BEURS - O VERZICHT föe founfratee te ffiad JöcM Zware slag voor onze kaas-uitvoer Ontsnapte gevangenen lieten derde man in de steek ZONDER SCHULD CATERDAG 11 AUGUSTUS 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Van onze Jamboree-correspondent Waar regen ruist en vuren vlammen De weergodin schijnt de jamboree niet bijster gunstig gezind te zijn, want de medewerking, die zij ver leent kan nu niet direct geslaagd he ten. Wanneer het echter haar doel is, de 17.000 padvinders een boze bui, of zelfs maar een verkoeld enthou siasme te bezorgen, dan zal ze on derhand wel tot de ontdekking ge komen zijn, dat zij beter haar pogin gen kan staken, daar de minste kans op succes uitgesloten moet worden geacht. Wanneer zij Pluvius opdracht geeft, om weer eens zijn hemelslui zen te openen, dan vindt zij even la ter wel is waar een modderig en zo op het eerste gezicht leeg kamp, maar zij behoeft nog niet eens zo enorm scherp van gehoor te zijn, om te kunnen constateren, dat het kam pement leeft en dat de stemming nog steeds opperbest is. De regen drijft de jongens wel is waar naar hun tenten, maar daar is bij het muziek van een banjo of accordeon, spoedig een stemming ontstaan, die kan wedijveren met de sfeer rond het kampvuur. Natuurlijk gaat er niets boven een echt kampvuur. En de avonden, die het maar eventjes gedogen, vinden de jongens in grote of kleine groe pen rondom dit specifieke verken ners ceremonieel. Het meest impo sante beeld geeft het grote „interna tionale" kampvuur, waar verkenners van alle nationaliteiten ongenodigd aan deel kunnen nemen. Hier geldt hoe meer zielen hoe moer vreugd. De meeste vreugd geeft het maximum aantal nationaliteiten, daar het een gewoonte is, dat ieder aanwezig land een bijdrage levert in het spel. Men zal in het dagelijkse leven moeten zoeken naar een meer uitge breide en exclusieve „show" Na het optreden van een Amerikaanse drumband, verschijnt een danspaar uit Pakistan in de lichtcirkel, dat weer gevolgd wordt door zwaard vechters uit Nieuw Zeeland Tegen zoveel aantrekkelijkheden kunnen de Nederlandse padvinders het niet bolwerken en het zou dan ook onjuist en chauvinistisch zijn, wanneer we schreven dan hun or kest een bijzondere atractie vormt. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat dit orkest geen goede prestaties le vert, maar het is een beetje te alge meen. Wij persoonlijk zijn er van overtuigd, dat het Nederlandse con tingent een veel groter succes gehad zou hebben, wanneer zij een num mer klompendans ten beste hadden kunnen geven, omdat dit het ware Nederlandse folkore is. Want klom pen, ja dat zijn op de jamboree nu eenmaal zo merkwaardige gebruiks voorwerpen, dat iedere padvinder het als zijn ereplicht beschouwt, een pad te vinden, om er een paar en als het dan niet anders kan, dan in ieder geval toch één te bemach tigen. We schreven in het begin over de kwaadaardige weergodin, maar we zouden haar onrecht aandoen, wan neer we niet vermelden, dat zij tus sen de buien en buitjes door ook wel eens de zon laat schijnen Zo'n „evenement" beleefde Bad Ischl j.l. Maandag en in de tijd van een ogenblik was het gehele kamp zo goed als uitgestorven. Het gehele le- fer jonge mensen was de bossen en ergen ingetrokken, dook in de on diepe bergstroompjes, en bezichtig de dorpjes in de omgeving. Dit gaf het kamp wel een zeer merkwaardig aanzien, in vergelijk met de dag daarvoor, toen het be zoekdag was en ongeveer 30.000 be langstellenden naar dit feest van de jeugd kwamen kijken. Toch is het aantal bezoekers niet van dien aard, dat zij het jamboree-doel schade aanbrengt. We hebben hierover met vele „jamboree-veteranen"-padvin- ders, die alle of vele van de tot nu toe gehouden jamborees meemaak ten gesproken en deze vinden allen dat deze jamboree beter is, dan vele