Tweeduizend jongens werden opgevoed van vrijheid en blijheid in sfeer c 1 N C >E KRANTENTUI N Piet - Hein CLaantuien aan ffiim ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Veertig jaar „Harreveld" Minister komt nieuw gebouw openen De congregatie van broe Smarten", waarvan we onlangs kondigd, bezit in haar vakschool „H Gelderse Achterhoek een stichting, katholieken en anderen en die 8 Sep voeding en scholing aan meer dan tooien. Bovendien zal op die dag ni Justitie, mr. H. Mulderije, officieel groot en modern complex, dat drin fatale brand in 1948. Harreveld is even belangrijk als vroeger Stokershorst, een ander in stituut van de jubilerende Broeders, waar Brusse ooit werd geïnspireerd tot 't schrijven van zijn roman „Boef je", door Annie van Ees meer dan duizend maal op het vaderlands to neel vertoond. Maar het zou niet eerlijk zijn, het begrip „boefje" te brengen in verband met de uitsteken de opvoeding en scholing, die telken male 270 jongens onder leiding van 35 broeders genieten. Harreveld volgt namelijk moderne opvoedings wijzen, waarbij men niet spreekt van boefjes of van pupillen, maar van een mannelijke a-sociale jeugd tus sen acht en achttien jaar, die in een sfeer van vrijheid en blijheid wordt ingeleid op het leven in de gemeen schap. Het gewone schoolonderwijs is er aangepast aan het type jongens, met officieel toegestane vrijheid bij het samenstellen van het lesrooster. In het kort gezegd: hier wordt het on derwijs aangepast aan de leerlingen. Zo is het eigenlijk ook gesteld met het vakonderwijs, zodat hier niet een gewone ambachtschool wordt geëxploiteerd, maar het ambachts- onderwijs wordt gegeven overeen komstig het zogenaamde leerlingen- DERS van „O. L. Vrouw van Zeven het eerste eeuwfeest hebben aange- arreveld" te Lichtenvoorde in de die in gans het land vermaard is bij tember a.s. veertig jaar heilzame op- tweeduizend jongens hoopt te vol- emand minder dan de Minister ^an de nieuwbouw komen openen, een gend nodig is geworden sedert de stelsel, met inachtneming van drie intelligentie-groeperingen. Verder is dat ambachtsonderwijs allerminst beperkt; het omvat bevoorbeeld ook opleiding voor boerderij of tuinderij, waarbij voor de stadsjongens is ge dacht aan de mogelijkheid van plantsoenaanleg. Dank zij deze verscheidenheid van opleidingsmogelijkheden, neemt Harreveld een unieke plaats in onder de Nederlandse internaten van de kinderbescherming. Bovendien is het een van de grootste. Zo min mogelijk gestichtsidee De jongens, die op Harreveld ver blijven, zijn deels door de Regering gezonden, deels door voogdij-vereni gingen. Zij behoeven er waarlijk niet allen tot hun meerderjarigheid te blijven; als zij de school hebben afgewerkt, komen zij bij patroons. Sommigen blijven dan onder toezicht van de broeders, anderen vallen te rug op de voogdij-verenigingen Doch waar ze ook terecht komen, vrijwel allen keren zo nu en dan terug ,op het nest", waar Broeder-overste hun aangename ontspanningsdagen weet te bereiden. Maar ook de jaren van het ver blijf worden zoveel mogelijk veraan genaamd; de jongens doen er aan tafeltennis, voetballen in de compe titie van de K.N.V.B., lopen de Vier daagse te Nijmegen mee, of spelen in „De Notenkrakers", welke muzi kale band onder meer in actie is ge komen, toen gans de Nederlandse pers, Harreveld bezoekende, het kranige jongenscorps niet wilde ver geten. Zoals we toen hoorden, wor den bij wedstrijden van sport en spel tal van prijzen weggesleept Sinds kort zijn psycholoog