Ondanks de mooie praatjes van maarschalk Tito De helicoptere helpt insecten en onkruid bestrijden 5)e eewte vlucht van het gwetóte vliegtuig. Wassenaarse feesten slaagden CLaantwten aan ffiim DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 KERKVERVOLGING De opstanden van de boeren in Joegoslavië, waarover de laatste da gen steeds meer berichten naar bui ten doordringen, vinden hun oor zaak in de tegenstand, welke Tito's regiem binnen het land zelf nog steeds ondervindt. Zij komen ook voor een deel van de zijde der Ka tholieken, die in Joegoslavië worden onderdrukt op gelijke manier als in de landen achter het IJzeren Gor dijn. Het spelletje, dat Tito op dit ogen blik met dc wereld speelt met ais inzet de vrijlating van Mgr. Stepinac, moet men vooral zien als het leggen van een rookgordijn, dat ten doel heeft de wereld te misleiden en de H. Stoel in een vals licht te stellen. Helaas kan men geen enkele aan duiding vinden, dat het Tito er wer kelijk om te doen is een tegemoet komend gebaar te maken. Maar wel bestaat er reden om aan te nemen, dat Belgrado alles in het werk stelt, teneinde dc Kerk tot 'n ondergeschik te positie terug te dringen. Vandaar dan ook het verzet, juist bij de boe renbevolking. Deze toch heeft niet alleen te maken met de verplichte leveringen van graan, naar Sovjet model, zij hebben ook te maken met al die maatregelen, welke hun in de vrije uitoefening van de gods dienst belemmeren. Dat deze vervolging van de Kerk een integrerend deel van dc politiek der Joegoslavische regering uit maakt, blijkt zonneklaar uit de uit latingen van de laatste weken en maanden. Zij komen uit de mond van dc officiële politici en uit de pen van de gecontroleerde journalis ten. Er mogen dan al op politiek ge bied grote controversen bestaan tus sen Moskou en Belgrado in de anti religieuze politiek bestaat geen on derscheid. Het is zelfs zo sterk, dat al hetgeen door Joegoslavische poli tici wordt gezegd of door Joegosla vische kranten over godsdienst en kerk wordt geschreven, zonder een letter te veranderen, in de kranten achter het IJzeren Gordijn kan wor den overgenomen. OP VOORSPRAAK VAN ZALIGE PAUS PIUS X Sedert de zaligverklaring van Paus Pius X, enige maanden geleden, heb ben zich vijf nieuwe genezingen voorgedaan, die aan zijn tussenkomst worden toegeschreven. Een ervan wordt gemeld uit Duitsland, de an dere uit Italië. De genezingen zullen zorgvuldig worden onderzocht alvorens aan de H. Congregatie der Riten te worden voorgelegd voor het proces van de heiligverklaring. APOSTOLISCH PREFECT VAN YIHSIEN KRIJGT LEVENSLANG Het militair gerechtshof te Peking heeft de Apostolisch Prefect van Iishien, Mgr. Tarcisio Martina, ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf. Hij werd schuldig bevonden aan spionnage ten gunste van de V.S. Mgr. Martina zou geheime be richten aan de Amerikanen hebben doorgegeven. BIDT VOOR INDIA'S SCHATKIST Alle Dinsdagen van de komende maanden zullen de regeringsambte naren in Madras, van wie er velen Katholiek zijn, bidden, dat de positie van de schatkist moge verbeteren. Zij hopen in dat geval meer salaris te krijgen. De bond van overheidspersoneel, van welke dit plan uitging, achtte een gebedsactie meer gepast dan een staking. OVERVAL OP JAVA De 37-jarige Nederlander G. E. Plas, employé van de thee-onderne ming Kiarapajoeng, ten Noorden van Tjiandjoer in West-Java, is te zamen met twee Indonesiërs ver moord toen zij met 70.000 roepiahs bfj zich