Het ontwerp toezicht credietwezen Regering wijst op blijvend karakter van ontwerp Ook maatregelen voor giraal geld KOLEN VA Millioen per dag voor luchtmacht „Bromfietsende dames betere technici dan de mannen" A^i De textielhandel vraagt soepelheid Gezond distributie-apparaat of een reeks faillissementen De redder der Kaja-Kaja's KAB. en «St Adelbert» Het grensverkeer met Duitsland Repering vordert gronden bij Nunspeet Steekpartij op de Zeedijk Onteigening van UFA ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ÏWVINISTER L1EFTINCK heeft, naar hij in zijn Memorie van Antwoord bij het wetsontwerp Toezicht Credietwezen aan de Tweede Kamer me dedeelt, gevolg gegeven aan het verzoek hem door de Tweede Kamer gedaan, om alsnog overleg te plegen met vertegenwoordigers van het cre dietwezen. De minister bleek niet bereid genoegen te nemen met een noodregeling van beperkte duur. De minister was slechts bereid door het aanbrengen van enige wijzigingen aan enkel bezwaren van de bankin stellingen tegemoet te komen. Overeenstemming met het direct betrok ken deel van het bedrijfsleven werd derhalve niet bereikt. De minister stelt nu voor, dat de Koninklijk Besluit geheel of ten dele Ned. Bank slechts algemene voor- aan andere organen dan de Neder- schriften zal kunnen geven na over-1 landsche Bank kan worden gedele- leg met de representatieve organisa-1 geerd. Voorzover het toezicht van de ties op het gebied van het crediet wezen. In de tweede plaats mogen de al gemene voorschriften, behalve wat de controle op de liquiditeit en sol vabiliteit betreft, niet verder gaan dan nodig is, om de waarde van de Nederlandse geldeenheid te regule ren op zodanige wijze als -voor 's lands welvaart het meest dienstig is en daarbij die waarde zoveel mo gelijk te stabiliseren. Voorts zijn de concrete bevoegd heden hier en daar wat ingeperkt, terwijl de credietinstellingen niet genoodzaakt kunnen worden voor een bepaald percentage van hun toe vertrouwde gelden, schatkistpapier aan te houden. Zij zullen steeds in de gelegenheid zijn in plaats van schat kistpapier een tegoed in rekening courant bij de Nederlandse Bank aan te houden. Tenslotte is bepaald, dat de bevoegdheid tot het uitoefenen van een qualitatieve credietcontrole slechts zal gelden tot 1 Januari 1955. Weer theorie. Zoals verwacht kon worden, be geeft de minister zich in theoretische beschouwingen over de ontwikkeling van de opvattingen omtrent het geld en zet hij voorts uiteen, dat het de taak der regering moet zijn, nivelle rend op het con junctuur verloop in vloed uit te oefenen. Daartoe is een beheersing van de hoeveelheid be taalmiddel en dus ook van de hoe veelheid crediet nodig. Het wetsont werp is derhalve onmisbaar. Van een vrijwillige samenwerking tussen de centrale bankinstelling en de particuliere banken vreest de mi nister ontduiking, wanneer een der bankinstellingen zich niet aan de ge maakte afspraken zou houden. Ook is minister Lieftinck van mening, dat een nauwere samenwerking met de credietinstellingen binnen het kader der publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie niet op bevredigende wijze zal kunnen worden bereikt. De monetaire politiek vindt de minister allereerst de taak van de monetaire autoritei ten. Enige verruimingen voorgesteld. Artikel 9 van het ontwerp is thans zodanig geredigeerd, dat het toezicht op de spaarbanken, de landbouwcre dietbanken en de commissionnairs in effecten, voor zover dit toezicht strekt in het belang van de solvabiliteit en liquiditeit der cvredietinstellingen bij voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 Tel.20114 Nederlandsche Bank echter strekt ter uitvoering van de algemene taak op monetair gebied, die haar door art. 9, lid 1 van de bankwet 1948 is opge legd, kan geen delegatie geschieden. Artikel 12 van het ontwerp, dat voorzag in de verplichting om het boekjaar van de credietinstelling sa men te laten vallen met het kalender jaar, is ingetrokker. Op verscheidene andere punten, o.m. het beroep, zijn nog wijzigingen aangebracht, die voor een deel in het voorlopige verslag waren voorge