en psy chiater aan de inrichting verbonden, zodat de jongens via een test in de meest geschikte opleiding terecht komen. Uitvloeisel is ook het zen den van de jongens op vacantie in gezinnen in de Achterhoek, om hen aldus vertrouwd te maken met goe de gezinssfeer. Dit alles wetende, behoeft hel niet te verbazen, dat van al de jongens, die Harreveld zijn doorgestroomd, er zeker zeventig procent goed terecht komt. Dat strekt wel tot grote eer van de Broeders en van het Bestuur, die met alle tact en bekwaamheid, vooral opvoedkundig te werk gaan in een internaat, dat in het be scheiden dorp wel een zeer respec tabele afmeting heeft aangenomen. Van erkentelijkheid zal ongetwij feld sprake zijn, als op 8 September, tijdens een bescheiden feest, geno digden uit het hele land zullen wor den ontvangen en behalve de mi nister ook Mgr. dr. Alfrink zal ko men getuigen. De jongens krijgen hun eigen feest en zullen behoren tot de 1300 van de gezamenlijke in stituten van de Broeders waaronder de bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout, die in Amsterdam feestelijk zullen worden onthaald. Van Oorschot. HMSELMAM 4 PANDER BREE5TRAAT 146 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 .L E IDE-' Lid Financ. Instituut Veertien jonge vrouwen naar de missie Ubbergen zendt lekenkrachten als helpsters van missionarissen De „electrische" vanuit Nijmegen trekt in deze vacantietijd duizenden naar de hoogten van Berg en Dal Wie halverwege uitstapt bij de be boste heuvel van Ubbergen, ziet te gen de helling een grote witte villa, die als een machtige coulisse de straatweg beheerst. Als gast van de Vrouwen van Nazareth, die van hieruit medewerken aan het beke ringswerk in Nederland en in de missie over gans de wereld, hebben we er kennis gemaakt met veertien jonge vrouwen, die in October als lekenkrachten zullen uitgaan naar de missiegebieden om er de missio narissen behulpzaam te zijn bij de uitbreiding van het Godsrijk Vier onderwijzeressen en een ad ministratrice gaan naar Nieuw-Gui- nea; een vroedvrouw-onderwijzeres komt op Flores; drie sociale werk sters en vier verpleegsters trekken uit naar Brazilië, en ook de veer tiende krijgt haar bestemming. Hun opleiding heeft een half jaar ge duurd, waarin zij geestelijke, prac- tische en culturele vorming hebben gekregen. Zij leerden in de Missie school van Tubbergen de taal-, de geschiedenis en de aardrijkskunde van het land, waarin zij straks zul len aankomen Naast staatsleer en volkenkunde kregen zij missiege schiedenis en kathechese; en in de komende weken zullen zij aan de Memisa te Rotterdam een medische missie-cursus volgen, welke practi- sche opleiding hen in de tropen zeer goed te pas zal komen. De directrice van het huis heeft ens medegedeeld, dat de vraag naar vrouwelijke leken groot is, blijkens de aanvragen, die uit alle delen van dè wereld bij de Missieschool bin nenkomen. Helaas konden tot dus verre slechts drie en vijftig jonge vrouwen in dienst van de missie worden gesteld, de pas geslaagden inbegrepen. Deze cursisten hebben een contract getekend voor vier of zes jaar Hun uitzet, overtocht er salaris zijn geheel voor rekening van de Missie. Natuurlijk is hun uitzending tevo ren goed bekeken. In de verre ge bieden, waar reeds cursisten wer ken, zoals Indonesië, Suriname, Pa kistan, Brazilië en Nieuw-Guinea, hebben de Vrouwen van Nazareth tijdig het terrein verkend en het werk voorbereid. Zij legden ook het contact met de missie-overheid en informeerden, waar