TED HEATH AVIFAUNA Ontstaan en bestrijdin van kankei* Wie puzzelt mee (20 pers.) GENEZING MOGELIJK KWIKSTAART ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 Dfc LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 t/m I Septembep dagelijks in Smoesje. Moeder: „Ria ik schaam me over jou. Ik zag, dat die Fransman je in de hall van het ho tel verschillende keren, kustte. Waarom verbood je hem dat niet?" „Ria: „Ik kon niet, moeder." Moeder: „Niet kunnen? Waarom niet?" Ria: „Ik spreek toch geen Frans. Uitverkoop. Een zekere mijn heer Harvest had een kledingmaga zijn op de eerste verdieping van een wolkenkrabber, die vijf en tachtig étages telde. Midden in het seizoen, toen de prijzen goed waren, plakte hij plot seling grote biljetten' aan met het' opschrift: „Algehele uitverkoop. Al le goederen worden geleverd voor de helft van de prijs". Binnen een minimum van tijd belden vele woeste collega's op. „Ben je gek geworden, om nu de prijzen kapot te maken", vroegen zij. „Ik ben helemaal niet gek gewor den", antwoordde Harvest. „Maar de verdieping staat in brand." Tact. De eigenaar van een def tig restaurant in New York zag tot zijn schrik, dat een van de gasten zijn servet om de hals had ge knoopt. „Jan", zei hij tegen een kellner, „tracht die mijnheer op een tacti sche manier duidelijk te maken, dat we hier iets dergelijks niet kun nen accepteren. De kellner stapte toen op die mijnheer af en vroeg: „Knippen of scheren, mijnheer?" Leugenaar. De officier maakte zijn wandeling door de cantine en stelde bij de verschillende tafetjes de gebruikelijke vraag: „Heeft iemand nog klachten?" Hen soldaat stond op en zei: „Ja zeker, kapitein. Deze thee smaakt naar chloor!" De kapitein liet zich wat van die thee inschenken en proefde voor zichtig. „Je bent een leugenaar, soldaat", zei hij toen. „De thee smaakt naar carboleum." Wijs gelal. Een dronken kerel werd opgebracht en in een cel op gesloten. Toen een politie-agent kwam kijken, of hij zich rustig hield, vroeg de man: „Waarom hebben jullie me hier naar toe gebracht?" „Voor drinken", zei de politieman kortaf. „Hij is fijn", lalde de dronkaard, „laten we dan maar meteen begin- Zelf kennis. „Opmerkelijk, zo veel als u op uw vader lijkt, jon geman!" Jongeman: „Nou ja, maar u bent ook niet van de mooiste". Veiligheidshalve. Moeder: Maar man, waarom verbrand je al je ge tuigschriften? Vader: Omdat ik gemerkt heb, dat Pietje ze zit te lezen. Het verschil. Jansen: Telkens als ik jouw vrouw zie, ben ik in de zevende hemel. Pieterse: Waarom heb jij haar dan niet getrouwd? Jansen: Dat doet het hem nou juist. Belasting-slachtoffer. Verzeke ringsagent: Voelt u misschien iets voor een brandverzekering? Man: Ach, waarom? De dingen die in huis staan heb ik nog niet be taald en mijn eigendommen staan in de lommerd. Verzekeringsagent: Maar uw gar derobe! Man: Die heb ik aan. Optimist. „Het afgelopen jaar is niet zo best geweest, maar het komende zal ons in ieder geval meer opleveren!" „Wat dan?" Tenminste één dag, want het is een schrikkeljaar." Gesprek. „Smit en Jansen don gen allebei naar de hand van juf frouw Lyda". „En wie was de gelukkige?" „Dat zal de toekomst moeten leren. Maar ze nam Smit. IN DEZE TIJD, waarin Haak-in-Acties ondernomen worden ten bate van de kankerbestrij ding en het nationaal huldeblijk, bij de troonwisseling aan prinses Wilhelmina aangeboden, voor hetzelfde doel