Training Ned. Elftalclub weer begonnen Groenten voor Olympiade '52 (Zaantwten aan ffiim C^L HET fdtaaze fiwd WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Overigens mag Piet Kraak er ook zijn. Die is juist nog een kilo zwaar der dan Abe Het gewicht van de spelers wordt gedurende het gehele seizoen nauwkeurig in kaartsysteem bijgehouden, als ook andere bijzon derheden, zoals bijv. bloeddruk Om half zeven begonnen de jon gens op de grasmat van het verlaten olympisch stadion hun rondjes te lo pen: Kraak (Stormvogels), Bakers (PSV), Schijvenaar (EDO). Oden- thal (Haarlem). De Jong (ADO), Biesbrouck (RCH), Van Schijndel (SW), Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta). Van Overbeek (BW), v. d. Tuyn (HDVS), Groeneveld (Haarlem), Lenstra (Heerenveen), Van Melis (Eindhoven) en v. d. Weerd (Wageningen). Dat zijn er 15. Twee deden er niet mee Kuneman van HBS keek van de tribune af toe. nog niet geheel hersteld van een „Toe maar" zei een van Nederlands beste voetbalspelers gisteravond in de kleedkamer van de sauna in het olympisch stadion, toen Abe Lenstra aan de beurt was om gewogen te worden en de schaal 80 kilo aanwees. Maar Abe is toch lang niet de zwaarste van de 17 jongens, die thans als leder, van de Nederlandse Elftalclub onder leiding van bondstrainer Van der Leek aan hun training zijn begonnen voor het komende internatio nale voetbalseizoen. Onze rots in de defensie, Rinus Terlouw. spant met 85 kilo de kroon. „Wel zwaar," legde Van der Leek uit, „maar geen ons te veel aan vlees." blessure, en Mommers is pas gisteren met Willem II van een buitenlandse trip teruggekeerd, zodat hij op het appèl ontbrak Er volgden algemene lichamelijke oefeningen, waarbij iedere speler gebruik maakte van een voetbal. Dan werd er gesprint op spikes, maar denkt u niet dat nu is vastgesteld, wie van onze topspelers de snelste is, want het wedstrijd element wordt bij de training met nadruk vermeden. De training werd besloten met een z.g. ijshockey-voetbalmatch. De 15 spelers werden in twee ploegen, resp van 7 en van 8 man, verdeeld. Twee kleine doelen werden op een ver kleind veld uitgezet Razendsnel moesten de spelers trachten elkaar de bal toe te spelen. Juist als bij ijs hockey mochten zij achter de doelen langs spelen. Heerlijk voetbal! Ein delijk eens geen last van de buiten- spelval. Kraak zagen we in een nieuwe creatie: „vliegende kiep" Ba kers deed hetzelfde aan de andere kant. Na ruim een uur keerden de spelers naar de kleedkamer terug en maak ten zich gereed voor een verfrissend saunabad. Daarbij werden ze tevens gewogen. Tenslotte kwamen zij bij elkaai in „de kuil" van het stadion, het gezel lige kamertje in de catacomben on der de eretribune. Er stonden frisse dranken klaar en stapels belegde broodjes, waarvan een uitgehongerde Rinus Terlouw het leeuwendeel naar binnen sloeg. „Goede onderlinge vriendschap kweken, opvoering van lichaamstech niek en verhoging van het ploegver- band. dat zullen bij de komende trai ning de drie voornaamste punten zijn", zei trainer Van der Leek hier tot zijn jongens, nadat hij de drie aanwezige nieuwelingen in de club, Wiertz, Van Overbeek en Bakers, een hartelijk welkom had toegeroepen Hij voegde daaraan toe. dat in het systeem van de training dus in feite