In de rook van het Ruhrgebied Ervaringen van een Nederlandse Capucijn (Zaaatutea aan fBim C^L De Oranjefeesten te Roelofarendsveen Flinke Jongen WINKELJUFFROUW mannelijk personeel Jongens gevraagd „Sursum Corda DINSDAG 21 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 4 AMEN KAN NAAR DUITSLAND REIZEN met een grote D-trein, die vanuit Rotterdam via Keulen en München naar Bazel loopt. Dan blijft de reis een stuk vaderlandse degelijkheid met de comfort en regel maat, die eigen zijn aan het leven in Nederland. De wereld die buiten langs de coupé-ramen voorbijsnelt, met zijn ruï nes en gehavende stations bekijkt men geïnteresseerd, zoals de bioscoop bezoeker een film, vanuit de ongedeerde veiligheid van zijn eigen be staan. Maar er is nog een andere manier om per trein in Duitsland te geraken en soms is men tot deze laatste gedwongen. Wij hadden als reisdoel vanuit Königstein in de Taunus (het centrum van het Ostpriesterhilfe- werk) aangewezen gekregen: Essel, Kreis Recklinghausen, aan de Noord rand vah het Ruhrgebied. De onbekende trein Op de kaart leek Recklinghausen het best bereikbaar vanuit Venlo. Essel zelf heb ik op geen enkele kaart kunnen ontdekken. Wij dus als geroutineerd Euro pees reiziger naar Venlo, om van- daaruit de sprong te nemen naar de Noordrand van het befaamde Ruhr gebied, in de hoop ter plaatse Essel te zullen ontdekken. In Venlo moest een Duitse trein zich ophouden die tweemaal daags de verbinding tot stand brengt met het voormalige „Reich". Na lang zoeken bleek dit vervoer middel zich helemaal aan het uit einde van het emplacement te bevin den, buiten de overkapping. Niemand van het Ned. Spoorweg personeel scheen te weten, waar de zuchtende locomotief met zijn twee aanhangwagens zich elke dag twee maal heen begaf. Het geval stond daar als een ver waarloosd bedelkind, dat door ieder een geschuwd en vermeden wordt. De nette Nederlandse treinen bleven allen op behoorlijke afstand. Het bleek echter nog niet zo een voudig, om met dit armmoedige ge val in contact te komen. Eerst moe ten de sluizen gepasseerd worden van douane en pas-controle, een pro zaïsche doolhof langs ijzeren staket sels en kettingen. Samen met mij schoven nog enkele reizigers langs kettingen en barrières. Zij waren allen voorzien van uitpuilende kof fers en tassen. Hun accent was zui ver Germaans en zü waren kenne lijk zeer gelukkig en voldaan over hun bezoek aan het „steinreiche und billige" Holand. Later bleek nvij dat deze eervolle betiteling van ons aller Vaderland er bij de Duitsers nog ingeheid zit, misschien nog vaster dan in onze voor-oorlogse bloei-periode. Waar schijnlijk stamt deze mythe uit de eerste oorlogsjaren. 1941/43, toen de bezettende macht hun geliefden in de Heimat telkens weer opnieuw verrasten met wonderbaarlijk grote pakken degelijke Nederlandse spul len. Dit sprookje samen met het ande re, dat Nederland van de laatste oor log niets geleden zou hebben, wordt door deze mensen nog steeds verder verteld aan hun kinderen en kinds kinderen. De douane deelde aan alle koffers en tassen strenge vermaningen uit wegens de koffie, boter, sigaren e.d. En deze werden natuurlijk zeer ne derig en met een tastbaar schuldbe wustzijn door de overwonnenen ge- incasseerd, mits hun koffers maar niets van hun welgedaanheid behoe ven prijs te geven. Hellevaart in zakformaat De atmosfeer was die van de hondsdagen. Een drukkende hitte, die een onweer tot