de vraag naar vrouwelijke lekenkrachten het grootst is. In het algemeen is er vraag naar onderwijzeressen, ver pleegsters, vroedvrouwen, sociale werksters en leraressen nijver heidsonderwijs. Als nu de veertien jonge vrouwen over enkele weken in het missie land aankomen, zullen «ij eerst kor te tijd doorbrengen in een huis van de Vrouwen van Nazareth om er de toestanden, de gewoonten en de aard van het volk nader te leren kennen. Intussen zal te Tubbergen een nieuwe cursus beginnen, die hoofdzakelijk krachten vormt voor Brazilië. Wij hebben gemeend, dit pracht- tige werk der opleiding van leken als helpsters van onze missionaris sen te moeten brengen onder de aandacht van onze lezers, die er niet genoeg van doordrongen kunnen worden, hoezeer de Missie smeekt om lekenkrachten. En ook ten res- pecte van de jonge meisjes, die mo gelijk goede kansen in het vader land opgeven terwille van katholiek idealisme, om mede uit te trekken en te onderwijzen „alle volkeren der wereld". Aetherklanken ZONDAG HILVERSUM I, 402 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR 12.00 AVRO 17.00 VARA. 20.0< 24.00 AVRO VARA: 8.00 Nieuws en weerbe richten. Daarna: Postduivenberichten 8.15 Gemengd koor. 8.30 „Aangepas te hengelsport", causerie. 8.40 Orgel spel. 9.12 Postduivenberichten. 9.15 Verzoekprogramma. 9.45 „Geestelijk leven", causerie. VPRO: 10.00 Voor dracht. IKOR: 10.30 Hervormde kerkdienst. AVRO: 12.00 Theateror kest. 12.30 „Voelen de jongeren voor 'net reclamevak?", causerie. 12.40 Gram. muziek. 3.00 Nieuws weerberichten. 13.15 Mededelingen of gram. muziek. 13.20 Dansmuziek. 13.50 „Even afrekenen Heren". 14.00 Gram. muziek. 14.05 Rubriek van Kunst en Cultuiir. 14.30 Zangrecital 14.50 Residentie orkest en soliste (15.3515.10 Filmpraatje). 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Koorzang. 17.20 Gram. muziek. 17.30 ,,De onbe kende vrouw", hoorspel. 17.50 Piano spel. 18.00 Sportcommentaar. '18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Ca baret. 19.00 „Ook ik ben Am'erika". klankbeeld. 19.30 Gevarieerde mu ziek. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Ac tualiteiten. 20.15 Omroeporkest. 21.00 „Het gebeurde in Parijs", hoorspel. 21.15 Surinaamse volksmuziek. 21.30 Gram. muziek. 22.00 Strijkorkest. 2.30 Mezzo-sopraan en piano. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. muziek. HILVERSUM II. 298 M. 8.00 NCRV. 9.30 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NCRV- 19.45—24.00 KRO NCRV: 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gram. muziek. 8.30 Morgen wijding. 9.15 Vocaal kwartet. KRO 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Gram muziek. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. muziek. 11.40 Kamermuziek. 12.15 Negro-spirituals. 12.40 Lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, weerberichten en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 „Uit het Boek der Boeken". 14.00 Radio Philharmonisch orkest. 15.00 Sopraan, fluit en orgel. 15.35 Gram. muziek. 16.10 „Katholiek Thuisfront overal"' 16.15 Gram. mu ziek. 16.30 Vespers. IKOR. 17.00 Stu- diodienst. 18.00 Dienst voor de zie ken. NCRV: 19.00 Kamerkoor. 19.15 ,In de Discipelkring van de Here Jezus Christus", causerie. 19.30 Nieuws, sportuitslagen en weerbe richten. KRO: 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boekbespreking. 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gevarieerd programma. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. mu ziek MAANDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. muziek. 