Brandstichter heeft alles bekend De K.A.B. Studiedagen te Voorhout trokken zeer veel belangstelling Onderwerp: „WIJ EN DE KERK" Nieuwe vrijstellingen voor vermogensbelasting DINSDAG 21 AUGUSTUS 1951 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 WEER RUST IN DE OOY Volgens mededeling van de officier van justitie te Arnhem, heeft de 17- jarige bakkersknecht, die werd ver dacht van de brandstichtingen in de Ooypolder bij Nijmegen een beken tenis afgelegd. Volgens de officier van justitie is de jongen een psycho- paath en pyromaan, die niet als volkomen toerekeningsvatbaar be schouwd moet worden. De jongeman bleek behept met een zekere vernielzucht en was een be klagenswaardige psychopaalh. Vol gens zijn verklaringen heeft hij in Juni jL ook de brand gesticht bij de bakker Van Mook te Bemmel (bij Nijmegen). Kort voor deze brand stichting was in dezelfde bakkerij een kleine brand uitgebroken, waar bij hij zelf ternauwernood aan de vuurdood was ontkomen Hij heeft toen blijkbaar een z.g „tik" gekre gen. welke in hem de drang deed ontwaken naar brandstichtingen. In derdaad heeft hij toen in dezelfde maand bij zijn patroon Van Mook te Bemmel brand gesticht. Dat heeft hij nu ook bekend. Toen de pólitie in de Ooypolder de onderzoekingen voortzette naar de dader van de geruchtmakende brandstichtingen kreeg de rijkspolitie in het district Nijmegen een wenk van de rijkspolitie in Bemmel die daarbij de aandacht vestigde op de jongen P. V., die in de week van 12 tot 19 Augustus, juist in de week, waarin de brandstichtingen vielen, thuis was. Na zijn aanhouding heeft de jongeman tot het laatste toe alles ontkend. Tot gistermiddag toen hem werd bekend gemaakt, dat de familie er prijs op zou stellen, dat hij de waarheid zou zeggen. En dat heefi hij gistermiddag gedaan. Hij heeft be kend dat hij een lucifer in de hooi schuren wierp of een lucifer lpgde aan de voet van de hooischelven Hij had zelf met zeker genoegen naar de brand gekeken en verklaarde telkens een onbedwingbare drang in zich te voelen om brand te stichten. De jongeman blijft voorlopig in arrest en zal waarschijnlijk binnen kort voor de rechtbank moeten ver schijnen. Hij wordt beschouwd als geestelijk niet toerekenbaar Hi.i heeft zijn spijt uitgedrukt over wat er ge beurd is en op de vraag, of hij nog LESVLIEGTUIG UITGEBRAND. Tussen notterdam en Gouda, te Nieuwerkerk a. d. IJsel, is Maan dagmiddag omstreeks vier uur een militair lesvliegtuig in een uitge strekt weiland van de Prins Alexan- öerpolder verongelukt en geheel uitgebrand. De drie inzittenden ble ven ongedeerd. Het vliegtuig probeerde, naar omstanders vertelden, een noodlan ding te maken, doch botste daarbij tegen de grond. De hevige klap was tot ver in de omtrek te horen. Het vliegtuig stond reeds in de lucht in brand, zodat aan blussen niet te denken viel. De marechaus see van Rotterdam heeft het terrein afgezet en is met het onderzoek be gonnen. Het toestel komt van Gilze- Rijen. ..N- v. d. D." Aetherklanken HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 „Tussen twee plaatjes gezegd 8.50 Voor de huisvrouw. 900 Gram. (9.309.35 Waterstanden) VPRO: 10.00 „LeeS in de vacantie een boek" causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. '10.35 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de platteland. 12.38 Gram. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmu ziek. 13.45 Gram. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Clavecimbel en fluit. 14.40 Gram. 14.50 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.00 Radio-con sultatie-schaakpartij. 16.45 Voor de zieken. 17.20 Roemeens orkest. 17.45 Regeringsuitzending: Dr J. Keuning „De woning op Java". 18.00 Nieuws. 18.15 Amusementsorkest. 18.45 „Zwart en wit", causerie. 19.00 Poli- tie-kapel. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Prome nade orkest en solist. 20.50 „Neem je gemak er eens van", hoorspel. 22.20 Strijkkwartet. 