Geruchten rond 'n huwelijk Schoonvaders gingen in het 'jniet bepaald, want hij loerde achter HET De voetbal gaat weer rollen ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 BRIEFKES UUT D'N VLAONDERS Heel lang heeft de pastoor moeten pleiten om ze vrij te krijgen en de huwelijksmis begon vijf kwartier te laat. Stralend stapte het jonge paar de kerk uit, maar juist toen ae foto graaf een plaatje wilde knippen, riep een onnadenkend mens: „Daor gaot I i I I j» Beerke d'n leugenaar." Nu ging hü St. Joris Weert, Vrijdagavond. We zitten weer aan Frans' wankele tafel, die evenals zijn meester zwaar geleden heeft van het instor tende buffet Frans had niet alleen stukjes van de jeneverglazen in zijn pet, maar ook in zijn gezicht. „Ewel zulle, daot is voorbie!" Er zijn echter meer dingen voorbij. Ernest van den Beuken heeft Woens dagmiddag de naaimachine met ben zine schoon gemaakt om mijn vrouw te verrassen, die voor boodschappen naar Leuven was. Hij rookte er wel gemoed een sigaretje bij en dacht: .,Wat zal ze opkijken!" Dat heeft ze inderdaad gedaan. Toen ze terug kwam, was het huis juist tot de grond toe afgebrand. Het leven is soms vreemd en zelfs de gevolgen van een goede bedoeling zijn vaak niet te overzien. Oude melodie op nieuwe tekst. Vorige week hebben we over de liefde geschreven en de omstandig heden nopen ons, daaromtrent weer iets in het midden te brengen. Er woont in dit dorp een spichtig meisje vel over been dat een schrille tegenstelling vormt met haar vaders portemonnaie. Deze laatste is name lijk helemaal niet spichtig. Corpu lent zou men beter kunnen zeggen, doch ook dat is een woord, dat vol komen ontoereikend is om een goede indruk te geven van de welgesteld heid der vader. Nu is die dochter verliefd gewor den op een arme drommel, die Jerome heet. In Nederland brengt iets derge lijks onenigheid in de gezinnen; in België echter niet. Het onstuimige bloed van onze Zuiderburen maakt het overbodig dat een jongeman die de hand van een meisje gaat vragen, het veebockje of de lijst met effecten van zijn papa meebrengt. Je houdt van elkaar, 't is „enne goeie jong", allez de rest komt van zelf. Het enige, waar het om gaat, is het goeie van de jongeman in kwestie vast te stellen en dat is iets, waar de pastoor aan te pas komt Lelijke leugenaar. Nu woonde Jerome in een ander dorp, zodat de vader van Mieske op een mooie zomermiddag naar de pas torie aldaar stapte en de pastoor in lichtingen vroeg over de schoonzoon in spé. „Allez", zei de pastoor, „proficiat! Het is enne beste. Voorzitter van het Roomse jongemannengildc. trouw lid van de Derde Orde en op d'n Zondao- gen collectant in alle Missen. Ewel, ik meinde alleen, daot ie 'n meske had 't Zei uut gegaon zien. Daot kumt meer veur. Ouwe dochter zei d'r enne goeie Krelis aon hebben as ze um vaost kan houden Gerustgesteld keerde de vader huiswaarts er. zei tegen zijn dochter: ,,'t Is goei, laat d'n ker'l thuus kom men.' En Jerome kwam. Eerst alleen op de Zondagen, maar later ook in het midden van de week een keer. Alles ging goed tot op zekere dag uit kwam, dat Jerome een verkeerde achternaam opgegeven had. Het had hem veiliger geleken, om zich te ver bergen achter de meest oppassende jongen van de parochie Hij was zo'n erg beste niet. Gelukkig zijn de problemen m St. Joris Weert nooit zo erg groot. De vader van Mieske vloekte een uurtje, smeet een paar borden kapot, gaf Je rome een schop en sloot tegen het vallen van de avond weer vrede on der het drinken van 'nne export Een gerucht deed de ronde. Of