„Karakter" demonstreert zich aan 3500 jongeren In Eerste Kamer iets breder basis Dag van de vreugde in „Avifauna" Openluchtfeest met vele sprekers DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Belastingontwerpen zijn aangenomen C.H. eenstemming voor, A.R. en V.V.D soepeler Aan het slot van haar laatste ver gadering in dit zittingsjaar heeft de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming een begroting van „Finan ciën*' aangenomen. Het ontwerp wijziging inkomsten belasting, loon- en vermogensbelas ting werd aangenomen met 25 tegen 12 stemmen (tegen A.R., P.v.d.A. en C.P.N.). Het 'ontwerp verhoging vennoot schapsbelasting werd aangenomen met 36 tegen 2 stemmen (tegen de heren Kraayvanger en Regout van de K.V.P.). Het ontwerp verhoging motorrij tuigen en verhoging omzetbelasting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening dat de C.P.N. geacht wenst te worden te hebben tegengestemd. Het ontwerp verhoging tarief ver mogensbelasting werd aangenomen met aantekening dat de leden van de V.V.D. geacht willen worden te hebben tegengestemd. Het ontwerp verhoging suocesie- rechten werd z.h.st. aangenomen Minister Lieftinck onthulde bij de debatten, dat de inning der voorlo pige aanslagen voortaan reeds voor het einde van het jaar zal beginnen. Hij hield de Kamer voor, dat ver werping van de nieuwe belasting voorstellen zou betekenen, dat zo wel de militaire uitgaven als Neder landse monetaire positie daardoor in het gedrang zouden komen.Want voor deze twee doeleinden heeft de minister de geraamde 245 millioen gulden nodig. Met een verminde ring tot 229 millioen kan de rege ring geen genoegen nemen, betoogde hij. Overigens zal de omstreden winstbelasting voorlopig slechts voor 4 jaar gelden. Minister Lieftick betoogde op een ander tijdstip in het debat, dat de hoger gesalarieerde employe's en intellectuelen in de vrije beroeping met hun inkomsten ver zijn achter gebleven bij de ondernemers. Daar om achtte hij de winstbelasting bil lijk. Het viel tenslotte op, dat de heer Lieftinck in zijn betoog herhaalde lijk zinspeelde op een mogelijke op- volgier. Een rechtstreeks antwoord op de uitdaging van mr. De Wilde, die een categorische tegenspraak over de geruchten vroeg, dat prof. Lieftinck zou aftreden, heeft hij niet gegeven. Wetsontwerp oorlogs-strafrecht Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van de wet oorlogsstrafrecht, en van eni ge daarmede verband houdende wij zigingen in het Wetboek van Straf recht, het Wetboek van Militair Strafrecht en de invoeringswet mi litair straf- en tuchtrecht. Dienstneming bij een buitenlandse mogendheid in geval van een oor log is als afzonderlijk delict opge nomen, waarbij de strafpositie is verhoogd tot doodstraf. Gezinsverbruik iets gestegen Het C.B.S. heeft thans prijsindex cijfers van het gezinsverbruik sa mengesteld per 16 Juli 1951. Het totaal-indexcijfer liep van 15 Juni tot 16 Juli 1951 op met 1 punt, hetgeen vrijwel uitsluitend het ge volg was van prijsstijgingen bij de voedingsmiddelen. Het indexcijfer voor deze groep steeg met 3 pun ten. De oorzaak hiervan ligt in de eerste plaats bij de aardappelen. Ook vlees en eieren stegen in prijs. Voorts liep het indexcijfer voor fruit op. De prijzen van groenten vertoonden een daling. Bij de niet-voedingsmiddelen- groepen zetten zich de sinds April 1951 optredende prijsdalingen van kleding en schoeisel verder voort. Ook het indexcijfer voor de groep woninginrichting en huisraad ver toonde, voor een belangrijk deel als gevolg van het goedkoper worden van dekens, een daling. De indexcij fers voor de resterende groepen on dergingen weinig of geen verande ring. Interim prijsindexcijfer van het gezinsverbruik, volgens huishoudre- keningen 1949 van gezinnen met bruto weekloon van 50—60 en een gemiddelde gezinsgrootte van 4. Ba sis 1949 100. Kleding 109 143 138 134 1950 1951 15 15 15 6 Juni Mrt. Juni Juli Totaal 108 117 121 122 Voeding 112 113 123 126 Kleding 109 143 138 134 Schoeisel 108 141 141 139 Reiniging 99 107 117 118 Woning 107 133 135 132 Ov. groepen 105 109 113 113 incl. huur 100 115 115 115 NED. LEERLING-VLIEGERS Aetherklanken HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10 00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA 19.30 VP RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00— 3-1.