geen verandering zal worden ge bracht. want ook het vorig jaar was de training op deze punten gecon centreerd. „Het Nederlands elftal wacht straks een zware taak." zo ging hij voort doelende op de ko mende strijd tegen Finland (rtn Za terdag 27 October s in het Feijen- oordstadion te RoLerdairO Denk er om, niet ik ben de bouwer van het elftal, maar jullie zelf Werkt met ijver en in goede spirit dan zal het waarachtig wel gaan." In zijn korte toespraak drukte Van der I.eck de spelers bovendien op het hart in het dagelijks leven geen over dreven ophef te maken van hun voetbalcarrière. „Weest een goed voorbeeld voor de jeugd, weest een voudig." zeide hij. Om 9 uur was deze eerste trai ningsavond afgelopen en keerden de spelers naar hun woonplaatsen terug. Onder de enkele aanwezigen bevon den zich in het stadion de neic, Mommers en Van der Meulen. leden van de technische commissie als mede de directeur van het stadion, de heer D. J. Bessem. DE ENGELSE LEAGUE De gisteren in de eerste divish» gespeelde* wedstrijd BurnlevLiver pool eindigde in een gelijk spel: Aetherklan ken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VRRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. mu ziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. muziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. muziek. 10.30 De Antwoord man. 10.45 Gram. muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omroeporkest. 11.45 „Bijen, bloemen en honing", causerie. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Orkestconcert. 12.30 Lancl- en tuin- bouwmededelingen 12.33 „In 't spion netje". 12.38 Cow boy liedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. muziek. 13.20 Metropole orkest. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Pianorecital. 14.30 Gram. muziek. 15.00 Voor dc zieken. 16.00 Vocaal dubbelkwartet. 16.15 Gevarieerd pro gramma. 17.20 Harmonie-orkest. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduit zending: P. Heyenbrokde Vries: „Vacantie in Java's bergen".' 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.30 Gram. muziek. 18.45 Idem. 19.00 Vraaggesprek over de opkomst voor herhalingsoefeningen. 19.10 Amuse mentsmuziek. 19.45 Vraaggesprek met een Californisch Nederlander. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Philharmonisch orkest. 21.00 Weense muziek. 21.55 Vrouwe lijke studentenkoor. 22.15 Gram. mu ziek. (Intermezzo: Gesproken brief uit Londen). 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 233024.00 Grarrr muziek. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram muziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Gram. muziek. NCRV: 10.00 Orgelconcert. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram. muziek. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Gram. muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianospel. 13.35 Zang en piano. NCRV: 14.00 Promenade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. muziek. 15.30 Pianokwartet. 16.00 Bijbellezing 16.45 Vocaal ensemble, klein strijk orkest en solisten. 17.00 Voor de jeugd 17.30 Alt, bas-bariton en piano 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 „Al leen nooit! samen misschien" causerie. 