zich in deze verkering nog meer strubbelingen hebben voorgedaan, is ons onbekend. We weten alleen, dat de vader van Mieske ons Zondag avond kwam mededelen, dat zijn dochter Donderdag in de echt ver bonden zou worden en dat hij het erg prettig zou vinden als wij 'n Hol lander getuige wilden zijn. Onze hebberige fantasie zag met en het aania! vrije consumpties, dat aan het getuigeschap verbonden is, in rijke overvloed uitgestald. Maar het was nog geen Donderdag! En hier moeten we ten tweede ma le he* slungelige en met minderwaar digheidscomplexen behepte individu Beerke ten tonele voeren. Na zijn nederlaag bij Florence heeft hij zijn leven gewijd aan het verwoesten van de liefde. Ou listige wijze deed hij in het dorp het gerucht ontstaan, dat Jero me genoeg had van Mieske, maar het niet durfde zeggen. In de nacht van Woensdag op Donderdag zou hij ech ter uit wanhoop de vlucht nemen. Maatregelen. En hoe gaat het in dit dorp met een gerucht? Je kunt toch nooit we ten! Mieske's vader betrok tegen het vallen van de avond de wacht bij het huis van Jerome. Hij had de steel van een riek meegenomen en prompt kreeg de vader van de bruidegom, die het kippenhok ging sluiten, er een fikse tik mee op het hoofd. Ze heb ben gevochten op leven en dood Donderdagochtend, toen wij ons in jacquet bij de woning van de bruid meldden, was alles daar in somberte gehuld. De beide vaders zaten in het kot bij de sjampetter. een grafzerk op het kerkhof. Jerome is er op afgegaan en het tafereel, dat zich op de dodenakker afspeelde, tart iedere beschrijving. Met pleisters op het gezicht heeft de bruidegom aan de rijk voorziene dis gezeten. Wij keken er niet naar, want we zijn reeds gewend aan dit rumoerige dorp. Met de regelmaat van een klok hebben we onze vrije consumpties genuttigd. Toen de helft binnen was, hebben we op een soort podium liedjes gezongen Maar de an dere helft is ook naar binnen gegaan. Een goed mens moet ons naar huis gebracht hebben 't Is mogelijk. Wij herinneren ons alleen die afschuwe lijke smaak van de volgende morgen FLIP. Geen resultaat. Het gesprek ging over eten. Plotseling zei een van de gasten: „Ik heb mijn gehele leven paardenbiefstuk gegeten." „En heeft het U goed gedaan?", vroeg de gastvrouw. „Nou en of", antwoordde de gast, „ik voel me zo sterk als een paard." „Dat is vreemd", zei de gastvrouw. „Ik heb mijn gehele leven vis gege ten en ik kan nog geen slag zwem men." Schrale troost. „Ik heb het ge voel, dat ik tegenwoordig veel slech ter schrijf dan tien jaar geleden," zuchtte de schrijver. „Kom kerel kop op" antwoordde een collega. „Je schrijft nog precies hetzelfde als tien jaar geleden, alleen is je smaak beter geworden." Crisis. De zaken gingen zo slecht dat de oude vennoot maar twee we ken op vacantie ging in plaats van een maand. Toen hij weer terugkeerde en zijn werkkamer betrad, vroeg hij aan zijn jongere compagnon: „En wat is hier intussen allemaal gepasseerd". „Veertien dagenantwoordde dc aangesprokene Eenvoud. Een toerist sprak in een klein dorpje een man aan, die voor zijn deur een pijpje stond te roken. „Goede vriend" zei hij, „kun je mij misschien zeggen, hoe laat het is. Mijn horloge is namelijk stil blij ven staan" De man ging even naar binnen en kwam terug met de bood schap: „Het is precies twaalf uur „Twaalf uur pas", vroeg de toerist ongelovig. ,Ik meende dat het later was." „Hier in het dorp wordt het nooit later", antwoordde de man. „Als het twaalf uur geweest is beginnen we opnieuw. Het hoedje van juffrouw van Dalen De K.R.O. is