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws: 7.18 Gramo- foonmuziek; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor do huisvrouw; 9.00 Gra mofoonmuziek; VPRO: 10,00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Pianorecital; 11.05 Voordracht; 11.25 Orgelspel; AVRO: 12.00 Musette orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmedeaelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.45 Sport berichten; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of gramofoonmuziek; 13,20 Metropole orkest: 14.00 Kooitpraatje; 14.20 Omroeporkest; 15.00 „Voor tijd en eeuwigheid", hoorspel; 15.20 Or kestconcert; VARA: 16.00 Gramo foonmuziek; 16.30 Voor di jeugd. 17.00 Kamerkoor; 17.20 Pianorecital; 17.50 „Mijnenvegen", causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties: 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Pianospel. 19.10 Emigratie uitzending. VPRO: 19.30 „Het geweten", causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boek bespreking; 20.15 Gramofoonmuziek; 20.30 „Benelux", causerie; 20.40 „De Godsdienstige ontwikkeling in de jeugdjaren", causerie. VARA. 21.00 Verzoekprogramma; 21.45 Buiten landsoverzicht; 22.00 Lichte muziek; 22.25 Gesproken portret. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avond wijding. VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Radio Consultatie Sehaak- partij, HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Instrumentaal sep tet; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Amusementsmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gra-1 opgedragen in de goederenwagon mofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; voor aan de trein. Toen de trein weer op het punt van vertrekken stond, ontbraken er tot groot ongenoegen van de pad vindersleiders drie jongens op het appél. Later bleek, dat zij wat in Frankfort zijn gaan rondkijken. Het gevolg was, dat de trein zonder hen moest vertrekken en een heel com plex van speciale maatregelen geno men moesten worden om te be werkstelligen, dat de jongelui gister avond nog om tien uur met de Rheingoldexpres in Utrecht zouden kunnen aankomen. Om vier uur gis termiddag werd een deel van het contingent in Arnhem afgezet. Te gen vijf uur was het eindstation op deze reis, Utrecht bereikt. NAAR AMERIKA. Deze week vertrekken weer 35 Nederlandse leerlingvliegers naar de Verenigde Staten, waar zij hun opleiding zullen ontvangen. Onder hen bevinden zich de sergt. L. R. Walraven uitHillegom en de korpo raal J. Dalen uit Noordwijk. Padvinders terug in Nederland 3 verkenners verkendenj Frankfort Gistermiddag kwamen de Neder landse padvinders, die in Oostenrijk hébben deelgenomen aan de zeven de Wereldjamboree, na een reis van ongeveer twee en twintig uur in Ne derland terug. Dinsdagavond om zeven uur was het gehele contingent per extra trein uit Bad Ischl ver trokken. Vanmorgen om acht uur werd Frankfort bereikt, waar de Duitse padvinders van deze stad, evenals op de heenreis de vermoeide reizigers op soep tracteerden. Gedu rende het oponthoud in Frankfort, dat ongeveer een klein uur duurde, werden voor de Katholieke verken ners van het contingent door de vier toegevoegde aalmoezeniers op het hoogfeest van Maria-Hemelvaart dat gisteren werd gevierd. Missen KLASSE SPOORWGRIJTUIG? KLASSE SPOORWSGRIJTUIG? Vele