andere, omdat daar, door de over weldigende publieke belangstelling, de eigenlijke deelnemers onder de voet gelopen werden. Aan de andere kant hoopt het bestuur, dat het be zoek niet zal verminderen, want de begroting, die men voor deze jam boree gemaakt heeft, is al overschre den en men verwacht de rekening met entreegelden rond te krijgen. Nu is er heus geen peuleschilletje uitgetrokken voor dit feest, naar wij vernemen 995.000 gulden, maar als men ziet, wat er allemaal nodig is om alleen maar 17.000 ge zonde jongensmagen elke dag te vullen, dan begrijpt men, dat dit in derdaad kapitalen moet kosten. We zullen onze lezers niet vervelen, met rissen cijfers, maar een enkel getal is misschien wel aardig en geeft te vens een kijk op deze economische zijde van de jamboree. Wanneer in de vroege ochtenduren, de bakker met zijn karretje langs komt, bestelt „moeder Jamboree" 24.000 melkbro- den, terwijl wat later de melkboer eventjes 22.000 liter melk, 6.200 eieren en 3,000 kilo boter komt aan reiken. Wat de verfrissingen betreft, frambozensap dreigt de wereld dei- padvinder te veroveren, maar con current Coca Cola houdt haar nog onder de duim en in de eerste dagen van het kamp, waren er reeds 5 wa gonladingen gemberbier opgedron ken. Het is natuurlijk onnodig te vermelden, dat de Amerikanen hieraan geducht meegeholpen heb ben. Op alle hoeken van het kampe ment kan men ze aan treffen, met in de ene hand het karakteristieke flesje en in de andere hun traditio nele „hot-dog" (warm worstbroodje) Vrede op aarde. We horen hier zo het een en an der over het jeugdfestival, dat enige honderden kilometer van ons van daan georganiseerd wordt. Het is schrijnend om 's avonds aan het kampvuur, terwijl je hier allen zo broederlijk verbonden bijeen ziet, te bedenken, dat daar jongemensen, die wellicht eens dezelfde ideeën en idealen gehad hebben, en wellicht in een verborgen hoekje van hun hart nog hebben, moedwillig en bot opgezet worden, tegen alles wat lief de, verbondenheid en vrede bete kent. Maar niet alleen aan deze scherpe tegenstelling moet je denken Als je hier een Indiase padvinder in serieus gesprek met een Pakistanees en een Ier tot een volkomen overeenstem ming met een Engelsman ziet komen, dan vraagt je wel eens af (de nuch tere mens zal het kinderlijk noemen, maar wij zijn hier allemaal weer echt en onbedorven jong) of men niet be ter deze jonge mensen naar de con ferentietafels zou kunnen sturen, dan de uitgeslapen en doorwinterde po litici, die langs ieder sluippaadje (Adv.) proberen elkaar een oortje af te snoepen, met soms als enig resultaat een „politieke overwinning". Deze jonge mensen zijn bezield met de wil, om elkaar te begrijpen en daarom begrijpen ze elkaar. De Fransman leert zijn Duitse vriend weer waarderen en de Amerikaan voelt geen wrok tegen de serieuse verkenner, «jlie uit Japan komt. Ondanks Stalins ijzeren gordijn. De vorige keer schreven we, dat de volkeren, die onder het regiem van de Sowjets leven, helaas geen afgevaardigden naar Bad Ischl heb ben kunnen sturen. Hoe groot was onze vreugde, toen we tot de ontdekking kwamen, dat dit slechts officieel het geval bleek te zijn. Officieel nemen 45 landen aan de jamboree deel, maar in wer kelijkheid zijn het er 55. Uit veilig heidsoverweging is ons verzocht, de namen van de landen achter het IJzeren Gordijn, waaruit afgevaar digden Oostenrijk hebben weten te bereiken, niet te noemen; iets waar wij ons natuurlijk aan zullen hou den. Maar het feit, dat zij er zijn, geeft ons het heerlijke idee, dat dit feest van de wereldbroederschap meer compleet is geworden. Gesterkt door de ervaringen, die deze padvinders hier in Bad Ischl opdoen, gesterkt door het besef, dat een hechte band de jongemensen in de vrije wereld bindt en gesterkt door de zekerheid, dat zij