8.00 Nieuws 8.15 Gram1 mu ziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. muziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. muziek. 11.00 Voordracht. 12.00 Gram. muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 „In 't spionnrAje". 12.38 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. muziek. 13.30 Amusements muziek. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?" causerie. 14.20 Gram. mu ziek. 14.30 Voordracht. 14.45 Cello en piano. 15.15 „De zaak Landru", causerie. 15.30 Operamuziek. 16.20 Canadese en Ierse volksliedjes 16.50 „Mucisalender". 17.30 Voor de pad vinders. 17.45 Gram. mmziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Militair commentaar. 18.25 Reportage of gram. muziek. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Gram. mu ziek. 19.30 Orkestconcert. 20.00 Nieuws. 20.05 Operettemuziek. 21.05 Actualiteiten. 21.15 Weense muziek. 21.40 „Als miin vrouw dat eens wist" hoorspel. 22.15 Sopraan, tenor en niano. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. muziek HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gram. muziek: 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde mu ziek; 8.45 Gram. muziek; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Salon orkest. 10.00 Gram muziek; 10.30 Morgendienst; 11 00 Viool en piano; 11.30 Gram. muziek; 11.45 Lichte muziek: 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Orgelconcert. 13.00 Nieuws: 13.15 Haromuziek; 13.45 Gram. mu ziek; 14.00 Voor de jeued; 14.35 Orarn muziek; 14.45 Voor dp vrouw; 15.15 Gram muziek: 15.30 Idem; 15.40 Kgmerkoor; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal ensemble en solisten; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Oreel- poopprt; 17,45 Rp<*erinesuitzending: Dr. W. C. Klein- ..Fxoloratie van on bekend N'öuw-G"inea": ifl rv0 Suri naamse vnlkcmiziek. 18.15 Gram. muziek; IR 25 Pianino: 18.45 Roek- besr>rekin<v iQ.no N'euws en "'eer- Rorichten: 10.15 ..Volk en Staat" "au«erïe; 19.30 Gram. muziek: 10 40 Podiokrant: 20 on Niouws: 20.05 Gmroenorknst- 20 40 De Soeeldoos" hnorsnel; 21.30 Muzikale souvenirs: °1 50 Gram. muziek: 9,2.00 Collegium Musirum Am=tp]odavipnco- 99 45 A vpndmTordenkinp: 99.00 Nieuws: 23.15 Gram. muziek: 23.4024.00 Tdem Belevenissen van een tweeling De grote vacantie zat er weer op. Er was «en eind gekomen aan de heerlij ke dagen van vrijheid. Uit was het met de uitstapjes en logeerpartijtjes, met de fietstochtjes en kampeerspelletjes. Dat alles was nu voorbij. Straks zou de schoolbel weer luiden en na die fijne tijd van ravotten zou weer de ernst ko men van het leren. Sommige kinderen vonden het jammer, maar anderen ver heugden er zich over. Ze kwamen im mers in een hogere klas, een andere meneer of juffrouw, weer nieuwe boe ken en schriften: allemaal redenen om met plezier en ijver te gaan beginnen. Ook Piet en Hein hadden een fijne vacantie gehad. Genoten hadden ze van een week kamperen in de bossen; bij hun vriend „de witte" hadden ze mee geholpen met het binnenhalen van de oogst. Ze zagen er bruinverbrand uit, maar nu de eerste schooldag weer voor de deur stond, verlangden ze dan ook echt om weer te beginnen. Vooral als je in de 5e klas bij mijnheer Jansen kwam, die mijnheer die altijd mee speelde op de speelplaats en altijd lachend tussen zijn troepje jongens te vinden was. Als kleine jongens hadden ze hem al dikwijls een handje gegeven en bij zich zelf gedacht, hé, als