SCHERMWEDSTRIJDEN 3{awU Cfoty AVIFAUNA-STRAND te Alphen aan den Rijn NIEUWS UIT DE OMGEVING HEDENAVOND De Leidse processie trok weer op naar Kevelaer Bioscopen ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 KATWIJK Oudste inwoonster overleden. De oudste inwoonster van Katwijk, me vrouw de wed. A. Klok-van der Plas, dc Waal Malefijtstraat 150 is gisteren in de ouderdom van bijna 98 jaar plotseling overleden. De oud ste inwoonster is nu mevr. G. van Duyn-van der Plas die 95 jaar is. Het nieuwe gemaal van Rijnland. Binnenkort zal de aanbesteding van het nieuwe gemaal van Rijnland plaats hebben. Voordien moet echter eerst voor het verkeer gezorgd wor den. En daarmee is men thans be gonnen. Aan de Noordzijde van de Binncnwatering wordt 'n strook duin afgehaald waar een vier meter bre de verkeersweg zal worden aange legd. Het verkeer gaat dan vla deze weg over de Buitensluis naar de Boulevard echter niet toegankelijk voor zware vrachtwagens. Bij de brug over de Buitensluis zullen ver keerslichten geplaatst worden. Het pad langs de sohelpenhopen wordt fietspad. Als dit in orde is zal met de bouw van het gemaal begonnen worden, welk werk ruim twee jaar in beslag zal nemen. Het oude ge maal, dat dateerd uit 1807 blijft voorlopig nog staan maar er zal 'n nieuw lozingskanaal worden gegra ven Noordelijk van dc Buitensluis. De oude uitwatering zal dan geleide lijk verdwijnen cn geheel verzanden De Buitensluis blijft ook staan doch er zal ter plaatse in de toekomst geen brugovergang meer komen zo dat men dan langs het nieuwe ge maal naar het Noordérstrand zal kunnen gaan. Een ijzeren gevaarte van een gewicht van 16000 kg. is reeds gearriveerd. KATWIJK AAN ZEE Opbouw kerktoren. Zoals bekend is tijdens de bezetting do toren van de bekende Oude Kerk aan de Zuid- Boulevard afgebroken Het gebouw heeft daardoor van zijn schoonheid veel verloren. Door steun van Monu mentenzorg en van de gemeente is de opbouw van deze toren practisch niet te bereiken. Daarom is er een com missie in het leven geroepen, die ten doel heeft te trachten deze kerk weer haar oude schoonheid terug te geven. Binnenkort wordt de medewerking van alle ingezetenen gevraagd om door daadwerkelijke steun te trach ten de toren herbouwd te krijgen. LEIDSCHENDAM R.K. Handbal voor lieren De R.K. parochiële handbalver. R.K. H.V.L. wil op verzoek van enkele jongemannen overgaan tot het op richten van een herenafdeling. Dit jaar uitsluitend voor senioren d.w.z. vanaf ongeveer 17 jaar. Leden van de voetbalvereniging kunnen geen lid worden. Opgave als voorlopig lid te doen bij: dc heer E. de Caluwe, Damlaan 72, de heer Th. la Rondellc, Voorburgseweg 7, mevr. Heydt-Die- ben, Delftschekade 14, Ledenvergadering RKAVV. On der flinke belangstelling had dc alg. leden-vergadering van RKAVV plaats. De voorz. kon enkele zeer verheugende mededelingen doen. De commissies, die RKAVV zullen bij staan in het a,s. drukke sportsei- zoen, zijn nu volledig en bezet do.or alleszins competente en belangstel lende heren. Het terrein is volkomen gerestaureerd, de accomodatie ver beterd en alles ligt er fris bij. De be langstelling van de leden groeit met dc dag en alles wijst op een voor RKAVV interessant voetbalseizoen. Eeuwenoude toren ingestort Restauratie kwam te laat Hedenmorgen om half zes ls de uit 1170 daterende toren der Neder lands Hervormde kerk van Jorwerd (Fr.) ingestort. De toren was reeds verzakt en helde naar het Westen Als gevolg hiervan scheurden de torenmuren. Ongeveer een jaar ge leden heeft men bouwsteigers