daar bij horen en dat hun plaatsen openblij ven, totdat zij hun vrijheid herkre gen hebben, zullen deze mensen straks terugkeren naar hun onder drukte landen. De vlam van hun strijd voor recht, die misschien in de loop der jaren iets was gaan zakken, zal weer hoog oplaaien en een nieu we, frisse gloed verspreiden achter het hermetisch gesloten gordijn, Holbewoners in Midden-Nederland maal de taextand iWicuideide hxtdiuaall Haar man had tijgerklauwen in plaats van handen. Haar vriendin had een lachtspiegelfiguur. En een donker hol vormde de omlijsting van haar gezin. Zó waren haar foto's, ware aanflui tingen van ce werkelijkheid. Maar met de komst van de Philips Flits- camera veranderde dat alles radicaal. De bediening is zo eenvoudig, dat de opnamen niet KUNNEN mislukken. Overdag pracht foto's (zonder flits lamp) en des avonds of binnenshuis (met flitslamp) brillante snapshots. Uw handelaar laat U gaarne zo'n Philips Flitscamera zien. ^E NIEUWE REGELING van de invoer van kaas, vastgesteld door het Amerikaanse departement van Landbouw, betekent een zware slag voor de Nederlandse kaasuitvoer. Ov er de periode 1 Augustus 1951—1 Ja nuari 1952 mag nu worden uitgevoerd 5/12 van de jaarlijkse gemiddelde import over de driejarige periode 19481950. Nu gaf onze kaasexport naar Ame rika juist een sterke verbetering te zien. In 1950 gingen 600 ton Neder landse kaas over de Atlantische Oceaan hetgeen belangrijk meer is dan in 1948 en 1949 geëxporteerd werd. In 1951 ging het nog beter en Nederland in hetzelfde tempo kaas had kunnen exporteren als over de eerste maanden het geval was, dan was over het gehele jaar de export zeker 20 pet. hoger geweest dan in 1950. Nu men moet terugvallen opTen gemiddelde van drie jaar, waarbij de ongunstige jaren 194. en 1949 worden meegeteld, behoeft het geen betoog, dat dit de Nederlandse kaasuitvoer over de rest van dit jaar met hon derden tonnen zaï drukken. Inversteringen. Nog erger is voor de kaasindustrie, dat zij grote bedragen heeft gein- vesteerd in nieuwe machines, om aan de smaak van het Amerikaanse pu bliek ten aanzien van verpakking en formaat te voldoen. Tijdens de Holland-Fair in Chica go bleek, dat er flinke vraag in de Verenigde Staten bestond voor Ne derlandse kaas en dat hier zeer ten gerieve van onze schamele devie zenpot een goed markt gecreëerd kon worden. De Nederlandse kaas-producenten moesten zich dan echter aan de Ame rikaanse maak aanpassen en speciale machines aanschaffen om op nieu we verpakkingsmethoden en andere formaten over te gaan. Zij deden dit en de kaasexport begon te stijgen. Lede ogen. Inmiddels zagen de democraten deze stijgende kaasexport met lede ogen en zij brachten de wet op de Economische Controlemaatregelen in het geding. Volgens deze wet kan de invoer worden gecontingenteerd of verboden van die artikelen, die door hun prijs de binnenlandse marktont wikkeling zouden kunnen bederven. Ook hier wordt dus evenals bij onze land- en tuinbouwproducten in West-Europa het geval is het be lang van de consument op de laatste plaats gesteld en de hooggeroemde liberalisatie slechts met de lippen be leden aldus een beschouwing in de „Telegraaf". Weer Nederlanders uit Rusland Een nieuwe groep van 67 uit krijgsgevangenschap ontslagen Ne derlanders zal Zaterdag worden overgedragen aan de Nederlandse autoriteiten te Frankfort aan de Oder. De Russische regering heeft dit officieel meegedeeld aan het mi nisterie van buitenlandse zaken. De namen van de betrokkenen zijn nog niet bekend. Bij buitenmuur gestrand Naar uit het onderzoek van de po litie en de directeur van het Huis van Bewaring aan de Amstelveense- weg is gebleken, is Woensdagmiddag bij de ontsnapping van de beide ge vangenen nog een derde man be trokken geweest. Deze heeft het echter niet verder gebracht