SeGck)Lc6oti/taiit Roden breken de wapenstilstands. besprekingen af Afgebroken conferenties Een geënsceneerd incident BLIJKBAAR OP HOGER BEVEL Oliebesprekingen afgebroken Wervelstorm nu boven Mexico Peron laat zich overhalen AFGEBROKEN Zender „Anno Santo" Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1951 42ste JAARGANG No. 12*5 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., i 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 LIET OPPERBEVEL van de Ver. Naties te Tokio beeft Donderdag be kend gemaakt, dat de Noordelij ken en de Chinezen de wapenstil standsbesprekingen te Kaesong hebben afgebroken. Zamel de eigenlijke besprekingen als de bijeenkomsten van de sub-commiwie zijn afgebro ken. De reden van het afbreken der besprekingen is een incident van Woensdagavond, waarbij bommen werden geworpen op het neutrale gebied van Kaesong. Een onderzoek toont duidelijk aan, dat het hele incident „van begin tot eind op touw gezet was", aldus wordt te Tokio verklaard. Uit een voorlopig rapport van de vijfde Amerikaanse luchtmachtgroep blijkt, dat zich in de nacht van Woensdag op Donderdag geen geal lieerd vliegtuig boven het gebied van Kaesong heeft bevonden, ter wijl ook geen berichten zijn binnen gekomen van vliegtuigen, die hun koers hadden verloren of op andere wijze in moeilijkheden waren ge raakt. „Doch de radar-installaties der groep hebben aangetoond, dat zich Woensdag, te 21.30 uur plaatse lijke tijd, een vliegtuig boven het gebied ten Westen van Kaesong heeft bevonden, waarvan de identi teit niet kon worden vastgesteld", aldus het rapport. Twee stukjes metaal Admiraal Joy heeft in een voor lopig rapport verklaard, dat op 22 Augustus om 23.30 uur een commu nistische verbindingsofficier het kamp van de V. N opbelde en me dedeelde, dat de conferentieplaats om 23.20 uur was gebombardeerd. Hij vroeg of onmiddellijk een geal lieerde verbindingsofficier kon ko men om een onderzoek in te stellen. De kolonels Kinney en Murray vertrokken met een jeep naar Kae song, waar zij om ongeveer 2.00 uur (23 Augustus) aankwamen. Luitenant-kolonel Tsjang liet twee stukjes metaal, zo groot als een knikker, zien en zei, dat deze stuk ken een jeep van een communisti sche afgevaardigde hadden getrof fen. Hij wist niet hoeveel vliegtui gen de aanval hadden uitgevoerd en hoeveel bommen waren geworpen, doch alle aanwezigen, onder wie verbindingsofficieren, en communis tische verslaggevers en fotografen hadden vliegtuigen gehoord, aldus kolonel Tsjang. Het korte onderzoek van de „be wijsstukken", die de communisten hadden geleverd over het bombar dement, hadden kolonel Kinney en kolonel Murray er van overtuigd, dat wat zij zagen niet veroorzaakt was door bommen. Kolonel Kinney zei, dat er geen enkel gebouw of ge was schade was toegebracht en dat niemand was gewond op de plaats, waar een napalmbom zou zijn neer gekomen. Het is voor de hand liggend, aldus wordt te Tokio verklaard, dat het afbreken van de onderhandelingen „een op hoog niveau genomen be slissing vereiste, die nauwelijks ge nomen zou kunnen worden in het tijdsverloop tussen 23.00 uur op 22 Augustus en 1.45 uur op 23 Aug." „Het feit, dat kolonel Tsjang over de beslissing beschikte, bevestigt de valse aard van het incident". „BEKOKSTOOFD" Vice-admiraal Joy komt, aan de hand van verschillende bevindingen van de kolonels Kinney en Murray, in zijn voorlopig rapport tot de slot som "dat het incident „door de com munisten is bekookstoofd". Hij noemt twee mogelijkheden: 1. Het bewijsmateriaal is tevoren op de grond gereed gemaakt en de communisten hebben vervolgens, om ,.de vertoning volledig te maken", één van hun eigen vliegtuigen boven de aangeduide plaats laten vliegen, zegend dat het een geallieerd toestel