18.45 Leger des Heils mu ziek. 19.00 Nieuws en weerberichten 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord". 19.30 Muzikale causerie. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. muziek. 20.45 „Spiegel van Twentes verleden als inspiratie voor de toe komst". causerie. 21.00 Omroeporkest 21.30 Amusementsmuziek. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.35 Gram. mu ziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. muziek. SPAANSE VOETBALLER BIJ AUTO-ONGELUK GEDOOD In de afgelopen nacht omstreeks twee uur is een taxi, rijdende van Maastricht in de richting Valken- j burg, onder Houthem op de provin ciale weg met grote vaart tegen een boom gébotst en na een volgende •boom even geraakt te hebben tegen een derde boom tot stilstand geko men. Bij deze botsing is de Span jaard Alfredo Espiga, middenvoor van het Spaanse voetbalelftal „Sa- badell" bij Barcelona, zodanig zwaar gewond, dat hij kort nadat hij in het ziekenhuis St. Annadal te Maas- j tricht was opgenomen aan de beko men verwondingen is overleden. De ze voetballer kwam uit in een elftal dat in dé afgelopen dagen wedstrij- j den heeft gespeeld tegen Limburgia, Maurits en Nac. Vandaag moest het tegen Ajax in 't Olympisch stadion i spelen. In de auto bevonden zich verder nog de drummer van Boyd Bach- mann, de heer Scherpenhuizen uit Groningen, die ook verschillende ernstige verwondingen heeft opge lopen. Ook hij is in het ziekenhuis te Maastricht opgenomen, alsmede een mej. Bens uit Rotterdam, verschillende beenbreuken kreeg. Een juffrouw uit Amsterdam had lichte verwondingen en kon na ver bonden te zijn, het ziekenhuis ver laten. De chauffeur van de auto be kwam geen letsel. Dr. Kettler en kapelaan Hennekens uit Valken burg verleende medische en geeste lijke hulp. ZEILEN Geschenk van de Nederlandse tuinbouw HASSELMAN 4 PANDER BREESTRAAT 146 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 i E DE DE SNEEKWEEK VOETBALTOURNOOI „GROENOORD" De resultaten van het door Groen- oord gehouden voetbaltournooi wa- ren- Winnaarsronde afd. A: le pr. Groenoord. wisselbeker welke defi nitief in het bezit is gekomen; 2. Westerkwartier; 3. Vogelenwijk; 4. Noorderkwartier. Verl. ronde afd. A: 1. Rondom de Watertoren; 2. Marelita; 3. Morsch- kwartier Winnaarsronde afd. B: 1. Marelita 2. Morschkwartier; 3. Groenoord; 4. Vogelenwijk. Verl. ronde afd. B: 1. Westerkwar tier: 2. Rondom de Watertoren; 3. Noorderkwartier. 28 Augustus a.s. prijsuitreiking in het Openbaar Slachthuis te 8 uur door dr. K. Reitsma. De uitslagen van de vierde dag der Sneekweek waren: Dameswedstrijden. Pampusklassc-: 1. „Stern mevr. R. HoekstraMatak Fontein; 2. „De Welle", mej W. v. v. Meulen; 3. „Lijp", mevr. L. Dijk strade Jong. 12-voetsjollenklasse: 1. „Cormo- ran", mej. H. Bakker; 2. „Pjut", mej. R. v d. Zijpp. 16 m2 klasse; 1. Aeolus", mej J. v. Loo; 2. „Kwikzilver", mej. A. J. Hofstra; 3. „Somero". mej. de Jong. Valkenklasse: 1. „Fram", mevr. C. Joustrav. Gooi; 2. „Rirette", mej. H Mulder; 3. „Nympheae", mej. A. N. van Gooi. Regenboogklassc: 1. „Tjerk Hid- des", mej. M. Thole; 2. „Henme", mej. J. Vonk; 3. „Algri", mej. K. Kuipers. Pampusklasse: 1. „Weerhaan", H. Bakker; 2. „Ruiter", R. Reitsma- 3 „De Groene Leeuw", H. J. Hai- bertsma. Valkenklasse: 1. „Snow-white" J. H. Tromp; 2. „Rirette", R- Mulder; 