werd bestemd; in deze tijd dus, waarin kanker in het brandpunt der be langstelling staat, wil ik trachten, U een zo goed mogelijk inzicht te geven in deze eigen aardige ziekte. Ik zal het geheel zo schematisch mogelijk beschrijven, te beginnen bij het ontstaan en ver der de te volgen behandeling. Dit artikel bevat niet, en heeft ook niet ten doel, een nieuwe behandeling voor deze ge vreesde volksziekte bekend te maken, maar door de mensheid een beter inzicht in haar kwa len te geven, wordt veel ongegronde vrees weggenomen en vele kwakzalverijen ontmaskerd. Kanker in haar beginstadium. Wanneer we in een voor eenieder begrijpe lijke taal een inzicht willen geven in het ont staan van de kanker, dan moeten we eerst een klein zijsprongetje maken naar de wordings geschiedenis van de mens. Als de bevruchte eicel zich gaat delen, ont staan er eerst 2 gelijke cellen; na de volgende deling zijn er 4 gelijkwaardige cellen gekomen en na de derde deling hebben wij 8 van zulke cellen. Deze eerste delingen gaan nog een vrij groot aantal keren zo door, zodat aan het einde van deze phase een heel groot aantal cellen is ont staan, die niet alleen er onder het microscoop precies gelijk uitzien, maar die tevens de on begrijpelijke wonderlijke eigenschap bezitten op dit moment ook gelijkwaardig te zijn, maar.en nu komt het belangrijke punt. over enkele ogenblikken geheel verschillende eigenschappen gaan ontplooien, m.a.w. de ene cel gaat zich delen en vormt op die manier na maandenlange delingen b.v. het hart, terwijl een andore cel de lever zal gaan vormen, of de hersenen of de beenderen of de bloedvaten of de haren. Als het mensje nu klaar is (en voor dieren geldt precies hetzelfde) dan gaan de delingen van alle cellen nog door, maar de hartcellen kunnen alleen nog maar hartweefsels vormen en de darmcellen darmweefsei. Het tempo nu van deze celdelingen is buitengewoon belang rijk, n.l. op volwassen leeftijd zijn de delingen het langzaamste en bij de ongeboren vrucht het anelste en wel des te sneller naarmate de cel z.g. jonger is. Nu kan ik pas althans ten dele antwoord geven op de vraag: wat is kanker? Bij kanker staat op de voorgrond het in zeer snel tempo gaan delen van cellen in een tijd, dat de delin gen eigenlijk langzaam moesten verlopen. De cel, die een kankergezwel gaat vormen, krijgt dus opeens de eigenschap van de allereerste de lingscellen. Niet alleen zal deze cel zich dus enorm snel delen temidden van normale cellen en er dus als het ware geen plaats is waarin het vlug groter wordende bolletje past, maar oojc zullen deze cellen nog jonger zijn in hun ge drag. Dit laatste betekent, dat deze cellen niet ge schikt zijn voor de functie van het orgaan waarin ze groeien. Is de kankercel nu zeer jong, dus uit de eerste delingsphase, dan ontstaat er een weefsel met onbestemde eigenschappen: zo'n kankergezwel doet niets alleen maar groeien. Ontstaat er een kankergezwel uit minder jong weefsel, dan zijn er soms wel eigenschap pen die vergelijkbaar zijn met het normale or gaan, en is de losbandige cel die opeens zich zelfstandig gaat delen zonder zich te bekom meren over het orgaan waarin hfj gezeteld is, bijna rijp» zullen de eigenschappen ook duide lijker naar voren komen. Verschillende soorten kanker. Tot zover zal iedereen dit weliswaar zeer schematische antwoord op de vraag: wat is .kan ker? willen aanvaarden, Maar nu