rond do toren opgetrokken. De restaura tiewerkzaamheden, die daarna be gonnen, hebben evenwel niet mogen baten. Hedenmorgen werden de !n woners van Jorwerd opgeschrikt door een donderend geraas. Toen zij buiten kwamen zagen zij, dat do toren tot de laatste steen was inge stort. Aanvankelijk dacht men dat er brand was, omdat do neervallen de stenen grote stofwolken veroor zaakten. Er werd niemand door de stenen getroffen. Was dc toren over dag ingestort, dan zouden de gevol gen ongetwijfeld zeer ernstig zijn geweest. Een slagerij werd door neervallcndó stenen beschadigd. Verder kwamen de meeste steen klompen op het kerkhof terecht. Verscheidene grafstenen werden verbrijzeld. Het straatje, dat rond om het kerkhof loopt, is door puin versperd. De toren was een der fraaiste Fricso dorpstorens in Ro maanse stijl. Hij was voorzien van het typisch Friese zadeldek. In de winterzitting van 1948 stelden Pro vinciale Staten van Friesland een bedrag van 13.000 beschikbaar als bijdrage in de restauratiekosten, welke op 87.000 werden geraamd. WERKBIJEENKOMST BENELUXMINISTERS. Naar aanleiding van de beslissin gen, genomen tijdens de conferentie van de ministers der Beneluxlanden te Goes op 14 Juli j.l. zal op 30 Augustus a.s. te Brussel een werk bijeenkomst worden gehouden van de ministers van financiën, econmische zaken en buitenlandse handel der drie landen teneinde problemen van mo netaire aard te bestuderen. Van Ne derlandse zijde zullen aan deze be sprekingen dc ministers van finan ciën en van economische zaken deel nemen. De elftal-commissie kwam medede ling doen, bij monde van haar voorz. de neer Schuyt, van de samenstelling der zes senioren elftallen. Hij wen ste alle spelers veel succes in de a.s. competitie, maar.... de ernstige wil om te trainen, om samen te werken, om zich opofferingen te getroosten is vaak tc zwak. Het devies blijft: Rood-wlt, heren met pit! Mr. C. J. van Delft leidde in een korte uiteen zetting de z.g. straf-commissie in, en uitte daarbij de wens, dat deze heren werkeloos zouden blijven Een novum is, dat hot gehele be stuur tevens een commissie vormt n.l. dc propaganda-commissie. Het werven van nieuwe abonné's op het Clubblad „Ahol", van donateurs cn begunstigers voor RKAVV, het zor gen voor de nodige publiciteit van sportgebeurtenissen enz. enz. is haar taak. De nieuwe penn. de heer Mol, wilde er uitdrukkelijk de aandacht op vestigen, dat hij alle waardering had voor het onkreukbaar on feilloos financlëel beheer van zijn voorgan- ger de heer Coomans. Onder diens eheer was de finantiële positie van RKAVV in enkele jaren met duizen den guldens verbeterd. Hulde! Tenslotte kwamen de heren Hierch en Hymans van de KNVB een zeer interessante causerie houden over spelregels-perikelen. Enige nieuwe bepalingen over het afhouden van spelers zonder de bal te spelen, kwamen in het brandpunt van dé belangstelling te staan. Een er. ander was aanleiding tot levendige discus sies. Al met al een prachtavond. VOORSCHOTEN Diploma-uitreiking R.K.E.H.B.O. Gisteravond vond in „Het Wapen van Voorschoten" de diploma-uitrei king plaats aan 21 geslaagde cursis ten van de R.K.E.H.B.O. aftf. Voor schoten. Het welkomst- en openings woord werd bij ontstentenis van de voorzitter uitgesproken door dr. F. J. M. Tonino, die zich er over verheug de, dat de burgemeester zich bereid verklaard had de diploma's uit te rei ken. Voorts was spreker er verheugd over, dat er zoveel enthousiasme be staat voor het werk van de E.H.B.O. en dat de jonge afd. thans voor de tweede maal zulk een groot aantal geslaagden telt. Het nut van dc E.H. B.O. demonstreerde spreker aan de hand van enkele gegevens. Zo zijn er in 1951 in Voorschoten reeds meer dere ongevallen gebeurd dan in het jaar 1950. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven verklaarde, dat hij de uitno diging met plezier had aanvaard, want het werk van de E.H.B.O. is in deze tijd dringend nodig. Spr. felici teerde de 21 geslaagden met hun be haalde succes en hoopte slechts, dat hun taak licht zou zijn. Daarna com plimenteerde burgemeester de do cent van de E.H.B.O. dr. F. J. M. To nino met het behaalde succes van zijn afdeling en stelde voor hem hiervoor een applaus te brengen. Hierna reik te burgemeester de diploma's aan de gediplomeerden uit. De cursist, de heer C. Hakker, dankt dr. Tonino voor het geven van de cursus en over handigde hem namens de cursisten een cadeau van blijvende waarde^ Mevrouw Soeters en de heren G. Niersman on H. Bakker, die meer het practische gedeelte voor hun reke ning hadden genomen werden even eens met een presentje bedacht. Het aangeboden bouquet bloemen aan mevr. Tonino, moest de gemiste ge zelligheid van haar echtgenoot tij dens de cursusavonden, vergoeden. De goede verzorging tijdens de cur susavonden door mej. A. v. d. Burg werd eveneens met een bouquet bloe men beloond. Na de pauze bleef men nog geruimen tijd gezellig bij elkaar. De heer Hakker verzorgde enkele voordrachten en met een dansje werd deze enigszins feestelijke bijeenkomst besloten. Medische Zondagsdienst. D^me- dische Zondagsdienst wordt geduren de dit weekeinde waargenomen door dr. M, v. d. Stoel, Veurseweg 20. Tel. 356. Na afgelegd examen aan de Elec. Techn. School te Amsterdam behaalde het diploma Electro Tech nisch Installateur met landelijke er kenning en tevens Electro-winkelier de heer L. Tol, Nw Voordorpstr. 18. BUITENLAND Radiostations aan de Noord west-Duitse kust hebben de scheep vaart gewaarschuwd tegen drijven de mijnen. Verscheidene schepen hebben op dc scheepvaartroutes mij nen gesignaleerd, die losgeslagen zijn door de hevige stormen van deze week. Twee Engelsen en oen Belg zijn in een amphlbie-jeep het Kanaal overgestoken. Vrijdagmorgen om 9.45 uur vertrokken zij uit Colais en om 20.00 uur 's avonds landden zij in Engeland. De Amerikaanse vice-president, Barkley, heeft verklaard dat tussen de 2.500 en 3.500 personen zijn ont slagen of ontslag hebben genomen uit regeringsdienst naar aanleiding van een onderzoek naar hun be trouwbaarheid. Ruim 2 millioen personen zijn in regeringsdienst. Het hoofd van dc Amerikaanse fe derale recherche, Hoover, heeft ln Maart verklaard, dat 304 personen zijn ontslagen en 2.991 personen zelf ontslag hadden genomen. In de Harz zijn ongeveer 2.000 jongelieden aangehouden, die te rugkeerden van het jeugdfestival in Berlijn. Zij zijn naar een kamp over. gebracht waar zij ondervraagd zou den worden. Naar verwacht zouden zij weer vrijgelaten worden. Bij de overschrijding van de grens heeft een botsing met de grensbewaking plaats gehad. Hierbij zijn vier arres taties gedaan NOORD WIJK Ledenvergadering S.J.C. Giste renavond hield SJC haar laatste le denvergadering vóór het voetbalsei zoen. Met vreugde maakte de voorz., de heer A. W. v. d. Holst, gewag van het feit, dat sinds de laatste verga dering meerdere elftallen in beker wedstrijden goede successen hadden behaald, hetgeen moed geeft voor dc competitie. Dank zij de hulp van een tiental leden is in de laatste 2 maan den veel opgeknapt aan het speel veld cn