3. „Fiammetta", mr. J. van Sloot^r.. Regenboogklasse: 1. „Beneven- tum", John Hofland; 2. „Pieterkc", T. Zwart; 3. „Cheerio", R. H Bos man. DE INT. MILITAIRE KAMPIOENSCHAPPEN TE STOCKHOLM Te Stockholm werd een aanvang gemaakt met de internationale mili taire kampioenschappen zwemmen en waterpolo, waaraan o.m. door een Nederlandse ploeg wordt deel genomen. De 1500 meter vrije slag leverde een overwinning op voor de Zweed Per Olov Oestrand, die aan een tijd van 20 min. 45. sec. vol doende bleek te hebben om als eer ste te eindigen. Op de tweede plaats kwam Pirolley (Frankr.) in 21 min. 17.4 sec. en derde werd de Egypte naar Shafie in 21 min. 23.8 sec. On ze landgenoot van Rijk eindigde op dit nummer als zevende in 22 min. 12.9 sec. Het waterpolo-tournooi werd door het Nederlandse zevental op uitste kende wijze ingezet, daar de ploeg het Franse team met 43 (rust 31) wist te slaan. De overige resultaten van de waterpolo wedstrij den waren: ZwedenItalië 63, BelgiëItalië 113, EgypteFrankrijk 44. WEDSTRIJDEN VAN „DE ZIJL" De proef een eigen zwemfeest te organiseren heeft de Leidse Zwem en Polovereniging De Zijl gister avond veel succes opgeleverd. Was de belangsteling enorm groot te noemen het gebodene deed er niets voor on der en speciaal de nummers boeg- sprietvechten waarbij men elkaar met varkensblazen te lijf ging. de veteranenestafette schoolslag (hoe te denken over de deelname van de ruim 75-jarige heer Duyverman) en niet te vergeten de hindernisbaan voor meisjes en dames alsmede voor jongens en heren welke grote hila riteit bracht, want Koos Prevoo bleet met zijn tegenstander lang in die I het hondenhok zitten, terwijl het be klimmen van de ladder Koos groot plezier bracht. Hulde voor zwemmeester H. Rol met zijn secondanten voor dit ge slaagd festijn. Het was slechts jammer, dat de te vroeg intredende duisternis vele nummers deed vervallen en uitein delijk slechts een te klein gedeelte van het programma kon worden af gewerkt. Noemen wij tot slot enkele uitsla gen: 25 M. eierzwemmen voor meisjes t.m. 12 jaar: 1. Jetje Blansjaar 22 sec.; 2. Joke Vermeulen 22.8; 3. Cor- rie v. Dam 23.7; 4. R. Frago 24.2; Idem jongens: 1. W. Snik 21 sec.; 2. B. v. d. Meer 23.5; 3. W. de Jong Naar het A.N.P. verneemt heeft op verzoek van het Nederlandsch Olym pisch comité het Centraal Bureau voor tuinbouwveilingen zich bereid verklaard, 50.000 kg. groenten en fruit ten geschenke aan te bieden aan de mevr' dan 5000 athleten, die tijdens de Olympische spelen, welke het volgend jaar te Helsinki worden gehouden, in de Finse hoofdstad i verblijven. i Dit prachtige Nederlandse ge- 1 schenk zal in de volgende zomer i met schepen van Finse rederijen naar Helsinki worden vervoerd. De j distributie in de Finse hoofdstad zal i door de vier grote Finse coöpera ties gratis geschieden. De verpakking van de groenten en het fruit wordt gedaan door enkele exporteurs, aan gesloten bij de Algemene Bond van Nederlandse groenten- en fruit-ex- porteurs, die zakelijke relaties met I Finland onderhouden. Op 30 Augustus a.s. zal het ge schenk op symbolische wijze aan de Finse instanties worden aangeboden. De chef de mission van de Neder landse Olympische ploeg, de heer K. 26.