„Ik wendde mij als een bang kind tot zijn vader en bad Amerikaans rechter bekende: Gods invloed in het dagelijks werk Prachtig bloemencorso vormde hoogtepunt van feestelijkheden Bouwkosten van nieuwe woningen hoger dan aanvankelijk geraamd vkijjJAG 24 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 Een veroordeling van 19 communisten IK kan me niet herinneren, dat er ooit een geval gepubliceerd is, waarin een rechter dc invloed, die God heeft in zijn dagelijks werk, besprak. Volgens mij is het hoog tijd, dat dit eens gebeurt. Ik veronderstel, dat ik min of meer typisch Amerikaans ben. Vanaf mijn jeugd heb ik een on beredeneerd en onvoorwaardelijk vertrouwen gehad. Gelukkig leerde ik zo vroeg bidden, dat ik me niet kan herinneren, ooit zonder bidden naar bed te zijn gegaan. Behalve een keer; dat was toen ik veertien jaar was en mijn eerste avond op kostschool doorbracht. Ik was zo op gewonden door het idee ver van huis te zijn en in een totaal vreem de omgeving, dat ik het vergat. Maar nadien is het me nooit meer overkomen. Zoals alle mensen, die ik ken, heb ik altijd een drang in me ge voeld, om een goed Christen te zijn, maar als ik terugblik op al die ja ren, die achter me liggen, dan kom ik tot de ontdekking, dat ik veel nagelaten heb, om dit doel te be reiken. Als student en advocaat vocht ik altijd voor hetgeen ik als recht be schouwde en ik had een diepe en bijna hartstochtelijke belangstelling voor do regels van het recht en haar ontstaan. TOEN ik echter tot rechter be noemd werd, kwam er een nieuw gevoel van verantwoordelijkheid bij: Ik kwam tot de ontdekking, dat nederigheid' en gebed voor mijn da gelijks werk even belangrijk waren, als de kennis van de wet Terwijl ik rechtzaken presideerde en besliste hoelang de beschuldigde mannen en vrouwen gevangen moes ten zitten of zelfs of zij leven of sterven moesten (Amerika kent de doodstraf door middel van de clec- trische stoel, red.) kwam ik steeds meer tot de ontdekking, dat ,ik niet alleen dc dienaar van het volk, maar ook de dienaar van Iemand anders was. Ik herinner mij, dat er eens een dievegge voor de rechtbank stond, die ik moest veroordelen. Het ken merkende van haar diefstallen was, dat zij juist van die mensen gesto len had, die in zeer zorgelijke om standigheden verkeerden. Toen zij voor de rechtbank ver scheen, verwachtte zij een kind. Terwijl ik het rapport van voor onderzoek doornam, stond ze ver scholen naar me te gluren, met haal in haar ogen. Plotseling deed zij een felle, hevige uitval, onbeschaamd en godslasterlijk, Daar ik niet bijster verdraagzaam van natuur ben, voelde ik mezelf driftig worden. Ik stond op het punt, haar in het front van dc zaal te corrigeren. Zij verdiende per slot van rekening de minachting van de aanwezigen en ik had dc taak, de waardigheid van de recht bank hoog te houden. Maar men moet ook het eergevoel van de beschuldigde in aanmerking nemen. Onwillekeurig was er echter in mijn hart een antipathie tegen haar ontstaan. Ik werd bij het be palen van de strafmaat onzeker, of ik wel volkomen objectief tegen over hel geval stond, zoals dat van een rechter verwacht wordt. Gedreven door het eigenaardige gevoel, dat er Iemand naast mij stond, die mijn handelingen gade sloeg, stelde ik de uitspraak een week uit. HET geval van deze vrouw toonde mij, dat ik hulp nodig had, wan neer ik beschikte over het lot van menselijke wezens. Ik redeneerde nog steeds als jurist, maar ik voel de tevens een grotere verantwoor delijkheid. Niet