kleedtent. Het bestuur stelde deze belangloze medewerking op hoge prijs, maar verwacht dit ook van alle leden, door de accomodatie, welke nu door iedereen gezien mag worden, tc ontzien. Aan de compe titie zal met 6 senioren, 4 junioren cn 3 aspirant-elftallen worden deel genomen. Het begin voor le en 2e elftal is op 2 Sept. voor de overige elftallen 9 Sept. a.s. Naar aanleiding van de notulen merkte de voorz. op. dat nieuwe leden alleen worden aangenomen na een medische sport keuring. Tevens deed het bestuur een dringend beroep op alle leden om ln de komende competitie de taak van de elftalcommissie en van de Jeugdcommissie niet te verzwaren, daarom wordt verwacht, dat alle le den voor de vastgestelde wedstrij den trouw opkomen en bij even- tuële verhindering vroegtijdig af schrijven. Volgens besluit van de vo rige vergadering moest het bestuur uitgebreid worden met 2 personen, intussen had de heer Schumacher wegens drukke werkzaamheden be dankt, zodat een verkiezing werd gehouden voor 3 bestuursleden ge kozen werden J. de Haas, L. v. d. Meer en N. Verweij. Na een korte rondvraag sprak de voorz. de ver wachting uit, dat alle als vrienden ln de a.s, competitie zullen samen werken om SJC op een steeds hoger plan te brengen. NOORD WIJKERHOUT Fancy fair St. Victor-parochie. Van 31 Aug. tot 2 Sept. a.s zal in het pati'onaat van de St. Victor-parochie een fancy-fair gehouden worden ten bate van het studiefonds voor de priesterstudenten, het paramenten, fonds en de St. Elizabeth vereniging. Aan deze fancy fair is een grote loterij verbonden met fraaie prijzen. Op Vrijdag 1 Sept des avonds te 7 uur wordt de fancy fair geopend. Zondagsdienst doktoren. De Zon dagsdienst van de doktoren wordt deze week door de beide plaatselijke doktoren waargenomen. VALKENBURG Paardenmarkt zonder kermis Het Paardenmarktcomité'' had een verzoek gericht aan de raad om met dc paardenmarkt weer enige verma kelijkheden toe te laten als draaimo lens. schommels, schiettenten, enz. Sinds 27 jaar was dat afgeschaft cn hield dc Oranjevereniging direct na de marktdag de Oranjefeesten met kinderfeesten en volksfeesten. Na een langdurig debat, waarbij bleek, dat de wethouders S. Poot en N. Ouwersloot lijnrecht tegenover el kander stonden werd met 4-^3 stem men besloten geen vermakelijkheden toe te laten. Tegen de heren Ouwer sloot, Joh. v. d. Mcij. J. v Eden 'en T. van der Krep. WARMOND Afscheid Kapelaan Nijs In Ho tel „De Zon" waren de leden van de jeugdverenigingen bijeen, om aan kapelaan Nijs hun afscheidsgroet te brengen. Vergezeld van Pastoor Gussenho- vcn en prof. Stammeer werd de scheidende kapelaan onder enthou siast handgeklap naar zijn plaats ge leid, waarna door allen een wel komstlied gezongen werd. In een zeer vlot tempo werd het programma afgewerkt. Enige welpen gaven ip een korte schets weer, hoe groot de dank was van de verken ners en welpen voor 't vele en goe de werk door de aalmoezenier ver richt. Twee gidsen gaven op hun ma nier uiting aan de waardering en dank. Een dameskoortje bood een kist met „Het Ding" aan, waarin zich een fraaie prof. baret bevond, welke de nieuw benoemde leraar on der grote hilariteit werd opgezet- In een Schnitzelbank door allen meegezongen, werd het werk van Kap. Nijs in de afgelopen twee jaar belicht, terwijl aan het slot van deze „film" het geschenk van Warmonds jeugd werd aangeboden, bestaande uit een fraaie rookstoel. De heer W. Welsink sprak een dankwoord namens de gheele jeugd. Hierna werd door een tweetal jon gens een aardig schetsje