in een vrachtauto van Tjiandjoer naar Koclon reden. De vrachtauto werd uitgebrand terug gevonden. DE DOOD IN DE BERGEN De pogingen om dc twee Italiaan se Alpinisten te redden, die Maan dagavond boven een bergkloof in de Dolomieten in nood gekomen waren, zijn mislukt. Vóór dc berggidsen, die onder leiding van de olmpische ski kampioen Clemente la Casa de man nen tc hulp snelden, de alpinisten bereikten, waren zij van uitputting om het leven gekomen. Hun lijken hingen nog aan het touw, dat hun val gebroken had, toen zij langs de helling van de Cimona della Bagozza neerstortten. De moeders van beide mannen hadden de vergeefse red dingspogingen door middel van ver rekijkers gevolgd. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Een Britse treiler heeft geseind, dat te ongeveer 1 uur gistermiddag een niet geïdentificeerd vliegtuig is waargenomen, dat in zee stortte on geveer 3Vi mijl ten Zuiden van het lichtschip Humber. Het schip heeft de omtrek afgezocht, doch geen wrak of overlevenden aangetroffen. Het vliegtuig vloog zeer laag en ver loor snel aan hoogte. De machine leek te behoren tot de zwaardere typen en zou een bommenwerper geweest kunnen zijn. Naar wij van dc KLM vernemen, is het bewuste vliegtuig geen toe stel van de KLM. Juist als in de satellietstaten Met leedwezen moet men zelfs constateren, dat de toestand van de Kerk in Joegoslavië over de gehele lijn gelijk kan worden gesteld met die achter het IJzeren Gordijn, ja zelfs, dat de situatie in Joegoslavië hier en daar slechter is dan in de sa tellietstaten. Evenals elders predikt Belgrado de vrijheid van godsdienst, maar dat betekent in werkelijkheid, dat de godsdienst binnen de muren van de kerkgebouwen gedrongen blijft. Zo zag Paus Pius XII reeds in 1946 de toestand en zo is deze nog! Er bestaat geen enkel voorschrift of verbod, dat het bezoeken van godsdienstoefeningen verbiedt, maar ieder die op welke manier ook van de staat leeft, weet, dat practiseren hem terstond het brood uit de mond neemt. Hoewel de priesters de H. Mis mogen lezen en preken, weten zij allen, dat elk woord op een goud schaaltje wordt gewogen en dat de meest onschuldige opmerking hem, aan het gevaar blootstelt voor de rechter te worden gedaagd wegens .opruiende taal"'. Openbare proces sies zijn in de meeste van de fede ratieve staten verboden. Kinderen in Bosnië-Herzogewina kunnen al leen gedoopt worden, nadat men heeft aangetoond, dat zij bij de bur gerlijke stand zijn ingeschreven. En dan de scholen. Alle Kathc- lieke scholen in Joegoslavië zijn ge sloten. Op Zondag worden bij voor keur de kinderen opgeroepen orr vrijwillig allerlei herendiensten voor de staat te verrichten, waardoor hun de gang naar de kerk onmogelijk wordt gemaakt. In de staatsscholen zelf zetten de leerkrachten er alles op om de kinderen te bevrijden van „bijgelovige tradities" en van de in vloed der gezinnen, die nog „al te veel gebukt gaan onder de reactio naire invloeden van de geeestelijk- heid". Voor de onderwijskrachten zelf zijn de bekende cursussen in de marxistische leer verplicht gesteld, teneinde hun „ideologische en we tenschappelijke ondergrond te ver diepen". En dan worden daar pro gramma's opgesteld, die elke week volledig bezetten, waarbij de Zon dagmorgen voor vrijwillige dien sten, de Zondagmiddag voor sport en de Zondagavond voor dansen worden gereserveerd. Actie tegen de Kerk Meer dan honderd Katholieke kloosters, tehuizen en scholen zijn door de regering