we maar eenmaal bij die mijnheer zitten en nu zouden ze er komen. De avond tevoren begon moeder al met: Zorg dat je je spullen klaar legt, anders is het morgen vroeg weer haas ten en vergeet je de helft. Klokslag 9 uur klingelde de school bel. Het rumoer van de meer dan hon derd door elkaar dravende jongens, verstomde en als van ouds vormden zich de rijen van jongens. Zonder moei te vonden ze hun oude plaats terug. Voor de tweede maal klingelde de bel en zwijgend stond nu alles op zijn plaats. Piet en Hein en de hele klas keken vol verwachting naar hun nieuwe mijnheer, toen die vlak voor dt rij ging staan. Hij overzag zijn nieuwe leerlin gen eens en pretlichtjes kwamen in zijn ogen, toen hij verschillende bekenden zag. Het hoofd der school schommelde in een bosje papieren dat hij in zijn hand had en toen hij het goede gevonden had, begon hij de namen af te lezen. Op 't laatst noemde hij de naam Jos Lenders en daar kwam een jongen met zichtba re tegenzin aanstappen, die zich tot nu toe een beetje op de achtergrond had gehouden. Het was een nieuweling die sinds enige weken aan de buitenrand van het dorp was komen wonen. De jongens bekeken hem vol aandacht, maar Jos trok zich daar niets van aan en onverschillig nam hij zijn plaats ach ter in de rij in. Rustig en ordelijk klom de rij de trap op. Voorlopig werden de jassen aan willekeurige kapstokken gehangen, dat zou later op de dag allemaal wel aan gewezen worden. Spoedig werd ieder een eigen plaats aangewezen en gewoonte getrouw gin gen Piet en Hein naast elkaar zitten. Op zijn gemak bekeek mijnheer Jansen eens zijn klas en gaf al gauw Piet, die een heel stuk groter was dan Hein een plaats achteraan en wel naast de nieuwe klasgenoot Jos Lenders. Hein kreeg een plaats op de eerste bank en de „de witte" zat ongeveer in het mid den. „Jongens" begon mijnheer, „we staan weer aan het begin van een nieuw schooljaar, we zulen het elkaar zo pret tig mogelijk maken en we zullen hopen dat er geen erge dingen mogen gebeu ren en zorgen dat we allemaal zonder uitzondering over een jaar een klas ho ger zullen zitten.' Na het bidden van het morgengebed bad mijnheer een weesgegroet extra om Gods zegen te vragen over het ko mende schooljaar en het nieuwe school jaar was begonnen. De eerste morgen werd besteed aan het uitdelen van nieuwe boeken, schriften, pennen, potloden enz. enz., kortom aan alle dingen die zo'n eerste schoolmorgen moeten gebeuren en toen de jongens om twaalf uur thuiskomend moesten vertellen wat ze al in de nieu we klas geleerd hadden, konden ze al leen npg maar vertellen, dat mijnheer Jansen een reuze aardige mijnheer was en Piet vertelde noj; daarbij dal hij naast „een nieuwe" zat. Ook van die nieuwe jongen wist Piet niet veel, al leen dat hij de hele morgen met een ontevreden gezicht had zitten kijken en om twaalf uur als een pijl uit een boog, zonder zich om de jongens te bekom meren, naar huis was gerend Moeder Spruit veronderstelde dat die jongen zich nog vreemd voelde tussen de nieuwe kornuiten en dat PietHein maar hun best moesten doen hem in hun spelletjes te betrekken. Om vier uur van die eerste school dag. klitte het clubje vrienden van de „vijfde" weer bij elkaar. Piet Spruit had het hoogste woord. Vandaag nog niet veel huiswerk, dus klonk het al gauw: „Jongens wat zullen we straks doen.' „Voetballen op het pleintje" riepen er een paar en toen Piet zei dat hij zijn nieuwe voetbal zou meebrengen, werd algemeen tot een partijtje voetbal be sloten. Hein