- Gemengde estafette: 1. ploeg v. d. Kwaak 4.0.7; 2. ploeg Stokhuyzen 4.11.5; 3. ploeg Thijssen 4.13. Veteranen estafette: 1. ploeg Duij- verman 4.2.2. ploeg Bey 4.3.5; 3. ploeg Verbiest 4.14. Hindernisbaan voor meisjes en da mes: 1. I. v. Itcrson 1.1.— 2. Han- nie Maas 1.4.5; 3. Gcrda Lanvmers 1.9.— FLAMINGO'S—FREE FORESTERS EINDIGT IN EEN DRAW De 2-daagse cricket wedstrijd tus sen de Flamingo's en de Free Fores ters, die op het P.W.-veld te En schede is gespeeld, is geëindigd in een draw. De Flamingo's lieten Maandag enkel" vangen vallen in er werd nogal slordig gespeeld. Gis teren was het fielden beter ver zorgd, Vooral Vondeling en Men schaar muntten uit. KORFBAL Crescendo. Hedenavond om 7 uur speelt Crescendo I tegen „Ons Eiland" op het Groenoord-terrein. De medespelenden worden verzocht 6.45 u. aanwezig te rijn, daar het al vroeg donker is en er dus stipt op tijd begonnen wordt! Vrijdagavond 7 uur trainen Zoetermeer Libramont, afstand 244 km., gelost om' 7 uur. Aankomst eerste 9.32.5, snelheid 1619,2. laatste 9.42.18. snel heid 1517.3 Uitslag: 1. 7, 13 M. C. v. d. Goes: 2. 8 A. Brusse; 3 Th. v. Geiilswijk; 4, 12 Annie Houtman; 6 M. Ponse; 5 G. Coops; 9 Heynen Heemskerk; 10 A. C. Switsar. J. J. Lotsy en dc secretaris van I t Nederlandsch Olympisch comité, dr. J. N. van den Houten zullen tijdens een receptie ten huize van de Ne derlandse gezant in Finland, de heer A. J. T. van der Vlugt, een grote mand overhandigen aan de Finse regeringsautorieteiten en een dele gatie van het organisatiecomité der Olympische spelen, onder wie zich ook de president, de heer E. von Frenckell bevindt. De mand zal een soort hoorn van overvloed zijn, speciaal opgemaakt met tomaten, bonen, druiven, perzi ken, appels en peren. De K.L.M. zal dit symbolisch geschenk naar Helsinki vervoeren. Door de samen werking van het N.O.C. en het Cen traal Bureau voor Tuinbouwveilin gen zal Nederland een prachtig ge baar maken tegenover 't Fins Olym pisch Comité in het algemeen en de internationale sportwereld in het bijzonder. Bij de plechtigheid op 30 Augustus zal het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen ver tegenwoordigd worden door mr. L. A. J. Niemoller, directeur algemene zaken van deze instelling. SCHAKEN VOORWEDSTRIJDEN KAM PIOENSCHAP VAN NEDERLAND Gisteravond werden de voorwed strijden om het schaakkampioen schap van Nederland in Amsterdam voortgezet. De uitslag van dc afge broken partij uit de 5c ronde: van Steenisvan Donk was 10. Dc uitslagen van de 8e ronde waren: BouwmeesterOp 't Einde afgebr.; van DonkBunt V2li', Vinken-- van Oosterwijk Bruin \i]/2\ Stum pers—Barendregt y2y2\ Orbaan van Steenis 0—1; KarperSeewald 0—1. De stand is na deze ronde: 1. Vin ken 6li pnt.; 2. van Steenis 5V2 pnt. en 1 afgebr. partij; 3. Barendregt 512 pnt.; 4. Bunt 4 pnt. en 2 afgebr. part.; 5 Seewald 4 pnt.; 6. Bouw meester 3Yi pnt. en 3 afgebr. part 7. Stumpers 3 pnt. en 1 afgebr. n«r- tij: 8. Orbaan 3 pnt.; 9. van Oostcr wijk Bruin 3 pnt.; 10. Karper 1V2 pnt.; 11. Op 't Einde 2 pnt. en 2 af gebr. part.; 12. van Donk V/2 pnt. HOOFDKLASSE-COMPETITIE. Het eerste tiental van het Leids Schaakgenootschap zal in de komen de competitie de volgende wedstrij den te spelen krijgen: 14 October: L.S.G.—N. Rott. S.V. 4 November. EindhovenL.SG. 25 November: L.S.G.Heerlen. 