geconfiskeerd. In 1949 hebben de gezagsdragers zon der daartoe door enige wettelijke maatregel gerechtigd te zijn, hon derden zusters uit haar kloosters verdreven. Velen van haar werden gedwongen naar haar woningen te rug te keren, waar zij zonder distri butiebescheiden maar verder moes ten zien te leven. Anderen werden bij openbare diensten te werk ge steld, doch geen van haar was toe gestaan het geestelijk gewaad te dragen. De agrarische hervormingen heb ben de kerken van al hun bezittin gen en van alle bronnen van inkom sten beroofd. De priesters en kloos terlingen hebben geen middelen van bestaan meer, omdat het aan de ge lovigen ook verboden is iets bij te dragen in het onderhoud van hun zieleherders. In Solvenië is men zelfs zo ver gegaan, dat het niet toe gestaan is tijdens de godsdienst oefeningen collectes te houden. Arrestaties gaan door Indien er enig teken van goede wil bij Tito was, zou men toch zeker een verzachting van al deze maat regelen, welke in de afgelopen jaren tot stand kwamen, moeten consta teren. Het tegendeel echter ziet men gebeuren. Nog altijd worden ei priesters aangehouden en in de ge vangenissen geworpen op grond van valse beschuldigingen, nog altijd verzuchten bisschoppen, onder wie Mgr. Stepinac en Mgr. P. Cule met honderden priesters in de gevange nissen. In stilzwijgen en met gelatenheid hebben de Katholieken van Joego slavië hun vervolging te dragen. Hun organisaties immers zijn uitgescha keld en hun pers is verdwenen. De persvrijheid, die er heerst, betekent slechts het verschijnen van rege ringsgezinde bladen, die met mod der gooien naar Paus en Kerk als „instrument van het Westers impe rialisme", naar bisschoppen en pries ters als „reactionnairen" en naar het gelovige volk, dat „bezeten is door bijgeloof". Op deze toestanden heeft de H. Stoel opnieuw gezinspeeld, toen zij betoogde, dat de omstandigheden eerst zouden moeten verbeteren, wilde er gegronde hoop bestaan, dat de verhouding tussen de Joegoslavi sche staat en het Vaticaan ten goede zou veranderen. Philips-Roxane doet een spelletje met de coloradokever De honderd dames en heren van het negende internationaal Entomolo gisch congres zijn vandaag van de ene verbazing in de andere gevallen. Op exursie naar het agro-biologisch laboratorium van de N.V. Philips- Roxane in het oude, prachtig in de tuinen gelegen landgoed „Boeke- steyn" hebben zij natuurlijk veel directeuren van dit Philips-be- De nieuwe Lockhead Super Constel lation, hierbovenAfgebeeld, is het grootste vliegtuig voor de burgerlucht vaart en zal binnenkort in dienst worden gesteld. I^e foto werd geno men tijdens de eerste vlucht. Het toestel kost anderhalf millioen dollar. De Super Constellation, groter en sneller dan de tot dusver in ge bruik zijnde Constellations, is acht tien voet langer. Behalve de schroef aandrijving, heeft het toestel ook jet-motoren. Het zal een kruissnelheid hebben van meer dan vierhonderd mijl per uur. Wij zien hier het vliegtuig op een proefvlucht boven Californië. sterdam bevindt zich het verkoop kantoor. Een van de laatste methoden van insectenbestrijding op „Boeken- steyn is wel het onderzoek van de z.g. systematische insecticiden; dat zijn insecten-dodende stoffen, die kunnen worden toegepast op plan ten, waardoor deze 'muum worden gemaakt tegen schadelijke en infec tie-verspreidende insecten. Zoals we hoorden, is deze uitvinding in haar draagwijdte te vergelijken met de uitvinding van het penicilline. Dr. E. H. Reerik, een