22.45 „Lichaam en gezondheid", causerie. 23.00 Nieuws. 23152400 Gevarieerd pro gramma. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Efön woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 3.18 Gewijde muizek 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 „Zeventig jarig bestaan van de Nationale Geheelonthouders- Vereniging". 11.30 Bas-bariton en piano. 12.00 Gram. 12.15 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwme dedelingen. 12.33 Metropole orkest. 13.00 Irieuws 13.15 Militaire repor tage of gram. 13.20 Klein koor. 13.45 Marinierskapel. 14.15 Gram. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Gram. 15.15 Qoncertgebouw-orkest. en so liste. 16.15 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Pianorecital. 18.00 Koorzang. 18.30 Kamerorkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Alt, altviool en piano. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Residentie-orkest en solist. 21.20 „Hoe verdelen wij de ruimte in Nederland"!, causerie. 21.40 Salonorkest. 22.15 Piano en orgel .22.30 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Amu sementsmuziek. 23.40—24,00 Gram. meer brandstichtingen zou plegen, antwoordde hij: „Als ik die drang in mij voel opkomen, dan weet ik niet wat er zal gebeuïen". Ten opzichte van de familie, welke in Leuth een zeer goede naam heeft, is de gehele gemeenschap uit de Ooy, onder wie ook de slachtoffers mild gestemd. De boer A. Jeuke, een neef van de familie V., verklaarde: „Toen mijn schuur in brand vloog, was het erg. maar dat de jongen V de brand gesticht heeft vind ik nog veel erger" Muziekcorps en varkens in botsing Gisermorgen reden op het kruis punt Wilhelminastr. Rijksweg Zuid te Sittard een autobus, bestuurd door de heer G.A. Johnson uit Hel- singborg (Zweden), waarmee een Zweeds muziekcorps dat deelgeno men had aan het internationale mu ziekconcours te Kerkrade naar Rot terdam reisde, en een vrachtauto komende uit de richting Roermond op elkaar. De autobus werd op het kruispunt door de vrachtauto in de flank ge grepen en geheel opengescheurd. Ook de vrachtauto, die 15 varkens vervoerde, werd zwaar beschadigd. De bestuurder van de autobus en een van de leden van het muziekge zelschap werden licht gewond en konden na in het ziekenhuis te Sit tard verbonden te zijn, met het ge hele gezelschap de reis per L.T.M.- bus naar Rotterdam voortzetten. De bestuurder van dc vrachtauto, de lieer Smeets uit Grevenbicht, werd eveneens licht gewond. Zijn naast hem zittende broer, de 39-ja- rige F. H. Smeets, eveneens uit Grevenbicht werd ernstig gewond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De varkens werden alle van de vrachtauto geslingerd. Enige dieren liepen verwondingen op en moesten worden afgemaakt. WIJZIGING RENTEVOET BRENGT HUURVERHOGING MET ZICH. De wijziging van de rentevoet van 3^ in 4 procent voor langlo pende leningen door de gemeenten zal een huurverhoging voor wo ningwetwoningen met zich mee brengen, variërend van ongeveer 0.75 tot ongeveer 1.05 per week. ZUURKOOLFABRIKANTEN CONTRA TUINDERS Er zal dit jaar geen regeling komen met de Bond van Zuurkoolfabrikan ten, waarbij de tuinders een vooraf bepaalde prijs uitbetaald krijgen voor hun geveilde witte kool. Deze regeling heeft verscheidene jaren bestaan, aanvankelijk wel altijd tot wederzijdse tevredenheid,, doch de laatste tijd had men in tuinders kringen nogal critiek op de regeling. Men meende, dat de fabrikanten wel een hogere prijs voor het product kunnen betalen. Er gingen stemmen op in tuinderskringen om de fabri cage van zuurkool zelf ter hand te nemen, door stichting van een coöp. zuurkoolfabriek. In Avenhorn staat reeds een coöp. zuurkoolfa briek. Nu wil men ook aan de Lan- gedijk een coöp. zuurkoolfabriek oprichten, waartoe reeds de nodige stappen zijn gedaan. Gezien dit laat ste hebben de zuurkoolfabrikanten, georganiseerd in bovengenoemde Bond gemeend dit jaar geen rege ling met de veilingen aan te moeten gaan, waarbij een zekere prijs gegarandeerd wordt. Wel een min. prijs van f 3.