in de afgelopen zo mermaanden op zoek geweest naar de best sprekende papegaai in ons land. Voor dit programma kwamen 250 aanmeldingen binnen, welke alle door Ger de Roos, leider van „Het Orkest zonder Naam" dat deze uitzendingen verzorgde, persoonlijk werden bezocht met een opname apparatuur. Veertig papegaaien bleken aan de eisen te voldoen en mochten gedu rende 13 weken hun kunsten voor de microfoon tonen. Op advies van dr. A. F. Portielje werd als beste papegaai aangewezen de lorre, die het grootst aantal lettergrepen dui delijk verstaanbaar achter elkaar wist te zeggen. Dit bleek de 15-ja- rige lorre, afkomstig uit de Belgi sche Congo, van mevr. Swartjes te Utrecht te zijn. Deze papegaai wist de eerste versregels te zingen van het lied „Juffrouw van Dalen heeft een hoedje gekocht". Koning lorre werd gisteravond deswege gehul digd en als „koning" gekroond, waarbij hij een prachtige smeed ijzeren luxe kooi als zijn nieuwe huis kreeg aangeboden. Roman van Magda Trott 15) „Ik ben in het geheel niet nieuws gierig, mijnheer von Paxweiten." „Speel toch niet de ongenaakbare, mooi kindje, ik ken de vrouwen. Ik begrijp eigenlijk niet, dat zoveel jeugd en schoonheid zich met een afhankelijke betrekking kan tevre den stellen." Henriette had hem niet laten uit spreken. Met steeds vluggere stappen haastte zij zich naar het slot en vloog de trappen op. Haar morgen wandeling was totaal bedorven. In de loop van de morgen kwam hij onder de les bij haar in het schoollokaal. Op de verbaasde vraag van de gouvernante, verklaarde hij dat hij zeer veel belang in het on derwijs stelde. De volgende dag was hij er weer. Dit brutale optreden e/gerde Henriette. In tegenwoordig heid van Milan wilde zij hem geen terechtwijzing geven, doch zij ver zuimde niet, hem bij haar volgende ontmoeting dringend te verzoeken, zijn bezoeken aan 't schoollokaal te staken. Toen hij echter op de der de dag weer verscheen, ging Hen riette vastbesloten naar baron Sig- mund. Hij keek verbaasd op, toen zij op zo'n ongewoon uur bij hem ver scheen. „,Ls het overeenkomstig uw ver langen, mijnheer, dat mijnheer von Paxweiten voor de derde maal tij dens de lesuren in het schoollokaal aanwezig is." „Dat is iets geheel nieuws voor mij." „De aanwezigheid van die heer is storend. Milan wordt er door af geleid en ook ik ben niet op het bij zijn van die heer gesteld." „Ik zal onmiddellijk met mijnheer von Paxweiten spreken. Ik dank u, dat u zidh in een moeilijk geval tot mij heeft gewend." Hij schudde haar vriendelijk de hand en Hen riette verliet met een verlicht hart de kamer. Onder liet diner bemerkte de gou vernante, dat men Leo von Paxwei ten een vermaning had gegeven. Henriette voelde duidelijk de vijan delijke blik van de jonge bonvi- Studentcnvaders. Eerste vader: „Als ik brieven van mijn zoon krijg, moet ik altijd naar mijn woordenboek lopen." Tweede vader: „Dan mag je niet mopperen. Als ik een brief krijg, moet ik naar de bank lopen." Plaatsvervanger. „Terwijl jij buiten was, heb ik je plaats aan het biljart even overgenomen." „Maai! En wat heb je^ gemaakt?" „Een gat in het laken". De reden. Kellner: „Uw zoon geeft veel grotere fooien dan U,". Vader: „Maar die heeft ook een rijke vader" Leedvermaak. De heer en me vrouw Jansen zaten op het balcon en konden precies verstaan wat een lieftallig meisje in de schemerige tuin beneden hen tegen hun zoon fluisterde. „Jan,", zei mevrouw Jansen tegen haar man, „die jongen moét gewaar schuwd worden, want hij laat zich helemaal inpalmen. Fluiit eens dan kunnen ze