opgevoerd, vaarna het slotlied werd gezongen. Do pastoor nam deze gelegenheid nog te baat, om de scheidende kape laan te nvidden van de jeugd te dan ken voor zijn vele werk voor de jeugdbeweging. Op de pastorie had even later dc afscheidsbijeenkomstplaats van de standsorganisaties, verenigingen eet. Deze bijeenkomst werd door de pastoor ingeleid, waarna zeer vele sprekers, onder wie de burgemeester van hun waardering en dankbaarheid voor het vele werk van do kapelaan getuigden. De kapelaan voerde als laatste spreker het woord en zeide altijd verheugd te zijn geweest over het grote vertrouwen, dat hij had mogen ondervinden. WASSENAAR Politie hield onderlinge schietwed strijden Gisteren werden op de Koninklijke buitenplaats „Raap horst" dc jaarlijkse onderlinge schietwedstrijden gehouden op pis tool voor de leden van de Wasse- naarse Politie Schiet en Sportvereni ging. 's Morgens werd de wedstrijddag geopend door hoofdinspecteur C. B. M. Wolf voorz. van de WPSS. waar na de erevoorzitter commissaris J. J. Maandag het eerste schot loste. In de namidag waren alle deelnemers aan de beurt geweest en reikte com missaris Maandag de prijzen uit na dat de heer C. B. M. Wolf een kort woord had gesproken en mr. dr. J. Hazenberg namens de VW Wasse naar een nieuwe wisselbeker aan de WPSS had overgedragen. Het eerst tussen de Schermvereniging CONFRÉRIE ST. MICHEL uit GENT en de Schermvereniging A E W uit LEIDEN op het Aanvang 7.30 uur. Normaal entree ALS van ouds heeft ook de Leidse Broederschap weer haar jaarlijkse tocht naar het Maria-bedevaartsoord Kevelaaer gehouden. Deze eer ste na-oorlogse tocht, die door stralend zomerweer begunstigd werd is in alle opzichten een succes geworden en voor alle bedevaartgangers een aansporing om volgend jaar de nodige reclame te maken, opdat wij dan weer als Leidse Broederschap groot genoeg zijn om geheel zelf standig een bedevaart te organiser en, die ditmaal georganiseerd was in combinatie mot Haarlem en Rijn land. geeproken op de bruiloft te Cana Al zingend en biddend »cnd de stoet w«er zijn weg naar de genadekapci, A'aarna de pelgrims hun hotels weer opzochten. Donderdag dc laatste dag werd om 7.uur begonnen met een plech tige H. Mis van Requiem voor de afgestorven leden der Broeder schap, waaronder alg. H. Communie. Om 9 uur verzamelden zich de pel grims voor de gemeenschappelijke oefening van de H. Kruisweg. Om 11 uur kwamen de pelgrims weer tezamen, nu voor de laatste maal, voor de plechtige uittocht met mu ziek na een afscheidspreek door pas toor Roorda in de grote kerk. Na gegeten te hebben, vertrokken we om half drie uit Kevealer en ar riveerden om half negen 's avonds op het Stadhuisplein te Leiden. Vol daan en vastbesloten volgend jaar weer deel uit te maken van deze Mariabedevaart zijn de pelgrims Stemming als van ouds Dinsdagmorgen om 8 uur vertrok ken de 100 pelgrims uit Leiden met bussen vanaf het stadhuisplein. On der de pelgrims bevonden zich mgr. Paternus Geise O.F.M., pastoor Lo- huis O.F.M. en de paters Hogenelst en Terhell O.F.M. Na een voorspoedige reis kwamen we in Kevelaer aan, alwaar de plech tige intocht vanaf het station gehou den werd. Ons doel was de kerk, waar pastoor Roorda O.F.M. uit Haarlem de inleidingspredikatie hield met een algemene aansporing om een zo goed mogelijke bedevaart te houden. De eerste dag werd beslo ten met een Lof met Mariapreek door mgr. Geise, die deze pelgrims tocht vergeleek met de grote pel grimstocht van ons leven. Z.H.Exc hield ons Maria vooi als een voor beeld voor alle tijden, dus