16 Dec.: Centrum (R'dam)L.S.G. 27 Januari: L.S.G.Haagse Chr S.V. 17 Febr.: L.S.G.Philps (Eindhoven). 9 Maart: D.D. II (Haag)—L.S.G Wilt U iets weten Vraag: Route SasscnheimDeven ter over Afsluitdijk. Antwoord: Snssenheim, Haarlem, Velsen, Alkmaar, 't Zand, Anna Paulowna, Den Oever, Afsluitdijk, Zürich, Bolsward, Snoek, Oudohus- ke, Wolvega, Steenwijkerwold, Mep- pel, Zwolle, Wijhc, Deventer; af stand 275 km Vraag: Route WarmondNijme gen. Antwoord: Leiden, Alphen. Bode graven, Woerden, Oudenrijn, Utrecht de Bildt, Zeist, Woudenberg, Scher- penzecl, De Klomp, Ede, Arnhem, Nijmegen; afstand 130 km. Langs kleinere plaatsen kunt u van Utrecht ook gaan over Wijk bij Duurstede, Tiel, Leeuwen, Druten. Afferden. Beuningen, Nijmegen; afstand 125 kilometer. Vraag: Route Noordwijkerhoul— Arnhem, heen over Austerlitz, terug over Wageningen; hoe veel km? Antwoord: Noordwijkcrhout, Sa; - senheim, Oudcwetering, Nieuwvecn, Zevenhoven, Noorden, Kockcngen, Vleuten, Utrecht, Zeist. Austerlitz, Woudenberg, Renswoudc, Ede, Arn hem; terug Arnhem, Oosterbcek, Wageningen, Rhenen, Amerongen, Leersum, Doorn; Zeist, Utrecht. Af stand heen 130, terug 145 km. Vraag: Route ZoeterwoudeBab- berich. Antwoord: Voor Zoeterwoude Arnhem zie bovenstaande antwoor den. Verder van Arnhem over Wes ter: 7 October: Delftse S.C.Philidor 23 OctoberPhilidorRes S.C. 18 November: KralingenPhilidor. 6 Januari: PhilidorTuindorp. 10 Februari: ZeistPhilidor. 2 Mrt: Philidor—Haagse Chr. S V. II. ZOMERWEDSTRIJD L.S.G. Na de vijfde ronde van de zomer- POSTDUIVEN wedstrijd van het Leids Schaakge nootschap heeft Mulder de leiding Wedvlucht vanaf met 5 pnt.! Dr. Nieuwzwaag, Demmendal, Weijermans en Zimmerman volgen met ieder 4 pnt. Bosscha, Van Stee nis en Verstraaten 3Y, pnt Van den Oord Jr., Elzinga, Mr. Westra, Bloem, M. v. Steenis en Van Benmelen heb ben 3 pnt. De overige deelnemers hebben minder punten. Philidor I heeft het volgende roos- j tervoort, Duiven en Zevcnaar naar Babberich. Vraag: Route AbbenesZundcrt. zo min mogelijk rijksweg, hoeveel km? Antwoord: Abbenes, De Kaug, Oud Ade, bij Spanjaardsbrug links af via Leiderdorp. Zoeterwoudc- Weipoort, Stompwijk, Zoetermeer, Hillegersberg, R'dam. Dordrecht, Lage Zwaluwe, Zevenbergen, Ha- zeldonk, Leur, Ettcn, Rijsbcrgen, Stuivezand, Zundcrt; afstand 110 km. Vraag: Route Leidon—Gelsenkir- chen; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Bo degraven, Utrecht, Zeist, Ede, Arn hem. Zevenaar, Eltcn, Emmerich, Rees, Wesel, Dinslaken, Bottrop, Gladbeck, Gelsenkirchcn afstand 225 km. ONTVOERING VAN TANTE 2. „Uw koekjes waren taai, mijn heer Jansen", zei tante Alida bestraf fend tegen de winkelier waar ze al haar inkopen placht te doen. „Mis schien worden de tanden van me vrouw iets minder" dacht mijnheer Jansen. Hij zei echter: „Wij zullen in de toekomst zorgen, dat ons gebak bros wordt afgeleverd mevrouw" Te vreden verliet tante Alida met de gevulde boodschappentas aan haar arm, de winkel. Ze merkte niet dat ze werd gevolgd door een vreemd koetsje, waarvan de ruiten met plan ken waren dichtgespijkerd. Achter het koetsje liep de man die haar van het station af had gevolgd. „Daar gaat-ic Janus", riep de man plotse ling tot de koetsier. De twee mannen haalden de nietsvermoedende tante Alida met enige grote stappen in. wierpen een dekzeil over haar hoofd en droegen haar naar hot koetsje. 