— van het Centraal Bureau van Veilingen, doch deze wordt door vele tuinders te laag geacht. Hoe de situatie zich zal ontwikkelen, valt nog niet zeggen. Wel zullen de betrokken vei lingen op korte termijn een verga dering bijeenroepen om hun hou ding te bepalen. Het areaal witte kool (waarvan een teveel verbouwd wordt), is in Noord-Holland nog maar weinig verminderd. Het areaal herfst en succes witte kool bedraagt in 1951 486 HA tegen 424 HA in 1950. Naast een verhoging van het ta rief bevat het dezer dagen in de Eer ste Kamer aangenomen wetsontwerp vermogensbelasting een verruiming van enkele vrijstellingen. Er is een nieuwe vrijstelling ingevoerd voor lijfrenten, toekomende aan personen van 60 jaar en ouder of aan invaliden. Aan deze vrijstelling is 'de voor waarde verbonden dat de lijfrente trekker ten minste 20 jaar lang een steeds gelijk blijvende premie heeft betaald. De vrijstelling is echter ook van toepassing als de premiebetaling wegens invaliditeit eerder kon wor den gestaakt. De vrijstelling geldt slechts voor lijfrenten te zamen niet meer dan ƒ3000 per jaar. Een soortgelijke vrijstelling wordt BEURS - O VERZICHT STILLE MAAR NIET ONGUNSTIGE MARKT. Er zat niet veel verschil tussen de beurs van Maandag en die van Vrij dag j.l. Beide werden gekenmerkt door gebrek aan kooplust en door af wezigheid van stimulerende factoren. De stemming onder de beursbezoe kers was dan ook bijzonder mat en veel vertrouwen in een betere gang van zaken had men voorshands niet. De affaire was dan ook zeer beperkt en de koersen vertoonden slechts ge ringe veranderingen. Van het beurs- verloop zelf viel in deze omstandig heden dan ook weinig te vermelden. Wel was het opmerkelijk, dat ondanks het weinig geanimeerde zakenver keer de ondertoon van de markt niet onvriendelijk was. Er was lichte belangstelling voor Kon. Olie, die opende op 291 en daar na gedaan werd op 292. Ook de ove rige internationale fondsen wisten zich goed te handhaven, in het bij zonder certificaten Unilever. Wat de aandelen van den Berg Jurgens be treft, ook gisteren bleek weer een behoorlijke post aan de markt te zijn. Het duurde geruime tijd alvorens men het hierover eens was geworden, temeer daar bleek, dat er niet veel animo tot opneming van het aanbod bestond. De vorige noteringen van 288'voor deze aandelen kon dan ook niet gehandhaafd blijven cn per saldo werd in het geheel geen note ring opgemaakt. De aandelen werden vernomen op 284 laten. De Indonesische fondsen hadden een aarzelend verloop, maar koersda lingen van enig belang kwamen niet voor. Tegen het sluiten van de markt kwam er practised in het geheel geen wijziging in de algemene ten- denz, en vele fondsen bleven volko men ongewijzigd. Enige binnenlandse industrieën waren eerder aan dc vaste kant. Ook de Scheepvaart was iets beter gedisponeerd en voor ver schillende scheepvaartpapieren be stond lichte vraag. Op de Amerikaanse niarkt werd een agio vernomen van 15 pet. Reeds werd belangstelling geconstateerd voor de te introduceren aandelen der Television-Electronics Fund. Aande len van Indonesische credietinstellin- gen lagen algemeen beter met name Cultuurbank. Op de beleggingsmarkt waren de dollarleningen onveranderd en de guldensleningen eerder iets luier. De markt sloot stil. Prolongatie 3J<4 pet. ingevoerd voor lijfrenten, toekomen de aan weduwen en minderjarige kinderen. Voor weduwen bedraagt de aan de vrijstelling gestelde grens ƒ2000 per jaar, voor kinderen ƒ500 per jaar. Ten slotte is enige uitbreiding ge geven aan de categorie van personen, die in aanmerking komen voor een extra-vrijstelling omdat zij voor hun levensonderhoud op de opbrengst van een beperkt vermogen zijn aangewe zen. Deze vrijstelling is voortaan van toepassing als het vermogen minder dan 100.000 en het inkomen over het afgelopen jaar minder dan f 3.500 bedragen. Welpenspel werd ernst Houdt