reizigers, die vroeger ge bruik maakten van eerste klas spoorwegrijtuigen, reizen thans op de lange trajecten per vliegtuig. Het streven bestaat daarom de eer ste klas geheel te doen verdwijnen (in Nederland bestaat deze klas al leen nog in D-treinen). De exploi tatie van tweede en derde klas-rij tuigen zou daardoor goedkoper wor den en de concurrentie met de luchtlijnen minder zwaar. Ook zou de accommodatie van 2de en 3de klasse rijtuigen hierdoor kunnen worden verbeterd. Het congres van de Intern. Federatie van Transport arbeiders nam en resolutie aan, waarin bovengenoemde gedachten waren vastglegd. VOLGEND JAAR 20.000 MAN NAAR CANADA. Twaalduizend landbouwers en zesduizend personen uit andere be roepen zullen volgens het schema 1952 naar Canada kunnen vertrek ken. Hierbij komen nog enige dui zenden relatie- en familiegevallen. Vroeg aanmelden betekent dat men de beste kansen heeft in het vroege voorjaar te kunnen vertrekken. Voor montagewoningen zal door de Canadese douane geval voor geval worden bekeken of vrijdom van invoerrecht kan worden verleend. Voor broeikassen is invoerrecht ver» schuldigd. DE UIT RUSLAND TERUG KERENDE NEDERLANDERS De uit Rusland terugkerende Ne derlanders zijn in het kamp Fried- land bij Goettingen aangekomen. Een Nederlandse commissie is met haar ondervraging begonnen. TOPORGANEN P.B.O. VOOR MIDDEN- EN KLEINBEDRIJVEN Dezer dagen hebben de vier mid denstandsbonden en de raad van vakcentralen een rapport inzake toporganen voor midden- en klein bedrijven ingediend bij de Sociaal- Economische Ragd. De besturen der desbetreffends bonden hebben een grote mate van overeenstemming bereikt over de structuur van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie in de middenstandssector voor wat betreft het niveau der toporga nen. De bedoelde bonden zijn: De Chris telijke Middenstandsbond, de Ko ninklijke Nederlandse Midden standsbond en de Nederlandse Ka tholieke Middenstandsbond, welike drie bonden samenwerken in de commissie van overleg van de mid- denstands-vakcentralen, het Neder lands verbond van middenstands verenigingen, de in de raad van vakcentralen samenwerkende vak- centralen van werknemers, nl. het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland, de Nederlandse Ka tholieke Arbeidersbeweging en het Nederlands Verbond van Vakvere nigingen. Het in het rapport vervatte pro ject zal straks bij de verdere uit werking slechts op een aantal pun ten nadere concretisering behoeven. PREMIE VAN 30.000 ERUIT. DE ƒ15.000— Op no. 4610 van de 513e Staatslo terij (5e klasse, 15e lijst) is een priis van ƒ15.000.— gevallen. Op nummer 21394 van de 513e Staatsloterij (5e klasse, 10e lijst) is een prijs gevallen van 1000.met een premie van f 30.000. 11.40 Radio Philharmonisch orkest; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmu ziek; (12,3012,33 Land- en tuin- bouwmededclingen); 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actuali teiten; 13.25 Amusementsmuziek; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Gramo foonmuziek; 14.20 Promenade-orkest en solist; 15.00 Tenor en orgel; 15.2U Gramofoonmuziek; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.45 Muzikale causerie; 18.18 Katholiek signaal en Indone sisch commentaar: 18.26 Gramofoon muziek; 18.30 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitzending: „Verklaring en Toelichting"; 19,35 Lichte muziek; 19.52 Katholiek sig naal en Buitenlands overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 Brabants halfuur; 20.40 Derde en vierde bedrijf van „Othel lo", opera. (Circa 21.15: „Studeren aan een universiteit Studeren in Nijmegen", causerie.) 22.35 „Als die van ons", klankbeeld. 