S)e CeidaeGoii/fccmt Gromyko gaat naar San Francisco Russen tonen ineens belangstelling het vredesverdrag met Japan voor Negen personen werden gered - van 23 ontbreekt ieder spoor 1000 personen gearresteerd Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 14 AUGUSTUS 1951 42ste JAARGANG No. 12358 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., 1.72 p. mud., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ONS PRONKJUWEEL pEN NIEUWIGHEID wacht mor- gen de kerkgangers. Menigeen zal er zich telken jare over verbaasd hebben, dat op het feest van de lichamelijke ten hemel opneming van Maria, de moeder van Jezus, een evangelie werd voor gelezen over Maria Magdalena, de zuster van Lazarus.. Het deed altijd denken aan een geheugen-stoornis bij de voorlezer wat het echter niet was! Het was een bravour-stukje van de kerkelijke liturgie, maar bepaald gelukkig konden we deze sprong van Nazareth naar Bethanië nooit vinden. Daarin is verandering ge komen. Er is, ter gelegenheid van de dogma-verklaring, een geheel nieuw misofficie samengesteld, dat wij bepaald en onbepaald zéér gelukkig vinden. Het vroeger gebezigde officie is, op een enkele regel na, geheel ge schrapt en behalve degenen, die star vasthouden aan het oude, ook als dit oude een rijker ontplooiing van het gebedsleven in de weg staat, zal niemand daar rouwig over zijn. Een „nieuw lied" (Intr.) wordt nu „voor de Heer" gezongen, een nieuw lied op een zeer oud feest (het werd in de 6e en 7e eeuw officieel ingevoerd), dat verleden jaar met de dogma-verheffing zijn volle beklem toning kreeg en, blijkens de reac ties daarop, sommige kringen gloed nieuw aandeed. r\E EERSTE WOORDEN REEDS U van dit nieuwe lied zetten het het feest in een waaier van licht stralen en voeren de kerkganger met één ruk op naar een vèrgezicht over de geschiedenis der mensheid, dat tot een overzicht van de buiten landse politiek van het ogenblik in dezelfde verhouding staat als een zonne-schitterende blanke wolken berg, trots zeilend in het blauw der hoge luchten, tot een miezerig re genbuitje zonder verder uitzicht dan ie naaste boom. Hoort! hoort de aanhef, toegepast uit het Boek der Openbaring: Een machtig teken verscheen er aan de hemel, een vrouw met de zon als haar kleed, de maan onder haar voeten en een krans van twaalf sterren op haar hoofd. Zingt de Heer een nieuw lied A/IARIA wordt aldus in het nieuwe lied onmiddellijk ten tonele ge voerd, als de vrouw, wie een gro te rol is toebedeeld in de heilsge schiedenis, een rol, welke met het verstrijken der eeuwen steeds groter en voornamer is geworden, een rol, welke haar hoogtepunt nabij en misschien zéér nabij is.Het daarop volgend gebed geeft de titel aan van deze wonderbare uitverkiezing: „Moeder van Uw Zoon'', terwijl de palm te Cades en een rozentuin te Jericho van het vroegere (ook zeer mooie) „epistel" zijn vervangen door een lezing uit het boek Judith. Degenen, die door eigen lezing het aangrijpende Bijbel-verhaal ken nen over de dappere Joodse vrouw, die de legeraanvoerder Holoferaes doodde; degenen ook die enigszins thuis zijn in de liturgie, zullen het niet vreemd vinden, dat Judith reeds door de Kerkvaders werd be schouwd als een voorafbeelding van de H .Maagd. De lezing is genomen uit het dankgebed, dat het volk van de stad Betoel stortte na de bevrij ding en benadrukt Maria's aandeel in het goddelijk verlossings-plan. (Zie de tekst elders in dit blad). Prachtig er van is ook het slot: „Gij zijt de glorie van Jerusalem, de vreugde van Israël, het