horen, dat wij hier zitten" „Ik denk er niet aan", antwoordde mijnheer Jansen. „Bij mij heeft er ook niemand gefloten om me te waar schuwen". WIELRENNEN. SPRINTWEDSTRIJDEN TE PARIJS In het Pare des Princes te Parijs zijn z.g. revanches van de wereld kampioenschappen verreden. Bij de sprinters won Harris (G. B.) na in een beslissingsrit, nodig geworden omdat hij en Lognay na 7 ritten ge lijk stonden, de Fransman geslagen te hebben Van Vliet werd derde en Derkaen deelde met Bellenger de 4e en 5e plaats. Uitslagen: le serie: 1. Lognay Fr.), 2. Ber- gomi (It.), 3. Verdeun (Fr.). 2e serie: 1. Van Vliet (Ned.), 2. Bellenger ^r.), 3. Pattreson (A<ustr.) 3e serie: 1. Harris (G. B.), 2. Senftleben (Fr.), 3. Bergomi. 4e serie: 1. Derksen (Ned.), 2. Senftleben, 3. Verdeun. 5e serie: 1. Bergomi, 2. Bellenger, 3. Patterson. 6e serie: 1. Harris, 2. Lognay, 3. Van Vliet. 7e serie: 1. Lognay, 2. Senftleben, 3. Verdeun. 8e serie: 1. Van Vliet, 2. Derksen, 3. Bergomi. 9e serie: 1. Bellenger, 2. Harris, 3. Patterson. Beslissingsrit: 1. Harris, 2. Lognay. Eindklassement: 1. Harris, 2. Log nay, 3. Van Vliet, 4/5. ex aequo Derksen en Bellenger, 6. Senftleben, 7. Bergomi, 8/9. ex aequo Verdeun en Patterson. BOKSEN. DE GEVAARLIJKE K.O. George Flores, een 20-jarige wel- ter-ge wicht uit Brooklyn, die Woens dag 1.1. tijdens een bokswedstrijd in Madison Square Garden te New York, knockout werd geslagen, is nog steeds buiten bewustzijn. Zijn toestand is zeer kritiek. Flores heeft een hersenoperatie ondergaan onmiddellijk na afloop Interessante competitie voor 1e klassers WIJ WETEN, DAT DE VOETBALLERS en allen, die met het voetbal sympathiseren, met verlangen uitzien naar de dag, dat het voet balprogramma weer „officieel" in de krant komt. Dat wil dan zeggen, dat de competitie een aanvang gaat nemen, de competitie, welke weer acht a negen maanden de belangstelling op de verrichtingen der voet ballers geconcentreerd zal houden, n. om te zetten en zo krijgt ASC bezoek van Lisse. Wat deze wedstrijd zal opleveren is moeilijk te zeggen. Lis- se was vorig seizoen aanvankelijk niet te best op dreef, later trad ver betering in. Als de gasten deze vorm hebben weten te handhaven, Eerste krachtmetingen in de vierde klasse Bij de aanvang van het competitie programma vraagt ieder zich onge twijfeld af wat het komende seizoen in het algemeen voor het Nederland- no® n*e* 6emahkelijk heb- se voetbal en in het bijzonder voor de clubs, waaraan men „zijn hart verpand heeft" zal brengen. De eerste klasse zal weer volgens een geheel nieuwe indeling verwerkt worden. Of de nieuwe ontworpen regeling voldoening zal geven, die nen we natuurlijk nog af te wachten, doch het lijkt ons, dat het voetbal programma er in ieder geval voor de eerste klasse interessanter door geworden is. Van Noord tot Zuid, van Oost tot West zullen de eerste klassers elkaar nu, meer nog dan vroeger, gaan ontmoeten en wij me nen, dat hieruit veel te leren valt. Het is natuurlijk bijzonder moei lijk aan het begin van de competitie reeds voorspellingen te gaan doen omtrent de vermoedelijke resultaten. Daarvoor is er te weinig van de sa menstelling der elftallen bekend. Hopen we slechts, dat het weer dit maal niet teveel spelbreker wordt en dat het programma van week tot week zo volledig mogelijk kan wor den afgewerkt. In de lagere afdelingen van West II start voor onze omgeving alleen de vierde klasse A met zes wedstrij den. WSB gaat op bezoek bij Graaf Willem II, Lugdunum bij Rouwkoop en als ontvangende verenigingen in onze naaste omgeving