was. 2. Een vliegtuig der communisten hééft boven de aangeduide plaats kleine napalmbommen en projectie len van geringe ontploffingskracht uitgeworpen, waarna dit „bewijs materiaal" op de grond verder is aangevuld, door het aanbrengen van metaalsplinters e.d. S^neAaai ïlam Si De Noord-Koreaanse generaal Nam II, vergezeld van een Noord-Ko reaanse officier, in een jeep, voor zij vertrekken na de bestandsbespre kingen te Kaesong. De generaal, eerste gedelegeerde van de commu nisten, kijkt onbewogen voor zich i en laat niets van. zijn gedachten blijken. DE GEVECHTEN In het communiqué van het acht ste leger van Donderdagmorgen wordt melding gemaakt van afne mende tegenstand der Noordelijken in het gebied van Janggoe. Zuid- Koreanen voeren tegenaanvallen uit en hebben ten Westen van Kamsong beperkte terreinwinst behaald. Uit het communiqué, dat handelt ever de gevechten van Woensdag, blijkt, dat het offensief van het Oos telijke front opnieuw op gang is na de hevige communistische tegenaan vallen van Dinsdag. In het gebied van Koemhwa en ten Zuiden van Koemsong hebben de Noordelijken Woensdag aanval len gedaan, doch ten Noordwesten van Janggoe nam de activiteit van de tegenstander aanzienlijk af, toen Zuid-Koreanen met goed gevolg een aantal tegenaanvallen uitvoerden, aldus het communiqué. BREUK DEFINITIEF? Te Tokio was men Donderdag van mening, dat het afbreken der wa penstilstandsbesprekingen in Korea vermoedelijk definitief zal zijn. Het afbreken betekende voor To kio een verrassing. De radioverbin ding met Kaesong wordt gehand haafd. In het „vredeskamp" te Moen- san wacht men op een verklaring van generaal Ridgway over de han delwijzen der communisten. Alhoewel men te Tokio een her opening der besprekingen te Kae song onwaarschijnlijk acht, is men toch geneigd te menen, dat de com munisten de deur voor toekomstige onderhandelingen niet geheel geslo ten hebben. Een vertegenwoordiger der Zuid- Koreaanse regering te New York gaf uiting aan zijn opluchting over het afbreken der onderhandelingen. „Deze besprekingen hadden slechts kunnen leiden tot een compromis oplossing, waardoor de verdeling van Korea blijvend zou zijn gewor den", zeide hij. jRaad iMtaA. feuJujdinq. u-an het ïlulAiicfle imM' STOKES VERTREKT NAAR ENGELAND J^E BRITSE MINISTER Stokes heeft gisteren de oliebesprekingen te Teheran afgebroken, toen de Perzen de Britse eis, dat de raffinade rij te Abadan onder een Britse bedrijfsleider moet staan, van de-hand wezen. Stokes is vandaag naar Engeland vertrokken. Men verwacht, dat de Amerikaanse bemiddelaar Harriman dezer dagen eveneens zal vertrekken. Volgens Harriman zijn de besprekingen geschorst, doch niet afgebroken. „Ik hoop oprecht, dat de besprekingen spoedig kunnen worden hervat aldus Harriman. In Britse kringen gelooft men daar echter niet aan; zeker niet zolang Mossadeq aan het bewind blijft. TWEE BRIEVEN. De Perzische afwijzing van Sto kes' jongste voorstellen geschiedde op een bijeenkomst in de zomerre sidentie van de sjah, waarbij Mos sadeq twee brieven aan Stokes over handigde. Volgens radio Teheran was de in houd van het eerste schrijven in grote lijnen als volgt: Perzië is be reid olie aan vroegere afnemers te leveren op basis van de in het ver leden gekochte hoeveelheden en te gen prijzen zoals die op de wereld markt gelden. De afnemers zullen direct met Perzië handelen of via een tussenpersoon, die een interna tionale distributiemaatschappij kan zijn. Perzië is voorts genegen de bui tenlandse staf in dienst te houden op basis van de door de voormalige Brits-Iraanse oliemaatschappij met hen gesloten contracten. De huidige organisatie zal kunnen blijven bestaan voor zover zij niet in strijd is met de wet op de natio nalisatie. Perzië