3>e ftzidóeSou/to/nt Roden dagen Ridgway uit De koude oorlog om Berlijn Vissersboot vergaan Aarbeving in Italië Polen eerste klant van Perzië Dr Voronof overleden Staalden p&t vliegtuig. aewaexd Benelux-accoord van „Anneville Minister Stikker over Japans verdrag Uitdaging aan gen. Ridgway Zeldzame fresco's ontdekt Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 3 SEPTEMBER 1951 42ste JAARGANG No. 12374 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 OOST-DUITSLAND HEEFT TOLGELD INGEVOERD J^E DRIE WESTELIJKE plaatsvervangende commandanten te Berlijn zullen vandaag van gedachten wisselen over wat geallieerde functio narissen „de jongste Oostduitse poging om West-Berlijn te wurgen" noemen. Zaterdag zijn de Oostduitse autoriteiten n.l. plotseling begonnen belasting te heffen op Westduitse en Westberlijnse voertuigen, die ge bruik maken van de 160 km. lange autoweg tussen Berlijn en West- Duitsland. tingdoeleinden zou zijn ontworpen, zou hij na kennisgeving op de nor male wettelijke manier zijn afgekon digd", aldus het bureau van de hoge commisssaris. Men voegt hieraan toe, dat deze poging „evenals alle voor gaande pogingen om Berlijn af te snijden, zou falen". Men verwacht, dat de maatregel de transportkosten tussen Berlijn en Oost-Duitsland met 40 procent zal verhogen en de prijzen van voedings middelen in West-Berlijn met min stens vijf procent. Het heffen van belasting veroor zaakt stagnatie aan de grensposten. Zondag heeft de Amerikaanse hoge commissie in Frankfort bekend ge maakt, dat „stappen zullen worden ondernomen om de nieuwe commu nistische maatregel om Berlijn te worgen te beantwoorden". De nieuwe belasting op Westduitse en Westberlijnse voertuigen, die voedsel en andere goederen vervoe ren tussen West-Duitsland en Berlijn, is „een eigenmachtige en belemme rende maatregel", wat duidelijk blijkt uit het feit, dat de „maatregel zon der voorafgaande waarschuwing plot seling van kracht is geworden", aldus de bekendmaking. „Indien de maatregel voor belas- EEN BEROEMDE ZEEMAN Gisteren is in de stad Brighton een man overleden, wiens portret millioenen mensen in de zak heb ben gedragen. Hoewel men deze man dus beroemd zou kunnen noe men, was hij zichzelf daarvan onbe wust. Integendeel, het begon hem te vervelen, dat mensen een pakje si garetten, de bekende „navy cut"-sl- garetten, te voorschijn haalden en hem vroegen: „Bent u dat werke lijk?" Om die vragen te voorkomen schoor hij ten slotte zelfs zijn baard af. Deze man was Thomas Huntley Wood, een zeeman. In 1897 diende hij bij de Engelse marine en kweek te de traditionele marinebaard. In die tijd werd er van hem een foto gemaakt, die in een tijdschrift ver scheen en daarna door een tabaks maatschappij als reclame werd ge bruikt. De maatschappij gaf hem als be loning voor het gebruiken van zijn foto 20 gulden en wat „saffiaantjes 35 VERDRONKEN Een Amerikaanse vissersboot met aan boord de bemanning van twee personen en 54 amateur-visser?, die een dagje op de diepzee-visserij uit waren ,is Zaterdag met afgesla gen motor omgeslagen. Slechts ne gentien personen werden gered. Alle anderen van wie de meesten beneden in de kajuit waren gaan schuilen voor het zware weer, ver dronken jammerlijk. Negentien lij ken zijn geborgen tien daarvan door duikers. Het ongeluk had plaats ter hoogte van het Oostelijke puntje van Long Island nabij New York. De uitbarsting van de Kloet Schade valt nogal mee Hoewel er nog geen volledige ge gevens beschikbaar zijn, is het thans vrijwel zeker, dat de uitbarsting van de vulkaan de Kloet weinig slacht offers en schade heeft veroorzaakt. Voor zover bekend, werd een arbei der van een koffieonderneming op de helling van de Kloet door vallend gesteente getroffen en gedood. Voorts werd een aantal personen op de hellingen gewond. De aanplant van de ondernemingen op de Weste lijke helling werd vrijwel niet be schadigd, hoewel zij onder een dikke aslaag bedolven werden. Ook de modderstroom, die na de uitbarsting uit het kratermeer stroomde, richtte weinig schade aan en kwam 12 KM. verder reeds tot. stilstand. Te Blitar waar Vrijdagmorgen min of meer een paniek uitbrak, is de rust her steld: de bevolking is er terugge