de dief? De Akela van een groep welpen, die voor een week in de mooie om geving van Hierden, nabij Harder wijk, kampeerden, had met mede werking van enige helpers voor de jongens een spel bedacht, waarbij de speurzin van de jeugdige spoorzoe kers op de proef zou worden gesteld. Het verhaal wil, dat de plaatselijke politie de hulp van de horde had in geroepen om een landloper, die zoge naamd het dorp onveilig maakte, op te sporen. De man zou bij enige dorpswinkeliers de lade hebben ge licht en ook bij enkele boeren iets hebben weggenomen. Vol geestdrift begonnen de welpen hun taak en zij deden het op een dusdanige ernstige wijze, dat het dc aandacht van de dorpelingen trok. Mannetje wat zoeken jullie toch, vroeg een dikke boerin aan één van de kleinste knapen. Weet u dat dan niet, antwoord de de welp vol vuur. Er is een geme ne landloper in het dorp, die bij de winkeliers de lade heeft gelicht. Gut, het is toch niet waar, zei de boerin enigszins ontdaan over het feit zelf, als wel onthutst, dat voor het opsporingswerk zulke kleine jon gens werden ingezet. Om kort te gaan, het duurde niet lang of half Hierden zocht mee. En jawel hoor, bij een kruideniers winkel in het dorp hadden de welpen succes. Daar stond de landloper. Hij hield zich op zeer verdachte wijze bij de winkel op. Er wat zag die vent er sjofel uit! Gezamenlijk trokken de welpen naar de winkel, om dichterbij geko men. te ontdekken dat deze landloper niemand anders was dan een hun goed bekende voortrekker uit hun woonplaats. Voor de welpen mocht het spel zijn afgelopen, echter niet voor de Hier- dense bevolking, die ook aan het speuren was getogen. Blij dat men de landloper te pakken had, wilde men hem op een niet bepaald zaahtzinni- ge wijze aan het verstand brengen, dat hij beter zou doen mee naar het gemeentehuis te gaan om onderdak bij de politie te vragen. Gelukkig konden aldus luidt het verhaal in het Alg. Dagbl. de Ake la en de welpen de dorpelingen over tuigen, dat het slechts een spel was geweest en dat de „landloper" één der hunnen was. (Vervolg). Dc derde les van Zaterdag: „Niets zonder de bisschop" werd gehouden door dr. F. Holthuyzen. Zucht naar nieuwe dingen, naar omwentelingen, aldus ving inleider zijn causerie aan, is in onze dagen overgeslagen naar de economie en ook naar het Kerkelijk terrein. In dit verband wordt ook veel ge schreven en gesproken over de bis schop. Na de functie van de bisschop, de opvolger der Apostelen, nader te heb ben uiteengezet, toont spreker aan welke de macht van een bisschop is. Dit is o.a.: De volheid van het priesterschap, d.w.z. dat Hij de macht heeft, andere het priester schap toe te dienen. Hij is niet de gewone bedienaar van het Doopsel, maar ook van het Vormei. Hij wijdt de oliën nodig voor de sacramenten. Hij is leraar, bestuurder en herder. Na nog enige opmerkingen bespro ken te hebben, die kunnen bijdragen tot een juiste instelling ten opzichte van het bisschoppelijk gezag, kwam inleider tot de conclusie, dat de ver houding van priester tot leek steeds in goede banen geleid moet worden, De uitvaart van mgr. Ammerlaan De lijkrede Honderden priesters en leken zijn gisteren getuige geweest van de laatste tocht van mgr. N. L. A. Am merlaan, in leven vicaris-generaal van Haarlems Bisschop. Toen mgr. Huibers in de overvolle dekenale kerk te Haarlem en in te genwoordigheid van tal van andere kerkelijke autoriteiten de pontificale requiemmis had opgedragen, hiold de proost van het Haarlems kapittel, mgr. H. J. van Deursen de lijkrede, waarin hij zeide. dat de christenmens ook bij deze lijkbaar dankbaar moest zijn voor dit rijke en vruchtbare priesterleven. „Met zijn rijzige en jonge verschijning", aldus spreker leek mgr. Ammerlaan in de kracht van zijn leven. Met zijn bisschop treuren allen, die zijn eenvoud, kracht en doorzettingsvermogen ge kend hebben. Wij danken God voor het voorbeeld, dat Hij ons in mgr. Ammerlaan heeft geschonken. De vi caris