komt een heel groot yerschilpunt tussen de artsen en leken in hun opvatting over deze aandoening. Voor de leek is in het algemeen kanker een aandoening, die gepaard gaat met al dan niet zichtbare gezwelvorming, die het gezonde weef sel verwoest en in de laatste stadia niet meer met het leven verenigbaar is. Voor de arts is de diagnose „kanker" direct verbonden met de uiterst belangrijke vraag: wat voor soort kanker is dit? En deze vraag valt weer uiteen in twee andere punten n.l. hoe onrijp waren de ont- staanscellen in dit speciale geval (iets wat on der het microscoop vrij goed geschat kan wor den) en in welk orgaan zit het? Voor de meeste leken is het horen van de diagnose „kanker" dus meest een oordeelvel ling, terwijl het voor de arts direct betekent: hoe moeten wij in dit speciale geval proberen tot genezing te komen? Daarover straits meer. Nu moeten wij nog twee feiten heel goed vaststellen: er is nooit een kankercel, dus een cel die onrijper is dan zijn omgeving en zich daardoor in een sneller tempo deelt, die op houdt met zijn delingen en tevens er zijn ver schillende kankercellen die zeer langzaam groeien. Hieruit volgt, dat een kankergezwel nooit zal verdwijnen als er niet wordt inge grepen en alle verhalen die de ronde doen van wondergenczingcn, waarbij gezwellen als sneeuw voor de zon wegsmolten, als onwaar terzijde gelegd kunnen worden: alleen als de kankercel en alle uit zijn delingen te voor schijn komende cellen verdwenen zijn, het zij door operatie, bestralingen of in de toekomst misschien door bepaalde chemische stoffen die speciaal sneldelende cellen verwoesten, terwijl de normaal groeiende cellen onschadelijk blij ven, alleen in deze gevallen kunnen wc begrij pen en in de praktijk blijkt dit ook het geval te zijn, dat de kanker genezen is. In de tweede plaats zagen we dat een be paald soort kankercellen zich onderscheidt van de meeste andere doordat ze heel langzaam groeien. Het is zelfs bekend dat er soorten zijn die wel 10 jaar en langer groter worden zonder ernstige verschijnselen te geven. Deze, ik zou haast zeggen goedaardige soorten van kanker, spelen nu een grote rol bij het z.g. ge nezen van kanker. Bestralingen en kwakzalverij. Patiënten worden, ook in Nederland, gede monstreerd met een gezwel in de borst dat na een bepaalde straïenbehandeling niet meer groeit (dit wordt dan als triomf vermeldt, ter wijl het zonder enige behandeling net zo goed het geval zou zijn geweest) en die ook overi gens in uitstekende conditie zijn. Op de leek, die geen onderscheid kent tussen de verschil lende vormen van kanker en tussen de snel- en langzaam groeiende kankers, maken zulke gevallen een grote indruk, d&ar hij denkt, dat alle kankers hetzelfde zijn. Dit heeft twee ge varen. Aan de ene kant vinden door deze fout in het denken, verhalen over wonderbaarlijke „genezingen" tengevolge van behandelingen", die geen werkelijke behandelingen zijn, zo ge makkelijk gehoor. Anderzijds zijn er vele men sen, die helemaal geen kanker hebben, alleen maar angst voor deze aandoening. De z.g, kan- kervroes is voor de mens, die er door aange- vreten wordt, niet licht te tellen en als deze mensen te horen krijgen na een zeer grondig onderzoek: „nee, U hebt geen kanker", dan is het helemaal nog niet zo zeker dat ze van hun angst genezen zijn; iedere arts kent daar staal tjes van. Zegt men echter tegen deze ongelukki- gen: „U komt net op tijd ik zal U genezen" en vooral wanneer ze dan maandenlang, regel matig „behandeld" worden, dan wordt niet al leen hun beurs, maar ook hun gemoed veel lichter en zullen zij worden tot vurige pro pagandisten van de een of andere methode van schijnbehandeling of, wat nog erger is, van vor men van echte kwakzalverij. U begrijpt, dat ik slechts kleine facetten van dit heel belangrijke vraagstuk voor U kan be- Misplaatste angst. Waarom komen de mensen voor de kleinste kleinigheden bij hun dokter aangehold en lopen ze door met soms grote afwijkingen die ze zelf heel best gemerkt hebben? Ja, er zijn zelfs mensen die bepaalde afwijkingen bij zichzelf waarnemen, er onder gebukt gaan, de gedachte aan kanker de hele dag bij zich hebben en er zelfs met hun echtgenoot niet over durven spreken. Waarom die grote angst? Omdat, ik heb het al enige keren gezegd, maar dit is dan ook het kernpunt van iedere doeltreffende voorlichting, de mensen de gedachte kanker te hebben, niet onder de ogen durven zien, omdat voor hen kanker een vreselijk lijden betekent, waar toch eigenlijk geen kruid voor gewassen is. Omgekeerd zien we ook, wanneer een vrouw van b.v. 45 jaar baarmoederkanker krijgt en daarvoor geopereerd wordt, dat dit, als de pa tiënt 60 jaar is en natuurlijk allang geen pa tiënt meer, door haarzelf en de familie be schouwd wordt als een wonder, alsof dat uit zondering is. Het zou werkelijk niet zo gek zijn (misschien hebben ze dat in Amerika al wel) om een club op te richten van genezen kankerlijders als le vend bewijs er voor, dat de diagnose kanker in het geheel niet behoeft te betekenen, dat het einde in zicht is. Maar laat het publiek dan ook zijn taak ver staan bij de kankerbestrijding: het is noodzaak, De vereniging „Koningin Wilhelminafonds", dat de bestrijding van kanker beoogt en zich grote bekendheid heeft verworven door de roemruchte „Haak-in-actio". publiceerde een artikel over deze volksziekte, geschreven door dr. Elsa Pereira-d'Ollveira. Deze dokter 6e- schrijft in zeer bevattelijke taal het ontstaan en de kentekenen van de kanker. Ook toont hij in zijn artikel aan, dat kanker geen hopeloos geval behoeft te zijn. dat men het goede doel het Koningin Wilhel mina Fonds voor de kankerbestrijding finan cieel steunt, maar nog veel belangrijker is, dat de mensen een ander inzicht krijgen in deze zaak en zelf meewerken door niet te wachten met naar de dokter te gaan als ze verdachte symptomen waarnemen bij zichzelf. Want er zijn helaas wel enkele kwaadaardige gezwel len, die in het begin zo sluipend verlopen, dat de drager er nauwelijks iets van merkt, maar veel meer komt het voor, dat de drager wel degelijk iets bij zichzelf opmerkt en uit angst negeert. Nog geen afdoende geneesmiddel. Ik vertelde U al, dat een kankercel echter nooit ophoudt met groeien en iedere dag, dat U wacht met naar de dokter te gaan, is verlies van kostbare tijd: het gezwel groeit door en zal misschien morgen een bloedvat bereikt heb ben, dat eenvoudig aangevreten wordt (een typische eigenschap van kankercellen) en daar na worden er kankercellen doe- de bloedbaan door het hele lichaam vervoerd en dan, ja dan is het werkelijk te laat. Behandeling is zeer goed mogelijk zolang het gezwel nog plaatse lijk is, maar op het ogenblik werkelijk nog niet als er versleping plaats vond. Er wordt overal ter wereld hard gewerkt om middelen