S)e CoidóeGoii/fcci/nt Peking kweekt incidenten J6.M. IKoningin Juliana ap de 5.5. Jxntaonólelling- Zal Mossadeq 't uithouden afdi Truman tegen lingen Nieuwe Noordelijke beschuldigingen ONHERSTELBARE UITDAGING In September... Moederkoren was oorzaak Productie moet 25 pCt omhoog De Duitse bezittingen in het buitenland Directeur: C. M. HAMERSVBLD. Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZKN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 42ste JAARGANG No. 12372 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15-ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 H. M. Koningin Juliana heeft 'smorgens 30 Aug. een bezoek gebracht aan de F.F. Veredelingstentoonstell ing te Enschede. Zij bezichtigde ver schillende afdelingen. Op de foto: De Koningin bezichtigt de maquette „Zuiderzee wordt land", een inzending van de Rijkswaterstaat. DE OPPOSITIE NEEMT TOE r\E AMERIKAANSE AMBASSADEUR IN TEHERAN, Grady, heeft gisterochtend een gesprek van drie kwartier gehad met de Perzi sche minister-president Mossadeq aan diens ziekbed. In de loop van de conferentie werd het Grady duidelijk, dat de premier niet van gedach ten veranderd is, hoewel hij zich realiseert dat zijn land een financiële chaos tegemoet gaat. Over zijn gesprek, dat hij met de sjah had, ver telde de Amerikaanse ambassadeur echter, dat het hem voorkwam dat deze nog hoop op een overeenkomst heeft. De sjah verwacht ontwikke lingen „binnen de regering" die het openen van nieuwe besprekingen zullen bespoedigen. De mededelingen dat de oppositie in de Majlis aan kracht wint blijven aanhouden. Reeds zouden twintig stemmen verza meld zijn tegen Mossadeq wanneer deze weer om een vertrouwens mo tie vraagt. VER.NATIES BEPOLST. Perzië heeft gisteren te Geneve in de economische en speciale raad van de Verenigde Naties te kennen ge geven, dat het wellicht zal vragen om technische hulp van de Verenig de Naties voor het uitgebreide pro gramma tot exploitatie van de ge nationaliseerde olie-industrie, indien het land er niet in slaagt elders olie technici te krijgen tengevolge van „politieke bemoeiingen". De Perzi sche gedelegeerde vroeg tijdens een debat over technische hulp of de Verenigde Naties zijn regering zou- DE SOWJETS TE SAN FRANCISCO. De So wj et-Russische delegatie voor de conferentie over het Japan se vredesverdrag te San Francisco heeft een weelderig buitengoed in een der voorsteden gehuurd voor drie weken. Men acht te Sar. Fran cisco deze huurtijd veelbetekenend, omdat de conferentie slechts van 4 tot 8 September zal duren. Eur. economisch herstel Ontwrichting van het herstelpro gramma voor Europa dit was de beschuldiging, die president Truman tijdens zijn wekelijkse persconferen tie tegen de besnoeiers in het Con gres van de wet hulpverlening aan het buitenland inbracht. „Het is geen bewijs van een goed begrip, wanneer het economische herstel van Europa wordt getorpe deerd, juist nu men op weg is op dit punt successen te behalen", zo merkte hij bitter op. Truman verklaarde, dat hij alles had gedaan om het oorspronkelijke bedrag van 8,5 milliard, dat in de wet was uitgetrokken voor militaire en economische hulp, te handhaven. Hij zal dit blijven doen, maar op het ogenblik, zo verklaarde hij, ziet de zaak er vrij hopeloos uit. Over Oatis, de Amerikaanse ver slaggever, die in Praag gevangen wordt gehouden, verklaarde de pre sident, dat „deze zaak in de V.S. nooit als afgedaan zal worden be schouwd, voordat Oatis is vrijge laten". den kunnen bijstaan bij het vinden van de technici, die nodig zijn om de genationaliseerde olie-industrie in Perzië te helpen exploiteren indien Perzië een dergelijk verzoek zou doen. Alle buitenlandse employé's der „Anglo-Iranian" zijn thans uit Per zië weggevoerd; de laatsten zijn met speciale vliegtuigen in Londen aan gekomen. Te Abadan bevinden zich nog vier honderd Britse employé's der Brits- Perzische oliemaatschappij. Deze hebhen o.m. tot taak de thans buiten werking zijnde raffinaderij bedrijfs- gereed te houden. HEVIGE KOU IN Z.