was eerlijk en rondborstig cn hij had een hoge opvatting van zijn plichten. De zware verantwoordelijk heid, welke hij op zich voelde druk ken, deed hem i*echt op de man af gaan en handelen naar plicht. Als hij v/oorden sprak, die hard aankwa men. dan deed hem dat zelf pijn, omdat hij behoefte had aan vriend schap." Mgr. van Deursen wees er verder op. hoe de vicaris altijd trouw was gebleven aan zijn roeping: priester- zielzorger. Sedert 1938 was hij de hoogste raadgever van de bisschop j en van meet af aan hebben de zor- gen, door de oorlog verveelvoudigd, I op hem gedrukt. Hij leed met zijn grijze bisschop onder het tekort aan kerken in het bisdom, dat zich voor al in de grote steden liet gelden. De zorgen sloopten zijn gezondheid, hij wist dat en aanvaardde het. In intie me kring bekende hij enkele vrien-1 den zijn voorgevoel van de dood en I hij verklaarde, dat hij het einde van j het jaar niet zou halen. Mgr. Ammerlaan vraagt nu, zo be sloot de Proost zijn rede, dat wij al len zi.jn voorbeeld zullen navolgen en onze bisschop zullen blijven steu nen bii de bouw van kerken. Na dc plechtigheden zette zich een lange stoet in beweging naar 't semi narie Haeeveld in Heemstede, waar mgr dr C. Henning rnct assistentie van de beide bisschoppelijke secreta rissen de absoute verrichtte. De vechtende Ambonnezen Uitstapje als vlucht gezien Dc lezingen over dc aanleiding tot dc vechtpartij in het kamp van Am bonnezen on In Vught Iepen nogal uiteen. TIec parket «1 Den Bosch heeft een onderzoek ingesteld. De substituut-oific;er vai Justitie, mr. J. J. M. Don verklaa-.de, dat een goed bedoelde geste van een aalmoe zenier de bloedige vechtpartij tot gevolg heeft gehad. Onder de ongeveer 4000 Ambon nezen in dit kamp wonen wij meldden dit reeds een aantal be woners van de Kei-eilanden, onge veer zestig in totaal. Daarvan zijn er veertig katholiek. Deze minder heid, die zowel confessioneel als po litiek anders is geaard dan de grote meerderheid in 't kamp. voelde zich niet erg op haar gemak Een aalmoezenier, die op dc hoog te was van deze minder prettige omstandigheden, wilde de Kej-ezen wat ontspanning bezorgen. Hij zou met hen per autobus naar een kloos ter in Limburg gaan. Daar mochten de Kei-czen enige volksdansen demonstreren. Het ver trek van de bus uit het woonoord werd door de Ambonnezen verkeerd opgevat, meer als een vlucht uit de politieke sfeer. Daardoor ontstond er een handgemeen. Aldus de lezing van het parket. Een van de ernstig gewonden is zodanig aan een hand gewond, dat de onderarm moest worden geam puteerd. dan krijgt men de juiste atmosfeer. Terloops kwam nog ter sprake het boekje „De Kogel door de Kerk". De schrijvers geven hierin wel erg blijk van een groot ongeduld. Dit bemerk te men reeds op de eerste pagina. Uit dit boekje spreekt echter niet de juist geest. Met de uitroep „Sta steeds achter uw bisschop", besloot spreker deze met veel aandacht aanhoorde cau- Plaats en taak van de leek in de Kerk. Zondagmorgen na de plechtige Hoogmis, waaraan het bekende Haag se Matrozenkoor medewerking ver leende ving de vierde les aan door mr. L. Baas, die tot onderwerp had ge kozen: Plaats en taak van de leek in de Kerk. Het woord „leek" in de Kerk heeft in de mening van het publiek dikwijls een geheel verschillende betekenis. Daarom ging inleider hier even die per op in, en citeerde een passage uit de encycliek „De Kerk, het mys tieke Lichaam van Christus, welke passage juist op de leken betrekking heeft. De begripsinhoud van het woord „leek" heeft een negatieve be tekenis gekregen, wat door spreker onjuist werd genoemd. Dit komt ook tot uiting in de geschiedenis van do verkondiging van de Blijde Bood schap, waarin men ziet, dat leken een positieve rol hebben gespeeld, waarmede een positieve plaats in dc Kerk moet corresponderen. Het lidmaat zijn van het mystiek Lichaam van Christus brengt van zelf mee een apostolaatstaak, die ech ter voor priester en leek verschil