steld. NACHTVLUCHTEN OP LONDEN NOG TOT 21 OCTOBER De K.L.M. en dc B.E.A. hebben besloten de nachtvluchten tussen Amsterdam en Londen voort te zet ten tot de nacht van 20 op 21 Oc tober. Aanvankelijk was het plan de vluchten na 30 September te sta ken. De mogelijkheid wordt bespro ken ze ook 's winters te laten door gaan. 7 December-divisie hield reünie De 7 December-divisie, 5 jaar ge leden voortgekomen uit de expedi tionaire macht, heeft gisteravond in de KRO-studio een reünie gehou den ter gelegenheid van haar eer ste lustrum. Ruim 300 officieren, onderoffi cieren en manschappen, deels in uni form, deels in burger, waren daar toe naar Hilversum gereisd en wer den bij aankomst in de studio allen persoonlijk begroet door de gewezen commandant, generaal-maj. Duerst Britt. Later op de avond herinnerde deze in een toespraak aan de gebeur tenissen in de afgelopen jaren. Hij releveerdt hoe de 7 December-divisie op 31 Augustus 1946 in Glasgow was opgericht en hij constateerde met genoegen, dat elk onderdeel der divisie deze avond vertegenwoor digd was. De geest van deze divisie leeft nog voort in onze vrijwilli gers voor Korea, want 30 leden ver vullen aldaar hun plicht, zo zeide hij. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de grote studiozaal, waar de opname werd bijgewoond van de eerste „Negen heit de klok"-uit zending in het nieuwe wintersei zoen, die gewijd is aan het militaire leven. In dit programma komt ook een speciaal lied van de 7 December- divisie voor, dat uit volle borst door allen werd meegezongen. Morgenavond zullen de comman danten der divisies in Amersfoort aan een diner aanzitten. Het luchtmachtplan is voor Ne derland verhoudingsgewijs een groots plan. In vier jaren zal er mer dan een milliard voor wrden bestemd. Waarschijnlijk zal de steun van Amerika en Canada hei bedrag der Nederlandse bijdrage nog aanzienlijk overtreffen. Per dag wordt van 1 Januari 1952 af anderhalf millioen aan de lucht macht besteed. De opbouw van Socs- terberg alleen zal ongeveer vijf en twintig millioen gulden kosten zon der materiële en exploitatiekosten. Deze cijfers maakte de chef van de luchtmachtstaf luitenant-generaal A. I. Aler bekend tijdens de ope ning van het militaire vliegveld Soesterberg als vliegbasis van de Nederlandse luchtmacht. PROF. DR. KRAUS OVERLEDEN Te Delft is het stoffelijk over schot ter aarde besteld van prof dr. J. Kraus, oud-minister van water staat. Hij is op 29 Augustus, bijna negentig jaar oud, na een langdu rige ziekte overleden. Prof. Kraus is minister van waterstaat geweest in het kabinet Goeman, in 1905. Daarna was hij lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland en van de Eerste Kamer. Voorts was hij lid "an het college van curatoren der Technische Hogeschool en vervol gens president-curator. Prof. Kraus was ridder in de or de van de Nederlandse Leeuw er. commandeur in de orde van Oranje Nesau. DAT ZEGT DE MANNELIJKE WEGENWACHT BROMFIETSENDE DAMES hebben aanzienlijk meer technische in teresse en inzicht dan hun man nelijke collega's, dat is de voor het sterke geslacht wat smadelijke ervaring, die de Wegenwachten alge meen bleken te hebben opgedaan bij de eerste bromfietstocht „met on bekende bestemming", welke de Toeristenbond A.N.W.B. het afgelopen week-einde met veel succes heeft georganiseerd. Vijf Wegenwachten hebben op bei de dagen, dat de natuurschoontocht kon worden gemaakt hun gele ma chines ook dc nieuwe scooter aanwinst van de A.N.W.B. was van de partij over het ruim 120 km lange parcours gekoers, en daarbij in niet minder dan 122 gevallen van pech uitkomst moeten brengen. Het merkwaardige hierbij was, dat terwijl de mannelijke pechvogels meestal niet het minste inzicht in de aard van hun pech bleken te heb ben, de dames vrijwel steeds het euvel direct konden omschrijven en precies konden aangeven, wat er aan haar bromfiets haperde. Op haar aanwijzingen konden de Wegen wachten dan ook in de meeste ge vallen zonder veel tijdverlies de be treffende reparatie verrichten. Een van de deelneemsters bleek zelfs aan haar halsketting een plastic haar mee te