pronk juweel van ons volk". (Deze verta ling is wat vrij, maar pakkend!) Er is, na deze lezing, alle aanlei ding de feestvreugde over de be vrijding en verlossing uit te vieren in het „Graduale", waarin Maria, „de koningsdochter", gekleed in een „gewaad van goudbrokaat", als op een stormwind, alleluja! alleluja! wordt opgevoerd ten hemel, te midden van een juichende engelen schaar. r\E FEESTELINGE VAN DEZE DAG, begint dan, na voor het zerst door haar nicht als „Moeder des Heren" te zijn begroet, Zelf haar uit het hirt opwellend, vervoerend feestlied te zingen: „Zie, van nu af zullen alle geslachten irtij zalig prijzen. Want groots is het wat de Al machtige met mij deed"(Lucas- evangelie). De afgrond dezer uitverkiezing van een eenvoudig vroom Joods meisje wordt, bij de aanvang van het offer, dat een dagelijkse vol trekking is van het verlossingswerk van haar Zoon, even onthuld door de belofte van dit verlossingswerk, onmiddellijk na de zondeval: MORGEN FEESTDAG VAN MARIA HEMELVAART ZAL DE LEIDSE COURANT NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. „Vijandschap zal ik wekken....", toegepast met de vervloeking van de Satan in het Boek der Schep ping. Over de toegewijde offergaven wordt vervolgens gebeden, dat door de voorspraak van Maria „onze har ten in liefdevuur ontstoken, steeds naar U mogen verzuchten" en be gint de praefatie, het loflied op het maagdelijk moederschap bij de ge boorte Christi. Het verlossingswerk wordt dan voltrokken onder de gedaante van brood en wijn. Als deze gedaanten worden genuttigd, staat Maria op, om weer in pure verbazing te jui chen over haar uitverkiezing, een juichend lied, dat allen, die juist te communie zijn geweest, zullen overnemen. Ook voor hen toch geldt: „Want groots is het, wat de Almachtige met mij deed". Zij ont vingen op mystieke wijze, een ze kere gelijkwaardigheid met Maria door het ontvangen van het „heilig heilsmiddel". Daarvan rept het slot gebed, dat aan het einde van de plechtigheid uitschiet tot één mach tige samenvatting van dit heilsmid del, dat aan Maria haar onnavolg bare voorsprong in de verheffing van de volledige mens, van lichaam en ziel, verleende, en ons, met haar moederlijke steun, eveneens de „heerlijkheid van de verrijzenis" zal bewerken: Jezus Christus, onze Heer. li/IET DEZE BESCHOUWING over het nieuwe lied der Kerk ter ere van „ons pronkjuweel" moeten wij volstaan, nochtans zonder de vol doening te smaken de diepte van dit nieuwe Mis-gebed tot de bodem te hebben uitgedolven. iedere bezin ning er op, doet de eerbied stijgen voor de vroomheid, de wijsheid en de recht-geaarde Maria-liefde, waar mede met enkele korte lezingen psalmverzen en gebeden, een Maria beeld is geboetseerd, dat, uit klei van stroeve dogmatiek vervaardigd, wonderdadig leeft en spreekt als het i machtig teken, aan de hemel ver- schenen. i Siatifö freieidt zich aoox op, de ueïqadeüng de De zesde zitting van de Verenigde Naties in algemene vergadering zal op 6 November a.s. te Parijs geopend worden. Dit zal de tweede keer zijn, dat Frankrijk de vergadering van de Verenigde Naties ontvangt De vori ge maal heeft men reeds de nodige ervaring opgedaan cn daarom zijn I ke gebouwen nabij het Paleis de de voorbereidingen thans omvang- Chaillot opgericht, rijker, doch gemakkelijker. De vergadering zal opnieuw ge- Overzicht van de tijdelijke gcbou- houden worden in het paleis de I wen rond het Paleis de Chaillot met Chaillot. Om voldoende ruimte te op de voorgrond de rust van de vij- krijgen worden thans