lend is. Dit werd door spreker uitvoerig toegelicht. Hij maakte een vergelij king van de taak der ouders, met name van de moeder voor de ontwik keling van het gezin, en met dc taak van de Moederkerk in de wereld, wat de onderscheiden taak van pries ter en leek verduidelijkte. Spreker liet uitkomen, dat dc leek vooral een zielzorg-verantwoorde lijkheid heeft voor het buitenkerke lijk leven. Juist in onze tijd van ont kerstening is dit een zeer grote ver antwoordelijkheid. Gelukkig geeft ons de Kerk de mo gelijkheden, om een goed instrument te zijn voor deze apostolaatstaak, waarvoor een diepgaand geestelijk leven een eerste eis is. Spreker beantwoordde nog de vraag, over de invloed van Christus buiten het kerkgebouw, om te beslui ten. verheugd tc zijn, dat deze tijd onze uitverkoren plaats als leek, weer gaat ontdekken. Wrijfvlakken in de 1 uidige ker kelijke practijk Rector Kraakman ving deze in leiding aan met te constateren, lat er nog al enige deining ,.s omtrent dc rol van het geid in ie Kerk. Het is echter logisch, dat er geld moet zijn, want dc Kerk leeft en werkt in de wereld en is zodoende toch meer of minder aan het aardse ge bonden. De Kerk heeft het recht steun te eisen van de gelovigen. Het is zeer nuttig dat ook de leken elkander over deze plichten instrueren. Spe ciaal de jeugd van zo om de 20 jaar, die zoveel geld uitgeeft, voor film, dans, voetbal enz., dient op het hart gedrukt, ook eens wat voor Kerk en priesters over te hebben. Vergelijkingen met praktijken 'n andere kerkprovincies hebben wei nig waarde, omdat historische groei en actuele toestanden vrak sterk verschillen. Wat de Staat bijdraagt is bedroe vend laag. In ons bisdom hebban van de 350 pastoors er slechts 20i' enig salaris van de Staat variërenr, van 400 tot 600 gulden per jaar; van do 592 kapelaans, zijn er 140 gesa larieerd door de Staat, met 140— 150 per jaar. Nieuwe op te richten parochies krijgen niets. Im Amsterdam bv krijgen 11 van de 30 pastoors f 600.— p. j. 30 van de 99 kapelaans hebben een aalaria. De rest niets. Commentaar overbo dig. Vergelijkt men dit met Belg dan ziet men dat daar een pastoor een Staatstoelnge krijgt van ƒ3040 en een kapelaan 2600 p. j. Betaalt de Staat bij ons aan een Bisschop 4000.— in België is dat f 28.000.— Sprekende over de critiek, zcidc spreker, dat men elkaar toch steeds goed moet begrijpen, Critiek moet opbouwend zijn en met kennis van zaken. Het moet aan het juiste adres ter kennis worden gebracht, en door goede motieven en intenties gedre ven. Daarom hekelde spreker de publi catie „De Kogel door de Kerk" en betreurde het dat juist dit geschrift op grote schaal verspreid werd in het Feijcnoord stadion bij dc demon stratie der K A B. Duizenden K.A.B.-1 ers verfoeiden dit, omdat het meer leek op een communistische stunt. „Samenwerking van priester en leek In dc moderne geestelijke noden" Dit was dc titel waarmede H. Di- vcndal zijn inleiding aanving. Een mens van onze dagen moet zijn weg zoeken langs cn tussen ruïnes. Hoe zich daaruit los tc werken? Hier voor is een programma nodig. In dit verband noemde spreker dc Berg rede. Men verwacht van ons dat wij de bouwers zijn van een nieuwe wereld. Het voert te ver, om de periode van 20 eeuwen bouwend Christen dom dc revue te laten passeren. Wij moeten van de grond af weer op bouwen. Dit doet de Liefde. Spre ker benadrukte dat het wezen van de zending der Kerk. de vestiging van het Rijk Gods is. Dit vraagt van elk kerklid dat volwaardig wil zijn dc „sensus catholicus" een geest van medeleven met en medewerken aan het volbrengen van die zending. Dit vraagt een samenwerken. Samen werking met Christus en in Christu: met alle mede-kerkleden naar ge lang elks taak en plaats. Bijzonder onderdeel hiervan is di samenwerking tussen priester cn leek. Uitvoerig ging inleider hierop in. Deze samenwerking ziet men met resultaat toegepast in de mis sies, waar leiten-missionarissen met de priesters