van de drie geleerdheid opgedaan, hetgeen we verder onbesproken kunnen laten, maar voor het oog van ieder wel zeer verrassend was bijvoorbeeld het feit, dat een helicoptere tot vlak boven de wetenschapsmensen kwam gevlogen om boven een proefveld verschillende practische toepassin gen van insecten- en onkruidbestrij dingsmiddelen te geven. Dat was werkelijk een verrassend ogenblik. Van meer bescheiden vorm, maar niet minder kostelijk, was het spel met de coloradokever. Ergens in het laboratorium wordt onder glas een serie aardappelplanten kunstmatig in het leven gehouden om de hier gekweekte coloradokevers gelegen- heid tc geven, zich naar hartelust te waar me" ?.ich *?ant d? sfaar verzadigen. Dat groeiproces van de van, macJ'lge kooplieden, die er plant zonder wortels, slechts door n.0,< hebten. *<™oond. verheugt middel van vloeistof, is op zich 2 ch dVs naln een ?ndere. *?e- drijf, heeft zijn wetenschappelijke gasten niet slechts toegesproken en het laten genieten van enige inlei dingen op het gebied van moderne onkruid- en insectenbestrijding, maar hen bovendien de jongste vin dingen in het laboratorium doen verklaren. Daarbij heeft hij ook het ontspannende deel van deze excur sie op hoog plan weten te zetten, door de uitgebreide tuinen van een kostelijk buffet te voorzien, er aar dige effecten in aan te brengen, is de avond nog verhoogd door een feeërieke verlichting, WAARSCHIJNLIJK GEEN VLEESVERGIFTIGING TE SCHOONHOVEN. Vorige week meldden wij, dat te Schoonhoven plotseling was overle den de 75-jarige E. Porsul en dat verondersteld werd, dat dit het ge volg was van ondeugdelijke lever pastei. De politie heeft toen beslag gelegd op het stoffelijk overschot en er werd een tweeledig onderzoek inge steld. In de eerste plaats werd te Utrecht gelijksoortig vlees onder zocht en verder werd het stoffelijk, overschot aan een onderzoek onder worpen. Hoewel dit laatste onderzoek nog niet geheel is afgesloten, wijzen de tot dusverre bij het onderzoek ver kregen resultaten niet in de rich ting van voedselvergiftiging. Op verzoek van de Minister van Justitie zal de Officier van Justitie te Maastricht het ontslag van notaris Q. bij de civiele kamer van de Arron dissementsrechtbank aanhangig ma ken, daar hij langer dan de toegesta ne termijn uit het arrondissement af wezig is geweest. VIJF-JARIG KIND VERMIST Sedert 21 Augustus j.l. des namid dags vier uur wordt te Amsterdam de 5-jarige Aart Sander Theodorus van Beusekom vermist Het jongetje doemt zichzelf „prikkie". Het kind is klein voor zijn leef tijd, heeft lichtblond haar, donker bruine ogen en is tenger gebouwd. Het draagt een lichtgrijs truitje met korte mouwen, en beige wollen broekje met zg. galgen, geblokte sportkousen en gele sandalen. De fungerend chef van de Am sterdamse kinderpolitie ontvangt gaarne inlichtingen die tot de op sporing zouden kunnen leiden. „De Zwarte Boer"' afgebrand Hedenmorgen omstreeks kwart over vijf is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in het hotel „De Zwarte Boer gelegen aap de weg ElspeetHarderwijk. Het hotel brandde af. Het achtergedeelte van I deze oude Veluwse boerderij kon !