enige tijdelij-1 ver in de tuin van het Palais „WIJ NEMEN DE UITNODIGING AAN" - DEELDE MOSKOU MEDE DE SOVJET UNIE heeft geheel onverwacht de formele uitnodiging van V.S. aanvaard om deel te nemen aan de conferentie van San Fran cisco op 4 September, waarop de landen, welke nog in oorlog zijn met Japan, het vredesverdrag met dit land zullen tekenen. Deze mededeling werd gedaan aan Alan Kirk, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou. De Russische delegatie zal worden geleid door Andrei Gromyko, ondermi nister van buitenlandse zaken en verder bestaan uit de Russische am bassadeurs te Washington en Londen, Zaraebin en Golimski, en een ambtenaar van- het Sovjet ministerie van buitenlandse zaken. Enige tijd geleden heeft het ont- het de delegaties onmogelijk te ma- werp voor een vredesverdrag met j ken het voorgenomen doel te be- Japan, waarvan Trumans adviseur reiken John Foster Dulles de geestelijke j Men neemt aan, dat het eerste ge- vader is, gecirculeerd onder de re- schilpunt zal zijn de toelating van o»..no.n dar hel.nohahhendo lan- Communistisch China. geringen der belanghebbende lan den. Gisteren is daarvan een herzie ne versie door het State Department gereed gemaakt, nadat verscheidene landen, zoals Frankrijk, Nederland en Indonesië, bezwaren hadden ken baar gemaakt tegen bepaalde clau sules (voornamelijk betrekking heb bende op schadevergoedingen en herstelbetalingen De conferentie van San Francis co was oorspronkelijk bedoeld als een formele bijeenkomst, omdat im mers het eigenlijke werk reêds is verricht, maar het plotselinge deel nemen daaraan van Rusland heeft verandering in die opzet gebracht. AMERIKA VERRAST Waarnemers in Washington zijn zeer verrast, dat de Sowjet-Unie heeft toegestemd aan de conferentie te San Francisco deel te nemen zon der dat Communistisch China deel neemt. De vraag doet zich voor, aldus de waarnemers, of de Russen van plan zijn de besprekingen te hinderen en lijk te kennen gegeven, dat zy geen vredesverdrag zou tekenen, waar aan de Chinese volksrepubliek geen deel zou hebben en verwacht moet worden, dat de Sow jetdelegatie de grondbeginselen van het vedrag zal betwisten, aldus deze kringen. De plannen zijn, dat de conferen tie van 4 tot 9 September zal duren en de ondertekenaars slechts verkla ringen over het verdrag zullen afleg gen. Er is in dit tijdbestek geen ruimte voor debatten over grondbe ginselen. Men zou voor de lcpuze ko men te staan de conferentie te slui ten of te verlengen op een ogen blik, dat de ministers van buiten landse zaken van de drie grote wes telijke mogendheden besprekingen moeten voeren in Washington en Ottawa. Voorts meent men in diplomatieke kringen, dat het besluit van de Sow jet-Unie de invloeden in New Delhi, die tegen de mede-ondertekening van India zijn, versterken zal. DEEL VAN „VREDESCAMPAGNE" Een woordvoerder van het Parijse ministerie van buitenlandse zaken heeft zich in gereserveerde zin uit gelaten over de Sowjet-Russische deelneming aan de besprekingen over het vredesverdrag met Japan. In politieke kringen, waar het nieuws opwinding heeft veroorzaakt, be schouwt men de stelling, dat in de Russische houding een verandering is ingetreden met een zekere sceptis. Men ziet in de Sowjet-stap een nieu we fase in de „vredescampagne", in zo verre, dat de jongste stap de Amerikanen in hun politiek zou kun nen hinderen. Men vreest in zekere kringen voor obstructie van Russi sche zijde. In regeringskringen te Bonn, zo meldt Reuter, werd de stap toegC' juicht. De