-AFRIKA. In Zuid-Afrika is het thans winter en de koude is 's nachts heviger, dan het volgens ingewijden de laatste veertig jaren is geweest. RAKETVLIEGTUIG SLAAT ALLE RECORDS. Een klein vliegtuig met raketaan drijving heeft het erkende wereld record van ruim twintig kilometer hoogte, dat in 1935 door kapiteins van het Amerikaanse leger in een ballon werd gevestigd, geslagen en een snelheid bereikt van ongeveer 1.600 kilometer per uur, aldus maakt de Amerikaanse marine te El Segun- do (Californië) bekend. De juiste hoogte, die de piloot Bill Bridgeman met deze Douglas-luchtraket heeft bereikt, is niet bekend gemaakt. Dit is hetzelfde vliegtuig, waarvan de marine de vorige maand meldde, dal het elk ander vliegtuig in snelheid en hoogte had overtroffen. yOLGENS RADIO-PEKING is Woensdag vroeg in de ochtend een vliegtuig der Verbondenen overhet neutrale gebied van Kaesong gevlogen. Het had lichtkogels uitgeworpen. Ook tijdens de besprekingen, aldus het station, vlogen bij herhaling vliegtuigen der V.N. over het gebiedvan Kaesong. Het maximum aantal vluchten over het gebied op één dag was 43. Generaal Nam II heeft te gen deze nieuwe „schending" van het neutrale gebied geprotesteerd. De voortdurende sohendingen der neutraliteit van het gebied voor de besprekingen over een staken van het vuren hadden hier een dreigende sfeer geschapen. Gij zijt voorwaar roekeloze en ongebreidelde schen ders van de overeenkomst" (betref fende de neutraliteit van Kaesong), aldus dit protest. De generaal noemt deze uitvlucht een „overmoedige en onherstelbaar uitdagende daad" en eist een strenge bestraffing van de schuldigen. Bij overhandiging van dit protest verklaarde de communistische ver bindingsofficier luitenant-kolonel Lee bovendien, dat gewapende sol daten der verbondenen Donderdag de neutrale zóne bij Pan Moen Djon hebben aangevallen en betreden. Verder hadden naar verluidt gewa pende strijdkrachten der Verbonde nen Donderdagmiddag leden van de communistische militaire politie bij het dorp Tsjong Damdong in de neu trale zóne aangevallen, aldus de ver bindingsofficier, diè een protest in diende en zich het recht voorbe hield „verdere eisen te stellen." verjaren wij en U hebt er voordeel bij Ziat onze speciale adver tentie op de achterpagina De Franse broodvergiftiging Franse regeringsdeskundigen op het gebied van vergiften hebben gis teren bevestigd, dat de vreemde aandoening, waaraan vier personen zijn bezweken en welke dozijnen anderen vlagen van waanzin had be zorgd na het eten van brood in het Franse dorp Pont St. Esprit, een ziekte is, die sinds de middeleeuwen bijna in het vergeetboek was ge raakt. De oorzaak van de kwaal is een schimmel, die zich op verschil lende graansoorten kan ontwikkelen. De politie zet haar onderzoek voort, om na te gaan of er soms nalatigheid in het spel is. De parasitaire zwam groeit bij re genachtig weer op graangewassen. OM ECONOMIE VEILIG TE STELLEN |"*^E 18 MARSHALL-LAN DEN hebben besloten er naar te streven in de komende vijf jaar de industriële productie met 25 procent te verho gen. Indien dit doel wordt bereikt kan voldaan worden aan de eisen der bewapening zonder dat Europa'snormale economische ontwikkeling in gevaar komt. De huidige periode van versobering zal dan slechts tijdelijk behoeven te zijn. Het besluit tot verhoging der productie werd in Parijs genomen door de Raad van de Organisatie van Europese Economische samenwerking en aldaar bekend gemaakt door de voor zitter van de Raad, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker. te bereiken. De industriële produc tie is in die jaren reeds met 45 en de agrarische productie met 25 procent gestegen. Hierdoor is de uitvoer met 91 procent omhoog gegaan. Het dol lartekort is van 8 milliard in 1947 te ruggelopen tot 1 milliard in 1950. Het pian tot productieverhoging in de komende vijf jaren is geen ge- détailleerd uitgewerkt „vijf-jaren plan". De verklaring der 18 landen, waarin het besluit is vervat, noemt dan ook slechts in algemene be woordingen de sectoren die de aan dacht verdienen. In het bijzonder wordt aangedrongen op opvoering van steenkolen, electriciteit en staal. „Europa moet een middel vinden om het zonder de dure