alleen trachtte ik verantwoord te zijn voor de wet en mijn plichtsbesef, maar een zuiver der gevoel beving mij. Dit zei mij, dat myn werk een deel was van het algemeen samenstel, een deel van de morele wet, die van Goddelijke oorsprong is. Ik herinnerde mij de woorden van de grote Galileër, die zelf als een gewone misdadiger stierf: „Hij die de grootste onder U is, laat hem zijn als de kleinste; en hii die beveelt, laat hem dienen". De volgende Zondag in de kerk, zei de priester, dat hij de dienst een ogenblik zou onderbreken, opdat iedereen een bepaalde intentie kon maken. Ik bad voor die vrouw; ik bad koortsachtig, in volle overgave. Een paar dagen later stond de vrouw weer voor de rechtbank. Ik vertelde haar ronduit, wat ik doorgemaakt had. In het begin stond ze ongeïnte resseerd te kijken, maar toen ik haar vertelde, hoe ik voor haar ge beden had, keek ze me verwonderd aan. Tot haar verbazing gaf ik haar jLIET bekende Amerikaanse maandblad „Readers Digest" publi- ceerde in zijn Augustus-aflevering een merkwaardige beken tenis van de in Amerika bekende jurist, rechter Harold R. Medina. Deze bekentenis is vooral belangwekkend, omdat zij uit Amerika komt, het land, dat hier in de „oude wereld" als totaal vermaterialiseerd wordt voorgesteld. Dat er ook andere stromin gen zijn, getuigt onderstaande verklaring van deze Amerikaanse rechter, die o.m. enkele jaren geleden het geruchtmakende proces tegen 19 communisten in New York presideerde. daarna een voorwaardelijke straf. Ik ben er zeker van, dat zij nooit j meer voor mij, noch voor een an dere rechter zal hoeven te ver schijnen. Iemand, die ik niet kon zien, had me ingegeven, zo te handelen. Deze mysterieusc aanwezigheid doet zich gevoelen tijdens alle za ken voor mijn rechtbank, mij er toe drijvend, mijn uitspraken nauwkeu rig en levens barmhartig te doen zijn. lyiEER en meer kom ik tot de ont- dekking, dat mijn daden zin loos zijn, als zij niet getoetst zijn aan de eeuwige moraal, die alles regeert. Enige jaren geleden is er een tijd geweest, dat ik het meest vurige gebed van mijn leven gestort heb. Het was in 1949, toen ik de recht zaak tegen 19 communisten te New York presideerde. Slechts een gebed achter de scher men hielp mij door deze verschrik kelijke tijd heen. In de draaikolk van deze recht spraak voelde ik mezelf te midden van tegenstrijdige machten, waar van zoals we allen weten liet bestaan van de menselijke bescha ving zal afhangen. Door een zon derling toeval, was ik voorbestemd, om de Amerikaanse rechtvaardig heid in een gevaarlijke crisis hoog te houden en spoedig ging ik er aan twijfelen, of mijn krachten toerei kend waren voor de mij opgedra gen taak. Het duurde even, voordat ik ont dekte, wat de communisten van plan waren met mij te doen. Ze wilden mij plat praten, om mij zodoende het zelfvertrouwen te doen verlie zen. Terwyl ik mezelf zwakker en zwakker voelde worden, terwijl de rechtzaak meer en meer ingewik keld werd, en de opdracht haar tot een rechtvaardig einde te brengen, zwaarder en zwaarder, zocht ik kracht daar, waar ik haar altijd had moeten zoeken; bij de enige Kracht, Die nooit faalt. OP zekere dag in Juli 1949 weiger de een der beklaagde commu nisten een antwoord té geven op een der vragen, die ik hem stelde Het was kennelijk een vooropge zet plan en hij verdedigde deze wei gering op grond van een wettelijk recht, dat m.i. niet gebruikelijk was. Ik gaf hem tijd en gelegenheid met zijn raadsman van gedachten te wisselen en verdaagde de rechtzit