BEKWAME JACQUARDWEVERS Brandspuit op betogers EISENHOWER KRIJGT HAAST Mogelijkheid van aanval op Zuid-Slavië zal de Duitse bewapening bespoedigen Amerikaanse hospitaals van Duitsland naar Frankrijk Onderhandelingen van „man tegen man" Communistische relletjes in Franse en Amerikaanse zone De brandspuit ging er op Perzische regering verwerpt olievoorstellen van Stokes Stalin en Mao? Geloofsvervolging in China verscherpt Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1951 42ste JAARGANG No. 12359 Wereldjeugdfestival Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mud., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 I TIT MILITAIRE bron werd gisteren vernomen, aldus A.P. dat de Amerikaanse legerleiding in Europa bezig is, om alle legereenheden, die geen gevechtsgroepen zijn, naar Frankrijk terug te trekken. Dit houdt tevens in, dat alle grote hospitalen, depots en andere installaties, die zich nu in Duitsland bevinden naar Frankrijk zullen worden overge bracht. Voorts is bekend gemaakt, dat generaal Eisenhower zijn gehele persoonlijkheid zal inzetten om het plan Pleven, dat de vorming van een Europees leger beoogt, te verwezenlijken. Eisenhower is van me ning, dat langer dralen niet verantwoord is. De controverse tussen Frankrijk en Duitsland zal hierdoor worden overbrugd. De Amerikaanse senator Lodge verklaarde, dat de herbewapening van Duitsland de hoeksteen is van Eisenhowers programma tot verdediging van Europa. Het nieuwe Europese verdedi gingsstelsel zal bij manoeuvres, die binnen een jaar moeten gehouden worden, onder oorlogsomstandig heden worden beproefd. Alle Ame rikaanse land- en luchtstrijdkrach ten zullen aan deze manoeuvres deelnemen. De nieuwe communicatie zone van het Europese commando „Eucom comz" heeft tot taak de voorraden van de Franse havens zo spoedig mogelijk naar het „front" te brengen. Een onderdeel van de oefe ning zal zijn de evacuatie van ge wonden per vliegtuig naar de hos pitalen in Frankrijk. Het hoofdkwar tier van „Eucom comz". is te Orleans in Midden-Frankrijk. De comman dant is brigade-generaal Mason J. Soung. Hij had vroeger het bevel Besprekingen te Kaesong Vice-admiraal Turner Joy, geal lieerd onderhandelaar te Kaesong, heeft voorgesteld, de besprekingen voortaan voort te zetten tussen één lid van de geallieerde en één lid van de communistische delegatie. Dit om te ontkomen aan de stroom van formaliteiten en plichtplegingen, die de atmosfeer waarin de dagelijkse onderhandelingen plaats hebben, al leen maar kwaad kunnen doen. In een aan generaal Nam II over handigde brief heeft vice-admiraal Joy voorts voorgesteld een „commis sie voor de neutrale zone van Kae song" te vormen om geregeld in deze zóne inspectie te houden. De bijeenkomst duurde rjuim een uur en drie kwartier. Vandaag komt men weer bijeen. Woensdag is in een uitzending van radio Peking verklaard, dat de Ame rikaanse voorstellen voor een demar catielinie „geen wapenstilstands-, doch overgave-voorstellen" waren. Volgens de radio heeft generaal Nam II Dinsdag verklaard: „Wij willen vrede, doch wij zijn niet ge komen om ons over te geven". Do radio gaf bijzonderheden van de besprekingen van Dinsdag in een vertraagd bericht van Alan Win- nington, de correspondent van de Londt-nse „Daily Worker". Volgens dit bericht heeft gene raal Nam II „op schitterende wijze" gebruik gemaakt van de redenering der Amerikanen om de door hen ge bruikte argumenten belacnelijk tp maken. over detachement 7655 van het Euro pese commando, dat als enige taak had de bevoorrading door Frankrijk te organiseren. Eisenhower heeft brigade-generaal John Michaelis, held van de Kore aanse oorlog aangewezen, om hem op de Parijse conferentie over de samen smelting der Europése legers te ver tegenwoordigen. Dit wordt in be voegde