dan tot de binnenzijde van de buitenmuur omdat zijn kameraden hem daar in de steek hebben ge laten. Op de middag van de ontsnapping zo verhaalt het N. v. d. D. heb ben de mannen, toen zij werkzaam waren in een der gangen, kans ge zien een tralie van een raampje door te zagen, dat deze gang van de bin nenplaats scheidde. Alle drie wron gen zij zich door dit raampje. Bij de buitenmuur hees een der drie zich langs de anderen omhoog. De tweede volgde, maar daarna maakten beide mannen, de 26-jarige H. V. en de Prins en prinsessen in Duitsland Gistermiddag is Prins Bernhard met de prinsessen Beatrix en Irene in Roisdorf bij Bonn aangekomen voor een kort bezoek aan de moeder van de prins, prinses Armgard. Van ochtend zou de terugreis worden aanvaard. OOK HOGERE HUUR VOOR NIEUWE PREMIE-WONINGEN. Bij ministeriële circulaire wordt bepaald, dat de huurprijs van 45 pro cent boven het peil van 9 Mei 1940 voortaan ook zal gelden voor door particulieren met Rijkspremie te bouwen woningen. In gevallen, waarin de bouw nog niet is begonnen, maar wel reeds een premie is toegezegd, is de minister bereid de huurprijs op 45 procent bo ven Mei 1940 vast te stellen, indien de belanghebbende daartoe een ge motiveerd verzoek bij het gemeente bestuur indient. De minister zegt ten slotte, zich er van bewust te zijn dat door deze maatregelen enige ongelijkheid wordt gebracht in het huurpeil van de na oorlogse woningen. Bij een toekom stige herziening van het huurpeil zal deze ongelijkheid evenwel ongedaan worden gemaakt. IVOROL: van alle tandpasta's de bestel COMMISSIE WERKGEVERS. Op een dezer dagen gehouden vergadering is een Commissie Werk gevers van de K.V.P. geinstalleerd. Deze Commissie heeft tot taak adviezen uit te brengen aan het Partijbestuur en in voorkomende gevallen ook rechtstreeks aan de Tweede Kamerfractie der Partij. Zij zal tevens een middel zijn voor door lopend contact tussen het Partijbe stuur en de ondernemerswereld. Bij haar besprekingen zal zij zich laten leiden door de beginselen, gelegen in de Katholieke doctrine. Het werk van de Commissie zal voor een zeer belangrijk gedeelte bestaan uit het bestuderen v*an die vraagstukken van practisch politiek beleid, die voor het bedrijfsleven van belang zijn, alsook het beoor delen en het eventueel leveren van commentaar op aanhangig gemaakte wetsontwerpen. Voorts zal zij haar wensen ken baar maken ten aanzien van het programma van de partij. Tenslotte zal de Commissie ern stige aandacht schenken aan de critiek, die in werkgeverskringen op het beleid van de K.V.P wordt uit geoefend en men stelt zich daarom voor na te gaan, op welke feiten uit het legislatieve en administra tieve beleid op sociaal, economisch en fiscaal gebied deze critiek is ge baseerd. Indien nodig en mogelijk zu? en voorstellen tot verbetering wore en gedaan. De Commissie staat onder voor zitterschap van de heer F. H. Ter- windt uit Nijmegen, terwijl hierin verder zitting hebben: voor de partij de heren dr. L. A. H. Albering, H. Rottinghuis en mr. dr. A. J. J. M. Mes; voor de fractie de heren M. M. A. A. Janssen, mr. F. J. van Thiel en Th. D. J. M. Koersen; en voor de ondernemerswereld de heren N. P. J. M. Daalderop, dr. ir. J. P. M. van Gilse, P. J. Spooren- berg en J. M. C. Teppema. Het secretriaat is opgedragen aan de heer L. J. M. van Son en geves tigd: Raamweg 3. 's-<5ravenhage. 34-jarige M. v. d. O., zich uit de voeten, zonder zich verder om de achterblijver te bekommeren. De twee ontsnapten waren sedert enkele weken in het Huis van Be waring opgesloten. Beiden waren appellanten, die, nadat zij voor de Utrechtse rechtbank hadden terecht gestaan, wachtten op de behandeling van hun zaak voor het Amsterdam se gerechtshof. BISAMRAT GEDOOD Een landbouwer te Beers (N.