22.45 Avond gebed en Liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Amusementsmuziek; 23.3224.00 Lichte muziek. Naar wij nader van het hoofdkwar tier van de Nederlandse Padvinders vernemen zijn de drie padvinders, die gisteren in Frankfort zijn achter gebleven, nog steeds niet in Neder land aangekomen. De verwachting dat zij gisteravond met de Rheingold expres zouden arriveren, bleek ijdel te zijn geweest. Weer brand bij Nijmegen Politie bewaakte boerderijen, doch hooimijt werd prooi Werden een week geleden 2 ka pitale boerderijen en een kapitale schuur in Ubbergen bij Nijmegen een prooi der vlammen, gisteren is in de nabijgelegen Ooypolder de hooimijt van de heer Jansen te El- lecom in de as gelegd. De politie, die van de beginne af in de branden meer dan zuiver toe val meende te zien en deswege alle boerderijen in de wijde omgeving liet bewaken, is nu in haar mening omtrent de misdadige oorzaak van de branden, gesterkt. Zij houdt rekening met de moge lijkheid, dat een pyromaan deze rampen veroorzaakt, terwijl zij ook het motief wraak of vete niet uit schakelt. Zoals de feiten xvu door haar ge construeerd zijn, neemt men aan te doen te hebben met een of meerdere figuren die volgens een vast plan te werk gaan. Het is niet uitgesloten, dat de dader(s) van over de Duitse grens komt. Het schadebedrag van de branden beloopt nu al ruim een half millioen. KAMPEERTENT VERBRAND De kampeertent van twee Franse dames uit Grenoble, die op een ter rein langs de rijksweg te Laren was geplaatst, is bij het ontsteken van een primusbrander geheel ver brand. De kampeersters hebben slechts enig geld kunnen redden. Een hunner was nog in nachtge waad en haar bleef overigens niets over dan een regenmantel. De dames, die brandwonden aan hoofd en armen opliepen, werden :n het Sint Jansziekenhuis te Laren verbonden. De Frangaises waren per fiets op weg naar Denemarken. Een Larense familie verschaft de onfor tuinlijke dames logies tot zij in staat zijn naar haar land terug te keren. „l^ARAKTER" IS HET ORGAAN van een groep Katfi, Jongeren, die trachten in de woelige en onzekere tijden, waarin de na-oorlogse jeugd is komen te leven, een frisse geloofsbeleving te vinden, aange past aan de eisen en noden van het huidige geestelijke en maatschappe lijke leven. Deze jongerengroep heeft ter propagering van haar streven gisteren te Avifauna een landdag georganiseerd, die een poging was, om hun gedachtensfeer over te brengen op de vele Katholieke jongeren, die nog buiten deze beweging staan. Het antwoord dat jong Katholiek Neder land op deze oproep gegeven heeft, er waren naar schatting 3.500 4.000 deelnemers bij deze openlucht bijeenkomst toont de belangstel ling die in brede kring in Nederland voor dit streven bestaat. Jan Derks richtte zich daarna rechtstreeks tot de jeugd van 1951. Hij vroeg, waarom er dan zo weinig vreugde valt waar te nemen, terwijl er in feite zoveel aanleiding toe be staat. Waarom heerst er zo'n laks heid, waarom zo'n tweedracht, waar om zo'n ongeïnteresseerdheid in het het lot van de naaste? Omdat, vol gens de spreker, de mensen van 1951 ae weg niet meer weten. Doorzetters zoeken nog, maar velen hebben de moed opgegeven en leven met een wellicht onbewuste levensmoe heid. Maar diep in hun hart hunke ren ze allemaal naar dat grote geluk, dat ze niet kunnen vinden, maar waar ze zo intens naar verlangen. Dit geluk is alleen in het geloof en het doordachte besef van God te vin den, en de weg daartoe leidt via de materie. Door oorlog en chaos dreigt de jeugd lamgeslagen te worden. Maar om de practische weg naar het geluk te vinden, dienen er jonge mensen te komen met durf en idea lisme, die niet aarzelen om te mid den van verwording, aan de verwe zenlijking van hun ideaal te werken. In de beweging, waarvan „Karakter" de spreekbuis is, vindt iedere jonge re van goede wil een plaats open. waar hij met zijn ideeën, idealen en critiek verwacht wordt. Waarom, zo vroeg spreker zich af, heeft deze be weging, die