fungeren ASC en SJC. De Leidse roodzwarten had den aanvankelijk een uitwedstrijd tegen Lisse en de eerste weken wa ren het niets dan uitwedstrijden. Daarom werd aan de competitielei der gevraagd deze eerste wedstrijd ben. SJC ontvangt het gepromoveerde Warmunda. De Noordwijkers moes ten vorig jaar in de eerste wedstrijd ook een veer laten, dus zullen zij nu wel beter op hun tellen passen. van de wedstrijd en de dokters over wegen thans of wellioht een tweede heil zou kunnen brengen. TAFELTENNIS R.K.T.T.V, „De Sleutels" Ta feltennis is een mooie sport en vele mensen zouden het gaarne leren spe len, als zij zich maar over hun schroom konden zetten om als een beginneling achter de tafel te staan. Ons antwoord daarop is: dat u eens moet komen kijken op een trainings avond. U ziet dan spelers en speel sters, die de, eerste schreden zetten op het tafeltennispad en u denkt dan meteen: „O, maar dat kan ik ook wel". Het voordeel op zo'n trainings avond is, dat u ook spelers en speel sters ziet, die ook zó begonnen zijn, maar die nu een spel vertonen, waar door u geboeid wordt. Aarzelt daar om niet en als u enige interesse hebt, komt dan eens kijken. De trainingstijden voor de dames- en heren senioren zijn: Dinsdag- en Donderdagavond van 20.— uur tot 22.30 uur. Voor de junioren (van 1218 jaar) zijn de tijden Zaterdag- en Zondag middag van 14-uur tot 17.30 uur. Zowel de senioren als de junioren trainen in de gymnastiekzaal van de R.K. U.L.O. aan het Vrouwenkerk hof. Op bovenstaande tijden kunnen R.K. dames en heren en jongens van 1218 jaar zich als lid opgeven. Het ligt in de bedoeling ook een meisjesafdeling op te richten. Meis jes (van 1218 jaar) kunnen zich dan ook als lid opgeven, waarna bij voldoende deelname een aparte af deling in het leven wordt geroepen. Voor de volgende week staan de volgende wedstrijden voor het beker- tournooi op het programma: Heren: Dinsdag 4 Sept.: Sleutels B —St. Michaël A (aanvang 19.45 uur) Dinsdag 4 Sept.: Wilskracht A Sleutels C. Dames: Donderdag 6 Sept.: Sleu tels ANetbal A. Deze wedstrijden zijn gratis voor belangstellenden toegankelijk. „Treffers" (R'veen). Volgende week Dinsdag en Woensdag is er van 6.30 tot 8 uur trainen voor de meisjes-adspiranten, daarna voor de groten. De 4e ronde van de se lectiewedstrijden is op Zaterdag 7 September. Voetbalscheidsrechters krijien er genoeg van De scheidsrechters van Ade laide hebben geweigerd de 00 voetbalwedstrijden te leiden die vandaag gespeeld moeten wor den omdat zij, naar hun zeggen, meer dan genoeg hebben van de scheldwoorden, welke het publiek hun pleegt toe te roe pen. Zij eisen van de voetbal bond de verzekering, dat de clubs vooraan voor een „afdoen de bescherming" zullen zorgen. Tijdens kort geleden te Ade laide gespeelde wedstrijden zijn twee fluitisten door opgewonden toeschouwers aangerand. Aan het einde van het vorig seizoen hebben er zich zes teruggetrok ken, omdat ze niet langer uit gejouwd en lastig gevallen wil den worden. En wat het lopend seizoen betreft hebben al 13 scheidsrechters hun fluitjes ter besohikking gesteld. Tenslotte vragen we nog even aandacht voor een wijziging in de spelregels. We mogen veronderstel len, dat de voetballers hiervan reeds voldoende op de hoogte zijn, maar het publiek dient hiervan ook ken nis te nemen om ongemotiveerde aanmerkingen op de leiding te voor komen. „De keeper mag de gehele wedstrijd vervangen worden terwijl van het aantal veldspe- lers er in totaal slechts twee ver- vangeh mogen worden met dien verstande echter dat na rust