woordvoerder van het State Department, McDermott, wilde geen commentaar leveren op het Sow jet-Russische besluit om aan de con ferentie, waarvoor 49 landen zijn uit genodigd, deel te nemen. Hij zei, dat de voorbereidingen voor de conferentie bevredigd ver liepen en dat volledige deelneming wordt verwacht. Tot nu toe hebben ongeveer 24 landen te kennen gege ven, dat zij aan de conferentie zul len deelnemen. De Sowjet-nota, waarin de uitno diging wordt aanvaard, geeft geen aanwijzing of de Sowjet-regering het vredesverdrag zal ondertekenen. TREFFEN TUSSEN OOST EN WEST In diplomatieke kringen in Lon den meent men, dat het deelnemen van de Sowjet-Unie aan de confe rentie te San Francisco een formele bijeenkomst zal maken tot een be langrijk treffen tussen Oost en West. De Sowjet-Unie heeft herhaalde- S.S. Bess bij Doggersbank vergaan Het 1116 ton metende Noorse s.s. Bess, dat eergisteren noodsignalen uitzond en waarnaar gisteren de ge hele dag is gezocht, is bij de Dog gersbank vergaar.. Van de 38 koppen tellende bemanning zijn tot op heden 6 doden geborgen. Negen personen, onder wie de gezagvoerder, zijn door een Duitse trawler gered. Van 23 mensen ontbreekt nog ieder spoor. Nadat het schip de eerste noodsig nalen had uitgezonden, trokken on middellijk schepen en vliegtuigen van verschillende nationaliteiten uit, om assistentie te verlenen. De Ne derlandse sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen voer reeds Zon- ZwitóeiCand do-ai nooduieet getehtevd De zwaarste regenval sinds zestig jaar in West-Europa heeft ook in Zwitserland enorme schade aange richt. Tussen Celerina en Samedan Op de linkse foto zien we hoe daardoor in Samedan vele huizen onder water kwamen te staan en het verkeer geheel werd lamgelegd. Op de rechtse foto een beeld van de door het water ondermijnde 25 m. lange spoorbrug Samedan-Pontresina Toestand op Oost Sumatra Chinese zakenlieden, die per vliegtuig uit Medan te Singapore zijn aangekomen, hebben verklaard, dat Indonesische troepen en politie Zaterdag op Oost-Sumatra bijna dui zend personen, voor het merendeel Chinezen, hebben gearresteerd. Lie Tsjye-Seng, een goudsmid uit Me dan, zeide te weten, dat acht eige naren van goudsmidswinkels in Me dan waren gearreseterd. Toen de ar restaties werden verricht was een uitgaansverbod van 12 uur in Medan uitgevaardigd. Algemeen werd aangenomen, dat de gearresteerden er van beschul digd worden betrokken te zyn bij „opstandige activiteit". dagnacht uit. Toen het schip echter bij de opgegeven plaats arriveerde, was er geen spoor van de Bess te vinden. Vier andere schepen, die di rect waren uitgevaren, hadden even min succes. Een vliegtuig van Valkenburg kon ook niets van het schip ontdekken. De Duitse treiler Barmbeck nveld- de aanvankelijk de Bess radiogra fisch in zicht te hebben, doch later kon men de Noren toch niet vinden Het Duitse radiostation ..Nordreich" ontving bericht van een Noors vlieg tuig, dat om ongeveer 19.15 gister avond een reddingsboot had waarge nomen. Schepen in de nabijheid van de plaats van waarneming zijn direct op zoek gegaan. Tot op heden zijn echter geen berichten binnengeko men over enig resultaat. Het Deense radiostation Blaavandradio ontving een bericht van het Deense vissers vaartuig Lady, dat 40 mijl ten Wes ten van het lichtschip Hornsrev zes dode Noren heeft opgepikt. Een red dingsboot was hier echter niet te zien Radio-Nordreich meldde later, dat de Duitse treiler ..Adolf" de opgege ven reddingsboot ontdekte en behal ve 8 Noren ook een vrouw