of een middel te vinden dat kankercellen zal remmen in hun groei of zelfs zal verwoesten, maar tot op heden is dit ideaal nog niet verwezenlijkt. Natuurlijk duiken zo nu en dan berichten op, vooral Amerika is daar sterk in, die aan kondigen dat hét geneesmiddel tegen kanker gevonden is. Na verloop van tijd horer. wij er dan niets meer van: dat betekent alleen maar dat zo'n middel niet lang genoeg aan een groot materiaal getoetst is. Er zijn op het ogenblik inderdaad verschil lende stoffen bekend die een duidelijke invloed op de groei van de kankercel hebben, maar nog geen enkel middel, dat de kanker geneest. Laat het publiek dan in ieder geval zo goed mogelijk profiteren van de mogelijkheden die er nu zijn. Het ondergaan van een operatie is voor me nigeen helaas nog zoiets als een schrikbeeld, terwijl het toch eigenlijk behoort vergeleken te worden met het uittrekken van een pijnlijke kies. Ik bedoel met deze vergelijking alleen maar: een kies laten trekken noch een opera tie laten ondergaan, is iets wat men voor zijn plezier laat doen, maar iedereen weet dat, hoe vlugger we nu maar naar de tandarts lopen, hoe vlugger we er af zijn. Een enkel woord tot slot over de periodieke controle, die wel gepropageerd wordt na het 40ste jaar en ook al weer in Amerika al toe gepast. Ik kan in theorie voor zo'n contróle door de huisarts veel voelen, niet echter voor de controle door een speciale groep zoals In Amerika, In het laatste geval kijkt men spe ciaal naar aandoeningen die nog geen enkele klacht geven, maar waarvan men weet, dat op den duur daar wel eens kanker uit voortkomt. Deze onderzoekingen, willen ze effect hebben, moeten zeer diepgaand zijn ook in letterlijke zin, want de moderne hulpmiddelen, die de art sen tegenwoordig bezitten voor hun onderzoek, maken het mogelijk, vele verborgen schuilhoe ken van het menselijk lichaam te bekijken om met steeds groter wordende nauwkeurigheid vast te stellen, of er iets aan de hand is en wat. Deze onderzoekingen kunnen kostbaar zijn en soms onaangenaam voor de patiënt. Maar is dat zo onoverkomelijk, als er een kans is, dat veel andere narigheid kan worden voorkomen door een tijdig onderzoek, al was het alleen maar dat er vrees kan worden weggenomen. Mijn bedoeling van dit artikel was drieëerlei: 1. U met nadruk te vertellen en zelfs te la ten begrijpen, dat er zeer veel verschil lende soorten kankers zijn, variërend van zeer „goedaardig" tot zeer kwaadaardig. 2. U er op te wijzen dat genezing in een min of meer hoog percentage, afhankelijk van het gezwel, mogelijk is. 3. U ervan te doordringen, dat het niet al leen in Uw eigenbelang is bij verdachte symptomen zo vlug mogelijk naar de dokter te gaan, maar ook Uw plicht je gens anderen om het praatje uit de wereld te helpen, dat aan „kanker" toch niets ge daan kan worden. ZondaymoAijm je met de ramen open of met de ramen dicht moet slapen, is een vraag, die iedereen met het eigen geweten moet uitmaken. Wij voor ons slapen, als 't enigs zins kan, met de ramen en de gordij nen wagenwijd open. Er dwaalt wel eens een regenbui naar binnen en bij vliegend stormweer waaien we keer op keer het bed uit, doch afge zien van deze kleine ongemakken in al te rumoerige nachten, heeft het zijn bekoring, de ramen open te hou den. Het is ons niet om de frisse lucht te doen. Onze opcn-ramen-politiek streeft niet naar het luchtige, ntaar naar