|Wim Slijkhuis en Piet Knijnenburg deden mee Estafette met Wim Slijkhuis. Het historische Landgoed „Boe- worden behouden. reeds het aankijken waard; maar hier ging het er om, die schadelijke insecten in hun oververzadigheid te bespieden. Deze kevers en andere insecten, hier aan de lopende band gekweekt, zal men nu door zo effi ciënt mogelijke bestrijdingsmiddelen gaan vernietigen. Een wel zeer kostbaar en machtig hulpmiddel van de moderne weten schap, zoals die op „Boekensteyn" word beoefend, ,is zeker de elec- tronen-microscoop, waardoor men plantziekte-beelden nauwkeurig kan ■bestuderen. Wij hebben dit apparaat aan het werk gezien en ons kunnen verbazen over de verregaande ver grotingen van bacteriën en andere met het oog vrijwel onzichtbare din gen, die hier tot 80.000 maal kunnen worden vergroot, en waarbij men dan aan de weet komt, wat er zich zoal ontwikkelt en wat er beweegt op de gewassen op het veld. Straks zal aan dit laboratorium van Philips-Roxane ook een kippen farm en een boomgaard worden ver bonden, waarna nieuwe proefnemin gen te wachten staan op het gebied van plantenziekte en insectembe- strijding. Van Landgoed tot Wetenschappelijk centrum. Een jaar geleden was „.Boeken steyn" nog een voornaam buitenhuis thans is er het laboratorium inge richt en zyn de befaamde moestui nen omgebouwd tot 'n model-proef tuin met verrijdbare kassen. Hier worden de bestrijdingsmiddelen be proefd, hetgeen bovendien de dage lijkse komst van kopers en buiten landse gasten tot gevolg heeft. In Olst staat de pharmaceutische fa briek; in Weesp, waar Philips ooit samenwerkte met van Houten, wor den de vitaminen bereid en in Am- stemming, die aan de land- en tuin bouw grote diensten gaat bewijzen. DESERTEURS. De Krijgsraad te velde West be handelde een zestal gevallen van de- I sertie. Het betrof hier een aantal In- I donesië-deserte/urs d.w.z. militairen die zich in Nederland aan uitzending naar Indonesië hebben onttrokken. De uitspraken waren als volgt: H. G. van O., Amsterdam, 8 maanden met aftrek; H. V., Amsterdam 1 jaar en 6 maanden met aftrek; J P., Am sterdam, 2 jaar met aftrek; C. S„ Rotterdam, 1 jaar met aftrek; S. O., Zuilen, 3 maanden; C. M. K., Am sterdam, 8 maanden met ontslag uit de militaire dienst. „De Zwarte Boer" is eigendom van de familie Sandberg. Het hotel was een bekend recreatiecentrum op de Veluwe. De brand in het hotel werd omstreeks 5.15 ontdekt. Onmiddel lijk werd de brandweer uit Ermelo gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse en begon met de blussings- werkzaamheden. Later kwam ook nog de tankwagen van de Ermelose brandweer, die kortgeleden in Elspeet werd gestationneerd. Omdat in de buurtschap Leuvenum, waar in „De Zwarte Boer" is gelegen, slechts weinig brandputten zijn, leverde het blussingwerk aanvan kelijk nogal enige moeilijkheen op. De tankwagen, die ongeveer 4.000 liter water bevatte, stelde de brand weerlieden in staat het achtergedeel te van de oude boerdrij „nat" te houden. De brand bleef daardoor beperkt tot het hotel, dat geheel uitbrandde. Het gedeelte van de boerderij, dat behouden bleef, liep Nadat vorige week Zaterdag als inleiding op het traditionele Wasse naarse feest de regionale atletiek wedstrijden waren gehouden begon gistermorgen het eigenlijke feestpro gramma op het terrein aan de Berk- heistraat met de wedstrijden voor de Wassenaarse jeugd van 6 tot en met 13 jaar. Voor de jongste kinderen waren er steppenraces op de Duinrellweg. Terwijl de jongens van 8 en 9 jaar zakliepen hielden de meisjes van die zelfde leeftijd een blokkenrace. Voor de oudere meisjes was er een naald en daadrace en de stoelendans; voor de jongens van 10 tot en met 13 jaar een geheel nieuw programmapunt, dat een goede vondst bleek te zijn n.l. een verkeersspel onder leiding van de Wassenaarse Verkeerspolitie. 