keerd. In de omgeving van de Kloet hield Vrijdagavond de asregen aan; zij be reikte op verscheidene plaatsen een hoogte van twee en halve centimeter. Ook uit Semarang en Solo wordt melding gemaakt van een lichte as- regen. Te Surabaja is de lucht daar entegen opgeklaard en is de ver wachte asregen uitgebleven. Honderden gebouwen werden be schadigd toen een aardbeving van 10 seconden Zaterdag de Adriatische kust deed schudden. De beving werd het sterkst gevoeld in een strook van 150 KM. langs de Oostelijke Apennij nen, een gebied, waar zich de vorige maand reeds vijf lichtere schokken hebben voorgedaan. Honderdduizen den mensen vluchtten uit hun huizen Volgens functionarissen is dit verklaring voor het geringe aantal slachtoffers. Het epicentrum van de beving is gelocaliseerd in het Gran Sasso mas sief, ten noord-oosten van Rome. Gemeenteambtenaren te Macerata verklaarden, dat ongeveer 90% van de huizen en gebouwen in de stad scheuren vertoonden. In een dorpje in de buurt was de kerktoren inge stort. de kerk zelf helde gevaarlijk. Volgens seismologen schijnt de be ving veroorzaakt te zijn door een verzakking van geweldige hoeveel heden gesteente in het inwendige van de Gran Sasso. KOMT DE OLIE ZELF HALEN pERZIë tracht thans voor zijn olie afzetgebied te vinden door de aan koop van tankboten in het buitenland. Hoessein Makki, de secre taris-generaal van de naastingscommissie, verklaarde, dat deze tankers voor de helft met olie (naar de internationale prijzen) betaald zullen worden. Te Teheran is officieel medegedeeld, dat Perzië zijn olie zelf rechtstreeks wil verkopen. Er zullen terstond onderhandelingen worden begonnen met regeringen, die als afnemers inaanmerking komen. Een woordvoerder verklaarde naar aanleiding van dit bericht, dat dit besluit betekent, dat Perzië het Britse voorstel tot vorming van een speciale ver kooporganisatie definitief verwerpt. De Poolse regering wordt de eerste klant. De zaakgelastigde van Polen te Teheran heeft meegedeeld, dat zijn regering van Perzië olieproducten wenst te kopen. Het schynt, dat Polen bereid is de olie in de Perzische Golf zelf te laden, waarmede wordt ingestemd met de door Perzië gestelde voorwaarden. voldoende geld was om de verbin dingen te verbeteren. In een woordenwisseling, die volg de, raakten de minister en Azad slaags. Volgens ooggetuigen sloeg Azad de minister met een actetas op het hoofd. Deze laatste zcc'nt daarop zijn toevlucht in het parlementsge bouw. K.L.M.-VLIEGTUIG VASTGEHOUDEN. Zondag hebben de Perzische douane-autoriteiten een Dakota van de K.L.M., die zij enige dagen had den vastgehouden, vrijgegeven. De machine was door de Brits- Iraanse Oliemaatschappij gehuurd voor het overbrengen van de Britse staf van de olievelden naar Abadan. Donderdagavond had de machine, op de thuisreis, uit Basra moeten ver trekken. PARLEMENT ASYL VOOR GESLAGEN MINISTERS. De Perzische minister van P.T.T., Joesef Mosjar, heeft Zondagavond na een handgemeen met een parlemen- aire afgevaardigde, in het parle mentsgebouw toevlucht gezocht. De minister werd Zondagmorgen in de wandelgangen van het parle ment aangevallen, nadat hij in het parlement had verklaard, dat het on. mogelijk was met verscheidene delen van de provincie draadloze verbin dingen tot stand te brengen wegens een tekort aan geld. Toen hij de Kamer verliet, ver drongen de afgevaardigde Azad en verscheidene andere provinciale af gevaardigden zich rondom hem. Zij bestreden zijn verklaring, dat er niet Dr Serge Voronof f, die omstreeks 1920 groot opzien heeft gebaard door zijn experimenten op het gebied van het overbrengen van dierlijke orga nen in het menselijke organisme, is Zaterdag in een kliniek te Lausanne overleden. Hij beweerde door het overbrengen van dierlijke klieren, vooral die van apen, oudere mensen een verjongingskuur te kunnen doen ondergaan en het leven met vijftien tot twintig te kunnen verlengen. Hij zelf werd 85 jaar, hoewel hij voor zichzelf een leeftijd van 140 jaar had vastgesteld, die hij door toepassing van zijn methode hoopte te bereiken. Voronoff, Rus van geboorte, be haalde zijn doctorsgraad aan de Sor- bönne en was daarna te Parijs werk zaam. Hij verwierf zich een