-Br.) ontdekte in zijn schuur een grote vreemdsoortige rat. Het gelukte hem het dier te doden. Het bleek een bisamrat te zijn, een soort dat voor onze waterkeringen grote gevaren oplevert. HET GEZELSCHAP AAN BOURJD VAN DE „PRESIDENT ROBERT*' „President Robert" is 20 Juli jl. in Londen gearriveerd. Het jacht verliet de Engelse hoofdstad op 2 Augustus jl. Bij informatie te be- voegder plaatse werd ons medege deeld, dat het jacht via Le Havre, Lissabon, Dakar en Monrovia naar Kaapstad zou varen. R. L. de pre sident van de „President Robert Compagnie" zou te Londen hebben verklaard, dat hij en zijn mederei zigers op zakenreis waren in ver band met scheepvaartbelangen. In Londen werd ons nog medege deeld dat het jacht geregistreerd staat te Monrovia, de hoofdsad van Liberia. Het meet 328 bruto register ton. TWEE AUTODIEVEN IN ARREST. De Rijkspolitie te Aalsmeer heeft binnen enkele dagen tijds twee auto dieven gearresteerd, die het vooral hadden voorzien op de wagens van zeilers. Beide dieven, de 24-jarige schipper P. B. uit Leimuiden en de 31-jarige kwekersknecht K. T. uit Aalsmeer, hebben een bekentenis af gelegd. In de nacht van 21 op 22 Juli werd een D.K.W.. die op een terrein recht tegenover de jachthaven stond ge parkeerd, gestolen vervolgt het N v. d. D. Dezer dagen zag een inwoner uit Aalsmeer op hetzelfde parkeerterrein een man in en rondom een auto scharrelen, toevallig weer een D.K.W. Hij waarschuwde de Rijkspolitie en deze haalde B. van achter het stuur op het moment, dat hij wilde starten. Omdat het ook ditmaal een D.K. W. betrof, legde men verband tussen deze voorgenomen diefstal en die van het weekend in Juli. Ten slotte bekende B., die auto te hebben ge stolen en hij maakte tevens de mede plichtigheid van T. bekend. De ge stolen wagen hadden zij op een adres in Baarn achtergelaten. Beiden zijn opgesloten in het bureau der Rijks politie te Aalsmeer. De politie te Zaandam heeft een tamelijk vernuftig systeem van dief stal ontdekt en naar aanleiding daar van 2 fabrieksarbeiders en een vuilnis ophaler gearresteerd. De twee fabrieksarbeiders waren werkzaam in een bedrijf waar vrij dure grondstoffen verwerkt worden. Zij stopten zakjes van 20 kg. van dit materiaal in de vuilnisbakken, waar na de vuilnisman zorgde, dat ze bij een opkoper terecht kwamen. De buit werd gezamenlijk gedeeld. Zo hebben deze 3 mannen kans gezien, om in het tijdsbestek van een half jaar voor een waarde van ongeveer 7.000 gulden te ontvreemden Het is nog niet bekend, of de op koper. een grossier te Amsterdam, zich aan schuldlening heeft schuldig gemaakt. Noch van het materiaal, noch van het geld kon iets worden achter haald. i De omzet is Donderdag niet te gengevallen, nl. totaal 1.730.000 voor de aandelen, een bedrag dat sinds lang niet bereikt is. Gezien de geringe handel ligt het voor de hand, dat er enige vrij grote posten in el kaar zijn gesloten. Ook in de 4 pet. Philips dollarlening werd een be hoorlijke omzet geregistreerd, n.l. bijna 290.000 dollar. Overigens ver schilde de activiteit op de aandelen markt slechts weinig met gisteren. BINNENLAND. Overleden is, 68 jaar oud. de heer E. H. M. Sjamaar, oud-penning meester van de R.K. Bouwvakarbei dersbond. Tijdens een hevige stortbui zag de 61-jarige meubelmaker A. H. van Nieuwkerk bij het oversteken van de Birkstraat te Amersfoort een na derende auto niet. Hij werd gegrepen en gedood. Het B-brevet -zweefvliegen is door 35 van de 38 jongelui, die op 16 Juli hun opleiding in het zweef- vlieecentrum Teriet begonnen, be haald. BUITENLAND David S. YOungmark te Flori da vertelde aan de* politierechter, dat een slang oorzaak was van zijn roekeloos rijden met een auto. Hij had het beestje opgeborgen in zijn hoed, maar op het moment, dat hij iets aan zijn arm voelde glibberen, was hij zenuwachtig geworden. Een dame te Parijs werd