60 jongens hadden zich voor deze wedstrijd gemeld. Zij moesten met een kruiwagen rijden en onderweg bij een willekeurig verkeersbord een kaartje met de verklaring van dat verkeersteken plaatsen. Tijdens deze wedstrijd bleek, dat het onderwijs in de regels van het verkeer op de Wassenaarse scholen met tevergeefs gegeven wordt! De uitslagen waren: Zaklopen: 1. B. Heinekamp; 2. Jan Knijnenburg; 3. Eddy de Romijn; 4. Charly Pot; 5. Jaap van Beesden. Naald en draadrace: l. Beppie Slats; 2. Lenie van Steen; 3. Annie Lourier; 4. Ineke Mol. 5. Lyda van Steen. Stoelendans: 1. Nelly Edelaar; 2. Thea Schoorl; 3. Riet Kroon; 4. Ger- rie van Laar; 5. Janny Walraven. Verkeersspel: 1. Henk van Gestel; 2. Piet Ruygrok; 3. Cor Kouwenho- ven; 4. E. v. d. Mark; 5. Wim Ver meulen. Blokkenrace: 1. Maagje Kok; 2. Jantien v. d. Knaap; 3. Ineke van Wissen; 4. Greetje Zonneveld; 5. Corrie van Haastrecht. Motorbehendigheids wedstrij den1 P. Werner jr; 2. P. H. Zwanenburg; 3. J. Claasse; 4. E. Oosterbaan; 5. Kijnenburg. Motorbehendigheidswedstrijden. Een geheel nieuw punt op het pro gramma waren de motorbehendig heidswedstrijden, waarmee het mid dagprogramma werd begonnen. De ze wedstrijden trokken zeer veel be langstelling, Een 40-tal motorrijders, waaronder vele leden van de Was senaarse Motorclub, die de organisa tie van deze wedstrijden op zich had genomen verscheen tweemaal aan de start. Eerst voor een behendig heidswedstrijd met allerlei hinder nissen, zoals kuilen en smalle plan ken en strobalen en een bal, die met behulp van een plankje in een mi niatuur-goal moest worden gewerkt en daarna een rit met wat minder hindernissen, waarbij behalve de straf punten de gemaakte tijden door slaggevend waren. Piet Knijnenburg had ook ingeschreven en dat ver hoogde de attractie nog meer, al werd de wedstrijd niet door hem, maar door de WMC-secretaris P. Werner jr. gewonnen. veel waterschade op. Omstreeks half zeven was men de brand mees ter. Het bedrag der aangerichte schade is nog onbekend. DE ONTVOERING VAN TANTE 3. Bim's tante Alida was niet van de gemakkelijks ten en zij weerde zich dan ook krachtig tegen de man nen die een zeil over haar hoofd had. den geworpen en die haar nu ken nelijk wilden ontvoeren. Maar wat kan zelfs de sterkste tante beginnen tegen twee onverlaten, als zy ver ward is in een laken? De overval was bovendien goed voorbereid: een paar meter verder wachtte het koets je, v/aarvan de ramen waren dicht gespijkerd. Men droeg tante Alida zonder veel plichtplegingen in het voertuigje, er werd ingestapt, men sloeg de deur toe en reed weg In middels liep Bim met zijn tante Eula- lia door de straten van Knorrendam, waar hy in de naaste toekomst bij de tantes zou wonen. „Is het misdadi gers wezen hier sterk ontwikkeld?" vroeg Bim om het gesprek gaande te houden. ,,In Knorrendam bestaan geen misdadigers", zei tante Eulalia ge krenkt. „Wat is dat voor een fabriek je?" vroeg Bim terwijl ze langs een klein gebouw kwamen, bekroond door een grotë klok. „Dat is onze wekker- en klokkenfabriek", zei tan te Eulalia trots, „De grootste'industrie van het dorp In grote drommen trok het pu bliek vervolgens naar het Blauw Zwart-terrein aan de Katwijkseweg, waar de jaarlijkse estafetten zouden worden gehouden. Het eerst waren aan de beurt de jongensploegen, die een afstand aflegden van 6 x60 me ter. Dames boven 16 jaar streden op een parcours van 6 x 80 meter. Er kwam ook nog