ting tot de volgende dag, om ook mezelf te overtuigen, dat ook ik geen misbruik van de wet maakte. Gedurende die tijd bad ik. De volgende dag veroordeelde ik de beklaagde tot 30 dagen gevan genisstraf, met de bepaling, dat hij zijn straf kon verkorten, wanneer hij eerder op mijn vraag antwoord wilde geven. Toen ik het vonnis voorgelezen had, brak er een luid tumult los in de rechtzaal. De andere gedaagden, hun advocaten en vele toehoorde:.4- gingen staan; er was een geroep en geschreeuw en toen de herrie op zijn hevigst was, rende verschillen de verdachten op de ball af. Toci voelde ik mij in die consternatie volkomen kalm. Ik verhief mijn stem niet, toen ik verschillende aanwezigen gebood de rechtzaal te verlaten en de beklaagden wees op de taal, die zij uitsloegen. Ten slotte veroordeelde ik hen allen tot ge vangenisstraf gedurende het ver loop van de rechtzaak. IK wens hier te verklaren, dat mijn eigen zelfbeheersing volkomen ontoereikend zou zijn geweest, om deze zaak zo te regelen, als ik toen deed. Als er ooit iemand eeft Kracht naast zich gevoeld heeft, die zijn daden leidde en zijn krachten sterkte, dan was ik het wel, op die gedenkwaardige dag. Zo was het ook op het einde van Augustus 1949 toen de communisten tijdens een zitting zo te keer gingen, dat ik mij genoodzaakt zag, de rechtszaal te verlaten. Laat ik eerlijk zijn. Toen ik op mijn kamers aangekomen was, voel de ik mij aan het einde van mijn krachten. Ik meende dat ik meer doorstaan had, dan ik in staat was te verwerken en stond op het punt, om de zaak op te geven en niet meer naar de rechtzaal terug te keren. In plaats daarvan, wendde ik mij als een bang kind tot zijn vader en ik bad. Ik kan niet zeggen, dat er iets bovennatuurlijks gebeurde, maar plotseling voelde ik mij ver frist en gesterkt met nieuwe moed Na 15 minuten afwezigheid keer de ik terug in de rechtzaal en zette de zaak voort. De geheimzinnige kracht is mij bijgebleven, gedurende het gehele verdere verloop van de rechtzitting Ik voelde, dat Iemand mij terzijde stond. heden daar te lang duren, en de be veiliging daar onvoldoende wordt ge acht. De voorzitter antwoordde hierop, dat le aannemer hier een grote strop heeft. Er wordt hier hard gewerkt, maar het onvoorziene vele welwater is er de schuld van. Dit is zeer on plezierig, en ten aanzien van de klachten staat het college machteloos. Huurprijs nieuwe woningen. Het lid v. d. Lans vraagt, hoe het nu toch mogelijk is, dat de huurprijs der 30 nieuwe woningen, nu toch van 6.20 op 8,— is gesteld Het lid v. d. Ploeg interrumpeerde „niet waar", het is 7,plus water De voorzitter noemde dit een wijs beleid van de Woningbouwvereni ging. Vast staat dat de prijzen hoger zullen worden dan gedacht was, om dat door stijging der materialen de huizen wel 1000.per stuk duur der zijn geworden. De officiële huur- vaststelling kan echter nog wel een paar jaar duren. Het is beter dan wat terug te kun nen betalen, dan terug te vorderen. Er valt dus nog niets van te zeggen. Vragensteller was met dit ant woord tevreden. Hierna ging men over in geheime zitting. KATWIJK AAN DEN RIJN Afscheid. Gisteravond was er in het Parochiehuis gelegenheid om afscheid te nemen van kapelaan Van Gastelen, die heden naar zijn nieuwe parochie te Beverwijk vertrekt. Velen waren hiervoor naar het parochie huis gekomen, waar pastoor Hesp allereerst het woord voerde en in herinnering bracht de moeilijke tijd, die aan de komst van de kapelaan voorafging. Spr. dankte de kapelaan voor het vele