op hetzelfde moment bruid en groot moeder. Toen zij als weduwe in het huwelijk werd verbonden, ontving zij de mededeling, dat haar dochter een zoontje ter wereld had ge bracht. „U zegt ons, waar u bent en wij brengen u heen, veilig en com fortabel, waar u wilt" aldus de advertentie van een taxibedrijf in New York. Drie weken later ont ving de eigenaar een bericht, dat luidde: „Wij zitten in een loopgraaf. Als u Seoel in komt, direct de eer ste straat links. Willen naar huis twintig soldaten." Een Amerikanse Rb45 straal- bommenwerper heeft de afstand Fort Worth (Texas)Shreveport afgelegd met een gemiddelde snel heid van ruim 1400 km. per uur. De ze snelheid werd mogelijk gemaakt, doordat de machine vloog in een zeer snelle luchtstroom. In de Zuid-Italiaanse bergen bij Reggio is door een brand, die een gebied van ongeveer tiendui zend vierkante km. teistert, in de afgelopen 48 uur een schade ver oorzaakt van ruim 200 millioen lire. Door het plotselinge draaien van de wind is het dorpje Monticel- la gespaard gebleven en woedt de brand nu in het onbewoonde berg- Na drie maanden van moeizaam onderzoek heeft de Parijse politie een bekende Parijse juwelier, de 47-jarige Leroy, gearresteerd. Hij heeft bekend een belangrijk lid van een bende goudsmokkelaars te zijn, Een nieuwe Britse straaljager, de „Swift", heeft met goed gevolg zijn eerste vluchten gemaakt. De „Swift" zal de eerste van de nieu we straaljagers met terugwijkende vleugels zijn, die voor de RAF in het kader van het herbewapningspro- gramma zullen worden vervaar digd. Bij de grens van de V. S. woe den in Brits Columbia twee gewel dige bosbranden. Ruim 1.300 brand weerlieden bestrijden de branden, die reeds meer dan 2.000 ha bos heb ben vernietigd. Volgens betrouwbare kringen in New York heeft de Amerikaanse luchtmacht een nieuw apparaat in gebruik genomen, dat bommenwer pers van de grond af aanwijzingen geeft over vliegrichting, winddrift etc. en dat een electrische impuls uitzendt, waardoor de bommen wor den afgeworpen, als het vliegtuig op het juiste punt boven het doel vliegt. SPORT WIELRENNEN RECORDPOGINGEN VAN HARRIS EN VAN VLIET MISLUKT. Tijdens wielerwedstrijden in het Maindy stadion te Cardiff slaagden onze landgenoot Arie van Vliet en de Brit Reg. Harris, wereldkampioen sprint professionals, er niet in om de Britse records op de kwart en de halve mijl, staande start, te verbete ren. Van Vliet bleef 0.9 seconden bo ven het record op de kwart mijl, dat met 27.8 sec. op naam van Harris staat, terwijl de Engelsman voor de halve mijl, staande start, een tijd van 56,4 sec. voor zich liet noteren, hetgeen 0.4 sec. meer was dan het Britse record, dat op naam van onze landgenoot staat. Swift-Combinatie. De laatste rit van de competitie is een week uitge steld, in verband met de afvaardiging naar Oxford. In plaats hiervan zal Zondag een 60 km. trainingsrit wor den gereden. Vertrek 9.30 uur. 47) „Zo, zo, Wendt. Dus u ontdekt er niets aan. Maar u kunt toch niet te genspreken dat dit mes uw eigen dom is!" klonk de scherpe stem van de rechter. „Mijn eigendom!'' antwoordde de oude en keek de rechter verschrikt aan. „Ik bezit thuis een groot aantal van dit soort messen, mijnheer. Ze gelijken precies op elkaar. Ik kan dus niet zeggen of dit voorwerp van mij is of niet." „Het bevond zich in dit pakket met 4e overige messen," zei de rechter en liet nu ook het gevonden pak zien dat Zchwenkendieck be waard had. Wu klaarde het gezicht van de kapitein eensklaps op. „Ja," zei hij, „nu weet ik het weer. Dat is mijn eigendom. Ik heb het gekocht in Siegsburg om het mee naar Gesperstedt te nemen." „Het is het wapen waarmee Lenz- mann is gedood, Wendt," zei de rechter gewichtig. „Met deze marlspieker zou ik Lenzmann gedood hebben-" riep de oude kapitein uit en legde het