een noodzakelijk heid maakte. Toen wij het verloren groepje „Deutschlandfahrer" het goor vehi kel binnenstapten, benam de schroeiende lucht ons de adem. Het verwondert me nog, dat het doosje lucifers in mijn binnenzak niet tot zelf-ontbranding gekomen is. De coupé-ramen boden hardnekki ge weerstand aan alle pogingen om ze te openen. Bij een enkel gelukte dat tenslotte onder luide kreten van: ..Mein Gott! mein Himmel! Es wird unser Tod!" enz. Bij de verpletterende hitte kwam nog het stof en gore vervuiling van alle compartimenten. Het was niet bepaald een plezier reisjes met schone vergezichten, die ons door de reisbureau-affiches zo graag worden voorgespiegeld. Het dreigende onweer knalde opeens zijn opgekropte woede los. Lange gele bliksem streepten de zwarte lucht als een tijgervel. Onze reis naar het Ruhrgebied H. Mis aan de rand van een dorp. De Liefdesboodschap van over de grenzen. kreeg langzamerhand iets van een Danteske hellevaart. De medepassagiers, die tot het zwakke geslacht behoorden, slaak ten wanhopige en lang-gerekte kre ten met een scherp Germaans accent. Dan begon, enkele coupé's verder, een zware mannenstem, die toebe hoord moet hebben aan een voorma lige feldwebel, deze beklagenswaar dige schepsels toe te spreken. Maar deze opbeurende woorden zij waren verder onverstaanbaar moet hen toch wel al te zeer herin nerd hebben aan de commando's van hun „Blockführer" in een van de talloze ,,Bomben"-nachten, die het Rührgebied heeft doorgemaakt. Het gevolg was slechts, dat de opwin ding en angst voelbaar toenam. Onze vernederde locomotief liet echter temidden van de losbrekende natuur-elementen zien, dat hij ten onrechte in Nederland buiten de overkapping had moeten wachten. Hij worstelde zich onvermoeid heen door de ratelende donders en neerzwiepende regenbuien. Achter eenvolgens passeerden wij kleine, grauwe stationnetjes: Kaldenkirchen, Viersel.Geen mens laat zich zien. In de huizenruïnes brandt hier en daar licht en in het flitsende blik semlicht staan een ogenblik lang hoge schoorstenen en fabrieksinstal- laties tegen de zwarte hemel. Helemaal waterdicht schijnt onze trein echter niet te zijn, want door de smerige middengang trekt het water zwarte banen, die steeds bre der worden. Ik kan me voorstellen, dat voor mijn Duitse mede-reizigers, die daar star en bleek tegenover el kaar zitten, die een lugubere repe titie moet zijn van een dier schrik kelijke nachten, welke zij zo vaak doorleefd hebben. Sombere meditatie Hoe vaak staat dat woord „Ruhr gebied" niet in onze krantenberich ten? Conferenties en diplomatenbijeen- komsten hebben het Ruhrgebied tot middelpunt en onderwerp. Het was eens de wapensmidse van het Pruisendom, daarna van het Nazidom, welke twee overigens in wezen elkaar gelijk waren. Men maakte er met Duitse energie en grondigheid de beste kanonnen en de zwaarste pantsers. Totdat de bombardementen in nimmer eindigende golven fabrieks hallen en woonwijken verbrijzelden. Nu groeien overal weer opnieuw de hoge fabrieksschouwen en gigante staalconstructies uit de grond. Maar de woonhuizen staan nog vaak met opengereten flanken en geschonden daken. Dit land heeft waarschijnlijk een even vriendelijk en romantisch aan schijn gehad als het naburige Sauer- land. Alleen het feit, dat onder zijn bloeiende velden en stille, in zichzelf gekeerde boerenhuizen kolen gevon den werden, heeft het veranderd in een vale eentonigheid, waarin