ook voor onze tijd, want als Maria nu geleefd had. zou zij zeker op dezelfde ma nier slagen. Na het Lof had de ge bruikelijke lampionprocessie plaats met zang en gebed Voldaan over deze eerste dag togen de pelgrims naar hun hotel. Woensdag, de twee de dag, werd om 7 uur begonnen met een algemene H. Communie. Om 10 uur heeft ingi. Geise een plechtige Hoogmis opgod'agen. v/el- Ke werd opgeluisterd dooi het koor en orkest van de grote kerk Na deze Hoogmis hielden we een Sacra mentsprocessie rond de genrdekapel. waarna de zegen met hei Allerhei ligste gegeven werd Om 3 uur vond de precessie naar het kerkhof plaats, ■alwaar pastooi LohuK een treffen de predikatie hield over de dood. 'sAvonds om half acht was er een lampionprocessie na«.v de twaalfde statie (het z.g. rode kruis) alwaar pastoor Ligthart eo-i predikatie nie1d over de door Maria tijiens haar leven gesproken woorden, wel ke haar climax vonden in de woor den „doet alles wat Hij u zeggen zal" werden uitgereikt dc diverse wissel bekers, ook die, welke tijdens wed strijden op andere wapens werden gewonnen. De O.F. Weisebeker voor de hoog ste pistoolserie werd gewonnen door de heer J- Bazelier. De heer E. Stui- wold won de Del Court van Krim- penbeker voor het hoogste aantal rozen, geschoten met vier wapens. De heer Stuivewold schoot n.l. 10 rozen. De WV Wassenaar beker ging naar de WPSS-veteraan P. J. v. d. Krogt voor de hoogste series op de vier wapens. Inspecteur G. J. Boven verwierf de van Hobokenbeker voor 't hoogste gemiddelde op pistool. De Stuivenwoldbeker tenslotte werd voor een jaar het eigendom van de heer H. Mulder die het hoogste ge middelde behaalde op scherp geweer. Daarna werd overgegaan tot de uit reiking van de prijzen voor de pis toolwedstrijd van gisteren. In klasse I was de uitslag: 1. E. Jurgens 44 pt: 2. J Sint Maartensdijk 43 pt. 3. P. J. v. d. Krogt 43 pt; 4. H. Engles 43 pt; 5. J. van Haastrecht 43 pt. Klasse II: 1. J. Bazelier 46 pt; 2. IJzerman 43 pt; 3. G. Velthuis; 4. C. B. M. Wolf. Van de genodigden wonnen prijzen 1. R. P. J. v. d. Berg van Saparoea 34 pt. 2. J. J. Maandag 25 pt. Medische dienst. Dokter Jac. J. Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9676 en dokter A. A. F. Jans?, Kerk straat 42, tel. 3005. Apothekersdienst: Apotheek de Burcht, Johan de Wittstraat 9, tel 3806. OEGSTGEEST Feestrevue. De Woensdag j.l. gehouden bijeenkomst ter voorberei ding van de over enkele maanden te geven revue naar aanleiding van het feest van Pastoor Looyaard heeft slechts gedeeltelijk resultaat opgele verd, doordat zich wel een aantal gegadigde voor deelname kwam meldden, doch de regisseur helaas door ziekte afwezig was. Daarom zal Woensdag 29 Augustus a.s. des avonds te acht uur wederom een bijeenkomst belegd worden in het parochiehuis, teneinde nu de plan nen in een definitieve vorm te gieten Daarvoor is echter nodig, dat zich, behalve de aanwezigen van j.l. Woensdag nog een aantal mede werkenden komt melden, zowel da mes als heren, want voor volledige bezetting is het aantal spelers en speelsters nog niet toereikend. Daar om wordt nogmaals een dringend beroep gedaan op amateurs op 't ge bied van toneel, zang en muziek, om hun krachten in te zetten tot het slagen van deze feestrevue. Aan het veertiende jaarverslag van de Stichting Rijnlandsch Borstel- lingsfonds te Leiden, over het jaar 1950, ontlenen we het volgende: In het verslagjaar 1950 is het to taal aantal aanvragen t.o.v. dat in 1949 iets vermeerderd. Gedurende 1950 werden 247 aanvragen ingediend. Per 31 December 1950 bedroeg het totaal aantal ingekomen aanvragen 2572, terwijl sedert de oprichting voor 367.020.crediet werd verleend, waarvan in 1950 ƒ93.775.