kringen te Parijs gezien als de voorloper van actieve Amerikaan se interventie om de impasse over de samenvoeging var de continentale strijdmacht te verbreken. BALKAN HOUDT DREIGING IN. Een militaire functionaris ver telaarde, dat het plan-Pleven zo ur gent was geworden als gevolg van een verandering ir, de militaire situa tie op de Balkan. Maarschalk Tito heeft de Westelijke mogendheden laten weten, dat de militaire kracht van zijn Kominform-buurstaten een overwicht op de Zuidslavische strijd macht heeft gekregen. Het Westen maakt zich ernstig on gerust over de mogelijkheid van een aanval op Zuidslavië. Ofschoon zij niet bereid zijn openlijk de integri teit van Zuidslavië te waarborgen, hebben de Westelijke diplomaten zo tussen neus en lippen door de Rus sen laten verstaan, dat een aanval op Zuidslavië naar alle waarschijn lijkheid het begin van een derde wereldoorlog zou zijn. NEDERLAND DOET HET GOED. De Amerikaanse senator Lodge, die de noodzakelijkheid van Duits- lands deelneming aan de Europese defensie bepleitte, maakte hierbij gebruik van uitspraken van generaal Alfred Gruenther Eisenhower's chef staf. Deze gaf een overzicht van de prestaties der bij het Atlantisch Pact aangesloten landen. Nederland gaat op methodische wijze voort met' zijn militaire opbouw, waarbij het reeds de beschikking heef' over belangrijke staande en onmidde lijk te mobilise ren strijdgroepen, zo zegt de gene raal. Neuerland is van plan nog meer divisies te vormen om aan de defen sie-behoeften te voldoen. Reeds vóór de Koreaanse oorlog werd de mili taire begroting aanzienlijk verhoogd, ook de militaire productie is ver hoogd en verdere verhogingen schij nen mogelijk te zijn. Het Nederland se programma is zeer systematisch opgesteld, aldus generaal Gruenther, die er aan toevoegt dat het levens peil in Nederland, gemeten naar de productie, per hoofd van de bevol king een vierde van dat in de Ver enigde Staten is. Wereldjeugdfestival \/OOR DE EERSTE MAAL gedurende het communistische wereld- jeugdfestival zijn ruim 6.000 Oostduiste jongeren onder het roepen van anti-Amerikaanse leuzen de Franse en Amerikaanse zóne binnen gekomen; Westberlijnse politiemannen voerden charges uit en ver spreidden de demonstranten met stralen water. De demonstranten gooiden stenen naar de politie. Vijf Westberlijnse politiemannen wer den gewond. Ruim honderd communistische jongeren werden gearresteerd. Vele demonstranten deelden communisti sche propagandabiljetten uit en op verscheidene punten langs de zóne- grens werden van Oost-Berlijn uit raketten afgeschoten, die boven West-Berlijn propaganda-materiaal uitstrooiden. De demonstranten begonnen om on geveer 17 uur plaatselijke tijd en een uur later, aldus de politie, was de toestand weer normaal. De Westberlijnse politie heeft een lid van de Oostberlijnse volkspolitie gearresteerd, omdat hij de sector grens overschreden zou hebben. De heeft plaatsing voor Uitsluitend vakbekwame wevers worden verzocht te solliciteren. Prinses Anne werd 1 jaar Een goede opname, gemaakt door Marcus Adams, van Prinses Elisa beth en haar twee kinderen ter ge legenheid van de eerste verjaardag van Prinses Anne op heden. Haar broertje, Prins Cherles, wordt in November drie jaar. De jarige prinses draagt het hals snoer dat ook haar moeder droeg toen ze in 1927 voor de eerste maal door de heer Adams gefotografeerd werd. dmeükaatiöe ttaepen aaai ClaótenüjJi Het eerste contingent van dertienhonderd man Amerikaanse troepen is op weg naar Oostenrijk, in Livorno (Italië) aangekomen per transport schip „Gen. R. E. Callan". Livornó is een nieuwe Amerikaanse basis. Twaalfhonderd man gaan direct door naar Oostenrijk, de overige hon derd blijven in Livorno voor het inrichten en onderhouden van de voor zieningsbasis. Als protest