geheel door en voor jon geren is opgebouwd, zo betrekkelijk weinig belangstelling in breder la gen? Is de jeugd strijdéns moe? Heeft zij niets te zeggen? Durft zij haar mening niet meer te verkondi gen en te verdedigen? Door zich te uiten door contact te zoeken met idealisten, door strijdvaardigheid te tonen zal zij haar karakter vormen, zoals dat de bedoeling is van „Ka rakter". Zij zal leren, haar idealen te confronteren met de praktijk, en de praktijk te toetsen aan haar idea len. Laat de jeugd van 1951 mens zijn, volledig mens met een geest en een vrije wil, en haar idealen en haar streven zullen de weg vinden, om door de materie te geraken tot de grote vreugde, die slechts in Chris tus gevonden kan worden. Deze vreugde zal de lichamelijke vreugde Pater Jelsma, de geestelijke vader van „Karakter", opende de dag met een kort woord, waarin hij verband legde tussen deze „Dag van de Vreugde" en het feest van „Maria Hemelvaart", wier eerste verjaardag van haar verklaring tot dogma ge vierd werd. Het dogma, aldus Pater Jelsma, kunnen we vanuit twee gezichts punten bezien. Ten eerste als de verering van de Moeder Gods, wier lichaam met haar ziel bij God in de hemel verenigd is, en ten tweede als j de blijde boodschap van de eind'oe stemming van ons eigen lichaam dat, i volgens Gods plan, eenmaal met on- ze ziel verheerlijkt zal worden. j Mr. Derks: „Wat is vreugde?" De volgende spreker, mr. Jan Derks, hield een populaire beschou- j wing over het begrip vreugde, waar na hij een uiteenzetting gaf, waarom i velen de vreugde niet vinden Om de vreugde te kunnen benade ren behoeft men en mag men zelfs de materie niet uitschakelen Ook de materie vormt een, zij het dan niet overheersend deel om tot de vreug de te geraken. De materie dient ge zien te worden als een geschenk Gods en alleen reeds uit hoofde daarvan kan zij een goede zaak dienen. Men heeft echter door alle tijden heen en vooral de laatste jaren, de materie tot doel gesteld, waardoor zij haar bestemming gemist heeft. Wanneer men echter de materie als middel wil accepteren dan kan dit slechts bijdragen tot een grotere verering van God. Door lichamelijk^ vreugde beleven wij het mysterie van het verlossingswerk. Het lichaam, door de eerste zon- denval in natuurlijke vijandschap met God geraakt, is op bovennatuur lijke wijze verlost door het Kruisof fer. De bevestiging van dit mysterie vieren wij, aldus spreker, heden op Maria Hemelvaart, daar met de ziel. ook het lichaam van een schepsel Jezus' Moeder voor eeuwig ver heerlijkt is. MONTEUR IN TELEFOONPAAL WAARSCHUWDE BRANDWEER. Een felle brand, vermoedelijk ont staan door hooibroei, heeft 'n grote schuur met hooi en landbouwwerk tuigen aan de Buitendijk in IJssel- monde in een trieste puinhoop ver anderd. Het woonhuis kon door snel in grijpen van de brandweer worden gered. Het vuur werd ontdekt door een man van de PTT, die hoog in een nabijgelegen telefoonpaal be zig was met revisie van de buiten leiding. Hij kon over de lijn, waar hij aan bezig was', telefoneren en belde direct de brandweer op, die binnen enkele minuten ter plaatse was. Bij het blussingswerk viel de 23- jarige brievenbesteller, die als lid van de vrijwillige brandweer op het dak van het huis meehielp, naar beneden. Hij werd vrij ernstig ge wond. CHARLEY TOOROPS ATELIER VERBRAND Een brand in de villa van de schil deres Charley Toorop is beperkt ge bleven tot het atelier. De kostbaarste schilderijen konden dank zij de hulp van buren worden gered. De totale schade, buiten enige verloren gegane schilderijen en kunstvoorwerpen wordt op veertig duizend gulden geraamd. ONTSLAG ONGEDAAN GEMAAKT Aan L. K. Arkema inspecteur der PTT te Haarlem, heeft de Minister van binnenlandse zaken destijds ont slag verleend op grond van de over weging. dat de houding van A. tij dens de bezetting zodanig