de mens verloren loopt. De bevolking van het Roergebied is een grauw mengsel van alle volks stammen in Europa: Polen, Italianen, Tsjechen, Slovenen, Grieken en Rus sen. Zij hebben alleen maar tot taak verlengstuk en aanvulling te zijn van die dampende, wentelende en dreu nende machinerie, welke de naam Krupp draagt. Industrialisatie kan een noodzaak worden, maar hier betwijfelt men toch of het een zegen is. Geen kerken meer nodig Vanaf Duisburg zit tegenover mij een jonge kereld. Een scherp gete kende kop met een bittere mond. Ostflüchtling uit Silezië. Hij is architect, kerkenbouwer. „Hier hoeven geen kerken meer gebouwd te worden!" zegt hij scham per. „Die hebben ze niet meer no dig. Wel boortorens en machine hallen. Misschien is er nog wat te verdie nen aan de uitbreiding van café's en bioscopen. Die vormen de noodzakelijke be geleiding van het industrialisatie proces. De mensen hier willen zo gauw en zo veel mogelijk geld ver dienen om zich te kunnen amuse ren. Massa-amusement, dat geen in spanning kost. De mensen hier kruipen daarvoor in de schachten. Dan gaan ze slapen en de rest van hun tijd brengen ze door in de bioscoop of dancing. Die moeten teveel in de grond en in de duisternis wroeten. Daarom hebben ze hemel en God vergeten. Wat wilt U als priester hier gaan beginnen? Wij hebben hier afge daan! Kent U die prachtige barok-ker- ken in mijn Heimat, Silezië. Dat is altijd mijn ideaal geweest: een nieuwe beleving van deze speelse, Duitse barok. Als krijgsgevangene in Rusland heb ik tekeningen gemaakt voor nieuwe kerken. Nu moet ik stenen bikken, om m'n studiegeld te betalen. Straks word ik werkloos. Er worden geen kerken meer gebouwd hier. Over bodig! Wij, priesters en kerkbou wers, horen hier niet thuis. Wij stam men uit een vervlogen periode". Hij maakt wanhopige gebaren en dan staart hij verlegen naar buiten, omdat hij zo openhartig deze harts tochtelijke bekentenis aan een vreemde heeft gedaan. Essel, Kreis Recklinghausen Het is 10 uur 's avonds op het sta tionsplein in Recklinghausen. De straatverlichting is zeer schaars. Te genover het station ligt een groot protserig gebouw: Kino-palast en restaurant. Er is veel licht daarbin nen en wanneer de deuren open gaan, spatten de Jazz-klanken als lichtende confetti tegen de donkere, vormloze huizen op. Er staan veel jongelui büiten, druk en rumoerig, Amei'ikaans gekleed met opzichtige overhemden. Een trammetje moet mij naar Es sel brengen, mijn standplaats gedu rende enkele weken. Dan krijgt een vermoeide priester de kans, om even op verhaal te komen. Daarna zal hij zijn schijnbaar hopeloze taak weer opnieuw moeten opnemen. Het trammetje rijdt met een on verantwoordelijke vaart langs hoge woonkazernes. De mensen hangen uit alle ramen, om wat frisse lucht bin nen te krijgen na het onweer. Die frisse lucht overigens, is al weer doortrokken met een zurige zwavel en kolenstank. Eindelijk Essel! Do conducteur (pas terug uit Russische gevangen schap) wijst mij 'n donkere, verlaten weg, waarvan het einde niet te zien is. Aan de horizon slaan grote vlam men en lichtschijnsels tegen de avondhemel. Waarschijnlijk van de mijnen, die hier overal rondom lig gen. En dan ben ik bij het „Pfarramt" Een vervallen noodkerkje, waarvoor met groezelig licht een eenzame lan taarn brandt. Daarnaast de pastorie, waarvan de huitenmuren met ce ment bepleisterd zijn, vol grillige barsten,. „Hier bouwt men geen