tegen de aankomst van de Amerikaanse troepen organiseer den de communisten in het havengebied van Livorno een staking, doch er werden geen incidenten gemeld. Westbèrlijnse politie deelde nog me de, dat de demonstranten hen aange vallen hadden en hun pistolen, gummiknuppels en helmen hadden willen afnemen. Kort na 20 uur plaatselijke tijd werden nieuwe incidenten gemeld aan de grens van de Russische en de Franse zóne. Franse militaire poli tie werd naar de plaats van de inci denten gezonden. Volgens berichten van het hoofdkwartier van de poli tie was een gevecht ontstaan tus sen honderden West-Berlijners en Oostberlijnse volkspolitie. De Oost berlijnse politie zou getracht heb ben een West-Berlijner te ontvoeren, doch de Westberlijners slaagden er in de man te ontzetten. Verscheide ne personen werden licht gewond. De centrale raad van de vrije Duitse jeugd, de Oostduitse jeugd organisatie, heeft tegen het optre den der Westberlijnse politie gepro testeerd. Een uur voor middernacht, zo te kent Reuter nog aan, hebben anti communistische jongeren biljetten op auto's geplakt, die uit de Ame rikaanse sector de Sowj et-sector binnenreden. Er wordt opgeroepen tot „strijd voor vrede en vrijheid voor dege nen van uw broeders en zusters, die ir. Sowjet-concentratiekampen lij den". COMMUNISTISCHE SPIONNAGE IN WEST-DUITSLAND. Volgens de gewoonlijk goedinge- lichte anti-communistische federa tie van slachtoffers van het nazi regiem bevinden zich op het ogen blik ongeveer 20.000 goed geoefen de communistische agenten uit Oost- Duitsland in West-Duitsland. In Oost-Duitse opleidingsinstituten zijn nog 10.000 spionnen in opleiding die binnenkort naar West-Duitsland zul len worden gesmokkeld, aldus de federatie. POOLSE MUITERS IN ZWEDEN. De Poolse regering heeft de uitle vering verzocht van de 12 muiters van de Poolse mijnenveger,'aan wie de Zweedse regering politiek asyl heeft verstrekt. Een eerder verzoek van de Poolse regering, om de uitgeweken zeelie den in arrest te houden, totdat Po len een officieel uitleveringsver zoek zou doen was op grorfd van de Zweedse bepalingen van de hand gewezen. Vredesverdrag met Japan Amerika zal niet wijken voor Sovjet Unie In Washington is bericht binnen gekomen, dat India vermoedelijk niet aan de conferentie over het Ja panse vredesverdrag te San Fran cisco zal deelnemen. Deze medede ling kwam een dag na de Russische verrassing n.l. het afvaardigen van Gromyko. John Foster Dulles, die voor de V. S. de besprekingen over het vre desverdrag heeft gevoerd, heeft op een persconferentie verklaard, dat er aanwijzingen zijn, dat op de vre desconferentie „meer dan een meer- derheid" het verdrag van Japan zal I tekenen. Reeds hadden 34 van de 49 uitgenodigde landen te kennen ge geven, dat zij de conferentie zouden bijwonen. De eisen van India waren gedeel telijk ingewilligd doch zulks had India niet geheel bevredigd. Er was een groeiende bereidheid om de beperkingen van Japans ver mogen tot het doen van betalingen te erkennen. De economische positie van Ja pan, zo vervolgde Dulles, is zo, dat het niet in staat is zodanige herstel betalingen te doen, dat aan „de rechtvaardige aanspraken" voldaan kan worden. Dulles zeide van oordeel te zijn, dat men meer en meer zou gaan be seffen, dat de enige herstelbetaling van Japan kon komen uit die delen van industrie en bevolking, die thans werkloos waren. De Koreaanse republiek, die niet aan het verdrag zou deelnemen, had reeds aanzienlijke herstelbetalingen ontvangen in de vorm van agrari sche en industriële kapitaalsgoede ren. Dulles gaf verder te kennen, dat genoemde landen naar San Fran cisco waren uitgenodigd, om de tekst te tekenen. Hij zeide dit naar aanleiding van een vraag of er op het laatste ogenblik nog verande ringen zouden kunnen worden aan