dragen, waarmede zij bij verstopping van de sproeier in de carburateur, deze in no time kon doorsteken! De meeste dames wa ren trouwens niet alleen in het be zit van keurig reparatie-materiaal, maar bleken het te kunnen gebrui ken ook. Daarentegen bleek bij de mannen de lust om zich in de geheimen van hun motor te verdiepen, vrijwel ni hil te zijn. Zo ontmoette een der pechbestrij ders een deelnemer die hijgend van inspanning verklaarde, reeds vijf én dertig kilometer trappend te heb- STOPHOEST f ben afgelegd. Na vluchtig onderzoek bleek het benzine-tankje leeg te zijn. Deze veronderstelling had de „brom-toerist" wel even overwo gen, doch onmiddellijk met kracht weer verworpen, daar hij aan de hand van zijn merkgegevens van oordeel was, dat de tank op de door hem afgelegde afstand onmogelijk leeg kon zijn. Hij had echter geen rekening gehouden met de harde te genwind, die het benzineverbruik ongunstig had beïnvloed. Het reser ve-blikje had hij dan ook al die tijd onaangeroerd op zijn plaats laten zitten! Dezelfde Wegenwacht ontmoette even later een jongen, die eveneens met vuurrood gelaat kwam aange trapt. De stereotiepe vraag: „Hebt U pech?" beantwoordde deze echter met een verontwaardigd hoofd schudden. Deze deelnemer bleek de 120 km lange bromfietstocht op een „gewone" fiets te hebben onderno men. Hij gunde zich zelfs de tijd niet om de verbaasde Wegenwacht verdere uitleg te geven. Vermelding verdient overigens het niet meer jonge echtpaar uit Den Helder, dat 's morgens om vier uur per bromfiets uit zijn woon plaats was vertrokken, rustig naar het startpunt Vinkeveen was gere den en na afloop van de A.N.W.B. - tocht weer welgemoed de lange reis naar huis aanvaardde. Wel een ty pische demonstratie van de moge lijkheden, die er in een bromfiets schuilen. Van geluk konden overigens de verschillende bromfietsende hen- gelaars-met-pech in de omgeving van het waterrijke Vinkeveen spre ken. Dank zy de Wegenwacht, die anders niet in deze omgeving pa trouilleert, konden zij zonder veel oponthoud en uiteraard opgetogen over dat meevallertje hun tocht naar het lokkende viswater voort zetten. Standbeeld voor pater Vertenten Te Hammo in België zal op Zon dag 9 September een van Neder lands grootste missionarissen wor den geëerd. Pater Vertenten M.S.C., uit dit dorp geboortig en tientallen jaren pionier bij de koppensnellers van Nieuw-Guinea, zal hier een standbeeld krijgen. In het gemeen tehuis zal een tentoonstelling aan leven en werken van de „redder der Kaja-Kaja's" gewijd zijn. Pater Vertenten, die missionaris was van he H. Hart, vertrok in 1910 naar Nederlands Nieuw-Guinea, waar hij zijn werk begon bij de Ka ja-Kaja's, een wilde, koppensnellen de volksstam Pater Vertenten was een naar de geest zeer begaafd man. Niet alleen publiceerde hij later wetenschappe lijke, waardevolle ethnografische ge gevens over dc onbekende volkeren van Nieuw-Guinea, ook schilderde en boetseerde hij veel en met grote hartstocht. Hij oefende grote in vloed uit op het Gouvernement te Batavia, ,dat hij tenslotte heeft we ten te winnen voor de volkeren van Nieuw-Guinea. Door zijn aanhou dend contact bij de Nederlands Oost- Indische regering heeft hij de ge zondheidstoestand van de Kaja-Ka ja's weten te verbeteren, zodat deze stam tenslotte voor ondergang is behoed. Het is een missie-arbeid vol opof fering en zelfverloochening ge worden. Na vijftien jaren arbeid had pater Vertenten, dus in 1921, nog geen enkele Kaja-Kaja tot het -15c me bekeerd. Wel echter ogenblik der om- wenteling gekomen, zodat in 1926 .an deze priester een _rde deel van de bevolking oopt of catechumeen was. DE VEILIGHEID VAN DE STILLE OCEAAN. Amerika, Nieuw-Zeeland Australië hebben te San Francisco een verdrag tot het verlenen van we derzijdse bijstand ondertekend. Het verdrag berust op de zelfde beginse len als het Atlantische Pact. Het verdrag vormt, aldus A.F.P., tezamen met het AmerikaansPhi- lippijnse verdrag en het te onderte kenen verdrag tussen Amerika en lapan een netwerk van verdragen, dat de veiligheid van de Stille Oceaan beoogt. De moeilijkheden, waarmede de