een veteranenploeg van mannen boven 40 jaar in het veld en deze oudjes deden het nog best en zorgden zelfs nog voor span nende strijd. De estafette voor de niet-sportver- enigingen over afstanden van resp. 100, 200, 200, 400, 800 en 800 meter, werd gestreden tussen de wisselbe- kerhoudster van verleden jaar, de Kajoma en de C.J.M.V. Pas in de laatste honderd meters werd de strijd beslist in het voordeel van de C.J.M,V. Daarna volgde de grote es tafette tussen de ploegen van de Wassenaarse sportverenigingen. Eerst verschenen aan de start Blauw Zw. afdeling Voetbal en de derde ploeg van S.V. Wassenaar. Blauw Zwart won deze wedstrijd met grote voor sprong. Bij de tweede start liepen de ploegen Blauw Zwart afdeling athle- tiek, Wassenaar 2 en WIK 2. De strijd tussen de lopers van Wasenaar en van WIK werd hét gevecht van de middag. WIK won met gering ver schil, terwijl Blauw Zwart op de derde plaats eindigde. De tijden van deze beide laatste wedstrijden wer den samengesteld en zo kwam men tot deze uitslag 1. WIK 2, 5 min 0.4 sec. 2. Wassenaar 2 5 min. 1.1 sec; 3, Blauw Zwart voetbal 5 min 23.8 sec. 4. Wassenaar 3, 5 min. 41.9 sec. BI. Zwart afdeling athletiek werd ge diskwalificeerd wegens het lopen in een verkeerde baan. Tenslotte volgde de strijd tussen de eerste ploegen van WEK en Was senaar. Wim Slijkhuis bevond zich onder de Wassenaar-lopers. Hij nam de afstand van 800 meter voor zijn rekening. Rob Nieuwenhuizen van WIK had de eervole maar ondank bare taak tegenstand te bieden aan de internationale crack. Maar tegen zyn superieure stijl van lopen viel niet te vechten en Slijkhuis bezorg de Wassenaar dan ook 'n voorsprong die uiteindelijk tot de overwinning voerde. Na de estafettes werden hardloop wedstrijden gehouden over 1000 me ter voor niet -athleten, In drie groe pen verschenen de vele deelnemers aan de start. Alereerst de 13- en 14- jarigen, die twee van hun drie ron den werden getrokken door Slijk huis, die het tempo dat uiteraard zeer matig werd gehouden aan gaf. Daarna kwamen 15-, 16- en 17- jarigen, die eveneens gedeeltelijk „onder geleide" liepen en tenslotte de 18-jarigen en ouderen. Er werd in deze wedstrijden aardige strijd ge leverd. Gecostumeerd voetbal. 's Avonds werd op het terrein aan de Berkheistraat een gecostumeerde voetbalwedstrijd gespeeld, waaraan leden van de toneelverenigingen „Amicitia", De Vriendschap, Uli en Kajoma medewerkten onder leiding van John Kelly, terwijl G. Stokhof via de luidsprekerswagen een gees tig ooggetuigeverslag gaf. Deze wed strijd trok veel belangstelling en le verde vele vermakelijke momenten op. De spelers waren vermond in de meest uiteenlopende creaties, van Charly Chaplin tot Sjors van de Re bellenclub en van een tuchthuisboef tot Koning Hermelijn. Aan de di verse costumes en vermommingen en aan de grime was veel zorg be steed en zo werd dit gezamenlijk op treden van vier toneelverenigingen wederom een van de hoogtepunten van het feestprogramma. De eerste feestdagwerd besloten met een concert door Excelsior op 't Dorpsplein, afgewisseld met gym- nastiekdemonstraties van WIK-le- den. En na afloop van dit concert bleven velen bijeen op het kermis terrein, waar tot 1 uur 's nachts het feestgewoel voortduurde. Lijk aangespoeld. Gistermiddag is aan het strand te Wassenaar het stoffelijk overschot aangespoeld van de 19-jarige v. G. uit Eindhoven, die 15 Augustus tè Scheveningen ver dronk.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2