groot fortuin en woonde vele jaren aan de Riviera, waar hij meer dan hon derd apen hield voor zijn experimen ten. Thans schijnt vast te staan, dat de mtethode van Voronoff slechts tot re sultaten van betrekkelijk korte duur kan leiden en hoogstens een korte stimulering van het organisme kan veroorzaken. Ondanks dit heeft zijn onderzoekingswerk op het gebied van het overbrengen van schildklie ren, huid, beenderen enz. nieuwe we gen voor de wetenschap geopend, in t bijzonder voor de gezichtschirurgie en het overbrengen van het hoorn vlies van het oog. GESTRAFTE MAAGPIJN. Beroerde pijn: maagpijn. Dat vond Long Pyen uit een Chinese grutters- winkel te New-York ook. Hij stapte naar een ziekenhuis en de X-stralen maakten zijn corpus doorzichtig. Toen bleek, dat zijn maag een fles bevatte van ruim 12 centimeter hoog. Men greep operatief in. Uit de fles kwa men nog 126 capsules heroïne. Long Pyen wist van niets, zei hij. Nu moet hij zitten „wegens het in bezit hebben van verdovende middelen." Monument De eerste Britten, die juist een jaar geleden te Poesan in Korea voet aan wal zetten om daar de gelederen der UNO- strijdkrachten te versterken, het feit is Woensdag feestelijk te Tokio herdacht behoorden tot het Middlesex Regiment. Zij zijn alweer een poos in Enge land terug en hun regiment gaat nu een monument oprich ten voor de gevallenen. Dit monument krijgt de vorm van... een twintigtal woningen, waarin invalide kameraden onderdak zullen kunnen vinden. „Geen monument van steen, hoe sierlijk ook gemaakt, zou de geest ran kameraadschap van een regiment zo voortreffelijk kunnen uitbeelden als dit blok nieuwe woningen", aldus leest het „N. v. d. D." in de „News Chronicle", welk blad hierbij adviseert om dit voorbeeld, wanneer men elders een oorlogs gedenkteken gaat oprichten, na te volgen. Een advies, dat, bij gelegen heid, ook hier aandacht ver dient. Veiligheidsraad veroordeelt Egypte De Veiligheidsraad heeft Egypte veroordeeld wegens de blokkade in het Suezkanaal op voor Israël be stemde goederen. De Raad heeft Egypte verzocht de beperkingen on middellijk op te heffen. De resolutie houdt in, dat Egypte niet het recht toegekend wordt van een „actief-belligerente" mogend heid. Het kon daarom ook niet de schepen doorzoeken of in beslag ne men. De blokkade van het Suezka naal is volgens de resolutie niet in overeenstemming met een streven naar een vreedzame regeling van het Egyptisch-Israëlische dispuut en draagt niets bij tot een permanente vrede in Palestina. „Talrijke andere besluiten van de Veiligheidsraad moeten eerst worden uitgevoerd, voordat men van Egypte kan verlangen, dat het de beslissing over het Suez-kanaal uitvoert", al dus heeft de Egyptische minister' van buitenlandse zaken, Mohammed Sa- leh el Din Pasja, Zondagavond na een bijeenkomst van het kabinet ver klaard. Naar het A.N.P. verneemt zal Nederland aan de Raad van de Or ganisatie voor Europ- se Economi sche Samenwerking OEFS te Pa rijs een memorandum overhandi gen nopens de Europese liberalisa tie. In dit memorandum, da' ter kennis van de Belgische en Luxem burgse regeringen is gebracht, wordt medegedeeld, dat Nederland m Europe ^s verband voorlopig niet verder dan de huidige 60 prcent /bi kunnen liberaliser*».-*, zulks op grond van de moeilijke economische positie waarin Nederland op het ogenblik verkeer t. Zoals men wee» liggen de plannen gereed om de liberalisatie van het handelsverkeer tussen de leden van de OEES te brengen van 60 op 75 procent. Op verzoek van de K.L.M. maakte dr. N. C. W. Hessc, wetenschappe lijk hoofdambtenaar bij de kliniek voor inwendige ziekten van de fa culteit der veerartscnijkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een reis mede met een der vliegtuigen, waa rmede vier paarden van hoge waar de naar de Verenigde Staten werden vervoerd. We zien hier dr Hesse bij de kostbare paarden in het vliegtuig tijdens het vervoer in de Ver. St. Plafonds in de markt De Belgische, Nederlandse en Luxemburgse ministers van econo mische zaken, financiën en buiten landse handel zijn tijdens een confe rentie op het landgoed „Anneville" bij Breda over het in Beneluxver- band extra geliberaliseerde goede renverkeer