werk door hem ver richt. Daarna kreeg het woord mej. Boskamp als akela der welpen, die er op wees hoe de welpen van kape laan van Gastelen hielden. In spreek koren deden de welpen dit uitkomen. De welpen en leidsters namen dan persoonlijk afscheid van de kapelaan. De heer Caspers sprak de dank uit namens het zangkoor voor de pret tige wijze, waarop de kapelaan de zangers steeds had voorgelicht. De heer H. Fennes sprak namens de Jeugdverenigingen en de R.K. Voet balvereniging K.R.V. woorden van dank. De heer St. Winters dankte na mens het Kath. Thuisfront in welke vereniging steeds op de steun en me dewerking van de kapelaan gerekend kon worden. Als daadwerkelijk be wijs van dankbaarheid werden door pastoor Hesp namens de parochie, door de welpen, en door de heer Fen nes namens de jeugdverenigingen couverts met inhoud overhandigd. Kapelaan v. Gastelen dankte voor de medewerking die hij gedurende 4 jaar bij zijn arbeid had mogen ondervin den. Dan werd aan allen gelegenheid gegeven om persoonlijk van de kape laan afscheid te nemen Bollenvciling. Gisteravond werd de jaarlijkse bloembollenveiling ge houden ten bate van de Kerk en hare instellingen. Pastoor Hesp sprak een openingswoord en bracht dank aan de directie van Hobaho te Lisse, aan notaris Verhees en de bekende afslager de heer H. v. Iterson te Rijnsburg, die hiervoor zoals steeds ook nu weer hun welwillende mede werking verleenden. Dan werd de veiling ingezet. Meer dan 200 num mers werden verkocht die te samen de niet onbelangrijke som van ƒ2784 opbrachten. KATWIJK AAN ZEE Gered. Een 14-jarig meisje, dat niet kon zwemmen geraakte Donder dagmiddag in zee in nood. Twee da mes, die de reddingspost aan de Zuid boulevard bezette gingen gekleed te water en mochten de voldoening smaken om het kind te redden. Weer een waarschuwing voor anderen. Tweede dag van Wassenaarse feest Gemeenteraad Voorhout tafel schuil ging. Met deze op merking was het lid v. d. Lans gerustgesteld. Hierna werd even gepauzeerd, om dat door de commissie, bestaande uit de leden Nijssen, Jansze en Bee- len, eerst de geloofsbrieven van het nieuwe lid Eigenbrood onderzocht moesten worden. Deze waren in or de, zodat aan de heer Eigenbrood bericht gezonden zal worden even eens aan G. S., waarna de installa tie zal plaats vinden. Er was geen bezwaar tegen ver lenging der geldigheidsduur der ta rieven voor de waterleiding tot 1 Jan. 1952. De gemeenterekening 1949 zal in een volgende zitting worden aange boden. Het verificatiebureau heeft alles onderzocht, en zal dezer dagen aan B. en W. rapport uitbrengen. Niettegenstaande vele verhogin gen wijziging noodzakelijk maakten in dc begroting 1951, bleef er toch nog een bedrag van f 15000.op de rekening 1951 over. Het Provinciaal Bestuur van Z.H. wil weten, hoe de gevoelens der raad zijn, betreffende wijzigingen in de salarissen der ambtenaren van de burgerlijke stand. Dit was de re den dat deze vergadering moest worden belegd, voordat het antwoord voor 27 Aug. binnen moet zijn. G. S. willen een uniforme rege ling. Voor de gemeente maakt dit een verhoging uit van 38.Allen gingen hierméde accoord. Volksfeesten achter gemeente huis. Het terrein achter het gemeente huis zal worden afgestaan aan de Oranjevereniging voor het houden der volksfeesten. De O.V. zal het ter rein voor eigen kosten gelijk maken, behoeft dan geen pacht te betalen Op een vraag van het lid v. d. Ploeg, hoe het nu toch staat met het opnieuw teren van de J"** v. Beie- renweg deelde de voorz. mede, dat