import van Ame rikaanse kolen te stellen," aldus de gezamenlijke verklaring. Ook wordt de nadruk gelegd op de behoefte aan meer huizen. Het blijkt, dat de Amerikanen er bij de Marshall-lan den op hebben aangedrongen de loontrekkers een groter aandeel in de welvaart van Europa te geven om de communistische propaganda de wind uit de zeilen te nemen. „Wij bagatelliseren niet de krachts inspanningen, welke nodig zullen zijn, zo verklaarde mr. Stikker, doch wij vertrouwen er op, dat Europa de benodigde materiële en geestelij ke hulpbronnen bezit om te slagen. Alle volken van het vrije Europa vragen: Zullen we ooit vrij kunnen zijn van de vrees voor de oorlog? Kunnen we hopen op een wereld, waar geen materiaalgebrek zal heer sen? Zal sociale rechtvaardigheid een vitale en blijvende factor in ons leven zijn? Wij geloven vast, dat het antwoord op al deze vragen „ja" luidt", aldus minister Stikker, die hieraan toevoegde: „Dit zal echter het maximum van de individuele en collectieve krachtsinspanningen vra gen". Mr. Stikker wees er op, dat in de afgelopen drie jaar samenwerking in de O.E.E.S. meer bereikt was dan verwacht had kunnen worden. In drie jaar werd tot stand gebracht wat Europa in vier jaar had gehoopt Prof. Olivier, hoofd van het labora torium van de politie te Marseille, heeft meegedeeld, dat zijn bevindin gen bij de lijkschouwing de bevesti ging hebben geleverd van die van een andere Franse geleerde volgens welke het meel, waarvan het brood was gebakken, was vergiftigd door moederkoren dat wordt omschreven als „een parasitaire ziekte van graan gewassen, waarbij de korrels wor den vervangen door zwarte of don ker purperen knotsvormige licha men". In laboratoria gekweekt moe derkoren wordt gebruikt als genees middel tegen ernstige bloedingen. In grote doses verlamt het zenuw uiteinden. De ziekte kwam veel voor in de middeleeuwen en was toen bekend als „brandende koorts" of „Sint An- toniusvuur" omdat het de geest stoorde .en de slachtoffers de indruk gaf dat zij door vlammen werden verteerd. De ziekte heeft in deze Zuid- Franse plaats van 5000 inwoners 200 perso nen getroffen. Er bevinden zich nog 37 personen in het ziekenhuis. AANVOER UIT WLADIWOSTOK AFGESNEDEN De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat de spoorlijnen van Noord-Korea naar de Russische militaire basis in Wladiwostok, zijn afgesneden door het bombardement van Rasjin (plm. 30 km. van de Russische grens) op Zaterdag j.l. Volgens voorlopige berichten, zo zei een woordvoerder, werden bij dit bombardement alle weg- en spoor verbindingen ten Zuiden van Rasjin buiten werking gesteld. ÏÏUrUila Sxo-nv^koin Ylew. tyo-ik De afgevaardigde voor Rusland voor de besprekingen over een vredes verdrag met Japan, Minister Andrie Gromyko, is met de „Queen Eliza beth" in New-York aangekomen, op doorreis naar San Francisco. Foto toont Minister Gromyko btj het verlaten van het schip, in de ha ven van New York. IN BESLAGNEMING GESANCTIONEERD r\E GEALLIEERDE HOGE COMMISSIE TE BONN heeft gisteren de laatste wettelijke bekrachtiging van de in beslagneming van het Duitse vermogen in het buitenland aanvaard. De wet, die de Duitsers de mogelijkheid ontneemt hun verloren bezit terug te vorderen, is nog niet gepubliceerd en de uitvaardiging ervan zal eerst plaats hebben, nadat de Amerikaanse Hoge Commissaris, McCloy, de wet nogmaals met kan selier Adenauer besproken zal hebben. Ofschoon van geallieerde zijde se dert lange tijd was te verstaan ge geven, dat aan deze sluitsteen op het geheel van wettelijke maatregelen inzake het Duitse vermogen niet meer te tornen viel, is in de laatste weken nogmaals een protestcam pagne losgekomen, waarbij van Duit se zijde de inbeslagneming van pri- vé-vermogen als een onaanvaardbaar volkenrechtelijk novum werd voor gesteld. De Duitse regering heeft zich bij de golf van protesten van belanghebbenden aangesloten en in het begin dezer week heeft dr. Ade nauer de Duitse zienswijze nogmaals jegens de hoge commissie vertolkt. Van Duitse zijde ziet men door de aanvaarding der wet definitief de mogelijkheid afgesneden om op de aanstaande Londense