kerken meer!" Deze woorden boren zich in mijn vermoeide hersenen. Ik bel aan en binnen schuift een roestige draad knarsend over het ijzer. P. WULFRAM, Capucijn. Essel, 8 Augustus 1951. „MASSA-AANVAL" OP EEN VLIEGTUIG. Vrouwelijke cadet ten van de Marine-vliegdienst doen een „massa-aanval" op een in repa ratie zijnd vliegtuig op het marine- vliegstation te Yeevilten (Somerset). De meisjes werden opgeleid tot lucht-mecaniciens in een cursus, welke twintig weken duurt ONTVOERING VAN TANTE 1. „Het moet maar eens uit zijn, Bim'zei tante Alida, terwijl ze met haat zuster Eulalia en Bim in de trein zat, op weg naar Knorrendam. „Je hebt nu ontvoerde kinderen terugge bracht, verbonken werelddelen ont dekt. het hele land op stelten gezet met waanzinnige atopmkoetsen en nog veel meer! Misschien wil je nu eens laten zien of je ook als een doodgewoon jongetje van jouw leef tijd kunt leven. Je pap opeten, je schoenen poetsen en op tijd naar school gaan." Bij deze redevoering van tante Alida knikte tante Eulalia bij voortduring met het hoofd Bim zweeg beduusd. Zo was hij nooit toe gesproken. Het spijt me voor je, Bim". zei tante Eulalia iets vriende lijker. „Maar je moet weten, dat bij ons in Knorrendam geen onverwach te dingen gebeuren." Dadelijk daarop stapte ze uit om in Knorrendam nog enige inkopen te doen. Tante Eulalia en Bim zouden tot het volgende sta tion doorrijden en langs de mooie buitenweg naar Knorrendam lopen. Het viel Bim op, dat tante Alida door het hekje wrong. UitnacUging Hiermede hebben wij de eer U uit te nodigen tot een bezoek aan onze geheel gemoderniseerde zaak. Wij openen Woensdag 22 Aug a.s. om 2 u. Wij danken U voor het vertrouwen dat wij in de afge lopen jaren van U hebben ontvangen en wij hopen ook in de toekomst U weer het volste vertrouwen waardig te maken. Hoogachtend, JOHs. LOS ZN. KEMPENAERSTRAAT 1 OEGSTGEEST. Specialiteit in fijne vleeswaren. vormen nu daar het gesprek van de dag. Hierna beginnen onze cursussen: Middenstand - Associatie examens Boekhouden - Moderne Bedrijfsadministratie - Nederlandse-, Engelse-, Franse Handelscorresp - Engels - Frans (Conversatie emigratie). Wij geven U gaarne vanavond, in café Otten, Westeinde 83, advies over de studie, waarvocr U zich interesseert. In het cursusjaar 19501951 slaagden 88 onzer candidaten of bijna 81 Onderwijs-lnstitunt „M.E.A.B." h„„, OUDE RIJN 158 - LEIDEN - TEL. K. 1710 - 22203. Inlichtingen en inschrijving te Leiden dagelijks. Gevraagd in Levensmiddelen- bedrijf voor bezorging en winkelwerk (zo spoedig mogeljjk) en Leerling-Verkoopster Aanmelden na 6 uur: WILLIGHAGEN LANGSTRAAT 111«, WASSENAAR TEL. 3682 Wij handhaven nog steeds onze OUDE PRIJZEN LAUWE PERMANENT compleet f 7,50. PERMANENT 6.—. DAMESKAPSALON VAN HEERINGEN Morsstraat 16, Tel. 23309. Adverteert bi dit blad R.K. Student zoekt tegen 15 Sept. KAMER met voll. ponsion in Leiden. Brieven met voll. inl. en beslist prijsopgave aan bureau van dit blad no. 3627 VENDUHUIS DER NOTARISSEN 0p Donderdag .1/ 23 Aug. 0.1. jkjjJT des v.m. 10 J4»F uur, zal om contant geld publiek worden verkocht: MEUBILAIRE GOEDEREN waarbij: Noten wsrtel- houten staand horloge, Staart- en Stoeltjesklok, Antieke gebogen laden- tafel, Renaissance ameu blement voor bestuurs- vergaderzaal, enz. enz. Te bezichtigen: Woens dag a.s. van 10—4 uur. De Vendumeester: T. BEEUWKES R.K. Meisje zag zich gaarne geplaatst als liefst in Manufacturen zaak. Brieven