ten aanzien van Neder land tot een accoord gekomen. Een bedrag van 52,9 millioen gul den van het totale Nederlandse de ficit bij de Europese Bctalingsunie De rechten der Indische geïnterneerden J^INISTER STIKKER heeft Zaterdag te New York, op doorreis naar San Francisco, verklaard, dat de kwestie der herstelbetalingen voor Nederland op de confrentie over het Japanse vredesverdrag de belang rijkste is. Hij voegde hieraan toe: „Wij wensen herstelbetalingen voor onze mensen, die in het Verre Oosten veel hebben geleden. Ik ben hoopvol gestemd, dat wij een manier zullen vinden om tegemoet te komen aan de aanspraken van burgerlijke geïnterneerden". Hij verklaarde, dat Nederland als staat bereid was afstand te doen van haar aanspraken. „Wij begrijpen, dat van Japan niet verwacht kan wor den, dat het herstelbetalingen ver richt. Maar hoe kunner. wij op wet tige wijze afstand doen van de aan spraken van onze onderdanen?" Hij zeide, dat de kwestie der her stelbetalingen 200.000 Nederlandse onderdanen in Indonesië aangaat. Minister Stikker hoopte, dat een op lossing voor het probleem zou wor den gevonden door besprekingen met Amerikaanse en Britse afgevaardig den te San Francisco. In San Francisco zelf zijn alle voor bereidingen gereed voor de conferen tie, die op 4 Sept. in het grote Opera, gebouw zal beginnen cn die, naar dc mening van waarnemers, een van de hevigste diplomatieke botsingen tus sen de communistische cn dc vrije wereld te zien zal geven. vloeide voort uit de bilaterale extra- liberalisatie in het eerste kwartaal van dit jaar. In de komende vier maanden hoopt men onder andere door verminderde export van goe deren uit de Belgisch-Luxemburgse economische unie naar Nederland een dergelijk deficit te vermijden. Dit is dus een streven naar evenwicht en conservering daarvan in Benclux- verband voor wat betreft de extra geliberaliseerde sector. Daartoe zijn plafonls voor de uitvoer van Belgi sche cn Luxemburgse goederen naar Nederland vastgesteld. Deze pla fonds zijn veiligheidsmaatregelen, die de tegenwoordige gang van za ken in feite niet zullen aantasten. Langs natuurlijke weg :s de Bel gisch-Luxemburgse export naar Ne derland immers in de laatste maan den reeds aanzienlijk teruggelopen. Blijft deze export op het huidige ni veau, dan zal men van de vastgestel de, geheime plafonds niets merken. Dc Belgische regering zal deze ex port buiten het vlak van de Europe se liberalisatie naar Nederland als technische uitvoering van de af spraak van Anneville aan licenties onderwerpen, doch niet aan contin- genteringen, waardoor men deze ex port op dit punt zal kunnen contro leren. Dc Nederlandse regering zal de Belgisch-Luxemburgse invoer eveneens controleren. Zodoende zal men een eventueel bereiken der pla fonds dadelijk kunnen signaleren. Zover zal het waarschijnlijk niet komen, aldus een Nederlandse zogs man. Zij hebben als het ware alleen maar zekeringen in de elcctrische leiding gezet om zeker te zijn, dat bij een ongunstige situatie ingegre pen zal kunnen worden. Volgens dit delegatielid vonden de besprekingen in zeer vriendschappelijke geest plaats, waarbij aan alle kanten dc bedoeling voorzit elkaar zoveel mo gelijk te helpen. Admiraal Joy geeft scherp antwoord ^E GEALLIEERDEN en de communisten wisselden gisteren op Korea boodschappen uit, waaruit een toon opklonk, alsof zy elkaar uit daagden de reeds geschorste wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong af te breken. In een scherpe nota eisten de communisten van generaal Ridg way een openlijke uitspraak van zijnbedoelingen om het overleg af te bre ken, of op verantwoordelijke en gewetensvolle wijze hun beschuldigin gen van de schendingen van het neutrale gebied te beantwoorden. Vice-admiraal Joy heeft op zijn beurt generaal Nam II beschuldigd van „roekeloosheid en onverschillig heid ten aanzien van de waarheid". „U bent er u volledig van bewust, dat geen overeenkomst over de neu traliteit van het luchtruim boven Kaesong ooit in overweging is geno men, laat staan door onze twee dele gaties is getekend". „In uw brief van 30 Augustus ver wijst u niet minder dan acht keer naar een dergelijke overeenkomst. Een dergelijk negeren van de