het luchtledige en. konden we bij dit streven ons doel bereiken, dan zou den we, met de ramen open, reeds lang zijn gestikt. Dat heb je er dan van! De grote bekoring, voor ons, van de ramen open is de vergenoegdheid onder de dekens te kruipen, in slaap gewiegd op de Harmonie der Sferen. Wie het fluisteren van de harmo nie der sferen wil beluisteren, moet beginnen de ramen te ontsluiten, de ramen van de slaapkamer en de ra men van zijn ziel, en zich, behaag lijk uitgestrekt, volkomen één weten en voelen met wat Vondel noemde, ,.den grooten al" Ook overdag suizelt en ruist de harmonie der sferen, doch we kun nen haar dan te nauwernood ver staan. Wij wandelen tussen de hui zen en tussen het verkeer, of we zien de blauwe hemel zich welven over het groene tapijt van ons goede va derland. Overdag horen en zien we zoveel, dat ons zelden vergund is te zien, dat we eigenlijk leven tussen de schermen van een beperkt toneel, waarop een groene mat is uitge spreid en waarboven een blauwe pa raplu is uitgespannen. Als het licht op het toneel ver dwijnt in een glorieuse zonsonder gang van Bengaals vuur, wordt tege lijkertijd de paraplu opgerold en op geborgen. Dan vermogen we eens klaps, hoewel we niets meer zien. veel verder te zien. Dan wordt „het gordijn van de tempel" op zij ge schoven en staren we in dp geheim- nisvolle hallen van oneindigheid en eeuwigheid. Wanneer men zich heel rustig houdt, verneemt men, niet via de oorschelpen, maar met de geest de wondere Harmonie der Sferen, op welker melodie het milliarden-heir der sterren zijn rondedans uitvoert voor de Troon der tronen, een ronde dans van sierlijke kringen en slin gers, in volkomen rust en beheerste maat. Het is al weer vele jaren geleden, dat in de schemeravond de trein het was nog een stoomtrein stil hield op het station te Woerden. Naast het stdtion te Woerden is een met riet gezoomde spoorput. Terwijl we uit het coupé-raam hingen, om de schone herfst-avond in ons op te snuiven, streek er een zwerm neer van witte kwikstaarten, die aan het envigreren waren naar Afrika. Deze vogeltjes hadden beslo ten te overnachten in het riet van de Woerdense sooorput en voelden zich klaarblijkelijk onbezorgd en te vreden, want het was een lieve lust het gekwetter aan te horen. Na wat pret gemaakt te hebben, staken zij rustig de kopjes in de veren op die wereld vol gevaren, op die grote we reld, welke de zware zwarte duister nis van de nacht tegemoet wentelde, op die grote wereld, welke hoe begrijpt niemand als een toverbal los hangt en draait in een put zo bodemloos, dat van ..boven" of „be neden" niet meer kan gesproken worden, Er is ons, mensen, opgedragen te leven zo onbekommerd voor de dag van morgen als de vogels. Wanneer we 's nachts in bed door de open ra men liggen te staren naar het lang zaam schuiven van de pientere ster ren-oogjes elk van die oogjes is een zon van onvoorstelbaar-reusach tige afmetingen- en wanneer we doodstil luisteren naar de ruisende accoorden van der Sferen Harmonie, kunnen we ons soms onverwacht zo'n kwikstaart voelen in de Woer dense spoorput, klein, als een vogel tje zo klein, en hulpeloos en tegelijk zo zorgeloos in de machtige omspan ning van een Vaderlijke Hand. Als na de duistere klaarte van de nacht de dag weer aanbreekt met zijn ver lichte duisternis, voelen we ons ech ter geen kwikstaart en niet zorge loos meer. We springen op de fiets en rijden door de straten naar ons werk, en geloven zelf niet m'eer, wat we 's nachts hebben mogen aan schouwen. MARIUS Horizontaal: 1. tekengereedschap, 6. kleurstift, 12. koraaleiland, 14. kettingraadje in een uurwerk, 16. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 18. in het jaar onzes Heren (afk-. Lat.), 19. beestenvoeder, 21. bijwoord, 22. voornaamwoord, 23. bindzool, 26. altijd groene hoge boom, 29. soort van groente, 30. verdichte vertel ling, 32. wild zwijn, 33. spil van een wiel, 34. look, 36. spijsbereider, 37. muzieknoot, 38. muzieknoot, 39. vlek, 41. deel van het gebit, 43. uit roep, 44. bundel stukken, die op een zelfde zaak betrekking hebben, 45. pers. voornaamwoord, 48. wor tel, 50. klinknageltje, 53. Algemene Voorschriften (afk.), 55. als 21 hor., 56. voorzetsel, 58. afnemend getij, 59. laatstleden (afk.), 60. ontken ning, 62. snelrit van een paard, 64. vette vloeistof, 66. zegel, 68. dag der week, 70. water in Friesland, 71. jaar (afk. Lat.), 72. vermoeid, 74. rechten inbegrepen (afk.), 75. af korting van selenium, 76. lichaams deel, 78. vliesvleugelig insect, 80. zuiver, 81. uitbarstmgsmond van een vuurspuwende berg. Verticaal: 2. water in N. Brab., 3. graad (Lat.), 4. zoutas, 5. lengte maat 7. als 33 hor., 8. dwarslijn aan de beuglijn, 9. grond, gebied, 10. maanstand (afk.), 11. een der drie koningen, 13. muzieknoot, 15. oplo pende vlakte, 17. een der buitenpla neten, 19. kruipend dier, 20. plaats, 22. zetmeelpoeder, 24. afkorting voor neon, 25. bijwoord, 27. telwoord, 28. in voce (afk.), 31. schuier, 35. elk, 37. meisjesnaam, 39. levensvocht in organische lichamen, 40. houten vat, 41. voorzetsel, 42. aanwijzend voor naamwoord, 47. soldatenrugtas, 49. eens, 51. zwart mengsel, stof gebruikt in electrische werktuigen, 52. dors- werktuig, 54. haat, 56. boom der tropen, 57. stad in Italië, 59. snoer om papieren aan te rijgen, 61. als 70. hor., 62. voornaamwoord, 63. fami lielid, 65. lord (afk.), 67. vroegere gewichtseenheid, 69. zangwijs, 73. rund, 76. uitroep, 77. lidwoord, 78. meester (afk.), 79. muzieknoot, Oplossingen worden tot en met Donderdag 30 Augustus op ons bu reau verwacht. Op de enveloppe vermelden „Puzzle". Voor de goede inzenders worden beschikbaar ge steld; een asbak, een sleutelplaatje en een boek. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1. tin, 3. Est, 6. o.a., 8. estrik, 10. avond, 12 een, 14. Ee, 15. les, 16. agenda, 19. dek, 21. Sn., 22. smart, 23. nier, 25. sla, 27. Ld., 28. Ann., 29. ont, 31. espada, 34. staart, 36. min, 37. ons, 38. in, 40. ets, 42. most, 44. Sleen, 46. te, 48. die, 49. eikels, 51. mee, 52. R.K., 54. dit, 55. leger, 57. malaga, 59. al, 60. ere, 61. sas. Verticaal: 1. tevens, 2. non, 3. es, 4. sté, 5. trede, 7. Adam, 8. end, 9. kok, 10. als, 11. os, 12. eerder, 13. ent, 17. gal, 18. Annam, 20. er, 22. Santos, 24. indien, -26. los, 28. A.P., 30. tante, 32 stilet, 33. ant, 35. as, 39. nel, 41. steeds, 42. mi, 43. Oerle, 44. ski, 45. Esla, 47. eer, 48. dom, 50. Ida, 51. mg., 53. kar, 56. els, 58. ge. De winnaars van deze week wa ren: le prijs: de heer J. Meerood, Ma- riënpoelstraat 3, Leiden (sigaretten koker); 2e prijs mej. H. M. Deckers, Dorpstraat 28, Zoeterwoude (thee lepel); 3e prijs; mej. W. Hendriks, Hoofdstraat 234, Sassenheim (een boek). De prijzen zullen worden toege zonden

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6