onder no. 6923 Bur. van dit blad. een flinke Brood- en Banketbakker Windlustweg 15. Wassenaar. PTT- TELEFOONDISTRICT 's-GRAVENHAGE vraagt voor de Technische Dienst: a. reparatiewerkplaats b. telefooncentrale c. versterkerafdeling. Leeftijd 20—25 jaar. Vereisten: voor a. en b. diploma Ambachtsschool (Electrotechniek of Instrumentmaken), voor c. diploma Ambachtsschool (Electrotechniek of In strument maken) of diploma Mulo-B. Enige practische ervaring op het gebied van kantoormachines, electrische apparaten, teleloon- of radiotechniek. Aanvullend onder wijs van de V.E.V., E.T.O.T. of Radiomonteurs-cursus, strekt tot aanbeveling. i bedrijfswege Jieiefaantjcó PERSONEEL Nette slagersbed. geVr. in of extern bij C. P. A. v. d. Zalm. Kempenaerstr. 33. Oegstgeest. 3631 Net R.K. meisje gevr. voor dag of dag en nacht, leeftijd 16 a 17 jaar. A. G. Kapel. Voorstr 99. Noord- wijk, Tel. 2835 Er biedt zich aan een boerendienstbode per 1 September. 21 jaar, voor dag en nacht. Adres: C. J. v. d. Eist. Vlietweg 23, Zoeterwoude. G? Gevraagd een gevor derd bakkersleerling, leef tijd 16 jaar Weinig te venten en veel te leren. Bakkerij De Rijnstreek. Rijndijk 94 Hazerswoude. Biedt zich aan voor direct R.K. meisje als werkster of dagmeisje. - Berkenweg 9, Roelof arendsveen. Coupeuse biedt zich aan voor het maken van mantels en japonnen. Ook genegen om winkelwerk aan te nemen. Br. agent Langelaan,, Beatrixstr. 11, Sassenheim. 3623 GEVRAAGD Gezocht een zit-slaap- kamer voor een meisje v. 28 jaar, R.K. en b.b.h.h. Br. onder no. 3622 Bureau van dit Blad. voor tijdelijk, boven 14 jaar (lichte werkzaamheden) Aanmelden bij de portier. N.V. v.h. L. E. NIEUWENHUIZEN - Morsweg 60 AANGEBODEN Inmaakketel 7,98, compleet met inzet, prima gegalvaniseerd. Vastgestel de prijs 10,90 Met inle vering van deze adverten tie voor 7,98. Geldig tot 25 Aug. I.V.A., Haarlem merstraat 48. Nova. Noord einde 43, Leiden Rijwielen R.S., Simplex, Quo Vadis, K.G. enz. Grote sortering. Komt U eens kijken en praten. Lange- zaal, Stille Rijn 7. Lid Fin. Instituut H.H. Schilders en To nelisten. Te koop 1 rol prima schilders- en thea terlinnen: 50 m lang. 1.20 breed. Tegen billijke.priis. P. v. Egmond Rijndijk 29A, Hazerswoudè. 3? Handnaaimachine te koop aangeboden. Goed onderhouden, zonder ge breken. Herenstraat 23, 1 x bellen. „Rosine" geeft de hoog ste priis voor goud. zilver en juwelen. Grote keuze in verlovingsringen gou den zilveren en verzilver den artikelen. Het adres voor alle reparaties en uur werken, Steenstraat 16. Tel 26854 Biljartartikelen. Qcuen, ballen. N.T. krijt, pomme- ransen, reparatie enz. De biljartpropagandist. Drift straat 5, Leiden Uw Terrier behoort geen pluim aan zijn staart te hebben en een broek als een waaier Laat hem/ haar eens vakkundig trim men. Vlieland's Honden salon, Nieuwe Rijn 50. bij "t Gangetje. 3952 DIVERSEN 3? Openlijk dank aan God voor verkregen gunsten door het houden van de krachtdadige Noveen der drie Weesgegroeten. 3549 Dames en Heren. Onze salons zijn gesloten van 25 Aug. tot 3 Sept. Practijk wordt waargenomen door de heer P. Wijnbeek. Haar lemmerstraat 10. Kappers huis. Plantfeber. Apothe- kersdlik 8. Verloren Maandag 20 Augustus: Damesportemon- naie met inhoud in de om geving Haarlemmerstraat. Tegen beloning terug te bezorgen bij Mej. v. Schie, Zweilandpoider 9, War mond. Abonneert U op Bureau: Papengracht 32, Leiden II

Leidse Courant | 1951 | | pagina 4