ten hoogste een speler mag worden vervangen." Tevens is er een wijziging geko men in de regel betreffende het af houden van een tegenstander. „Men mag zonder de bal te spe len een speler in geen geval meer hinderen of afhouden, dit mag alleen gebeuren in een po ging om de bal te spelen. Over treding tegen deze spelregel wordt gestraft met een indirec te vrije schop en de spelers moe ten er dan ook terdege opletten niet tegen deze spelregel te zon digen daar dit doelpunten kan kosten." RKAVV. Nog één Zondag en dan begint de nieuwe competitie. Het eerste elftal van RKAVV is in gedeeld in de KNVB 3e klasse A en het tweede elftal in KNVB reserve 3e klasse B. Voor morgen zijn beide clubs vrij, maar op 9 Sept. a.s. spe len zij resp. tegen Hoek van Hol land en tegen Olympia. De andere elftallen van AW gaan morgen vriendschappelijk „uit" spelen als volgt: 14.30 uur Wassenaar 3RK AW 3; 14.30 Verburch 3RKAVV 4; 14.30 Verburch 4—RKAVV 5; 13.15 Verburch 5RKAVV 6. De junioren A, B, C en D gaan naar Wassenaarpolo elk 1. om met de diverse elftallen van BI. Totdusver hielden de spelen van Zwart aldaar vriendschappelijk eén Antwerpen 1920 het record met 141 partijtje te spelen. 1 nummers. ATHLETIEK FANNY BLANKERS-KOEN START NIET OP NATIONALE VIJFKAMP. Gisteravond ontvingen wij uit Amsterdam bericht, dat Fanny Blan- kers-Koen op medisch advies niet zal deelnemen aan de nationale vijf kamp voor dames, welke hedenmid dag en morgen tegelijk met de he ren-tienkamp in de Leidse Hout wordt verwerkt. Deze mededeling aan de vooravond van de wedstrijd is ongetwijfeld een zeer teleurstellende voor de Bataven, die de organisatie van deze wedstrij den in handen hebben, maar er valt niets aan te veranderen, terwijl het in ieder geval buiten de schuld van de Bataven valt. SLIJKHUIS WINT TE HELSINKI. Bij wedstrijden in het Olympisch stadion te Helsinki heeft Slijkhuis de 5000 meter gewonnen in 14.51.2. Tweede werd de Fin Salonen voor wie 14.52.6 werd afgedrukt. OLYMPISCHE SPELEN. DE SPELEN TE HELSINKI 1952. Op het program voor de zomer spelen te Helsinki staan niet min der dan 142 verschillende nummers, onderverdeeld als volgt: athletiek 33, worstelen 16, zwemmen 15, bok sen 10, turnen en kano elk 9, scher men, schieten en roeien elk 7, wiel rennen, paardensport en gewicht heffen elk 6, zeilen 5, vijfkamp 2, voetbal, hockey, basketbal en water- ïledeAiandó njmbo-tiieti tjeicAmd Tijdens een receptie ten huize van de Nederlandse gezant in Finland, de heer A. J. T. van der Vlugt, Ls een fruit- en groentenmand, symbool van de 50.000 kg. Nederlands fruit en groenten, die in 1952 aan de deel nemers van de Olympische Spelen zullen worden aangeboden, overge dragen aan de leden van het Fins Olympisch Comité. Na de overdracht van het geschenk. Geheel links de heer K. Lotsy, chef de mission van de Nederlandse ploeg; 2de van links de burgemeester van Helsinki, voor zitter van het Olympisch Comité, Eric von Frenckell; derde van links mevrouw van der Vlugt. echtgenote van de Nederlandse gezant in Fin land. Derde van rechts de Nederlandse gezant. vant. In zijn ogen blikkerde een be dekte bedreiging. He gesprek kwam op de vrien denkring en de familieleden van het geslaoht Robben. Plotseling wendde von Paxweiten zich tot de gouver nante. „Heeft u eigenlijk nog ouders, juf frouw?" „Mijn moeder leeft nog." Hij draaide aan zijn blond knevel tje. „Ik heb gehoord, dat u uit Ham burg komt. Vertelt u mij eens, heeft u niet een zuster? Ik herinner me, dat ik eens ergens met een jonge dame, die net zo heette als