schuidencon- ferentie de Duitse bezittingen tegen de schulden af te schrijven. In poli tieke kringen in Bonn verwacht men, dat de ontstemming der Duitsers over deze voltooiing van de politiek, waarvan de grondslagen reeds in de overeenkomst van Potsdam waren neergelegd, ook in de Bondsdag lucht zal krijgen. De tot de rege ringscoalitie behorende Duitse Par tij heeft er namelijk al aan herin nerd, dat de in Maart door dr Ade nauer gedane erkenning der Duitse schulden nog door de Bondsdag zou moeten worden geratificeerd Deze ratificatie is, volgens een verklaring der Duitse Partij, thans wel zeer twijfelachtig geworden. Men wijst er op, dat de positie van de Duitse regering voor de Londense schulden conferentie door het besluit wel zeer bemoeilijkt is. De door de Duitsers in het buiten land verloren vermogens worden op acht milliard Mark geschat. ïi-tipAehnq£.n VAedelWuUaq, in Offia-qe&ouw. 1 Diplomaten toch spoorloos Enkele Londense bladen kondig den gisteren met veel ophef aan, dat het verdwjjningsraadsel van de twee diplomaten MacLean en Burgess spoedig opgelost zou zijn, omdat hun verblijfplaats zou zijn ontdekt. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken bleef evenwel volharden bij zijn ontkenning, dat er een spoor van de vermisten gevonden zou zijn. De Franse politie heeft medege deeld, dat mevr, Melinda MacLean te Beauvallon aan de Riviera, waar zij met vacantie is, ondervraagd is. Zij zeide niet te weten waar haar echtgenoot zich bevindt en geen boodschap van hem te hebben ont vangen. Mevr. McLean heeft sedert zij aan de Franse Zuidkust vertoeft, haar gehuurde villa nimmer langer dan een dag verlaten. Dit is het Opera-gebouw van San Francisco, de plaats, waar waarschijn lijk de besprekingen over een vrede sverdrag met Japan zullen worden gehouden De Verenigde Staten heb ben hiertoe 50 verschillende landen uitgenodigd afgevaardigden te zenden, Rusland inbegrepen. Het verdrag zou Japan volledige vrijheid geven tot herbewapening, alsmede toestem ming tot onbeperkte uitbreiding van zijn economische betrekkingen. Weer een zeilboot op IJselmeer vergaan Jongeman omgekomen Donderdagmiddag zijn de achttien jarige H. van Dijkhuizen en de negen tienjarige J. Wassink, beiden uit Nij. kerk, met een zeilboot een tocht gaan maken op het IJsselmeer Tijdens de bui, die gisteren tussen vijf en zes uur over het IJsselmeer is getrokken is de boot omgeslagen. Om één uur he dennacht vond men op ongeveer twee kilometer uit de kust de omliggende boot, waarop de uitgeputte Van Dijk huizen zat. Aan boord van de motor boot is de iongen bijgebracht. De gemeentesleepboot, welke aan hef opsporingswerk deelnam, keerde van morgen om half elf terug zonder be richt van de andere opvarende Aan de vissers uit Spakenburg en Harder wijk wordt verzocht zo veel mogelijk uit te zien naar de vermiste W De boot is door de waterpolitie uit Har derwijk in beslag genomen. Donderdagmiddag om 4.30 uur ver trokken beide jongelui met een flinke B. M 'er uit Nijkerk voor de tocht op het IJsselmeer Te ongeveer zes uur brak door de buien de stag waardoor het zeil achterover sloeg en de boot vol water liep Dit gebeurde plus mi. nus zes kilometer ten Westen van Nijkerk en twee en een halve kilo meter uit de kust. De twee jongens waren H. van Dijkhuizen plus minus achttien jaar, H.B.S.'er, en Jaap Was sink. eerste jaarsstudent, plus minus twintig jaar beiden uit Nijkerk De student J. Wassink besloot een poging te wagen zwemmend de wal te berei ken en hu'p te halen Dijkhuizen bleef in de boot achter. Toen de jongens in de avond nog niet thuis waren, waarschuwde de fa milie de rijkspolitie te water te Har derwijk Deze vertrok ongeveer twaalf over negen uit Harderwijk met de R.P. 73. Het zicht was zeer slecht en alleen door het schreeuwen van van Dijkhuizen werd de aan dacht getroKken en de boot gevonden Van de te water gegane student J. Wassink, werd tot hedenmorgen elf uur nog geen enkel spoor gevonden. Wel wordt nog steeds naar hem ge zocht. Ook verschillende jachten uit Nijkerk verlenen assistentie.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1