de garantie nog bestaat en dat het binnen 10 dagen zal gebeuren. Het zelfde lid n aakte aanmerking, over de bespuiting met teer voor de afvoergoten in de Boerhaavestraat. De voorzitter bleek hierover ver baasd te zijn, omdat hij niet wist dat dit gebeurd was, temeer daar binnen zeer korten tijd deze gehele straat opnieuw geteerd wordt. Het lid Beelen, bracht vele klach ten van bewoners der Mgr. Broere- straat, vooral van zakenmensen, ter de medaille der keten onder de tafel, omdat de rioleeringswerkzaam- Onder presidium van loco-burge- meester P. v. d. Nouland kwam de j raad in vergadering bijeen. Afwe-1 zig was het lid Lindeboom. Hoewel beloofd was, deze maand niet te vergaderen, was er in ver band met punt 9 der agenda niet aan te ontkomen en was deze ver gadering feitelijk van hogrehand opgelegd. De voorz. heette speciaal welkom het lid Jansze, dat na een ernstig ongeval wederom zo spoedig present is. Nadat allen zich van hun zetels verhieven, herdacht de voorz. met enige zeer sympathieke en waarde rende woorden, het overleden lid G. K. Spierenburg. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Wit-Gele Kruis, waarin werd medegedeeld, dat het aanbod der gemeente, inzake de dokterswoning werd aanvaard en waarin gevraagd werd, wanneer de overdracht kon plaats vinden. Het lid v. d. Ploeg vond, dat alle veranderingen en verbouwing welke nu plaats vinden aan deze woning, wel wat al te voorbarig zijn. De wo ning is nog niet overgedragen, is dus nog van de gemeente. Ook de goed keuring van G. S. is er nog niet. Ook het college was het hier niet geheel mede eens, aldus de voorz. Dit is dan ook in een schrijven aan het be stuur van het Wit-Gele Kruis me degedeeld. In dat zelfde schrijven is vastgelegd, en door het Wit-Gele Kruis geaccepteerd, dat bij niet goed keuring door G. S. alles in de oude staat moet worden hersteld. Alle risico voor eventuele schade is dus voor het W. G. K. Verbetering spoorwegovergang Van de Nederlandsche Spoorwe gen was een schrijven binnengeko men, met een begroting, voor een radicale verbetering der spoorweg overgang. Ook in 1930 was een be groting binnengekomen, maar toen werd de prijs van 6500.— te hoog bevonden. Nu moet het echter 16.000.kosten. Te zijner tijd zal het echter bittere noodzaak zijn hier op in te gaan. Het lid v. d. Lans maakte de opmerking, waarom de voorzit ter geen ambtsketen droeg. Dit verwekte wel enige hilari teit, omdat de voorzitter er wel mede getooid was, maar volgens eigen zeggen, was hij wat te klein voor deze functie, zodat Op de tweede dag van het Wasse naars e feest was er, dank zij het prachtige zomerweer, nog veel meer publiek op de been dan op de eerste dag. 's Morgens werd begonnen met de traditonele ringrijderijen op het Burchtplein. Er was ook weer een wedstrijd in het ringsteken op fiet sen en op bromfietsen, maar de be langstelling van de kant der deelne mers was hiervoor niet erg groot. Meer liefhebbers waren er voor de ringrijderij met versierde tilbury's en andere tweewielige voertuigen. Op de Storm van 's-Gravesande- weg had de keuring plaats van de versierde tilbury's. Er waren twee jury's, een van vakmensen op het gebied van bloemenversiering en een op het gebied van het optuigen van paarden. Daarna begonnen op het Burcht plein de ringrijderijen. De muziek vereniging Excelsior had zich opge steld in de muziektent op het Burcht plein en zorgde voor de muzikale opluistering van het steeds weer aantrekkelijke schouwspel. Het Bloemencorso. 