samenwerken. Ook ziet men het in Frankrijk, waar pries ters zich als fabrieksarbeiders in de fabrieken presenteren. Dc opkomst van de leken in dc Kerk is dus uit priesteroog gezien niet de kwestie van annexatie van loken-terrein door hiërarchie cn is uit lekenoog bezien geen democratisering van de Kerk, aldus besloot spreker zijn met volle aandacht aanhoorde causerie De Zondagavond was gewijd aan de ontspanning. De toneelvereniging „St. Genc- sius" uit Poeldijk had met een wel verzorgd programma deze avond voor haar rekening genomen, door de opvoering van hot drama „En de Bossen zingen een Lied". Een hartelijk applaus bij het ein de, was de reactie van een tevreden publiek. In z(jn sluitingswoord spoorde do voorz. allen dringend aan, de loterij van de K.A.V. cn Herwonnen Le venskracht royaal te steunen en bond allen op het hart, zich het bock „Eeuwige Jeugd", uitgegeven OÜ ge legenheid van het 100-jarig bestaan der Broeders Congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, aan te schaffen. Tot slot werd een plechtig Dank- lof gehouden waaronder rector Kraakman nog een korte toespraak hield. Baby-olifant mishandeld Dc Haagse politierechter heeft de 26-jarige circusoppasscr J. D, tot een gevangenisstraf van acht dagen veroordeeld, omdat de man een ba by-olifant, die aan kettingen vast stond, op 1 Augustus met do ach terkant van een staulborstel vijf klappen tegen het linkeroog had ge geven. Het geval was ontdekt doordat toevallig een inspecteur van de die renbescherming in de stal van het circus aanwezig was, toen do oppas ser bij de olifanten aan het schoon maken was. De oppasser verklaarde tijdens het verhoor, dat een der oli fanten hem con klap met zijn staart had gegeven, waarop hij kwaad was geworden en het dier een af straffing had gegeven. De officier van Justitie noemde het geval zeer ernstig en meende, dat de circusmensen aan het ver stand moest worden gebracht, dat zij zich niet aan mishandeling schul dig rpoesten maken. Omdat een geldlboete toch geen resultaat zou hebben, daar de directie deze wel zou betalen, eiste hij een gevange nisstraf van 14 dagen. De politierechter wilde hier een voorbeeld stellen cn veroordeelde de man tot acht dagen gevangenis straf. De oppasser verklaarde niet in hoger beroep te zullen gaan. STEEDS MEER KINDEREN NAAR KLEUTERSCHOLEN Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is wederom oen stij ging waarneembaar in ons land van het aantal kleuterscholen en dc leer lingen bij dit onderwijs. De toene ming van het aantal leerlingen se dert het vorige schooljaar bedraagt 25.00. Per 100 leerlingen bezoeken 17 de openbare en 83 do bijzondere scholen (o.w 24 dc Prot. Christe lijke en 40 de R.K. scholen). De belangstelling voor de oplei ding voor onderwijzeres bij het kleu teronderwijs nam eveneens toe. Het aantal leerlingen in opleiding toont een vermeerdering van ruim 35 Het onderwijs voor de Prinsesjes Sinds April van dit jaar geniet prinses Beatrix voortgezet onder wijs op het nieuw gestichte lyceum te Soestdijk, tezamen met een aan tal kinderen van haar eigen leef tijd. Begin Juli werd zij bevorderd naar de tweede kjas. Prinses Irene, die evenals haar oudere zusje lager onderwijs genoot op de „Werkplaats", het instituut van ir. C. Boeke te Bilthoven, en daar een voor de prinsessen zo be langrijke algemene vorming ontving, zal in een overbruggingsklasse ko men, die onder leiding staat van dc heer J. van Dijk, hoofd van do nieu we Baarnse school te Buarn. Prinses Margriet komt in de derde klas van deze school. SIERAAD WERD KINDJE NOODLOTTIG In dc ouderlijke woning aan de Grcnsstraat tc Amsterdam is een eenjarige baby door verstikking om het leven gekomen. Het meisje had om haar hals een koordje mot een fluitje er aan. Dat koordje bleef aan de sluiting van de box haken toen het kindje viel. waarna verstikking volgde. Terstond ontboden hulp mocht niet meer baten.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5