is geweest dat hij in zijn betrekking niet kon worden gehandhaafd. De Kroon heeft dit besluit vernie- tigduit overweging, dat de gezame- lijke gedragingen van A. tijdens de bezetting geen grond geven voor het oordeel, dat hij in zijn betrek king niet kan worden gehandhaafd. WEGDEK VAN BERUCHTE BOCHT WORDT VERVANGEN Het wegdek van de Abraham van Stolkweg te Rotterdam in de bocht bij de Schic, waar enige maanden geleden het ongeluk met de Belgi sche autobus gebeurde en waarbij toen zes mensfen verdronken, zal worden vervangen door een bestra ting met hogere wrijvings-coeffi- ciënt. Over het bestaande keienwegdek, waarvan de polüsting na langdurig en intensief gebruik bezwaar ople vert bij nat weer, zal een asphalt- bestrating worden aangebracht, wel ke bij regenval een hogere wrij- vingscoëfficient behoudt. De werk zaamheden zullen nog voor het ver strijken van het daarvoor gunstige jaargetijde worden uitgevoerd. ACHTER HET STUUR OVERLEDEN. Enige Amsterdammers, die Zon- i dag in de omtrek van het Kinder- sanatorium onder Huizen een wan deling maakten zagen op een open plek in het bos, op enige afstand van de weg een auto staan. Bij na der onderzoek bleek tot hun schrik, dat de bestuurder dood achter het stuur zat. De politie stelde vast dat de automobilist, een Amsterdamse accóuntant, reeds Donderdag in zijn auto aan een hartaanval was overle den. Zijn vrouw had reeds dezelfde dag aangifte gedaan, dat haar echt genoot werd vermist. DOOR DRIJFRIEM GEGREPEN EN GEDOOD Toen de 23-jarige arbeider C. de K. uit Tilburg met een collega be zig was een drijfriem te leggen op de hoofddrijfas in de spinnerij der firma P. van Dooren, kwam hij plot seling op de balustrade lopende on der de drijfas te vallen. Hij werd door de riem gegrepen en enkele malen rondgeslingerd. Hoewel de machine spoedig werd afgezet, was het reeds te laat. Het slachtoffer was reeds overleden. Toen zijn col lega het ongeluk zag gebeuren, zak te deze bewusteloos ineen. BESTUURSLID SPOORWEGREIS- VER. WEGENS VERDUISTERING GEARRESTEERD De spoorwegrecherche heeft, in sa menwerking met de Haarlemse po litie, een 50-jarige machinist dei- Nederlandse Spoorwegen gearres teerd, die ervan verdacht wordt vrij aanzienlijke verduisteringen te hebben gepleegd in zijn functie van bestuurslid der Spoorwegreisvereni- ging. Hij wordt ervan beschuldigd de bijkomende kosten van vrijver- voer-biljetten te hebben verhoogd en de daaruit voortvloeiende baten in eigen zak te hebben laten ver dwijnen. De politie heeft in zijn woning een aanzienlijk bedrag aan Neder lands geld, en Belgische en Franse francs in beslag genomen. slechts kunnen perfectioneren, en niet, zoals dit nu al te dikwijls ge beurt, perverseren. Het streven van zo'n hecht jeugdverband kan dan niet aan de kleine wereld van van daag voorbij gaan, maar zijn strijd zal weerklank vinden, ver over de grenzen van het kleine polderlandje, tot over de gehele wereld. Naar een wereldfederatie. Als derde spreker trad voor het voetlicht drs. Schiphorst, die als gast een woord zou spreken, dat zoals hij bij het begin van zijn toespraak bekend maakte niet over politiek zou handelen. Nu was de aanvang van de rede van drs. Schiphorst gesteld in een stijl, die allerminst geschikt was, om een bijeenkomst van duizenden jon geren uit alle lagen van de maat schappij te boeien. Men kreeg enig zins de indruk, dat de spreker slechts voor een zeer beperkt publiek sprak, terwijl de aanwezigheid van een 3.500 mensen hem hierbij niet scheen te hinderen. Toen de spreker een strijdpunt, dat kortgeleden tussen prof. Romme en pater Jelsma bin nenkamers besproken is, in het pu bliek ging behandelen, kon dit ook weinig bewondering wekken bij de aanwezigen, daar velen van hen in pater Jelsma de uitdrager van hun gedachten en streven zien. Aan het einde van zijn redevoering, verweet