's Middags volgde een van de hoog tepunten van het feest: het bloemen corso, dat zich tegen twee uur op stelde op de Prinsenweg, waar ver schillende jury's aan het werk gin gen om de door de KDV beschikbaar gestelde prijzen zo rechtvaardig mo gelijk te verdelen. Er was een aparte jury, die de reclamewagens beoor deelde. In alle groepen waren prachtig verzorgde inzendingen te bewonde ren. De twee luxe auto's een open Cadillac en een Hudson, resp. van de heer J. Stok van de Oude Deyl en van de tuinbouwvereniging Wasse naar en Omstreken trokken zeer de aandacht. De Wassenaarse Melkhan delaren kwamen gezamenlijk uit met een met ruim 20.000 bloemen opge maakte reclamewagen, die zeer te recht de eerste prijs verwierf. Aan het eind van de stoet, die na de keuring door het dorp en de bui tenwijken trok reed als bijzondere attractie een originele mail-coach van de heer Ter Maten uit Den Haag mee, bemand met een viertal heren in rode jasjes en een viertal dames in Biedermayertoiletten. Na dat de stoet was ontbonden volgde op het terras van Huize Nieuw Rijks- dorp de prijsuitreiking door de heer J. L. F. C. van der Vis, voorzitter van de KWV. Daarna had op het feestterrein aan de Berkheistraat een gezamenlijke gymnastiekdemonstratie plaats van de Chr. Gymnastiekvereniging Ire ne en van de afdeling gymnastiek van Blauw Zwart. Deze demonstra tie trok zeer veel belangstelling. Het laatste punt van het feestpro gramma was de hengelwedstrijd voor de jeugd, die van half zeven tot half acht in de Haven werd gehouden en waarvoor een veertigtal deelnemers zich had gemeld. Er werd een uur gevist. De vangst was niet bijster groot, maar de wedstrijd viel bij pu bliek en bij deelnemers zeer in de smaak. Als prijzen waren hengel sportartikelen beschikbaar gesteld. Het concert, dat de accordeonver eniging DVS 's avonds op het Plein zou geven, kon niet doorgaan door bijzondere omstandigheden. Des te drukker was het op het kermister rein. Uitslagen bloemencorso. Kindervoertuigen: 1. Carla Rem merswaal, 2. kinderen van Duin en Beyersbergen, 3. Herma Schouten. Kindergroepen te voet: 1. Kinde ren Knijnenburg. Kinderfietsen: 1. Bram van Tol, 2. Bertie Snelderwaard, 3. Huug van Veen. Fietsen en bromfietsen: 1. mej. C. van 't Riet, 2. F. Jansen, 3. J A. Overdevest. Automobielen: ging Wassenaar NOORD WIJK Windhondenrennen. Morgen zul len op het Gemeentelijk Sportpark voor het eerst in Noordwijk wind hondenrennen plaats hebben. De be langstelling voor dit soort rennen neemt ook in ons land zienderogen toe en wij verwachten een grote be langstelling, temeer daar men gratis mee kan doen aan een grote prijs vraag over deze rennen. ZOETERMEER Raadsvergadering De gemeente raad van Zoetermeer zal Vrijdag 31 Augustus a.s. des namiddags om 3 u. bijeenkomen. De agenda omvat 20 punten en luidt als volfet: verhuur drieambachtskade; huur en verhuur grond garage „Citosa". Straatnamen straten tussen Jan Hoornstraat en Cornelis van Eerdenstraat; voorschot aan de woningbouwvereniging „Be ter Wonen";klacht vervuiling tocht bij de „Tien Plagen"; oprichten zwembad: beschikbaarstelling be drijfswoningen aan industrieën; Ten aanzien van het geven van straatnamen stellen B. en W. voor de zijstraten van de Jan Hoornstraat van West naar Oost te noemen resp Badhuisstraat, Lindenhof en Kastan jehof. Het voorschot aan de woning bouwvereniging „Beter Wenen" heeft betrekking op 32 woningen, die voor de oorlog zijn en die nog niet beschikken over een watercloset. Tuinbouwvereni- en Omstreken en "De" Oude