—. Beide laatstgenoemde cijfers verge lijkende, valt onmiddellijk de sterke invloed van de geldwaarde-daling in het oog. Gezien het feit, dat de gemiddelde grootte per crediet in 1950 1008,12 bedroeg, terwij] dit cijfer sedert de oprichting slechts ƒ463.41 is, is ook het risico voor het fonds aanmerke lijk verzwaard. Het werkterrein van de Stichting bestaat uit het district, behorende tot het ambtsgebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid- Holland, kantoor Leiden. Het aantal inwoners van de aange sloten gemeenten was per 1 Jan. 1950: Ter Aar 4.800, Alkemade 7.733, Al phen a. d. Rijn 22.046, Benthuizen 1.296, Hazerswoude 5.743, Katwijk 22.569, Koudekerk a. d. Rijn 1.946, Leiden 90.672, Leiderdorp 4.795, Lei- muiden 2.414, Lisse 11.685 Nieuw koop 4.062, Nieuwveen 2.223, Noord- wijk 16.686, Noord wij kerhout 9.238, Oegstgeest 11.134, Rijnsaterwoude 828. Rijnsburg 6.024, Sassenheim 8.065, Valkenburg 1.344, Voorhout 4.203, Voorschoten 10.097, Warmond 3.887] Woubrugge 2.784, Zevenhoven 1.253, Zoeterwoude 5.602. Totaal 263.192. Alle gemeenten waren op 31 De cember 1950 bij het fonds aangeslo ten. De aanvragen over 1950 waren af komstig uit de Gemeenten: Ter Aar 4, Alphen a. d. Rijn 13, Alkemade 4, Hazerswoude 5, Katwijk 5, Koude kerk 3, Leiden 108, Leider dorp 5, Lis- se 7, Nieuwkoop 3, Noordwijk 17, Noordwijkerhout 9, Oegstgeest 16, Rijnsaterwoude 1, Rijnsburg 8, Sas senheim 10, Valkenburg 1, Voorscho ten 15, Warmond 6, Zevenhoven 1, Zoeterwoude 6. Het totale verlies op afgeschreven posten bedroeg per ultimo December 1950 nog ƒ4186.29, zulks sinds de oprichting van het Fonds. Saldo op 1 Januari 1950 90 credie- ten tot 'n gez. bedrag van 54.703.89. Verleend in 1950 93 credieten tot een gez. bedrag van 93.775.Te zamen 148.478.89. Afgedaan in 1950 54 credieten met inbegrip van gedeeltelijke aflossingen van lopende credieten cn overnamen van N.M.B. ƒ59.024.08. Zodat op 31 December 1950 ten laste van het Fonds uitstonden 129 credieten tot een gez. bedrag van 89.454.81. INSCHRIJVING UITDELING HARING EN WITTEBROOD. Blijkens de advertentie in dit num mer zal de inschrijving voor de uit deling van haring en wittebrood plaats vinden volgende week Zater dag 1 September in de vestibule van de Stadsgehoorzaal. Wij willen er onze lezers nogmaals opmerkzaam op maken, dat deze uit deling bedoeld is als een historische herdenking van het feit dat op 3 Oct. 1574 na opheffing van het Beleg, als eerste levensmiddelen voor dé uitgehongerde Leidse burgerij haring en wittebrood werden aangevoerd. Deze levensmiddelen waren bestemd voor do gehele burgerij en zo is ook de uitdeling op 3 October bedoeld voor de gehele bevolking. Het bestuur der 3-October-vereni- ging verwacht dan ook dat zeer velen zich voor deze uitdeling zullen doen inschrijven SPORTUITWISSELING LEIDEN—GENT. De tweede scherm wedstrijd in de sportuitwisseling Leiden-Gent, welke morgenavond in het Stedelijk Gym nasium zou worden gehouden, gaat niet door, aangezien de Belgische schermers morgenmiddag reeds moe ten vertrekken. Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. N.V., Nieuw* Rijn 32 Repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig. Het gem. koor „Het Zonnelied" hervat Dinsdag a.s. om kwart over acht de zangrepetities in het paro chiehuis Haagweg. Alle dames en herenleden worden verwacht. Trianon. „Een heer in het ver- ker". Niemand zal durven ontken nen, dat de taxichauffeur de held van het verhaal geen heer was in het verkeer. Dat hij toch doorlopend ir. moeilijkheden kwam, is zuiver een ongelukkig gesternte. alhoe wel het laatste plaatje weerspreekt het ongelukkige gesternte toch. Hoe het zij, onze taxichauffeur moet toch heel wat meemaken, om tot dat laatste plaatje te komen. De film is een lachfilm met aardige vondsten. Om het verhaaltje lopend te maken, is er een detective-story ingelast, die wel geslaagd te noemen is. Het geheel vormt een gezellige zomerfilm. Toe gang alle leeftijden. Casino. Christian Jacque blijkt met zijn „Singoalla" net iets boven zijn macht te hebben gegrepen. Singoalla moet met Erland, erfge naam van grote landgoederen, de onsterfelijke liefde symboliseren, zo als deze o.a. reeds in Tristan en Isol de werd uitgewerkt. Deze liefde moet dan haar bezegeling vinden in do dood. De eeuwigheid moet de bei de geliefden de rust en de zekerheid geven, die zij in hun aardse leven misten. Hun geluk op aarde was zeer kortstondig en bestond slechts in een demonstratie van uiterlijkhe den, die de inleiding moeten vormen op hun eeuwig geluk. En dit is nu precies, waarvan Christian Jacque ons niet heeft kunnen overtuigen. Hij heeft de sfeer, die een dergelijk gegeven moet dragen, niet voelbaar kunnen maken. De legende, die het thema propageert, is een min of meer leeg verhaal gebleven, dat het karakter mist, zoals dit in folkloris tische vertellingen wordt vereist. De uitwerking van diverse scènes is Jacque niet waardig Wat hij heeft bereikt, is niet anders dan een brok melo-dramatiek met de feilen, die daaraan kleven. Voor 14 jaar. Rex laat deze week „Het beste paard van stal zien", een aardige film, welke alle leeftijden kunnen gaan zien en waarmede zij zich ze ker zullen vermaken. Luxor beleeft zoveel plezier van „Louise-Lotte", dat het deze ge noeglijke film wederom met een week geprolongeerd heeft. Het ver haal van de tweelingen, die hun ge scheiden ouders weer bij elkaar we ten de brengen, is inderdaad de moeite waard. Voor 14 jaar. Lido. In de film „De Held van Amerika" wordt de levensgeschie denis verhaald van Babe Ruth, een der meest prominente figuren van de Amerikaanse s portgeschiedenis Babe Ruth zien we als kleine jongen van de kostschool weglopen, maar er vrijwillig terugkerend als hij tot de ontdekking komt, dat het in het eafó van z'n vader ook niet alles is. Babe groeit op tot jongeman, wordt honkbalspeler en honkbalspeler van naam door zijn ontzettend harde slag. Hij krijgt vele bewonderaars, vooral onder de jeugd - 'n tikje sentimentaliteit komt hierbij wel om de hoek kijken, maar dat neme men op de koop toe. Het is een aan trekkelijke film, waarzij Ray del Ruth, Claire Trevor en Charles Big- ford de hoofdrollen spelen. Een film voor alle leeftijden. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN 24 Aug. Groente Bloemkool I ƒ25.— 54.—; bloemkool II ƒ8.10 35; Bospeen ƒ21.— ƒ35.—; Waspeen I ƒ25.— ƒ42.—; Waspeen II ƒ25.— ƒ38.—; Snijbonen 25.— ƒ55.Ap pelen ƒ9.— ƒ16.—; Stoofsla ƒ11.— ƒ19.—; Tomaten f.52.— ƒ61.—; Sla ƒ2.10 ƒ8.40; Groene kool ƒ14— ƒ16— Pootuien ƒ12— ƒ14—; Sel derie ƒ4.10 ƒ5.80; Peterselie ƒ2.10 ƒ3—; Pronkbonen ƒ28— ƒ30.—; Herebonen f 40.— 54—; Kroten p. 100 kg. 18— 19.—; Eigenheimers groten ƒ9.20 ƒ13.60; idem Drielingen ƒ13.ƒ13.20; idem bonken 11.50 ƒ11.60; Rabarber 8.10 ƒ8.20; Kom kommers ƒ8— ƒ8.20; Vroege aard appelen groten 7.60 f 7.80; idem bonken 7.20 7.30.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2