zal verder de buitenlandse staf vrijheid van handelen geven en vooraanstaande deskundigen uit landen, die niet directe belangen in Perzië hebben, uitnodigen lid van de directie te worden. „HET HEEFT GEEN ZIN". Stokes verklaarde later: „Het heeft geen zin om de besprekingen voort te zetten. Het essentiële punt is het verzekeren van de voortzet ting van de olieproductie. Dit bete-J kent het aanhouden van de staf en dit op zijn beurt wil zeggen, dat e een Britse bedrijfsleider moet zijn Aangezien Mossadeq dit geweigerd heeft, moet ik tot mijn spijt tot de1 gevolgtrekking komen, dat mij niets anders te doen staat dan onmidde1- lijk naar huis gaan". Stokes verklaarde verder: „Ik deelde Mossadeq mee, dat, wanneer hij tijd had om het problem betref fende de staf te bestuderen en een oplossing in pasesnde vorm aan de hand deed, de Britse regering 3' coord zal gaan met het hervatte van de besprekingen op dezelfde b - sis als tevoren". VEEL ANIMO IN DUITSLAND. De consul-generaal van Perzië te Hamburg heeft verklaard, dat het i aantal sollicitaties van Duitse olie deskundigen voor betrekkingen in Perzië de laatste tijd met sprongen toeneemt. Er hadden zich reeds meer dan 300 deskundigen gemeld. In Duits^ kringen heeft deze me dedeling verbazing gewekt, daaT men niet begrijpt waar deze „werk lozen" vandaan zouden moeten ko men. STOKES VERTROKKEN. Minister Stokes is Donderdag uit Teheran naar Londen vertrokken. Vóór zijn vertrek verklaarde Sto kes: „Ik betreur het zeer zo te moe ten vertrekken. Ik ben er zeker van dat, indien de Perzishe regering nieuwe voorstellen doet, die in overeenstemming zijn met de 20 Maart jl. door de Perzische volks vertegenwoordiging goedgekeurde wet op de nationalisatie der Perzi sche olie-industrie en de door Harri man aangegeven compromis-oplos sing, Engeland bereid zal zijn de besprekingen te hervatten". Hij zei verder: „De besprekingen zijn in vriendschappelijke geest afgebroken. Ik hoop spoedig te kunnen terugke ren. Het is onjuist te menen dat geen vorderingen zouden zijn ge maakt. De door Harriman bewezen goede diensten zijn een grote stap in de richting van overeenstem ming." Na een bijeenkomst, die vier dagen heeft geduurd, werd door vijf anti communistische groepen te Stuttgart de „Raad voor de bevrijding van het Russische volk" opgericht. De vroegere Russische premier Alexander Kerensky deed deze mededeling, aan het slot van de zitting, die geheim was. De nieuwe organisatie zal een centrum zijn van propaganda tegen het huidige regime in Rusland. Zij zal daartoe van alle bestaande mo derne middelen gebruik maken, inclusief een groot radiostation. Zij zal worden gefinancierd door het Amerikaanse comité voor de bevrij ding van het Russische volk, welks hoofdbureau in New-York is geves tigd. De foto toont links Alexander Kerensky, eerste premier van de Russische Republiek na de revolutie van 1917 en rechts Prof. Sergei P. Melgouneff van de „Unie voor de strijd voor vrijheid van Rusland". De wervelstorm, die het eiland Jamaica vorige week zwaar heeft geteisterd en 148 mensenlevens eis te, is gisteren losgebarsten boven de Mexicaanse havenstad Tampico, 2000 kilometer meer naar het Wes ten. Huizen stortten in en volgens de eerste berichten zijn minstens 15 personen gewond door rondvliegend puin. De stroom was uitgeschakeld om te voorkomen, dat de mensen op straat gedood zouden worden door electrische kabels. Brandweerlieden hebben 25 personen uit de puinho pen van hun huizen gered. De verschrikkelijke storm ging gepaard met een zware regenval. Volgens het weerkundig bureau was de windsnelheid 125 km per uur. Gelukkigerwijs passeerde het cen trum van de hoos ongeveer 100 km ten Oosten van de stad. De orkaan vervolgt nog steeds