6) Zou zij wser zonder betrekking raken? Destijds al dat vreselijke ongeluk bij advocaat Lübckc. Wat was dat een smaad en schande! Zij sidderde wanneer zij er aan dacht. Neen, zij kon niet heengaan, zij moest het hier uithouden. Misschien gelukte het haar nog te handhaven. Niemand was haar behulpzaam en koos haar partij. Ze had zo haar hoop gesteld op baron Robben. Nu was hij thuis gekomen en had zich onmiddellijk bij de vijand aange sloten. Reeds lang had ze Milan le ren kennen als een ruwe leugenach tige jongen, wien het een duivels genot verschafte, de staartveren van de kippen uit te trekken, en die nu Mlfs was begonnen, de veren van •Ie mooi zingende kanarie te pluk ken. Wie kon het haar kwalijk ne men, dat zij de jongen een paar klappen op zfjn handen had gege ven? Dergelijke mishandelingen kon ze toch maar niet ongestraft laten passeren! Moest zij die onhebbelijk heden aan baron Sigmund rappor teren? Henriette kreeg een lachbui. Hij zou haar toch niet geloven, wan- I neer zij vertelde, wat een leugenaar j Milan was. Neen, daarvoor had hij haar op veel te onvriendelijke, ge biedende toon toegesproken. Met dat rapporteren zou ze nooit het ver trouwen van haar leerling winnen. Liever leed zij zwijgend. Men beval haar weer aan de maaltijden deel te nemen. En mevrouw had haar enige I dagen geleden te verstaan gegeven. dat zij het liever zag, dat zij haar maaltijden op haar kamer gebruikte. Nu had die nukkige familie die zaak waarschijnlijk weer omgedraaid, om dat Milan het hun aan tafel te las tig maakte. Bittere tranen rolden langs haar wangen. Een druk gesprek van zware stem men deed haar uit het raam kijken. Beneden stond de baron met iemand die bijna een hoofd groter was, dan hij. Zij herinnerde zich, dat dit het verwachte bezoek was, een vriend van baron Sigmund. Met deze reus had baron Robben een onderzoe- kingsreis naar de eilanden in de In dische archipel gemaakt. „Alweer een die mij zal kapitte len'" mompelde zij somber bij zich zelf. Nauwelijks een uur later klonk de gong voor het diner. Henriette wierp vlug een blik in de spiegel en con stateerde verschrikt, dat haar ogen nog gezwollen waren. Vlug waste ze haar gezicht met fris water en haastte zich naar beneden. De hele familie was reeds bij elkaar. Sigmund keek enigszins ontevreden naar de gouvernante, omdat zij als laatste in de eetkamer kwam. Dan stelde hij haar aan zijn vriend voor, doch Hen riette sloeg nauwelijks haar ogen op, want zij sohaamde zich over haar ge zwollen gezicht. Onder het eten wierp zij slechts steelse blikken op de nieuwe gast. Dr. Detlev Westphal was een knap pe man, hij had een karakteristiek gelaat, donker haar, warme grijze ogen, kortom, hij was een persoon lijkheid, die een diepe indruk op Henriette maakte. Indien mijnheer Westphal was, wat zijn ogen uitdruk ten, dan was hij ongetwijfeld een eerlijk, vastberaden mens, die het hart op de rechte plaats had. Het gesprek was zeer opgewekt. Detlev Westphal verstond meester lijk de kunst, zijn dischgenoten met zijn humoristisch getinte verhalen in spanning te houden. Zijn natuurlij ke en toch hoogst beschaafde wijze van spreken, zijn aangename manie- I ren namen allen voor hem in. Ook