gebracht. In de uitnodiging was de tekst „de definitieve tekst" ge noemd. De op acht September gestelde datum van de ondertekening van het verdrag was niet veranderd. Volgens het Japanse blad „Nippon Times" heeft de Japanse regering besloten 10 milliard jen (ongeveer 100 millioen gulden) van de begro ting van het volgende jaar te be stemmen voor vergoeding van ge allieerde eigendommen, die bij het uitbreken van de oorlog in de Stille Oceaan na inbeslagneming verloren gingen of beschadigd werden. Volgens het blad, dat als bron re geringskringen noemt, zal de door de regering geraamde vergoeding in totaal 30 milliard jen bedragen, die zij in drie gelijke jaarlijkse termij nen denkt te betalen. BESPREKINGEN GAAN VOORT De Perzische regering heeft de laatste Britse voorstellen in het olie conflict verworpen, maar de onder handelingen worden voortgezet, want Richard Stokes schijnt geen „neen" te willen aanvaarden. De si tuatie is overigens zeer verward, omdat Stokes ontkent, dat premier Mossadcq zijn laatste voorstel inder daad verworpen heeft. De inhoud van het plan tot rege ling van het geschil is van Perzische zijde bekend gemaakt, hoewel men had afgesproken het voorlopig ge heim te houden. Er blijkt uit, dat Engeland voorstelt een Nationale Iraanse oliemaatschappij te vor men, welke in de plaats van de An- glo-Iranian zal komen. Deze Perzi sche maatschappij zou dc gehele controle hebben over de „explora tie en exploitatie van de olie in het land, maar de verkoop zou worden behartigd door een aparte organisa tie met gemengde directie, welke de olie over dc wereld zal distribueren. Perzic krygt voor de verkoop van zijn olie een contract van 25 jaar. De nationale Perzische oliemaat schappij zou haar winst trekken uit de binnenlandse verkoop, dc ver koop-organisatie zou haar winsten maken op de wereldmarkt. De win sten zouden gelijkelijk worden ver deeld. Een derde organisatie zou worden opgericht voor dc winning van de olie en de raffinaderij te Toenemende ontevredenheid In een door het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken voor ..The voice of America" voorbereide uitzending wordt gezegd, dat Waldi- mir ROgof, chef van „Tass" te Pe king, enige weken geleden een voor het Kremlin bestemde „uiterst ge heim rapport" heeft opgesteld, waarvan dc inhoud ter kennis van het Westen is gekomen. In dit rapport zegt Rogof dat de Chinese communistische leiders „op rechtstreekse, daadwerkelijke en opzettelijke wijze dc belangen der Sowjet-Unie bij de Koreaanse oor log saboteren. Rogof klaagt er over dat de leiders der Chinese commu nisten „in sterke mate afwijken van de Chinese bevolking „in toenemen de mate uiting geeft aan haar onte vredenheid en van mening is dat China opzettelijk in een Russische oorlog wordt verzwakt". Rogof zegt dat „het afwijken van de Kremlinlijn door Mai Tse-Toeng en de zijnen steeds opnieuw rem mend heeft gewerkt op de verrich tingen dei Chinese rode legers in Korea". „De wijze, waarop de Chi nezen hun fronttroepen bevoorra den, lijkt nergens op. Sinds het be gin van de Koreaanse oorlog liggen in de grotere Chinese havens ge weldige voorraden van allerlei soor ten oorlogsmateriaal gereed: doch zij worden niet gebruikt", aldus Ro gof. Na er op gewezen te hebben dat de Chinezen er over klagen dat de Sowjets pogen het Chinese leger te verzwakken, teneinde op deze wijze een toekomstig* machtige vijand, na melijk China, uit te schakelen be sluit hij zijn rapport met de waar schuwing dat zelfs in de gelederen der Chinese communistische partij het verzet tegen de Russische poli tiek toeneemt. DE HITTEGOLF IN TEXAS. De rampzalige hittegolf in Texas duurt nu reeds veertien dagen en ook Woensdag was de lucht weer onbewolkt. Reeds zijn een 30-tal per sonen om het leven gekomen. Gedurende