zijn weg en verwacht wordt, dat vannacht het vasteland getroffen zal worden. Even nadat de storm losbrak werd de gehele stroomvoorziening stop gezet. Tampico zat daardoor volko men zonder licht. De trams stonden stil, de radio's zwegen en de tele foonverbindingen waren verbroken. In paniek renden bewoners naar scholen en openbare gebouwen, waar reeds honderden mensen een toevlucht hadden gezocht. In ker ken knielden de mensen neer om bescherming af te smeken tegen het woedende geweld. De gehele avond patrouilleerden soldaten door de straten, waarvan vele bezaaid wa ren met gestrande auto's' Boeren vrezen, dat de oogst van 75.000 ton graan, de grootste sinds jaren, verloren is gegaan. AFDINGEN De Amerikaanse Senaatscommis sies voor de strijdkrachten en de buitenlandse betrekkingen hebben Woensdag het program voor hulp aan het buitenland ten bedrage van 8!'2 milliard dollar met een milliard dollar besnoeid. Gesneuveld in Korea De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea op 15 Aug. j.l. is gesneuveld de soldaat L. J. van Vriesland, afkomstig uit Amsterdam. De soldaat van Vriesland werd op 5 April 1929 geboren. Hij was ongehuwd Vijf mililoen leden van de offi ciële Argentijnse arbeidersorganisa tie hebben gisteren het werk neer gelegd om president Peron cn zijn vrouw er toe te bewegen, hun be wind met zes jaar te verlengen. Honderdduizenden arbeiders verza melden zich in Buenos Aires om er een massa-demonstratie bij te wo nen, die drie dagen zal duren en wordt georganiseerd door de alge mene federatie van vakverenigingen (C.E.T.), de Pcronista partij en de Peronista partij voor vrouwen, die onder leiding staat van Eva Peren. Peron heeft herhaaldelijk gezegd, dat hij geen tweede ambtsperiode wenst. De afgelopen maanden ech ter heeft hij zijn volgelingen weinig twijfel gelaten dat zij hem wel kun nen overhalen. Dat is dan ook gebeurd en Peron heeft medegedeeld, dat hij zich zal onderwerpen aan de wil van het volk. Eva Peron stribbelde eerst wat tegen, maar zwichtte tenslotte ook voor de volkswil. Op een persconferentie heeft de voorzitter van de hoge raad van de partij van Peron daarop medege deeld, dat de partij officieel presi dent Peron cn zijn echtgenote als candidaten voor de verkiezingen op 11 November had aangewezen. Een Mater Amabilisschool zal binnenkort te Culemborg worden gevestigd. Het zal. een school zijn met 3-jarige cursus. S)-e £ticfc(>c JCati.fwitiCie bijeen t'p ka&teet Üiaimauit lyiEN ZOU VANDAAG werkelijk gaan twijfelen aan de mogelijk heid, dat mensen elkaar kunnen overtuigen of door praten nader tot elkander kunnen komen. Het be richt, dat de onderhandelingen te Teheran zijn afgebroken (of ge schorst, zoals Harriman wil) komt niet bepaald onverwacht; men kon dat zien aankomen De onderhande lingen verliepen daar de laatste da gen zo stroef, dat een compleet vast lopen geen verbazing meer kon wekken. Maar het afbreken van de wapenstilstandsbesprekingen te Kae song naar aanleiding van een z.g. in cident in de neutrale zóne is tame lijk sensationeel; dat had men niet verwacht. Het incident, dat als voor- 0 wendsel voor de verbreking van de besprekingen moest dienen, zou hebben bestaan in het bombarderen van de neutrale zóne rond Kaesong door geallieerde vliegtuigen. Men heeft aan twee verbindingsofficieren van de ver bonden legers de „bewijsstukken" getoond, een paar stukjes metaal. Volgens het rapport van admiraal Joy waren de bewijsstukken totaal onvoldoende en kregen de officieren sterk de indruk, dat het z.g. incident volkomen uit de lucht gegrepen was. Men vond het ook wel zeer merkwaardig, dat de rode militaire autoriteiten te Kaesong, die anders nooit zelfstandig een beslissing mo gen nemen en over alle mogelijke