staal, dat hij nog altijd in de hand hield op de tafel. „Hoe is dat mogelijk?" „Dat moet u mij vertellen, Wendt" antwoordde de rechter koel. „Heeft u dit vreselijke mes in handen ge nomen om er Lenzmann mee te treffen? Toe, vertel de waarheid, verlicht uw bezwaard geweten en u zult een genadigde rechter vin den!" „Ik.... ik! Ik zou de man met dit mes hebben gestoken? Het zat in het pak!" zei de man en schudde ontkennend met het grijze hoofd. „En tocfli is de punt hiervan, zo ver hij in de opening van het achter hoofd past, met geronnen bloed ge dekt, Wendt! Hoe is dat te verkla ren?" Verward streek de man over het voorhoofd. „Nu, wat heb je mij hierop te zeggen, Wendt? Spreek dan toch!" drong de rechter na een poosje aan. Maar de oude man antwoordde niet. Radeloos stond hij daar, de handen krampachtig om de rand der tafel geklemd, als vreesde hij neer te storten. Wat wou men van hem? Eerst zou hij de architect met het in de coupé gevonden mes ge dood hebben en nu opeens *'-eer met de marlspieker, die in het pak was. Maar hoe kwam het bloed aan het lemmet.? „De marlspieker werd in het pak dat u bij uw vlucht te Furstheim in bewaring gaf, gevonden, Wendt," klonk plotseling de metalen stem des rechters, „hij lag echter niet bij de overige instrumenten, maar hij was door een gat in het papier vluchtig in de omhulling gestoken" De kapitein keek op. „Halt, mijn heer de rechter." riep hij haastig, „ik weet het! Ikik herinner het mij," voegde hij er stotterend aan toe. „Toen ik het bewustzijn herkre gen had en Lenzmann dood naast me zag liggen, wist ik eerst niet, wat er geschied was. Toen kwam plotseling mijn geheugen terug. Ons gevecht en daarna ook de vreselij ke ondragelijke gevoelens, dat ik een moordenaar zou zijn. De vlucht scheen mij de enigste redding. Mijn rechterarm had onder het lijk van Lenzmann gelegen, de panden van myn jas waren met bloed door trokken en mijn hand was er mee bevlekt. Ik greep een courant, die ik vond, veegde daarmee over mijn hand. Toen nam ik mijn bagage uit het net, want ik wist, dat de trein spoedig zou stoppen. Het duurde echter nog lang, vooraleer hij stil hield en die tijd, die mij een eeuw toescheen, gebruikte ik om eens rond te zien of ik niets vergeten had dat mij zou kunnen verraden. Daar zag ik de marlspieker op de zitbank ligen. Hoe hij daar gekomen is, weet ik op het ogenblik nog niet. Ik dacht daarover niet na; ik was daar voor te verward. Ik raapte het mes snel op en schoof het onverschillig in het pak. Dadelijk daarop was de trein te Fürstheim. Ik stapte uit aan de verkeerde kant en gaf mijn pak je de volgende morgen aan de wachtmeester der boot in bewaring. En dat, mijnheer, is de_ zuivere waarheid. God is mijn getuige!" Langzaam, stotterend waren deze woorden bij de aanvang gesproken. Daarna sprak hij vlugger en toen de herinnering aan de doorleefde vre selijke minuten weer by hem op kwamen, praatte hij zeer snel om met zijn aanroep aan het slot plech tig te sluiten. „Ik geloof u, kapitein Wendt," zei de rechter plechtig. Er lag iets weemoedigs in de al tijd zo harde stem van de rechter. „Nu geloof ik u," herhaalde hij nog eenmaal, en drukte de oude man, wiens knieën begonnen te knikken, de hand. „Ik zal u dus ook geen ogenblik langer in onwetend heid laten met de bewijzen, welke we hebben om uwe onschuld aan het licht te brengen. Ik geloof dat de architect Lenzmann door een noodlottig toeval om het leven is gekomen. Verdere mededelingen zal u dokter Ellmers en uw verde diger, mr. Thiessen, wien het gelukt is, de bewyzen uwer onschuld te vinden, met graagte doen. Ik zal geen ogenblik verzuimen om het nodige te doen om u de vrijheid weer te geven," zei hij opstaande en de kapitein nogmaals de hand reikend. (Slot volgt.)

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6