heeft op gepikt. Behalve de gezagvoerder be vonden zich onder de opgepikten de tweede stuurman, de tweede machi nist, een hofmeesteres, een messboy en een passagier. Het congres van het Apostolaat ter Zee, dat te Rome plaats had, heeft de wens uitgedrukt, dat het opdra gen van avondmissen in alle centra van het Apostolaat zou worden toe gelaten. Dit voorrecht werd tot op heden verleend aan het France „Mis sion de la Mer" en aan missiegebie den in India, China en Pakistan. Hulp aan Spanje goedgekeurd De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft het plan goedgekeurd om Spanje militaire en economische bij stand ter waarde van 400.000.000 dol lar te verlenen. De commissie verwierp de critiek van haar subcommissie (die met en kele andere leden een reis door Europa heeft gemaakt) op 't Spaan se regiem. De sub-commissic had aangeraden de bijstand te verlenen onder voorwaarde, dat de Spaanse regering „de door het Spaanse volk beminde vrijheden" zou bevorderen. De voltallige commissie echter schrapte de desbetreffende passages uit het rapport. De commissie zegt van oordeel te zijn, dat het voor Spanje van essen tieel belang is, dat het opgenomen wordt in het grote plan „voor defen sie tegen agressie". De sub-convmissie had verklaard, dat het thans in de praktijk niet mo gelijk was „wegens een aantal uit eenlopende redenen" om Spanje of Joego-Slavië uit te nodigen lid te worden van het Atlantische Pact. Het voorstel van de sub-commissie om het daarheen te leiden, dat het geld gebruikt werd voor militaire en economische zaken „die Spanje en de Ver. Staten in de grootst mo gelijke mate zouden dienen" werd door de voltallige commissie goedge keurd. De secretaris-generaal van het Sraziliaanse ministerie van buiten landse zaken, dr. Mario de Pimental Brandao. heeft Maandag verklaard, dat Brazilië van Ecuador nog geen officieel verzoek ontvangen had om bij het grensgeschil tussen Ecuador en Peru tussenbeide te komen. De ambassadeur van Ecuador in Santiago, Zaldumbide, heeft drin gend om een onderhoud verzocht met de Chileense minister van bui tenlandse zaken, Irarrazabal. Tien doden bij vliegramp in Amerika Een vier-motorig vliegtuig is tegen een heuvel in het Zuidelijk deel van de industriële wijk van Seattle (staat Washington) te pletter gevlo gen en in brand geraakt. Gebouwen in de nabijheid van het ongeluk vat ten vlam. Het verongelukte toestel is een „B50"vliegend reuzenfort. Toen de „B50" neerstortte vond in het wrak een ontploffing plaats „als die van een bom". Tenminste tien personen zijn om het leven gekomen, terwijl twaalf anderen werden gewond Brand weerlieden onderzoeken de smeu lende resten van vliegtuig en huizen, om te zien of zich nog meei slacht offers onder het puin bevinden. De verongelukte „B—50" was op gestegen van het vliegveld der „Boeing"-vliegtuigfabrieken te Se attle. Maandag is boven Hudswell bij Richmond in Yorkshire een „Wel- lington"-bommenwerper in botsing gekomen met een klein, tweeper soons ,,Martinette"-vliegtuig. Zes leden van de bemanning van de „Wellington" zijn om het leven gekomen, evenak de piloot en de passagier van de „Martinette" beiden eveneens leden van de RAF. Een vlieger is ernstig gewond in het ziokenhuis opgenomen. De twee machines waren bijna ge lijktijdig opgestegen van het vlieg veld te Hudswell en stortten onge veer tien minuten later neer. KaAAt&it... Waar de innerlijke houvast ont breekt wordt de behoefte aan ver strooiing steeds groter.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1