Deyl", beiden eerste prij zen. Voertuigen met paarden: 1. W. Bakker, 2. J. A. Hooymans, 3. N. Koot. Carriers: 1. Levensmiddelenbedrijf G. Looyestein. Luxe-auto's met reclame: 1. Gara ge v. d. Velde, 2. fa. F. Rader, 3. fa. Jansen Post en Cocx Prisma hor loges. Vrachtauto's met reclame: 1. Was senaarse Melkhandel, 2. S. v. d. Ham, 3. Kolenhandel de Bode. Paardenvoertuigen met reclame: 1. In het gemeste Schaap, Den Haag. Uitslagen hengelwedstrijd: 1. Jo seph Aarts, 2. Herman van Veen, 3. Gerard Gordijn, 4. Jan Janse, 5. Gerard Huntelerslag. Ringrijderij o'p fietsen: 1. E. van 't Slot, 2. H. Stuivenwold, 3. K. Voorham.. Ringrijderij op bromfietsen: 1. E. van 't Slot, 2. H. Stuivenwold, 3. mevrouw Boukema. Ringrijderij met tilbury's e.d.: 1. W. J. Hoogeveen, 2. J. van Wissen, 3. N. Koot. Versiering der tilbury s: 1. N. Koot, 2. J. A. Hooymans, 3. J. N. Altorf. Verkeersverbeteringen. Naar de K.N.A.C. meedeelt, zal aan het gevaar, ontstaan door het niet opval len van de verkeerslichten bij het Dierenpark te Wassenaar in de zeer drukke rijksweg Den Haag—Sassen- heim, binnenkort een einde komen. Aan het onlangs door de KN.A.C. fedane verzoek, aan weerszijden van et verkeerslicht flikkerlichten te plaatsen, is reeds nu gedeeltelijk voldaan, daar aan de Leidse kant van de lichten nl. een zeer groot waarschuwingsbord in de vorm van het algemene waarschuwingsteken voor gevaar is geplaatst. Dit bord is reeds op grote afstand waarneem baar door de aan- en uitflitsende neonbuizen. Indien ook aan de Haag se zijde nog zo'n bord wordt ge plaatst, zal daarmede naar de me ning van de K.N.A.C. de situatie ter plaatste reeds aanzienlijk zijn ver beterd, althans rekening houdende met het feit, dat aan het plaatsen van verkeerslicht op een belangrijke en druk bereden verkeersweg nu een maal onoverkomenlijke bezwaren zijn verbonden. In de weg Wassenaar-—Den Haag worden thans aldus de KNAC, in de bocht nabij de Deyl in de verkeers- strepen z.g katteogen aangebracht, die ongetwijfeld de verkeersveilig heid ten goede zullen komen, vooral nu het winterseizoen met zijn don kere dagen en lange nachten na dert. HILLEGOM Stremming scheepvaart. Wegens herstellingswerkzaamheden aan de Oosteinderbrug wordt de scheepvaart over de Oosteindervaart van 27 Aug. tot nadere aankondiging gestremd. DE ZILK Kopje onder. Een kappersbe diende-muzikant ging gisteravond met zijn harmonica naar een brui loft. Tegen het aanbreken van de morgen ging hij per rijwiel huistoe. Bij de Bartenbrug reed hij in de Leidsevaart en dook kopje onder. Twee vissers slaagden er met veel moeite in de drenkeling te redden, Arm uit de kom etc. De voor malige gemeenteveldwachter houdt zich onledig met schilderen. Toen hij een woning aan de Zilkerduinweg aan 't verven was, stapte hij mis en viel van de ladder. Zijn arm schoot uit de kom en zijn been werd ge kneusd. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Afscheid van kapelaan Bommel. In een bijeenkomst, waarbij de Sint-Josephzaal werkelijk te klein bleek, nam kapelaan B. J. Bommel gisteravond afscheid van de paro chianen van Sint-Bonifacius. De ban den die gedurende zijn vijfjarig ver blijf in blijheid en ernst gesmeed bleken bij dit afscheid heel duidelijk. De heer J. F. Allart, die de bijeen komst leidde, wees er op. dat het alleen God bekend is, wat kapelaan Bommel in de zielen der parochianen heeft bereikt. Zijn prestaties hebben zicfh heel in het bijzonder uitgestrekt naar hen, die zich tot het katholieke geloof voelden