het weekeinde hebben onweders hier en daar tijdelijk wat opluchting gebracht, maar Dinsdag steeg de temperatuur weer snel, op sommige plaatsen boven de 41 gra den Celcius. Geraamd wordt, dat de katoen- oogst 35 tot 50 procent beneden normaal is. Dinsdag zijn in Dallas maatrege len goedgekeu'-d, die zuinigheid met water verplicht stellen. Abadan. Deze organisatie zou een Britse directie hebben, maar haar instructies krijgen van de nationale oliemaatschappij. Zij zou geen winst maken. De Perzische regering is echter bang, dat de Perzen in de directie van deze organisatie als stroman nen zullen worden behandeld en men is trouwens algemeen van ge voelen, dat de nationalistische ge voelens in Perzië weinig ruimte la ten voor het nieuwe zakelijke Brit se voorstel, hoe groot de concessies van de Britten ook mogen zijn. Men verwacht, dat bemiddeling door Averell Harriman, die volledig in de laatste voorstellen gekend is, weer nodig zal zijn. Te Londen was men zeer verrast door de aanvankelijke berichten, dat Mossadeq ook jegens deze laatste voorstellen een afwijzende houding aanneemt, maar verdere concessies achtte men niet wel mogelijk. MOSSADEQ DOOR BEROERTE GETROFFEN De Perzische minister-president, Mossadcq, is vannacht ernstig ziek geworden. Hij heeft een beroerte gehad. Plaatsvervangend minister president Fatemi zei, dat de gevol gen hiervan des te erger zijn, omdat Mossadeq de laatste dagen te veel van zijn toch reeds zwak gestel had gevergd. De laatste dagen is een verscher ping waar te nenren in dc houding van de autoriteiten in Peking tegen over dc Kerk. Deze is onder andere tot uiting gekomen in dc arrestatie van 18 priesters, die allen op een of andere wijze verbonden waren aan dc Katholieke Fu Yen-Universiteit in do Chinese hoofdstad. Deze uni versiteit was reeds geruime tijd door dc commmunistcn overgenomen, doch kon normaal functionncren. Dit is thans door de arrestaties van deze priesters onmogelijk geworden. On der hen bevinden zich de oud-rector van de universiteit, pator Harold Rid- ney, een Amerikaan en een groot aantal hoogleraren, allen Duitsers op één Tsjech na. Father Rigney is met een der Duitse Paters, Pater Joseph Mciners en nog een andere, wiens naam niet kon worden achterhaald, in de gevangenis geworpen. De ande ren hebben allen huisarrest. Tegelijk met deze priesters werd een aantal Chinese Ka'Jholiekon gearresteerd, allen vooraanstaande personen uit de vakorganisaties. Tot dusver is niet bekend, welke beschuldigingen tegen de priesters zijn ingebracht. Waarschijnlijk is echter, dat het wederom neer zal ko men op „imperialistische neigingen". De arrestaties maken deel uit van een nieuwe actie tegen de Kerk. Dit blijkt o.a. uit het feit, dat ongeveer tegelijk m'et de arrestaties 12 ker ken werden gesloten. Ook wordt er hernieuwde druk uitgeoefend op de Chinese katholieken om zich aan te sluiten bij de Chinese Onafhankelij ke Kerk. Een kerk heeft zich vol gens nog niet bevestigde gegevens bij de Onafhankelijke Kerk aange sloten rr.'et het nevenresultaat ech ter. dat na de aansluiting alle paro chianen uit de kerk wegbleven en in de andere kerken hun plichten gin gen vervullen. Deze houding der ge lovigen zou volgens dezelfde bron de communistische autoriteiten zeer ge- ereerd hebben en aanleiding zijn ge weest tot deze scherpe actie tegen de priesters. Volgens de West-BerIJjnse „Te legraaf" zijn in de gemeente Diesen- chen bij Kott'bus (Oost-Duitsland) bij een grote brand meer dan 30 boerderijen in vlammen opgegaan en tien zwaar beschadigd. De brand zou zijn ontstaan doordat bij ma noeuvres een aantal hooibergen in brand werd geschoten. JCoAA.ett<je... „De samenleving moet gegrond vest zijn op rechtvaardigheid; niet op macht".

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1