de spreker, dat de jeugd niet prac- tisch genoeg was, geen daden stelde, maar toen hij daarna een visie gaf op het wereldfederalisme, bleef de spreker ook slechts aan de theoreti sche kant en wees geen practische weg aan, om tot het door hem ge stelde doel te geraken. Het repliek, dat de heer Arie van der Heuvel, een der redactieleden van „Karakter" op de rede van drs. Schiphorst gaf, vond dan ook luide bijval bij het publiek, al was de re pliek dan misschien niet op zijn plaats, omdat drs. Schiphorst een le zing gehouden en geen debat ge opend had, Een kleurrijke entourage. Tussen de drie bovengenoemde redevoeringen door was er inmid dels een bont programma afgewerkt. Na de rede van pater Jelsma bracht het amateurgezelschap „Theater der Vaudevillisten" een origineel en verzorgd cabaret. Het glanspunt van dit optreden vormde ongetwijfeld, mej. Yuke van der Valk, die enige Franse chansons op buitengewoon geslaagde wijze ten gehoren bracht. Ook de overige nummers van het cabaret waren fris van opzet en droegen de sporen van het zoeken naar een nieuwe en be tere vorm van deze kleinkunst. Na het optreden van drs. Schip horst volgden enige aardige vond sten van mr. Jan Ley ten en Michel van der Plas. Stijlvol was de voordracht, die Antoon van Duinkerken hield. Deze eminente Nederlandse literator droeg drie eigen gedichten voor Vooral het laatste „Bezinning van een dich ter", paste geheel in de sfeer van deze jongerendag en oogste een ovationele bijval. De muzikale omlijsting werd op prettige wijze verzorgd door het fan fare orkest „Fidelis" uit Breda. Bezielend slot van Pater Wesseling;. Pater P. Wesseling, de grote pro motor van de actie „Dit is leven", hield tot slot een meeslepende toe spraak. waarin hij de aanwezigen de vraag stelde: „Wat is de bron van onze vreugde?" Spreker betoogde, dat door het sterven aan de zonden, de ware vreugde bezit van de mens neemt, omdat met het sterven van de zon den, God bezit van het lichaam neemt. God is dan met ons lichaam verwezen inniger dan in het taber nakel. Men moet God echter kans geven, om in het lichaam te leven. Dit kan slechts volledig gebeuren, wanneer men het leven van God in het lichaam, als een werkelijke vreugde leert bezien. Daarvoor heeft zich onder de jongeren een streven gevormd, dat de weg wil vinden, om deze vreugde deelachtig te worden, om deze vreugde te leren zien en te verkiezen boven alle andere geneug ten. Maar omdat deze vreugde zo innig verbonden is met het lichaam, met het stoffelijke, dienen wij de materie als middel te aanvaarden. Dit is het doel van „Dit is leven". Wanneer de jongeren van deze chaotische tijd de manier gevonden hebben, om hun dagelijkse leven zo in te stellen, dat zij bij de vreugde om het bezit van God begint en ein digt, zal de beweging „Dit is leven" aan haar doel beantwoorden, omdat eerst dan de mens zal leven. Aan het slot van deze boeiende re devoering de zon, die zo'n groot aandeel heeft gehad in het succes van deze grootse openluchtmeting van de jeugd, had inmiddels plaats gemaakt voor donkere avondwolken maakte pater Wesseling de naam bekend van de prijswinnaar, die tij dens een gehouden wedstrijd het kortste en kernachtigste geantwoord had op de vraag: „Wat ziet U in de beweging „Dit is leven." Het bleek een mijnwerker uit Limburg te zijn, de heer P. Reemst, die zowel voor zichzelf als voor zijn verloofde een Mosquito in ontvangst mocht nemen. Met enige spontane woorden dankte de heer Reemst voor het waardevol le cadeau. De heer A. Vermeulen die gedurende de gehele dag op geestige wijze de conférences ver zorgd had, sloot deze massale en ge slaagde demonstratie van de jonge renbeweging „Karakter" met een oproep tot de aanwezigen, om het blad „Karakter" te aanvaarden als hun vraagbaak en spreekbuis.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6