textielhandel heeft te kampen, mo gen bekend worden verondersteld. Door de handhaving van het prijzen- voorschrift, is de kleinhandel niet in staat geweest, om de prijsstijgingen op de wereldmarkt het hoofd te bie den. "feij de aanvang van het Koreaanse conflict, met de daaraan gepaard gaande reacties op de wereldmarkt, was de toestand acuut, doch door de toen aan de dag tredende kooplust van het publiek werden de moeilijk heden tijdelijk verschoven. Daar de textielhandel echter prac- tisch met verlies aan het werken was (een artikel, dat na de stijgingen op de wereldmarkt b.v. twee gulden kostte, moest ingevolge het prijzen- voorschrift toch op basis van de oude inkoopsprijs voor 1.50 verkocht wor den) werd de toestand niet gezond en na de kooprace, ontstond er een ze kere verzadigdheid bij het publiek, waardoor de nieuwe en duurdere voorraden niet verkocht werden. Ook de vervroegde uitverkopen hebben de betalingsmoeilijkheden niet kunnen opheffen en daar vele kooporders in de loop van deze maan den gehonoreerd dienen te worden, heeft de Nederlandse bond van de tailhandelaren in textiel- en mode artikelen (Demotex) een verzoek tot de Nederlandse textielconventie en de Nederlandse wollenstoffen-con- ventie gericht, waarin wordt aange drongen op een soepelheid bij het af leveren van de kooporders, waarvan vele dateren van DecemberJanuari. De twee bovengenoemde conventies hebben geantwoord met een verwij zing naar het aan deze conventie ten grondslag liggende beginsel, dat een eenmaal gedane koop niet meer on gedaan kan worden gemaakt. Ook de handel erkent dit beginsel, doch meent, dat men meer gediend is bij de instandhouding van een ge zond distributie-apparaat, dan bij een reeks faillissementen op korte ter mijn, als gevolg van de thans gere zen moeilijkheden. Over de coördinatie der belangen j Së"èën"hëeft een bovenbeenbreuk van handel en industrie worden op I n de ander vermoedelük een sche- korte termijn besprekingen gehou- dribasisfractuur. den. BOTSING TUSSEN TWEE MOTORRIJDERS. Gisteravond om 7 uur is een ern stige botsing tussen twee motoren voorgekomen op de rijksweg Zwol leNoord-Oostpolder in de buurt van Vollenhove. De heer Schoon beek, komende uit de richting Zwol le, moest plotseling remmen. Door dat het ter plaatse zeer glad was slipte zijn motor, die daardoor een andere motorrijder, de heer R Rook, in de flank aanreed. Beide motorrijders werden tegen de grond gesmakt. Zij zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Vollenhove. Bmde slachtoffers wonen in Vollenhove. De Voorzitter van de Sint Adelbert-Vereniging Mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, zendt ons de volgende verklaring: Na de pitvoerige discussies, die gevolgd zijn op de rede van de Voorzitten der St. Adelbert-Vereniging te 's Hertogenbosc.i bij gelegenheid van de Landdag dezer Vereniging, is gebleken, dat de onderwerpen, welke daarbij aan de orde zijn gesteld, van zodanig belang zijn, dat nadere bespreking daarvan o.a. binnen het kader van het overleg der Standsorganisaties nuttig en noodzakelijk is te achten. Naar mag worden verwacht zal dit overleg op korte termijn plaats vinden. Gebleken is echter ook, dat in het bijzonder één passage uit vorenbedoel de rede, met name diej betrekking hebbende op de machtsontwikkeling van de K.A.B., zodanig is geïnterpreteerd, dat zij ver ai week van de bedoeling. Deze bedoeling was niet te stellen, dat de K.A B. als zodanig zich aan machtsmisbruik schuldig maakt, doch bezorgdheid te uiten in verband met de vraag of de Katholieke sociale beginselen, zoals deze door de sociale or ganisaties worden aanvaard, wel steeds op de juiste wijze worden toegepast. In het bijzonder wordt dezerzijds gaarne verklaard, dat ondanks bezwaren, welke tegen ieder der samenwerkende organisaties in het algemeen kunnen worden aangevoerd, ook in de kringen van St. Adelbert grote waardering bestaat voor de bijzondere prestaties van de zijde der K.A.B., welke mede 2ijn verricht in het belang van de Nederlandse gemeenschap en van het Katholieke volksdeel in het bijzonder. Herhaald moge worden, dat een hechte samenwerking der Katholieke vak- en standsorganisaties, ook naar de mening van de St. Adelbert-Vereni- ting, gezien de aan de orde zijnde problemen, van eminent belang is, waarbij egrip voor elkanders moeilijkheden en noden een eerste vereiste is. Mr. F. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST. Voorzitter der St. Adelbert-Vereniging. De Nederlandse regering heeft aan de Westduitse bondsregering het voorstel gedaan, om de 35 grens posten, die Duitsland tot nu toe al leen voor het zogenaamde kleine grensverkeer had opengesteld, voor taan voor het algemene verkeer open te stellen. De regering heeft de bondsrege ring verder nog voorgesteld door een wederzijdse overeenkomst de mo gelijkheden bij het kleine grensver keer zo mogelijk uit te breiden. Volgens een woordvoerder van de Britse hoge commissie, zou deze het Nederlandse voorstel tot het her openen van de 35 grensposten gun stig beoordelen. De Duitsers doen dat ook, aldus een woordvoerder van de bondsregering in Bonn, maar hij voegde er aan toe, dat dit waar schijnlijk een Britse aangelegenheid is, daar de Britse bezettingsautori teiten een beslissing hadden geno men inzake de eerste 25 grensposten aldus Reuter. Gemeenteraad weinig enthousiast In een op Vrijdag 24 Aug. j.l. ge houden gemeenteraadsvergadering van het gemeentebestuur van Ermelo werd de aanvrage van het Ministerie van Oorlog om een grondaankoop in de omgeving van Nunspeet voor het plaatsen van militaire gebouwen, met algemene stemmen van de hand gewezen. De motieven, die de raad aan voerden, waren de schade die Nun speet zou ondervinden door het te ruglopen van touristenbelangstelling en het te niet gaan van natuurschoon Het ministerie van Oorlog heeft ech ter gemeend, dat de landsverdediging zwaarder weegt, dan de bovenver melde bezwaren van de gemeente en het heeft de gronden voor de tijd van een jaar gevorderd, daardoor de mogelijkheid van een nader overleg openlatend. De gemeenteraad van Ermelo, blijk baar nog niet overtuigd van de nood zaakt, heeft in een gisteren gehouden vergadering, onder protest toege stemd in onderhandelingen met het Min. van Oorlog. INTERNATIONAAL CONGRES I VAN AUTOHANDELAREN EN GARAGEHOUDERS. Minister H. H. Wemmers zal op 6 September in het Kurhaus te Sche- veningen het internationaal con gres van autohandelaren en gara gehouders openen. Dit congres zaï staan onder presidium van mr. A F. H. Jansen, voorzitter van de „Bo vag", de bond van autohandelai en en garagehouders. De Bovag uit Ne derland en dergelijke organisaties uit andere West-Europese landen hebben samen een internationaal bureu voor de autohandel en het ga ragewezen gevormd, welk lichaam nastreeft het autovak op diverse punten op een hoger plan te bren gen. Het komende congres, dat tot en met 8 September zal duren, za' in twee secties zijn verdeeld. In e&n der secties, die van de autohandel zal onder meer speciaal over een in ternationale regeling voor dealer contracten worden gesproken. In de sectie garage en service zal men zich beraden op een in het afgelopen jaar gehouden equête. Voorts zal over grondslagen voor gemeenschappelij ke tarieven en nomenclatuur voor onderdelen en reparaties worden gesproken. CORPORATIEF STATUUT OVERHEIDSPERSONEEL. De door het bestuur van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging onder voor zitterschap van dr. W. L. P. M. de Kort, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ingestelde commis sie met de opdracht, de positie van het overheidspersoneel in de komen de publiekrechtelijke bedrijfsorga- tie nader te bezien, heeft het resul taat harer werkzaamheden in een rapport neergelegd, dat aan ge noemd bestuur is aangeboden en thans in druk is verschenen. «>De commissie is van ooi-deel, dat de Overheid de ambtelijke verhou ding niet kan organiseren op basis van het corporatief medezeggen- schapsrecht, waarbij de wenselijk heid wordt uitgesproken, dat de Overheid de ambtelijke verhouding, voorzover betreft het vaststellen van wat ter goede functionnering van de dienst in de algemene rechtspositie regeling aan de ambtenaar dient