kleinigheden eerst instructies moe ten afwachten, nu opeens een der gelijk gewichtig besluit hebben ge nomen en wel in zo'n korte tijd, dat ruggespraak met Peking onmogelijk is geweest. Men meent dan ook uit een en an der te moeten constateren, dat van hogerhand doelbewust is aange stuurd op het mislukken van de wa penstilstandsbesprekingen. Aan het „incident" van gister avond waren reeds enige andere voorafgegaan. Op 19 Augustus was nl. een Chinees lid van dc militaire politie doodgeschoten in de neutrale zóne. Admiraal Joy heeft hierop geantwoord, dat dc Chinees niet door soldaten van dc V.N. is dood geschoten. Op diezelfde datum was een jeep beschoten door geallieer de vliegers, Dat is inderdaad door admniraal Joy toegegeven, doch hij heeft er dc nadruk op gelegd, dat de roden van te voren dc komst van deze jeep hadden moeten aan kondigen. Al deze incidenten waren aanlei ding geweest tot protesten van de zijde van Nam II, de leider der rode delegatie. Thans heeft men het niet bij een protest gelaten, maar direct de besprekingen afge broken. De vraag is nu: wanneer hier in derdaad opzet in het spel is, wat is dan de bedoeling van de drijvende krachten achter de schermen? Voorlopig is dat niet duidelijk. Willen de roden alleen wat deining veroorzaken om hun positie beter le maken, om te demonstreren, dat zij eigenlijk geen wapenstilstand no dig hebben en om dc Amerikanen duidelijk te maken, dat zij dc Noordelijken ook wat in dc melk te brokken hebben? Of gaat de be doeling verder? Wil men werkelijk dc wapenstilstand torpederen? Wij kunnen nog geen aanwijzin gen zien, welke zouden moeten dui den op een koerswijziging, zodat wij het voorlopig maar houden op een „offensief met beperkte doel einden", een manoeuvreren, oon *,zich te laten gelden" of een demon stratie van ontstemming over de voortdurende aanvallen der geal lieerden aan de fronten. Koning George en Koningin Elizabeth van Engeland verblijven de laatste tijd met hun dochter Prinses Margaret Rose op het kasteel Balmoral in Schotland. Vaak komt hen daar hun andere dochter Prinses Elizabeth, met haar echtgenoot de Hertog van Edinburgh en hun kinderen Prins Charles en Prinses Anne, opzoeken. De fotograaf nam een aardig plaatje, toen de hele familie bijeen was. We zien van links naar rechts- Koning George, die de Schotse „kilt" draagt, naast de kinderwagen met Prinses Anne, Prinses Elizabeth, de Hertog van Edinburgh, Prinses Margaret en koningin Elizabeth. Prins Charles is het middelpunt van de belangstel- Tg en hij heeft dan ook een mooie plaats, op de rug van een (stenen) hert. Dc aanbieding van de zender .An no Santo", die Nederlandse katho lieken aan dc Heilige Vader hebben geschonken, heeft tot gevolg gehad, lat een geheel nieuw radio-station moest worden gebouwd. Op 20 kilo meter buiten Rome verrijzen thans leze gebouwen. De gebouwen zijn reeds zo ver voltooid, dat met het pleisterwerk van dc muren kan worden begon nen. Aanvankelijk zullen de gebou wen dienen voor-het onderbrengen van dc zend- en ontvangapparaten voor het draadloze telegrafieverkeer. Op deze nieuwe vertrekken, opge trokken op het reeds bestaande ra diostation, zal gedurende de eerst volgende maanden een 30 meter hoge ijzeren constructie worden aangebracht, die als antenne voor het ultrakortegolf uitzend- en ont- v angststation zal dienen. Nadat vol gens de bestaande plannen het radio tation buiten Vaticaanstad, ten Noordwesten van Rome, in gereed heid zal zijn gebracht, zal dc anten ne de verbinding tussen dit nieuwe station en de in Vaticaanstad blij vende studio's tot stand brengen. JCoAAettpe... Alleen op de rede vertrouwen is even ijdel als er geen rekening me de te houden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1