zocht naar „de nieuwe" om hem ook uit te nodigen mee te spelen, maar hij was alweer in geen velden of wegen te zien. Een „rare snijboon" hoor om er weer dadelijk tussen uit te gaan. Wordt vervolgd CORRESPONDENTIE Micp en Piet Vink, Boerenburgerweg 22b, Noordwijk. Kom jij maar gauw in ons kringetje Miep, zulke flinke meisjes kunnen we gebruiken. Nu zie ik Piet al lelijk kijken omdat hij niet ge noemd wordt. Ja hoor Piet, flinke jon gens mogen er ook bij en ik geloof vast dat jij daar bij hoort. Zeg Miep zul je moeder goed helpen in de vacantie, dan heeft moeder ook een beetje vacantie. Dag kinders groeten aan moeder. Bea cn Hans Weyermars, Kcmpe- naerslraat 44, Oegstgeest. Fijn hé Bea, dat je nu bij de „groten hoort. Je tekening is aardig. Wie woont er in dat huisje? Daar hoort eigenlijk een ver haal bij. En nu komt Hans aan de beurt, die zo goed zijn best heeft gedaan. Ze ker wel met mooie cijfers overgegaan? Prettige vacantie samen. Joke Duivenvoorden, Kerkstraat 78, Noordwykerhout. Het verhaal van PietHein is niet meer za lang. De meeste kinderen houden wel van dat soort verhalen, soms ben ik wel eens bang, dat ze die stoutigheidjes na gaan doen. Jij niet hè Joke? Dag meiske. Dora en Hennie van Leeuwen Noord- buurtseweg 14, Zoeterwoude. Of ik het druk heb gehad met de brieven van de wedstrijd, vraag je. Nou zeg, 't was geweldig. Het duurde geruime tijd, eer ik alle brieven had opengemaakt en dan itwam nog het doorlezen en vergeet niet het beantwoorden. Voor mij is het niet erg, dat het af en toe een dagje regent, dan heb ik tenminste tijd om te schrij- ,en. Op 't ogenblik zitten we in Lim burg, terwijl de regen klettert tegen de ramen en de bomen hard heen en weer waaien. Corrie Hoogervorst, 3e Poellaan 35, L,,sse. Hoe is het met de zwemwed strijd afgelopen? Heb je het diploma nog gehaald. Jammer dat deze vacantie zo koud en regenachtig is, anders had je iedere dag kunnen oefenen. Corrie en Annie Steenvoorden, Of- fenweg 73, Noordwijk B. Wie van jullie twee, heeft nu het briefje ge schreven? Jullie delen zeker altijd eer lijk alles samen. Dat hoort tenminste bij een tweeling. Ik hoop dat jullie voor taan trouw meedoen en dan van ieder een briefje. Ik wil wel eens zien wie het netste schrijft. Dag kinders. Sjaan Rotteveel, Hoofdstraat 321, Sassenheim. Ik ben toch zo benieuwd of jullie de zilveren beker nog hebben. Schrijf het eens de volgende keer Sjaantje. Theo en Rietje v. d. Meer, Zuideinde 12, Roelofarendsvccn. Eerst moet ik Theo hartelijk bedanken voor de inge zonden raadsels. Die komen altijd tepas en nu moet ik Rietje evqn een pluim op haar Zondagse hoed geven, voor dat keurige werk. Tot de volgende keer hé kinderen. Nico en Riet v. d. Wereld. Noord einde 117, Roelofarendsveen. Het verhaaltje van Nico bewaar ik tot het winter is, dan lezen de kinderen graag een verhaal van een ijsongeluk Ik ben blij Riet, dat je het gewonnen boek zo mooi vindt. Martha en Clemens Vonderbank, Plantage 5, Oude Wetering. Natuur lijk mogen jullie met ons mee doen. Als Clemens in de eerste klas zit, dan kan hij zeker zelf al een briefje schrijven. Volgende keer zeker doen Clemens. Corrie, Jopie en Coba Zoet, Narcis straat 18, Roelofarendsveen. Leuk hoor, dat de kleine Coba zelf een brief je geschreven heeft en wat netjes. Cor rie en Jopie hebben ook hun uiterste best gedaan. Zulke nichtjes hebben we graag. Sjaantje Dobbe, Narcisstraat 14, Roe lofarendsveen. Voor Sjaantje nog even een apart briefje. Wat zul je ge noten hebben van de