te worden opgelegd, in een semi-cor- poratief verband met recht van ad vies organiseert. Gisteravond is op de Zeedijk te Amsterdam tijdens een vechtpartij een Amsterdamse zeeman neerge stoken. De politie deelde ons mede, dat omstreeks 8 uur een waarschu wing binnenkwam uit een café aan de Zeedijk, volgens welke een steek partij had plaats gevonden. Toen agenten van de radio-autodienst ter plaatse arriveerden, troffen zij een hevig bloedende zeeman aan, die een messteek in de borst had opge- lopen.De man verklaarde door een onbekende te zijn aangevallen, maar wist omtrent het motief en de dader zelf niets positiefs mee te delen. De steek was gelukkig niet van ernstige aard daar het mes op het borstbeen was gestoten. De man kon, nadat de wond in het Binnengasthuis was gehecht, naar zijn woning terugkeren. De politie van het bureau Warmoesstraat ver zoekt eventuele getuigen zich bij haar te melden. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEER EEN REGENZóNE. Half tot zwaar bewolkt met regen, voornamelijk in de eer ste helft van de verwachtings periode. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk uit Oostelij ke richtingen, later tussen Zuid en West. Vrij koel. 2 Sept.: zon op 5.51 en ander 19.28; maan op 6.49 en onder 19.37 uur. 3 Sept.: zon op 5.53 en onder 19.25; maan op 8.06 en onder 19.47 uur. BUITENLAND. Een Italiaanse vissersboot heeft zes jonge Joegoslavische vluchtelin gen opgepikt, die men in drie kleine roeiboten bij de Italiaanse kust aan trof. Koning Gustaaf van Zweden, die het vorig jaar in October overleed, heeft een persoonlijk vermogen van ongeveer 11.529.900 kronen nagelaten. Hiervan is vier millioen bestemd voor legaten. De rest zal gelijk ver deeld worden onder zijn twee zoons, koning Gustaaf Adolf en prins Wil- Prof. dr. Maria Montessori, de Italiaanse deskundige op het gebied van kleuteronderwijs, heeft Donder dag in Igls bij Innsbruck haar 81ste verjaardag gevierd. Bij houtsprokkelen in de buurt van het Britse opleidingskamp te Sennelager zijn drie jongens over een blindganger gestruikeld. De gra naat ontplofte. Twee jongens werden gedood, de derde werd zwaar ge wond. BINNENLAND Tot lid van de Tweede Kamer de vacature-Hermans verklaard mevrouw M. E. Nobbi Odinot te Hilversum. Negen voor haar op de lijst var de C.P.N. voor komende candidaten wensten niet in aanmerking te komen. De meningsverschillen tussen de West-Duitse Bondsrepubliek en de Geallieerden hebben zich thans ook uitgestrekt tot het gebied van de film. De Duitsers vrezen, dat de ont eigening van het vroegere UFA-con- cern er toe zal leiden, dat de over heersende positie der buitenlandse filmondernemingen op de Duitse markt nog zal toenemen. De geal lieerde liquidatie-commissie heeft de verkoop aangekondigd van de Bava- ria-Filmkunst in München en van de Marsfilm in Berlijn. Deze aankondiging heeft in Bonn onpretttige verrassing gewekt. Zondag zal de rijksweg Breda— Aantwerpen onder Zundert van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. zijn afgeslo ten wegens het bloemenfeest te Zun dert. Het doorgaand verkeer wordt geraden gedurende die tijd niet over Wuestwezel te rijden. De heer J. van der Gaag, Ne derlands consul te Singapore, is over geplaatst naar Rangoon, waar hij als eerste gezantschapssecretaris aan het Nederlandse gezantschap is verbon den. benoemd I Aan Duitse zijde was men de me ning toegedaan, dat de geallieerde commissie zou wachten tot een Duitse UFA-wet was afgekondigd, waardoor de Duitsers zelf de rege ling van de eigendom der studio's ter hand konden nemen. De West-Duitse regering heeft dan ook prompt om uitstel gevraagd. De studio's in Geiselgasteig bü München vormen de voornaamste erfenis van de vroeger in bezit van het Rijk zijnde UFA. De helft van de West-Duitse filmcapaciteit is hier ge concentreerd. De waarde der inrich tingen wordt geschat op 15 millioen Mark. Daar de Duitse filmindustrie niet over voldoende kapitaal be schikt, verwacht men, dat buiten landse belanghebbenden zich van het project zullen meester maken.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2