u, heb kennis gemaakt." Henriette keerde zich naar Milan en begon zijn vlees te snijden. Pax weiten zag duidelijk, dat zij hevig bloosde. „Wat zei u, heeft u nog een zus ter?" „Neen." „O, dan heb ik het zojuist ver keerd verstaan, juffrouw," mengde zich Detlev Westphal in het gesprek. „Zei u niet, dat u de jongste van twee zusters was.?' „Ja, ik heb nog een zuster," zei ze bijna onhoorbaar. „Dat is geweldiig interessant,, want dan kennen wij elkaar indirect door uw zuster. Ja. ja, dat was toen een vrolijk leventje. Ik zie dat mooie lichtblonde haar van juffrouw Su- sanne nog voor mij. Een zeer aardi ge dame." - Aller ogen waren op Henriette ge richt. Men zag, hoe haar donkere blos voor een bleke tint plaats maakte en toen zij haar ogen naar Paxweiten ophief lag er een drin gende smeekbede in. „Waar heeft u dan met de zuster van juffrouw Grape kennis ge maakt?" vroeg Senta met van nieuwsgierigheid glinsterende ogen. Paxweiten hield nog steeds zijn blik op Henriette gericht en zag haar smekende blik. „O, ergens in een zeer vrolijk ge zelschap. Juffrouw Susanne Grape werd om haar buitengewoon mooi blond haar zeer bewonderd. Ik heb destijds ook enige malen met naar gedanst." „Je hebt een merkwaardig ge heugen, beste vriend. Over het alge meen herinnert men zich dergelijke vluchtige kennismakingen niet meer of Senta dreigde glimlachend met haar vinger. Paxweiten maakte een beleefde buiging in haar richting. „Aangezien toen nog geen dame met roodbruin haar mijn hart kon betoveren, moest ik licht blond voor lief nemen, mevrouw." „Hoe gaat het nu met het kleine meisje van de koetsier?" De vraag van Sigmund klonk hard en bars. Henriette gaf hem met schokken de stem verslag Elk geluid dat uit haar keel kwam, deed haar pijn. Ze durfde ook niet haar ogen ops.aan; het was of er loden gewichten aan pas weer vrij ademhalen, toen baron Sigmund een breedvoerig verhaal opdiste over de aankoop van een raspaard. Na het diner maakte zij dat zij zich vlug met Milan verwijderde om een wandeling te maken. Toen zij samen de poort van het park uitwandelden, voegde zich Paxweiten bij hen. Alle kleur week uit haar gelaat. Juist hij, die zij wilde ontwijken, om de inwendige beroering,, die haar kwelde, tot kalmte te brengen,, juist die man stond nu voor haar. „U heeft mij zeker verwacht, niet waar. juffrouw?" „.Verwacht? Neen," zei ze met stokkende stem, „maai- misschien is het toch goed, dat ik u hier ont moet."' „Het genoegen is geheel aan mjjn kant." Milan was reeds de weide inge stormd en bevond zich buiten hun gehoor. Het jonge meisje wendde zich met een plotselinge vastberaden uitdrukking op haar gelaat tot haar begeleider. „Wat weet u van myn zuster?" Een verwaand glimlachje speelde om zijn mond, terwijl hij zijn kne veltje opdraaide. „Ik verzoek u mij te antwoordden mijnheer von Paxweiten. Uw uitla tingen zoeven aan het diner geven mij het recht tot deze vraag." „Maar, juffrouw. Ik ben edelman. Ik zag een schrik dat zei mij ge noeg. U zult betreffende uw zuster wel beter op de hoogte zijn dan ik, die slechts een korte tijd het ge noegen had vriend te zijn." „Dus was u dat!" riep zij met hartstochtelijke verachting. „U! En u durft zich tegenover mij nog op uw laaghartigheid beroemen? U ontziet zich niet, aan haar eigen zus ter uw, schurkachtige daden te be kennen?" „Niet zo opgewonden, juffrouw. Waarin bestaat het schurkachtig ge drag van een man, wanneer hij een jong meisje, dat hij 's-nachts ont moet een onderkomen verschaft?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6