werk van de kape laan te steunen en hem bij het vele werk behulpzaam te zyn. Bergen werk werden verzet. Een jeugdba- zuin verscheen waarin het gehele programma werd opgenomen. Het sloeg in, want bijna 100 jongens ga ven zich op als lid van de „Jongens club". Zondag 2 September zou de start plaats hebben, en zoals alles voor dit jeugdprogramma in orde kwam, was ook dit in orde. Reeds vóór de aangegeven tijd stroomden de katholieke jongens naar het Ver enigingsgebouw aan de Rozenlaan. Na een kort openingswoord van de kapelaan, werd een aanvang gemaakt met de vertoning van enkele films, welke er bij de jeugd ingingen als koek. In de pauze hield de wacht meester le klas der rijkspolitie, de heer P. Korsen een praatje met de jongens. Als politieman begon hij eerst de algemeen by de jeugd ver breide gedachte, dat een politieman een akelige man is, die alles ver biedt, altijd wantrouwig is en er al tijd op uit is als spelbreker op te treden te weerleggen, Vervolgens besprak hij de tocht voor a.s. Zon dag. Dan zullen er roei wedstrijden worden gehouden op de mooie Nieuwkoopse plassen, welke beslo ten worden met een demonstratie reddend zwemmen. De heer Korsen besloot zijn praatje met te wijzen op het vaak zeer onbehoorlijke gedrag van de jeugd, hetgeen hij met enke le zeer frappante voorbeelden uit zijn practijk staafde. Hij rekende er echter op. dat de leden van de jon gensclub in 't vervolg zich zo zullen gedragen dat men aan hun handel wijze kan zien dat zij lid van de jongensclub zijn. Hierna werd het laatste deel van de spannende film vertoond en was deze succesvolle middag met zijn vele beloften voor de komende winter ten einde. Nog twee Zondagen staan er „buiten"- bezigheden op het programma en wel, Zondag 9 September de reeds eerder genoemde roeiwedstrijden en Zondag 16 September een fietstocht naar Wassenaar. KOUDEKERK JONGETJE DOOR AUTO AANGEREDEN. Gistermorgen liep het 2)4-jarig zoontje van de heer A. v. d. Ent, ach ter een in de Hoogewaard geparkeer de vrachtauto om en wilde de straat over steken. Hierbij werd het ventje gegrepen door een passerende luxe auto. Dr. Blaauwendraad stelde een geneeskundig onderzoek in, waarna het knaapje naar een ziekenhuis te Leiden werd overgebracht. De chauf feur van de luxe auto treft geen schuld. LANGERAAR MOTORONGEVAL. De heer H. B., die ging rijden op zijn motorrijwiel, hetwelk hij nog slechts enkele dagen in zijn bezit had is tijdens de rit geslipt in het losse grint in de Vierambachtspol- der en daarbij gevallen. Bij de val heeft hij verwondingen aan de han den opgelopen en gescheurde kle ren. De dokter onder wiens behan deling hij zich stelde heeft hem ver bonden, doch voor verdere behan deling moest de heer B. zich naar het ziekenhuis begeven. ROELOFARENDSVEEN Bloemencorso Aalsmeer. Aan het Zaterdag a.s. te Aalsmeer en Amsterdam te houden bloemencorso wordt ook door Roelofarendsveen deelgenomen. Naar bekend, is de ti tel van dit corso „Alle Landen". Aan het comité Roelofarendsveen is opgedragen India uit te beelden. De ze praalwagen, waaraan alreeds met man en macht gewerkt wordt, be looft dan ook een prachtig stuk werk te worden. Een levensgrote witte olifant, dragende een hemel, waarin koningin, alsmede 4 hofda mes zullen het idee vormen om In dia uit te beelden. Kosten noch moeite zullen worden gespaard om ook de Veense bloemen te doen de len in deze groots opgezette reclame.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2