feiten kan geen ander doel dienen dan het uitstellen van de hervatting der wa penstilstandsbesprekingen", aldus het schryven. BEPERKT OFFENSIEF. Verbonden troepen, gesteund door geallieerde artillerie, oorlogsschepen en vliegtuigen, hebben Zondag htm nieuwe „beperkte offensief" aan het Oostelijke front en de linkerflank van het centrale front voortgezet. De Noordelijken bieden krachtig verzet. In een communiqué van het achtste leger wordt gezegd, dat de strijd krachten van de Verenigde Naties stand houden in het gebied, dat zij veroverd hebben gedurende het hui dige beperkte offensief aan het cen trale en Oostelijke front. Speelclub had geen succes De vice-president van de Haagse Rechtbank heeft uitspraak gedaan in het korte geding van de speelclub Aristo contra de Staat, aanhangig gemaakt na het optreden van de justitie tegen deze te Scheveningen gevestigde club. De vice-president verklaarde zich onbevoegd om het optreden tegen Aristo onrechtmatig te verklaren en politie en justitie te gelasten zich van verder ingrijpen in het bestaan van de vereniging tc onthouden. Een verzoek om teruggave van de inbe- slaggenomen goederen is afgewezen. Aristo werd veroordeeld in de kosten van het geding, zijnde honderd gul den. Onder de „Scala Santa" Een felle razzia, die dc Duitse be zetters tijdens dc Tweede Wereld oorlog in Rome hielden, is de oor zaak geweest van een opzienbarende ontdekking, die naar mate thans de onderzoekingen vorderen, aan belang en waarde wint. In deze angstige oorlogsdagen na melijk had een bekend illegaal wer ker uit Rome, wetende dat hem bij ontdekking de kogel wachtte, zich na veel moeite verzekerd van een prachtige schuilplaats in een eeuwen oud kapelletje naast de „Scala San ta", de „Heilige Trap". Toen de eerste spanning en vrees voor ontdekking wat geluwd was, begon de man zich in het reeds lang niet meer gebruikte kapelletje danig te vervelen. Na enige dagen was hij al zover, dat de muren aan een grondig en letterlijk diepgaand onderzoek werden onderworpen. Bij het wegstoten van enkele stukjes witte muurkalk bemerkte de man tot zijn verbazing, dat zich achter het wit een gekleurde ondergrond be vond. De verbazing verkeerde ech ter in gloeiende opwinding, toen hij, na enige dagen hard cn voorzichtig werken, een geschilderd heiligenpor- tret te voorschijn zag komen. Direct nadat het dreigende geluid van de vijandige laarzen was ver klonken, wist hij toegang te krijgen tot het Vaticaan. Zelfs slaagde hij er in na enige tijd door de H. Vader te worden ontvangen. Deze gelastte een onmiddellijk voorlopig onderzoek naar 'smans bevindingen. Aangezien er in oorlogstijd toch geen uitgebrei de naspeuringen konden worden ge daan, werd 't oude kapelletje afgeslo ten tot betere tijden zouden zijn aan gebroken. Enkele jaren geleden heeft men met het onderzoek een begin gemaakt. Onder de bekwame leiding van Professor Brandi heeft men thans reeds fragmenten blootgelegd van een Scheppingstoncel, van de afbeel ding van dc marteldood van dc H. Sebastianus en van andere voorstel lingen van heiligen en profeten. Deskundigen zijn van mening, dat de kleine kapelruimte in vroeger eeuwen een doorgang is geweest naar een toren, doch later in een huis kapel, gewijd aan de H. Sebastianus, werd veranderd. De mening omtrent de ouderdom van de ontdekte fres co's is nogal verdeeld; sommige des kundigen stellen de datering op de 10de eeuw, anderen beweren, dat de schilderijen slechts 6 eeuwen oud zijn. In ieder geval is dc ontdekking van grote waarde, omdat er uit deze perioden slechts v/einig exemplaren frescoschilderinger bekend zijn. Waarschijnlijk zal de kapel bin nenkort voor het publiek worden opengesteld, tegelijk met het „stu dium", een kamertje, dat in 1900 on der de „Sancta Sanctorum" (de Trap der Heiligen) werd ontdekt en dat op een der muren de beeltenis van de H. Augustinus draagt, afkomstig uit de vijfde eeuw, zodat het portret waarschijnlijk bij het leven van de heilige is geschilderd. Het „studium" is, naar men aanneemt, gebouwd op bevel van Paus Hilarius, die leefde van 461 en 468. KaAAettje... Wat iemand overkomt, kan leder en overkomen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1