kindervoorstelling in het circus, zo'n buitenkansje heeft niet iedereen. Waren er ook wilde die ren, ik bedoel leeuwen, tijgers en oli fanten? Jac. van Breukeien, Stadhouderslaan 34, Leiden. Zo Jacques ben je pas acht jaar en kun je al zo goed brieven schrijven. Of heeft Mama je geholpen? Ik wed dat je met heel goede cijfers bent overgegaan. Heb ik dat goed gera den? Dag vent, de groeten aan je moe der. Nellie en Willem van Zuylen, Vinken- laan 9, Noordwijk B. Ik ben be nieuwd naar het verhaaltje over Tips en Goudhaar. Nu met het regenweer in de vacantie, heb je wel tijd om het af te maken. Wim dat heb je reuze goed gedaan voor de eerste keer. Je moet maar dik wijls met ons meedoen. Dag kinders. Rini Bakker, Hoge Rijndijk 118, Zoe terwoude. Hier komt Rini met een verhaaltje. EEN ONGELUK. Nellie en Corrie gingen wandelen en het was mooi weer. Ze zouden naar het bos gaan. Onderweg kwamen ze Bep en Door nog tegen. „Gaan jullie mee naar het bos, we gaan tikkertje spelen." vroegen ze. Nu daar hadden ze wel zin in, tikkertje spelen is een fijn spel. Er werd vlug afgeteld en Corrie moest hem wezen. Al heel gauw tikte ze Bep en die moest 'm nu zijn. Bep liep het eerst Nel achterna. Bijna had ze haar getikt of ze viel heel hard voorover over een boomstronk. O, wat had ze een pijn en ze begon te huilen. De an dere drie kwamen hard aangelopen en toen zagen ze een diepe snee in haar been. Gelukkig had Corrie een schone zakdoek bij zich en die werd er voor zichtig om gebonden. Met zijn drietjes hielpen ze Bep opstaan en heel zachtjes lopend ging het nu op huis aan. Moe der schrok eerst heel erg, toen ze al dat bloed zag, maar later viel het toch weer mee. Bep moest een paar dagen rust houden om de wond te laten gene zen. Ze was zo geschrokken, dat ze de eerste weken geen tikkertje meer heeft gespeeld. Thea Numan, Jacob Catslaan 22, Lei den. Kom er maar gerust bij Tfyea, er is nog plaats genoeg. Dat mooie post papier heb je zeker met je verjaardag gekregen. Keurig hoor. Nico Zoei, Jacoba van Beierenweg: 150, Voorhout. Wat heb jij een mooie tekening bij het versje gemaakt. Heb je dat zelf verzonnen? 't Is knap hoor Nico. Leni v. d. Berg, Zijldijk 4, Warmond. Ja Leni, een prijs willen alle kinde ren wel winnen. Ik zou wel willen dat alle kinderen die zo erg goed hun best gedaan hebben, een prijs kregen, maar dat gaat nu eenmaal niet. We loten en wie dan gelukkig is, krijgt zijn prijs thuis gestuurd. TANTE JO en OOM TOON. DE ONTVOERING VAN TANTE j Ranus Romp was een roekeloos mam Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was stapte hü in zijn kleine renwagen en stoof langs de weg naar het huis van tante Alida. Toen hij tante Eulalia met Bim voor zich uit zag lopen, draaide hij een «ij-weg in en bereikte langs een om weg tante Alida's huis. De auto zou later door een handlanger worden weggehaald. Snel zette hij zijn kara- bies met boodschappen in de gang. ,,Nu heel gewoon trachten te doen", zei Ranus Romp die toch wel een beetje zenuwachtig was geworden door dit stoute stukje, in zichzelf De echte tante Alida had inmiddels ge hoord, waarom zij was ontvoerd: Ra nus Romp, het hoofd van een bende i werd door de politie gezocht. Om zich op de meest doeltreffende wijze bui ten schot te houden, had hij besloten, zich te vermommen als één der rus tige inwoonsters van Knorrendam. Zijn keuze was daarbij gevallen op Bims tante Alida, daar zij het meest met zijn gezette figuur overeen kwam.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8