aangetrokken. Onder hen zijn er dan ook velen aan wie deze altijd blije en hartelijke geeste lijke vader de juiste weg hierheen heeft aangegeven. De deken dankte de kapelaan voor de goede zorgen, die hij aan de paro chie heeft besteed en wees op de goede gaven waarmede God zijn hel per naar geest en hart heeft geze gend. De Verkennerij, die een belangrijke plaats inneemt in het hart van de ka pelaan nam op haar eigen wijze met wat ernst en veel jolijt bij een geïm proviseerd kampvuur afscheid van naar aalmoezenier. De heer A. W. G. v. Leeuwen sprak hierna nog enkele hartelijke afscheidswoorden. De heer G A. Bahlmann, hoofd van de mulo-school, waaraan kape laan Bommel het godsdienstonder richt verzorgde wees er op, dat de kapelaan bij alle ernst onder de les sen aan de humor toch ook wel een belangrijke plaats wist in te ruimen. Mej. M. v. Vliet dankt'e namens de godsdienst-cursus A en B en mej. N. Scheerder vertolkte de gevoelens van dankbaarheid van de R.K. Biblio theek. Tot slot bracht kapelaan Bommel dank aan God voor de ontvangen zegen, aan de deken voor de onder vonden steun en de huiselijke sfeer en over de hoofden der aanwezigen alle parochianen van wie hij heel veel .iefde, begrip en hulp had erva ren nm Gods genade vruchtbaar te maken. Hierna nam een schier eindeloze rij met een handdruk en een per soonlijk woordje afscheid. BETONMOLEN MET VRACHT AUTO TIJDENS VERVOER GEKANTELD. Op de Rijksstraatweg Leiden— Utrecht is hedenmiddag omstreeks 2 ur in de Emmalaan, ier hoogte van „e garage Vogel een èén-tons beton molen tijdens het vervoer gekanteld de straat terechtgekomen. Per soonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. De betonmolen is geheel vernield. De auto. een nieuwe lichte vrachtwagen welke door de val werd meegetrokken en kantelde, kreeg geen averij. De bestuurder, de heer M. A. L. uit Schiedam, die in dienst is van de aannemersfirma B. faadaar, kwam met de schrik vrij. Het ongeval deed zich voor doordat een der ijzeren wielen van de beton molen, tijdens het vervoer zich door de laadbak drong en hierbij, gesteund door het enigszins hellend vlak van de straatspiegel, naar rechts kantelde om vervolgens op de straatstenen te komen. Doordat de molen zeer hecht op de auto was bevestigd trok hij in zijn val de wagen mee Hoewel de chauffeur hierbij met het hoofd tegen een der ruiten sloeg, liep hij gelukkig geen ernstig letsel op. Uiteraard trok dit ongewoon schouwspel veel be langstelling. Het is aan een gelukkige toeval te danken, dat er op dit tijd stip op deze drukke verkeersweg, ter plaatse, zich geen ander verkeer be vond. Het verkeer ondervond weinig hinder, doordat het gevaarte uiterst rechts van de weg, precies in een in ham terecht kwam. Het gevaarte was op weg naar Ter Aar. Geboren: Martha M. H., d. v. W. Wijrwas en H. C. M. Straver; Johan nes M., z. v. J. A. Hoogeveen en G. Kuijf; Cornelia, d. v. P Verlooij en G. Markman; Ingetje W D., d. v. J. Bosman en M van Vliet Cornells H., z. v. G. Locker en N. C Snel; Rocus J., z. v. A. M. van Rangelrooij en E. J. Stapper; Jan M., z. v M Blijleven en W. Kranenburg; Hugo z. v. H N. Oppelaar en G. K. de Rijk. Ondertrouwd: Andries Boone, 32 j. en Anna M. G. van der Sandt, 29 j.; Hermrikus J van Diggele, 21 j. en Cornelia Kouwenhoven 20 j.; Arnol- dus de Kaste. 31 j. en Elizabeth Burg graaf, 24 j.: Johannes Slinger, 32 j. en Geertruida A. van Vliet, 33 j Overleden: Margaretha Broer. 74 j.. weuuwe van N. Spruijt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2