Senta's ogen rustten met welgeval- j len op de gast. Zij voelde zich ge vleid, dat hij zich zo dikwijls tot haar richtte met ongeveinsde be wondering zijn glas in haar richting ophief. Plotselingeen lichte kreet. De rode wijn uit het glas van Hen riette stortte over het tafellaken. Weliswaar snelde onmiddellijk een bediende te hulp om het onheil te verhelpen maar Henriette's gelaat was bloedrood geworden. Milan zat naast haar en grinnikte. Het deed hem genoegen, dat het hem was ge- j lukt, ongemerkt het glas van de gc- J hate gouvernante om te stotent. Of- schoon men aan deze kleine stoornis verder geen aandacht schonk, bleef Henriette gedurende de maal tijd gedrukt en gaf op de tot haar gerichte, vragen slechts korte en verlegen antwoorden. Zij vermoed de, dat het Milan was, die haar deze poets had gebakken. Opeens hoorde ze tot haar ontsteltenis haar naam noemen. Haar gedachten waren ver weg; zodoende had zij de vraag van dr. Westphal niet gehoord. Dat maakte haar nog meer van streek. „Ik concludeer dat uit uw manier van spreken, juffrouw." Toen moest zij bekennen, dat zij niet wist, wat hij van haar verlang de en Detlev Westphal informeerde opnieuw, of zij uit Homburg kwam. Zij antwoordde bevestigend. „Hamburg heeft voor mij veel aangename herinneringen. In het ouderlijk huis van een van mijn vrienden hebben wij heel wat grap pen uitgehaald. Kent u misschien rijksadvocaat Lübecke?" De lepel, die Henriette juist in haar hand hield viel kletterend op haar bord. Enige seconden sloot ze haar ogen. Ze kreeg een gevoel, of ze van de stoel af zou glijden. Een plotselinge bleekheid trok over haar gelaat. Detlev Westphal merkte on middellijk, dat er iets niet in orde was. „Is u ongesteld?" Met inspanning van al haar krach ten dwong zij zichzelf, haar schrik te onderdrukken. Die naam, die vre selijke naam, die hier genoemd werd, dat huis, waar zij de ver schrikkelijkste uren van haar leven had doormaakt, daarvan werd hier gesproken. „Dank u, het is al weer over." Toen ze echter het haar aangeboden glas water vatte, beefde haar hand zo sterk, dat Detlev Westphal vlug bij haar kwam, om 't glas aan haar lippen te brengen. Rijksadvocaat Lübecke! Het woord schalde in haar oren. De zoon des huiscs was een vriend van mijnheer Westphal. Hoe dikwijls zou ze die naam nog moe ten horen? Zou ze dan nooit tot rust komen! Wat een rampzalige spe ling van het noodlot, dat het juist nu mijnheer Westphal in het huis moest voeren, waar zij woonde. „Indien u niet wel i juffrouw Grape en u zich wenst terug te trekken, kunt u gerust gaan." klonk de doffe stem van baron Sigmund aan haar oor. Neen, nu juist niet weggaan, niet tonen, dat zij door iets van haar stuk was gebracht. Indien men bemerkte dat zij met de familie bekend was, dan zou ze deze betrekking moeten opgeven. Of wist mijnheer Westphal misschien alles reeds? Zou hij per slot van rekening met opzet die naam genoemd hebben? Was het een bedekte bedreiging? Logen rlc ogen misschien dan toch., die ogen,, welke zo openhartig in de hare ke ken? Een onhoorbare zuoht van ver lichting ontsnapte haar, toen het diner was geëindigd cn Sigmund zijn vriend uitnodigde, in de aan- grenzemde kamer een aCter-dinner te roken. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5